NIÉUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 13 OCTOBER 1926 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Ramp Noordzee. Het Hoofdbestuur van bot Nedert. Roode Kruis zendt het volgende coim- muniqué: De storm der laatste dagen heeft helaas weder zijn slachtoffers ge vraagd. De couranten hebben het ohs doenweten, dat de visschersvloot door het ruwe elemfent zwaar getrof fen is door het vergaan van 4 harer schepen, waardoor 46 personen het leven hebben verloren. Wat dit be richt in werkelijkheid beteekent voor hen, die man, vader, kostwinner ver loren hebben, behoeft niet nader te worden vermeld. Helaas worden wij daar te dikwijls aan herinnerd. Intusschen is het steens een werf- blijdend verschijnsel, dat velen zich gedrongen gevoelen te trachten het leed der nabestaanden op eenigerlei wijze te helpen lenigen en wel op materieel gebied. Voor toen, die zulk een blijk van sympathie wenschen te geven, ver klaart het hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis, Princesse- gracht 27, 's-Gravenhage (postgiro 22120) zich gaarne bereid geldon in ontvangst te nemen onder het motto „Ramp Noordzee". Plaatsnaamborden. Naar wij vernemen, heeft de1 A'. N. W. B. het plan opgevat, in samenwer king met de K. N. A. C., over het ge- heele land plaatsnaamborden te plaatsen aan den ingang van de kom van iedere geimeente. In het vertrouwen, dat het Rijk be leid zal worden gevonden, voor dit doel subsidie te verleenen, is hierme de thans reeds een aanvang gemaakt op de wegen 's-GravenhageRotter dam en RotterdamDordrecht De blauw en wit geëmailleerde borden zijn aan ijzeren palen bevestigd. Stichting „Maas en Waal". Opgericht is de stichting „Maas enf Waal", bedoelende het verstrekken en beheeren van rentelooze hypothe ken, die gevestigd worden op de nieuw gebouwde (of nog te bouwen» wonin gten, ter vervanging van de door den watersnood verwoeste huizen en boerderijen In het bestuur zal zitting nemen een vertegenwoordiger (de burge meester) van elk der vier meest ge teisterde gemeenten, n.l. Druten, Wa- mel, Dreumel en Appnltern. Voorts maken deel uit van het bestuur een vertegenwoordiger van het departe ment van Financiën, één van Arbeid (zijnde de heer ir. A. M. Kingsturm, de leider van het Bouwbureau) en e»en vertegenwoordiger van de Prov. Sta ten. De zetel der stichting, is Druten. Spoorwegpersoneel. De hoofdbesturen van de Nederl. vereeniging van spoor- en tramweg personeel, van de R.K. vereeniging „St. Raphael" en van den Prót. Chr. Bond van spoor- en tramwegperso neel hebben besloten, aan den minis ter van waterstaat eer onderhoud te vragen over de bij de regeering in gediende voorstellen inzake de rust tijden van het spoorwegpersoneel. Minister Kan over 'den es-kcizer. In verband met geruchten nopens een eventueelen terugkeer van den ex-keizer naar Duitschland, heeft de minister van binnenlandscho zaken, imr. Kan, de „Tel." gemachtigd tot de mededeeling, dat noch mondeling, noch schriftelijk de mogelijkheid van een terugkeer van dezi ex-keizer naar Duitschland ter spraike is gekomen. De ex-keizer is, yoorzoover den mi nister bekend is, bok volstrekt niet voornemens terug te keeren. De Temps over „den mati van Dooprn"' Na het Journal des Débats, dat de zer dagen schreef, dat ie Nederland- ,sche regeering dien laatsten tijd van meening veranderd schijnt en zich niet meer tegen een mogelijk vertrek van Wilhelm wil verzetten, brengt de Temps haar in verband met de be kende geruchten. Het blad meent, dat men in dit opizcht niet op de Neder lands che regeering kan rekenen, om dat ze altijd elke inmenging der ge allieerde regeeringen tegieu den ex- keizer heeft afgewezen. De Temps om schrijft de houding van onze regee ring jegens hem, als die jegens eenl buittenlandsch ingezetene, Wicn men in dit geval bijzonder oplettendheden bewijst en die volkomen vrij blijft het land te verlaten, als hij wil. Nederland zou bovendien blij zijn dien lastigen gast af te schudden, wiens veiligheid een bijzondere be waking eischt en wiens tegenwoordig held het kabinet in Den Haag soms n een nevelig parket bracht. Het blad betreurt, dat het afzien van 's keizers vervolging door de gealli «rdc-n niet is opgewogen door een verzekering, dat de ex-keizer zijn wijkplaat.-, niet zou mogen verlaten. Dat hij zich ais gewoon particulier in hland zou vestigen is volgens de Temps boe rfenbedrog. De geallieerden zouden den oorlog op Duitsc.heu bodem over gedragen bebbfen, als de toenmalige regeering het keizerlijk bewind niet afgezworen had. Nu 'moet Duitschland kiezen tusschen den man van Doorn en het vertrouwen der wereld. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroep en: Te Bergambacht, I. Kie vit te Baarn. Aangen omen: Naar ter Apel, H. H. Baudot te Arum. Bedank t: Voor Doorwerth, G. Grootjans Jr., te Heeriansdam. Voor Assen, J. W. Blankert te St. Oedenrode. Voor Burum, S. IJbema te Hijkersmilde. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Utrecht, K. J. Cre- mer te Gees en J. Wjjmenga te Char- lois. Beroepen: Te Nieuwerkerk (Z.), H. de Lange te Ootgensplaat. Te Wari- fum, B. Wentsel te Ridderkerk. CHR. GEREF. KERK. Drietal: Te Nieuwe Pekela, J. P. Metering te Nieuwpoort. J. Reesink te Aalten en J. L. de Vries te Rijnsburg. Bedankt: Voor 's Gravendeel, L. de Brugne te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Moercapelle, B. van Neerbos te Terneusen en H. de Kieviet te Veenendaal. Aangenome n: Naar Franeker, M. Holtrop te Ulrum. Bedank t: Voor Steenwijk. M. Hol trop te Ulrum. Voor Meliskerke, A. de Blois te Dirksland. CHR. EVANG. GEMEENTE. Beroep en: Te Nieuwvliet (Z.), J. Enter te Stadskanaal. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Cand. J. v. d. Touw, te Amers foort, hoopt Zondag 31 October a.s. zijn lintrede te doen te Althorst c.a., na bevestigd te zijn door Ds. J. Groeneweg van Doetinchem. Ambtsjubilea. Ds. H. Stegem an, Ned. Herv. pred. te Urmond, herdenkt heden den dag waarop hij voor 25 jaar te Wa genborgen net predikambt aanvaardde. andaag herdenkt Ds. B. J. G e e r ling, Ned. Herv. pred. te Burgwerd, den dag, waarop hg voor 25 iaar te Oosterzee in het predikambt werd beves tigd. Gereformeerde kerken bniten kerkver band. De kerkelijke conferentie der Geref. kerken buiten het Kerkverband, welke in de Parkkerk plaats heeft, en door on geveer 100 personen uit alle oorden des lands is bezocht, heeft gistermorgen en -middag in de seetie3 vergaderd, 'is Avonds is de tweede plenaire zitting gehouden, die werd geopend met het lezen van Psalm 133 en 134, en het zin gen van Psalm 119:17. O.m. heeft de conferentie het volgen de besloten: De conferentie, alhoewel van oor deel, dat aan het Nieuw-Testamentisch kerklied rechtmatig een plaats toekomt in den eeredienst, acht deze aangelegen heiil van het kerkgezang thans niet ver der te moeten behandelen. Zij meent evenwel aan de kerken van het hersteld kerkverband in overweging te moeten geven, of niet binnenkort de tijd ge komen zal zijn, in deze zaak een nadere beslissing te nemen. Vastgelegd werd voorts, dat de ad viezen der conferentie die de kerken raken, een voorloopig karakter dragen in dezen zin, dat zij zullen gelden tot de kerken inn de classes bijeen zullen zijn gekomen. De examinatie van candidaten tot den heiligen dienst, zal nader door de clas sis worden geregeld. Candidaten, die zich bij de kerken buiten het synodaal verband willen aan melden, kunnen zich thans reeds wen den tot den kerkeraad van Amsterdam- Zuid. Wat betreft predikanten die bezwaard zijn en predikanten en peremptoir ge- examineerde candidaten, die zich in dienst van een der kerken willen stel len, adviseert de conferentie de kerken, een commissie te benoemen, om met hen te spreken over hun standpunt in de aanhangige kwestie. Van het resultaat daarvan zal afhan gen, of de kerken van hun dienst al dan niet gebruik zullen wenschen te maken. Een voordracht voor de samenstelling van deze commissie werd aangenomen. Deze plenaire zitting is met dankge bed door Ds. C. Koppenaal gesloten. Verwacht werd, dat hedenochtend de slotzitting is kunnen aanvangen en de conferentie hedenmiddag zou eindigen. Herstel van het zevende leerjaar. Het landelijk comité van actie voor aansluiting van de Leerplicht- en Ar beidswet, zetelende te Denl Haag, heeft namens de bij dit comité aange sloten organisaties, te zamen verte genwoordigende 763 vereenigingen en bonden en 89.134 leden, aan den Minis terraad en de leeïen der Statcn-Gene- raal een adres met Memorie van Toe lichting gezonden, waarin liet ver zoekt maatregelen to treilen, die zoo spoedig mogelijk leiden tot onverwijld herstel van het verplichte zevende leerjaar, hernieuwde toepassing van art. 25 der Nijverheids onderwijswet en krachtige en onverwijlde toepassing van titel II der Nijverhoiisonderwijs- wet. UIT DE OMGEVING. NOORDWIJK. Gemeenteraad. In de Maandag gehouden raadsverga dering waren weth. Liefferink, dr. v. Nes en de heer Admiraal afwezig. Naar aanleiding van een ingekomen adres werd de instelling besproken van #en commissie die zal onderzoeken, of Eet mogelgk is, den toestand aan den Ouden Zeeweg „en Koepelweg te ver beteren, waar de omwonenden last heb ben van de wijze waarop de poelier A. Waal gin bedrgf uitoefend. B. en W. wisten er geen raad op. Tot de benoeming van de oomm. werd echter evenmin overgegaan. Lij het volgend punt vroegen de Sfe ren 'v. d. Wiel, en v. d. Net waarom B. en W. afwijkend hadden beschikt op een aanvraag om bouwvergunning van de heer Vallentgoed, waarop de voor zitter zeide, dat dit in een verschil tusschen B. en W. en den gem.-archi tect zat. De heer v. d. Wiel oefende op deze verhouding critiek uit. Op voorstel van B. en W. werd afwij zend beschikt op een aanvrage van de zelfde adressant om een stuk grond van de gemeente bij den watertoren te koepen. Tegen het voorstel van B. en W. in beschikte de raad gunstig op het ver zoek van eenige bouwarbeiders-organi saties om bjj bouwwerken van gemeente wege hst collectief contract toe te passen, nadat het adres was verdedigd door de heeren v. d. Niet, Vink en v. d. Wiel. Tot leden van de commissie der re kening en begrooting worden Benoemd de heeren: v. d. Wiel, Hollander, Ad miraal en Alkemade. Aanbieding had daarna plaats van de gemeente- en bedrüfsrekeaingen'25 en gemeente- en bedrgfsbegrootingea Goedgekeurd werden: i. de rekening 1925 van het Gasthuis te Noordwijk-Binnen in ontvangen uil gaaf op f4191,22 (batigsaldo f167,84); 2. alsvoren van Noordwgk aan Zee, op f 4663,74 (batig saldo f 1202,82); 3. overeenkomstig de voorgedragen cijfers van de gemeenschappelijke uit gaven ten laste be brengen van Noord wjjk-Binnen f 1003,68 en van Noord- wgk aan Zee f 1401,19. de rekening yan het Weeshuis in ont vang en uitgaaf op f 8420.55 (batig sal do f 3638,77). De kapitaal-rekening be droeg op 1 Jan. 1925 f 100.934,95 en op 1 Jan. 1926 aan hypotheken f 99.776 en aan geplaatste gelden op de spaar bank f 3616,69, samen f 103.392,69, zoodat het kaitaal is toegenomen met f 2457,74. Bp de behandeling van het afwijzend prae-advies van B. en W. op het adres van den R. K). en Chr. Bond van Over heidspersoneel om invoering van het Georganiseerd Overleg, stelde de heer Meyer, mede namens zijn medeleden Alüemade, Vink, Admiraal, v. d. Wiel, Caspers en v, d. Niet voor, een com missie te benoemen, bestaande uit drie raadsleden en een lid van het dagelijks bestuur, om de mogelijkheid van de instelling eener dergelijke oommissie v. overleg onder de oogen te zien. De neer v. d. Niet verdedigde het voorstel, terwijl de heer v. d. Wiel verklaarde, er geen verantwoordelijk heid voor te aanvaarden, al had hü het onderteekend. Het voorstel werd aangenomen. Naar aanleiding van een adres van de Kamer van Koophandel te Leiden stelden B. en W. voor, dat in de voor waarden van aanbestedingen voortaan worde opgenomen de volgende bepa ling: Als aannemers worden alleen toe gelaten personen en vennootschappen, omtrent wier bekwaamheid en genoeg zame gegoedheid om het werk uit te voeren, alsmede omtrent wier betrouw baarheid bij B. en W. geen twijfel be staat. De heer v. d. Wiel ontwikkelde eeni ge bezwaren tegen het voorstel, waar na het z.h.st. werd, aangenomen. De subsidieaanvrage van de Chr. H. B. S. te Leiden lokte eenige discussie uit. De heer v. d. Wiel vroeg, waarom aan de Ohr. H. B. S. te Leiden geen bijdrage wordt verleend en wel aan de openbare H. B. S. en de Gymnasia. De wethouder van onderwijs, de heer v. Eeden. zei dat zulks niet bij de wet verplicht is, hoewel hij de inconsekwen tie dezer tweeslachtige houding van de gemeente erkent. De heer v. d. Wiel wees op de schro melijke onbillijkheid, dat van de Noord wijksche belastingpenningen wel het openbaar, middel- en hooger onderwijs te Leiden gesteund wordt, doch dat het aan het Chr. Hooger Onderwijs gewei gerd wordt. Op verzoek van den heer Vink werd het voorstel aangehouden om nadere iinlichtingen in te winnen. Na eenige discussie werd met op een na algemeene stemmen, .die van den heer Alkemade, besloten tot den bouw van voorloopig 10 wo ningen aan de Zandvoortschestraat, oj> het Pr^trimoniumterrein. De kosten zijn f 2200 per woning en f 500 per perceel voor den grond. De woningen zullen niet verhuurd, doch tegen den kostenden prijs verkocht worden aan personen, die ze zelf gaan betrekken. Vervolgens werd nog besloten tot het stichten van 'n woonwagenterrein naast de noodwoningen, gelegen aan deH Kat- wijkschen weg (kosten f 575); tot het maken van een oprit om de Westeinder brug tp verbinden met den HeereRweg (kosten f 2950) en tot het maken van een wagenbergplaats en een loods "voor openbare werken op het gem. opslag- terrein. Na de rondvraag ging de raad in ge heime zitting ter bespreking van het voorstel „Crediet voor vernieuwing rio- leering politiebureau". Burgerlgke stand. GeborenPetrus Adrianus Theresia, dochter van L. W'. v. d. Zalm en J. A. Weterings. Ondertrouwd: Wilhelmus Johannes iVink, 26 j. en Agatha Apolina Maria Augustinus, 27 j. Gijsbert Duindam, 33 j. alhier, en Antie Jonker 31 j., te Wol- vega. George Cornelis Riemvis 24 j. alhier, en Maria Hendrika v. d. Berg, 28 j. te Oegstgeest. Gerardus Petrus Steenvoorden, 27 j. alhier en Maria Theodora Heemskerk, 22 j., te Noordwg FEUILLETON. KW ft Door leed en strijd. 25) - „Gaat Clava met haar moeder me de?" vroeg de, Matoushka, die innig medelijden met Tatiania gevoelde. „Dat is nog" niet zeker" antwoordde hij ontwijkend. Het vertrek zou vroeg in den mor gen plaats hehhen. Op het bepaalde uur begaf Vader Cyril lus zich naar de grens van het dorp. Een groote me nigte dorpelingen had zich verzameld om de wagens, waarmede him oude huren en vrienden zou)den vertrekken, misschien voor altijd. Er waren negen vrouwen; d© oudste, 'moeder Ivanovna, was bijna zevenjig; jaar oud, en de jongste, 'cli© haar eerste kindje, een zuigeling van twee maanden, in dear- men droeg, telde juist twintig zomers. Zij hadden dertien kinderen bij zich, groote jongens en meisjes boven de tien of kleintjes beneden de twee jaar. Al de kinderen tusschen dien leeftijd moesten te Ivnishi blijven. Zes van de negen vrouwe/i moesten een of meer kinderen achterlaten, eeïi van haar moest- ze allen afstaan. Sprakeloos en met droge oogen, doch met een gelaat, waaruit clo'ffe wanhoop sprak, zat zij onbeweeglijk in den hoek van een der wagens. De andere vrouwen weenden en jammerden, zjj riepen hare kinde ren hij hun namen en smeekten Vader Cyrillus toch voor lien te willen zor gen. Tatiania alleen zat zwijgend, met gesloten oogen; een gevoel van stille dankbaarheid temperde haar droef heid over het verlaten van haar ge boorteplaats. Marfa staande met som beren en verwilderden blik om zie*, heen. Allen waren daar geboren en de meesten waren nooit verder dan een dag reizens van Knishi verwijderd ge weest. Zij verlieten haar eigen en ge liefde omgeving voor een geheel vreem de en onbekende wereld. Het zou haar minder hard zijn gevallen heen te gaan naar de Godsstad met de paarlen poorten en de straten van goud, waar van zij zoo dikwijls -gedroomd had den. Ónder 'de menigte, die het ver trek gadesloeg, bevonden zich broe ders en zusters en andere betrekkin gen, die de Orthodoxe Kerk niet had den verlaten. De jonge vrouw met haar zuigeling in de armen liet «en vader en een moedei' achter, die haar met betraande oogen nastaarden. Aan welke misdaad had hun kind zich. schuldig gemaakt, dat het hun op die wijze werd ontnomen, zoodat zij het waarschijnlijk nimmer zouden terug zien? Yarina was-er ook, diep begaan met de moeders, wier kinderen zii tot zich had genomen, en die thans haar lievelingen voor het laatst aan het hart drukten. ..Ik zal voor haar zorgen alsof het mijn eigen kinderen waren" bracht zij snikkend uit, „en als ik weet waar gij zi.it dan zal ik u schrijven hoe zij het maken." Het laatste o ogenblik was aangebro ken. De oude vrouw stond op van hare zitplaats in een der wagens en keek met hare verduisterde oogen om zich heen. „Ik heb hier vijf en zestig jaren ge woond" sprak zij met bevende stem, „en nu ga ik weg van hier; ik zal nim mer meer naar de bron gaan, ik zal de kerkklok nimmer meer hooren lui den. Zeg mij, heb ik ooit iets tegen een van 11 allen misdreven? Hebt gij een van allen mij iets te verwijten? Heb ik ooit iemand mijn hulp geweigerd, wanneer ik hem helpen kon?" „Neen, neen, moeder Stepanovna!" snikte Yarina, en een eenstemmig „Neen!" steeg uit de menigte op. „Dan neem ik met een gerust hart afscheid van ulieden, want dit weet ik: waarheen m'en ons ook zenden mo ge', overal zullen wij zijn in het holle Zijner hand,, en niemand kan ons uit de hand onzes Vaders rukken." „Komaan, het wordt tijd" sprak de officier, die belast was de vrouwen en kinderen naar Kovylsk te geleiden. Vader Cyrillus hief zijn handen ze genend omhoog. De Orthodoxe gemeen teleden knielden ter aarde en de vrou wen in de wagens bogen eerbiedig het hoofd, terwijl de priester met bevende stem den apostolischen zegen uitsprak. „En de vrede Gods, die alle verstand te boven gaat, zal uwe harten en zin nen bewaren in Jezus Christus. De ge nade van den Heer Jezus Christus, de liefde Gods en de gemeenschap des Heiligen Geestes zij en blijve met u allen. Amen." Eindelijk zette de droeve stoet zich in beweging. De vrouwen, die zich nu in ballingschap gingen begeven, ston den op en strekten de armen uit naar heur verlaten woningen; naar de haardsteden, waarbij zij bare kinderen hadden gewiegd; naar de daken, waar onder zij met de haren gelukkig waren geweest. De dorpelingen wilden den vertrekkenden een laatst vaarwel toe roepen, maar de woorden verstomden op hun lippen. Thans, nu de ketters hen gingen verlaten, waren oude veeten, oude er gernissen vergeten. Die zwaar beproef de vrouwen, die bedroefde jongens en meisjes zouden nimmer terugkeeren. En toen zij langzaam uit het gezicht verdwenen en een droevig gejammer op den adem van den wind terug werd gedragen, steeg er een bitter geween uit de menigte omhoog. Vader Cyrillus keerde huiswaarts en bracht den langen dag door in eenza me overdenking en gebed voor het al taar in zijn kerk. Hij was diep terneer geslagen. Zouden deze verbannen man nen en vrouwen geen genade vinden kerhout. Gijsbertus Johannes Slinger land, 61 j., wednr., v. A. Logsman ea Susanna Maria Wilhelmina Jaspers. Fre- derik Karei Christiaan TimmerhaQS va a Abcoude, 46 j., wednr. v. J. A. Dog- er. alhier en Adriana Pieternella Guup, 32 j., te Den Haag. Simon Rudolph tBarend Muuse, 27 j., te Utrecht en Wilhelmina Johanna Tombrink, 22, te Utrecht. Overleden: Gerardus v. d. Mey, 75 j., ongehuwd. BOSKOOP. Door de Continental Petroleum- Compagnie te Rotterdam is aan B. en W. een verzoek gericht, tot het instal- leeren en in bedrijf stellen van een benzine installatie nabjj het perceel O. Z. Dorpstraat 17. Maandagavond hadden de inwo ners, die aan het electrisch net aange sloten zrjn, wederom geen stroom. Degenen, die hun gas nog niet had den opgeruimd, of in het bezit waren van petroleum of kaarsen, waren het beste af, want anderen die daarvan ver stoken waren, zaten in het donker. Gelukkig kwam er tegen acht uur stroom, wat voor velen een uitkomst was. Vermoedelijk is in Leiden de boel nog joiet in orde. Maandagavond trad voor de ver eeniging ,,Arooricultura" op de heer H, Gorter uit 's Graveland. Spr. had als onderwerp gekozen: Her inneringen uit mgn plantersleven, een en ander toegelicht door lichtbeeldea. Dat het een nuttige en leerzame avond is geweest laat zich begrijpen. Er was tamelijk veel belangsteluag. HAARLEMMERMEER Burgerlijke stand. Geboren: Wil- lemke, d.v. Jvan Andel en G. van der Haven. Arie, z.v. A. Linthoudt en H. van der Maarl. Geertruida, d.v, J. van Veen en M. Rennders. Dieuwer- tje Arieda, d.v. A. F. W. Husemeier en I. van Eeaen Petersman. Getrouwd: Peter van Embden, 24 i. en Joekien Quartel, 22 j. Arie van Ea sen, wear. 40 j. en Geertje Baardman, 27 j. Lainbertus Braakman, 31 j. en Catharina van Tuin, 31 ja^r. Overleden: Martina van der Luit 6 mncL, d.v. T. v. d. Luit en L. O. Gort zak. Catharina Donker, 79 j., goh. met A. de Geus. HAZERSWOÜDE Dinsdagnacht ongeveer 3 uur wer den de dorpsbewoners opgeschrikt door het luiden der klok en het geroep van brand. Het bleek dat in den schuur toe- hehoorende aan den heer A. van der Werf, en gelegen achter de schilders werkplaats, brand was ontstaan. Spoe dig was de brandweer in actie en slaag de er in met een slaag op'de water leiding de brand te beperken tot de schuur, die geheel in de asch werd ge legd, waarbij 25 kippen en een geit omkwamen, terwijl 2 van de vele aan wezige varkens brandwonden opliepen. De vermoedelijke oorzaak van de brand is, dat vonken uit een fornuis dat des middags had gebrand, zijn ge vallen. Geen verzekering dekt de schade. Burgerlijke stand. Bevallen: M. A, van Leeuwen, geb. van der Geest, d. B. M. van Arkel, geb. Oliemans, d. Overleden: G. C. Heemskerk, 5 iaar. De Roode Kruis-colleote heeft ia onze gemeente opgebracht de som van f 3l>99> waarvan f 18 99 op het dorp en 13 aati den Rijndijk. De nieuwe brug in de Loet© is ge reed gekomen en voor het verkeer opeü gesteld. Ongehvijfeld is met dit werk in een groote behoefte voorzien voor het kweekersfredrijf bij het transport van boomen planten. KATWIJK AAN ZEE. Haringafsl&g van 11 October 1026. Prijzen per fetotje: 71° kantjes V.H, Z. f 18,20—2q,7^ 20 kantjes M. H. f 18,7020,70. 19 kantjes T H. f 17— i8»7 5. Haringafstag van 12 Oct. 192^. Aanvoer 6 partijen. Prijzen per kantje 964 kantjes V. H. f 1 £15—20,90 22 kantjes IJ. H. f 16,95—*8,25. V jes Aï. 1^. f 19,5020,3534 kantjes steurharing f 14,60—-19,85, 3 kantjes makreel f 14,60—20. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: JJ*co- ba, d.v. J. D^khuiz^if en M. Klinker- in de oogen van God, want zij vrees den bem niet, maar hadden Hem lief en werkten in de gerechtigheid? En toch werden zii veracht en verstooten door de menschen, velxlrukt en be proefd, door tegenspoed bezocht. Het waren, me de-Christenen, discipelen van denzelfden Heer, en toch verdruk te men hen in Zijnen naa\m en geloof de men een Gode welgevallig werk te doen door hen ten doodi» tde te ver volgen. Te Kovylsk. Intusschen hadden Miichaël en Pa- raska, die reeds hij het aanbrekexi van den dag vertrokken warejn. al oen goed deel van den weg, welke dwars door de steppe van Kovylsk leidde, afge legd. Zoolang men voor ontdekking had te vreezen lag de kleine Clava op den bodem van de teLega verborgen, nu en dan met haar vriendoliik ge zichtje even opkijkende om hun woo- 1 ijk toe te knikken. Het was een klein, teer schepseltje, dat spoedig bevreesd was. want men had haar zorgvuldig voor onvriendelijkheid en ruwheid be waard. Na een poos nam Paras ka het kleine meisje op haar schoot en lief koosde het gedurig met he*t verlangen eener moeder naar haar eigen, verlo ren kinderen. Haar grootste droefheid was eenige jaren geleden over haar gekomen. Het lijden was haar gemeen zaam geworden. (Wondt v«cvolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5