NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 8 OCTOBER 1926 DE LIBERALE ZONDE. Gisteren signaleerden we, aldus de Maasbode, het late berouw van „Het Vaderland" oyer de achteruitzetting van allen, die niet achter de liberale vaan wenschtein. pp te trekken, door 't liberalisme in zijn bloeitijd toegepast. Het Al'g. Haiidelsblad", minder tot inkeer nog gekomen blijkbaar, dan zijn Haagsche collega, durfde het zoo waar nog bestaan, nu Me Amsterclam- sche raad (waarin nota bene de libe rale hegenomie sinds lang gebroken as) een katholiek tot gemeente-secre taris benoemde, te insinueefen, dat al die klachten over partijdige benoemin gen nu toch wel ongemotiveerd waren gebleken. ,,De Tijd" diende daarop de verme tele redactie in den vorm eener histo rische herinnering volgenden opfns- echer toe: Er was een middel-groote gemeente, waarin sinds jaar en dag het Liberalis me de meerderheid had. Natuurlijk waren daar ook alleen liberale burge meesters én wethouders. Maar op 't heele stadhuis was maar 'één katholiek ambtenaar. En ender zelfs de gemeente-werklieden werd geen enkel Katholiek arbeider aange troffeai. Men keek natuurlijk alleen naar ge schiktheid en bekwaamheid I Maar 't vreemde was, dat aan solli citanten altijd gevraagd werd, tot welk kerkgenootschap zij behoorden. Dit jWerd achter hun naam aangeteekend. !Nu was er. eten wethouder van pu blieke werken, die deze methode volg de :*als hij met de sollicitanten-lijst m Ide Commissie kwam, om de voor dracht voor B. en lWi. op te maken,, nam hij zijn blauw potlooa, en schrap te dan eerst door de namen, waarach ter R.K. of G. stond. Roomschen en Gereformeerden waren dus ongeschikt en onbekwaam. lOver de anderen werd dan gestemd. Maar 't getij verliep. Er kwam een Ropimsdhe wethouder in deze liberale bijt. Hij stelde voor, om niet meer naar het Kerkgenootschap der sollicitanten, te vragen. iO, dat was noodig voor de statistiek. Goed, zei hij, vraag 't dan n a de be noeming. Daar was nij ook voor; dan, kon blijken, dat er geen enkele Katho liek (op één na) in gemeentedienst was. Aldus werd besloten. Na eenige weken moest er een brug wachter benoemd worden. De gemeente-secretaris zocht de sol licitanten uit: de z.i. drie besten moes ten dan voor het College van B. en' CVV'. verschijnen. Aldus gebeurde. De Burgemeester was ziek en een. 'der liberale wethouders was waarne mend». De eerste sollicitant kwam binnen. Na eenige vragen kwam deze: „'Welk onderwijs liebt u genoten?" „Gewoon lager onderwijs, Edelacht b&re". „Op. welke school?" „In Rotterdam, bij meester van Puf- felen". „Wat was dat voor een school?" „Een gewone school; Edelachtbare". „Jawel, maar wat voor een school?" „Een gewone Lagere School', Edel achtbare..' „Och man, dat bedoel' ik niet. Wat voor een lagere school was dat?" De brugwacjiter-in-spé wist geen ant woord, en keek verlegen rond. Toen werd het den Roomschen L\Vet- houder te machtig, en hij zei: „Och vriend, die meneer mag niet vragen, welk gieloof 'je hebt, daarom wil hij weten, of je op een openbare Of een bijzondere school geweest bent". „O, bedoelt U dat? O, 'twas een. gewone openbare school, van de stad". „Gelukkig voor je, dan hebt je best kans benoemd te worden." Nadat de sollicitant vertrokken was heeft het in 't College een beetje gé- Btormd. Ziedaar den kléine historische herin nering. Zij worde eerbiedig opgedragen aan *,Het Handelsblad". UIT DE OMGEVING. 8ASSENHEIM. IWocnsdag sprak Dr. de Groot, •Neldi. Herv. Pred. te 's-Gravenhage voor het Ohr. Comité voor Winter- lezingen alhier. Ds. Boeijinga opende 'de vergade ring met het l'aten zingen van Psalmi \V221 en gebéd1, waarna hij betref fende de plannéin van hét Comité en- kele mededeelingen deed en den. spré- ker inleidde. Deze behandelde het onderwerp Eens Christens reis door het heilig© üjand, etn begon met den wensch uitte spreken dat de beelden die hij zou Ia- ten zién de woorden die zouden 'woer den. gesproken zouden verduidelijken. 'Hij' heeft dit onderwerp gekozen om dat hij gaarne spreekt over hét heilig© land tot menschem die alles willen be zien in het licht dat uitgaat van Gods (Woord. Palestina is niet alleen een fend voor gewone toeristen, maar ook leen land voor hen1, 'die iets of veel van Jezus willen zien. Duizenden van (deze' pelgrims hebbén reeds in de jaren die voorbijgingen in Joppe voet aan wal' gezet, om in Jeruzalem, in Bethle hem en in Nazareth ©enige bevrediging tte vinden; voor de zucnt naar God; lom geestelijk iets te beleven. Die zucht Baar God kent ten slotte ieder mensch. Heeft niet zelfs een Troelstra gezon- ilk kan niéjt léven zonder God Mijn huljo esn troost in 't hach'lijkst lot. En een Franschman heeft geschre ven dat hij een pelgrimsreis naar Pa lestina heeft ondernomen zonder ge- Loof «ai zonder gebed* maar da: im dciar gebéden en ges treden heeft om God te vinden, wat hem echter niet was gelukt. Spr. hoopt, dat we vanavond niet idechts die platen zouden zien, maar dat we iets achter deze platen moch ten opmerken, dat we als Zacbetis Jezus zouden zien. Zonder Jezus'- is Palestina een dor en doodsch, een leelijk land. Daar om hebben we, als de wijzen uit het Oosten, al het schoone en grootschei der wereld achter te laten om aan' Jezus' voeten neer te knielen. De bevolking van Palestina bestaat voor drie kwart uit Mohammedanen en Joden. .Vergeleken, bij vóór den oorlog zijn er thans veel meer Joden. Er zijn streken, zooals "bpJaffa en ook ten Zuiden van Nazareth", die werkelijk een Jcodsch stempel dragen. Er zijn in Palestina ook Christenen, maar wat voor Christenen 1 4 Men vindt er "Christenen van aller lei belijdenis; er is strijd tusschéo.' Griekscn-orthodoxen en.. Roomsch-Ka- itholieken, Armenianen en Kopten. Het bijgeloof is er ongelooflijk stérk, en d© meeste Christenen in het heilige land staan wat beschaving en ontwikkeling betreft, lager dan de Mohammedanen. Dit maakt den arbeid voor da Christe lijke zending zwaar, en dit maakt het ook niet gemakkelijk om ondanks dit alles Jezus te zien. Palestina is ook sinds den tijd van Jezus' omwandeling veel veranderd. Men rijdt nu in 10 minuten per auto van Jeruzalem naar Bethlehem en irt ongeveer 61/2 uur naar Nazareth, hangt af van ons persoonlijk geloot. Wat wij 'in het heilige ïanci zien, (Wil hebben evenals Paulus niet alleen te létten op de dingen die gezien wor den, maar ook op het onzienlijke. Spr. zou hier een lezing geven en: geen preek. Het zou dus gaan over uit wendige dingen, maar hij hoopt dat del (hoorders er zelf 'de preek bij zullen maken. Judea is lélelijk, men kan de gezich ten der Farizeeërs herkennen in het landschap. Men heeft Palestina wel eens het vijfde Evangelie genoemd. Dit is niet juist, maar wel' is het hei lige land esn stuk Schriftverklaring. "Spr. stelde nu voor onder zijn ge leide te paard Palestina door te trek ken en dan te gaan van BethMuem naar Jeruzalem, en deze stad door da Damascuspoort binnen te gaan, om dan langs den lijdensweg te gaan naar de Grafkerk en Golgotha. Vandaar Snaar de Tempelplaats en verder langs» Gethsémané naar den top van den Olijfberg, om ten slotte nog een kijkje te nemen in Galilea. Met groote belangstelling hebben we den geleerden spreker, 'die blijk gaf van veel rijke, persoonlijke kennis van het heilige land, op dezen tocht ge volgd. Als we eerlijk zijn, moeten wë be kennen, dat we oorspronkelijk wel wat sceptisch tegenover zob'n lichtbeelden avond stonden, maar onze vrees is schitterend beschaamd. De platen waren duideiijk en mooi en 'daar'bn "wist de spreker op zoo n boeiende en leerrijke wijze van het „oude land" te vertellen, dat de aan dacht waarmede hij werd beluisterd, geen oogenblik werd verbroken. Het was een mooie1, leerzame avond, en al' was de opkomst niet slecht té noemen, het is beslist te betreuren, dat de kerk niet tot in alle hoeken' was gevuld. ALPHEN a. d. RIJN. Tot koster van de Ned. Herv. kerk aan den Oudshoornschen weg is in de nlaats van den heer J. G. Rijshouwer benoemd de heer C. P. Zwaan. In deze gemeente zijn 3 personen door de tvphus aangetast. Burg. stand/Bevallen: N. Zeil- stra, geb. Derksen, z. C. Binnendijk, geb. Hoogstraten, d. H. de Graaf. geb. v. Srhie, z. J. M. Vink. geb. Mourits, d. C. Heemrood. geb. de Bruin, z. J. v. d. Bosch. geb. v. Varik, z. en d. M. Spek, geb. Arlman. z. A. J. de Vogel, geb. Senne, d. H. Molenaar, geb. Baron, d. E. Janszen, geb. Brietsemmer. d. Gehuwd: G. Th. D. v. Niekerk, jm. 24 j. en C. Boeren, jd. 26 j. Overleden: G. v. d. Schee, im. 2 j. W. C. Godschalk, jm. 9 w. D. Bavelaar jm. 18 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen: P. Bakker, Aarkade 14, uit Amster dam. H.J. v. Egmond, Hoorn 76, uit Noordwijkerhout. H. J. Schreuder en rezin, Burg. Visserstr. 28, uit Leiden, linderen van Hulst. Raadhuisstraat 44 uit Amsterdam. A. Davids, Hooftstr. 26 uit Wageningen. J. P. van Veen, Gnep hoek 4, uit Maarseveen. L. v. d. Ploeg, Kerkvaartsweg 35, uit Ter Aar. V er trokken personen J. C. Jansen, naar Apeldoorn. G. Over devest en gezin, naar Ter Aar. Ha. M. v. d. "Wissel, naar Den Haag, 2de Schuitstr. 268. G. Magielse, n. Woer den. A. L. en H. den Blanken, n. War mond. C. Bruines, naar Leiden, Julia- nastraat 1. M. v. Dolder, naar Pur- merend. E. M. v. Velzen, n. Haastrecht J. L. van Tol, In. Woubrugge. J. v. d Bogert en gezin, n. Bodegraven. G. B. Harlaar, naar Hilversum, Coehoornstr. 8huis. H. Vegelin, Bakeveen 104a, Op- sterland. M. Boekhout en gezin, naar Zwammerdam. G. J. Versteeg en gezin, naar Bodegraven. Door B. en W. werd ten gemeente huize aanbesteed het maken van schoeiingen en het leggen van trot toirs met daarmede in verband staan de werken. Ingeschreven werd door: A. A. v. Haarlem, Vianen f 20300 N.V. Winhovens Aann. Mij. Utrecht 13820 N. v. Leeuwen, Haastrecht 13380 M. v. Wijngaarden, Leiden 12637 H. G. Vermeer, Oosterhout 12500 J. W. Verheul, Rotterdam 12250 .W. v, d. Helm, alhie 11887, J. A. Dekker, Rotterdam 11840 0. Staal, Leiden ,f 11500 A. Timmerman, Dordrecht „11244 P. Dekinga, Amsterdam 10S00 T. Tvlerbis, N.ker a.d. IJssel 10712 C. de Beste, Moordrecht 10026 0. Zaanen, Ammerstol 10595 G. van Harten, Ammerstol 10575 S. de Jeu, alhier 10370 J. Vonk, alhier f0330 G. Gesman en C. Zoetemeijer, alhier it 10290 J. Visser Bzn., Sliedrecht 102S0 A% Verdouw", Zwammerdam 9750 M. H. v. d. Poll, Zwammerdam 9340 Joh. M. Strijland, Uithoorn 9260 'J. P. v. Wijk, alhier, 9051 H. Oudenes, alhier 8969 BODEGRAVEN. Op de tentoonstelling te Amster dam werden door de Zwart Blaar Fok- en Controlevereeniging „De Toekomst" de volgende prijzen behaald: Klasse 32. ie pr. Frits 1006 S, eigen. J/Agterof en Gornb.,' kl. 33, ie prijs Titan 1211 S, eig. H. H. v. d. Kloot Meyburg, kl. 34, ie pr. Jan 1299 S eig. W. r. Brunt, W. J. Vink, kl. 35, 3e pr. Wilson, eig. W. J. de Vink, kl. 36, ie pr. Frits 1006 S met zoons, inzender W. J. de Vink, kl. 45, 2e pr. Aaltje 7102 R., eig. W. P. Brunt, kl. 45 3e pr Klara 2135 S, eig. W. J. de Vink, kl. 46 ie pr. Betje II 2394 S, eig. id kl. 46, 2e pr. Corrie 1896 6, eig. H. v. d. Graaf, kl. 46 3e pr. Annie 1895 S; eig. id. kl. 47, ie pr. Greta 2361 S, eig. W. P. Brunt, kl. 47, 2e pr. Nora 7188 R, eig. id. kl. 47 3e pr. Antje'H 2147 S, eig. W. J. de Vink, kl. 48, ie pr. Adelburga R. v. J. 18318, eig. H. v. d. Graaf, kl. 48, 2de pr. Hilda IV 2386 S, eig. W. J. de Vink, kl. 48, 3de pr, Aafje Hl 2385 S, eig. W. P. Brunt, kl. 66, ie pr. Truus II R. v. J., eig. W. J. de Vink, kl. 67, 20 2e pr., Mart je R. v. J. 21013 eig. H. v. d. Graaf kl. 73, vijf koeien met een stier van één eigenaar, ie pr. W. P. Brunt, 2e W. J. de Vink, 2e pr. H. v. d. Graaf, kl. 73A, moeder met afstammelingen 20 prijs, dezelfde, en in de af deeling ongeregistreerd vee, werd door den heer H. v. d. Graaf ook nog 4 eerste prjjzen en een tweede behaald. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Jaco bus Gornelis, z.v. R. Oldenburg en Wi, M. J. S. Smit. Barend Cornelis, z.v. C. van Rijn en J. van Beek. Johann3 Maria, d.v. J. van der Meij en M. Leunk Hendrik, z.v. IJ. Swier en C. Poortvliet Johannes Nicolaas Petrus Theoclorus, z. v. J. W. A. van der Wiel en K. Berk hout. Overleden: Arie de Hoog, 74 jaar, geh. met J. J. Boll. Jan Ernst Onken- hout, 58 iaar, geh. met N. van der Le den. Jacobus Johannes Jansen, 81 jaar, wed. van A. Persoon. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Jansje d.v. G. Sosef en J. v. d. Boon. Maria Johanna, d.v. D. J. Kleenen T. v. Egmond. Gertrude Joanna Maria The resia, d.v. A. T. Sedee en A. M. Knuppe Arie, z.v. D. y. d. Bent en J. v. Durj- venbode. Ariaantje, d.v. J. v. Duijn en A. Kuijt. Geertje, d.v. V/. Meijvogel en J. de Jong. Petronella, d.v. Ouwe- hand en T. Hus. Cornelis, z.v. A. Haas noot en A. Schaap. Dieuwertje Maria, d.v. J. Korpelshoek, en L. A. Minnee. Ondertrouwd: T. Ouwersloot en L. Harte veld. J. H. Dexel eil N. van.Rijn. Getrouwd: M. Kuijt en W. W. Remmel zwaai en G. Guijt. Overleden: Lijdia Kruijt, 79 j., echtg. van D. Plonker. LEIDERDORP. Vrijdagavond, van 89 uur, be staat in Irene gelegenheid voor inschrij ving voor de Teekenschool. Ter secretarie zijn gedurende de maand September aangegeven als be- drijfsslacbling .13 runderen en 11' var kens; ais huisslachdng 1 varken, als noodslachting 8 schapen, 1 rund en 1 varken. Afgekeurd zijn 1 rund, 1 varken en 6 schapen. Aan keurloon is ontvangen f 154,50 Ongeveer 3 uur is Dinsdagmiddag, tengevolge van het vele grind, hetwelk hier op den weg is gespreid en ook voor haar rijwiel lag, de 20-jarige Mej. v. L. uit Aarlanderveen voor den tuin van den heer De Koning in een mod dersloot gereden. Ontoonbaar als een negerin werd zij door eenige voorbijgangers uit de sloot ehaald. Bjj de familie Strohé werd zij binnen gebracht en aldaar van droge kleeren voorzien. Later is zij, na van den schrik te zijn bekomen, v/^er naar haar woonplaats teruggereden. LISSE. Op Donderdag 14 October, nam. te half acht, hoopt voor de Jong. Vereen. iop Geref. Grondslag alhier op te tre den Ds. K. Schilder van Oegs.geest, met een rede oyer: „Het laatste bericht om trent Maria". OEGSTGEEST. Bij den landbouwer de K. alhier is een witte koe uit de weide gehaald. Het dier is nog niet teruggevonden en van de dader(s) tot dusver nog geen sp0a ontdekt. Zondag a.s. hoopt Ds. Ruys, em. predikant alnier, in het Groene Kerkje op te treden in verband met de her denking van het feit. dat Z. E. voor 50 jaar het predikambt aanvaardde. Gistermiddag brak ter hoogte van het land van den heer Los aan de Rjjks straatweg het voorwiel van een woon wagen, waardoor de wagen gedeeltelijk op de tramrails terecht Kwam. Eet tramverkeer, alsmede dat voor auto's ondervond nogal vertraging. Lij de Gebr. Koelman zijn voor het jubliek tentoongesteld de prijzen, als i»ekers, medailles, enz., gewonnen dooi onze burgerwacht bij de diverse wed strijden. Het- is wel de moeite waard een kijkje te gaan nemen, naar M die kostbaarhe den en het bewijst wel, dat de Oegst geester burgerwacht er mag zijn. WARMOND. Tengevolge van het groote aan tal studenten in het Groot Seminarium alhier, is besloten tot vergrooting en uitbreiding van den instelling. Er zul len o.m. twee vleugels worden aange bouwd. In het gebouw zelf komt een nieuw groot auditorium, waarin amphitheaters gewijze aangebracht, twee honderd zit plaatsen worden gemaakt. Ook zullen nu oadgelegenheden met douch,ebaden in de inrichting worden gemaakt. De uitvoering van het werk is op gedragen aan de firma Metselaar te Haarlem, voor f 84.925. Het aantal theologanten bedpaagt nu 150. Verwacht wordt, dat het over twee jaar 190 zal bedragen. GEMENGD NIEUWS. Onbewaakte overwegen. De vrachtrijder T. Lamers te Hoofd dorp, moiest "Woensdagmiddag met zijn met on gé Veer 40 zakken mosterdzaad! beladen vrachtauto bij de vuurlinie 'de spoorlijn bij 'de halte IJweg (Haarl. meeid passeeren. Juist kwam er een trein uit Haarlem, die hij niet zag eni ook moeilijk kon zien, omdat de spoor wachterswoning het gieizicht op 'de- spoorlijn in de richting Haarlem zeer b'elémmert. De auto werd door de lo comotief gegrepen en een veertig me ter meegesleurd. De auto werd totaal in brokken ge reden. De zakken mosterdzaad werdeni op esn paar na geheel vernield en als een wonder kon de bestuurder aan den kant van de spoorbaan nog levend won idën opgenomen. Er was spoedig ge neeskundige -hulp ter plaatse. De spoorbaan werd spoedig dooreen aantal arbeiders vrijgemaakt, waarna! de trein de reis met eenige vertraging] naar Hoofddorp kon Voortzetten. Dood do or schuld. D© Haar- Iëmsche rechtbank veroordeelde gister den 29-jarigen chauffeur O. v. K., uit) Zaandam, die 28 Juli j.l. op den West- Zanerdijk aldaar door te dicht langs de huizen te rijden A,'. de V. haa aan gereden, tengevolge waarvan deze over leed, tot twemaanden gevangenisstraf De officier van Justitie had 1 maandJ hechtenis geëischt. Motor-ongeluk. Tusschén 'Af- ferden en Heven reed Woensdagavond' een motorrijder, die in den zijspan- wagen twee dames uit Amsterdam ver voerde, tegen een boerenkar, welke, niet van licht voorzien was. De motor sloeg tegen den grond, de bestuurder kreeg een ernstige beenbreuk, eén dér dames een armbreuk en de tweede liep slechts eenige ontvellingen op. Na door dr. Stiemens uit Gennep te zijn verbonden, konden de drie passagiers per auto naar Amsterdam gebracht worden. H uis in ge stort. In de Peel onder Mill is het achterhuis van den landbouwer M." v. D. ingestort. Een» breede stutbalk was gebroken tenge volge van te zware belasting mèt hooi. Persoonlijke Ongelukken kwamen niet voor. De schade wordt niet door ver zekering gedekt. Het vee kon nog ge red worden. Verb o rgen in een kast. Gis:. termorgen heeft de Haarlemsche re cherche in zijn woning aan de Bree- straat te Haarlem gearresteerd J. IC. S. onlangs door heq gerechtshof te Am sterdam in hooger beroep veroordeeld! tot 4 jaar gevangenisstraf wegens in braak bij de American Petroleum Co. te Haarlem, Waarbij door de daders een brandkast werd meegenomen. IC. S. heette reeds enkel© maanden voort vluchtig. Het is nu gébleken, dat hij zich al dien tijd in een vernuftig be dachte schuilplaats in een kast op de» bovenverdieping van zijn woning heeft verborgen gehouden, waarin hij ook verbleef, toen de recherche gistermor gen huiszoeking kwam doen. Door nauwkeurige/ meting en vergelijking werd de schuilplaats ontdekt. IC. S. is gistermiddag op transport naar Amsterdam gesteld, om te wor den voorgeleid voor den procureur- generaal bij het gerechtshof aldaar. Uit' Rusland terug. In het begin van deze week is de delegatie van jonge arbeiders, die 25 Augustus) j.l. naar Rusland vertrokken was, om daar een onderzoek in te stellen, te ruggekeerd. Een rapport over haar be- "indingen zal spoedig verschijnen. De delegatie zal op een openbar© vergadering in „Bellevue" Vrijdag 15 (October het woord voeren om verslag uit te brengen. Een moo-ie schenking. Dei heer M. G. van Heel', fabrileant te Rijssen, stelde, ter gelegenheid van zijn vijftigsten verjaardag eén bedrag be schikbaar voor het bouwen van oen: school met conciërgewoning, waar nij verheidsonderwijs zal' gegeven worden; aan jongens ein meisjes. De, school1 staat kosteloos open voor de jeugdige fa brieksarbeiders, die er hun kennis kun nen uitbreiden; voor, de meisjes wordt een kook- en naaicursus aan de in richting verbonden. Op avontuu r. Bij de politie te Zaandam is kennis gegfèven, dat de 14-jarige S. en zijn 14-jarig vriendjei H., beiden aldaar woonachtig, drie oas jen gieteden de ouderlijke woning; heb- >en verlaten. Naar de jongens aan kameraden hadden verteld, zouden za op avontuur uitgaan. Vermoedelijk zou den zij probeeren, plaatsing op een zee- schip^te krijgen. Arbeidsongeval. De 28-ja- rige havenarbeider J. van Z. uit d© Meekrapstraat ie Rotterdam werkt»© gisternacht aan boord van het stoom schip „Ambridge" in de Lekhaven. Opl eén gegeven oogenblik stortten eeni ge hijschbalen omlaag. Een der ba-; len van 100 IC.G. viel op het hoof dj van Z. Hij kwam terecht tegen een! ijzeren pijp niet het gevolg, dat hem) ae onderkaak werd verbrijzeld terwijl beide polsen en het rechterbeen bra ken. In zorgwe'kkenden toestand werdl de ongelukkige naar het gasthuis ver voerd, waar nij bij aankomst bléek t© zïjn overleden. Motorongeval. Gistermorgen, circa half twaalf, reed op den Bussum-' mergrintweg bij den overweg Brink laan te Bussum, een motorrijder dooit onbekende oorzaak tegen eén vracht* auto, waaruit houtwerk stak. De mo torrijder bekwam een schddelfractuun In levensgevaarlijken toestand werd d© ongelukkige, de 30-jarige heer H. Bognakker uit Hilversum naar de Ma- jella-stichting vervoerd. Een auto gestolen. Op den. lOvertoom te Amsterdam stond een auto, een Chevrolet, even onbeheerd. Van dat „gunstige" oogenblik. heeft een gauwdief gebruik gemaakt om eij met den wagen vandoor te ga am Wjaari heen? Dat weet men niet. Inbrekers. In den nacht van Woensdag op D®nderdag wilde vier mannen een vruchtenzaak op de Kei zersgracht te Amsterdam plunderen^ Een vrachtauto was besteld om deni buit 'weg te voeren. Een vanj de vier. sneed een 'ruitje uit, een andere con-: fereierdo met den chauffeur van de vrachtauto. Heei vriendschappelijk was het gesprek nietblijkbaar was er ver schil van meening over den vracht- Een agent hoorde iets van het ge sprek, begreep wat er gaande was, zag ook het uitgesneden ruitje en 1 arresteerde de vier inbrekers, nog voor zij aan hun boos opzet uitvoering had- ld en kunnen geven. .Vooorts is ingebroken in eenige per- ceelen in de Beursstraat en de ,War- moessstraat. Kleine bedragen aan geldl zijn ontvreemd. 'Oneerlijke concurrentie? De bekende Haagsche „wonderdokter'»; de kruidkundige J. F. v. d. P., stond, terecht wegens oneerlijke concurrentie) ten aanzien van apothekers, omdat op, een raam, waarin zijn zaak in de Mo lenstfaat is gevestigd, de aanduiding „apotheek" voorkomt, hetgeen nadeel; zou kunnen berokkenen aan de bo- na-fide apotheken. Dr. Hofman, voorzitter van de Ne- derl. Maatschappij ter bevordering van de pharmacie, ais getuige gehoord, meende, dat door de aanduiding van. zijn zaak, zooals verdachte» dat gedaan heeft, deze zaak het aanzien gekregen, heeft van een apotheek. En dat moet als oneerlijke concurrentie worden be- schouwci Verdachte be.oogde, *dat er van con currentie en derhalve van benadeeling. geen sprake is. Hij verkoopt aan nie mand, die zoo- maar zijn zaak binnen komt. Hij levert alleen zelf gemaakt© kruiden e.d. (welke in een apotheek niet verkrijgbaar zijn) aan personen* die bii liern onder behandeling zijn en; in het bezit zijn van een consuitatie- kaart. Het O.M. achtte ae elementen voor hett elas.-:gelegde feit niet bewezen en vroeg vrijspraak: van den verdachte. Verdacht© verkiaarde zich bereid, het woord apotheek van zijn raam t© verwijderen. Uitspraak 21 dezer. Vocht in radio-toestellen. Vocht is wel een ,van de kwaadaardig sfce vijanden van het radio-ontvangtoe stel. Niet, dat het tot zulke moeilijk op, te heffen storingen aanleiding geeft, maar op dè meest onverwachte oogen- blikken bederft het soms de pntvangst Zelfs op een heel mooien zomerdag, met helder schijnende zon, zoodat nie mand er erg in heeft, is het mogelijk; dat de atmosfeer zeer vochtig is. Er zijn vele middelen orn vocht uit een toestel te verdrijven, b.v. het plaat sen van een schaaltje met calcium chlo ride of phosphorpent-oxyde in het toe stel. Zoodra dit een te groote hoeveel heid vocht tot zich genomen heeft, moet het schaaltje opnieuw gevuld worden. Een middel om de spoelen van alle waterdeelen te bevrijden, is deze aan te sluiten aan de poolschoentjes van den 1.3 Amp. accu-geiijkrichter van Phi lips. Na eenigen tij4 hierop aangesloten te zijn, zullen deze flink warm gewor den zijn en zal al het water verdampea Men kan onmiddellijk aan de spoelen voelen, of ze voldoende gedroogd zijn, want het vocht wordt door de warmte uitgedreven en de buitenkant blijft dus het langste nat. Deze gelijkrichter is voor dit doel daarom zoo geschikt, om dat de stroomsterkte, die deze doorlaat automatisch constant gehouden wordt. Men behoeft dus niet bevreesd te zijn, dat dcor de spoelen een te groote strcom zal locpen.' Uitstekende diensten om een toestel van binnen grondig te drogen, kan ook, een electrisch straalkacheltje bewijzen. Tot de onderdeelen in een ontvang toestel, die het meest van de vocht te lijden kunnen hebben, behooren in de eerste plaats de blokcondensatoren en de koppelcondensatoren in een weer stand? versterker. Jij de hooge spanning, die tegenwoor dig, dank zij de plaatspanning-apparaten toegepast kan worden, kan vochtigheid zelis aanleiding geven tot doorslag. Ook vele gevallen van raadselachtig brommen van een plaatspanningsappa- raat kunnen worden opgelost door eea kleine behandeling van net ontvangtoe stel met een electi iache straal kachel

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6