WflT DE BLADEN ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 8 OCTOBER 192Q TWEEDE BLAD. De ware aard. De ontwapeningsactie, zoo schrijft de N. P r o v. Gr o 11. Cour., is een zuiver revolutionaire act}©. Zij doet zich voor, als wil zij t geweld koeren. Zij bedoelt echter niets anders dan ge weld. Dit is heel gemakkelijk aan te toonen. De leider der S.DA.P. heeft er zich over verheugd, dat het werk zijner partij reeds zooveel succes had, dat geen herhalingsoefeningen meer ge houden kunnen worden zonder rel letjes. Den volgenden dag viel een on schuldige ten offer aan zulk^een rel letje. Man zegt- wij zulien t miliUiri*- me neerslaan en de bedoeling is het zóó te doen worden, dat herhalings oefeningen niet meer mogelijk zijn. Dat de overheid ze niet meer durft te laten houden? Wat beteekent dit? Dit beteekent iets meer, .lan 'at er ge. n herhalings oefeningen meer zijn. Het laat zich denken, dat de mannen der S.D.A.P. in een kabinet zitting nemen, dat de herhalingsoe min gen afschaft. Dan zouden zij langs den wettigen weg ver dwijnen. Allicht zeer tot schade van onze weermacht, maar dat Is een an dere zaak. Als de overheid uit politiek© of mi litaire oogmerken afziet van de herha lingsoefeningen, vrijwillig, omdat zij ze niet noodg acht of door betere mid delen kan vervangen, dan is dat een vrije daad van de overheid, die haar gezag niet aantast. Maar als zij niet meer in staat is, ze te doen houden, als zij ter wille van de actie van de sociaal democraten er van moet afzien, dan is Imar werkelijk ge zag verdwenen. Dan kan zij niet meer, wat zij geroepen is te doen. Dan is het gezag in werkelijkheid reeds overge gaan op de leiders der S.D.A.P., de leiders van een minderheid in het volk die echter door hun revolutionaire ac tie de wettige overheid wisten te ver hinderen haar taak te verrichten. De heer Albarda en de zijnen begrij pen dat natuurlijk zelf heel goed. Als zij liet uiex begrijpen, dan geven zij zich zelf willoos over aan deze re volutionaire actie, wat misschien nog erger is. In elk geval moet de groote meer derheid van ons volk begrijpen, wat er gebeurt. En daartegen krachtig positie innemen. Ons volk behoeft zich niet onder den voet te latch Joopen dor.r het geweld van de S.D.A.P. in welken vorm dit zich dan ook openbaart, of openlijk, zooals mr. Troelstra het aan dorst, of langs een omweg, als thans geschiedt. De ontwapeningsactie is een actie van louter geweld, van ongeoorloofd geweld. Daartegenover sta de waakzaam heid van regeering en volk, een hand having van het gezag en een eerbiedi ging van het gezag waartegen het ge weld eener kleine miuderheid niet he stand zal zijn. De ontwapeningsactie heeft hetzelf de karakter als een algemeens politie ke staking. Stopzetting van de levens functies in staat en maatschappij, am de hanihaving van 'iet overheidsgezag onmogelijk te maken en de gelegen heid -te scheppen, de revolutionaire dictatuur te verwerkelijken. Wij weten wel, dat ons de so ialisti- sche parlementariërs worden getee- kend als bezadigde mannen, die zich allengs gereed willen maken voor den regelmatigen parlementairen arbeid onder hun leiding. Zij leggen de oudo manieren af en worden schappelijke menschen waarmee te praten valt. Wij willen van dit alles niets af doen. Maar vergeten mag niet, dat zij de algemeene staking in principe blijven goedkeuren, en dat zij een ont wapeningsactie voeren, die het er op toe légt, de overheid zoodanig te ver zwakken, dat zij n^et meer in staat is den militairen dienst te handhaven. Dat zijn feiten en die feiten moeten ter dege worden gel: nd. v FEUILLETON. Door leed en strijd. 21) De stem van Vader Cyril lus was streng, zijn blik doordringend. De boe teling, wiens voorkomen deemis op wekte, boog slechts met het hoofd, hij kon geen woord uitbrengen. „Uwe kinderen zullen u teruggege ven worden" vervolgde Vader Cyrillus» „maarik zal nauwkeurig toezien of zij zorgvuldig worden grootgebracht volgens de gewijde voorschriften en leeringen onzer heilige kérk. Ik moet tevens 'de Synode mededeeling doen hoe dikwijls gij en uw vrouw aan do mis deelnemen en ter biecht gaan. Keer nu naar uw woning terug. Mor gen zal ik hij u komen en uw huis zegenen." De drijver van de slede had het nieuws reeds verspreid. Toen Nicolas ihet huis van den priester verliet, werd hij opgewacht door onderscheiden groepen dorpelingen, die hem niet vriendelijk gezind bleken. Men jouwde hem uit of juichte hem sjottend toe. Bleek en uitgeteerd, verzwakt door langdurige opsluiting' en onvoldoen den gevangeniskost, kon hii zich niet voorwaarts spoeden om buiten hun b - reik te komen, maar was genoodzaaL strompelend zijn weg te vervolgen in knikkende knieën, terwijl zijn oogcii In het Friese h Dagbl. schrijft H. H. S(poelstra) over hetzelfde ónuer werp, dat den soéiaal-domocraten het veel meer ging om zelf de macht in handen te krijgen, als het moest door het vormen van een „klasseleger en „arbeidersbataljons". Natuurlijk lieten de heereii niet met zooveel woorden en op duidelijke wij ze uitkomen wat men hiermee bedoel de, een goede verstaander heeft echter maar een half woord noodig. Doch wanneer de grootero goden go- sproken hebben, durven ook de kleine re iets zeggen, en dezè verklappen ons gewoonlijk wel zoo ongeveer den ge- dachtengang. Zoo heeft het orgaan van de Nederl. Vereen, van Fabrieksarbeiders (een or ganisatie waar ook nog Christelijke arbeiders lid van zijn» van 25 Sept. een beschouwing over het ontwapenings congres. Op dit congres werd dan ook het rapport van de „Militaire Gommis sie" (waarom spreekt men niet van de vredescommissiè?) uit S D.A.P. en N.V.V. besproken en bijzonderlijk de conclusie: „Tegen het oorlogsgevaar' massale dienstweigering en algemee ne werkstaking". En dan schrijft genoemd orgaan het volgende: „Debat was er op het congres ook. Schutjes van den Handels- en Kan- toorbediendenbond heeft van die ge legenheid gebruik gemaakt. 0,m zijn opmerkingen goed te be grijpen dient eraan te worden herin nerd, dat het Rapport, om liet oorlogs gevaar te keeren, massale dienstweige ring en algemeene werkstaking aan beveelt. Dit nu zijn passieve middelen en daarop vestigde Schutjes de aandacht. Schutjes vreesde, dat, indien men, wanneer er een oorlogsgevaar dreigt, of misschien de oorlog reeds is ver klaard, den manschappen adviseert tot dienstweigering, dit veeleer tengevol ge zal hebben, dat de dienstweigeraars worden doodgeschoten, dan wel dat dit middel doeltreffend zou zijn, om den oorlog te verhinderen i Tegenover die passieve middelen wilde Schutjes actieve middelen. Hij wilde arbeidersbataljons die door stremming van het verkeer, door opblazing van de bruggen, door on bruikbaar maken van den spoorweg e.d. eenvoudig alle vervoer vaa^ troe pen en materiaal onmogelijk te ma ken, waardoor ook de ourlog niet kan worden gevoerd. Tegenover de passieve middelen van het Rapport, stelde Schutjes de actie ve middelen die ook mogelijk zijn en die, ook naar onze meening meer doel treffend werken, om een oorlog onmo gelijk te maken. De derde spreker, kameraad Kupers heeft aan het betoog van Schutjes aan dacht geschonken en daarbij opge merkt dat 't Rapport de instelling van arbeidersbataljons niet uitsloo. We verheugen ons zeer over deze uitlating, ofschoon we in het Rapport nergens zulk een aanduiding hebben kunnen vinden". KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Elburg, A. F. P. Pop te Vaassen. Te De Lier, J. Boort te Vriezenveen. Aangenomen: Naar Hoornaar, J. G. Wioelderink te Randwijk. Naar Maarssen, G. Benes te Monster. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Heemstede, .O. v. ld. iWpude, te Gorredijk. CHR. GERJ2F. KERK. Bedankt: Voor Rozenburg: O. v. d. Zaal te Deventer. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Ds. D. v. Lu t ter veld/ hoopt na verkregen eervol emeritaat^ 17 Oct. a.s. 's namiddags 2. uur afscheid te ne men van de Ned. Herv. Gem. te Dus- sen (N.Br.) teneinde zich metterwoon te Zeist te gaan vestigen. Woensdagavond heeft Ds. L. .Boer intrede gedaan in de Ned. Herv (Gem. te Amsterdam,met een predi ctie over Ez. 37 14. door tranen verduisterd werden. Had hij nu- hiervoor zijn geweten ge weld aangedaan? Wa^hi.i nu hiervoor een afvallige, een verrader geworden? Zelfs ge en "dronkaard zou aan de op rechtheid zijner bekeerinig gelooven. En waarom klonken hem steeds de woorden in de-ooren: „Als welken zichzelven den Zoon van God weder om kruisigen, en openlijk "te schande maken." O, die vreeselijke woorden! Zijn hut stond het dichtst hij de woning van Kahritou Koudraty en Ser gius, die hem naar binnen had zien gaan en zich haastte hem te volgen, zoodra hij eenige oogenblikken tijd ge had had om zijn vrouw te begroeten, ten einde hem naar de aanleiding van zijn invrijheidstelling te vragen. Ja, nu zou zijn vader ook wel spoedig vol gen en misschien Alexis eveneens, hoe wel deze als voorganger meer gevaar liep verbannen te worden. Ademloos en uitgeput had Nicolas zich op de houten bank naast de groote kachel geworpen, sprakeloos en als verbijs terd ston/1 zijn vrouw voor hem. „Komt vader ook?" riep Sergius. „Zijn ue anderen ook vrii? Nicolas Ya- vi'.ovitch, er het mij gauw, zeg het h V pr.mv!" en uücen terugkomen als i zcoals ik" antwoordde Nicolas ouicorde stem. L heeft zijn geloof verzaakt" snikt« ziin vrouw. „Htij was eeji ellen- Ds. C. Ferguson deed Woens dagavond intrede in de Ned. Herv. Gem te 's-Gravenhage met een predi- ■catie oyer 2 Kon. 5 1 en 19. D s. J. G i 11 eb a ar ei'Loopt 14 Nov. afscheid te nemen van. de Ned. Herv. Kerk* tei Noord-Schar woud©, om 23 Nov. te Zeist bevestigd te worden door Ds. W|. Verhoef. Den 25sten Nov hoopt Ds. ,G. zijn intrede te doiejn. De heer B. O ost ho.ek beroepen predikant bij de Chr. Ge/ref. Kerk te Soest, door de olassis Utrecht tot het predikambt toegelaten, hoopt 24 Oc tober a.s. te Soest zijn intrede te doen. Prof. Dr. D. H. Th. VoHenhoven, Naar gemeld wordt, is de datum van de inaugureel© oratie van Prof. Dr. VoHenhoven, benoemd hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, thans defini tief bepaald op Dinsdag 26 October des n.m. om 4 uur in het gebouw v. d. Werkenden Stand te .Amsterdam. Theologische School te Kampen. D. V. Woensdag 8 December zal' Prof. Dr. T. Hoekstra het rectoraat aan de Tbeol. School te Kampen over dragen aan Prof. Dr. S. Greijdanus. Evangelisten. De heer J. van der Net, evangelist te Nieuw er oord, werd in gelijke betrek king benoemd door de Ned. Herv. Evangelisatie te Buitenpost. Giften. Wijlen de heer Otto Eerelman heeft aan de diaconie dear Ned. Herv. gem. te Groningen f 3000 vermaakt aan het doofstommeninstituut aldaar f3000 en aan het museum van oudheden te Gro ningen de door hem geschilderde por tretten van zijln ouders en zijn echt- genoote. Prop. ex. Theologie. Geslaagd voor het prop. ex. Theolo- -gie, aan de Utrechtsche Universiteit* ae heer J. W. B. Cohen; voor het candidaatsexamen rechten de neeren H. P. Stolp en L. P. D. Op ten Noort. Geslaagd is voor het proponents-exa- men in de Evang. Luth. kerk de heer D. G. Hoevers. Dr. F. D. Moorrees. Op een proefschrift, getiteld: „De organisatie van de Christelijke kerk van No-ord-Afrika in het licht van de brieven1 van Augustinus is gepromo veerd tot doctor in de godglel. ae heer F. D. Moorrees, geb. te Kaapstad, Zuid-Afrika. Tegen, het Roomsch-Katholicisme. Eerlang zal een nieuw weekblad verschijnen, „De Protestansche Tribu ne", onder redactie van Mr. Ds. J. F. Lijfastra, te Den Haag, plaatselijk pre dikant hij de Ned. Herv. Gem. van H. I. Ambacht. Het devies van het blad zal bestaan in het woord van Jesaja: „Ruimt de stcenen weg!" De steenen, die uit :lcn weg geruimd moeten worden, vormen nu een plaveisel voor den weg naar Rome. Het blad wil zich „noch door Kerkbegrip, noch door een bepaalde Schriftbeschouwing laten leiden, doch door de steeds voortschrijdende, en dus nimmer stilstaande openbaring van den Heiligen Geest". Het wil zoo scü'Tp mogelijk theologisch en kerkrechtelijk het begrip Roomsch- Katholicisme bepalen, om daardoor het begrip Protestantisme te verhelde ren. De medewerkers zullen voortkomen uit alle lagen der Protestantsche Kerke lijke samenleving, bij welke keuze ook in het oog gehouden wordt, dat religie 'een maats.chappeftjk verschijn sel is. Afwijkende meeningen, zelfs Roomsche stemmen, zullen in het blad gehoord mogen worden. Welk zonderling doel streeft Ds. Mr. Dijkstra hiermede weer na? Staat en Kerk. Wij waren, aldus lezen wij in De Standaard, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Ned. Vereen. „Schrift en Belijdenis" en maakten ons dus op de vergadering der vereeniging, waar voor Dr. P. J. Kromsigt, van Araster dam zou spreken over: „Gereformeerd of Independistisch" bij te wonen. „Schrift en Belijdenis" is een kerke lijke vereeniging en wij voelen ons op haar vergadering meestal thuis. Giste- dig© dronkaard, en dat zal hii nu weer worden." „Maar gij zult helfook doen" zeide Nicolas. „Nimmer", riep zij uit, „nimmer, ineen nimmer: ik zou liever in de ri vier springen!". Sei-gius sloop stil en zoo snel moge lijk de hut uit. Indien dit de prijs was, waarvoor men d£ vrijheid verkreeg, dan zou zijn vader dien niet betalen. Neen, al kon hij er de gelieele wereld mee winnen. De herroeping van Nicolas was een zware slag voor de kleine gemeente der Stundisten te Knishi. die thans nog maar uit enkele verlaten vrouwen en har© kinderen bestond. Niettegen staande de vrouw van Nicolas volhard de in hare weigering, om evenals haar man, haai* geloof af te zweren,'zond Vadert Cyrillus de kinderen toch naar de ouderlijke woning terug. D© kleinen waren alle drie onder de tien jaar en lagen hun moeder na aan het hart, en het was een onuitspreke lijk© troost voor de arme vrouw hen weder aan het hart te mogen drukken en van den vroegen morgen tot den laten avond vóór hen te kunnen ar beiden. Niets ter wereld kon er haar echter toe bewegen met hen of hun vader naar de krk te gaan en de mis bij te wonen. Toen zij hoorde, dat haar echt genoot getuigenis, en zelfs menigmaal een. vaisch getuigenis, tec en Eijm mede- ren was er echter van het begin af eenige hapering. Niet onder het sym pathieke woord van den voorzitter, den heer Kalmijn. Maar weer direct onder Dr. Kromsigt's woord. Wij had den nog maar kort geluisterd, toen 't was toch een kerkelijke vergadering wij al twee bezwaren hadden ge hoord tegende Gereformeerden? pardon tegen de anti-revolutionai ren. Bij de pauze zijn wij toen maar weggegaan. Of de vergadering naar den geest van „Schrift en Belijdenis" was? Maar 'tis waar ook, Dr. Krom sigt en de zijnen spreken niet van Kerk en Staat, maar van Staat en Kerk. Het wandelen op Zondag. In een kort verslag van de classis Rotterdam der oud-geref. gemeenten onderteekend door het Kamerlid ds. Kersten heet het: „De classis adviseert met ernst en onverdroten ijver op te treden tegen den geest des tijds, en in huisbezoek vooral ook het opkomend geslacht te vermanen. Het wandelen op Zondag baart niet veel goeds; leidt af van de overlegging des Woords en doet de plaats in Gods huis rasch ledig staan. Ook tegen hen, die meer critisch staan tegenover den van ouds bewan delden weg, trede de Kerkeraad vast beraden op en men betrekke de wacht bij toetreding uit andere kerken tot onze gemeenten. Lichtvaardig aannemen brengt velen binnen, die later blijk geven de oude waarheid niet van harte te zijn toegedaan," J. C. Wirtz 70 jaar. Op Maandag 29 November hoopt de heer J. C. W&rtz Czn., te Oegstgeest, de bekende oud-voorzitter van de ver- leeniging van Chr. onderw. en onder wijzeressen in Nederland en de Over- zeesche Bezittingen, zijn zeventigsten vér jaardag te vieren. Chr. Lyceum te Haarlem. Het bestuur van het Christelijk Ly- sejum te Haarllem heeft naar De Standaard meldt aan den heer J. Goslinga op zijn verzoek tegjen 1 'Ja nuari 1927 eervol ontslag verleend ala leer aar in de aardrijkskunde en de geschiedenis wegens zijn benoeming tot gemeentelijk inspecteur van het on denvijs te Schiedam. In zijn plaats is benoemd de heer A. Rijkhoek, thans Jeeraar aan de Chr. H.B.S. te Dor drecht. BINNENLAND. Het Rijkspaspoortenkaniïoox. Volgens „Het Vad." zal het Rijkspas poortenkantoor met ingang van 16 Qc- tuber worden opgeheven. ïH/et ligt in de bedoeling, om de Ne- derlandsche consulaire ambtenaren in het buitenland te machtigen op eigen gezag een visum te verleenen aan vreemdelingen, tegen wier verblijf in Nederland geen bezwaar bestaat, en wel voor den duur van het paspoort, doch ten hoogste voor den tiid van 2 jaar .Gedurende dien tiid hebben de betrokken vreemdelingen het recht, om telkenmale ons land binnen te ko men en te verlaten. Wenschen zij ech ter langer dan 30 achtereenvolgende dagen t© blijven, dan moeten zij daar toe vergunning vragen aan het hoofd van politie ter plaatse van hun ver blijf in Nederland. Aan deze zelfde au toriteit zal voortaan oak de bevoegd heid verleend worden, om visa to ver lengen, terwijl zij het recht behoudt, om vreemdelingen» te doen uitleiden, wier aanwezigheid in ons land op grond van gebrek aan voldoende mid delen van bestaan ongewenscht wordt geacht. In enkele opzichten zal boven bedoelde bevoegdheid der consulaire ambtenaren beperkt worden. Zoo zul len zij, alvorens een visum te verlee nen aan vreemdelingen, die hier te lande een betrekking willen aanvaar den of zoeken, overleg moeten plegen met den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemidde ling. Voorts zullen zij omtrent de toe lating van onderdanen der Sovjetunie het oordeel moeten vragen van de gevangenen had afgelegd, was zij niet meer te bewegen om haar huis to ver laten of verderen omgang met hare» oude vrienden of buren te houden. Voorwaar, het kruis, dat zii te dra gen had, was zwaai*der dan dat der an dere vrouwen! Langzaam ging de winter voorbij, en naarmate de tijd verstreek, nam de bezorgdheid der vrouwen toe. Er werd niets geihoord van de invrijheidstel ling harer mannen, en dezen konden thuis hoe langer hoe minder gemist worden. Zoodra de dooi inviel moesten alle handen aan het werk. en bij het aanbreken van de lente namen de be zigheden op het land en op de boer derij hand over hand toe. Gedurende den* winter hadden zij geduldig allerlei ontberingen verdra gen, maar als hare broodwinners niet spoedig terugkeerden, dan stond de honger voor de deur. Okhrim. de Sta- rosta, eischte dezelfde belastingen, als of hun mannen het gewone werk de den, en reeds had men een gedeelte van den wintervoorraad voor geringen prijs moeten verkoopen, ten einde aan zijn eischen te kunnen voldoen. De zon deed de sneeuw smelten, en de fijne sprietjes van het koren, dat in den herfst gezaaid wa9, vertoonden zich reeds even hoven den vruchtba ren, vochtigen bodem. Michaël en Ser-' gius arbeidden van het eerste ochtend krieken totdat de laatste lichtstreep in het westen mordween, zich naoiwe- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 8 October 1926. Wie kent hem niet, Harold Lloyd. Wie hem niet kent is een vreemde ling in filmland. Maar niet alleen de man zeli is be roemd. Ook zijn gezin, ook zijn koeke- b akker. Hij heeft, zooals meer menscben overkomt, een dochtertje, dat op ze keren dag twee jaar werd. Het gezin vierde feest; ook dat is ge woon. Op de verjaarscake brandden twee kaarsen. Misschien is ook dat nog ge woon. Maar wat niet gewoon is, een gewel dig groot aantal kopstukken rit de film-wereld waren bij het feest aan wezig. Het ergste is dat deze dingen in ellenlange artikelen in de Engel- sche en Amerikaansche filmbladen vermeld worden. Zouden die journalisten niet een in terview bij jongejuffrouw Harold kun nen aanvragen? Welk een filmgeheim zouden wij dan vernemen. OBSERVATOR daartoe bevoegde Nederlandsche auto riteit, terwijl het visum geweigerd zal bebooren te worden aan marskramers, zigeuners, rondreizende kunstenaars en dergelijken. Uitgezonderd de onderdanen der Sovjet-Unie hebben de vreemdelingen, die op hun reis naar ©en ander land door Nederland wenschen te gaan, geen doorreis-visum noodig, doch kun nen zij ook voortaan de vergunning daartqe voor den tijd van ten hoogste acht dagen bij de Nederlandsche grens beambten verkrijgen. De legeskosten zullen onveranderd blijven en in het algemeen f6 bedra gen, terwijl voor Amerikanen. Roeme nen en Polen de speciale tarieven van kracht blijven. Het verlengen der visa door de desbetreffende hoofden van politie zal kosteloos geschieden. Het Nederl an dsch-B el gisch verdrag. Wij lezen in de „Rsb.1': Nog steeds komen van alle kanten d© bezwaren tegen het verdrag los en niemand weet, wat er in onze Staten- Generaal van worden zal. Al geeft het te denken, dat sommige bladen aan 't bijdraaien zijn. Naar in parlementaire kringen ver luidt, zijn de hoofden daar al geteld. Ongeacht wat er nog je berde gebracht zal worden, moet men al weten, hoe de eindstemming zal zijn. Er zou in 'de Tweede Kamer een kleine meerder heid voor het verdrag zijn. Vooreerst moeten alle sociaal-democraten vóór wezen. „Moeten" in dubbelen zin. Moe ten, volgens geruchte, en moeten, vol gens afspraak met de SD.A.P. in Bel gië. Hoewel verschil lende elementen dier partij, met name die met Rotter dam connecties houden, grondige be zwaren hebben, met name tegen „hèt" kanaal, zou toch de „kadavert'-disci- pline daar het parool: „voor" doen ze gevieren. Verder, zoo wil men. zou ruim de helft der Katholieke Tweede- Kamerleden vóór stemmen: men sprak van een kleine twintigtal. En ook on der de A.R. en CH. elementen moeten eenige voorstemmers zijn, zóó dat men juist een paar stemmep boven de helft zou wezen. In hoever dat allemaal juist is, zul len we moeten afwachten. Met naine lijkt ons nogal dubieus de houding'der A.R. en CH. 'partijen, waar immers juist in den laatsten tiid daar nogal van oppositie bleek. Intusschen, zoo hoorden we meteen, is de oppositie in de Eerste Kamer grooter. Vooral ook bij de SDAP. Onze zegslieden meenden dan ook. dat het verdrag daar een harden dobber .zou hebben. Hoe 't zij, duidelijk is allengs wel geworden, dat al wordt het Staatsstuk aangekomen, het toch een gedwongen fraaiigheid blijft. De groote meerder heid heeft ernstige bezwaren gehou den en een meerderheid der Staten- Generaal kan slechts gevonden wor den, als aan allerlei hii overwegingen groote waarde wordt gehecht. lijks den tijd gunnende om spijs 'of drank te gebruiken Maar wat konden twee knapen doen zonder verdere hulp? Bovendien waren er huisgezin nen, waar niet een enkel kind was, oud genoeg om zwaren arbeid te ver richten, en de vrouwen konden dien in' het -geheel niet doen. Zelfs a.1 hadden zij geld genoeg oni arbeiders te huren, dan zou haar dit nog niet geholpen hebben, want het was den Stundisten verboden iemand, die tpt de- Orthodoxe kerk behoorde, in hun dienst te hebben, onverschillig of het voor huiswerk of voor veldarbeid was. Kleine Clava. De korte lente was bijna verstreken, toen er éindelijk tijding kwam. De ge vangenen waren allen veroordeeld om voor korter of langer tijd naar Ooste- lijk-Siberië te gaan: Alexis Ivanoff, wiens vonnis het zwaarste was, tot n verblijf van tien jaar. Zooals gewoon: lijk was het den vrouwen, die dit mochten verlangen, toegestaan hare mannen te volgen, én konden zij' hare kinderen meenemen. Door het voorbeeld van Paras ka ge leerd, wenscht© niet een der vrouwen achter te blijven. Haar werden slechts enkele dagen gegund om or ie op za ken te stellen en al wat zii bezaten te verkoopen. Het gevolg hiervan was, dat zij hare bezittingen moesten laten voor hetgeen de huren er voor geven wilden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5