CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN JAARGANG DONDERDAG 7 OCTOBER 1926 NUMMER 1944" COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Lelden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Door een ernstige storing in het Electriciteitsbedriji te Leiden waardoor al onze zetmachines heden werkeloos stonden, moest ons blad geheel met de hand gezet worden. Daardoor kunnen wij onze lezers slechts een courant van 4 pagina's aanbiedenen konden we tal van dofpen, oi in 't geheel niet, ol slechts zeer laat bereiken. DE DIRECTIE. V Bedrijfsrekeningen. Het is bekend, dat het doel, dat Minister Colijn zich op financieel ge bied gesteld had, tweeledig was. In de eerste plaats moest er komen evenwicht in de uitgaven en ontvang sten. In de tweede plaats moesten beide omlaag gedrukt worden. De totaalcij fers moesten een kleiner bedrag aan geven, of, zooals men het ook wel noemde, de begrooting moest op een lager peil gebracht worden. Wij betreuren nog altijd, dat het hem niet gegeven is ook "dien tweeden eisch tot werkelijkheid te maken, want wij vermoeden, dat het heel wat snel ler gegaan zou zijn dan nu. Toch stemt het bemoedigend, dat enkele lijnen, door Colijn uitgestippeld, door de Geer gevolgd worden. Zoo was Colijq, een voorstander van het brengen van de begrootingen en rekeningen van een Staatsbedrijf bui ten de gewone staatsbegrooting. In '25 deed hij daartoe het voorstel met be trekking tot het Mijnbedrijf. Het was toen de Tweede Kamer, die verzet aanteekende, omdat zij be vreesd was een deel van haar begroo- tlngsrecht te zullen verliezen. Opzichzelf is die vrees beprijpelijk en goed. Een van de duurste rechten der Volksvertegenwoordiging is dat zij waakt bij de schatkist. Maar dat mag niet gaan ten koste van een nuttigheidsmaatregel want dan gaat het ook ten koste van de schat kist en is het dus een wijsheid die de zuinigheid bedriegt, om dit bekende spreekwoord hier eens omgekeerd te gerbruiken. In de eerste plaats toch behooren die twee soorten van begrootingen en rekeningen niet bij elkaar, omdat zij eigenlijk tegengesteld van principe zijn In de gewone begrooting van een Overheidslichaam behoort de taak die dit lichaam als Overheid heeft voorop te staan. De Overheid is b.v. verplicht rechtspraak en veiligheid te waarbor gen. Al zou ons land ook nog zoo arm worden die moeten behartigd blijven. Men kan daar streven naar gepaste zuinigheid en het is de dure plicht der volksvertegenwoordiging daarop te letten^maar in elk geval gaan de uitgaven voorop, de middelen moeten daarna gevonden worden. Winsfc of verlies komt daar niet ter sprake. Geheel anders is het met een be drijf. Welk doel met een bedrijf ook beoogd wordt en ook dat kan staatszorg zijn steeds mag niet uit het oog verloren worden dat winst of verlies duidelijk tegen elkaar opge wogen worden. Nu zijn er bedrijven waaarvan het karakter moeilijk is vast te stellen. Zoo heeft in den loop der jaren b.v. de Post en Telegrafie een bepaald Staatsmonopolistisch karakter gekregen wat, ook om internationale redenen, niet meer is ongedaan te maken. Maar er zijn ook wel andere be drijven, neem b.v. het straks genoemde Mijnbedrijf, waar dit Overheidsmono- polie niet zoo noodzakelijk is. Terecht werd dan ook door Minister Colijn getracht dit bedrijf uit de ge wone begrooting te lichten. Wij verheugen er ons over dat ook Minister de Geer dat voorbeeld heeft gevolgd, Wij hopen dat de Tweede Kamer nu gfeen bezwaar zal, maken tegen deze afzonderlijke wet. Deze afzonderlijke begrooting geelt ons nog een voordeel van dit stelsel te zien. Np het geheele Mijnbedrijf uit de gewone begrooting is gehaald, leek het zoo alsof de begrooting inderdaad dit jaar op een lager plan was gekomen. Van f 625 millioen in 1926 op f 591 mil- lioen in 1927, Maar omdat het Mijnbe- BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 drijf ook een goede f 30 milioen om vat, is dit slechts schijn. Men begrijpt wat dit beteekent. Wil men komen tot een overzichtelijk geheel, dan moet elk bedrijf afzonderlijk komen te staan, opdat niet verborgen bedrijfswinsten beletten de geheele begrooting tot het normale peil omlaag te drukken. STADSNIEUWS. Groote electriciteitsstoring. Dat was vanmorgen een heele con sternatie. Ruim 'n kwartier over ne gen, alle bedrijven waren in vollen gang, -weigerde plotseling de centrale van de S. E. F., die de geheele stad, ook de tramlijnen en een zeer groot aantal buitengemeenten van stroom voorziet, haar medewerking. Opeens stond alles stil. Voor ons eigen bedrijf, dat voor het courantzetsel geheel op electrische kracht is aangewezen kwam de stag natie al heel ongelegen, Al gauw bleek dat eenige van de kostbare morgenuren als.verloren moesten worden beschouwd en we in elk geval zonder bijblad zouden moeten uitkomen. Naarmate meerdere gegevens bin nenkwamen werd het duidelijker van welken grooten omvang de storing was. Aanvankelijk stonden op de lijnen die op het gewone stadsnet waren aangesloten ook de trams stil. De eerst voor de hand liggende ge volgtrekking was, dat de oorzaak van de stagnatie moest worden gezocht in de Centrale zelf. Dit bleek inderdaad het geval te jéijn, en in de Centrale, waar nog slechts één van de vier tur bo-generatoren werkte, haastte men zich, die in te schakelen op de kabels die speciaal de stroom aan de beide tram-maatschappijen leveren, waardoor althans het verkeer verder geen hinder ondervond. De talrijke bedrijven die zonder stroom zaten, waren echter niet ge holpen, en bleken voorloopig ook nog niet te kunnen worden geholpen. Mo gelijk zou tegen 1 a 2 uur weer stroom kunnen worden geleverd, maar dan nog niet aan de'grootste bedrijven, die op hoogspanning zijn aangesloten. Wij hebben ons dadelijk om inlichtin gen gewend tot de S. L. F., waar de directeur, Ir. G. A. van Klinkenberg, ons welwillend te woord stond. In normale omstandigheden, zoo ver namen wij, is de stroomopwekking ver deeld over de- drie groote turbo-gene ratoren. Daarvan is er drie weken geleden één defect geworden door een gebrek aan den rotor, die o.m. opnieuw zou moeten worden bewikkeld. Dit werk zou over eenige dagen zijn klaar ge komen, en tot heden liep met de overige generatoren alles perfect. Tot dat juist in dezen critieken tijd vanmorgen bij het kleine ongelukje een grooter is gekomen, doordat n.l. in het inwendige van den tweeden generator een defect ontstond, waardoor ook deze geen stroom meer kon leveren. Waarschijnlijk is op dit oogenblik de derde generator even overbelast ge worden, waardoor bok deze een defect kreeg, n.l. een breuk in de stang van de regelklep, dus van mechanischen aard. Ofschoon hierdoor de stroomverwek- king niet geheel kwam stil te staan, werd toch onmiddellijk last gegeven de derde generator uit te schakelen. Wat maar heel goed was ook, want anders zou de machine op hol hebben kunnen slaan en het herstellingswerk van veel grooter omvang zijn geworden Thans kon gelukkig worden volstaan met het uitnemen van enkele deelen uit den derden generator en het ver vangen hiervan door reserve-deelen, die in voorraad waren. Terwijl werden de trams op gang gehouden door een vierden generator van kleiner capacitêit. Maar al kwam de derde machine vandaag gereed, aangaande de tweede was dit niet met zekerheid te ver wachten, zoodat heel zuinig met den stroonf moest worden omgegaan. Dit klopt ook met hetgeen wij boven op merken betreffende het hoogspannings net waaraan de grootere bedrijven zijn aangesloten. O, jiet stadsnet nu zooveel moge- l'j i - ontlasten, zou de strooml e vering dj Haagsche tram voor een ge- - worden overgelaten aan de Daagsclie Centrale Daarbij werd reeds vat)morgen het Oostelijk deel van het net van de buitengemeenten w.o. ook Alphen valt, overgeschakeld op oude leiding vanuit Noord-Holland, die vroe ger dit gebied van stroom voorzag. Zoo hoopte men dus voor vandaag nog een minimum stroomlevering te kun nen waarborgen. Maar de groote be drijven zouden heden nog wel niet kunnen werken, en ook kon niet ge heel worden ingestaan voor de kwali teit van het licht op hedenavond. Hoewel in minder sterke mate, be gon op het net waarbij ons bedrijf is aangesloten, de eerste stroomlevering weer om kwart over twaalf. Slechts 15 minuten konden de machines loopen, toen opnieuw storing intrad. Leidsche Duinwater-Maatschappij. Onder verwijzing naar de in dit nr. voorkomende advertentie, brengen we nogmaals het verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, om zoo zuinig mogelijk met water om te gaan, aan onze lezers over. Men lette er vooral op, dat 's avonds alle kranen gesloten zijn, want 's avonds en 's nachts is er een aanzienlijke ver hooging van druk, omdat dan de groot waterverbruikers niet zooveel gebruiken, 't Gebeürt wel dat men overdag de kraan open laat staan, teneinde af te wachten of er misschien nog water uit zal komen en dan vergeet haar te sluiten, zoodat men 's morgens alles onder ziet staan, omdat de kraan 's nachts is gaan loopen. Wat water verspilling en waterschade beide be teekent. Winterlezingen. Wij ontvingen van den Voorzitter van het Chr. Comité -voor winterlezin gen onderstaande opgave van de in dezen winter te houden lezingen, Van de eerste tot de laatste is de titel zoo belangwekkend en de keuze der sprekers zoo gelukkig, dat we kunnen verwachten dat de Hooigracht- kerk telkens weer stampvol zal zijn. Telegenertijd komen wè zoo moge lijk op elk der lezingen nog terug. 18 Nov. Ds. R.. E. van Arkel. Geref. pred. te Utrecht over „Galilea." 14 Dec. Ds. A. M. Berkhof f, Chr. Ger. pred. te Amsterdam, over „Kun nen we op onzen Bijbel nog aan 26 Jan. Ds. L. D. Poot, Ned. Herv. pred. te Haarlem, over „Wat is waar heid 18 Febr. Ds. G. R. Kuyper, Geref. pred. te Den Haag, over „Hosea, de profeet der beleedigde liefde." 18 Maart. Ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. pred. te Den Haag, over „Het Gebed." Politieagenten naar Berlijn. Dezer dagen wordt in Berlijn een groote internationale politieteütoonstel- ling gehouden. In verband hiermede heeft de Ned. Chr. Politiebond een excursie naar Berlijn georganiseerd, waaraan door afgevaardigden der verschillende afdee- lingen wordt deelgenomen. Namens de af deeling Leiden bevin den zich in het gezelschap de heeren C. v. Es en B. v. d. Veen. De agenten P. J. E. Poortman en J. Gort, afge vaardigden van de Leidsche afdeeling der modern georganiseerden maken ook de reis mede. Het gezelschap is Dinsdagavond om 10 uur in goeden welstand in Berlijn aangekomen. Nadat een maaltijd aan geboden was, is het gezelschap ver deeld en ondergebracht in verschillende Christelijke hotels, waar goed logies beschikbaar was. Gistermorgen werd de tentoonstelling bezocht, waar de heer Reder van den Chr. Bond een toespraak zou houden. Hengelsport. Het Centraal Nederl. Hengelaars Verbond, -secretaris de heer F. C. Haa- lebos, Haven 3, alhier heeft zich met een adres tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw ge wend om te protesteeren tegen de voor genomen wijziging der visscherijwet. Een breede memorie van toelichting, waarin de hengelsport wordt verde digd, eindigt me\ de volgende punten ter overweging aan te bieden: I. Geen akte oni met netten of eenig want te mogen visschen worde ver strekt aan hem of haar, die minder dan vier maanden in een .calenderjaar de visscherij als bedrijf uitoefent. a. geen akte worde verstrekt, aan personen die niet in het bezit zijn van vischwater, waarvan zij eigenaar of pachter zijn, of gerechtigd zijn daarin te mogen visschen. b. geen akte worde verstrekt aan per sonen die niet ter goeder naam en faam bekend staan. II. Het uitvaardigen van een verbod om met den zegen te visschen in wete ringen, kanalen, vaarten etc., smaller dan 25 Meter. III. Een verbod om met fleuren, den lepel of blinkert en ander kunstvisch- tuig te visschen, alsmede een verbod uit te vaardigen om te visschen met de lichtbak. IV. Het visschen met keernetten streng te verbieden. V. Een verbodsbepaling op te nemen waarin het verboden i9 van de uit monding naar het doode eind* te vis schen. VI. Het visschen met de gebbe te verbieden in polderwater en alleen on der voorbehoud toe te staan om in blank water er mede te mogen vis schen ter verkrijging Mn de benooJig de aaschvischjes ten behoeve van cie palingvisscherij. VII. Een verbod, om bij het visschen kaaskip (in Friesland genaamd rols- jert) gebruik te maken of van eenig voorwerp dat deze kan vervangen en voor een gelijk doel gebezigd wordt. VIII. Een verbod tot uitvoer of han del in vischschubben, en het vangen van eenigerlei ondermaatsc.hz visch- soort door het bedrijf. IX. Geen visch in den handel bren gen met bestemming voor het leveren of -verwerken tot eenden-, ganzen- kip penvoer etc. X. Het oude verbod, waarbij het ver boden is om de netten op het land te slee-pen teneinde daaruit de gevangen visschen te halen, weder op te nemen; deze moeten, ter voorkoming van het verloren gaan van honderdduizenden jonge visschen, in het water worden geledigd en de zich in het net bevinden de planten en kleine visschen weder in het water worden overgestort. XI. De grootte der mazen van de ze gen voor het binnenwater te' bepalen op 0.06 M., op de rivieren vjor zalm en elftzegen of fuik op 0.07 M. min stens, ongeacht de klaagliederen der visschers over het aanschaffen van nieuwe netten. XII. De gesloten tijd voor de snoek- visscherij te doen ingaan op 1 Februa ri ter bescherming van den snoek tij dens diens zwangerschap. JXIII. Onder geen beding vroeger d. 15 October met de zegen in de binnen wateren te laten visschen. XIV. Zwaardere straffen toepassen op stroopers en hunne helers visschers en vischhandelaren. XV. Bg Dept. van Waterstaat aan dringen, dat voorkomen wordt, dat door te snelle bemaling, vooral in den voortijd, schade wordt toegebracht aan den vischstand. XVI. Dat niet9 verzuimd wordt om het mogelijke te doen ten einde water verontreiniging te voorkomen. De organisatie verwacht dat hier mede beter de belangen van beroeps- visschers gediend worden (hetgeen de bedoeling der wetswijziging is) dan met de voorgestelde bemoeilijking van de hengelsport. BINNENLAND. De spoorwegramp bij de Vink. Van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen wordt aan de „N. R. C." het bericht van de „Tel." dat de door de directie der Nederlandsche Spoor wegen ingestelde commissie van on derzoek van het spoorwegongeluk bij „De Vink" haar rapport reeds heeft vastgesteld, tegengesproken. Het rapport isnog steeds in bewer king, verschillende factoren worden nog bekeken, in voorloopige beschou wingen zijn nog wijzigingen mogelijk, en ten aanzien van het al of niet aan wijzen van een oorzaak staat dan ook nog niets vast. Aanklacht tegen den burgemeester van Kattendijke. De gemeenteraad van Kattendijke heeft met algemeene stemmen een mo tie van wantrouwen tegen den burge meester aangenomen en besloten, bij de justitie een aanklacht tegen hem in te dienen wegens valschheid in ge schriften, gepleegd in de kohieren van de gemeentelijke inkomstenbelasting. Verder heeft de raad den burgemees ter beschuldigd, dat deze de gelden der gemeente bij een andere bank heeft uitgezet dan bij die, door den raad aangewezen. De gemeenteraad heeft geweigerd de begrooting te behandelen. De afvloeiing van Onderofficieren. Aan het Departement van Oorlog worden, naar „De Avondpost" ver neemt, besprekingen gevoerd omtrent de 285 onder-officieren, die bij het aan nemen van de a.s. Oorlogsbegrooting moeten afvloeien. Dazen zouden dan dienst nemen bij het Ned. Ind. leger. Tot een definitief besluit is het nog niet gekomen, doch volgens het blad ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertenties per regel 2>/t «ent Ingezonden Mededeeiingen, dubbel t&rieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiSn bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. wordt algemeen verwacht, dat dit plan zal slagen. Een klacht tegen B. en W. van Wlsfch. De heer T. Wolters, lid van den ge meenteraad van Wisch, heeft bij de justitie een klacht ingediend tegen B. en W. dier gemeente wegens beleedi- ging en overtreding van art. 34 der ge meentewet. De wijziging der personéele belasting. De Nederl. Vereenigins „De Rijwiel en Automobiel-industrie' heeft aan de Tweede Kamer een adre9 gezonden, waarin zij verzoekt het wetsontwerp tot wijziging van artikel 31 bis, 5, der wet op de personeel? belasting 1896, niet aan te nemen, wijl hierdoor een maatregel wordt voorgesteld, welke noodzakelijk tengevolge moet hebben, dat de handel in motorvoertuigen, wel ke tengevolge der bestaande belemme rende bepalingen toch reeds in een on gunstigen 'toestau i verkeert, ernstig benadeeld dreigt te worden en boven dien een maatregel, als thans voorge steld, een belemmering der norm^lt dus wenschelijk^ ontwikkeling van het verkeer door middel van motor voertuigen beteekent en derhalve, in hare toepassing, ertoe zal bijdragen ,dat de achterstand in deze ontwikke ling welke hier te lande ten opzichte van het buitenland bestaat, weder vei groot zal worden.- De Middaghoogte. Gisteren heeft de Middaghoogte" te Den Haag haar 12de hondsjaarverga- dering gehouden. De aftredende bestuursleden, de hee ren Jac. Rustige, J. Eigenhuis en ds C. E. Hooykaas werden herkozen. Uit het jaarverslag bieek, dat de ac tie inzake het volkrtellingsformulier is doorgezet en voeling dienaangaande verkregen werd met den directeur van het Bureau voor de Statistiek. Besloten werd tot opriching van een radiofonds en tot het doen drukke eener propaganda-brochure. Als plaats voor de volgende 'jaarver gadering werd Rotterdam aangewezen. Alg. beschouwingen over de Staatsbegrooting. Bg de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting-1927, gisteren in de afdeelingen der Tweede Kamer aan gevangen, bleek opnieuw, zoo weet de „Tel." mede te deelen, dat vooral de Minister van Arbeid, Handel efi Nij verheid en die van Oorlog het hard te verduren zullen hebben. Over den eerstgenoemden bewinds man was, naar zij verneemt eigenlijk bijna geen enkel Kamerlid goed te spreken. Alleen de Chr. Histonschen en Je Vrijheidsbonders verdedigden éenigszins zijn beleid. Wat de verhouding der partijen on derling betreft, schijnt het uitzicht op een vernieuwing der coalitie nog niet zeer groot 'te zijn. Vooral de R. Katho lieken bleken ten opzichte der Chr. His torischen nog weinig vriendschappelijk gezind te wezen, al verklaren zij even min heil te zien in een samengaan met de democratische groepen der linker zijde. Laster achterhaald Wij ontvingen, van Let bek.en.dej adredi - uit Den Haag het volgende: In Het Volk van Zaterdag 2 Oo tober j.l. lazen wij het volgend bericht: „Naar aanleiding van de protesten in) de Proteetantsch-Chijstelijke Pers oven onze betooging op Zóndag schrijft men) ons uit Den Bosch: Die protesten herinneren ons aan een lervaring tijdens de vorige verkiezings actie. Op Zondag 23 Juni 1925 hadi het gewest NoordL Brabant der Partij! een meeting belegfd op het Besterd)- pleiü te Tilburg. De meeting; webdj voorafgegaan door een optocht dooH Ide stald. Daarbij werlden wij verge zeld door eenige manman, die hand karren duwden, waarop een verkie- zingsreclame was aangebracht voor... CoHjn; de bekende plaat, waarop hij als 's lands stuurman is voorgesteld. Aldus deden de Anti's, hoewel daar, geschreven staat: noch uw os, nochj uw ezel". Wij hebben onmiddellijk na de le zing van dit bericht naar de juistheid: van het geval en de rechtmatigheid van de daaraan door den Volk-carrés pondent verbonden commentaar gein- iormeerd. En ontvangen dit antwoord: „In antwoord op Uw schrijven van 4 Oct. j.l. kan ik u het volgende be richten I. dat werkelijk op een Zondag, emj dat zal clan wel Zondag 23 Juni 192ÖI geweest zijn, met een of meer (datj weet ik niet) handkarren propaganda! is gemaakt voor Z.Exo. Colijn. n. dat wij van zalf die propaganda) niet hebben georganiseerd en we er! verbaasd van waren, toen we er vani hoorden. Naar wat ik bij e»n door ons inge steld onderzoek vernam, is het waar* schijnlek, dat deoe propaganda van)

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1