Bij Scheren PUROL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 OCTOBER 1926 oude lieden onder de „doorloopend" be deelden kan rekenen; bij ziekte o£ werk loosheid werd, voorzoover noodig, tel- k£hs i maand of 6 weken, gegeven. Soms werd hulp verleend in gemeen schap met andere instellingen van wel dadigheid. Dan eens werd een gezamen lijk bedrag voor handelsgeld verstrekt, dan weer gaf een instelling een bnder- stand in geld en de andere een onder steunmg in natura. Hier is dus sprake van meervoudige bedeeling, hetgeen in 1925 235 maal voorkwam. Ook werd in 1925 door het Burgerink Armbestuur in bijzondere gevallen hulp verstrekt door het bijplakken der ze gels of aanzuiveren der ontbrekende premien, teneinde de betrokkenen, op den vastgestelden tijd in het bezit van ouderdomsrente of eventueele invalidi- teitsrente te doen geraken. Bovendien werd evenals de laatste jaren bjj Gemeenteraadsbesluit in den winter, namelijk van 1 November 1924 tot 30 Maart 1923 en weer aanvangende 2 November 1925 geklopte cokes ver strekt; daartoe werd wekelijks afgege ven een bon ter waarde van 1/2 H.U In den zomer van 1925 heeft het Bur gerlijk Armbestuur nogal eens hulp moe ten verleenen aan bewoners van door trekkende woonwagens; dan was een as gebroken, dan een \viel in het on- gereede geraakt, en bijna altijd op een plaats met druk verkeer, zoodat spoe dige bijstand het eenige afdoende mid del werd. Hulp werd voorts verleend door be- hoeitigen of zieken te plaatsen in dé daarvoor^ bestemde inrichtingen; werd in dergelijke geva.len de hulp van het Burger.ijk Armbestuur ingeroepen, dan werd, evenals bfl de aanvrage om een wekelijksche ondersteuning, de betrok kene eerst verwezen naar zijn Kerkelij ke Gemeente of naar de op zijn geval betrekking hebbende instelling van wel dadigheid, die dan vaak als contractant optrad, zoodat het B. A. zich meestal bepaalde met een bijdrage in de ver- pieogkosten te verstrekken. Een gelukkig verschijnsel is, dat men niet meer, zooals in de oorlogsjaren, voortdurend zorg behoeft te dragen voor kinderen, die door hun ouders ver laten zijn. Natuurlijk heeft men in 1925 'nog wel voor kinderen te zorgen gehad, doch dit is voor het meerendeel aan ziekte der ouders te wijten geweest. In zijn vergadering van 24 December 1925 stelde ae Gemeenteraad een be drag van f 2500 beschikbaar, teneinde een extra ondersteuning van 25 pet. op de gewone uitkeering aJs Kerstgave aan gehuwden, kostwinners en alleenstaande personen te kunnen geven. Het Burgerlijk Armbestuur heeft in I925t Ia dank twee kleine giften aan vaard; een dergelijke attentie was het nog nimmer- te beurt gevallen. Begin 1923 werd door den Gemeente- Hjketn Geneeskundigen Dienst verzocht een onderzoek in te stellen naar de in- koZnsten van ongeveer 1000 gezinnem Oiu daarna te kunnen bepalen, wie dl oil niet in aanmerking zouden komen voor kostelooze geneeskundige behan deling gedurende Mei 1925Mei 1926, Aangezien dit onderzoek in den kortst mogelijken tijd geschieden moest, wer den tijdelijk twee losse armbezoekers aangesteld. Door '915 gezinnen of personen werd kostelooze geneeskundige hulp aange vraagd. De Gem. Geneeskundige Dienst reik te, ha ingewonnen advies bij het B. A„ aan 650 gezinnen of personen een kaart uit, rechtgevende op kostelooze genees kundige hulp. Aan 315 gezinnen of per sonen werd deze hulp afgewezen. Onder deze laatsten zijn er evenwel aan wie, in den loop van het jaar voor korteren of langeren tijd nog een kaart werd ver strekt, aangezien men werkloos en ziek zijnde, onmiddellijk geneeskundige hulp noodig had De rekening en verantwoording over het. dienstjaar 1924 werd in de verga- demng van het B. A. van 26 Mei 1925 vastgesteld; in dezelfde vergadering yrerd de begrooting voor het dienstjaar 11926 tot een totaal bedrag van f204.000 Aangenomen; 23 Juli 1925 werd volgens art. 22 van het Reglement het Verslag ever het dienstjaar 1924 vastgesteld, daarna werden Rekening en Verantwoor ding 1924, Begrooting 1926 en het Ver plag over het dienstjaar 1924 den Ge meenteraad ter goedkeuring aangeboden De controle over de administratie v. het B. A. werd geregeld uitgeoefend door het accountantskantoor van den heer H. D. M. Knol. Het grootste deel -der ondersteunden bestond uit oude lieden, weduwen, zie ken of veriaten vrouwen of vrouwen, wier marmen gevangenisstraf ondergin gen en het kleinste deel der onder steunden uit werkloozen. Het aantal dezer laatsten is in ver gelijking met 1924 eenigszins afgeno men. Dit bewijst dat, al is het lang haam, de economische toestand zich be tert. Ia 1924 werden ondersteund: 1179 personen, waarvan 818 mannen en, 361 vrouwen. In 1925 werden ondersteund: 985 personen, waarvan 640 mannen Bn 345 vrouwen. Het totaal bedrag, aan ondersteuning uitgegeven bedroeg in, 1924 de somma t 103.355,521/2, in i925 137.440,831/* De totale kosten der verpleeggeldea in de gestichten waren resp. f26.225,25 en f 25.904,83. Uit het Sociale Leven. Patrimonium in ZuicLHolland Dozer dagen hield Patrimonium's Ge- iwestedijke Organisatie Z.Holl. te Rot Iterdam oen algemeeme vergadering, onder leiding van den voorzitter, den lieer J. Hollander, van Den Haa^. Na gebruikelijke opening leidde de voorzitter het onderwerp in „Patrimo nium in Zuid-Hol land. Het a.s. gouden jubileum Aan Pa trimonium. aldus spr.; moet prikkelen] tot bijzondere actie in dén komenden] winter. Onze liefde moet zich tooners jn het geven van eeh som, die wordt afgezonderd voor de blijvende propa ganda. Maar behalve en boven ons geld,, moeten we öns zelf geven aan Patrimonium. Aan mooie redevoerin gen en toasten hebben we niet in de eerste plaats behoefte, -maar in 1927 zij er een schare, die bereid is omi in het kokende eh bruisende gemeen schapsleven te vertolken het recht van den groeten Koning. Bij het vergroeien der maatschappij hebben wij onzen in vloed aan te wenden^ opdat hervor ming geschiede overeenkomstig 's Heei ren ordinantiën. In den a.s. winter moeten we wer- ken. Vooral ook naar binnen valt er veel' te arbeiden. Er zijn thans 44 afd. van Patrimoni um in Zuid-Holland, maar niet van alle kan gezegd, dat ze zoo gejond zijn als een vïsch. Spr. doet enkele grepen uit- den bë- Staanden toestand en wekt op tot acti viteit in groot er en kleiner kring. Me nige kleine afdeeling toont verblijdend] leven, maar in vele anddre laat het frissche vereenigingsieven veel te wen] schen. Bijkomstige dingen binden de leden soms nog, maar om Patrimoni- ,um zelf, gaat het weinigen. Er is plaats voor donkere kleuren] tot onze beschuldiging en droefheid. (Maar er is ook licht, zij 'het m be scheiden mate. Er is ijver en bezieling en vaak ziet men, dat alles vlot gaat, als de opzet maar goed is en het door zetten met vergeten wordt. Er is voor iedere afdeeling en voor ieder lid veel werk aan den winkel. Men klaagt over onthouden steun van intellectueel en en kerkeraden. En toch, zijn we er niet soms zeilt de oor zaak van en doen we ons wel altijd voldoende gelden, ook al zijn we klein? jVVe moeten volhouden. Aanpakken moeten we ook het werk onder de jeugd. W|e moeten bij haar sociale belangstelling wekken en haar trekken naar onze vergaderingen. God zegene, zoo besloot spr., nieti alleen ons willen, maar ook ons wer ken, tot heil van land en volk. lOp deze inleiding volgde e>en uit voerige bespreking. Aan de gedaentenwisseling, die op de inleiding van den heer Hollanden volgde, werd door een negental afdee- lingen deelgenomen. Gesproken wefdi ,o.a. over de inzameling voor liet Ju- biljeumfonds, over 'het doel dat daar mede beoogd wordt, over de vraag, noe de werkzaamheid der atdeelingen liet best geprikkeld kan worden, over net verkrijgen van contact met ae jon geren, over het wekken van belangr stelling bij geestverwante buitenstaan ders in den arbeid van Patrimonium, en over de noodzaak om sociaal in zicht te verhelderen en sociaal gevoSI te verlevendigen. In de onderïinge beantwoording der gestelde vragen en voorts door den, voorzitter, werd er op gewezen, dat het Jubileumionds dienen moet om 't Ver bond financieel in staat te stellen zijn taak te vervullen. Bij centrale leiding zal de gedecentraliseerde organisatie] van net vierbond dan te beter kunnen jwerken. Tn de keuze van de mamen waarop gewerkt zal worden, bestaat groote vrijheid. Die zal blijven. Het voornaamste is dat er iets geschiedt. Dat er verslapping in sociaal inzicnt, is,-moet prikkelen om daarin verbete ring te brengen. De jeugd geeft hier en daar moedgevende belangstelling voor Patrimonium te zien. De propa ganda vóór de chr.-sociaie beginselen neeft niet heit voile resultaat opgele verd mede als gevolg van den zin, voor 'net stoffelijke, die in_ alle krin gen grooten invloed oefenjde. Tot al len, die principieel denken en' xbven moet onze arbeid van principieel sor dale voorlichting, zich uitstrekken. [Waar het beginsel zijn kliem verloor, zullen, we aan verlies niet ontkomen, Plaatselijk moet, naar omstandigheden .woeden gehandeld. De heer Htermans, ambtenaar van het Verbond, wees er o.a. op, dat Z.- Holland, ondanks het onvolmaakte dat ook daar wordt gevonden,een afdee ling is, die ijverig en miet energie haar taak zoekt te vervullen. De uitvoering der sociale verzeke ringswetten. De Commissie inzake de kosten der Sociale Verzekering (secretariaat: Ko ningskade 23, 's-Gravenhage) noodigt een ieder, die van meening is voor stellen te kunnen doen door welke hetzij binnen het kader der tegen woordige sociale verzekeringswetten, hetzij door een wijziging daarvan blij vende binnen de grenzen eener novel le, bezuiniging in de thans geldende wijze van uitvoering der sociale ver zekering verkregen zou kunnen wor den, uit, deze voorstellen schriftelijk aan het secretariaat te doen toekomen. De Commissie is voornemens om, zoo daartoe gronden bestaan, den voorsteller uit te noodigen zijn denk beelden nader mondeling in haar mid den toe te lichten. Ned. arbeiders in België. Blijkens mede deeling in het Tijd schrift van den Ned. Werkloosheids- dienst schat de Handelsafdeeling van de Belgische Legatie' het getal Neder- landsche arbeiders, thans in België werkzaam, op 15 a 20 duizend. Einde 1925 werkten naar schatting in Noord-Frankrijk 2500 a 3000 Neder- landsche landarbeiders. UIT ONZE INDIEN. Een Kapok-goedacg afgebrand. Te Semarang is oen kapok-goedang afgebrand, waarbij 9 koelies gedood en 9 zeer ernstig gewond werden. Vuurwerkbommen geworpen. Op de jaarmarktterreinen te Soera- baya zijn vijf vuurwerkboinmen ge worpen, waarvan één op een dansvloer Drie dames en twee heeren werden licht, een inlander en eon Arabier ern stig gewond. Ook drie Chineezen kre gen wonden in het gelaat. 200 politie-agenten zochten liet ter rein af; de daders zijn onbekend. Onpractische reisbepalingen. Zoo af en toe blijkt het onpractische van sommige door het Bureau voor het reiswezen voorgeschreven reëels. Zoo noemt de Loc. bijv. de voorge schreven reisroutes voor landsdiena ren met bestemming Solo. Een landsdienaar te Solo geplaatst, moet in Priok met de boot 'verder va ren naar Soerabaja en' vandaar per S. S. naar Solo. Hij heeft dan recht op eenige dagen liggeld! Omgekeerd moet dezelfde ambtenaar bij vertrek naar Holland te Soerabaja aan boord. Nu de practijk van dergelijke voor schriften. Twee voorbeelden van re- centen datum. Overste Overeem was op Solo ge plaatst, mocht niet overland van Priok naar Solo reizen, wat hem bijna een week bespaard had. In Semarang had hij 2 dagen tijd om autotochtjes te maken, kon in 2 uur in Solo zijn, maar hij moest eerst door reizen naar Soerabaja on dan pas met de noodige onkosten per S.S. naar Solo Omdat dit voor het land goedkoopèr is! Een week tijdverlies telt niet mee en liggelden ook niet! Controleur Vernet ging met verlof en vertrok 28 Augustus uit Solo, om dat hij nog enkele, particuliere zaken te behandelen had. 7 Sept. zou de boot uit Priok vertrekken. Maar hij moet naar Soerabaja reizen" en daar aan boord gaan. Voor het bestuuv een verlies van een ambtenaar gedurende een week, die toch betaald wordt. Nog meer communistische waak zaamheid. Uit dagbladberichten van den laat sten tijd en uit mededeelingen v. den Handelsblad corresp. te Weltevreden blijkt steeds meer, hoe van de zijde der communisten grootè werkzaam heid aan den dag gelgd wordt ten aan zien van gewelddaden. Reeds vermelden wij de arrestaties van een aantal communistische voor mannen, in verband met de aan het licht gekomen bomanen-affaire. Vernomen wordt thans nog, dat een verder onderzoek terzake geleid Heeft tot du ontdekking van een spoor in de richting van een complot tot geweld pleging op vooraanstaande ambenaren zoo Europeesche als inlandsche, die gerekend kunnen worden de verant woordelijkheid te dragen voor het be stuur in de kolonie. Ten huize van een leider te Meester Cornelis, zekeren Ngilman, werd een lijst in beslag genomen, waarop voor komen de namen van de leden van den Raad van Indië, van de directeu ren der departementen, van de ambte naren op het parket van den raad van justitie, van de Europeesche en inland sche ambtenarei^ter stede, kortom van de vooraanstaande regeeringsperso- nen. Ngilman ontkende in het eerst, dat die lijst zijn eigendom was, doch na schriftkundige onderzoekingen is gebleken, dat hij en niemand anders die lijst moet hebben opgesteld, zoo dat ontkennen niet meer baatte. He is duidelijk met welk doel dat lijstje zoo zorgvuldig is samengesteld. Gebleken is voorts nog, dat ook te Meester Comelis een 12tal ommunis- ten zijn aangewezen, die zich zouden belasten met de uitvoering van deze gewelddadige plannen In verband met het bo^diistaande zijn dan ook daar arrestaties op groo te schaal te verwachten. De aanslag op den Landzaad'voorzitter te Solo. j In aansluiting aan de telegrammen terzake melden de Delische bladen van 11 September: Vrijdagavond 10 September om ze ven uur stopte een Ford-autö in de buurt van de woning van den voorzit ter van den Landraad, mr. W. Ahdrée Wiltens, die met zijn cchtgenoote en een andere dame in de voorgalerij was 1 Een in khaki gekleed persoon steeg uit de Ford, stapte binnen en, 4 et» aan mtf. Andrée een aan hem berich ten brief, waarvan de naam van den afzender onleesbaar was-. Mr. Andr'e Wiltens nam ion brief niet over, waarop de man een revolver trok en twee schoten lqste, waarvan de eerste afstuitte op he borstbeen en hem links van 't lichaam licht ver wondde, de tweede miste en vloog door het raam. De onbekende dader keerde terug naar den auto en vluchtte. l'e toestand van mr. Andréo Wiltens is gunstig. De chauffeur van de Ford, waarin de ttnvaller van mr. Andrée Wiltens zat, is vermoedelijk reeds aangehouden Van Rossen Go. „De Courant" herinnen er aan, dat kort na de ontdekking van de knoeie rijen van den hoofdcommissaris be slag is gelegd op de contanten in de brandkast van Van Rossen en Co., om dat men aannam dat een gedeelte van de door den hoofdcommissaris ver duisterde gelden was aangewend om deze firma voor faillissement of erger te behoeden. Doordat dit geld aan de firma werd onttrokken, kwamen de firmanten1 van Van Rossen en Co. voor ernstige moeilijkheden te staan, indien de hoofdcommissaris huil niet met ver duisterde gelden was bijgesprongen. Na de beslaglegging van Van Ros sen en Co. eischte de Toyo Kison Kais- RECLAME. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. ha voor welke maatschappij Van Rossen en Co. agent was rekening en verantwoording van de ontvangen passage- en vrachtgelden. Toen Van Rossen en Co. niet in staat bleek, de ontvangen sommen aan de Toyo Kisen Kaisha af te dragen, werd een justi tieel onderzoek ingesteld, dat volgens „De Courant" overtuigend aantoonde een verduistering tot een bedrag van f 100.000. Twee jaar geleden werd tegen de fir manten rechtsingang verleend, doch de zaak kon geen voortgang hebben omdat, het wachten was op de Japan- sche getuigen. Dit getuigenverhoor heeft naar „De Courantweet mede te deelen, thans plaats gehad en een be vredigend resultaat opgeleverd zoodat het parket kortgeleden de verwijzings acte kon opmaken en de raad van jus^ titie thans kan beslissen of het ver zamelde mattriaal voldoende wettig bewijs oplevert. Het blad weet ten slotte mede te dee len, dat dit laatste vrijwel vaststaat en dat deze opzienbarende strafzaak in October voor den raad van justitie te Batavia zak dienen. De provinciale opcenten. Het Bat. Nwsbl. vernam, dat alsnog, waarschijnlijk binnenkort reeds, een beslissing van de regeering is te ver wachten inzake het besluit van den Provincialen Raad van West-Java tot het heffen van opcenten op de inkom sten- en personeele belasting. Men weet, dat de regeering in Juni de beginselvraag verwezen heeft naar de commissie voor de regeling van de financieele verhouding tusschen het% land en de gemeenten, welke voor het einde dezes jaars haar advies zal heb ben te geven. Desniettemin is door den gouverneur van West-Java om een beslissing van de regeerng gevraagd over het raadsbesluit op zichzelf, en wel in verband met de vaststelling der provinciale begrooting van het vol gend jaar. Deze begrooting moet, ge lijk men weet, in September worden behandeld. Het advies van den adviseur voor de decentralisatie en van den directeur van Binnenlandsch Bestuur-heeft de strekking, de goedkeuring aan het provinciale raadsbesluit te onthou den. Ook het advies van het wnd. hoofd van den belasingdienst luidt afwij zend. Het advies van den directeur van financiën wordt binnen enkele da gen verwacht; hoe het zal luiden, wordt nauwelijks twijfelachtig geacht na de bekende regeerings-verklarin- gen in den Volksraad ten aanzien van de wenschelijkheid van verlaging van den belastingdruk en na de vermin dering van 's lands opcenten op de zelfde belastingen. Een Indische uitvinding. Men schrijft aan de Maasbode: Bij pers en publiek mag men eenige belangstelling verwachten Voor een specifiek Indische uitvinding, al ware het slechts wegens de zeldzaamheid van het geval. Doch buitendien is die uitvinding er een van algemeen nut, in 't bijzonder voor Indië, met zijn voor Nederland ongekend zwaren re genval. Den heer J Th. Maal te Medan (Oost kust van Sumatra) gelukte het, na ja renlange onderzoekingen een vloeistof zonder rubber samen te stellen, die ge geven stoffen tot in bet binnenste der vezels kan doordringen, waardoor bij voorbeeld de bekende gabardinestof voor regenjassen, met deze vloeistof geïmpregneerd, volkomen weerstand kan bieden, ook op den .langen duur aan de zwaarste slagregens. Voor In dië, waar de beste regenjassen het te gen dezware regenbuien afleggen, is deze uitvinding een uitkomst. Deze Indische uitvinding is er rfïus een die inderdaad ten volle aan het gestelde doel blijkt te beantwoorden. Zij is thans overgebracht naar Hol land, waar de heer Maal die in tus schen de exploitatie aan een naaml. vennootschap heeft overgedragen voor zijn Maatschappij een Nederl. vertegenwoordiger heeft gevonden in de N.V. de Holland-Archipel Handels- vereeniging te 's-Gravenhage. AUTO-HINDER. Wij heeten zeer in beschaving te vorderen, maar toch als wij zoo eens rondkijken blijkt nog wel iets te ontbreken aan de goede manieren, schrijft de „Prov. Dr en Asser Crt.": Bijzonder opvallend is tegenwoordig dat men zich maar allerlei vrijheden en genoegens permitteert, zonder to vragen of een ander daarvan mis schien ook last heeft. Het gerucht van piano's, orgels, gezang, gramofoons, radio's in onze slechtgebouwde en dus zeer gehoorige huizen, mag voor de gene, die er mee bezig is, aangenaam zijn, buren, beneden- of bovenbewo ners denken er anders overl Muziek is een levensbehoefte, maar leelijke mu ziek is een ergernis en een pijmnging. En toch meent elk maar de vrijheid te hebben, ook als zijn muziek maar heel middelmatig is, daarvar bij open deu ren en ramen endreen te laten „genie ten Elk is vrii in zijn eigen huis, zoo ide leuze. Maar die vrijheid kan voor een ander een plaag worden, wat on voldoende bedacht wordt. Zoo is het bijvoorbeeld ook met leeliike reclames of radiopalen e.d., die Dien voor of vlak bij uw woning plaatst, zoodat men ei uw uitzicht door belemmert of het er leelijk mee maakt Men kan er tegen protesteeren, maar gewoonlijk moet men zich voegen en het slikken. Nie mand heeft gewoonlijk bepaald den op zet u te hinderen, maar toch doet mcc het in zijn drang om toe te ge yen aan datgene, dat men voor liet oogenblik' zelf prettig vindt. Hieruit spreekt e.?n gemis aan goede manieren en een grofheid van gevoel. De beschaafde toch hoedt er zich zoo veel mogeijk voor, anderen"te hinderen of de omgeving op eenigerlei wijze noodeloos te verontrusten of lèelijk te maken. Het lawaai, dat verschillende voer tuigen maken, zonder dat dit noodza kelijk is, vormt een ander punt van on wellevendheid en hinder. Wij hebben eefï Hinderwet voor de productiewe- reld; soms zou men ook wenschen, dat er een wet was, die den hinder door noodeloos lawaai verbood. Motorrijwielen en automobielen zijn Jangs de wegen menigmaal een ver schrikking. En dan dat woeste geraas en gepaf va^i den kaa pot!Nette, bezadigde rijders ^uUea niemand er geren, maar de wilde kilometervreters gaan zich op schandelijke wijze te bui ten tot groote ergernis van anderen: De vraag is met betrekking tot den open knalpot, is het per se noodig, dat motorrijwielen met zulk geraas over do wegen jakkeren? We nemen het antwoord op die vraag over uit No. 36 van „De Kampioen zeker geen onbe trouwbaar getuige in dezen Daar le zen we: „Het rijden met open knalpot beeft bij een modernen wagen met goed ge- construeerder; knalpot (die niet ver- vuiid is) geen nuttig effect, ook niet in bergterrein. „De meeste fabrieken monteeren dan ook geen vrijen uitlaat aan haar wagens. „In Engeland, ook jn do meest heu velachtige streken, waar veelal zwaar geklommen wordt, hoort men nooit van een open knalpot. „De vrije uitlaat kan dienen als mid del van controle op de goede werking van den motor. '„Het rijden met sterk knallenden motor is slechts een teeken van weinig beschaving envan bluf. „Bij sterk gepousseerde ren- of semi- motoren is de knalpot vaak zoo gecon strueerd, dat de knallen niet geheel ge dempt worden. Het resteerende geluid is dan meestal van zeer lagen toon en daardoor niet hinderlijk; t is slechts en laagtonig gebrom, dat men hoort. „Een gewone open uitlaat geeft meest al een zeer onaangenaam scherp ge luid dat voor derden buitengewoon hinderlijk is. Het gebruik van dit soort vrijen uitlaat in bebouwde kommen en langs-huizen kan niet genoeg worden afgekeurd. „De strijd tegen de open uitlaat kan dan ook niet scherp en veelvuldig ge noeg gevoerd worden Met deze woorden kunnen de knal lende motorrijders het vooreerst wel doen. Dat deze dingen zóó in dit tijd schrift gezegd worden, stelt degenen, die klagen over het hinderlijk geraas dezer rijwielen, volkomen in het gelijk. Maar ook aan het adres der automo bilisten, welke door hun zooveë! kilo metervaart het stof over den weg ja gen en evenals sommige motorrijders door het uitlaten uit onbehoorlijke ver zorgde motoren van den blauwen damp de atmosfeer verpesten, wordt in het zelfde artikel iets gezegd. We lezen daarover het volgende: „Tracht het automobilisme bemind te maken door uw goede rij-manieren, maai* probeert niet, de burgerij ver steld te doen staan over uw geknal, uw snelheid, uw stof. Denkt niet, dat snel- rijden en woest-rijden synoniem zijn. De fatsoenlijke snelle rijder rijdt slechts snel op open, stille wegen, waar zijn snelheid geen gevaar oplevert nie mand overlast aandoet. Hij houdt in bij 't passeeren van dorpen, bebouwde gedeelten, zijwegen, enz. De woeste rij der, de man, die het automobilisme gehaat maakt en de sensatierubriek°n dea* couranten van afschuwelijke onge lukken voorziet, jakkert door met open knalpot, ontziet niemand Op een ander ding willen wij ook nog wijzen, n.l. op het uitlaten van den de lucht bederv^nden blauwen damp uit onbehoorlijk verzorgde motoren. Deze atmosfeer verpestende damp en stank wórden veroorzaakt door te veel smeren, doordat de zuigervceren tengevolge van slijtage tg veel olie door laten, of omdat de menging van het gas ondeugdelijk is; een goed vakman iemand, die zijn machine do'or en door kent, kan deze kwalen best verhelpen. De heer Edward B. Koster, die dit onderwerp in de „N. R. Crt." aanroert, doet de auto-bestuurders en auto-be zitters het vriendelijk verzoek de lucht- voor anderen zoo zuiver mogelijk te willen houden. „Het is schrijft hij niet voldoende, dat een automobilist kan zeggen: „Ik heb niemand overre den en voor niemand den weg onvei lig gemaakt; laat hij ook met de hand op het hart kunnen verklaren, dat bij niemands rij- of wandelplezier door vuile dampen heeft bedorven' Degenen, wien- deze woorden uit het hart gegrepen zijn, zullen met genoe gen in verschillende bladen gelezen hebben, dat bij Wassenaar zeer streng gelet wobdt op het hinderlijk rijden van motorrijwielen met open knalpot, alsook dat in Eindhoven deze steen des aanstoots uit den weg geruimd zal worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6