4 Jfhteoi ^mssisn v&sfzaaii de Jfuitt DAG-AGENDA. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des De geneesk. Zondagsdienst zal op 3 October worden waargenomen door de doctoren Bruining. Niemer, Schreu- der, Starck, Velthuyzen. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 5 tot en met Zon/dag 10 October a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. De Zoaidagdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Tim mermans, Tel. 390. inmiddels door de goede zorgen der Maartschappij een hoofdbuis is gelegd in den Khijnzichtweg (Groeniesteeg waarde jr weder een belangrijke aan roer via Oegstgeest tot stand is ge komen. Het geheele werk wordt uitgevoerd, door de firma G. de Ruiter, vertegen woordigd door den heer C. Hoogen- doorn te Oegstgeest, onder leiding der Directie van genoemde Maatschappij. Alhoewel de omstandigheden niet zóó gunstig zijn als in het voorjaar^ vooral met het oog op het korter dag licht, zijn alle maatregelen genomen, om deze werken zoo spoedig mogelijk tot eóai goed einde te brengen, waar door een aanmerkelijk betere aanvoer Voor onze gemeente tot stand wordt ge' bracht. Maatschappij der Nederl. Letterkunde. In de eerste maandelijksclie verga dering van de Maatschappij der Ned. Letterkunde in dit seizoen hield me vrouw dr. Chr. KroesLigtenberg, te Rotterdam, gisteravond een voor dracht over: „Het Jeugdboek van Ma rie Baslikirtseff, na 50 jaar aan an der© getoetst." Spr. ving aan met op te merken, dat de verschijning in 1887 van het Jeugdboek van de op haar 24e jaar te -Parijs overleden Russische schilderes een gebeurtenis was. Onder de velen die over haar schreven, noem de zij Gladstone Paul Dechanel, Laura Mart-holm, Johan de Meester, iedereen vond iets buitengewoons in haar. Niet lang geleden zijn naast haar cwee deelen „Journal", de „Lettres" en het „Nouveau Journal" ook nog vier deelen „Cahiers Intimes" uitgegeven door Pierre Borel en naar aanleiding daarvan heeft Albérie Cahuet haar le ven en haar persoonlijkheid nog eens geschetst in zijn „Moussia." Het merk waardige was niet haar vroege dood, noch harar schitterend graf, ook niet het feit, dat een meisje uit de groote wereld artiste was geworden, maar dat zij van haar 12e jaar al haar ge voelens, gedachten en gebeurtenissen haars levens had opgeschreven, zon der litteratuur te willen maken. Wel hoopte zij door haar dagboek onster felijk te worden, maar zij schreef als alle dagboekschrijvers voor zichzelven. In Duitschland, aldus spr. zijn de laatste jaren verschillende dagboeken van 3onge menschen in de overgangs jaren uitgegeven, die zij naast dat van Mafie Bashkirtseff heeft gelegd: dat van Otto Braun ..Das Tagebuch eines halbwüchsigen Madchens" uitgegeven met een aanbeveling van prof. Freud dat met omzichtigheid gebruikt moet worden en drie dagboeken van anony mi (twee jongens en een meisje), uit gegeven door dr. Charlotte Bühl, de schrijfster van „Das Seelenleben des Jugendlichen." Treffende overeenkomst vindt spr. bij Marie B. met al deze dagboeken, b.v. wat betreft de motiveering van bet dagboek-houden. Besproken worden verschillende psy chische eigenschappen van dei! jongen en het meisje in de ontwikkelingsja ren, de Sehn.sucht", de klachten over de omgeving, de meerdere bezonken heid van de indolescentieperiode. Al lerlei eigenschappen van Marie B.: haar leergierigheid, haar eerzucht, haar kuischheid worden besproken en daarbij andere dagboeken ter vergelij king aangehaald. Zij blijkt dan, naar spr. meening, volstrekt niet altijd zoo heel anders dan anderen en wil men een waardeschatting van haar per soon geven, clan blijft zij bij Otto Braun ver achter. Maar toch aldus besloot spr. blijft het een persoon lijkheid, aan wie niemand die haar dagboek heeft gelezen, onverschillig zal voorbijgaan. De voorzitter dankte ten slotte voor de belangwekkende en boeiende voor dracht. Geref. School voor U.L.O. De leerlingen 'der hoogste leerjaren van de Geref. school voor TJLO. Hoogl. Kerkgr. 20 a (Hoofd de heer W. G. Al- dershoff Jr.) hebben deze week de „Nu triix" Hoogewoerd alhier bezocht onder leiding van het personeel. Met groote belangstelling sloegen 'de leerlingen de werkzaamheden in de verschillende aideelingen der fabriek gade. Ze volg den de biscuits van de kneedmachine tot in de blikken, die dienzelfden avond nog naar den trein moesten ge transporteerd worden. Een verdieping hooger trok de fabricage der ijswafel- tjes hun aandacht. Maar de grootste attractie voor hen was de afdeeling drops en suikerwerken. Hier werd lang getoefd. Verschillende soorten wa ren juist „onder handen." De gehei men aer schitterende kleurcombina ties in de drops werden hier voor hen ontsluierd. Het was een leerzame mid dag en de directrice komt een woord van dank toe voor haar welwillend heid. Het ligt in de bedoeling nog meer dergelijke excursies te maken. Voor de volgende maal staat een bezoek aan een kleiwarenfabriek od het pro gram. Auto-ongeval. Gisteravond te ongeveer 10 uur is aan den Haagweg, bij de grens der gemeente Leiden, een auto van den heer L. boterhandelaar te Leidschen- dam, tegen een boom gereden, waar schijnlijk ten gevolge van den mist. Een der inzittenden, de 19-jarige M. v. d. B. .brak den rechterarm en werd in bewusteloozen toestand naar- het ziekenhuis te Leiden overgebracht. De andere inzittende, die chauffeer de, is^ onmiddellijk naar Leidschen- da-m gegaan om de familie van v. d. B. te waarschuwen. De auto was geheel vernield. Gisteren is op de markt- alhier een witte ram achtergebleven. Het dier is geschut; inlichtingen zijn bij de politie te bekomen. Gistermiddag om 3 uur reed een rijtuig, bestuurd door H. O. tusschen éen rechts staanden handwagen en 'n links staanden auto door. Bijna ging het, maar het rijtuig kwam net even tegen den handtVagen aan, met het ge volg, dat deze net even een kwart draai maakte en op die wijze net even een glasruit in stukken sloeg. Doch het scheelde niet veel. of het rijtuig had goed kunnen passeeren. Gistermiddag liep op de Haven de 7-jarige Ch. B. wonende op de Hee rensingel. achter een met een paard bespannen bierwagen aan. Plotseling fiet zij den wagen los en wiilde over steken naar de overzijde van den weg, toen er juist van den tegenovergestel- den kant een vrachtauto aankwam. De chauffeur, J. K. W. remde onmid- delijk uit alle macht, dit had tot ge volg, dat het kind niet over- doch en kel aangereden werd. Zij kwam te vai len, doch had slechts eenige ontvellin gen; er was geen ernstig letsel bij haar te constateeren. Op verzoek van" den commissaris van politie alhier is te Venlo aange houden C. v. d. H. die zich heeft schul dig gemaakt aan oplichting van een koe. Hij is ter beschikking van de Jus titie gesteld en naar het Kuis van Be waring overgebracht. BINNENLAND. Gasten op het'Loo. Hertbg Adolf Friederich van Meck lenburg, broeder van den Prins, wordt Zondagochtend, vergezeld van zijn echtgenoot© ten paleize Het Loo ver wacht om daar eenigen tijd. te ver blijven. Het uitsteken van do vlag. Naar de „N. R. ,Crt." ter oore komt, bestaat bij de regeering het voornemen een algemeenen maatregel van be stuur uit te lokken, waarbij de gemeen tebest'uren met de zorg worden belast, op verjaaragen van de leden van bet Koninklijk Huis de vlag uit te steken. Wij herinneren er aan, dat de ge meenteraad van Goor in Augustus be sloten heeft op den verjaardag van de Koningin niet te vlaggen. Hetzelfde ge schiedde reeds eerder in enkele andere gemeenen, waar de meerderheid en de burgemeester sociaal-democraten zijn. De militaire relletjes. Op de vragen van het Tweede Ka merlid Schaper, betreffende het in stellen van een onderzoek naar de on geregeldheden, welke onlangs in het garnizoen te Assen plaats vonden, ant woordt de minister van Oorlog thans, dat een onderzoek, als door den heer Schaper bedoeld, is ingesteld. De re sultaten biervan zullen zoo spoedig mogelijk aan de Kamer worden mede gedeeld. Het spoorwegongeluk bij de Vink. Naar de „Tel." verneemt, neemt het voorbereidend onderzoek der door den Minister van Waterstaat ingestelde commissie van enqpête naar de oor zaak van de spoorwegramp bij De Vink zooveel tijd in beslag, dat men met de openbare zittingen vermoede lijk niet eerder dan begin November zal kunnen aanvangen. Met deze open bare vergaderingen zullen verscheide ne dagen gemoeid zijn, daar een groot aantal getuigen en deskundigen zal worden gehoord. Met de directie der Ned. Spoorwe gen wordt nader overleg gepleegd over de data om zooveel mogelijk stagna tie van den dienst te voorkomen. Handbagage in spoorwegrijtuigen. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben, naar Het Volk meldt, onder staand voorschrift uitgevaardigd: De buitenlandsche spoorwegen kla: gen er over, dat de Nederlandsche Spoorwegen toelaten, dat in de treinen naar het buitenland meer handbagage medegenomen wordt dan geborgen kan worden boven of onder de zit plaats van den reiziger. In het bijzonder wijzen zij er op, dat de reizi&ors dikwijls behalve van de ruimte boven hun eigen zitplaats ge bruik maken van de ongebruikte ruim te boven of onder andere zitplaatsen, en ook dikwijls handbagage in de zij gangen plaatsen. Aangezien dit moeilijkheden bij het plaatsen van onderweg instapper.de reizigers veroorzaakt, dringen de bui tenlandsche spoorwegen er op aan, dat hieraan een einde gmaakt wordt. Het personeel gelieve daarom er toe mede te werken, dat de treinen naar het buitenland voor het plaatsen van handbagage over niet meer ruimte be schikt wordt dan ongeveer door de breedte van de zitplaats van den rei- hieraan een einde gemaakt wordt. Indien te veel handbagage medege nomen wordt, moet getracht worden de overblijvende bagage nog vóór het vertrek te doen bevrachten, waarbij het personeel de reizigers zooveel mo gelijk behulpzaam zijn meet. Nog een schenking van dr. van Aalst. Blijkens een in de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te 's-Hertogentyosch voorgelezen brief van de Kamer voor West-Fries land te Hoorn, heeft dr. C. J. K. van Aalst, president van de Nederlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam,' het perceel Groote Oost 55 te Hoorn, waarin hij geboren is, aan de genoem de Kamer in eigendom afgestaan. Veilinggebouw te Haarlem. De Haarlemsche correspondent* van het „Hdbl." schrijft: De Coöp. Haarl. Groenten- en Bloem bollenveiling beschikt voor haar bol- lenveilingen over een eigen gebouw aan de Bloemhofstraat. Dit gebouw wordt te klein, zoodat naar een ander wordt omgezien, daar uitbreiding op die plaats niet voldoende zou zijn. Nu is opnieuw het buiten „Spaar en Hout" op liet tapijt gekomen. Het Ge meentebestuur van Heemstede heeft aan de Coöperatie het landgoed te koop aangebeden. Een dergelijk aan bod is ook aan „Bloembollencultuur"' gedaan, maar daar talmt men zoo lang met een beslissing, dat" Heemstede naar andere liefhebbers uitziet. Intusscben-schijnt ook de mogelijk heid niet tg zijn uitgesloten, dat) „Bloembollencultuur" en de Coöpera tie het geheele landgoed tezam :n koo- pen, waardoor de exploitatie Ier ge bouwen minder bezwarend zou wor den. BUITENLAND. EEN FEDERATIE VOOR BETERE VERSTANDHOUDING. Een Nedexlandsche verklaring. Onlangs is te Genève door een con ferentie van staatslieden en parlements leden uit 24 Europeesche staten opge richt een Fédération pour i'Entente' européenne, welke heden in een ma nifest haar doel bekend maakt. Zijl Afsluiting Noordeinde. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het gedeelte van het Noordeinde tusschen het Kort-Rapenburg en de Varkensmarkt, wegens het aanbren gen van een deklaog op de Termac- bestrating vanaf 5 tot en met 7 Octo ber a.s. voor bet verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten en dat gedurende die dagen dat verkeer zal plaats hebben over het Rapenburg, de Groenhazengracht ën de Varkenmarkt. Leiden, 2 October 1926. Stedelijk Museum „De Lakenhal." Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat het Stedelijk Museum „de Laken hal" op Maandag 4 October a.s. den geheelen dag zal zijn gesloten. Leiden, den 2en October 1926. Gemeente-secretarie. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemeente-Seereta- riè en van den Gemeente-Ontvanger op Maandag 4 October a.s. den gehee len dag zullen zijn gesloten en dat 't ✓bureau van den Burgerlijken Stand op dien dag slechts zal zijn geopend van des voormiddags 9 tot 10 uur. Leiden, den 2en October 1926. Drukvermindeiing op de Duinwater leiding. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, in verband met de werkzaamhe den ten behoeve van de vervanging van de 2e hoofdaanvoerbuis der duin waterleiding van Katwijk tot d. Rijks straatweg onder Oegstgeest, door een buis van grooteren diameter,- waarvan een gedeelte reeds in het voorjaar is geschied, de aanvoer tijdelijk vanaf 5 October a.s. slechts door één hoofdbuis zal plaats hebben, waardoor de druk op de waterleiding zal verminderen. Aan de ingezetenen wordt daarom dringend verzocht de noodige spaar zaamheid in hét gebruik van duinwa ter te betrachten en waterverspilling na te laten. Leiden, den 2en October 1926. D© Burgemeester van Leiden: Gezien de artikelen 22 en' 30 der Verordening op het Rijden; bepaalt: dat ter gelegen heid van de 3-Octoberfeesten op 4 Oc tober a.s. des avonds van 7 uur tot des nachts 1 uur het rijden met p'aarden, met paarden bespannen voertuigen en motorrijtuigen op méér dan twee wie len verboden is op den Stationsweg, de Steenstraat, de Princessekade. 't Kor- Rapenburg en Rijnsburgersingel. Leiden, 30 September 1926. Regeling van het verkeer op 2 October. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Overwegende, dat het, met het oog op de feestelijkheden op 4 October a.s. noodzakelijk is bijzondere maatre gelen voor te schrijven ten opzichte van het rijverkeer; Gelet op de Veror dening op het Rijden; hebben besloten: den toegang tot de binnenstad voor Rijpaarden, door paarden getrokken voertuigen en motorrijtuigen op méér wil in Europa het werk der regeerin gen voor een betere verstandhouding aanvullen door bij de volken zelf het soiidariteits-bewusczijn wakker te roe pen, opdat het werk van Locarno tot geheel Europa wordt uitgebreid. 'De Nedenandscüe groep dezer fede ratie bestaat uit: rar. Th. Heemskerk, prof. M. W, F. Treub, dr. Th. de Visser, dr. A. G. B. M. van Rijcke- vorsel, dr. E. B. B. F. baron WiUert van Hoogland, W, H. Vliegen en prof. D. van Embden. De Nedenandsche groep heeft eenj speciale verklaring aan het manifest toegevoegd, waarin wordt meegedeeld,, dat de federatie voor êen betere ver standhouding in Europa, wier dpel is politieke en economische toenadering tot stand te brengen, in Nederland een zeer gunstig onthaal zal ontmoeten,, mits de statuten duidelijk vermelden, dat de federatie in geen enkel opzicht het werk van den olkenbo-nd 111 den weg zal staan en integendeel met den Bond zal samenwerken en dat de ac tie voer-faciliteiten in den internationa len handel en op de Europeesche marki ten voor industrieele- en landbouwpro ducten in gelijke mate groote en kleine mogendheden ten goede zal komen. DE POOLSCHE POLITIEKE CRISIS. Pilsoedski kabinetsformateur. Naar uit Warschau gemeld wordt, is maarschalk Joseph Pilsoedski met de kabinetsformatie belast. Men ver wacht, dat Pilsoedski spoedig zijn ka binet gereed zal hebben. Volgens een niet-officieele lijst zal Pilsoedski minister-president en minis: ter van oorlog worden. Zalewski blijft minister van buitenlaiqfïsche zaken. HET BRITSCHE MÏJNCONFLICT. Geen internationale staking. De bijeenkomst van het internatio naal comité uit de mijnwerkiersorgani- saties te Oostende is gistermiddag, ge sloten. De meerderheid dèr gedelegjeerdeni verklaarde zich tegen de inwilliging van het verzoek der Engelsche mijn werkers tot afkondiging van dei inter nationale solidariteitsstaking. Wel zeg de de zelfde meerderheid toef, den ti- RECLAME dan 2 wielen, op 4 October a.s. van des voormiddags 7 uur tot des nachts 1 uur af te sluiten. Deze afsluiting zal geschieden door het aanbrengen van afsluitboomen op de volgende plaatsen: le. den Morschweg bij de samen komst van Hoogen en Lagen. Morsch weg; 2e. den Rïjnsburgerweg hoek Warm onderweg; 3e. den Haarlemmer weg bij de Warmonderbrug en Trek vaartburg; 4e. de Verversbrug, zijnde Oude Heerengracht; 5e. de Groote Ha- venbrug zijde Haven; 6e. den Hoogen Rijndijk bij den ingang Sportterein; 7e. den Zoeterwoudscben Singel hoek Heerenstraat; 8e. de Koepoortsbrug zij de Heerenstraat; 9e. de Wittepoorts- brug zijde Noordeinde; terwijl de tun nel aan den Maredijk, bet Patersiraat- je, de Roomburgerweg aan den Kanaal weg en de Vreewijkbrug aan de zijde van den Witten Singel door palen zul len worden afgesloten-. Zij brengen#mede ter kennis van be langhebbenden: le. dat in de nabijheid van elke afsluiting een gelegenheid be staat tot plaatsing van motorrijtuigen, welke gelegenheid door borden zal aan geduid worden; 2e. dat rij- en voertuigen en motor rijtuigen mogen worden geplaatst ih de zijstraten van den Maresingel, den Heerensingel, den Witten Singel en de Heerenstraat; 3e. dat het steeds geoorloofd zal zij? met rij-' en voertuigen en motorrijtui gen de stad door de afsluitboomen te verlaten; 4e. dat zij, die binnen de afsluiting met hun rij- en voertuigen en motor rijtuigen wenschen te worden toegela ten, voorzien moeten zijn van een ver gunning, afgegeven door dén Commis saris van Politie. Bij het daartoe strek kend verzoek moet worden opgegeven de reden, waarom men wenscht te worden toegelaten, alsmede de plaats, waar het vervoermiddel zal worden gestald. Dames en Heeren Geneeskundigen, die zich voor de uitoefening van hun practijk met een rijtuig of automobiel naar de binnenstad moeten begeven en van daar weder terugkeer en, ge lieven hun aanvragen tijdig in te zen den. Het is ten strengste verboden met een Rij- of voertuig of automobiel in de binnenstad op den openbaren weg een plaats in te nemen. Leiden, 30 September 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Te volgen route buiten het afgeslo ten gedeelte der Gemeente: le. Van den Morscliweg langs Haag- sche Straatweg te Oegstgeest, Haag- weg, Witte Singel, Heerenstraat, Zoe- terwoudsche weg, Kanaalweg, Hooge Rijndijk; 2e. Van den Rijnsburgerweg langs Warmonderweg naar Haarlemmerweg, Maresingel, Heerensingel, Lage Rijn dijk of ian&s Rhijngeester Straatwég en Haagsche Straatweg te Oegstgeest, zie verder sub le. 3e. Van den Haarlemmerweg, zie ver der sub 2e; 4e. Van den Hooge Rijndijk langs Kanaalweg, Zoeterwoudscke weg, Hee renstraat, Witte Singel en Haagweg; 5e. Van den Haagweg. zie sub le. RECLAME. CVeA tvaoi Prima Huishoudzeep per dubbel stuk op vertoon van dezen bon Één dag alles gratis. Het kan vandaag zijn. nanncieelen steun aan de Engelschei stakers voort te zetten en al zijn krach ten in te spannen om den kolenuitvoen naar Engeland te beletten. Naar men zegt, zou het beleid var* Cook door verschillende afgevaardig den vrij heftig gelaakt zijn, maar een verslag van net besprokene is niet openbaar gemaakt. HET HAMBURGSCHE HAVEN CONFLICT. Een wilde staking. In de vergadering van havenarbei ders van groot Hamburg, die gisteren' in het vakvereenigingshuis is gehouden kwam het tot zeer levendige debatten. Nadat men enkele uren beraad slaagd had, verklaarde het bestuur, dat het geen verantwoordelijkheid wii aanvaarden en zal aftreden. Daarop werd met groote meerder heid besloten de staking voort te zet ten. Er kan slechts sprake zijn vanJ een wilde staking, die vermoedelijk niet lang zal duren, aangezien de sta kers geen ondersteuning van de zijde der vakvereeniging zullen ontvangen. Incidenten hebben zich niet voorge daan en in de stad is het volkomeni rustig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2