WiSBRUNS LIFFMANN PELTERIJEN B. ie Koning Bontmantels Bontvellen Bontranden Bonttournitursn i K00PEH BIJ IS BESPAREN. N/EUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 1 OCTOBER 1296 Radio-Programma. Wat er vounvood ie hooien Is. JJAVEfJIKY, iboo M. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Muziek. 7.20 'irjdsein, weerbericht, nieuws. 8.— Lezing. - S.20 Concert. 10.20 lij sein, weerbericht, nieuws. 10.35 Zang en muziek. HILVERSUM, 1050 M. 7.Politiebericht. 7.Fransche les. 8.10 Persberichten. §.2p Concert. EO.Persberichten. 10.15 Muziek. KüNIüSWUSTERH., 1300 M. 8.50 Declamatie en Concert. Daarna nieuws. 1 10.50 Muziek. PAKIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.05 Concert. k.55 Persberichten. 8.20 Koersen en Havasberichten. 8.50 Concert. 40, Dahlia's raakt ook het beste af, £>e beste kwaliteit brengt tot 200 per 100 op. Pompbn-Dahlia's van 4055, Zinnia loopen van 5060 per 100, extra loyaliteit iets hooger, De laatste Pri- irihlinus gaan tot 25, terwijl nog enkele kleine partijtjes Gladiolussen voor 60 80 weggaan. Er is op heden een ta melijk goede vraag. De alhier gestationeerde rijksamb tenaar, in samenwerking met de rijks politie, controleerde heden de richtige naleving der rijwielbelastingwet. Enkele overtreders werden hiervan het slachtoffer. Door de veilingsvereeniging Flo ra" alhier zal in het a.s. winterseizoen Êeen bloemententoonstelling worden ge ouden. De nieuwe buizen voor de waterlei ding aan den Sandtlaan zijn gearriveerd, zoodat wel spo>edig met de werkzaam heden zal worden aangevangen. De verlegging van de trambaan vor dert goed; tot aan het „Graf' is men gereed gekomen, zonder dat hierdoor ae dienst vertraging ondervond. SASSENHEIM. Burg. Stand. Geboren: Johannes! (Leonardus, zv. B. Kaptijn en G. Hoo- (genboom; Pi et er Cornelia, zv. P. .C. Havenaar en P. de Ridder; Andreas! Petrus Paulus en Johannes Reinier (Maria, zonen v. P. C. Roelandse enl A. v. Elk; Hendricus Adrianus Fran- "ciscus, zv. G. v. dl. Berk en Cf. J. der Ham. 'Ondertrouwd: Engbert de Bos-r, 24 jj. en Adriana Dekker, 23 j. Gehuwd: Lambertus Staring, 26 j. len Aaltje Post, 29 j. Gevestigd: Me.j M. M. O ver vliet,, iTijloosstraat 4 van Heemstede; Mej. iM. J. G. Davina^ Hoofdstraat 30a van 'Millingen; G. Ciggaar, geb. v. Eg- !mond en gezin, Leidsche Vaart 4, van lOegstgeesi:; Mei. E. G. Meijer, Vaart- kade 3o van Duitsehland. Vertrokken: B. Bakels, van Floirisi (Schout enstraat 3 njaar Leiden; Mej. M. ivan .Wees van Hoofdstraat 119 naar Drunen (N.B.J; F. C. J. Antoniettii van Hoofdstraat 131 naar 's-Graven- (hage. WAS3ENAAR. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 6 Oct. a.s., des voorm. te 10 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging begrooting 1926. 3. Benoeming voorzitter en leden gas- commissie. 4. Uitloting obligatiën geldleening. 5. Begrooting waterleiding. 6. Gemeenterekening' 1925. 7. Geldleening. 8. Ontheffing bouw verbod. 9. Verkoop, bouwgrond aan den Oost dorper weg aan A. B. Borsboom. 10. Subsidie Chr. H. B. S. Leiden 11. Verhuur huis aan de haven. 12. Salarisregeiing. Politie. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. (Dorp. Voorm. 10 en nam. 2.30 uur, Ds, Dönszelmann. Voorm. bed. H. Avond maal, nam. Dankzegging. Kievitskerk Voorm. 10 uur, Ds. de Groot van 'sGra Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5 ,uur, Ds. Gunst, em. pred. te Oegstgeest WOUKRÜGGS. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. (Voorm. 10 en nam. 7.30 uur, Ds. Joh. Kijne. Voorm. Doopsbediening. Geref. Kerk. Voorm. 9.3a en nam. 6.30 uur, de Eerw. heer De Groot van Zand voort. Deze week werd door de scheeps werf „De Dageraad' alhier afgeleverd een schoon stuk werk, zijnde een sier lijk motorschip, groot 340 ton, ten be hoeve van schipper Schot van Bergen op Zoom. Wij werden in de gelegenheid gesteld de aftimmering te komen bezichtigen, alles met mahonie en andere fijne hout soorten, en kwamen tot de conclusie, dat onze werklieden hier ook op dit gebied iets kunnen presteeren. Alsoudtgds werden v. de straatlan- taarns in ons dorp en te Hoogmade des avonds om 10 uur de lichten gedoofd. Doch voor het jaar 1913 ging dat ge leidelijk. Onze trouwe nachtwaker Ter horst begon wel om 10 uur, doch was met de laatste petroleumlamp eerst te ruim 11 uur met het uitdooven gereed, zoodat degene, welke van een verga dering of Dezoek kwam, nog met licht thuis Kon komen. Maar met het electriseh licht werd dit anders, In enkele minuten zijn alle lampen gedoofd en was het ongerief groot. B. en W. besloten nu, tot veler ge noegen, dat de lantaarns moeten birj- ven branden tot 11 uur des avonds. Tot ongerief van de inbrekers zou het wel wenschelijk zijn, dat op ver schillende punten van ons dorp een lamp den geheelen nacht bleef branden Dezer dagen sloeg het voor den wagen gespannen paard van den land bouwer K. alhier op hol. Een angstig oogenblik werd doorleefd, doch dank zij het moedig optreden van de werklieden der firma Bos en Zn. werden onheilen voorkomen en bleef het bü materieele schade. Door het verkeer per autobus van Leiden naar Ter Aar, wordt de weg door deze gemeente veelvuldig .gepasseerd en doen de reizigers meermalen vragen om trent de eigenaardige ligging van den weg op de grens van beide gemeenten. De oorzaak is, dat de landen onder Woubrugge zijn mgekaveld en daardoor den weg recht kwam te liggen, doch de landen en wegen onder Ter Aar bleven als in vorige eeuwen. 't Is eigenaardig wat wij dezer dagen vonden omtrent de grensscheiding van beide gemeenten, welke tot voor en kele jaren nog werd aangegeven door een grenspaal en oudtijds door het kron kelend water „de Doysse" genaamd. Het stuk luidt: „Zoo is 't, dat wij ondergeschrevene in qualiteit als ambachtsheeren naar rij pe examinatie van zaaken dienvolgende onder het Ed. Gr. Mogende approbatie geaccordeert mits deeze, dat het midden van de Wateringe, van ouds genaamt de doysse, gelgk het zelve bevonden is van ouds geweest te zijn het scheyt, separatie ofte Limietscheidinge tusschen Esselgkerwoude ende Der Aar. Dat te dien eynde het midden van de voors zijde Doysse door gezwoore Landme ters wederzijts bij gelijk getal te kiezen zoo accuraat en praccijs werden nage- speurt ende afgebakend". Dat water was door het uitvenen verdwenen. 9 „Dat vervolgens op de voorszijde ge vonden midden der Doysse sal wer den gegraven een scheydtsloot (thans nog .aanwezig) agt voeten breed, vier voeten uyt het midden der Doysse ge nomen, vier voeten op de grond van Der Aar en vier voeten op de grond van Esselickerwoude (Woubrugge). .11^4. Actum 28 April 1742s'. ft ZOETERWOUDE. Gistermorgen had alhier op den JRnndgk al vroeg een botsing plaats tus schen twee auto's. De melkauto „Gorto" van den heer Verberg uit_ Leiden, kwam de Brugge- straat uit rijden, toen gelijkertijd in de richting naar Leiden een veeauto de Bruggestraat passeerde. Het gevolg was een botsing, waar door beide auto's vrij erg beschadigd werden. Tevens gingen van de melkauto eenige bussen en flesschen melk ver loren. Persoonlijke ongelukken hadden niet Sinds twee weken zijn alhier geen aangiften van mond- en klauwzeer meer ingekomen ter secretarie, zco-dat ver wacht mag worden, dat wg daar weer eens van bevrijd zullen geraken. Heden werd op luisterrijke wijze het 25-jarig .jubileum herdacht van Brou wers aardewerkfabriek. Bij het binnentreden van den tuin valt al spoedig een keurige eerepoort in het oog, waarop vermem staat 1901 1926. In deze eerepoort hangen hou ten borden met opschriften, vermel dende de voornaamste werken door deze firma ingevoerd in deze 25 jaar. De president-commissaris hield in 't atelier een toespraak, welke door den heer Brouwer Jr. werd beantwoord. Door den President-Commissaris werd hierna een gedenksteen onthuld, welke zich in den muur van de woning van den heer Brouwer bevindt. De heer Brouwer ontving een bureau en een zilveren tafelcouvert (12 stuks) Vervolgens werd het woora gevoerd door den heer v. d. Big, meesterknecht der firma. Van het personeel ontving de heer Brouwer een rookstel en een herden kingsbord. Van de vertegenwoordigers van Brou wer's Aardewerk-fabriek waren vele bloemstukken gezonden. KOUDEKERK. Door B. en W. dezer gemeente is bij openbare bekendmaking ter kennis gebracht, dat vanaf 8 October a.s. in deze gemeente zal worden gevoerd een schouw over de rookleidingen, stook plaatsen en schoorsteenen. De heer G. D. alhier, die op zijn weiland eenige werkzaamheden wilde verrichten, had het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij ernstig zijn knieschrjf kneusde. Na hem eerst huiswaarts te hebben gebracht, werd geneeskundige hulp ingeroepen. Ingevolge de bouw- en woningver ordening voor deze gemeente worden eigenaars van huizen en gebouwen er nog eens aan herinnerd, dat hun gebou wen voorzien moeten zijn van de wijk- letter met een doorloopend nummer op de meest zichtbare plaats van den pu- blieken weg. Daar hier en daar deze nummers ont breken, worden de eigenaars aangera den, hierin zoo spoedig mogelijk te voorzien. Land- en Tuinbouw. Watervlinders-Lijmbrmde». In boomgaarden en fruittuinen wordt het blad van appel- en pereboo- men, zeer vaak ook het blad en de vruchten van kersenboomen, in het voorjaar soms zeer sterk aangetast door een groen rupsje, de z.g.11. trek- made. Deze rups ontstaat uit eitjes, gelegd door vinders, die, doordat zij eerst in het najaar of in het begin van «len winter te voorschijn komen, den naam v. v/intervinder gskregen heb ben. Doordat de wijfjes van deze win- terVlinders vleugelloos zijn of slechts kleine vleugel stompjes bezitten, waar door zij niet kunnen vliegen, moeten zij, als zij in het najaar uit de zich Sn den grond bevindende poppen te voor schijn komen, tegen de stammen der hoornen opkruipen, bui hare eitjes bij de bloem- en bladknoppen der vrucht- hoornen te leggen. Dit eierleggen kan echter voorko men worden door in het begin van Oc tober om den stam een lijmband te leg gen waarop de naar boven kruipende vlinders vastloopen en omkomen. Soms deponeeren de wijfjes de eitjes heneden den band. Het is daarom ge- wenscht het gedeelte van den stam be neden den band in Februari met-10 pet. vruchtencarbolineum te bespuiten Uitdrukkelijk zij hier vermeld, dat lijmbanden alleen tegen wintervlin- ders (omdat de wijfjes ongevleugeld zijn) dienst kunnen doen, andere vlin ders (wormstekigheid> kunnen vlie gende de kroon bereiken en trekken zich van de lijmbanden, dus niets aan. Het resultaat, dat men met lijmban den bereiken zal, hangt zeer af van (ie kwaliteit (langen duur van de kleef- kracht) van de rupsenlijin. Deze stof betrekke men daarom van betrouw bare handelaren. In Medecleeling 3 van den Planten- ziektenkundigen Dienst wondert de le venswijze van den winter vlinder, de schade door de trekmaden veroorzaakt en het gebruik van lijmbanden uit voerig beschreven. Inlichtingen worden verder gaarne gratis verstrekt door dèn Plantenziek- tenkundigen Dienst te W'ageningen en door de op verschillende plaatsen te werk gestelde ambtenaren van dezen Dienst. Ontsmetting van Pcotsiardappelen tegen de Rhizoctonia ziekte. In verband met de gunstige resulta ten, verkregen met de ontsmetting van pootaardappelen met sublimaat ter be strijding van de Rhizoctoniaziekte, kan deze ontsmetting aanbevolen wor den in alle gevallen waarin de beken de bruine of zwartachtige korstjes van deze schimmel (de z.g.n. sclerotien) op de aardappelen aanwezig blijken te zijn Aangezien tevens gebleken is, dat ontsmetting in het najaar, vóór het in kuilen, meer aanbeveling verdient dan ontsmetting in het voorjaar, wordt de aandacht van belanghebbenden hierbij thans op deze ontsmetting gevestigd. Zij geschiedt in een sublimaatoplos sing van 1/10 pet. (dus 1,1000). Het gemakkelijkst zijn hiervoor te gebrui ken sublimaat pastilles, die 1 gram sublimaat bevatten. Men gebruikt daarvan dan 1 pastille op eiken liter water. Ter ontsmetting van 1 H.L. aardap pelen van 70 K.G is 50 Liter oplossing voldoende, welke oplossing driemaal achtereen gebruikt kan worden. Tijd van onderdompeling Wi uur, het wa ter mag niet kouder zijn dan 5 gr. C. Aardappelen, waaraa 1 grond hecht, moeten vooraf gewas schen worden. Daar sublimaat metalen aantast, mag de ontsmetting slechts uitgevoc-rd worden in houten of steencn vaatwerk, ln verband met- d© gro jte giftigheid van sublimaat (dat n zeer sterk maag- ei'.,is) moet Je behandeling met zeer groote voorzichtigheid worden uitge voerd. Voor meer uitvoerige inlichtingen tri aanwijzingen wordt verwezen naar liet vlugschrift No 11 van den Plan- tenziektenkundigen Dienst Ontsmet ting van Pootaardappelen met subli maat. Door het hoofdbureau van den Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen gestationneerde ambtenaren wordt verder gaarne alle gewenschte voorliching en advies in zake deze ontsmetting gegeven. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen heeft de Garnizoens commandant in het bureau Doeleinka- zerne aanbesteed de levering van aardi appelen ten behoeve van de soldaten- menages alhier. Er werd ingeschreven ai3 volgt: N. v. d. Vlast, kleiaard, f5.97: zand/ aard. f4.70; Th. .Fontein klei- en zanldi aard. f5.73; [W|. den Hectem e.i Zoon, kleiaard, f5.42, zandaard. f4.70. k STADSNIEUWS. Naar wg vernemen heeft de bazai voor het kinderhuis „Voordorp" te Lei derdorp, uitgaande van de vereeniging „Ehodé welke 22 en 23 Sept. J.L ge houden is, welke opbracht het schitte rende bedrag van 1 850. ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het Doet. geneeskun de de heer B. van Vliet, Rotterdam, H. E. J. Brockmöller, Den Haag, N. G. Faber, Rijswijk, P. J. M van Iersel, Voor semi-arts: Mej. B. Tilma, Rijs wijk, de heer S. P. B. Marthens. Schie dam, Mej. J. C. Hakker, Voorschoten, clhr. H. S. 'Hiogerzeil, Den Haag, Th, \V. Twaalfhoven, Den Haag. Bevorderd tot arts. de heer J. G. A. Mulder, Leiden, J. J. Werner te Oegst geest. Laatste Berichten. Een spoorwegongeluk. Naar wij vernemen, had hedenmor gen omstreeks 10 uur bij (Woerden een spoorwegongèval plaats, dat geluk; kig nogf goed is afgeloopen. De boemeltrein uit Utrecht botstel op ongeveer een pqar honderd M. voor Woerden tegen een goederentrein! aan, met 'het gevolg, dat de laatste) uit de rails geworpen werd. Doordat ide trein geen gtroo.e vaart had, werdj erger voorkomen. Persoonlijke onge vallen hadden niet plaats, er was al leen belangrijke materieele schade. Het spoorwegverkeer .UtrechtLei den ondervond ten gevolge deT botsing! nogal eenige vertraging. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) BERLIJN, 1 lOct. (VD; Het Intern. Politiecongres is'gesloten. Resoluties werden aangenomen, waarin o.a. de instelling van een internationale po- litiecode en van een eenheidsidentiteits( kaart alsmede het invoeren van vingen afdrukken als identiteitsteeken wordt) •geëicch't. BERLIJNy, 1 Pet. (VDj Het aantal! typhuslijders te Hannover daalt ver der. Het aantal doojdën is echter ge stegen tot 150. "S.TiQGKH O LM, 1 Oct. (VDDe ar- beidsvröde_ in Zweden schijnt verzen kérdi te zijn voo:r het jaar 1927. De overeenkomsten tusschen werkgevers ien werknemers, die 30 September af-, liepen en ongeveer 175.000 qrbeiderd betroffen, zijn op eenige kleine uitzom (deringen na, automatisch voor een jaar [verlengd. O.a. zijn automatisch ver lengd de overeenkomsten in de ijzer- |en staalindustrie, 67.000 arbeiders om vattende, in de pulpindustrie, 16.000) arbeiders omvattende en in dei textieil industrie, ongeveer 30.000 arbeiders omvattende. MARKTBERICHTEN- LEIDEN, 1 Oct. 1926. Veemarkt. Aangev. 1161 rund. 53 kalv. 1406 scha pen, 4p stieren 170495, 152 kalf- en melkk. 150390, 489 vare koeien 140 280, 234 vette koeien 170525 per st. 56—96 per kilo; 241 graskalv. 30—70, 8 vette kalv. 5090 per stuk, 115160 per kilo, 45 nucht. kalv. 712, 854 vet te schapen 2637, 552 weide schapen 2228, 559 mag. varkens 28—50, 892 biggen 1015, 31 bokken of geiten 3-14 LEIDEN, 1 Oct. 1926. Kaasmarkt. Ie srt. Goudsche 4852, 2e srt. 4247, le srt. Leidsche 49—54, 2e srt. 4247. Aangev. 126 part. Handel vlug. LEEUWARDEN, 1 Oct. 1926. Comm. 199, Sleutelkaas 1858, Nagelk. 1936, Goudsche 2464, Edammer 2585. Aanv. 43699 kilo, mijnhoter 195193 172, veilingboter 193—168, 22 derde, 73 zesde. UITHOORN, 1 Oct. 1926. Kaasmarkt. Aangev. 1C2 part. Goudsche met R.M. 4954, 2e 42—48, zwaardere 57, zonder Rijksmerk 3947. Handel vlug. BODEGRAVEN, 1 Oct. 1926. Eiervei- ling. Aanv. 4200 stuks, 910—1010, eend eieren 40 stuks, 610720, kippen 90 120 cent per stuk. DELFT, 30 Sept. 1926. Boter 220— 240 per kilo. Aanvoer 61-8, 4-16 weg. samen 1260 kilo. ZOETERWOUDE, 29 Sept. 1926. Aan gev. 370 kipeieren 985—1055, 39 eend- eieren 775805, heereiib. 1012 per kilo, andijvie 69 de 5 krop, Goudsche 4345 per pond, kippen 80—95, eenden 70, hanen 2590, konijnen 65200 per stuk. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 1 Oct. 1926, medege deeld door het Kon. Ned. Meteoroio gisch Instituut te De Bilt. Hoogste Barometerst. 774.9 Whisby. Laagste Barometerst. 755.4 Ingoe. Verwachting tot den avond v. 2 Oct. Meest zwakke wind uit Noordelijke richtingen, half ofzwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets kouder. Barometerstand. De stand van heuenmiddag 3 i- aangegeven door den wijzer. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag1, 3 uur 14.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. .Vrijdag 1 Oct. 1926: 7.0S n.m. Wisselnoteeringen. (Amsterdam.) Berlijn 59,487» Londen 12.117» New-York 2.497* Parijs 7.027.- Brussel r. 6.77 Zurich 48.— Rome t 9.34 Oslo7 54.70 Kopenhagen 66.30 Stockholm 66.75 Weenen 35'.25 Praagjl''i 7.40 Madrid 38.— Advertentiën Rotterd. En grot-Magazijn tJl Haarlemmerstr. 116-120 Buitengewone sorteering in de goedkoopste tot dë fijnste soorten Moderniseereh en repareerenvan Bontwerk geschiedt bij ons vak kundig, spoedig en billijk. SPECIALE AANBIEDING K2NDSRPANTOFFELS, kameelhaar, met hieisand, lentreFort, lederen zooB&hakje. Maten 20-21 5 (I. stUs* P- 2 maten KAMEELHAREN GESP- SCHQëNTJE met con trefort,lederen neus en hakje. Maten 20-21 5 «t. stijg. p. S maten FLANELLEN BA34ES- PANTOFFSS.S, In dl- üierse fcgeu.'en, sijjdsen VI Ü.YEM DAMES- PANT O FFELS, met fiederes? zool, diverse kleuren PR.^VILT, niet gelooüd lederen zool en zijden LEIDEN Onze bekende I Wollen Kinderkous „PRIMA" in zwart, grijs, beige en bruin, j 0.92, 0.82, 0.72, 0.62, 0.52 i DAMESMATEN kosten slechts I - 1.60, 140. 1.20 BALLONS voor de Kinderen. Steunt de Christelijke Pers

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3