Geschiedenis der muziek- NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1926 Hierna is het woord aan 'Mr. Bour- l'ier, om beid. deft G. te verdédigen. iWat spr.'s confrère zei was mooi1 gezegd, maar niet waar. Het ia juist» (heel anders. De Leidsche bladen achtten het ver schil onder de tuinders van genoeg; belang om voor hun lezers de situa tie uiteen* te zetten. Er volgde leen: debat over en weer. Béide partijen wil-» den de zaak openlijk bespreken, 'dat/ geeft recht, zijn meening te uiten, mitsi jn behoorlijke termen. En nu dit schrijj ven van den heer de G. Dat is absoluut: zakelijk. Men had eenmaal dezen weg! gekozen. Ook de heer B. deed eiraanj mee, en wie kaatst moet den bal' ver wachten. De heer de G. had volkomen het recht en was bevoegd zijn meeningl te uiten. Er was geen reden die fe) verdoezelen. Hoewel de Houtmarkt-veiling met de schuld der L.T.P.V. niets te maken heeft, waren de leden toch zoo fatsoen lijk een moreelen plicht te erkennen enl hun advocaat een accoord te laten aanbieden. Deze gebruikte de formule! ponder alle voorbehoud". Dat doen. wij advocaten allemaal. Maar volgens! iden heer Bink (zie ingez. st. 1 Febr. L. Crt.j beteekende dit- dat de G. door draaierij een schijn aanbod wilde doen Daarop heeft deze zich natuurlijk krachtig verweerd, en o.a. gezegd dat wanneer tijdig de heele voorraad der [Coöperatie verkocht was, er geen öschuld zou zijn. De heer Bink is als; leider zijn plichten niet nagekomen. Hij mag zich niet beleedigd achten*. Er is alleen critiek op zijn beleid. Hijl heeft zijn vooraad verkocht. Dat is er kend. Het verhaal als zou de Yereeni- ging met den resL hebben willen spe- iculeeren is: larie. Alle zouterijen dreig-' den op dat moment te failleeren» Dei heer B. heeft eerst nooit van 'n spe culatie door hel' béstuur gerept. Hijl zei: ik mocht 't doen. Als 'twaar is, dat het bestuur meedeed, heeft hec niet gespeculeerd, maar geld wegge gooid. De toestand was zóó erg, en dei Houtmarkters ivaren zóó blij, toén zij: dachten dat de heele voorraad ver kocht was, dat zij met z'n honderdei» zelf 'de schuit door 'tijs hebben ge trokken, jom de groenten tijdig in Rot terdam te krijgen. Later bleek dat zij': aan den voorraad van den heer B. hadden getrokken. Wik" u zeg,gen, dat ■de vereen.^ ervan heeft geweien? Alsi idat waar "is, had.de heer B. .in del krant moeten zetten: ik mocht hei: doem iMaar hij wenschte zelf niet te spe culeer en. Bekl.: Neen.... Pres.: Houdt u er zich buiten, a.u.b. Mr. Bouriier: De heer B. schreef in de L. Crt.: misleiding, verleuge- ning, opzettelijke verkeerde voorstel ling, dit zijn de middelen van de G.... En loopt deze man naar den rechten met 'n: ik ben beleedigd? Iemand die 'n ander openlijk uitmaakt voor op hitser? Zoo noodig .zal spr. met getuigen be wijzen, dat de critiek van den heer; de G. volkomen juist was, en terwijl hij voor zijn cliënt vrijspraak vraagt' légt hij aaii de rechtbank over het in gez. stuk van den heer Bink, een ver klaring van de 100 tuinders die de motorboot hebben getrokken en nog een van verschillende andere tuinders. Mr, rit: Als ik ook getuigen op riep, zou het betoog van mijn con frère onwaar blijken te zijn. Het be stuur der Coöp. heeft wel degelijk ge speculeerd op prijsstijging en de heer, B. had geen-grooteren invloed dan del anderen. De schulden der L.T.P.V, zijn eerst later ontstaan. Men is eerst, zelfs doorgegaan met zouten in de hoop op prijsstijging. Spr. is er hedlig, van overtuigd, dat de beschuldiging onjuist is, maar al was zij juist, dan» mocht de héér de G. haar niet zoo nu de krant zetten. Mr. B our,li er: ,Uit het „trekken" yan die 100 tuinders blijkt wel hoe blij! ze waren dat de heele voorraad weg] zou gaan. Het bestuur had geen recht te blijven speculeeren. De neer Bink' verschool' zich achter de Leenbank om allerlei gemeene "leelijke dingen té zég gen. Had hij zich dan eerder op heti bestuur der Coöp. Zouterij beroepen,, dan had men het bestuur kunnen aan vallen. Maar hij zei: ik mocht. Pres. tot bekl.: Heeft u nog iet9l te zeggen Bekl.: Na het pleidooi van mijn ver- Idediger niet meer, Ed. De ambtenaar bleef bij den edsoh. lUitspraak over 14 dagen UIT DEN PRUIKENTIJD. In het Tijdschrift der Ned. Maatsch. voor Nijv. en Handel, waarin mr. J. Bierens de Haan met het oog op het naderende 150-jarig bestaan Oer Maat schappij telkens mede deelingen „Uit ons Verleden" doet, vinden wij dit maal vermakelijke staaltjes van de on belangrijkheid en even groote plechtig heid, waardoor de handelingen van het college en zijn jaavlijksche verga dering zich in den pruikentijd, om streeks 1800, kenmerkten. Deze bijeen komst werd steeds gehouden Mn de zaal vafi het Proveniershuis (het Oude mannenhuis) te Haarlem. „Er was een prijsvraag uitgeschre ven nnaar een kijker, om voorwerpen onder water duidelijk te kunnen zien, wat toentertijd blijkbaar voor een zeer nuttig en begeerlijk instrument werd gehouden. Er was op deze prijsvraag inderdaad een antwoord ingekomen: een onder nemend uitvinder had een kijker met gebruiksaanwijzing ingezonden. Bij genomen proefnemingen bad echter noch de een, noch de ander -voldaan, zoodat de inzender verzocht werd na dere inlichtingen omtrent het richtige gebruik te geven. Nodat het volgend jaar bij herbaal de proefnemingen de kijker weer niet aan de verwachtingen heeft voldaan, wordt besloten den uitvinder zelf uit te noodigen om aan een commissie uit de direteuren het gebruik ervan duidelijk te maken. Het daarop volgend jaar worden ter vergadering eenige bedenkingen voorgelezen, die de uitvinder had .inge zonden tegen het besluit van het vori ge jaar, waarop andermaal lesloten wordt den uitvinder uit ti no xtigen voor directeuren een demonstratie te geven. Het daarop volgend jaar wordt ein delijk door een commissie uit de di recteuren aan de vergadering over deze zaak een uitvoerig rapport uitge bracht, waarin wordt vermeld, dat drie directeuren met den alg. secreta ris zich ter bestem deer plaatse hebben begeven .om met den kijker onder wa ter te zien. Daartoe bad de uitvinder naar het logement „de Halve Maan" behalve den kijker, twee vaten water gezonden, en nog een derde, waar mon met een trap tegen op moest klimmen. Hiernin werd een bedrukt papier neer gelaten, waarop de directeuren om beurten met den kijker in het water vat tuurden om dit papier en de letters te bespeuren. Maar hoewel de een wit te figuren zag, konden de anderen niets ontdekken, zoodat zij .,na een ver geefsche moeite van ruim twee uren" de zaak moesten opgeven. Na vier jaar kwam men zoo tot de ontdekking, dat het begeerde doel niet bereikt was, en men verstoken moest blijven van het gezicht onder water. Welk voorval zeker van meer fantasie en vrijen tijd getuigt dan van inzicht in de noodzakelijke middelen tot herstel van 's lands welvaart INGEZONDEN. (Bulten verantwooraelijkhéid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Zou ik nogmaals ïjwo gastvrijheid mogen inroepen, thans voor onder staande regelen; het slot-accoord op onzen gehouden Zonne.straahlag. dat ik door allerlei omstandigheden niet eerder heb kunnen laten hooren. Die dag toch is voor ónze commissie een dag vol zonnestralen geweest. Het weer vooreerst was zonnig. Vele zon- pl'.m. f 1000 in eens. «.nog een rente van f 3,82y2 f 3 r 6.82y2 per week. iHieruit blijkt dus wel, dat, als ge regeld zegiels worden geplakt, de in validiteitswet niet te onderschatten uit- 'kceringen waarborgt. Naar het Tuberculoscfonds. Naar wij vernemen, besloot het Gen traai Bestuur van den Ned. Chr. Bond van Pers. in Publ. Dienst aan het Al gemeen Bestuur voor te stellen, over te gaan tot aansluiting bij het tuber- culosefonds „Draagt Elkanders Las ten" van het C. N. V. en het daarvoor benoodigdo bedrag te betalen uit de kas van het Fonds I-Iulp in Nood". RECHTZAKEN. bi I III Mil'' HAAGSCHE RECHTBANK. De Leidsche Tuinderskwestie voor de Rechtbank. Qistermiddag heeft voor de Haag- Sche Rechtbank terechtgestaan de tuin ider A. d'e G(raafj, voo-rz. v. id. groenten veiling de Houtmarkt te Lei- Beklaagde zou zich aan smaadschrift) (hebben schuldig gemaakt door in het L. Dagbl. van 2 Febr. j.l. onder het [hoofd: „de Leidsche Tuinderskwestie" leen ingezonden stuk te hebben 'doem opnemen, waarin aan het adres van Iden hèer [W, B(ink) oud-voorzitter der (L.T.P.V. p.m. werd gezegd, dat, indien hij jpndertijd zijn plicht als voorzitter ha'cf gedaan, een faillissement van de IL'.T.P.V. Coöperatie zou voorkomen; izijn en tevens, dat hij zich voor f30.000 heeft bevoordeeld door zijn eigen voor, raad gezouten gyoenten te verkoopen iinplaats van het restant v. d. voor raad der Coöperatie waartoe hij op dracht had Van de ledenvergadering. De heer B. acntte zich aoor dezei (passage's beleedigid en diende een klacht in Wegens smaadschrift. De eischenae partij was vertegen woordigd d/oor M r. P. E. Briët, eni eÏBchte een schadevergoeding, ad f50 (met bekendmaking van het vonnis op kosten van den veroordeelde tot een anaximumr bedrag Man f150. D e president, Mr. Cost Budde, tot 'den beklaagde: Uw beidoeling was, die woorden on-' !der 'een, groot publiek te brengen.?. Bekl.:. Niet speciaal die woorden. Pres.» Maar die woorden toch ook? Bekl1.,: Jawel. f vPres..: Hoe kwam u daartoe? iBekJi.Ik moest die woorden wel i bezigejn naar aanleiding van een vo- rig ingezonden van den heer B. Daar- ..in waia gezegd, dat het door Mr. Aver- beek namens ohze vereen, gedanei vopn stel f^m de personen die borg stonden voor de schuld der oude L.T.P.V?, Coö peratie schadeloos te stellen, niets dan 'misleiding was. Pres.: En daarin was uw naam get- Boeimd Bekl.: Jawel, en daartegen moest ik mii, verdedigen. Ir, res.[Waren het dezelfde men- sc'hen die eertijds de L.T.P.V. vorm- scjhen die eertijds de L.T.P.V. en de) Coöperatieve vormden 'Biekl1.: Ja, maar de vereen, stondenl itoch afzonderlijk. Wij hebben aange boden de schuld te delgen maar dat ..Was niét omdat wij ons meer aanspra kelijk ge-voelden dan de andere ver- loemiging, De andere partij was in de perste plaats aansprakelijk. Pres.iU hebt dus eigenlijk alleen ,uw| 'goeden naam verdedigd? Bekl.: Juist, Ed.l Hierna wordt getuige W). Bink ge hoord. Pree. tot den bekl.: Hebt u getuigd B. nog iets te vragen? Bekl.: Ja. In welk .opzicht kon hij' zich beleedigd gjevoelen, waar het ver- fwetene door hem is erkehd? Er is 7, iaar lang over gësproken. Als in del ledenvergadering den heer B. een ver klaring werd gevraagd, zei hij altijdi met een lachend gezicht: Ik had er het recht toe. Pres.: U. zoudt het zich toch ook hebben aangetrokken Bekl..: Niet als ik zelf aanleiding gaf Als men speciaal op pad is om zaken IV. MEERSTEMMIGHEID EN VRIJHEID. „Ben. groote hymnus is Je geschie denis der toonkunst vanaf de' gewijde zangen der oudste christelijke tijoen tot Wagner's Parsifal. Zn verhaalt van de aederdaling der melodie uit de ijle hoog .ten van de extase der Middeleeuwsehe contemplatie, tot de vlalcten der wereld de rijken der menschea. Hoe zp hun samenleving tooiden met tonen, hun al gemeenste, meest onbewuste begeerten en hartstochten verklankten, totdat zij in de 19de eeuw. tot zelfbewustzijn ge komen, de oneindig wisselende reeks van emoties met al hun breking en speling het wezen van zichtbare en onzichtbare dingen omvattend, doordringend, vol gens de eeuwige ev*>lutie uit het on bewuste tot het bewuste, door Beet hoven en Wagner ia geworden: de me lodie van het zichzelf bewuste, van ruim te en tijd en van h'iin zichtbare vormen pnafhankelijke leven der ziel". Met dit citaat uit een studie „Melodie en Gedachte" van iAlnhons Diepenbrock is eigenlijk de getoeeie geschiedenis der toonkunst vanaf de late Middeleeuwen geschetst. Dit houde men,' in het oog. De wereldlijke muziek was in de Mid deleeuwen niet (iet minst in zoover zij zich instrumentaal uitte, dienstbaar. Zij werd geacint verre te staan bene den de kerkmujiiek; zij .was dienstbaar aan Jen adel; «j'ienetbaar aan de vor3ten hoven. Zij leicljrie niet een vrij en zelf standig ven naast de kerkmuziek. Zij .werd. ni. 1 in staat geaoht da emoties ,vap het njgnïjrjheiiik gepioed te vertol- te doen voor de vereeniging, moet men eigen belangen weten echter te stellen. Dat is mijn eenige critiekl Pres.: Wil get. Bink daarop ant woorden Get.: Jawel, ik gevoel mij als iemand: die te Leiden veel bekenden heb en té goeder naam bekend sta, ten zeerste! beleedigd door het 'verwijt dat ik mijl in m'n kwaliteit van leider voor t 30000 zou hebben bevoordeeld. Pres.: Wil de verdediger get. iets vragen Mr. Bouriier: Ja. Heeft u (B> op de vergadering gezegd, dat u en het recht toe had? Get.: Ik heb nooit in dezelfde woor den erkend wat bekl. mij heeft ver weten. Mr. Bouriier: Heeft u niet eigen za ken gedaan toen u voor de vereeni ging onderhandelde? Get.: Dat is een heel andere zaak. Het gaat erom of ik mij ten nadeele van de vereen, voor f30.000 heb be voordeeld. Pres.: Dus u heeft wel' tegelijk uwl eigen zaken gedaan? Get.: Ja, dat is een feit. Dat heb ik! ook op de vergadering erkend. Ik had! bij de onderhandeling echter piiet den: invloed dien men mij toeschrijft: Del Coöp. had een bestuur, een directeur en een raad yan commissarissen. Van den laatst en was ik voorzitter. Met mij hadden 10 h' 11 aifderen een stem inl 't kapittel Pres.: Waarom verkocht u niet In da eerste plaats al de groenten der ver eeniging Get.: Het bestuur wilde niet den geheielen voorraad verkoopen. Pres.: Er was dus wel een koopen Voor den geheelen voorraad. Get.: Jawel. Het bestuur heeft voor) een bedrag van f88.000 verkocht. Daar is een klein gedeelte van mijn. voorraad bijgekomen. Pres.: Dus door uw onthouding zou] de vereeniging toch niet meer hebben] verkocht Get.: Neen. Na deze verklaring eischt het O.M waargenomen door Mr. Enger f50 boete of 25 dagen hechtenis tegen deiU beklaagde. Mr. Briët licht den eisch in 'f kort toe. Er zijn menschen, die zich; beroemd trachten te maken 'door het schrijven van ingezonden stukken. On der hen die op deze wijze misbruikl maken van de publieke aandacht ia ook de heer de G. Meer dan een: jaar heeft hij "het L. publiek verveeld met zijn ingezonden stukken over een] kwestie waarbij niet 't geheele publiek! behoefde te worden betrokken. .De K. v. Koophandel stelde eeis (onderzoek in, dat voor den heer de G. vernietigend was. Deze is toen al gra ver in zijn beweringen geworden, tot dat het hierop is uitgeloopen. Het spreekt vanzelf, dat spr.'s cliënt is be leedigd. Temeer, waar Van het verwijt geen woord waar is. Spr. wijst! op een ingezonden stuk van 4 Febr. waarin 2 bestuursleden der voormalige Coöp. de beschuldiging vuige laster noemen. Omdat alle tuinders het ver loop kenden kon de heer B. zeggen: ik had er het recht toe. De heer de G. wist dat ook drommels goed. Spr. laat een circulaire zien, uit 1918 waar in de G. den heer Bink als voorzitter aanbeveelt. De comm.en der Coöp. waren be stuursleden van de L.T.P.V. Na den wapenstilstand was het zeer moeilijk! de groenten te verkoopen. De voor zitter, v. Vliet zat er erg mee in. Naar' Den Haag gegaan, ontmoette men daar een Scandinavjër die alles op kocht. Deze bood 55 cent per ko. Men had 60 willen hebben, doch be sloot toch om 2/3 vqn den voorraad te verkoopen. Het was niet ongeoor loofd, dat de heer B. toen ook een fedeelte verkocht. Hij verkocht voor 18.000, het bestuur voor 178.000. La ter gebeurde dit nog eens, met volle, instemming van het bestuur. De schul den der L.T.P.V'. zijn eerst ontstaan, idoor later geleden verliezen. Tochl heeft bekl. den heer B. verdacht ge maakt. Spr. handhaaft Volkomen den eisch. ken. En zjj kon dat niet, omdat zij er niet de middelen toe bezat. Eerst moest, om te beginnen, de meer stemmigheid zich ontwikkelen en die ontwikkelde zich in de kerkmuziek aan het Gregoriaansch koraal. Het is een wonderlijke geschiedenis. Men ziet als uitersten in de kunsten de bouwkunst en de muziek tegenover elkaar gesteld. In de bouwkunst is alles gekomen tot bepaaldheid van lijn en vastheid van vorm. In de muziek is alles beweeglijk, vloeibaar. De melodie is als de wi#d: men weet niet vanwaar hij komt en waarheen hjj gaat. Hij komt uit het niet en hij verdwijnt in het niet Hij is als een droom, die een waan van realiteit schept en bij het ontwaken ver vluchtigd is. Van de bouwkunst is het wezen lo gica en ruimtebegrenzing,ruimtever- deeling. Van muziek is het wezen even eens strakke logica en tijdverdeeling. Getal en maat beheerschen beide, zooals in geen der andere kunsten het geval is. Architectuur: bouwkunst in de ruim: te. Muziek: bouwkunst in den tijd. Het is een wonderlijke geschiedenis. Als de Vroeg-Gothiek zic-n langzamer hand gaat verfijnen en uit de zuilkapitee len de gewelfrihben als een kunstig net werk zich uitspannen, als het ornamen tiek der venstervulhngen steeds kun stiger en fraaier zich slingert, dan ont wikkelt zich in de kerkmuziek het con trapunt. Uit de melodie ontspringt een andere en nog een en nog een, en ze om ringen en cmranken elkaar en hun uit gangspunt en verc-enigingspunt is de funuamenteele drieklank, zooals. de ge- weliribben uit het zuilkapiteel ont- .ajringen en zich aan de andere zjjda weer vereenigen. Uit het contrapunt worden rhythme en harmonie geboren en niet omgekeerd. Niet hoog genoeg te schatten zijn de oud-Nederlandsche meesters H. de Zee- landia plm. 1400, Dufay plm. 1400, Jo hannes Ockeghem plni. 1450, Josquin des. Prés, enz., die ontzaglijk veel heb ben gedaan voor de. ontwikkeling van het contrapunt. Steeds rjker versierd zien we de meer stemmigheid bloeien, zooals de laat- Gothische bedehuizen een wonder van schoonheid zjjn. Aan de Bourgondische vorstenhoven vonden de oude Nederlanders vooral hun arbeidsterrein. En met deze hoven die aan geen vaste residentie gebonden waren, verplaatsten zij zich van Brus sel haar Antwerpen en van Antwerpen weer naar Brugge. Gent of elders. Zij pasten hun kunst toe op de kerkmuziek Maar gelijk naast de Gothische bouw kunst zich Je burgerlijke bouwkunst in volle schoonheid ontplooide in de Viaamsche hallen en raadhuizen, zoo hadden de Bourgondiërs, wier cultuur culmineerde in het feest, ook noodig wereldlijke zangen en het zijn weer de oud-Nederlandsche contrapuntisten die canons, madrigalen, rondeau's compo- neeren voor meerstemmig koor. De kerkeljjke en wereldlijke vocaal- muziek bereikt van 14001600 haar hoogste bloei en schoonheid. Met den stem kan men alles berei ken. Men herinnere zich, hoe Clemens Jamaquin den slag bij Marignonbe zingt, Men hoort hoefgetrappel, trom geroffel, trompetten en bourdons. Men herinnere zich. hoe Sweelinck in zijn majestueuze Psalm 150 harpen en an dere instrumenten imiteert. Dit moest voorafgaan voor da.ifls(ru- mentaal-muziek tot haar zelfstandige mogelijkheden-kon komen. In Engeland ontwikkelt zich ten zelf den tijde het Virginaal, voorloopers van onzen modernen vleugel, en de Virgi- nalisten gaven aan het instrument een eigen litteratuur. Verreweg de meeste instrumenten bezaten die nog niet. Zii werden niet in staat geacht er z.g. ab solute muziek mee voort te brengen, Ü.w.z., muziek, die niet dienstbaar werd gemaakt aan den zang. De Engelsche Virginalisten beoefenen reeds het prototype van de fuga, door onzen Sweelinck weldra uitgewerkt, door den groeten cantor Joh. Seb. Bach tot zijn hoogste volkomenheid gebracht. Het is ondoenlijk hier voldoende aan te toonen, wat er in de muziekbeoefening juist gedurende de periode van 1400 1600 veranderde. Wq merken alleen op, dat deze periode, die zich kenmerkt door culturéele beroeringen van aller lei aard, in beginsel de absolute vrij making van de muziek bracht, zoodat langzamerhand de muziek van wereld en kerk als evenwaardige machten en verschijnselen naast elkaar komen te staan. Als in het laatst der 16de eeuw de Katholieke kerkmuziek in haar vocala contrapuntiek haar hoogste mogelijk heid Heeft bereikt, in Palestrina, zien we daarnaast opkomen het Protestantsch koraal. Het is niet onaardig op te mer ken, dat Palestrina in wezen de voort zetting en de voleindiging der oud-Ne derlandsche school is. Palestrina is Ita liaan, een ziel, vol van zuidelijke weelde en klare schoonheid, Toen de Nederlandsche school in door zichtige klaarheid het contrapunt had ontwikkeld, maakten „de rederijkers der muziek" er_ zich van raaeatar ,e.a. yTQjt," nestraaltjes in de vorm van jonge da mes en heeren en zelfs enkele oudere, ten getale van 125 hebben van des morgens 10 uur tot des avonds 6 uur onafgebroken de stad bewerkt en de giften in ontvangst genomen, zoodat we een bedrag van f 1332.57 konden, boeken. Te 3 uur kwamen de zonne stralen eerst recht uit, toen de mu ziekverenigingen: Tieleman en Dros, Nieuw Leven, en der N.Z.H T.M. en te 4 uur die der Post de stad in alle rich tingen gingen doorkruisen, begeleid door een flink getal collectanten. M. de Red. Het is ons hahst niet mo gelijk ieder persoonlijk onzen dank te betuigen en daarom vragen wij U langs dezen weg het te mogen doen. Want behalve de genoemde zonnestralen kwamen er nog meerde. De firma Hei- nekens zorgde, dat de muzikanten, toen zij te 6 uur aan het consultatie bureau binnenkwamen hun droogge- blaasde kelen konden bevochtigen met een heerlijk glaasje bier en de fir ma Wijtenhurg had 100 sigaren gezon den. zoodat de eene zonnestraal zich in de andere zonnestraal oploste. Ook had de heer Harting, Alexanderstr. 18 zich verdienstelijk gemaakt door een' 4-tal borden met flinke letters te beschilderen zoodat het den volke van1 verre reeds werd bekend gemaakt, dat deze collecte gehouden werd ten bate van nazorg aan T.b.c.-lijdere. En toen te 6 uur de laatste zonne stralen verzameld in de goed gesloten bussen het consultatiebureau werden binnengedragen had ook de commis saris van politie voor de noodige orde- bewaring gezorgd. Ook van deze had den we reeds zonnestralen mogen ontvangen in de vorm vah welwillen de toestemming om op dezen dag op deze wijze mogen collecteeren. Dames en heeren, hierboven ge noemd. ontvang de Jank onzer com missie, maar bovenal danken wij U nu reeds in naam van hen, die straks de vruchten mogen plukken van het werk door U verricht en de gaven door U geschonken. U, mijnheer de Red. ook hartelijk dank zeggend voor Uw welwillende medewerking door Uw Mad ook ten dienste te stellen van de Zonnestraal commissie, teeken ik namens de com missie, W. G. LOOMAN. secr. Kanaalstraat 50. Leiden, 28 Sept. 1920. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BURGERDIJK, 27 v. N.-Orleans naar Rotterdam. LOCHKATRINE. Vancouver n. R dam, 27 v. Southampton. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. BILDERDI^K, 28 v. A'dam te R'dam. SALABANGKA (uiir.) 26 v. Kaapstad BILLITON (thuisr.) 25 te Delgoabaai. BAT JAN (thuisr.) p. 26 Gibraltar. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. VLIELAND, 28 v. Freetown te A'dam RIJNLAND, 28 v. A'dam n. W.-Afrika REGGESTROOM, 28 v. Vdam n. Ilamb KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DRECHTERLAND (uitr.) 27 (1.18 n.mr) 60 mijl O. v. Niton. MONTFERLAND. 26 v. B.-Ayrcs naar ZjAANLANhY v. B.-Ayres n. La Plata ROTTERDAMMER LLOYD. MEN ADO (uitr.) p. 28 (3 v.m? Ouessant DJEMBER (thuisr.) p. 27 Gibraltar. STOOMV. MÏJ. NEDERLAND. JAVA, 28 v. A'dam n. Java. MAPIA (uitr.) 27 te Batavia. P. C. HOOFT (uitr.) 27 te Sabang. SINGKEP, 25 v. Batavia n. A'dam. MADOERA, 28 v. Batavia te A'dam. AMBON. Almeria n. Velsen, p/ 23 Gi braltar. GROTIUS (thuisr.) 27 v. Sabang. JOHAN DE WITT, 28 v. A'dam n. Ba tavia. gen het in schoolsch artificiëele regelen zoodat rhythme, melodie en woord on herkenbaar werden. Het zijn Orland di Lasso, maar vooral Palestrina, die de oorspronkelijke een voud in rijker polyphonie herstellen. Diepenbrock zegt het weer zoo juist: Palestrina verbond de kunstvolle, scholastische schrijfwijze van het Noor den met het Zuidelijk verlangen naar mélodie, goot door middel zgner fijne rhythmiek licht en zon in de zware en ietwat duistere kruisgangen der Noordsche polyphonie". Het is bekend, dat Palestrina voer een aantal zijner missen, evenals zijn voorgangers motieven heeft ontleend aan het wereldlijke lied.^Door een kleine rhythmische variatie krijgt een melodie diicwijls een heel ander karakter. Het is misschien eveneens bekend, aat de melodieën der Protestantsche psal men eveneens van wereldlüke melodieën tijn afgeleid. Men weet, dat de Psalm melodieën van Franschen oorsprong zijji evenals de berijmde psalmen zelf uit het Fransch werden vertaald. Ook in Duitschland pasten de Luthe ranen dezelfde methode.toe en ontleen den de melodieën hunner geestelijke lie deren voor een deel aan het wereldlijk lied. Er werd Luther zelfs een verwijt van gemaakt, dat de geestelijke liede ren wijzen der wereld hadden. Maar men lïLpest toegeven, dat de melodieën schoon waren, waarop Luther antwoordde: „Welnu, men zal den. duivel toch niet alléén de schoone melodieën laten be houden?" Een godsdienstige bewieging, die suc ces wil hebben, vindt nu eenmaal een van haar machtigste uitdrukkingsmid delen en sterke propagandistische. Ip^qht het lied,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6