6ERZ0N NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1926 Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. DAVENTRY, ióoo M. 5-35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 7.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 8.Muziek of lezing. 8.20 Concert en declamatie. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.35 Zang en muziek. HILVERSUM, 1050 M. 5.Concert. 7.Politie bericht. 7.05 Duitsche les. 8.Persberichten. 8.10 Ned. Chr. Radio-vereeniging. Spr. Ds. E. B. Couvée, director voorzitter der Ned. Herv. stads zending t eUtrecht, over het on derwerp „Evangelisatie-theorie en practjjk." Muzikale medewerking verleent het symphonie-orkest en zang koor van bovengenoemde Zending benevens eenige solisten. 10— Persberichten. KöNIGSWUSTERH., 1300 M. 8.50 ,^Fiopbnza"2 van Th. Mann. Daarna nieuws. 10.50 Muziek. PAKIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.05 Concert. 5.55 Persberichten. 8.20 Koersen en Havasberichten. 8.50 Concert. Bedoeld comité 'bestaat uit de hee- ren: Thr. Wi. van Paribuys, Burgemees ter, Eere-voorzitter; C. J. L. van der, Meer, oud1-Wethouder, voorzitterL. Graai van Limburg Stirum Noord wijk, ©2 voorzitter; J. Wagemaker, Notaris, Penningm.; Aar. Dorsman, Voorzitter, »V.V., secretaris, en C. Wl. G. Alke>- made, Jac. v. Beelen, N. d. Hollan der, Jan van Kan, J. Kloos, W|. de| (Ruyter, W. Tappenbeck, A. Verloop,. (VV. P. de Vroede, en J. Hl v. a. (Werf. OEGSTGEEST. Gisteravond is in het Witte Huis al hier opgericht een Neutrale Midden- standsvereenging. Na een propagandistische rede van den heer van Ingen Schenau werden tot bestuursleden gekozen de heeren Joh. Uittenboogaard, M. C. v. d. Burg. B. Singeling. W. Mulder, P. B. Erades en A. J. Duivermans. Tot voorzitter werd gekozen de heer Cappijne v. de Capello. Nogywerd een Propaganda-Commis- sie aangewezen, waarin zitting heb ben de heeren P. Schipper, L. v. d. Nieuwkoop en H. v. d. Leede. Gisteravond ongeveer 9 uur is achter het Groene kerkje :1e heer Brakke, gezeten op een motorrijwiel, door het verbindende licht van een auto in de langs den weg gelegen sloot gereden. Een daarbij opgeloopen bloe dende hoofdwond is door Dr. Timmer mans voorloopig verbonden. Met een auto van den heer Ameele werd de getroffene daarna naar het Acadtmisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Het motorrijwiel, dat beschadigd is, werd door personeel van den heer Ameele uit het water gehaald. Gistermiddag ongeveer halfvier is de heen* Sikkens uit Zaandam, we gens onbekendheid met den weg, ilabij de R.-K. Kerk alhier tegen de stoom tram, komende van de richting Haar lem, opgereden. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. NOORDWIJKERHOUT. In aansluiting van het gister op genomen bericht omtr?nt de ernstige mis handeling met doodelijken afloop, van <Je 38-jarige schoenmakersknecht, M. S. 'J. kunnen wij nog melden, dat het slacht offer uit Zutphen afkomstig is, waar zgn bejaarde ouders wonen. De mishandeling heeft te circa half zes plaats gevonden, hij is des nachts (om 4 uur overleden. Behalve de vermoedelijke bloeduit- etorting in de hersenen, moeten de schop »en op zijn buik zoo ernstig geweest 'zjjn, dat ook daardoor ernstignadeel is toegebracht. Van de in verhoor genome'n personen 4jn de caféhouder G. van Dam en zijn broeder, de rijwielhandelaar C. van Dam gevankelijk n. Noordwijk overgebracht; Ie anderen zijn geruimen tijd later weer in vrijheid gesteld, terwijl naar den schip -per L'azooi, welke met zijn schuit in de ichting van Amsterdam was vertrokken opsporingen gedaan worden. Op last van den Officier van Justitie is het lijk naar" het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar de rechter- tjke schouwing zal plaats hebben. In aansluiting op de berichten van onzen correspondent vernemen wij om trënt'den hier gepleegden doodslag nog van het Leidsch correspondentiebureau dat t^aans 7 personen zijn gearresteerd, n.l. P. de E., G. v. D., P. H., J, v, d, B., P. D. en de gebrs. G. en O. Dl; De 5 eersten zfin na verhoor op vrije voeten gesteld. De gebrs. v. D. zjjn gevankelijk naar Den Haag overgebracht. RECHTZAKEN, KANTONGERECHT LEIDEN. Er stonden gisteren voor de civieie ziting 57 zaken op de rol, waarvan 51 bestemd voor openbare behandeling en "3 ki'nderzaken. J. C. B. vrouw van Van R. zetkaste- Jein aan den Nieuwe Rijn te Leiden, stond reeds de vorige maal terecht we gens het na twaalf uur 's nachts be zoekers in haar koffiehuis te hebben Verdachte 2eide toen, dat even een boodschap had gedaan buitenshuis en in dien tijd zijn bezoekers binnen gedrongen. De zaak werd toen uitgesteld om de verbalisanten te hooren, de "agenten van politie Rijnhout en Boting, die bei den verklaarden, dht zij op den Nieu we Rijn surveilleerend tegen half één licht ito. het café zagen. Zij zijn toen naar binnen gegaan en vonden drie bezoekers met de dochter des huizes. Zij hadden de bezoekers niet binnen zien gaan; ook zagen zij niet dat de vrouw des huizes van de straat bin nenkwam. Zij zagen haar juipt uit een bilnnenvertrek komen, wat verdachte nu pertinent ontkende. De dochter, de 23-jarige mej. Chris tine van R. vertelde dat het drie jon gelui \varen geweest, met wie zij een poosje aan de deur had staan praten. De verdediger mr. De Glercq alhier, liet verschillende zaken gaan, maar voerde slechts één punt aan, waaruit moet volgen dat verdachte moet wor den vrijgesproken. Niet zij was in het café toen de verdachten er werden aan getroffen, maar haar dochter en ver dachte kan daarvoor niet aansprake lijk worden gesteld. A. van KI. slager te Leiderdorp, had ook reeds eerder terecht gestaan- we gens het te laat doen werken door 2 gezellen. Verdachte zeide toen al dat een dermiannen, voor gezel aangezien, zijn broer was, die de zaak meedrijft. De verbalisant was van meening ge weest, dat de jonge van KI. ook gezel was, wat de kantonrechter niet zoo waarschijnlijk achtte. De slagersknecht Meyers trad nu op als getuige om te verklaren, dat de andere knecht geen knecht, maar zijn patroon was, zoodat ten opzichte van een der twee de dagvaarding niet door ging. Met 2 maal f3 boete kon A. van K. nu Leiderdorp weer opzoeken. Drie menschen hadden geweigerd den Raad van Arbei'd de gevraagde in lichtingen te verschaffen. Wederom verscheen de heer Goslinga, directeur van den Raad van Arbeid, als getuige. Tegen C. H. van M., J. J. T. en J, J, de K. te Leiden eischte de ambtenaar toen f 5 of 5 dagen. M. van Z. te Sassenheim, had in de Zandsloot zijn boot gemeerd aan de kade van het terrein van Gebr. Bader aan de Zandsloot. Deze waren daarop blijkbaar niet gesteld, want in een daarop volgend gevecht werd zijn wa gen, die hij aan het opladen was, in twee ongeveer gelijke helften verdeeld. Bekl. betoogde, dat het hord, dat van den verboden toegang kond deed, niet zichtbaar was. Als getuige werd nog gehoord de chef-veldwachter Posthu mus, waarna tegen van Z. f 3 of 3 da gen werd geëischt. C. P. chauffeur te Katwijk aan Zee had te Noordwijk op den Zwarteweg rijdende, het verkeer in gevaar ge bracht door met zijn wagen niet vol doende uit te wijken. Bekl. verdedigde zich door te zeggen dat zulks daar niet kan, daar de grond te zacht was. Als getuige werd ge hoord de heer Eshuis Jr. planter te Tehin-Tingi (Ned. O.I.) f10 of 5 dg. A. van R. landbouwer te Katwijk, zou volgens de dagvaarding niet ver hinderd hebben, dat twee runderen op aardappelland van D. Parlevliet te Noorwijk hebben geloopen, wat nu van R. ontkende. Als getuigen'werden gehoord D. Par lev Het en di'ens knecht Achterberg. De ze durfden echter nu niet uit eigen wetenschap verklaren, dat deze runde ren aan verdachte toebehoorden. De Ambtenaar eischte nu uit gebrek aan bewijs vrijspraak; al geloofde hij voor zichzelf ook wel, dat de koeien van verdachte zijn geweest. C. K. expediteur te Leiden, was beticht van het rijden met een vier wielig motorrijtuig zonder behoorlijk nummerbewijs. Het verhaal vermeldde dat het bord verweerd was en de blau we ondergrond vergaan. Bekl. had het stuk in quaestie meegenomen, dat met op kilometers afstand te lezen cijfers en letter H 41360 vertoonde. De ambte naar wist natuurlijk niet of er in de drie weken tusschen verbaal en zit ting niets aan het bord was veranderd en vroeg uitstel tot 11 Oct. om den be trokken ambtenaar te hooren. Mej. J. E..te Koudekerk houdt een winkel, maar verkoopt ook alcoholhou denden drank. Zij is ook niet kiesch in haar woorden, want de kantonrech ter durfde de uitdrukkingen door haar volgens het verbaal gebruikt niet eens herhalen. Zij had den heer Leenheer een flesch hier verstrekt voor gebruik ter plaatse, hoewel zij daartoe geen vergunning had. f 10 of 5 dg. A. van S. de B. te Leiden, die een vrouw, 8 kinderen en geen betrekking heeft, had op den publi'eken weg po gingen gewaagd om met het makm van muziek de monden van vrouw en kroost open tê houden. Hij had daartoe geen vergunning. De ambtenaar vroeg f 1 wat de kan tonrechter direct tot 2 kwartjes redu ceerde. J. J. D. 'koopman te Leiden, zou op een hondenkar hebben gezeten in de bebouwde kom der gemeente Sassen heim, wat de verordening daar ver biedt. Hij ontkende de vorige week. Nu werd de verbalisant, de veldwachter Bruinsma gehoord, di)e verklaarde, dat hij zich vergist had in den persoon Eisch vrijspraak. P. L. S. en E. S. te Katwijk hadlen zich zonder vergunning van B. en W. bevonden in een vestibule van een der woningen in die gemeente (zg. beur- zep) en hadden bovendi'en een val- schen naam opgegeven. Zij waren niet verschenen, doch na getuigenverhoor eischte de Ambtenaar voor de eerste overtreding f 1 of 1 dag en voor dc 2e overtreding f 10 subs. 10 dagen. Uitspraak over tweo Land- en Tuinbouw. Het Darwinnencontract gaat niet door Naar wij vernemen, lieeft het be stuur van de Ver. „De Tulp" Maandag middag vergaderd. Op deze vergade ring is besloten, dat het inleverings contract niet door zal gaan. De- deel name was wel groot, maar toch niet groot genoeg om het doorzetten van een dergelijk plan te wettigen. Voorat het niet meedoen van een groot ge deelte van de leden van de Bloembol- len-veilingsvereeniging „West-Fries land" is hiervan oorzaak geweest. ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het cand. ex. Rechten de heeren M. Hehewerth, Nijmegen, en J. Knottenbelt, Diepenveen, en F. J. au Pare, den Haag. STADSNIEUWS. 4 De inbraak ten Stadhuize. Op verzoek van de politie alhier is te Eitadhoven -gearresteerd en gevanke lijk naar hier overgebracht de 20-jari- ge Duitscher R. M. uit Eisenach. Hij wordt er van verdacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan de inbraak, ee nige weken geleden ten stadhuize al hier gepleegd. Het jubileum der fa, Sanders. Wij vernemen nog dat in verband met het 75-jarig jubileum der firma Sanders en Co. het administratief per soneel de directie hedenavonn in do Stadsgehoorzaal een feestavond zal aanbieden. Laatste Berichten. Spoorwegongevnl bij Delft. Hedennacht omstreeks half vier zijn twee wagons van goederentrein 5364 van Den Haag naar Rotterdam even voorbij het station Delft ontspoord. Dientengevolge was het spoorwegver keer tusschen Den Haag en Rotterdam over één lijn versperd en moest alle verkeer over de andere lijn geleid wor den. De spoorweg werd door de ont sporing beschadigd. Onmiddellijk na het ongeval werd met het opruimings werk begonnen en heden tegen het middaguur was de lijn weer vrij. Ge durende den geheelen ochtend had het treinverkeer in beide richtingen, zoo mei naar het Noorden als naar het Zuiden, belangrijke vertraging. Het bericht omtrent dit ongeval, dat op zichzelf onbelangrijk is, had* zich hedenmorgen snel over het land ver spreid. Eerst hedenmiddag was de chef van het station te Delft, nadat hem in den loop van den ochtend her haalde malen om inlichtingen was ge vraagd, bereid een mededeeling over dit ongeval aan de pers te verstrekken Geweldige fabrieksbrand te Waddinxveen. Een geweldige brand heeft heden nacht in "Waddinxveen gewoéd. Om streeks half een werden de bewoners van het dorp opgeschrikt door brand- geroep. Het bleek dat de Meubel fa» briek F. L. Modderkolk H. Dys,, gelegen aan den Kerkwet in het Oudö Dorp, in lichte laaie stond. De plaatselijke brandweer wérd ge alarmeerd. Zij kon evenwel met dei eene stoomspuit en de paar handspui ten, die zij bezit, weinig tegen het snel! om zich neen grijpende vuur uitrich ten. Daarom werd hulp verzocht van! de motorspuit uit Gouda, die spoedig, arriveerde. Het vuur vond gretig voeai sel in den enormen voorraad hout, die in en bij "de fabriek was opge-< stapela. De meeste bewoners van net dorp en uit de omgeving kwamen naail de plaats 'des onnedls om het groot- sche schouwspel van de vuurzee in den nacht te aanschouwen. Ook de burge meester, de heer P. A. Troost, en an dere gemeentelijke autoriteiten, kwa men naar den "brand kijken en huw steun bij de blussching verleenen. Het! duurde uren, voordat men ©enigen in vloed van het blusschingswater, dat in groote massa's op het vuur werd ge worpen, was te bemerken. De fabriek! ligt niet vrij' en op korten afstand} staan woningen. Een daarvan, be woond door een ouden man, Tol1 ge naamd en diens zoon. geraakte in brand en is grootendeels uitgebrand. De andere aangrenzende huizen en ééns houtloods, die ook op het terrein van; de fabriek stond, konden door het krachtig optreden van de brandweerl worden benouden. Gelukkig stond en weinig wind, waardoor het vuur niett fauw oversloeg. Een fijne motregen ield juist een gemakkelijke uitbrei ding tégten. Eerst tegen den morgen was del brandweer het vuur meester. De ge- heele meubelfabriek is uitgebrand. Al leen de muren zijn blijven staan eft hedenmorgen was de brandweer bezigj deze omver te halen. Ook de- geheelo houtvoorraad op de terreinen der fa briek werd een prooi der vlammen. Hedenmorgen te negen uur was brandweer nog bezig de smeulende; massa nat te houden. De oude man Tol wa3 ziek en moest in den nacht uit zijn woning weggedra; fen worden. De bewoners van de an-' ere huizen, welke gespaard bleven,, hadden reeds al hun hebben en hou den uit de woningen gehaald en op; veili^en afstand van ae fabriek ge bracht. Hedenmorgen konden zij alles! weer in hun huizen terug brengen. Omtrent de oorzaak van den brand] staat niets vast. Men vermoedt, datt vuur uit de oven in de droge krullert is terecht gekomen. De schade, die door verzekering wordt gedekt, worde. op drie a vier ton geraamd. Op dei fabriek werkten ongeveer 70 arbeiders. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) BELGRADO. 28 Sept. (VD) Ge- heel Zuid-Havre is door wolkbreuken! geteisterd. Het gebied tusschen Lai- bac en Velden staat geheel onder wa ter en vormt een reusachtig meer. Slechts de daken der huizen steken/ boven water uit. Alle telefoon- en te legraafverbindingen zijn verbroken. Er zijn veel slechtoffers. In één plaats: verdronken 6 personen. BERLIJN, 29 Sept. V. D. Uit Athene wordt gemeld, dat Kondilis den Griek schen staatspresident, het ontslag van zijn Kabinet heeft aangeboden, teneinde de oplossing van de politieke crisis te bevorderen. BERLIJN, 29 Sept. V. D. De bladen melden uit Bochum, dat gisteren in de Kruppmijn „Hannover 1 en 2" een ern stig ongeval heeft plaats gehad. Verschelde schachthouwers waren in deze mijn werkzaam. Door het instorten van een steiger werden een houwer gedood en een op perman ernstig gewond. LONDEN, 29 Sept. V. D. Te Man chester heeft een groote brand gewoed in de werkplaats van een oliefabriek. Vijftien meisjes werkzaam in een lampenkappenfaDriek, waarvan de uit gang over de brandende werkplaats liep traentten over «het dak naar buiten te komen. Het dak stortte in en de meis jes kwamen terecht in de brandende werkplaats. Een der meisjes verbrand de levend, acht werden zwaar gewond. MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN, 29 Sept. 1926. Kaas. Aanv. 451 part. 427 rijksm. tot. 1S985 stuks, weg. 151.840 kilo. Goudsche le srt. 48—53, 2e srt. 40—46, zwaardere 56, zonder rijksm. 38—48. Handel vlug. Varkens 64 stuks, magere 7065, big gen 1018. Handel matig. AMSTERDAM, 29 Sept. Veemarkt. 258 vette kalveren, le kw. 1.081.20, 2e kw. 0.94—1.06, 3e kw. 0.80—0.92; 47 nuchtere kalveren 1013; 466 varkens, overzeesche en Gtldersche 0.88—0.90; vette varkens 0.820.80. WOERDEN, 29 Sept. Kaasmarkt. Aangvoerd 544 partijen, 44—49, 3043, met rijksmerk 48—55. 40—45, zwaard» re 59. Handtl vlug. Telegrafisch Weerbericht, Volgens waarnemingen verricht In den morgen van 29 Sept. 1928, medege deeld door net Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Hoogste Barometer9t. 771.6 Scilly. Laagste Bai'ometerst. 743,2 Isafjord. Verwachting tot den avond v. 30 Sept. Matige tot zwakke wind uit weste lijke richtingen, half tot zwaarbewolkt aanvankelijk nog regenbuien, later iets zachter. ,,V Barometerstand. - .«iÉfti-- De stand van hedenmiddag 3 uur is aangegeven door den wijzer. 7 LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur 14.0 gr. C. W ATERTEMi'EBATU UR. Zweminrichting „De Zijl." Voorm. 8 uur, 13 gr. C. ,'s Middags 12 uur 13.5 gr. C. Nam. 3 uur 13.5 gr. O. LICHT OP VOOR l .üISERS e.a. Woensdag 29 Sept. 1926: 7.13 a.m. Wisselnoteeringen. (Amsterdam.) Berlijn 59.47 Londen 12.111/» New-York ,'i. 2.49s/» Parijs 6-98'/. Brussel .U a t 6.91 Zürich48.26 Rome 1 ^*50 Oslo -••••••• 54.221/1 Kopenhagen ...A.. 66.30 Stockholm Lt» 66.75 Weenen X» 35.25 Praag 7.39 Madrid37 90 Advertentiën Abonnementskleeding verkrijgbaar vanaf f 10,per maand. Winterjas vanaf f 38, Ratiné vanaf f 50,Costuum vanaf f 45,Mogen wij U eens stalen zenden. CHR. v. EYKEN, Schutterstraat 8a. Kalkbemesting. Uit voorraad direct leverbaar desverlangd franco bestemming, fijne kalkmergel en Landbouw- kalk, zoowel stoffijne schelpkalk in 25 kilo papieren zakken, als gebluschte Belgische kluitkalk, in 50 kilo jute zakken. Aanbe velend, Gebr. DEN HAAN, Rijns burg, Tel. 3. Een voordeelig net en vlug adres voor het uitstoomen of verven van Damescostuums en Regenmantels, Heerencostuums en Overjassen is: Stoomververij „Nederland", Fabriek Garenmarkt No. 25, Tel. No. 1325, Het waterdicht maken van Dames- en Heeren regen jassen. Bovenhuis te huur. Bovengedeelte van Heerenhuis Haven 48, te huur aangeboden. 1 groote voorkamer, 2 kleinere kamers en zolder met kamer, geen aparte opgang. Te bevragen W. Baar9, Haven 48. 6840 Te huur een pracht bovenhuis, 3 kamers, keuken, gang, balcon, W.C. enz. Huurprijs f 27.50 per maand. Hooge Morschweg 7. Tulpenbemesting. Sedert eenige jaren leveren wij met succes een betrouwbare deskundig samengestelde kunst- mestbemesting voor tulpen, op iedere grondsoort. Toepassing na het planten, doch vóór het dek ken. Onkosten gering. Gebrs. den Haan, Rijnsburg, Tel. 3. Wanneer ik U mijn diensten aanbied voor het inrichten, bij houden of controleeren uwer administratie, kan als aanbe ling dienen mijn veeljarige en veelzijdige ervaring in de practijk van den handel. E. S. Offringa, Leeraar Boekhouden en moderne Talen, Thorbeckestr. 30, Leiden. RADIO. Een uitstekend en krachtig 2-lamps toestel te koop, geheel compleet met luidspreker enz., voor f 97,50. Te zien en te hoo ren op Donderdag en Vrijdag avond van 8 tot 9 uur. Hooigracht 55, boven. Inboedel. Wegens vertrek ter overname volledige inboedel, w.o. Queen Anne oalonameublement. 2 Cra- peaux. 4 Stoelen. Salontafel, Buffet, Lit-Jumeaux, best. uit: 2 Engelsche Ledikanten met springbakken en kapokbedden, vaste Waschtafel met marmeren opstand en Spiegel. Regentesse- 19. Oefistgeeit. 6634 SPECIALE AANBIEDING AKTENTAS Echt Rundleder met handvat en 2 nikkelen sloten Insluithaard. Te koop gevraagd een goed onderhouden insluithaard. Brie ven Bur. v. d. Blad, onder No, 6836. ESPERANTO. Bezoekt hedenavond onze open bare vergadering in het Volks huis. Toegang vrij. Tot 5 Oct. is er nog gelegenheid zich op te geven voor een cursus bij P. Hoopt, Middelweg 27b.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3