UIT, DE OMGEVING. Land- en Tuinbouw. RECHTZAKEN. Scheepstij dingen. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 27 SEPTEMBER 1926 ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Jaco bus Johannes, zoon van Johannes Adri- anus Venemau en Maria Johanna Mank. Johannes Jacobus Maria, zoon van Ni- cmlaas van der Meer en Maria Martha Barbara Eakker. Martina Margaretha, dochter van Johannes Petrus van den Broek en Johanna Maria Borst. Gerar- dus Antonius Leonardus. zoon van Le- onardus Adrianus van d:r Meer en Ma- na Wilhelmina den Hollander. Maria Cornelia Anna, dochter van Rutgerus ■George Straathoff en Catherina van Loon. Ondertrouwd: Gerrit Gortzak, jm., ?dd 37 jaar en Adrians van den Haak, jd., cud 35 jaar. Cornells Wilhelm Otte, im., cud 27 jaar en Johanna Martha Hoogenboom, jd., oud 23 jaar. Jacobus Mcolaas van der Geest, jm., oud 27 jaar en Sophia Wilhelmina van der Poel jd., oud 24 jaar. Overleden: Alida Schoo, echtgenoote yao.r. Zoetemelk, oud 63 jaar. BOfiLOFARENDSVEEN. Oranjefeesten. Aan het verschenen program der op 2S en 29 September a.s. te houden Oranjeefesten ontleenen we het volgende. De leestviering zal worden geopend met een optocht van de schoolkinderen, vanaf de schoollokalen naar de Noora •hoek, opgeluisterd door muziek van het plaatselijk muziekcorps. De stoet zal [Worden, opgesteld voor het Raadhuis, ivaar aan den Edelachtbaren beer Bur gemeester een aubade zal worden ge pracht, terwijl door de kinderen liede ren zullen worden gezongen. De stoet 'trekt daarna naaar den Zuidhoek en vervolgens terug naar de scholen, waar de kinderen versnaperingen zullen ont vangen. Om 1 o 1 -j uur zijn dan de wie lerwedstrijden van het Stalen Ros, ter- wijl des middags de verschillende kin derspelen zullen worden gehouden. Des middags zullen in de Zusterschool de schoolkinderen, ook die van de be waarschool, zich vereenigen en zullen weer versnaperingen worden uitgereikt en de kinderen op verschillende wijzen worden bezig gehouden. Op den tweeden dag zal een grooten optocht worden gehouden, waaraan ver schillende vereenigingen zullen deelne men. Volgens ons ter oore gekomen feruchten, zal deze optocht dit jaar uitengewoon interessant zijn. Om n uur worden onderlinge zeilwedstrijden gehouden op het Braassemermeer, onder leiding van liet 'Bestuur der Zeilvereeni- ging. In dsn namiddag worden- de ver schillende volksspelen gehouden, terwijl het eerst wordt besloten met een schit- - terend vuurwerk in 13 afdeelingen en 37 nummers. Uit bovenstaande kunnen we zien, dat het Bestuur er weer in geslaagd is, een goed gevuld programma, sameu te stellen en we mogen dan ook verwach ten, dat de feestviering weer op de bekende' prettige manier zal plaats heb ben. KATWIJK AAN DEN RIJN. Er is verbetering in den tuin bouw. Moesten we vorige malen steeds in pessiinistischen zin schrijven, thans is er voor een der hoofdproducten al en- Ie dagen aanzienlijke- verbetering, de bloemkcol n.l„ wordt de laatste oagen \yeer flink gevraagd voor export met als gevolg direct oploopende prijzen, tot f 21,De peenprijzen blijven sta tionair. De aardappelprijzen zijn, voor de beste kwaliteit ook eenigszins op loopend, terwijl ook de boonen iets rijzen. Er is dus eenige verbetering te bespeuren. Aan de Sandtlaan reed de groen tehandelaar L. de M. m.t zijn vracht puto zijn collega C. B.. die met zijn brik naar de groenteveiling ging, aan. Het gevolg was eenige materieele schade voor B., die de M. wel zal ver goeden. HIJNSBU36. 7— Het was 111 het laatst der week aanmerkelijk vlugger in den bloemen handel. En dit terwjjl gezien de tijd van het jaar de aanvoer toch nog van 'beteek- ni- is. Gladiolussen komen wei nig meer. De laatste gaan voor 35 .70, Primulinus 3035, Asters wit van 2540, andere kleuren 2030, Tros- grysanten gaan graag weg. De eerste kwaliteit brengt van 3550 per bos op> Elta varieerd van 400600 per 100 bos, Helianthus van 4075, Dahlia's gaan de prima kwaliteit tot 200, ter- uvü'i de mindere soorten varieeren van 70—130, Pompon-Dahlia's van 3550, Aan den heer C. Vianen, handele- Ikweeker alhier, is op de Dahliatentoon stelling te 's-Hage de groote gouden medaille toegekend en een eere medail le, uitgeloofd door H. M. de Koningin Moeder. HET VERSIEREN VAN TAFELS. „Het versieren van tafels is een oud gebruik,'' lezen wij in „Onze Tuinen", Wij vinden hieromtrent mededeelin- fen over feesten van eeuwen geleden, ij de oude Romeinen, waar deze vei' siering zeer in zwang was. Eene eenvou dige vaas met bloemen kan een geheel vertrek opsieren. Een dertigtal jaren ge leden haa men de gewoonte, tafels te belasten met tuilen van 601113 een meter lang en hcog: dat deze doenwijze- af te keuren viel, behoeft geen betoog. Im mers het genot van een feestmaal is do gezichten der gasten te zien, die door deze bloembergen verborgen wa ren. Later gebruikte men kristallen scha len, waar de bloemen zich spiegelden ln het klare glas, doch dit was te stijf, zoodat ook dit uit de mode is, evenals het gebruik 0111 bloemen met hunne stengels op de tafels uit to spreiden Men dacht vervolgens aan lenge, slau ke ranken van Asparagus, Medeola, Ly- godium, enz, wier zwierige en licht Kronkelende bewegingen een zeer aan trekkelijk geheel uitmaakten. Men laat ze langs de kandelaaars, zelfs tegen hanglampen opklimmen. liet is natuurlijk niet voldoende, bloe men op tafel te brengen, men moet vei beelding en ervaring bezitten, en let ten op de volgende punten: Er moet een goede plaats overblijven voor bor den len glazen, zoodat de bloemen niet hinderen. Te weinig bloemen zeggen niets, maar te veel is ook een fout Men moet voorts van dit principe uit gaan, dat de versiering vooral niet mag verhinderen, te zien van het eene uit einde der tafel tot het andere; ook niet, dat een genoodigde zich stèeds moet ombuigen om tegen zijn buurman te spreken. Een te platte versiering is onbeduidend; men kan deze verfraaien door tusschen het groen eenige lang halzige vazen met bloemen te plaatsen. Er zjjn verschillende wijzen waarop nien tafels kan versieren. Éene eenvou dige schikking is een middenkorf of stuk, 't welk ook vervangen kanwor den door bloeiende planten of enkele snijbloemen in eene vaas. Het ware verkeerd voor een kleine tafel meer ta willen gebruiken; als de tafel breed is, kan men wel eenige bloemen versprei den, doch niet te veel. Zwierig zp'n onze tegenwoordig gebruikte ranke takken van fijne klimgewassen, welke helgroo ts voordeel hebben, dat men ze maar hoeft neder te leggen; deze ranken kun nen, na gebruik in water gezet, meestal opnieuw dienst doen. Een groote vooruitgang is het wei ken met electrisch licht tusschen het groen; het vernuft van den vakman weet daarvan te profitepren en voor greote avondfeesten is het gebruik on misbaar geworden; vele bloemen winnen er door in glans, vooral de orchideeën. Kleurige linten, zooals de Parijsche bloe misten aanwenden, kunnen hc-t effect verheugen. Ook de gekozen kleur is van beteekenis. Sedert eenige jaren heeft men in Parijs de gewoonte om tafels in êéne kleur, zelfs met ééne soort bloemen te versieren. Een ander punt waar men op letten moet, is, dat de tafels bij avondlicht moeten gezien worden en dit is van beteekenis vcor de keuze der kleuren Zekere kleuren verliezen brj kunstlicht veel van hunne waarde. De ondervin ding heeft geleerd, dat bij helder kuns» licht, diep geel volkomen zrjn luistet behoudt, zelfs nog verbetert, zoo ook het heldere rose, en het vleeschkleurig rose en zalmkleur; ook rood, als het niet te donker is, geeft goede uitslagen, maar violet-purper verliest veel van zijn levendigheid, eveneens blauw en mauve, dat zoo helder is bjj dag. Over het al gemeen nochtans behouden Orchideeën goed hun kleur. Gele Chrysanten, ge mengd met blauwe violetten, gevea's avonds niet den gewenschten uitslag, Parmaviooltjes voldoen echter goed, als zij met helder geel gemengd zijn. Wit mag altijd gebruikt worden, vooral als men als ondergrond gekleurde bladeren neemt. Groen kan altijd gebruikt wor den; neem echter geen te donkergroen, Men kieze altijd witte tafellakens, om dat, een bloem versiering daarop steeds den besten indruk maakt. Om bloemen recht te houden, moet men ze een steuntje geven. Men kan op verscheidene manieren te werk gaan, maar alle zjjn niet goed; men neemt liefst natte aarde en steekt de bloemen naast elkaar er in. Het is goed, om wat knoppen, eigen blad of iigustrum ertusschen te verwerken, daar dit voor komt, dat het arrangement te compact wordt. Het is leeiijk, om de bloemen in kleurkringen te schikken. Onrege! matig de kleuren tegen elkaar te ver werken is mooier en natuurlijker en laat het arrangement er minder stijf uitzien. Heel mooi is het om een enkel takje bessen (lnster- of viburnumbes- seni bji het werk te gebruiken. Vooral vcor afwerking aan de kanten zijn deze buitengewoon geschikt. Wanneer men met groote zalen te doen heeft bij groote feesten, kan eet, lage versiering niet veel indruk maken en moet men zijn toevlucht nemen tot slanke vazen en planten. Dit zijn eenige gegevens, die, doo-r eigen zienswijze, ondervinding en smaak geleid, allicht den iezers en lezeressen van dienst kunnen zijn bij het-versie ren van feesttafels. Het voedsel van jong melkvee. Het is bekend dat het jonge kind aan heit in melk ^voorkomende vitami ne C (hetwelk scheurbuik voorkomt) groote behoefte heeft. Daarom is van veel belang, de vitamine-waarde van melk en zuivelproducten te verhoogen, hetgeen mogelijk is door toediening van vitaminen-rijk voedsel aan het vee In dit verhand verdienen de in Ame rika genomen proeven de aandacht, welke tot doel hadden, na te gaan, in welke mate jong melkvee behoefte heeft aan vitamine C. Deze proeven waren van te grooter beteekenis, nu gebleken was dat sommige dieren, zooals de rat, met minder toe konden. Voedsel, dat bij den mensch 'scheur buik doet optreden, hindert de rat niet, hetgeen volgens sommige onder zoekers een aanwijzing is, dat dit dier vitamine C kan ophouwen en in zijn lever bewaren voor slechtere tijden. De vraag diende nu te worden opgelost of een dergelijk geval zich ook hij liet jonge melkvee voordeed. Daartoe werd, volgens een artikel in het „Ned. Wkbl. v. Zuivelbereiding en -handel" iri Amerika, aan de univer siteit van Minnesota, een proef met vier kalveren genomen: twee daarvan kregen voedsel, waaraan vitamine C ontbrak, terwijl de twee andere voor de controle werden gebruikt. Het aan de proefdieren verstrekte voedsel werd tevens gegeven aan eenige Guineesche biggetjes om de afwezigheid van vita mine C te controleeren. Spoedig trad hij deze cavia's gewichtsafneniing op, daarna scheurbuik en ten- slotte de dood. Het voedsel was dan vitaminen C-vrij en kon voor de prcef onmiddel lijk dienst doen. Bij de proef kalveren deden zich geen verschijnselen van scheurbuik voor. Na afloop van de proef werden de twee proefkalveren en één van de controle- dieren gedood. Het onderzoek van de cadavers leverde geen .spoor van scheurbuik op. Een van de controle-dieren, die kal ven moest werd nog gedurende de laat ste maanden gevoed met vitamine C- vrij voedsel teneinde op die wijze een kalf voor de volgende proefneming te verkrijgen, dat zoo min mogelijk in de gelegenheid* was geweest vitamine C in het lichaam op te hoopen Zoodra dit kalf nauwelijks twee weken oud was, werd het met nog eenige andere kalveren van denzelfden leeftijd voor een tweede proefneming gebruikt. Ge durende een jaar kregen de proefdie ren hetzelfde vitamine C-vrije voedsel, terwijl de controle-dieren de normale voeding ontvingen. Het blèek nu dat geen afwijkingen werden aangetroffen, zelfs groeiden zij die geen vitamine C ontvingen, nog heter dan de controle dieren. Het is nu echter de vraag, of het kalf zelf het vitamine C synthetisch opbouwt en daar bewaart voor slechte re tijden, of dat het geen behoefte aan die levensstoffen heeft. Daarnaar wordt thans een onderzoek ingesteld, waarbij het van belang is, na te gaan, in hoeverre het vitamine C-vrije voedsel invloed heeft op het ge halte van dit bestanddeel in melk. Blijft dit constant, dan is er een sterke aanwijzing dat het kalf zelf het vita mine C voortbrengt. In ieder geval is gebleken, dat men met de voeding van het jolige vee geen zorg ten aanzien van het vitamine C behoeft te hebben; wel echter niet vi tamine B, waarvoor de levertraan een goede bron is, welke men zonder ge vaar voor eenigen vischsmaalc aan de melk of de boter aan het jonge melk vee kan geven. Steenen eieren, In „De Kleinveeteelt" wordt aange raden in de kippenren, als de dieren zoo ongeveer drie maanden oud zijn, een steenen ei neer te leggen. Dit is n.i. een uitstekend middel om sommi ge jonge kippen het z.g. eieren-vreten af te leeren. Aan zulk een steenen ei stompen ze zich vele- malen den sna vel moe, maar laten daardoor ten slot te ieder ei met rust. De zaak-Verschoor. Donderdag stond voor de Botter- damsche Rechtbank terecht de 39-ja- rig-e M. J. Verèchoor, dis sedert half Maart van dit jaar gedetineerd was in het Huis van Bewaring te Rotterdam, onder verdenking van verduistering, als penningmeester van een comité, dat in het land geld inzamelde voor de noodlijdende in de Drentsche venen. President Mr. van Heiten, rechters Mr. Wijnveldt en Mr. Huygen ambte naar van het O. M. Mr. Schutte en griffier Mr. Brouders. De beklaagde werd bijgestaan door Mi*. A. W. Schippers. Het eerst werd Pastoor Bergervoets uit Barger-Compascum, geboord. Deze getuige deelt mede, dat bij eigenlijk er tegen was geweest, dat Verschoor op genomen werd in liet Comité, doch dat hij en de overige commissieleden ge zwicht waren voor den aandrang van V. Ook deze getuige was bekend met de verdeeling der gelden, 11.!. 60 pet. voor Drente en 40 pet. voor onkosten. Het is een voorstel van getuige ge weest. Mr. Wijnveldt laat uitkomen, dat de gelden uitsluitend bestemd waren voor zieken in Barger Compascum en niet voor noodlijdenden in Drente, zoo als V. voorstelde. Dit erkent getuige; men vertrouwde V. ten volle,, vandaar dat hij nimmer ter verantwoording werd geroepen. Den geheelen middag was verder gewijd aan het getuigenverhoor. On der hen bevond zich ook nog de evan gelist G. v. d. Gronden, die als comité- lid weinig met V. in aanraking kwam Toen hij tenslotte informeerde, waarom we] de Katholieken en niet de Protes tanten gelden ontvingen, had de poli tie de zaak al in handen. Verschillende colporteurs legden verklaringen af wat zij ontvingen aan giften, en welke salarissen zij hadden. Daaruit bleek, dat er ruim met geld werd omgesprongen. Rotterdamsche en Amsterdamsche kantoorbe dienden deden me de deelin gen over de boekhouding. Alle bedra-: gen van de colporteurs werden ge boekt, doch nimmer werd in de boeken genoteerd, wat aan postwissels werd ontvangen. De predikanten Olthuis en Krull legden eveneens verklaringen af, hoe zij eigenlijk lid van het comité waren geworden Ten slotte deelde de boekhouder van den Armenraad, die de boeken van V. bad gecontroleerd, mee, dat uit Am- Amsterdam f 5800, uit Rotterdam f 18.041 aan giften was binnengeko men, terwijl op de giro-rekening was gestort f 16.727, zoodat de rest van de ruim f 60.000, die inkwamen van de postwissels moest zijn. De totale on kosten bedragen ruim f 28.000. Om zeven uur werd de zitting ver daagd. Vrijdagmiddag werd de behandeling voortgezet. Het O. M„ mr. E. D. H. KINDERKLEEDING. Nu het najaar niet al te lang meer op zich laat wachten, zal ik enkele dingen vertellen over de kinderkleeding voor dat seizoen. Het is geen gemakkelijke taak m 0 d i e u s e kinderkleeding zelf te maken, maar omdat het toch altijd aardig is te weten wat er al zoo gedragen wordt, zal ik enkele dingen ervan vertellen, allicht kunnen mijn lezeressen er iets van opsteken. De wollen mousseline, kasha en popeline jurkjes zullen versierd zijn met een keur van linten, waaronder met een fel gekleurd mo tief er in geweven, alsook lint van zijde en metaaldraad geweven. De uitgaansjurken zijn van tafzijde (welke zijde, die sinds veel jaren niet meer en vogue was, thans weer voor kinderen en dames ge bruikt zal worden) maar in lichte pastel kleuren, of met een klein motiefje bedrukt. Ook zullen deze jurkjes van effen toile de soie gemaakt zijn, welke dan alleen versierd wordt met kanten tusschenzetsels en kraagje. Ik heb in een groot modemagazijn in Brussel zijden fluweelen jurkjes gezien, waarin mid den-voor, vanaf den hals tot aan den zoom, smalle kanten entre-deux genaaid waren. Dergelijke jurkjes zijn zonder mouwtjes en op de schouders zijn sierlijke strikken ge naaid, waarvan de uiteinden om de kleine draagsters zullen wapperen. Ook zag ik voor oudere meisjes uitgaans- toiletjes van orêpe-georgette; de jakjes van deze japonnetjes zijn nauwsluitend en lang. Doordat de korte rokjes er ruim aangezet worden, zijn deze jurken al bijzonder aardig ook zonder garneering, ze zijn dan ook alleen versierd met een fijn guirlandetje van kleine bloempjes, dat b.v. over het voorpand van het jurkje, de schouders en den rug loopt. Op de plaats waar zoo een bloemenrandje eindigt, is van een mooie kleur liberty-lint een strik genaaid. Ook zijn dergelijke dansjurken met zilver- of goudband versterf, maar toch altijd heel weinig, want veel van zulk opvallend band zou zoo'n teer kleedje grof maken. De meisjes, die zoo'n dansjurkje dragen, hebben een bandje om het haar van de garneering van het jurkje of, als de garneering uit een guirlande bestaat, dan dragen zij een smal bandje van de crêpe-georgette om het haar, waarop dan op korte afstanden bloempjes ge naaid zijn. Dit over de jurkjes, thans nog iets over de mantels van de kinderen. De rechte mantels, die ik gezien heb, waren het aardigst van effen velours de laine. Langs de kragen, manchetten en zakken waren smalle randjes aangebracht, welke laatste in verschillende manieren zijn uitge voerd. Heel aardig was b.v. een smal van wol gehaakt bandje. Ook stonden smalle randjes van mouflon (schapenbont) erg leuk. De kindermanteltjes, die met platte plooien; versierd waren, welke men mij liet zien, vond ik minder aardig. Deze manteltjes hebben n.l. niets kinder-, Iijks en zijn voor een jong kind te gekleed. De; polerine, die weer veel gebruikt zal worden,! geeft daarentegen iets liefs aan zoo'n klein! jasja En toen men mij een klein fel-rood! manteltje liet zien voor een meiske van vier jaar, was ik verrukt over dit model, dat een! lange pelerine had en die het rokje van heft] manteltje maar heel eventjes liet zien.. j 'Thans iets over de hierbovenstaando een-! voudige schoolkleeding: Afb. A. is een korenblauw wollen crêpe jurkje. Men ziet op de teekening hoe het pakje van achteren aan het ruime rokje genaaid isjl op dezelfde wijze geschiedt dit ook aan den'i voorkant. Met een breeden afzetband zijn het) kraagje, de manchetten en de zoom onderaam het rokje versierd. 1> Patroon voor meisjes van 6 tot 8 jaar. ;j Het tweede meisje afb. B. heeft een eenJ voudig recht rood wollen manteltje aan. Dé- laag aangezette mouwen vallen een weinig! wijd, ook het manteltje, om er iets aardigs! aan te geven, moet een weinig klokkend val-' len. Een smal van wol gehaakt bandje iflj onderaan de mouwèn, den zoom en langs de®) kraag genaaid. Wanneer de kleine bij ditj manteltje een ruige zilvergrijze velours-hoe<ï draagt, dan zou het aan te raden zijn hel randje, dat langs den kraag enz. gezet wordVj ook van zilvergryze wol te nemen. Dergelijkd eenvoudige jasjes zijn het aardigst voor! schoolmantels. Patroon voor meisjes van 7 tot 9 jaar. Afb. C. is gedeeltelijk van licht-gete mora* seline en gebloemde mousseline. Er is weinig aan dit jurkje te verduiden lijken, omdat de teekening genoegzaam laai! uitkomen hoe het gemaakt moet worden. Patroon voor meisjes van 5 tot 6 jaar. De patronen zijn verkrijgbaar bij onzo mode-redactrice, 0.65 per stuk. Schutter, zijn requisitoir aanvangen de, herinnerde aan de afspraken, die tusschen bekl. en de leden van het comité te Barger Compascum waren gemaakt, namelijk 60 pet. van de op brengst voor het comité en 40 pet. voor de onkosten, die Verschoor zou maken Zoowel pastoor Bergervoets als de heer Wasser hebben die afspraak ge maakt. Zij hadden dien regel gesteld omdat ook de Armenraad een derge lijke regeling had. Het O. M. komt nu tot het tweede punt, verduistering van f 26.000. Hij wijst allereerst op den misleidenden indruk van de circulaires. Bekl. heeft met de gelden allerlei vreemde transacties uitgevoerd. Dan zijn er de dubbel geboekte uit gaven, de reis- en verblijfkosten, die op te hooge bedragen zijn vastgesteld. Verder is daar de reclame-adverten tie voor dezen verdachte, die hij op kosten van het comité in 14 bladen plaatste. Een 9taaltje van bekl. frau duleus beheer is de collecte in Haar lem. Daar was f 562 gecollecteerd. Bekl. heeft daarvan gratificaties gege ven aan de gebroeders v. Breugel van f 150 en verder allerlei andere kosten gemaakt voor diners en auto s. Het eind was dat bet comité f 4.10 ontving van de in Haarlem gecollecteerde gel den. Per maand is gemiddeld f 2200 aan drukwerk besteed zonder toestem ming van het comité. De bekl. beschikte over de gelden als waren zij van hem zelf. f 2500, hem uit Haarlem gezonden, zijn nooit ver antwoord. De boeken van liet Amster damsche kantoor zijn zoek. Bekl. heeft zich zelf an de zijnen ten koste van het comité willen verrijken. Deze verdachte zal veroordeeld moe ten worden wegens het Voortgezette misdrijf van verduistering. Het com. had goed gedaan heter toe te zien, maar wat deze bekl. gedaan heeft is> van dien aard, dat een zware straf geëischt moet worden. Eisch: drie jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Schippers, schet ste zijn cliënt als een werkzaam man, die zich op velerlei zakengebied heeft bewogen. Op het verleden van dezen bekl. valt niets aan te merken. Hij is een fantast. In dezen zaak staat eigenlijk alleen vast, dat er f 60.000 is ontvangen en f 10.000 afgedragen. Dat is niet veel. Evenwel instellingen van liefda digheid werken duur. Den beklaagde is verweten dat hij slecht heeft boek gehouden en dat wordt hem als kwade trouw aangere kend. Was hij werkelijk te kwader trouw geweest dan zou hij heelemaal geen boek gehouden hebben en dan zou men heelemaal niets hebben kun nen doen. Het O. M. legt verdachte ten laste verduistering van gelden, toebehooren de aan de gevers. Wat men schenkt is men kwijt. Zoo zegt ook ons Burger lijk Wetboek dat geschonken voorwer pen niet meer terruggeëi9cht kunnen worden, tenzij in gevallen, die bij deze zaak niet ingeding zijn. Er ia Uier gegeven aan bet comité. Dit comité had echter geen rechtsper soonlijkheid en volgens artikel 12 van de wet van 1855 worden van vei'eeni- gingen die geen rechtspersoonlijkheid hebben, de goederen, die deze onder- zich hebben, geacht te behooren aan de personen die van deze corporaties deel uit maken. Pleiter meent dat de twee gronden, door hem aangevoerd, ontslag van rechtsvervolging wettigen. Hij vraagt vrijspraak en onmiddel lijke invrijheidsstelling. De rechtbank wees, na iü raadka mer te zijn geweest, dit verzoek af. Uitspraak 7 October. HOLLAND-AMERIKA LIJN. NIEUW AMSTERDAM, Rott. n. New- York 24 (1.30 v.m,) 130 mijl Z. van Valentia. MAASDAM, Rott. n .New-Orleans 25 (7 nam.) van Boulogne. VOLENDAM, 25 v R'dam te New-York. LEERDAM, R'dam n. N.-Orleans 21 te Havana. BLOMMERSDIJK, R'dam n. Montreal 23 (3.50 mijl) O. van Belle Isle. BOSCHDIJK, R'dam n. Newport News 24 (8 vm.) te Boston. WESTERDIJK, 25 van Montreal te Rotterdam. CARDIGANSHIRE, 25 van R'dam naar San Francisco. GROOTENDIJK, Vancouver n. R'dam 24 te San Fransico. MAASDAM R'daim n. N.-Orleans pass. 25 Vlissingen (uitgaand!) HOLLAND-AFRIKA-LMN. KLIPFONTEIN, 25 v. R'dam n. HamB. BATJAN, (thuisr.) 24 van Marseille. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. ALBIREO (uitr.) 23 van Las Palmas. DJOCJA (uitr.) 25 van Burutu. HAARLEM (thuisr.) 24 te Pt. Harcourt HELDER (uitr.) 23 van Freetown naar Monrovia, KENNEMERLAND (thuisr.) 24 te Sec- condee. REGGESTROOM (thuisr.) 25 te A'dam. IJSTROOM (thuisr.) 21 van Konakry naar Bissao. KON. RGLLANDSCHE LLOYD. ORANIA (uitr.) 24 te Beunos Ayres. SALLAND (thuisr.) p. 24 Oueesant, ROTTERDAMSOHE LLOTD. INSULINDE (uitr.) pass. 25 (10 vmj Ouessant. DJEMBER (thuisr.) 25 9 vm.) v. Mar- KAWI (thuisr.) vertr. 26 van Marseille. TERNATE (thuisr.) pass. 25 Suez. MODJOKERTO (thuisr.) 24 v. Belawan, MADIOEN (uitr,) pass. 25 Perim. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. MANOERAN (uitr.) pass. 23 Sagres BALI (uitr.) pass. 23 Sagres, GROTIUS (thuisr.) 24 v. Singapore. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 62 (10 vm.) te Amst. verw. BOETON (thuisr.) 25 te Hlavre, P. C. HOOFT (uitr.) 24 van Colombo. KAMBANGAN (uitr.) 24 van Belanwan MADOERA (thuisr.) 25 te Antwerpen. PRINSES JULIANA 'uitr.) 24 v. Genua

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6