CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7de JAARGANG ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1926 NUMMER 1935* ABONNEMENTSPRIJS 1b Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adTertentiSn per regel 23"/» cent Ingezonden Mededeeiingen, dubbel Uriel. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiSn bij rooraitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage» lij ka geplaatst ad 40 cent Oil aumer bestaat uit TWEE Bladen. EERSiE BLAD. Ons opmaken en bouwen ®r zijn van die enkele woorden, ciie heel een persoon en de geschiedenis die zich om hem weeft als het ware teekeneu. Als we lezen: Ga uit uw land en uit uw maagschap naar een land, dat Ik u wijzen zal, dan weten wij in eens Abrahams geschiedenis en lotsbestem ming. Ga heen, in deze uwe kracht en gij zult Israël verlossen van de hand der Midianietery stelt u in eens den per soon van Gideon voor de aandacht. .Zoo is het ook met Nehemia als we lezen: God van den hemel zal het ons doen gelukken en wij zijne knechten zullen ons opmaken en bouwen. Gij ziet als het ware den edelen Jood Nehemia in zijn ijver voor Israels God en zijn stad en tempel tegen de laste rende bende van Tobia en Sanballat, voor u. 'Gods Woord geeft ons telkens van deze korte samenvattingen. Bij hon- 'derdtallen zijn ze aan te wijzen. Geen wonder dus dat wij. indien we nauw leven, d.i. een leven naar den regel dien God in Zijn Woord ons geeft zoo vaak troost putten uit zoo'n kern beschrijving. Geen wonder ook dat wé in onze landshistorie en in onze eigen geschiedenis die kerngezegden of kern beschrijvingen opzoeken. Wie onder ons kent niet het woord van den Vader des Vaderlands: Ik heb met den potentaat aller potentaten een verbond gemaakt. Hoe menig bemoedigend woord heb ben we niet van Groen van Prinsterer, van Kuyper, van Lohman en anderen. Zij zijn als prikkelen en nagelen diep ingeslagen van deze meesters der ver zamelingen. Maar dat niet alleen, zij zijn ons ook tot handwijzers. Vooral op politiek en maatschappe lijk terrein hebben wij deze wegwij zers zoo noodig. Als er ergens verwar ring is, dan wel daar. Vooral op politiek terrein zijn we als reizigers, die den weg nog hebben te zoeken. Zoolang we in bekönd ter rein gaan, zijn de wegen vast en veel beloopen; daar is verdwalen niet zoo spoedig te verwachten, indien we ons maar hoeden om geen weg in te slaan die de onze niet is. Hoe verder wij ko men, boe minder gebaand de wegen zijn. Toch hebben we kenteekenen ge noeg. De wegrichting is ons bekend Maar ook de bebouwing. Ook de ge plaatste handwijzers zijn duidelijk. Maar we hebben ook terreinen waar nog geen duidelijke weg gebaand is. Een enkel paadje, een kielspit, oon enkele lijn soms, dat is al. Het is ons daar vaak als wandelaars in bergterrein. Zoolang het pad loopt over effen baan, dan geen zorg, het doel kennen wij, ons kompas is goed dus de juiste richting is gemak kelijk genoeg te bepalen. Maar als het terrein heuvelachtig wordt als, het pad niet meer in rechte lijn naar boven gaat maar zig-zags-gewijze. dan wordt bet oriënteeren moeilijk. Wij prijken ons gelukkig als we dan een handwij zer tegenkomen. Hoe kan het hart jubelen als in het onherbergzaam oerwoud, de wande l-aar een duidelijk kenteeken ziet, dat een voorman ook' dat pad reeds liep. Wanneer op boom of rotswand een merkteeken is gesneden, waarin als bet ware een eeuwendurend richtings- merk is aangegeven. Op ons politiek en maatschappelijk pad hebben we vele van deze rich- tingsmerken. Wanneer het gaat om de heiliging van 's Heeren naam, dan tas ten wij niet zoo spoedig mis. Eveneens de heiliging van 's Heeren dag. Op on derwijsgebied zetten we onzen voet met een zekere gerustheid neer. Daarentegen wanneer het gaat over het verdedigingsvraagstuk, of over me' cJezeggenschap in het maatschappelijk leven, dan waart onze blik zijwaarts of we geen handwijzer zien. Wanneer vraagstukken, als die wel ke ontstaan uit internationale aanslui ting, ons verontrusten, als 'verdragen met nabuurtaten moeten gesloten wor- -len, dan merken wij maar al te goed dat walen mogelijk is. Eindelijk wanneer het gaat om *v r- dore uitbouw van het stel sociale maat regelen, zooals nu weer de ziek fever zekering, of wanneer vragen v^n fi nancieelën aard in het staatkundig l ven zich voordofen, dan wordt het zoo ken. Wij weten niet zoo dadelijk of het nuttig en noodig is dat de verze kering op deze of die wijze geregel 1 wordt Het Is ons niet dadelijk duide lijk welk soort belastingen het meest doeltreffend en het minst drukkend, vooral het minst ons nationhle wel vaartsleven aantastend, zullen zijn. In al die vraagstukken betreden wij e<m pad, dat we nog niet of slechts ten deele kennen. Maar toch, wij zien hier en daar een handwijzer. Ons kompas is goed. Het doel is onveranderlijk, de eere Gods op elk terrein. Maar wij. moeten ons oefenen in het vinden van den juisten weg. Het is niet een vanzelf ons aanwaaiende ken nis. Wij moeten leeren kaartlezen en kompaslezen. Maar ook ons harden te gen moeilijkheden, ons oefenen in het nemen van hindernissen. Ons oefenen ook in het vinden van de aanwijzingen van de merkteekenen door voortrek kers gesneden. Dat is ons komende winterwerk. Bovenal moeten wij van God afsmee ken hulp en voorlichting van den H. Geest. Wanneer die Geest niet in ons werkt en ons pad verlicht, zullen wij noch tegen de vermoeienissen bestand zijn noch ook de vingerwijzingen die wij noodig hebben kunnen vinden. Daarentegen wanneer wij in dat licht wandelen, mogen wij jubelen: God van den hemel zal het ons doen gelukken. Maar ook: wij zijne knech ten zullen ons opmaken en bouwen. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. D© Gemeenteraad van Leiden ver gadert op Maandag 27 September 1926, des namiddags te 2 uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van een lid der Plaat selijke Schoolcommissie. 2e. Benoeming van een Secretaris van het College van Curatoren van het Gymnasium. 'e. Benoeming van een leerares in het Nederlandsch aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursu9, voor den cursus 19261927. 4e. Idem als voren van een leerares in het Duits ch. 5e. Idem als voren van een leeraar in het Nederlandsch. 6e. Idem als voren van een leeraar in het Duitsch. 7e. Begrooting, dienst 1927, van den Keuringsdienst van Waren, in het dis trict Leiden. Se. Voorstel tot het verleenen van vergunnng aan Regenten van het Cor nells Spronghof, tot het uitbreiden van het aantal gebouwen in dat hof. 9e. Voorstel tot verhuring van den winkel met bovenwoning aan de Visch markt No. 18, aan M. Laman. 10e. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van verschillende strookjes grond. 11e. Voorstel tot aankoop van de per- ceelen Lange Agnietenstraat No. 17 en 19 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. 12e. Voorstel tot het geven van na men aan eenia-e straten. 13e. Prae-advies op het voorstel van Mevr. van Itallievan Embden, om de Steenstraat te verdoopen in „Jan Steen straat." 14e. Voorstel om te besluiten dat de gemeente tegen den door A. van Veen Wzn. ingestelden eisch, inzake de uit- keering van de ontvangen schadeloos stelling wegens onteigening van een keldergang, aan het Steenschuur, ver weer zal voeren. 15e. Voorstel öm daarvoor in aanmer king komende werltlooze hoofden van gezinnen en kostwinners een reductie op den prijs der brandstoffen te ver leenen, tevens prae-advies op het des betreffend verzoek van den Leidschen Be s tuur d er sbon d 16e. Voorstel inzake het afbreken van het voormalige Invalidenhuis c.a. aan den Middelweg, het ter plaatse inrichten van een kaasmarkt en het beschikbaar stellen van de voor een en ander benoodie-de gelden. 17e. Vaststelling van een tarief van bijdragen, te voldoen wegens zieken- huisverpleging van wege de gemeente Leiden. Drirtal-vacature-Dr. Plooij. In de gisteravond gehouden verga dering van het Kiescollege der Nederl. Herv. Kerk werd het volgende drietal geformeerd: Pr. W. Lodder te Doorn. IX A. D. Meeter te Loosduirvn. f L H. Komijn te Workum. IV predikanten, voorgesteld door ■'e i- in en*, erkend* kiesve'oeni- p vrvkregen respectievelijk 194, 7f t-n - 92 stemmen. TTit .dit drietal zal over fwee weken *on he-ze worden eedaan. den ingane der kerk werd nog pr-seteekondp aanbpvrMnr» uitge reikt, waarop de namen voorkwamen van Ds. Klomp te Aarlanderveen, Ds. Tak te Zevenhoven en Dr. Woldendorp te Warmond. Deze verkregen alle 11 stemmen. V aka vondschool. Evenals vorige jaren zal 1 October a.s. de vakavondschool, verbonden aan de Ambachtsschool te Leiden, weder aanvangen. Blijkens de advertentie in dit blad is de aangifte voor dezen cursus geo pend op 27, 28 en 29 September 1926, telkens tusschen 7 en 9 uur bij den Di recteur der school. Wij makeh belanghebbenden nog eens attent op bet groote nut van een dergelijke instelling. Velen kunnen hier hun vakkennis vermeerderen en de zoo hoog noodige theoretische ken nis van het vak opdoen. Wendt u daarom eens tot den Direc teur, die op genoemde avonden gaarne bereid is alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. De bakkers en Leiden's Ontzet. Het Hoofd van het He dictrict der Arbeidsinspectie, vergunt ingevolge ar tikel 42 der Arbeidswet 1919, dat in de broodbakkerijen te Leiden in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 35 sub 2 en 40, en indien door de betrok ken hoofden gebruik wordt gemaakt van het bepaalde in artikel 36, 2e lid onder b. van genoemde Wet, dat van Vrijdag op Zaterdag, 1 en 2 October 1926 door het hoofd of den bestuurder of de gezellen bakkersarbeid verricht wordt onder voorwaarde: le. ten hoogste 13 uur, en bij niet- inzending van een coupon als bedoeld in artikel 35, 2e lid onder b der Ar beidswet 1919 ten hoogste 10 uur; 2e. dat niet voor 12 uur nam. wordt aangevangen en bovendien in brood bakkerijen, aan welke een vergunning als bedoeld in artikel 37, sub 1 der Arbeidswet 1919 is verleend op 1 Oc tober 1925 niet voor 10 uur nam. met iiet gereedmaken van deeg en ovens; 3e. %dat op Vrijdag 1 October 1926 door de gezellen tusschen het eindig uur van den arbeid voor het op dien dag benoodigde brood en het aan- vangsuur in den nam. een onafgebro ken rusttijd wordt genoten van ten minste 10 achteenvolgende uren. En in afwijking van het bepaalde bij artikel 35 sub 2, onverminderd ar tikel 40 der Arbeidswet 1919, dat op Dinsdag 5 October 1926 de bakkersar beid 2 uur vroeger aanvangt dan in gevolge bij of krachtens de Arbeids wet 1919 op dien dag voor ieder hun ner is toegestaan onder voorwaarde, dat door die arbeiders geen arbeid ver richt wordt op Maandag 4 October 26. Het Hoofd van het II© district der Arbeidsinspectie vergunt, ingevolge ar tikel 35 sub 7 der Arbeidswet 1919, in afwijking van het bepaalde in, artikel 35 sub 6 van genoemde Wet, op en 5 October 1925, deeg of brood, dat na 8 uur nam. van d,en vorigen dag ge bakken of opgewarmd is, vanaf IV* uur. v.m. te verkoopen en vanaf 8 uur v.m. te verkoopen of af te leveren, in verband met de 3 October-feestviering op Maandag 4 October 1926. Bestemming overschot. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe ding en Schoolkinderkleedng" f 16.68, zijnde het overschot van de feestvie ring op het 12^-jarig jubileum van de Eerste Leidsch© Accordéon-Vereeni- ging, Onderling kunstgenot, alhier. Ernstig ongeluk te Vechel. Naai* uit Vegchel gemeld wordt, is hedenmorgen de electricien J. Arbouw uit Leiden, werkzaam bij het aanleg gen van een transportbaan bij de Coöp Handelsvereniging NCB. met den elee trischen stroom in aanraking is geko men. De stroom werd onmiddellijk af gesloten. De maja werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Prof. Tendeloo. Prof. Dr. N. Ph Tendeloo. Hooglee raar in de pathologische anatomie al hier is sedert eenige dagen lijden-de aan para-typhus, zoodat hij' zijn col leges niet kan waarnemen. Elementair Latijn. Op verzoek van het Leidsch Univer siteit-Fonds zal Dr. C. de Boer, lector in de rpmaansclie taal- en letterkunde, oen cursus in elementair Latijn geven aan studenten, die niet het eindexa- mep van een gymnasium of het staats examen hebben afgelegd. Het lesgeld, ♦en bedrag© van f10. te voldoen bij de 'Vr voor 18 Or.,ober, den dag iesroxi aanvangen (7 uur ouw KJokstcog). Deskundigen artsexamens. Als deskundigen bij bet afnemen van het artsexamen zijn aangewezen voor de Rijksuniversiteit te Leiden: G. A F. ten Bosch dr. J. Bruining, Lei en: dr. E. A. D. E. Carp, Oegstgetst; dr C. J. van Houweninge Graftdijk, dr. J. Munk, Leiden; dr H. P. A. Smit, 's-Gr&venhage; Indische week. Op 13, 14 en 16 October zullen aan de Academie lezingen worden gehou den, uitgaande van de Commissie voor de Indische week. Hoogleeraarsjublleum. Morgen viert Prof. W. B. Kristenseri, hoogleeraa^ aan de Theologische 'Fa culteit, zijn 25-jarig jubileum. Zooals reeds eerder aangekondigd, zal deze dag stil voorbijgaan. BINNENLAND. DE NIEUWE POSTTARIEVEN. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat op 1 October a.s. in werking treedt het K. B. van 16 September 1926, houdende wijziging van het Postbeslult 1925, het Pakketpostbesluit, het internatio naal Postbesluit 1925 en het Girobe- sluit 1924. De voornaamste wijzigingen, welke bij genoemd besluit in de betreffende bepalingen woren gebracht, zijn: Briefkaarten. Het port der briefkaarten in het bin nenlandsch verkeer, in het verkeer met N.-Indië, Suriname en Curasao en in het grensverkeer (30 K.MJ met België en Duitschland wordt verlaagd tot 5 cent. In verband hiermede worden met ingang van 29 September'a.s. verkrijg baar gesteld briefkaarten met zegel- afdruk van 5 cent, alsmede arbeids lijsten met aangehecht briefkaartfor mulier met zegelafdruk van 5 cent De bij het publiek voorhanden brief kaarten en arbeidslijsten niet aange hecht briefkaartformulier, voorzien van zegelafdruk van 7 V* cent, kunnen tot 1 November 1926 bij de kantoren Posterijen worden ingewisseld tegen een aantal formulieren voorzien van zegelafdruk van 5 cent, ter waarde van de ingewisselde kaarter» en lijsten Post naar Indië. Het tarief voor brieven en briefkaar ten in het verkeer met Ned.-Indië, Suriname en Curasao per landmail is gelijkgesteld aan het tarief, dat bij verzending van brieven en briefkaar ten per zeepost van toepassing is, nJ elk volgend gew. van 20 gr. 5 Brieven de eerste 20 gram 10 cent elk volgend gew. van 20 gr. 5 Briefkaarten 5 In het verkeer met Ned.-lndië, Suri name en Curacao per zeepost kunnen nieuwsbladen en bijvoegsels in den zin van art. 1, le lid sub eend der Post wet bij abonnement gefrankeerd wor den verzonden tegen het tarief gelden de voor bij abonnement gefrankeerde nieuwsbladen in het bin nenlandsch verkeer. Het recht van verzekering voor brie ven en doosjes met aangegeven waar den in het verkeer met Ned.-Indië, Su riname en Curagao per landmail is verlaagd tot 5 cent per f 150 of gedeelte van f 150. Postpakketten. Het port der postpakketten in het binnenlandsch verkeer is- verlaagd met 10 cent p£r pakket en bedraagt derhalve voor elk pakket: van een gewicht van niet meer dan 1 K.G. 30 cent, boven 1 K G. tot en met 3 K.G. 40 cent, boven 3 K.G. tot en met 5 K.G. 50 cent. Expresse besteling. Het recht wegens expresse bestelling in het bnnenl. verkeer is verlaagd tot 20 cent voor briefpostzendingen, post wissels en postchèques en tot 30 c^nt voor postpakketten. Gedrukte stukken. Gedrukte stukken, niet in den vorm van periodieke uitgaven, welk© onge- adresseerd ter verzending worden aan geboden, met de bedoeling deze stuk ken huis aan huis in bepaalde plaat sen te doen bestellen, kunnen bij abon nement worden gefrankeerd, indien zij bij tenminste 100 met elkander over- estemmende exemplaren ten kantore der Posterijen worden aangeboden. Gedrukte stukken in den vorm van periodieke uitgaven, welke ten minste eenmaal per maand worden verzon den, kunnen bij abonnement worden gefrankeerd, zonder te zijn af gebun deld. Kpriing op het port wordt in dit geval echter niet verleend. Het hier te lande geheven commissie loon voor door de postkantoren gele- v\ de abonnementen op buitenland- ehe niet. Xbi ten en tijdschriften wordt verlaagd. Deze verlagin" wordt toegepast met betrekking tot de van 1 Jan. 1927 af te leveren abonnementen Tarieftabellen en -boekjes. Met ingang van 1 October a.s. wor den verkrijgbaar gesteld nieuwe arief- krijgbaar bii alle kantoren der Poste- Belangrijkste nieuws in dit Hummer, Binnenland. De nieuwe posttarleven op 1 October. Buitenland. De Volkenbondsvergadering heeft het voorstel tot bijeenroeping van de ontwapeningsconferentie vóór Septem ber 1927 aangenomen. Een verklaring van den Chineeschen gedelegeerde ter Volkenbondsvergade ring over de Britech-Chineesche con flicten. De Britsche regeering geeft haar eigen voorstellen aan de mijnwerkers opnieuw in overweging. Regelkringscrisls ln Poten. rijen tegen den prijs van 5 cent, resp. 10 cent per exemplaar. Op de gegevens, voorkomende op de tarieftabellen en in de tariefboekjes van de oude uitgaaf kan niet meer worden vertrouwd. De uitvoering van de Woningwet. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer van den Bergh: 1. Heeft Uw Excellentie kennis go- nomen van de beide brieven, resp. op 25 Mei en 28 Juni jongstleden door den inspecteur van de volksgezondheid G. de Graeff gericht aan B. en W. van de gemeente Beverwijk, naar aanlei ding van een door de aldaar gevestig de Woningbouwvereniging „Goed wo nen" aangeboden bouwplan? 2. Is daarbij de bijzondere aandacht van Uw Excellentie gevallen op den passus uit het eerstbedoelde schrijven, luidende als volgt: „Daaraan verbindt zich de vraag, of uw gemeente wel het volledig risico zal kunnen en mogen aanvaarden van een woning-exploitatie op zoo groote schaal als hier staat tè geschieden, welke exploitatie bovendien zal plaats hebben door bet bestuur van een wo ningbouwvereniging, dat 'daarbij niets te verliezen heeft; op wiens geste ert samenstelling de gemeente wellicht wel op papier, maar in werkelijkheid hoegenaad geen invloed heeft en dat derhalve, zoolang het uwerzijds wordt erkend, volledige zeggenschap over de gemeente-financiën heeft en als die er kenning niet meer plaats lieeft, de zaak als regel in zoodanig discreUiet heeft gebracht, dat een voortdurende „strop" onafwendbaar is", en op den volgenden passus uit het tweede bovenvermelde schrijven: Ik heb het plan in het geheel niet belicht, maar uw college alleen de be zwaren doen zien van het verleenen van een overheids-voorschot ad 100 pet. voor de uitvoering van woning bouw en van het aan de exploitatie verbonden risico, terwijl daarvan me de het gevolg zal zijn, dat het particu lier initiatief weer voor langen tijd on derdrukt wordt?" 3. Is Uw Excellentie niet van oor deel, dat de inspecteur door bovenver melde uitlatingen in een ambtelijk schry^en is getreden in een beginsel- critiek op een der grondslagen van de Woningwet, te weten het verleenen van voorschotten aan woningbouw verenigingen? 4. Acht Uw Excellentie zoodaige cri- tische aantasting van de grondslagen eener wet door een ambtenaar, die tot uitvoering dezer wet is geroepen, toe laatbaar? geantwoord: 1. D© eerste vraag wordt bevestigend beantwoord; naar aanleiding van de vragen is namelijk afschrift van de brieven ingezonden. 2. De tweede vraag betreft aanhalin gen uit de brieven van den Inspecteur, die buiten het verband dier brieven een verkeerden indruk wekken. Leest men de brieven in hun geheel, dan wordt de indruk anders. Dan blijkt, dat de adviezen van den inspecteur zich geheel bewegen in de lijn, die de Woning wetgever heeft gewild en die dooi de regeering bii de uitvoering van die wet in de laatste jaren met nieuwe kracht wordt gevolgd, n.l. dat van over heidswege slechts zal worden gezorgd voor den woningbouw, die verbetering der volkshuisvesting op het oog heeft, en dat de woningproductie in eerste instantie zal worden overgelaten aan ;ie particuliere bouwnijverheid. De bouw waarvoor steun aan de ge meente werd gevraagd, betrof een pian waarmede woningproductie bedoeld werd en dat dus tot het terrein be hoorde van de particuliere bouwnijver heid. Daarvoor door tusschenkomst van een woningbouwvereniging het risico op de gemeente te leggen, zou in strijd zijn met de door het riik ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1