NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1926 DAG-AGENDA. Dondeidag 23 Sept., Gebouw „Predi ker", Janvossensteeg 17, „Voordorp- bazar. Geopend: 's-morgeni 10—12 uur, 's-middags 2—5 uur en 's avonds 7—11 uur. Woensdag 29 Sept., 's avond.' acbt u. „Volkshuis", Apothekersdijk. De heer A. Smit over „Het nut van_ Esperanto" De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 20 September a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Teleloon 594, Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Een woord van welverdiende dank] sprak de voorzitter tot den referent en na afdoening van nog enkele za-_ ken, sloot br. E. Statema deze con-" ferentie met dankzegging. Als roepende diaconie voor de D.Vt eerstvolgende conferentie werd aangei wezen de diaconie te Noordwijk aanj .Zee, terwijl alsdan de diaconie te Hil- legom voor een referaat heeft zorg te Idragen. Vacature Ds. Plooy. i'"Per formeering van een drietal tot Voorziening in de predikantsvacature, ontstaan door de benoeming van Dr. E>. Plooy tot hoogleeraar te Amster dam, zal' morgenavond in de Pieters kerk het Kiescollege een keuze doem uit een reeds vroeger gevormd zestal. De te beroepen predikant zal, zoo als de drie kiesvereenigingen overeen' kwamen, zijn van conteSsioneeie rich ting. Dierenbescherming. Daar ree^s meermalen een opstellen- wedstrijd' van Dierenbescherming goeJ slaagde, ook die van verleden jaar, raad de de Commissie van Advies voor het Onderwijs van de afdeeling Leiden der Nederlandsche Vereeniging voor Die renbescherming aan, om ook dit jaar de propaganda op de Lagere Sch'oien in dezen bekenden, maar goeden vorm te gieten. Ook nu noodigt genoemde afdeeling elke klasse van het 'zesde leerjaar der Lagere Scho.en Sclio.en in onze ge- meente nit, ommede te dingen, en ver zoekt zij den onderwijzers om uit alie opstellen van hun klas het beste te ■Koeken en dit met opgaaf van schooi, 'naam en woonplaats van den leerlingi aan het secretariaat in te zenden. Aan de keus van den .onderwijzer verbindt de Dierenbescherming, dat de schrijver van h6t ingezonden omstel prijs winnaar van zijn klas een geschenk krijgt. Ook nu zal voorts een Bestuurscom missie alle opstellen, die op bovenstaan de w{jze bij het secretariaat byinenko- **n, nalezen, om daaaruit dan nog en kole te kiezen, die voor een extra prijsje in aanmerking komen. Tenslotte zal Dierenbescherming zijn .best doen om ook ditmaal, waarschijnlijk |n November, aan alle kinderen, die aaa den wedstrijd deelnemen, een prettig uur te bezorgen: wellicht zal zij kun- pen vertoonen de nieuwe film der rloofd- vereeniging, die alleraardigst belooft te worden. Anders dan vorige maien is de voor waarde, dat voor de opstellen een keus moet worden gedaan uit een der vol gende elf "onderwerpen: 1. Vogels buiten terwijl het vriest en sneeuwt. 2. Onze kanarie. 3. Wjj hebben duiven. 4. Mijn konijntjes. o. De eeüden in den vijver (in het plantsoen.) 7. Ons bokja 8. Hoe de ooievaar voor zijn jongen airgt. 9. De spreeuwen leeren vliegen. 10. Hoe jé kunt zorgen, dat poes en hond vrienden worden. 11. „Behandel de dieren met zacht heid". Wordt daar wel altijd aan ge dacht bij het vervoer van vee? Dit programma leent zich tot een vlugge afhandeling: De opstellen moe ten dan ook vóór of- op twee October hjj het secretariaat zjjn ingezonden. Deze actie brengt elk jaar voor de Afdeeling veel zorgen en kosten mee: zij doet daarom een ernstig beroeji op 'pller vollen steun, geen school biijve ditmaal achter. Bijzondere onderscheiding. Onze stadgenoot Hubert Cuypers is door den Paus benoemd tot ridder in ,de Orde van St. Gregorius Magnus. Deze onderscheiding wordt alleen aan 'kunstenaars en geleerden verleend. Jubileum Sanders en Co. Zooals wij reeds hebben vermeld, zal het op 29 September a.s. 75 jaar ge leden zijn, dat de Zeepfabriek Sandersi Co. werd opgericht. Hett personeel heeft geineend, dezen .dag niet onopgemerkt ie doem voorbij gaan en stelt zich voor dezen dag in, een ochtendbijeenkomst te half elf ta herdenken. Na afloop hiervan zal er, naar meiz ons mededeelt, van half twaalf tot half een voor belangstellenden gelegenj heid bestaan in het labrieksgebouw Ba Stuur en Directie te complimenteeren. Weer een doodelijk onoival bii de gasfabriek. Het uitbreidingswerk aan de Licht fabrieken heeft reeds gistermiddag he laas weer een slachtoffer geëischt. De 39-jarige monteur J. P. v. Leeu wen had op dat oogenblik zi.in werk beneden in een put, waarhoven een bijscbtoestel met een contra gewicht stond opgesteld. Door een nog niet vastgestelde oor zaak is op een gegeven oogenbbk het contragewicht, dat ongeveer 1000 kilo woog. lusgeraak* en naar omlaag ge RECLAME. cd drukke werkzaamheden, kenmerkt de gebruiker zich door een £risch en opgewekt humeur, waardoor de werkzaam heden des te beter vlotten. B.Z.K. blijft lang stevig, is daardoor voordeeÜg in het gebruik. 'Wordt vervolgd). vallen, waardoor de ongelukkige mon- tem* ongeveer geplet werd. Met - inwendige kneuzingen en een ernstige hoofdwond werd hij naar het St. Elisabethsgas thuis overgebracht, waar hij even later overleed. Men is bij het uitbreidingswerk tot hiertoe wel zeer ongelukkig. De politie onderzoekt ernstig of ook in dit geval sprake is van scliuid. Er is reden om te vermoeden, dat dit wel het geval is. Op den Stationsweg wilde gister middag een 10-jarige jongen, D. A. ach ter op een wagen klimmen. De jongen viel er af, en kreeg een voorwiel te gen het lichaam, waardoor hij zich be zeerde. Door een heer uit de omstan ders werd hij ter observatie naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Waarschijnlijk doordat zij niet vol doende oplette, werd gistermiddag te gen 3 uur een wieirijdster, mej. W. K. aan het eind van de Vischmarkt aan gereden door een vrachtauto die uit de Koornbrugsteeg kwam. De juffrouw kwam onder haar rij wiel te liggen en kreeg een diepe vleeschwond in het rechterbeen. Een dokter die in de nabijheid was, legde een voorloopig verhand, waarna in een der inrichtingen verdere behandeling plaats vond. De auto werd^ bestuhrd door W E. Een uur later gebeurde op het zelfde punt een soortgelijk ongeval, waarhij ditmaal een luxe auto en de wielrijder J. de B., betrokken warm., Dit ongeval liep echter zonder, nadeeli- ge gevolgen af. Allee» werd het rijwiel van-de B. een weinig beschadigd. De gebruiker van een weiland achter de Hollandsche Constructs e- werkplaatsen aan den Zoeterwoud- schen weg ontdekte vanmorgen een vreemd paard onder zijn vee Naar den eigenaar wordt gezocht. den door een door de Britsche regee- mring aan te wijzen veearts, welke keurt dvereenkomstig de regeling, welke met de Britsche Hegeering is getroffen; heeft met ingang van 1 Nov. a.s. de ontheffing, bedoeld in art. 7 van liet Kon. Besluit van 26 April 1922, laatste lijk gewijzigd bij K. B. van 29 Jan. '26, tot wederopzegging verleena ten aan zien van vieesch, goedgekeurd in de slachthuizen van Islington en Aldgate te Londen. De collectieve arbeidsovereenkomsl. Ingediend is een wetsontwerp hou dende nadere regeling van de Collec tieve Arbeidsovereenkomst. Het be paalt zich tot de burger-rechtelijke re geling. De publiekrechtelijke regeling (verbindendverklaring) wordt er niet in aan de orde gesteld. De staking bij „Heemaf". Tengevolge van de staking aan de Heemaf te Hengelo, is de Tvventsche Metaal en Ijzergieterij aldaar genood zaakt, doordat deze fabriek in hoofd zaak gietwerk van Heemaf ontvangt, haar werktijd voorloopig in te krim pen tot 40 uur per week. STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. De Koningin naar de legeroefeniagen. De. Koningin is gistermiddag te 4.46 uur per gewonen Staatsspoortrein, waarin zich vijf wagons van I-lr. Ms. eigen trein bevonden, o.m. het salon rijtuig, de slaapwagen en "de keuken wagen, uit de Residentie vertrokken ter bijwoning hedenochtend vroeg van een gedeelte der legeroefeningen. De Koningin werd vergezeld door hare hofdame jkvr. v. Swinderen, den adjudantgeneraal, vice-admiraal Bau- duin, chef van Hr. Ms. Militaire Huis, den adjudantmajoor Ruys, de ordon- nance-officieren, le luitenants Phaff en baron Sirtema van Grovestins, he nevens Hr. Ms. eerste stalmeester ba ron Bentin ck. De bui^emeester van Den Haag, mr. Patijn, deed de Konirfgin op het perron uitgeleide. Zeer vele menschen op het perron juichten de Koningin hartelijk toe. De Koningin werd hedenmiddag tegen 1 uur in de Residentie terugver wacht. Invoer van vieesch. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid: gelet op de met de Britsche Regee ring getroffen regeling, waardoor de keuring in de slachthuizen van Isling ton en Aldgate te Londen zal geschiê- BUITENLAND. HET BRITSCHE MIJNCOKFLICT. Overeet! siemminq spoedia verwacht. Het is gisteren zzer bedrijvig geweest in verband met de mijnwerkersstaking. Gisterochtend werd er een voltallige vergadering van het mijnwerkersbestuur gehouden, waarop de vier voornaamste leiders: Smith, Cook, Richards en Ri chardson verslag uitbrachten over hun onderhoud van gisteravond met de mi nisters. Dit werd besproken en daarna begaven zij zich met zijn vieren naar de ambtswoning van Baldwin waar zij hun besprekingen met de vertegenwoor digers van de regeering hervatten. Deze duurden drie uur en na afloop ervan werd meegedeeld, dat zij hedenochtend zouden worden hervat. Het mijnwerkersbestuur, dat den uit slag van d$ bespreking met de regee ring'afwachtte, is ook tot heden uiteen- ÏWEEDE KAMER. Ook de Tweede- Kamer kwam Dins dag een uurtje bijeen. Allereerst bood Minister De Geer met de gewone formule de Staatsbe- grooting voor 1927 aan. Toen volgde het opmaken der no minatie voor het voorzitterschap. Het ging nu eenigszins anders dan verleden jaar. Toen kwamen de C.H. dadelijk met hun candidaat, Dr. De Visser, tegenover dien der R-K. Daardoor kon Jhr. Ruys de Beeren- brouck toen pas bij tweede stemming no op de voordracht worden. Nu werd hij het dadelijk met 83 van de 94 st. Dat is dus een promotie. Of het duidt op herstel der coalitie, zooals men hier.en daar in de liberale pers schrijft, laten wij aan z'n plaats. Verleden jaar werd Dr. de Visser met 60 stemmen tweede candidaat. Hij haalde er nu maar 45, net één meer dan de meerderheid. De. Soc. democraten stemden verle den jaar ook dadelijk op Dr. de Vis ser, dat deden ze nu niet, do keer Scha per kreeg hun stemmen en die van nog anderen ook (35). Had hij er nog enkele hij gehad, dan was de kans groot voor hem geweest, om no. 2 te worden. Hebben ook R.K. hem dadelijk gestemd? Het vorig jaar kreeg ook de oud- Minister Van Dijk nog 20 (waarschijn lijk Roomsche stemmen). Ditmaal kwam geen enkele A.R. candidaat naar voren. Waarom de tweede van de voor dracht Per sé een C.H. moet wezen, is ons, noch het vorig jaar. noch nu, duidelijk geworden. De heer Schaper werd derde op de nominatie, evenals verleden jaar. Ook ditmaal was Mr. van Gijn z'n voor naamste tegen-candidaat, die echter geen kans kreeg. De heer Ruys blijft dus president. Worde de Kamer onder zijn leiding een jaar van rustigen en vruchtbaren arbeid t?egeven! Sa "afloop van de conferentie van de mrjnwerkersieiders met Baldwin, Chur chill en Bridgeman liet men zich in kringen, die dicht bij de regeering staan met een weinig meer hoop uit dan den vorigen dag. Baldwin schijnt een for mule aan Ge stakingsleider te hebben voorgelegd, waarmee zij zich waarschijn lijk kunnen vereenigen, maar de eige naars zijn daarover nog niet gepolst. Men gelooft dan ook, dat spoedig overeenstemming zal worden bereikt. De werkhervatting. Het aantal mijnwerkers, dat gisteren heeft gewerkt, bedraagt '81.172; een vermeerdering van ongeveer io.coo in drie dagen. Er werkten gistermiddag om 4 uur in: Notts en Derbyshire 33-473 man*> Warwickhire 12.099; Cannock Chase 11.184; Noord-Staüord 9.265; Lanarksh (Scotland) 7.321; Leicestershire 3.381; Zuid-Derby 2095; Forest of Dean 2355; 'totaal 81.173 man. In alle districten Was er vooruitgang behalve in Lanarkshire waar 40 man minder dan Dinsdag opgekomen waren. TEGEN DE DICTATUUR IN SPANJE. Een proclamatie der politici. In den loop der laatste dagen heeft de binnenlandscn-poiitieke toestand in Spanje zich tot het uiterste toegespitst en door velen wordt reeds voor do eerstkomende dagen eein algoheele om mekeer in het poiitiek bestel verwacht. Het is een openbaar geheim, dat de voornaamste Spaansche politici, die zich tijdens de dictatuur op den ach tergrond hebben gehouden, een pro clamatie voor bereiden, die, iegelijk met" de bijeenroeping der Nationale Verga dering door Èrimo de Rivera, zal wor den gepubliceerd. Tot dei onderteer kenaars dezer proclamaatie behooreni o.m. de voormalige minister-presiden ten Romanones, Sanchez Toca, en Garcia Pietro, de voormalige president der Kamer, Villanaeva,. de door Pri mo verdreven partijleider Alva, ais- mede de meest vooraanstaande per soonlijkheden op het gebied van litte ratuur, politiek enz. De proclamatie geeft uiting aan dean vasten wil, om mee alle ter beschikking! staande middelen de dictatuur ;en val te brengen. Alle onderteekenaars, onverschillig tot welke politieke richting zij 'beboe ren hebben zich van 'de monarchici losgemaakt. In de proclamatie wordt gezegd, dat de monarchie nog slechts kraentens de Grondwet bestaat, doch dat de monarenie de .Grondwet niet voortdurend buiten werking mag stel len. Koning Alfonso beseft den ernst van den toestand en men verwacht dat hij, dezer dagen een beslissing zal nemen.. Mocht hij voor Primo partij kiezen, dan zou daardoor de monarchie ern stig m gevaar worden gebracht. V oorloopig schijnt Pnmo oesioiea. te zijn, den strijd te aanvaarden, hoe wel ae officieren van alle wapens zich tegen hem hebben verklaard, hetzij: door middel van protesten en reques- ten, hetzij door demonstratieve ontslag name. Op bevel van Primo zijn alle: troepen in de kazernes geconsignceicii Aan elke kazerne is een speciale wacht; toegevoegd, die het bijzondere ver-rou wen van den dictator geniet en tot andere regimenten behoort. DE BELGISCHE FRANC. De invloed der jongste koersdaling. Nu cle Belgische franc weer wat Li waarde daalt (Jiij was gisteren ij'A cent waard), hegint opnieuw ongerust heid onder de bevolking te heerschen, met het gevolg, clat allerlei losse ge ruchten gemakkelijker ingang vinden. Het hardnekkige zwijgen van de re geering over haar plannen in zake sta bilisatie en invoering' van dep goud franc werkt de onrust in zooverre in de hand, dat de pers reeds het pro en contra bepleit van maatregelen, -velke nog in de lucht liangeb en waarvan de regeering zelfs de modaliteiten nog iji studie heeft genomen. Die toestand was aanleiding, dat de kabinetsraad zich met de vele in om loop zijnde geruchten bezig heeft moe ten houden en zooals kon worden ver wacht om ze heslist tegen te spreken. Minister Francqui heeft voorts gis termiddag een verklaring in den zelf- dèn zin openhaar gemaakt, welke ver klaring feitelijk veel gemeen heeft met de verklaringen die de oud-premier Poullet destijds wereldkundig maakte. De financieel© toestand is zoo niet uit stekend dan toch beter dan hij ooit is geweest, doch< in- en buiten België wordt tegen den franc geageerd. Dit zeide Poulet en dit zegt thans ook Francqui. Een taalwonder. Tolken, die twee talen volkome» meester zijn. vindt met overal. Zelfs» personen die vloeiend drie, vier, zes talen, spreken, zijn tegenwoordig niet zeldzaam meer. Niet zuinig hebben; daartoe meegewerkt de groote. na den) oorlog ontstane, organisaties, de vele internationale raden en commissies, die alle een staf van tolken noodig* hebben. Waar verschillende nationa liteiten bijeen zijn, is een tolk onmis baar. Evengoed moeten alle minis teries kunnen vertrouwen, op iemand, die de verlangens en wenschen, de bevelen en verzoeken op de juiste ma nier weet te interpreteeren. En in me nig privé-bedrijf, op menig kantoor is zulk een „vertaler" even onmisbaar als een leger boekhouders, steno-typis' ten en correspondenten. Een unicum m de wereld derspraak- kundigen om niet taalkundigen te zeggenis echter wel de man, diei elf talen spreekt of het zijn moedertaal was. Deze knappe kop is dr. Georgt Michael is, een geziene' persoonlijkheid! in Berlijnsche regeeringskringen. Zijn kennis berust op een zeer we^ tenschappelijke basis, want dr. Mi- chaelis studeerde acht jaar Duitsch,, Fransch en Engelsch met de bijbe- hoorende Germaansche en Romaan-, sche, doode zoogoed als levende ta len. Toen hij zijn studies voltooid had, werd hij in Schotland docent in dei Romaansche philologie. De oorlog maakte een eind aan der- zen arbeid en vier jaren lang divide *4)' zijn vaderland als tolk. Hij gat les op twee der meest (rekende „höheire Léhr- anstalten" en kwam in 1919 in dienst' van de rijksregeering. Als chef-tolk én -vertaler, een moei-' Iijke, verantwoordelijke positie, heeft; hij sinds dien' ongeveer alle ^grootej politieke conferenties meegemaakt. Hij! was tegenwoordig, toen het verdrag van Versailles onderteekeaid werd, hij: heeft deelgenomen aan vergaderingen in Brussel, Cannes en Genua, in Den Haag en Londen en Genève. Hij volg de de series verhandelingen; die ini' Berlijn gehouden werden met het in- tergeallieerde garantiecomité. .Veel, zoo niet alles over he. Dawes-plan lieeft hij moeten verwerken, er waren, honderden kleinere bijeenkomsten, 'in] Parijs en Berlijn, waaraan Michaehsi zijn krachten wijdde. In 1921 kreeg hij den titel „Regie- rungsrat", die drie jaar later aange vuld werd mee de veelzeggende tee-- kens: I KL Terzelfder tijd werdhij' leider op zijn gebied in het ministeriel van financiën. Van zijn hand verschenen vertalin gen van de beroemdste en belang-' rijkste redevoeringen, door vooraan staande mannen uitgesproken. Er zijn speechen bij van Clémenceau en Lloydi George, van Rathenau en dr. .Wirth, alle belangrijke stukken, die voor del geschiedenis van de grootste beteeke- raat; zijn concentratievermogen isi enorm. Deze nog geen veertig jarige) taalkenner en politicus weet zich on middellijk in te werken in de gedach ten van een ander, van welken aardi die ook mogen zijn. En de talen, die de Regieirungsiriit"' vloeiend spreekt en schrijft? Dat zijn,: naast zijn moedertaal: Fransch, Itali- aansch, Spaansch, Portugeesch, En gelsch, Roemeensch, Ho/iiandsch, en) Vlaamsch, Deensch, iSoorsch en Zweedsch. Bovendien is ook zijn kennis van ver schillende dialecten groot. Hij verstaat: leest, spreekt en schrijft deze talen en) weet zich op bijna elk geoied, op dat! van financiën en handeidswetenscliap- pen, staat- en staathuishoudkunde, po litiek en rechtswetenschappen tech nisch volkomen juist uit te drukken. Maar' stenogrammen venaien doet hij met; de pracajk need hem geleerd., ook de allermoeilijkste opgaven bin nen een kwartier vrij weer te geven. Een kunst, die menigeen hem benijden zal. UIT DE OMGEVING. V/O Twee paarden, gespannen voor een boerenwagen van aea landbou wer v. d. Linde, alhier, geraakten door dat een der dieren senrok, op hol. Genoemde jandoouwer die het gespan zelf bestuurde, kreeg van één der die ren een zoodanige sag tegen de boe nen, dat het reenterb-een totaal' ver splinterd werd. In den afgeioopen nacht zijn in het acntereina van de Weipoort al hier weer een vijftal schapen ver scheurd. Een der dieren was zoodanig verwond, dat het onmiddellijk moest worden afgemaakt. Door den knecht van den veehouder v. Leeuwen werdl gistermorgen v roeg bij he: melken de1, nond van den koopman G. v. d. Lubbe| alhier, betrapt, dat hij bezig was een) schaap te verscheuren, zoodat nu vrij wel vast staat, dat deze de dader is. De hond i£ met goedvinden, van y. d. Lubbe onmiddellijk doodgeschoten. ALKEMADE. In de afgeioopen weken heeft ini hett Raadhuis alhier een cursus plaats gehad in de dactyloscopie voor del verschillende veldwachters van hier en uit den omtrek. Het initiatief voor! dezen cursus is uitgegaan van den» chef-veldwachter, J. M. Bijen, terwijl de cursus gegeven is door den heer» Engelen, poiitie-leeraar te Rijswijk. Oop 22 September is in het Raad huis een examen afgenomen jn te genwoordigheid van de H.H. Burge meesters van Leiderdorp, en Rijnsa' v.1- woude en Leimuiden; de Burgemees ters van Alkemade en. Woubru^ge waren- tot hun leedwezen verhinderd] om tegenwoordig* te zijn. ,W,e hebben gezien, hoe' de heerer. 1. M. Bijen, chef-veldwachter, J. Went J. J. Janssen, L. l'Ami, J. Terhorst, H. J. Hoogenboom, H. Schaap, alleiu gemeente-vefdwachteas en de heer. Tiu-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2