NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 SEPTEMBER 1926 UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Nu onze muzikanten van de N.Z.H moeilijkheden hebben om onderdak te krijgen, gaan er weer stemmen op om te komen tot de oprichting van een vereenigingslokaat voor algemeene doel einden, als voor repetition vpm muziek- en zangvereeniging. oefeningen Burger wacht, vergaderingen Chr. "Werkmans bond enz. en ook voor particulieren die een -partijtje willen geven, wat dusver steeds in een café moest plaats hebben. Onze Kath. dorpsgenooten hebben een prachtig Patrcnaatsgebouw en het is zeer zeker mogelijk, dat het Protestant- sche gedeelte gezamelijk een bescheiden vereenigingslokaal stichten. Er zullen zeer zeker warme vooretan ders gevonden worden, die deze zaak wil len helpen verwezenlijken. Een gezamen iflke bespreking door de diverse bestu ren der vereenigingen was al een stap in de goede richting. Het oude watermolentje op het land van Hoogmans, is vervangen door een windmolen. Practisch is het een vooruitgang, waar het geen bediening vereischt, maar verloren is gegaan een stuk oud-Hollandsch landgezicht, LEIDERDORP. A.s. Vrijdagavond om 7 uur wordt in „Irene" de Christèlijke Volksbiblio theek heropend. Het vorig? jaar werden 3300 boeken ter lezing uitgereikt. ZOETERWODDE. -Burgerlijke stand. Geboren: Bar nardus Theodorus Maria, dochter van A. Berk en F. Rekeihof. Johanna, doch ter van L. M. J. van Velzen en E. M. C. van Haasteren, Simon Joannes Ge- rardus. zoon van W-. A. de Jong en M. M. Belt. Leonardus Franciscus Cornelis, Jzoon van L. van der Hoeven (overleden) ên H. If. Felderhorst. Ondertrouwd: Gerardus Johannes An- thonius van Leeuwen. 31 jaar van Foal- dijk, gemeente Mc-nster, en Cornelia Theresta Klifn, 31 jaar. Jan van Tol, 21 jaar en Aria van.de Rujt, 22 jaar Leiden, Dirk la Lau 2; jaar en Eli zabeth Johanna van de Werken, iS jaar. Door de aannemers Warnaar en de Lange uit Leiden, zullen op het gemeen telijk Bouwterrein a. d. Riindijk alhier, 14 Burgerwoonhuizen worden gebouwd BIJNSBURB. Burgerlijke stand. Geboren: Adria- ha. dochter van J. van Egmond en J. II. Driebergen. Lijsbertus, zoon van W. den Eijkel en J. de Mcoij. Casper Jacob zoon van D. van Egmond en C; Kort Anna Geertruida, dochter van J. van Egmond en A. de Mooij. Baan, zoon van ,'C. H. van Starkenburg en A. K. G van Diggelen. Maartje Clasina, dochter van E. Boekee en van J. M. den Haan. Jannetje, dcehter van P. Wischmeijer en J. Dubbelaar. Adriana. dochter van "W. L. Heemskerk en G. van Dam. Ondertrouwd: Jan Schoneveld en Jan na Zandbergen, beiden te Rijnsburg. Dirk Nieolaas den Haan, te Rijnsburg en Maria Jghanna van der Meij, te Oegstgeest. Getrouwd: Willem van Vliet, te Leiden en Cornelia Wilbelmina van den Anker, te Rijnsburg. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Petrus tzoon van D. Klaassen en M. H. Knip. Hennina Johanna, dochter van J. H. Evers en S. Nijdam. Sophia, dochter v. '1. van der Klauw en C. van Kampen. Ondertrouwd: Dinandus Cornelis Hen ri Verdam, 30 jaar en Cornelia Maria van Strien, 21 jaar. Sipke de Hoop, 2j jaar en Lnbertia de Kotet, 22 j. (Theodoras Brouwer, 28 jaar en Mana jWillemse, 25 jaar. Getrouwd: Cornelis Tas, 33 jaar en Jannetje Terlouw, 24 j. Joost Kool haas, 25 jaar en Willemnntje van Braak (21 jaar. Heimen van Kommer, 57 j. en Catharina Christina Lahs (wed.). Jo hannes Hermanus de Vries, 28 jaar en IMarretje Snijders, 25 jaar. KATWIJK. Burgerlijke stand. .Geboren: Cor nelia Jacoba, dochter van T. Lodder en A. A. van der Vüver. Jacoba, doch ter van J. van Duijn en A. Schuitenma ker. Jacoba, dochter van J. Kraaaijen loord en C. V. Rijn. Anthonie Bernardus goon van C. Varkevisser en J. v. Duijven voorde. Arie, zoon van J. Paap en II v. d. Plas. Jacoba, dochter van M. v. Duijn en J. v. d. Plas. Jan Marinus goon van J. v. d. Ben en N. C. Hoogen dijk. Willem, zoon van C. v. d. Plas en J. Haasnoot. Ondertrouwd: Majarten Kuijt enWiifr tje Wilhelmina Reramerzwaal. Cornelia. [Ultee en Grietje Guij-t. Getrouwd: Marinus Johannes Nottrot en Maria Driebergen. Overleden: Janna Zwaan, angeh. d van C. Zwaan en M. Star. NOORDWIJK AAN ZEE. Vrijdag werd hier terplaatse het Oranjefeest gevierd. Het feeet nam een aanvang om kwart voor negen. Van den toren deed het koraalmuziek zich hooren, eenige psal men en gezangen. Om half tien trok ken de schoolkinderen in een optocht begeleid met muziek, door het dorp heen. Toen de wandeling afgeloopen was 'gingen de schoolkinderen naai' school om aldaar getracteerd te worden. 's Middags half 'twee nam het ring- .xijden door meisjes boven de veertien -jaar, op versierde fietben een aanvang, Daarna, ongeveer vier uur, begon men met het tobbetjesteken, hetwelk door jongens boven veertien jaar met paard en tilbury werd gedaan. Hieronder geven we den uitslag van de prijswinnaars iac bet tobbetje- steken: ie prijs: een armband-horloge, Ja fob v. u. Wiel Bk. 3e prijs: Lukas- ifietalantaaru. Corn. Earuhoorn. 2e pr. prijs: horloge, 0. v. d. Berg. 4e prjis: eiectr. lantaarn, Bas Haasnoot, 5e pr. groote voetbal. Arie van Duyn. 6e pr.: 1 ortemonnaie, Jac. van Rooijen. 7e pr.: lantaarn, Corn. Commandeur. 8e pr.: padvindersmes, C. van Duya Pz. - jpr.: portemonnaie, Willem Hink. ioè pr.: zaklantaarn, Jac. Haasnoot. Verder werden er nog 17, troostprjj zen uitgedeeld. Hier volgen de prijswinsters van het ringrjjden: ie pr.: kapdcos, Coba van de Bint 2e prijs: armband, Jo van 't Wout 3e prijswekker, Corrie Admiraal. 4e prijs: inktstel, J-o van der Wiel. Se'prjjs: toiletdoos, Marie Bedijn. 6e prijs: blauwe naaidoos, Ada Meeu- wenoord. 7e prijs: gebloemde doos, Marie van Beelen. 8e prijsronde doos, Nelly Yïoen. 9e prijsspiegel, Marie Passchier. 10e prijs: broche. Leuntje v. d. Deyl. 11 e prijs, korte flesch, Mie Duindam. 12e prijslange flesch,. Jacoba Ppol- huis. 3e prijs: grootste flesch, Jacoba Pas schier. 14e prijs: kleine beurs, Leuntje Cra mer. Verder werden er nog 9 troostprijzen Uitgedeeld. 's Avonds half acht gaven twee zang koren een uitvoering. Om half tien werd er vuurwerk op 't strand afgeschoten, waarna men een muzikale wandeling door het dorp hield. We mogen blij rijr, duf hst weer heel goed was. Maandag brak de as van een kar van den heer N„ geladen met-leege ha ringtonnen. Er zat niets anders op, dan een wagen te halen, om daarmee de ge broken kar met belasting verder te ver voeren. Het paard sloeg gelukkig niet 'op hol, zoodat ongelukken voorkomen werden. De P. V. „De Stormvogels:" hield een wedvlucht vanaf Quievram (België), afstand 232 K. M. Om 7 uur werd gelost Prijswinnaars en tijd van. aankomst: 1. P. Barnhoarn 10- 6- 2 2. P. Barnhcorn 10-6-5 3. N. v. Beveren 10- 8-, 4 4. B. Haasnoot 10-12-10 5. P. Barnhcorn 10-14- 1 6. P. Haasnoot 10-25- 2 8. B. Haasnoot 10-32- 4 9. Q. v. d. Meulen 10-40-10 10. Q. v. d. Meulen 10-41-12 Een groote zilveren medaille was voor deze vlucht beschikbaar gesteld door den heer K. K. L. Deze werd gewonnen door P. Barn- hoorn met het eerst getoonde dier. Zondagmiddag kwam hier. een groot jacht voor het dorp. Verscheidene van de opvarenden kwamen per bootje of zwemmend even naar het strand, en keerden ook weer terug .zooals ze wa ren gekomen. Onder groote belangstel ling natuurlijk. Twee jongens kregen gisteravond ruzie, zco dat de een met zijn fiets kwam te vallen en zijn knie bezeerde. De andere kreeg een standje van de politie welke er bü was. Land- en Tuinbouw. te Fruit- en Warmoezerijgewassen. Het overzicht Van den stand van het fruit en de warmoezerijgewassen op 15 September 1926. samengesteld naar ge gevens, verstrekt door de correspon denten der Directie van den Landh. vermeldt: Fruit: De appelen, waarvan in Juli de stand reeds als slecht werd aange duid, hebben zich in vele gevaiion nog onvoldoende ontwikkeld; appelen \an goede qualiteit zijn in Gelderland zelfs De perenoogst daarentegen is zeer goed tot goed; in den Bommelerwaard uitmuntend, in Tielerwaard en Land van Maas en Waal zeer goed. Na de berichtgeving in Juli. toen de stand der peren piet 72 werd aange duid, hebben de vruchten zich over het aigemcen nog zeer voorspoedig ont wikkeld. Warmoezeiijgewassen. De gemiddelde stand der verschil lende gewassen kan worden aangeduid door de volgende cijfers. Bij de vast stelling dezer cijfers is rekening ge houden met den omvang dér teelt in de verschillende, deelen des lands, ter wijl dze volgende tabel als grondslag is genomen: 100 is uitmuntend, 90 is zeer goed, 70 is goed, 60 is vrij goed, 50 is matig, 40 is vrij slecht, 30 is slecht, 10 is mislukt. Bloemkool 51, witte kool 62, roode kcol 65, s£,voye kool 65, spruitkool 70, schorseneren 70, prqi 77, andijvie 70, appelen 82, peren 81, druiven 70. Indexcijfers van den landbouw over de afgeloopen drie maanden. Juni Juli Aug. Akkerbouwproducten 125 120 122 Veeteeltproducten 139 131 134 Landbouwproducten 135 130 130 Productiekosten 157 157 158 De granen waren in Augustus aan merkelijk lager in prijs dan de maand tevoren, terwijl eveneens voor aardap pelen en stroo de noteeringen een da ling vertoonden. Zaden en suiker wa ren iets duurder, maar toch bleef het indexcijfer voor de akkerbouwproduc ten aanmerkelijk beneden dat voor Juli. Van de veeteelproducten noteer den varkensvleesch, kaas en eieren hooger in prijs dan in de voorgaande maand, terwijl voor de andere produc ten een geringe prijsdaling intrad, wel ke echter niet kon verhinderen, dat het indexcijfer van deze gïoep niet on belangrijk hooger was dan de vorige maand en zelfs voor de gezamenlijke landbouwproducten het indexcijfer op liet oude peil bleef. Van de productiekosten stegen mais en kali in prijs, zoodat bii de geringe prijsdalingen welke zich voor enkele der overige artikelen voordeden, toch een kleine verhoogmg van het index cijfer viel waar te nemeix. Controle op gemalen kaas. Naar aanleiding van een van de di rectie van den landbouw ontvangen resumé van een bespreking over con trole op gemalen kaas, heeft de Ver-, eeniging voor zuivelindustrie en melk hygiëne, gevestigd te 's-Gravenhage, een uitvoerig schrijven aan den direc teur-generaal van den landbouw ge- zon Jen. De V. v. Z.M. stelt voorop dat de be reiding van gemalen kaas in de ge- heele wereld een nieuwe industrie is, welke tegelijkertijd bezig is zich te ontwikkelen in verschillende landen. In togensteling mét de nationale kaas industrie, die door allerlei omstandig heden gebonden was-en nog' in hooge mate is aan bepaalde landen en land streken. hebben wij hier te doen met een internationale industrie. Hierdoor vervalt de mogelijkheid om aan dit product een nationaal karakter te ge ven en dit nationaal karakter te be schermen. Indien het al gelukte voor een speciale Hollandsche gemalen kaassoort, bereid' uit Goudsche of E- dammer kaas, een groote vraag in het leven te roepen, dan zou daarmede nog geenszins het voordeel verkregen zijn, dat die vraag gereserveerd bleef voor c'e Hollandsche industrie. Den buiten- landsehen fabrikanten zou men toch nooit het -recht kunnen ontnemen om op hun product te zetten: gemaakt uit de fijnste Hollandsche kaassoorten, of iets dergelijks. Zijn de voordeelen van liet in het leven roepen eener nationale kaas soort dus zeer problematiek, daar te genover staan belangrijke nadeelen. In de eerste plaats zou men daardoor de Hollandsche industrie een beperking opleggen, die nergens elders geidt. Een fabrikant in Frankrijk, Duitschland, België, Engeland zou allerlei soorten gemalen kaas kunnen maken en een fabrikant in Holland niet. Dit zou de Hollandsche industrie, in een zeer na- deelige positie plaatsen. Ook is het vol strekt niet uitgesloten, dat do smaak van het publiek voor gemalen kaas zich ontwikkelt in een richting, die het uitsluitend gebruik van bepaalde nationale kaassoorten bij de bereiding^ onmogelijk maakt en het biimengen van andere kaassoorten noodzakelijk. Alle teekenen wijzen er op, dat :1e ge malen kaas een zuiver mevk-artikel wordt, waarbij de kooper niet vraagt naar het land van oorsprong der grondstoffen. Deze bezwaren spreken te meer, oui: dat de gemalen kaas-industrie nog in c!e kinderschoenen staat en niemand bii voorbaat kan overzien, in welke richting zij zich zal ontwikkelen. Met inachtneming van het vorenbe doelde stelt de V. v. ZM. cfp den voor grond, dat zij ook t.a.v. de gemalen kaas gaarne het principe ondersteunt, dat met de kaascontrole aanvaard en door haar altijd ondersteund is, n.l. het geven van een vrijwillige, door de re geering gesanctionnéerde garantie aan den kooper omtrent de samenstelling van het product door den fabrikant. Dit is te bereiken door ook op dit pro duct een rijks merk aan te brengen, aangevende het vetgehalte in de droge stof. Deze rijksmerken zouden voor de aangeslotenen hij de kaascontrolesta- tions beschikbaar kunnen worden ge steld. De controle zal dan moeten be staan in een zuiveVe controle op het afgewertke product, zonder dat wordt ingegrepen in de bedrijfsvoering, in de soorten der kazen die als grondstof gebruikt worden of in de wijze van be reiding. Men zél hiervoor een merk moeten zoeken, dat aan practische ei- schen voldoet en men zal ook voor hen die geen kaasbereiders zijn in den ei genlijken zin des woords, doch verwer kers van kaas, de gelegenheid moeten openen om zich bij de kaascon trol testa tions aan te sluiten. Ten slotte betoogt de V. v. ZM. dat het niet mogelijk is om bij voorbaat vast te stellen, welke naam, namen of- aanduidingen voor de gemalen kaas wel en niet gebruikt mogen worden. Een dergelijke bemoeienis zou ook ge heel buiten het doel van de rijksmer ken en van de kaascontrolestations vallen, die ook geen voorschriften ge ven omtrent de aanduidingen cp Goud sche of Edammer kaas of hun verpak king. Te dien opzichte is men ook veel al gebonden aan wetgevingen in' ver schillende landen en de neigingen, ge woonten en smaak hunner bewoners. Het hat van melkgiftconirole. In het verslag van de Fokcentrale te Roosendaal wordt ook dit jaar weer een vergelijkend beeld gegeven van de productiviteit der verschillende koeien in liet werkgebied der centrale. Daar uit blijkt o.a. dat het verschif tusschan de laagste en de gemiddelde opbrengst dit jaar weer goed 80 lc.g. boter, ruw weg dus f 160 bedraagt. Brengt men de ondermelk ook new in rekening, dan kan men wel veilig aannemen, dat het verschil een f 200 zal bedragen. Dit is dan het verschil van de laag ste met het gemiddelde, dus niet met de hoogste en niet bij dieren van ver schillend ras. doch uit één streekf misschien zelfs uit éen stal. Het jaarverslag zegt daarover o.a.: „Zulke dieren beteekenen werkelijk een zeer groote schadepost voor het bedrijf en drukken de uitkomsten zeer aanzienlijk! Een eigenaardig verschijnsel dat zeer veel voorkomt is het, dat vele veehouders meenen, dat hier niets te gen te doen is en dat ze dezen toe stand maar als 'n noodzakelijk kwaad moeten accepteeren. Niets is toch min der waar dan dat! Wat zal b.v. diezelfde veehouder doen tegenover zijn dienstpersoneel, arbei ders enz? Zal hij hun, welke niet voor hun taak berekend ziin, een even groot loon uitkeeren als diengenen, die wèl hun man staan? Kan men dit alles wel ernstig over wegen zonder tot de conclusie te ko men, dat men toch moet trachten te weten te komen, welk dier de meeste en vooral ook de vetste melk geeft? Neen. de controle geeft u zekerden andere en betere koeien, zij wijst u slechts de minder goede en onvoor- deelige aan, maar de monsternemer of controleur heeft bij zijn volgend be zoek geen betere in zijn monsterkist voor u meegebracht. U moet zelf de slechtste zien te ver- koopen en trachten idoor het gebruik van goede stieren, afstammende van productieve ouders, een ander geslacht op te houwen, dat wel productief is. Dit alleen zal voor den melkveehou der een middel zijn, om zijn veestapel te verbeteren en zijn minder voordee- lige koeien door betere te vervangen. Het feit, dat een stier door een of andere Provinciale Commissie is goed gekeurd, zegt niets, zoolang het 'den heeren van dit. college koud laat of de door haar te keuren stieren wel uit productieve ouders komen! Dus zonder controle en zonder goe- 'de stieren kan het melkveehoudersbe- drijf niet goed rendeeren. Wil men de melkveehouderij renda bel maken, dan is het een gebiedende eisch om 'de productie der dieren aan een scherpe, goed uitgevoerde controle te onderwerpen en hiervan een juiste en nauwkeurigg boekhouding aan te leggen en bij te houden. Trekhonden in hef zuivel- en boeren bedrijf. De Alg. Nederl. Zuivelbond (F.NZ.) heeft in verband met de circulaire, idoor den minister van binnenlandsclie zaken en landbouw onlangs aan de commissarissen der Koningin gericht, een brief aan dien minister gezonden, waarin hij o.rn. schrijft, dat bij onder zoek gebleken is, dat trekhonden kracht niet alleen in het melkinrich- tingsbedrijf bii het distribueeren der melk aan de afnemers, maar ook voor vele boeren des zomers bij het ophalen der melk uit de weide en bij het ver voer der melk naar de fabriek niet ge mist kan worden. In het eerste geval niet omdat vaak vrij groote vrachten over lange afstanden en tegen hellin gen door één persoon moeten worden vervoerd; in het laatste geval omdat het vaak de kosten niet loont voor dit vervoer een paard er op na te houden of omdat de boerderijen hiervoor te klein zijn. Indien voor dit vervoer niet langer van trekhondenkracht gebruik mocht worden gemaakt, dan zou dit beteeke nen: voor de melkinrichtingen meer en zwaardere arbeid voor venters, en in het boerenbedrijf zou als regel ar beidskracht van vrouwen en kinderen in de plaats van die der honden ge steld worden, hetgeen ook niet de be doeling kan zijn. Wel is den FNZ. uit zijn navraag ge bleken, dat men in het algemeen geen bezwaar zou hebben tegen een verbod van plaatsnemen op de hondenkar door den hegeleider, hoewel men ook dit voor groote, goed gevoelde en doel matig aangespannen honden, zooals dit bij het melkinrichting en boeren bedrijf steeds het geval is. geen al te groot bezwaar acht. De FNZ. verzoekt daarom den mi nister geen maatregelen te nemen, waardoor het gebruiken van den hond als trekdier onmogelijk wordt. Tegen zoodanige verscherping der Trekhon- denwet, dat het misbruiken van te kleine, slecht gevoede en onvoldoende aangespannen honden', alsmede het plaatsnemen van den begeleider op de hondenkar wordt tegengegaan, heeft de FNZ echter geen bezwaar. Kaartspel. In „Pro Rego" vanden we onder staand artikel dat we niet alleen Voor militairen maar voor al onze jonge menschep van gewicht achten. Daarom; nemen we "het met instemming over. In „Onze Banier" schrijft de heep de J. naar aanleiding van een artikel, van Insider, die het kaartspel niet zooi erg kwaad acht, het volgende: Het kaartspel 'haat ik uit, den grohd| van mijn hart. Ik hoop en vertrouw' dat onze lézerö i'n dez'en aan mijn zijde staan en in geen onzer gezinnen ooit een kaart wordt gevonden. Met veel in het artikel van Insider ben ik het volmaakt eens, vooral wan neer hij den christen vermaant, dit spel te brengen onder het oordeel van; Gods Woord, en zich af te vragen, of het kan worden gedaan ter eere Gods. Om Insider te bestrijden, stuit ik op deze groote moeilijkheid, dat ik een aanmerkelijk tekort gevoel aan tech nische kennis van het spel. We weten,, dat we in hem allerminst met een; kaartspeler te doen hebben, dat er in zijn huis evenmin een spel kaarten wordt gevonden als in dat van mij« Blijkbaar heeft hij 'het vroeger wel be oefend, alsthan's kan hij een oordeel over ,den gang van het spel f-ellen. 'Hoewel schrijver dezer ook meer dan 'een kwart eeuw in actiever! dienst is, staat het met zijn kennis' van het Spel' slecht. Ik zal die kennis voor U. ten toonstellen. Ik weet er van, dat het gespeeld wordt met eeh aantal kaar ten, misschien 30 a 40, waarop ver schillende figuren voorkomen in roode en zwarte kleuren, en wel harten en, schoppen, klavers en ruiten, vourts zijn op de kaartep; in een der hoeken,, of misschien öd meerdere hoeken, kop pen aangebracht van boeren, en vrou wen, en voorts is er, naar ik meen,, ook een kaart met een koning. Ver der heb ik wel eens gehoord van een „aas", maar wat dat is, weet ik niet. Daarmede is mijn gansche kennis van 'dit spel uitgeput. Ik neb dit spel' steeds gemeden, rum nier er aan mede gedaan ot eenige (interesse daarvoor betoond, omdat ik het haat. Als jongen werd mij thuis meermalen voorgehouden „in de kaarten zit de! duivel". Wellicht heeft dit den afkeer versterkt. Waar ik den gang van het spel niet ken, moet ik mij onthouden van een (oordeel, of het mooi is ot niet. Ik! .weet* dat het in sommige kringen be oefend wordt in de huiskamer en mei gezamenlijk een kaartje legt, doch ik' ben op dit gebied vermoedelijk erg ach terlijk;_ik neb nimmer in een dergelij ken kring verkeerd.'Mijn ervaring vai. het kaartspel' berust uTts'Iuitérid op waL Ik in het publieke IeVen claarvan waar- ham en dat in de kazerne en de spoor wegcoupé., Bij het physo-technisch onderzoek, waaraan tegenwoordig, onze jonge sol' daten en de a.s. dienstplichtigen wor den onderworpen, wordt o.a. een pr0efi genomen in het combineeren van ge dachten. Zoo, naar ik meen, dat een< woord wordt genoemd; waarop direct) andere woorden moeten worden vei> meld', die met de genoemde zaak inj 'nauw verband staan. Zoo staat het bij mij vast, dat in dien het woord „kaarten" wordt ge noemd, mijn brein automatisch terug seint- schreeuwen, vloeken, ruzie. Dat maakt voor mij het kaarten al! zeer onsympathiek. Deze meening isj fevormd door dei ervaring, die ik op- eed van het kaarten op de soldaten-' kamer, en in de spoorwegcoupé. Er is evenwel meer. Het kaartspel isi naar mijn meening in den strijd voort de verspreiding der christelijke begin selen in de weermacht, in deri kamp om onze_ jonge mannen van christe- Itjken huize voor afval en verzaking van hunne christelijke opvoeding te bewaren, een der ergste vijanden. Niet zoo weinigen, die tüuis nimmen een kaart in handen hebben gehad,, leerden in de kazerne' het kaarten. Eii liu is het mijn ervaring, dat zulke jonge mannen, tenzij zij van dien weg tenigkeeren, verloren zijn voor de chris telijke actie^ in het leger. Deze jonge menschen sluiten zich zelvem uit. Nie mand zal "hen om het kaarten 'Eet- bezoeken van het Militair Tehuis ver bieden. Niemand brengt hen onder het oog,,' dat zij nu kerk en catechisatie en bij bellezing den rug moeten toekieeren. Ze blijven uit eigen beweging weg. Hunne vrijmoedigheid om zich als» christen te openbaren, is verdwenen. Ze gevoelen maar ai te goed, dat ze\ zich bewegen op een terrein, dat niet] het hunne is. iWat ik nimmer zag, dat ernstige jongemannen, die in de weermacht blijk gaven niet enkel godsdienstig tie zijn opgevoed, doch in gemeenschap te leven met hun Heer èn Heiland, ,in de kazerne meededen, met het kaartspel. Scheepstij dingen. STGOMV. MIJ. NEDERLAND. ENGGAJNO, uitr., p. 19 Guernsey. KANGEAN, thuisr., p. 18 Perim. PRINS DER NED., uitr., 17, v. Singapore. HAl.1, uitr., 19 v. Antwerpen. BOETON, thuisr., 18 v. Marseille. P. C. HOOFT, uitr., p. 20 GibraL tar. BATOE, 18 v. A'dam n. Hamburg^ ENGGANO, uitr., p. 19 Beachy, Head. PRINS DER NED, 2Ü v. A'dam td Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOTD. BUITENZORG, uitr, 18"(2.20 n.ffl) 85 mijl ZO v. Land's End. SLAMAT, thuisr, 19 v. Belawan. DJEMBER, thuisr, p. 19 Suez. SIANTAR, thuisr, p. 19 Kaap Bon. TJERIMAI, uitr, p. 19 Kaap del Armi. TOSARI, uitr, 19 te Padang. INDRAPOERA, uitr, 17. v. Co lombo. GORONTALO, 19 v. Sjanghai a. Wladivostock. MERAUKE, uitr., 20 v. Port Said. MADIOEN, uitr, 20 v. Port Said. HOLLAND.AMERIKA LIJN. BLOMMERSDIJK, R'dam n. Qua bëo 17 (7.43 n.m./,?50 mijl v. iValentia. DRECHTDIJK, R'dam n. Vancou ver 17 (10.53 n.m.j 140 mijl' ZO. v. .Valentia. MONTGOMERYSHIRE, Antwer pen n. Vancouver 18( 817 vjn.J 210 mijl ZW: v. .Valentia. VOLENDAM, R'dam n. N). Y<*rk, 17 (1.41 n.m.; 50 mijl O-ZO v. Laad'01 End. RIJNDAM, wereldreis, 18 v. Nswl York n. Havana. ROTTERDAM, v. N. York 20 (2 nmj 'voor Waterweg verw. MARENTA, Antwerpen n. Vancou ver, 16 v. Cristobal. BINNENDIJK, 19. v. N. Orleans! te Rotterdam. DINTELDIJK, Vancouver n. Rot terdam 18 v. Cristobal1. SOMMELSDIJK, 18 v. N. York, n. Rotterdam. GROO i'ENDIJK, 16 v. Vancouver n. Rotterdam. HOLLAND-ATRIKA-LIJN. JAGERSFONTEIN, thuisr, p. 18 BILDERDIJK, 18 v. R'dam n. 'Ant- werepn. MELISKERK, thuisr, 18 v. Mom- Bi L 1.1 TO N, uitr, 17 V. Lorenro 'Marques. KLIPFONTEIN, thuisr, pass. 20 Ouessant. HOLLAND WEST-ATRIKA LIJN. RIJNLAND, thuisr, 19 te A'dam. SCHELDESTROOM, 19 v. Ham burg te A'dam. ALBIREO, uitr, p. 18 Finisterre. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MAASLAND, uitr, 19 v. Rio. EEMLAND, thuisr, 19 v. Victoria' ZEELANDIA, thuisr, 18 v. Per- mambuco. GELRIA. uitr, 19 v. Lissabon. SALLAND, thuisr., 19 v. TeuerifieL ORANIA, uitr, 19 v. Rio Jan. WATERLAND, uitr, p. 19 Finis terre.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6