aan het zoekucht. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 SEPTEMBER 192§ TWEEDE BLAD. WAT OE BLBttta ZIEfiëElü. „Waarom niet lynchen?" Men weet nooit recht, driestart „De Rotterdammer of men de kantartike len in de „Telegraaf" voor honderd pro- ..ent ernstig behoort te nemen of ze slechts als een boutade, een kippekuur een invallende gril heeft te beschou wen. Dat geldt ook van t iel-bittere arti keltje over de spoorweg-misdadigers van Leiterde tusschen Berlijn en Han- ïover. De politie moest met allerlei kunst grepen de jeugdige boeven bescher men, anders zouden ze door het pu- oliek gelyncht zijn. En dan vraagt de schrijver: „Waar- jm niet lynchen? Dat ware heusch de slechtste oplossing niet. Het zijn geen mensehen meer: die hadden nooit. geboren moeten worden. En het is niet erg. wanneer men ze meteen op de plaats, zelf, of bij de eerste gelegenheid die zich voordoet, laat termineeren. De schroef]osdraaiers alom moeten waar de giljank van liet ongeluk hen niet meer remt de lynehkreten der wraakhorden in hun ooren tuiten!' De stemming isbegrijpelijk. Ieder weldenkend mensch zal toege ven: Eén of twee jaar opsluiting in een comfortabele gevangenis is geen evenredige straf voor zoon afschuwe lijken misdaad. Waarom dan niet lynchen? Het antwood is eenvoudig en wordt als bij intuïtie gegeven door ieder, die gelooft, dat God de hoogste Rechter is, en dat er absolute, nooit-veranderen- ode rechtsvormen zijn. Neen. niet den moordenaar, den schurk lynchen, doch over hem recht spreken naar het goddelijk rechtsbe ginsel: de overheid draagt het zwaard niet tevergeefs maar tot straf der boo- zen. Geen wraakmoord hoe begrijpelijk, hoe „menschelijk" ook (zouden wé haast zeggen), maar een rechterlijk vonnis, geveld door hen, die in de Schrift zoo veelzeggend goden worden genoemd; vvien gevraagd wordt: ...Von nist gij wel inderdaad; zooals met recht en wet bestaat?" Wreede barmhartigheid. De bittere vraag: Waarom niet lyn chen? beteekent eigenlijk niet meer of minder dan het fiasco eener strafrech terlijke theorie, zoo heet het in de vol gende driestar, welke de doodstraf als wreede onbarmhartigheid verwierp. Het ware beter van wreede barm hartigheid te spreken Want deze rechtspleging leidde er toe, dat aan het leven van den moordenaar meer waarde werd gehecht dan aan dat van tien onschuldigen, die als slachtoffers vielen. Niet alleen werd aan het recht Gods tekort gedaan, doch hoe kon het anders? ook de maatschappelijke veiligheid leed schade, omdat men wij zer wilde zijn dan God. En de gevolgen werden zoo ernstig, dat thans in bit teren gemoede gevraagd wordt: waar om legt men niet „de koppen op de rails! en de eerste de beste trein er overheen! De schoone, maar valsche theorie, dat men eiken misdadiger de kans moet geven om zijn leven te beteren, wordt hier met, één ruk over boord ge worpen. Het is de erkenning van de mensche lijke kortzichtigheid. Een erkenning, welke ook hierin uit komt, dat velen uit vrijzinnige krin gen bioscoop en Lord Lister-lectuur, .welke tot zulke misdaden suggeree- ren, hartgrondig veroordeelen. Een verblijdend teeken, dat des te meer opvalt, omdat de vrijzinnigs pers nog steeds moord en brand schreeuwt, wanneer films als „Potemkim" en gore lectuur, verboden worden. Alles ter wille van de vrijheid van woord 'en pers. Veler barmhartigheia is wèl wreed. FEUILLETON. Door leed en strijd. 8) In een opening van het strooien dak waren eenige gezangboeken verborgen. Deze werden spoedig te voorschijn ge bracht en Michael nam plaats achter den geimproviseerden lessenaar, ter wijl zijn jeugdige gemeenteleden zich met lachende gezichten op de hoorn- stammen neerzetten. „Mijn kleine broe/ders' en zusters" aldus begon hij. „jwijj kunnen samen een gezang zingen, ma or ik geloof niet dat het goed zou zjïjn als ik een gebed deed. Ik ben nog te jong om hardop voor u te bidden. Ik zou misschien iets zeggen, dat niet goeu was, en gij zoudt meer aan mij dan aan God den ken, maar ik zal u wat vertellen, na dat wij gezongen hebben. De kiniderbark. Lieflijk en welwillend klonken de zachte, zuivere kinderstemmen, want de bewoners der Ukraine rijn zeer mu zikaal en het koorgezang is bij hen zeer geliefd. Slechts nu en dan ver brak een} schelle noot, niet ongelijk aan een 'jubelkreet, de harmonie. Het was de kleine Clava, die "nog niet ge leerd had haar stemmetje in bedwang te houden. Sergius wilde haar terecht wijzen, maar Michaël wenkte hem het kind te laten begaan. eerst de jeugd laten vergiftigen door rolprent en •rletectieve-roman en daar na, als het zaad vruchten draagt, voor het publiek een nieuwe sensatie opvor deren. Zoo gaat het. wanneer m»n de racht spraak loswrikt van het 'eenige, eeuwig-stabiele fundament. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Den Bommel, G. v. d. Zee te Ilagestein. Drietal: (Aiph.) Te TerapelDs. Bardouw te Aardenburg, Ds. Bandet te Arum (Fr.) en Ds. van der Ley te M-ids land (Terschelling). O. W. C. v d Veen te Stadskanaal. Aangenomen: Naar Oudenhoorn C. B. Boere, cand. te Capelle a d Jssei. Bedairkt: voor Oterleek, G. J. J. Rensink, te Westzaan, GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Voorburg, Mr. W. S. de Vries te Tzum; en C. v d Wou do te Gorredijk Te Zuilen, D. Hogen- birk te Charlois; en L. Lugtigheid, te Uithuizermeeden Beroepen: Te Hoorn, P. Bos te Stadskanaal Te Franker, J. H. Riet berg, te Maassluis Te Kooien (Fr.) H. H. van Kapel, te Andel (N.Br.) Aangenomen: Naar Oldeboorn, F. Dresselhuis, cand. te Winschoten naar Diemen, D. K. Wielenga te IJlst. Bedankt: Voor Kollumerpomp, Zalk, Midwolda, St. Jacobi Parochie, Genemuiden, Krommenie. F. Dressei- huis, cand. te 'Winschoten. Voor Schoonrewoerd G. Veenendaal, Arac- rongen. Voor Ede, J. W. Esselink," te Eindhoven. Voor Laren (N.H.) L. Hoorweg te Purmerend. Voor Epe, M. Elzinga, te Grootegast. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: Voor 's-Gravenhage, M. J. Mooy te Winschoten. Voor Hou- tigeliage, J. Vesseur te Veendam. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Vlaardingen H. A. Minderman te Lisse en M. Hofman te Krabbendijke. Bevestiging, Afscheid en Intrede. De intrede van candidaat A. K. Krabbe v. Meppel in de Geref. Kerk van Mijdrecht is bepaald op Zondag 17 October. Als bevestiger zal optreden candidaat A. Polman alsdan predikant te Roden (Dr.) Ds. D. P. Brans, gekomen van Soest, deed Zondag zijn intrede bij de Ned. Herv'. Gemeente te Oosterhout, na bevestiging door Ds. C. J. Verweys, van Breukelen, met een predikatie over 2 Cor. 4 vs. 5. Des namiddags deed Ds. Brans zijn intrede naar aan leiding van Matth. 13 vs.'3, VAN HET ERF DER WETENSCHAP. In het Orgaan van de Christelijke Vereenigïng van Natuur- en Genees kundigen in Nederland, aldus Dr. Wes terhuis in de „Arnhemsche Post" gaf Dr. W. J. Schouten, leeraar aan het Gereformeerd Gymnasium te Kampen, een zeer belangrijke studie in 't licht over het Wereldbeeld is den Bijbel. Enkele gegevens, daaraan ontleend, zijn zeker van belang voor ieder, die gelooft in een almachtig God, „die het al heeft geschapen." Omstreeks 1840 gelukte het voor de eerste maal den afstand van een vas te ster te bepalen. Het bleek toen, dat de afstand der sterren veel groo- ter was dan men verwacht had er. idan de leek tegenwoordig nog meent. De kilometer is dan ook een veel le kleine eenjheid om er de sterrenaf standen in uit te drukken. Als lengte maat voor sterrenafstanden gebruikt men daarom het lichtjaar. Onder een lichtjaar wordt verstaan de afstand, dien het licht in een jaar tijds aflegt. Hierbij herinneren wij ons, dat de snelheid van het licht 300.000 K.M. per seconde bedraagt. De afstand van de dichtstbijzijnde ster bedraagt nu 4J4 jaar. d.w.z. de lichtstralen, die 'deze ster uitzendt, moeten zich ruim 4 jaren steeds met een snelheid van 300.000 K.M. per se conde door de hemelruimte voortbewe gen, voordat zii -de aarde bereiken. Alle andere sterren bevinden zich in het algemeen in onze nabiiheid. Het licht van de Poolster heeft 54 „En nu" zoo begon de jeugdige voor ganger. „wil ik u eens iets vertellen van de kinderen in Schotland, wier vaders en moeders Stundisten war» n zooals wij. Zij werden daar Convenan- ters genoemd, en de koning wilde, dat zij zeggen zouden, dat zij wèl in iets geloofden, waarin zii in hun hart niet geloofden, en dat zii God in zijn kerken op zijn manier zouden aanbidden, maar dat konden zii niet doen om hun geweten, juist zoolas onze vaders en moeders. Zij vroegen niet anders dan ddat men hun zou toestaan God te die nen en te gehoorzamen op de'wijze, die zij voor de ware hielden. Maar toen zeide de koning, dat zij rebellen wa ren, en hij zond soldaten op hen af, om hen te dwingen te doen wat hij verlangde of hen antlers ter dood te brengen. Toen zeiden de Convenanters, dat zij bereid waren om te'sterven, maar dat zii nimmer, nimmer God on gehoorzaam zouden zijn. En zii moes ten d'aarop de vlucht neen en zich ver schuilen in de steppen en tusschen u_* hergen. Maar hunne steppen zijn niet zooals de onze. geheel vlak en opeji, zoodat men naar alle kanten kan heenzien, neen, daar vindt men overal rotsen en bosschen en holen, waarin men gemakkelijk een sc^-'-'nlaats kan vinden. Daar hadden zij vree se lijk to lijden van honger en kon en gebit:-, aan kleeren en de soldaten maakten jacht op hen. en sommigen van bon werden gevonden en doodgeschct; ri alsof het wilde beesten waren en an deren werden in de gevangenis gewor- jaar noodig om ons te bereiken, en de helderste ster uit het sterrebeeld De Leeuw, Regülus, (Koninkje), is 108 ja ren van de aarde verwijderd. Wie dus vanavond naar de ster Regulus ziet, vangt licht op. dat in het jaar 1818 door deze ster is afgezonden. De Groningsche hoogleeraar Kap- teyn heeft 't eerst ontdekt, dat de ster ren zich -maar niet eindeloos in de we reldruimte uitstrekken. Alle sterren sa men vormen een begrensd systeem. Hij stelde zich nu ten doel den vorm en «ie aimeiingen van dit stelsel te be palen .Under den vorm verstaan we dan de gedaante, waaronder we het sterrenstelsel zouden zien, wanneer we er geheel huiten geplaatst waren. Prol. ivapteyn bevond ,dat de vorm van het sterrenstelsel een sterk afge platte bol is Een Duitscher heeft dil zoo u:.gedrukt: De vorm van b- heel al komt overeen met de ruimte, inge sloten tusschen twee soephorden, die met ue randen op eikaar gelegu zijn. Wat de afmetingen betreft 'tzyn reusachtige getallen, ue grootste middellijn van dit systeem heeft een iengte van een Sü.ubu licnt- jaren, ue kiemsie middellijn heelt een iengte van een b.üuü lichtjaren. Deze ruimte bevat een lu.uüü mil- lioen sterren, uie zich alle bewegen niet snelheden, opioopend tot nonaer- üen kilometers per seconde. Ben van deze iO.Oüü miilioen ster ren is de zon. Uiize zon is een ster van middelma tige grootte. Er zijn reuzensterren, die uuizenüen malen meer iiciit geven. Zoover was men gevorderd omstreeks het jaar idlO. De jongste underzoekiiigen hebben aangetoond, uat op enorme afstanden van zon en aarde ver-verwijderde, ai- zonderlijke sterrenstelsels zijn, grooie stei ren verzamelingen met middellijnen van uenuuizeiiuen lichtjaren. net wèreidbeeiü, zoo concludeert dr. Scnouten, dat wij in iy2ö als juist er kennen, is dus het volgende: in oe ruimte bevinden zich vele dui zenden van sterrenstelsels; deze heb ben middellijnen, die varieer en van lü.üÜb tot lüü.bOÜ lichtjaren. De onder linge afstapden tusschen deze sterren stelsels bedragen millioenen lichtjaren Een van deze sterrenstelsels, dat overigens geen bijzondere rol vervult, heeft voor ons. menschen, een bijzon dere beteekenis. Het is een sterrenstel sel van afgeplattèn vorm, waarvan de grootste middellijn 'ongeveer 80.CÖO en de kleinste 8000 lichtjaren bedraagt. Dit sterrenstelsel bevat een 10.000 miilioen sterren. De bijzondere beteekenis schuilt daarin dakeen van de 10.000 miilioen sterren vam dit stelsel ons zeer inte resseert. Deze ster, die door ons zon genoemd wordt, munt in grootte niet boven de andere uit en neemt ook in liet stel sel geen bijzondere plaats ini Maar deze ster wordt ompirkeld door een aantal planeten. En een van deze planeten is door God aangewezen als de woonplaats der menschen. GEMENGD NIEUWS. De onbewaakte overweg. Zondagavond is nabij wachtpost 14» op den onbewaakten overweg Dij Bor ne, de 21-jarige Johanna Elisabeth ten Doest uit Hengelo door den snel trein Berlijn—Amsterdam overreden.; •Zij werd tachtig meter meegesleurd' en was terstond dood. Haar verloofde» viel bewusteloos neer, doch bleet on gedeerd. Dooir het springen van een band. Gistermorgen omstreeks hall zes is een vrachtauto, toebehoo- rend aan gebr. Arts uit Grave en) bestuurd door den chauffeur O., na bij de z.g. „Heessche Barrière", ge legen aan den rijksstraatweg Bern EoschNijmegen bij Hees, tegen eeni boom gereden. De schok was zóó he vig, dat het geheele voorstuk van denl auto vernield werd. In den wageni was gezeten een 19-tal werklieden van de firma Stuhlemeyer, werkzaam aan de Betonbrugwerken in de Maas bij Grave. Deze werklieden, afkomstig uit; Raamsdoziksveer, gaan des Zaterdags) van Grave naar huis om Maandags morgens met vrachtauto's weer naaf hun werk terug te keeren. pen, en de meesten daarvan werden opgehangen. En daarom werden nu die arme menschen zoo wreed behan deld? Omdat zij God liever gehoorzaamden dan den menschen. De vrouwen hieven natuurlijk thuis bij hare kinderen, en van tijd tot tijd waagden de mannen het des nachts naar hun woningen te sluipen, om hen te zien en om zich eens te warmen en den honger te stillen. Maar de spion nen vertelden dat aan de soldaten die spionnen waren verraders en toen kwamen de sold?*--- en al die mannen en vrouwen vluchtten naar de bosschen en lieten de kinderen alleen achter. Zij vonden het vreeselijk hard, om dat te moeten dosn. maar iedereen dacht: „De soldaten hebben zelf kin deren en zii zullen den kleinen geen kwaad doen." Daarop kwamen de soldaten, op grocte, zwarte paarden gezeten en met zwaarden en geweren in de hand- Zij doorzochten het eene huis na het an dere, maar vonden niets dan kleine kinderen jongens en meisjes niet grooter dan Velia. De groote jongens toch, zooals Sergius en ik, waren mee- vlucht naar de bosschen en holen, want zii wisten, dat de soldaten hen rckc-r zouden «looden. Toen de solda ten hun hoofdman kwamen vertellen, dat zii niemand hadden gevonden, VvVi\i hij vreeselijk boo? en gebood, dat men al de kinderen voor hem zou bren-^ Toen zij gekomen waren, wak hij töt hen on barschw toon. an Van deze persbnen bekwam Th. Groenen daal vermoedelijk een hersen schudding. Hij mocht niet vervoerd! worden. M. J. Visschers, eveneens uit Raamsdonksveer, kreeg eenige diepe ,won' en aan hoofd en gelaat, doch kon) nsP cfoor den dokter uit Nistelrode, die spoedig ter plaatse was, verbonden; te zijn, naar huis terugkeeren. De (overigen kwamen er wonder boven wonder, behoudens kleine ontvellingen! met den schrik af, zoo ook de chauf feur en de naast hem zittende persoon, welke zich, zonder echter eenig letsel bekomen te hebben, uit het versplin terde houtwerk moesten bevrijden. Volgens 'den chauffeur is het onge luk te wijten aan het springen van eeni band, waardoor hij een oogenblik het stuur kwijtraakte. Diefstallen, inbraken enz.. Zaterdagnacht is ingebroken bij veen slager aan de Deurning'erstraat te jEnscheaé. De huiskamer werd geheel' overhoop gehaald, en uit een kast zijn eenige sieraden gestolen. De toon banklade, waarin een bedrag van_ on geveer t 30, werd geforceerd. Naar den dader wordt nog gezocht. Zondagnacht is te Enschedé op gesloten de 18-jarige H. H. Zij had in een volkslogement aldaar een lo geergast van zijn portefeuille' met t 75 aan bankpapier beroofd. Toen) de vieiteuse aan het hoofdbureau van politie het meisje wou fcuillesren, ver zette zij zich hevig en beet zij deze ambtenares in den arm. Te Schagen is een lotendebi- tant, die Monte Carloloten verkocht voor t 10 en t 2,50, fels verdacht van oplichting aangehouden; hiiji isi naar Alkmaar overgebracht. Bij de luchtvaartafdeeling Soes- terberg zijn verschillende personen ge arresteerd, wegens diefstal van on- derdeeier van machines, gereedschap pen enz. Deze diefstallen zijn ont dekt door de gemeentepolitie, terwijl het onderzoek thans geleid wordt door de militaire politie. Branden. Zondagmiddag is de boerderij de Harskamp, van Dr. Kröller, tot den grond toe afgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door hooibiosi ot kortsluiting. De wo ning van den bedrijfsleider branddel mede af. De brandweer uit Ede ver leende hulp. Alles was verzekerd. Een stier en een groot aantal kippen kwa men in de vlammen om. Een 1 e el ij k e val. Zondag middag is een 16-jarige jongen, diei op bezoek was bij een vriendje .in een perceel op het J. D. Meyerpleini te Amsterdam, door "een dakraam ge vallen. De jongen viel met den rugl op den kruk van een stoel, waardoor hij zeer ernstig gekwetst werd. In zorg wekkenden tcsstand is hij naar een der ziekenhuizen vervoerd. Inkllimmers. Lieden, wien het niet om een vriendschappelijk be zoek was te doen, zijn een winkelhuisi aan de Warmeesstraat te Amsterdam) binnengeklommen. Zij hebben alle ver diepingen doorzocht. Uit de wmkelcas- sa is f 15 medegenomen: op del eerste verdieping was de buitj t 2Ö0 en 45 Zwitschersche francs; uit een lin nenkast op de tweede verdieping zijnl gestolen, een broche, een armband,, ieen horlogekettting en een dasspeld. Moedwillig ongelukken uit- l'pkken. De secretaris van de Tsjecho-Slowaaksche legatie Kcerke uit Den Haag reed( Zondagmiddagl op den Rijksstraatweg per auto Lu de richting van de Halckelaarsbrug. Aan twee voor hem rijdende wielrij ders gaf hij signalen om te passearen,. doch een van hen weigerde dit te| doen en bleet op den weg rijden. Toen het den heer Kcerke eindelijijlc gelukte langs de wielrijders te komenj en hij hen opmerkzaam maakte op hun verkeerde handelwijze, riep de wielrijder, die niet had willen uitwij ken: „Er is nog ruimte genoeg voon je in de vaart". De heer Kcerke reed door naar del zich op den weg bevindende politie en toen de wielrijder ook arriveerde, werd hij aangehouden. Op grond van art. 2 lidj 1 van het Motor- en Rijwiel reglement, he: geen gehoor geven aam signalen, werd tegen den wielrijder* een 20-jafigen man uit Amsterdam, proces-verbaai opgemaakt. eischte, dat zij hem zeggen zouden, waar hun ouders gebleven waren. En wat 'denkt gijzouden zij het hem ver teld hebben?" Michaël liield even op, om adem te scheppen, en eensklaps klonk 't schel le stemmetje van Clava: „Neen, neen!' „Neen, mijn lieve Clava" zeide Mi chaël, „en gij zoudt het zeker ook niet gezegd hebben, als gij wist, waar uw vader en moeder zich verborgen had den? Maar him weigering maakte den aanvoerder nog boozer. Hij liet al de kinderen op een rij plaatsen en daar tegenover een rij soldaten, met een ge weer in de hand. om hen dood te schie ten. Daarop moesten de kinderen neer knielen en werden zii geblinddoekt. Toen zii allen geknield lagen, zeide het oudste meisje, dat niet grooter was dan Velia: „Weest maar niet bang het zal niet zoo heel erg pijn doen, en dan zijn wij gauw in den Hemel." Toen de aanvoerder daarop gebood, dat zij hun gebeden moesten opzeggen, antwoordde hetzelfde kleine meisje, dat zij niet hardop konden bidden, rnaar dat zij wel een gezang konden zingen. En aaarop hieven de kinderen een lied aan, dat zij allen kenden, maar toen wierpen de soldaten hun geweren weg en zeiden tpt hun aan voerder, dat zij wel met mannen wil den vechten, maar niet met kinderen. En toen het lied geëindigd was, wa ren allen verdwenen." „Hè!" klonk het, uit den mond der kinderen, die ruimer ademhaalden bij ^jzen gelukkigen afloop» Leiden, 21 September 1926.* Het is van groote beteekenis. dat een volk historisch leeft. Met name geldt dit van een natie, die zulke schoone tradities heeft als wij. Daarom lijkt het me zoo'n goede ge dachte, dat men de herinnering aan de stammoeder van ons vorstenhuis wil levendig houden door de oprich ting van een standbeeld voor Juliana van Stolberg. Doch tevens is het noo dig. dat we deze edele vrouwe leeren kennen en waardeeren. en daartoe kan een avond als die, welke door de Leiti- sche Chr. Oranjevereniging in samen werking met 'den Chr. Vrouwenbond georganiseerd is. zoo nuttig zijn. Ik hoop dan ook maar. dat velen zich morgenavond zullen opmaken naar de Stadsgehoorzaal om de onge twijfeld belangwekkende rede van Me vrouw Schokking te hooren. 'k Durf hun nu al wel te voorspellen, dat ze er geen spijt van zullen hebben. OBSERVATOR Kind overreden. Zondags werd te Utrecht een driejarig jonge tje op de Oude Gracht door een auto mobiel overreden. Het kind liep op een gegeven oogenblik van zijn ouders weg om den weg over te steken. Ini ernstigen toestand werd het in de Rijkskliniek opgenomen. Verdronken. Zondagmiddag is de 16-jarige E. Venboer, pakhuis knecht té Zwolle, terwijl hij in het Lichtmiskanaal aan het oefénen was' met zwemmen, verdronken. Voorbij gangers, die hem ophaalden, tracht ten nog de levensgeesten op te wek ken, doch zonder resultaat. Een walvisch in de schroef. De Fransche passagiersboot Lai Fayette, onderweg naar Havana be gon den 30en Augustus ter hoogte van de Bahamaeilanden, hoewel het kalm weer was, plotseling te stooteni en te schudden. Het leek wel, ot bet) schip op een wrak geloopen was, al was de Oceaan daar te diep voor. Toen de kapitein had laten stoppen» en een onderzoek instelde, zag mem een witte massa om de schroef ge slagen. Wat het was, wist men niet: thuis te brengen. De kapitein liet ach teruitslaan, om het schip vrij te krij- §en, wat inderdaad gelukte. Toeni leek, dat de massa, die in de schroef verward had gezeten, de staart was van een reusachtigen walvisch. Het» schip scheen het aier in zijn middag slaap verrast en aangevaren te heb ben, toen het trachtte weg te zwem men, moet de staart in de schroef! geslagen zijn. De La Fayette hervatte de reis. Het! oponthoud bleek van geen invloed te zijn op den reisduur, wknt de boot kwam nog 15 uur te vroeg te HavanaJ aan. Het korte haar. Den politie commissaris van Hasselt, zoo meldt: de Brusselsche Standaard, werd door een bierhandelaar van den Curinger- steenweg per telefoon verzocht dadelijk twee agenten naar de Oude Curinger- baan te willen zenden. Hij voldeed aan dit verzoek en twee» kloeke gerechtsdienaars begaven zich in vollen spoed per velo ter plaatse- Toen zij daar aankwamen, troffen zijl er een deftigen burger aan, woedend van gramschap, die zijn lieve weder helft met een scherp geslepen bijl ach tervolgde. De schoone Eva's docn- ter had hare prachtige haarvlecht aan de thans heerschenae mode prijs ge geven en de coiffeur had haar tegen» 9.50 fr. la Mistinguette" opge knapt. Dat kon de doorbrave echtgenoot maar niet over zijn bart krijgen en 't heeft den wakkeren politie-agenten veel moeite gekost otn nem te sussen. 't Hoeft niet gezegd te worden of er in de buurt gelachen is geworden) met het half dramatischblijspel. Aangereden. Zondagmiddag) ls te .Wassenaar mevr. Van der Lin den, uit de Raamstraat te Delft, die» per rijwiel reed, aangereden door een motorrijder. Met een schedelfraCLUur is zij in zorgwekkenden toestand ini het ziekenhuis te *s-Gravenhage ter verpleging opgenomein. „Dit gebeurde ongeveer tweehonderd jaar geleden in Sciiotlandvervolgde Michaël. „en in hetKelfde huis, waar ik gewoond heb, was een klein, verbor gen kamertje, niet grooter dan een kast, in den hoek b\i den schoorsteen, waaronder men vuiar brandt, want daar heeft men nietf. zulke groote ka chels als bij ons. Op zekeren avond zat de vader zieh bjft het vuur te war-* men, toen men soldaten hoorde aan" komen. De vader verborg zich in aller ijl naar bed, terwijl een meisje zooals Marfa alleen in de kamer bleef, om het een en ander we*? te ruimen. Toen de soldaten zagen, dat het vuur nog zoo helder brandde* begrepen zij. dat er iemand geweest :moest ziin. en be gonnen zij het huis van onder tot bo ven te doorzoeken, maar zij konden niemand vinden. Daarop vroegen zij aan het meisje, waar haar vader was, doch zij wilde dit natuurlijk niet zeg gen. Zij zeiden toen. dat zij haar zou den slaan, als zii Jiet niet vertelde, maar zij antwoord de niet en liep de kamer uit. De sol daten dachten, dat zii naar haar vackar ging. Maar weet 2n waarom zij naivr buiten, naar den stal King? Zij dacfrt bij zichzelve: als de soldaten mij in de kamer slaan, dan hoort vader heV. dan zal hij uit; de kast komen en. dan zullen zii hem dooden. En toen zij tiaar daar sloegen, stopte zij haar boezelaar in den mond. uit angst, dat men haar zou hooren schreeuwen. JJpQTdt vcrvolgil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5