DE TROONREDE CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7de JAARGANG DINSDAG 21 SEPTEMBER 1926 NUMMER 1931 IDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zifn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Bij de opening der Vereenigde zitting van de Staten-Generaal hield H.M. de Koningin de volgende rede: In Uw midden verkeerend, Leden van de Staten-Generaal, verheug Ik Mij, dat de toestand van ons Volk in menig opzicht tot dankbaarheid stemt, al ontbreken de schaduwen niet. Niet dan zeer geleidelijk voltrekt zich het economisch herstel. Inzinkin gen blijven daarbij niet achterwege. Handel en Nijverheid, evenals een deel der scheepvaart, ondervinden nog steeds de ongunst der tijden. De on standvastige waarde der munteenheid in verschillende landen vertraagt de gezondmaking van het internationaal ruilverkeer. De land- en tuinbouw wordt in ver schillende van zijn takken bedreigd door ongewone, naar gehoopt mag. wor den tijdelijke, belemmeringen in den afzet van ziin producten elders. Er wordt met kracht naar gestreefd, •dit euvel een einde te doen nemen. 'Sedert Ik de laatste maal in Uw mid den verkeerde, is een ernstige beproe ving over een deel van ons land geko men. Een vriendelijke zonnestraal is in dit leed gevallen door. de groote deelneming in het lot der slachtoffers, die zich in wiiden kring in woord en daad heeft geopenbaard. Deze uiting van nationale saamhoorigheid heeft Mij met dankbaarheid vervuld, even zeer als de toewijding, zoowel van bur gerzijde als door het personeel van land- en zeemacht in de ure van het gevaar betoond. s De financieele toestand van het land blijft voortdurend zorg eischen. Ver lichting van de lasten, op de bevolking gelegd* is een onmisbare voorwaarde voor een duurzame verbetering van den econbmischen toestand en is slechts mogelijk bij een zuinig beheer. Op politiek gebied zal, in afwachting van het herstel van normale verhou dingen, de lijn,* in den loop van het achterliggende zittingjaar uitgestip peld, blijven gevolgd. De betrekkingeii, welke wij met de andere "Mogendheden onderhouden, zijn van den meest vrien<l$chappelij- ken aard. Het verheugt Mij, dat de Volkenbond door de toetreding van Duitschland aan beteekenis heeft ge wonnen. Met verschillende Mogendhe- den worden besprekingen gevoerd over het sluiten van arbitrage- en ver zoeningsverdragen. Naast de in den loop van dit jaar aangekondigde maatregelen cn wets voorstellen worden nog eenige andere voorbereid. Daartoe behooren voorzieningen op het gebied der iustitieele wetgeving; een wijziging van de Provinciale wet; een partieele herziening van de wette lijke bepalingen op de forensen; en een "wettelijke regeling van het handeis- oiiderwijs. Voorstellen tot het wegnemen van enkele onnoodige beperkingen van Je vrijheid op het gebied van het lager onderwijs zullen U binnenkort berei ken. Eeri wetsontwerp zal worden in gediend ten einde de niet binnen het Rijk wonende Nederlanders, die daar voor in aanmerking komen, naar bil lijke régelen te 'doen bijdragen in de inkomsten-, vermogens- en verdedi gingsbelastingen, en de nalatenschap pen van dezelfde personen te betrek ken in de successiebelasting. Tot bevordering van het behoud van natuurschoon zal U een voorstel wor den aangeboden om zekere fiscale ver zachtingen te verbinden aan een' vrij willige beperking van het 'beschik kingsrecht over bepaalde landelijke eigendommen. Voorstellen zullen v/orden gedaan tot wijziging en aanvulling, onzer so ciale wetgeving, ten einde te geraken tot ratificatie van sommige ontwerp verdragen der Internationale Organi satie van d.en Arbeid. Invoering der Ziektewet ligt in het voornemen, nadat deze gewijzigd zai zijn in het bijzonder in 'dien zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aan voor zieningen, welke uit het maatschappe lijk leven opkomen. De droevige ramp, die Nederlandsch- Indië heeft getroffen, heeft Mij met deernis vervuld. De gevoelens, die ook daarbij velen tot leniging van nood hebben bewogen, waren Mij een oor zaak van blijdschap. De steun, in don kere dagen wederzijds verleend, heeït Jen band tusschen het Moederland er. Nederlandsch-Indië versterkt. In het aanstahnde voorjaar zal de nieuwe Indische Staatsregeling ten volle in werking treden. Het streven zal zijn de grootere zelfstandigheid in inwendige aangelegenheden, welke zij aan Nederlandsch-Indië geeft, zoo spoe dig en zoo volledig mogelijk tot haar recht te doen komen. De ook in dit ge biedsdeel ter hand genomen welvaarts- politiek zal krachtig worden voortge zet, inzonderheid ten bate van de in- heemsche bevolking. De te vérwachten opening van een derde inrichting van hooger onderwiis, de medische hooge- school te Batavia, zal van groot belang blijken voor de geestelijke ontwikke ling van ïndië. Suriname eischt nog steeds de bijzón dere aandacht der Regeering, al is eenige verbetering in den economi- schen toestand van llat gewest te be speuren. In Curagao blijft die toestand' gunstig. Moge Gods milde zegen -op Uwen ar beid rusten! Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De Troonrede. De troonrede staat dit jaar geheel in het teeken van de Regeeringsverkla- ring van 11 Maart j.l. In soberder bewoordin^^ wordt nog eens herhaald, wat de Minister-presi dent toen zeide n.l. dat op politiek ge bied het herstel van normale verhou dingen zal worden afgewacht. Daarbij zal, zoo heet het, de lijn in het afgeloopen' iaar uitgestippeld wor den gevolgd. Eenigszins onjuist komt ons voor dat het geheele zittingsjaar aldus samen gevat wordt. Er is toch een hemels breed verschil tusschen de liin welke tot November 1925 gevolgd werd en die welke op 11 Maart werd uitgestip peld. voor zoover'de politieke betee kenis van het Kabinet betreft. De troonrede begint nu niet met de ramp, die de overstrooming in den af geloopen winter bracht, maar met de geleidelijke verbetering van het maat schappelijk leven. Daarna volgt deernis met de ramp en dank voor de hulp toen geboden. Scheiding wordt gemaakt tusschen de ongunst der tijden, waaronder* handel, uijvorheid en scheepvaart nog lijden u de zorg welke land- en tuin bouw, door ongewone, maar naar ge hoopt. wordt tijdelijke, belemmeringen in den afzet, ontmoet. Mededeelihg van krachtige maatregelen tot wegne ming van dit euvel besluit dit deel. Met betrekking tot hetgeen de Re geering wil doen om den belastingdruk te verminderen, is de troonrede al bij zonder sober. Wil vinden alleen dat verlichting van lasten noodig is voor een duurzame verbetering van den, maatschaimeliiken toestanden dat dé ze verlichting alleen mogelijk is bij een zuinig beheer. Waar de troonrede verwijst naar de dit iaar uitgestippelde lijn, weten wij dus in welke richting dat gaan zal. Als nieuwe regeling wordt alleen aangekondigd, dat ook de buiten liet Rijk wonende Nederlanders voortaan betrokken zullen worden in sommige belastingen. Op Wetgevend gebied is het lijstje ook kort. Voorzieningen op het gebied der jus- titieele wetgeving worden aangekon digd. Welke dat ziin echter niet. Wei iammer, omdat nu óf elke kleine rege ling daaronder valt óf de kans groot is, dat deze mededeeling slechts een vlag zonder lading i«. Een wijziging der Provinciale wet, partieele herziening van de wettelijke bepalingen op de forensen en wette lijke regeling van het handelsonder wijs laten hetzelfde niet omlijnde beeld zien. Voorstellen tot wegneming van enkele onnoodige beperkingen van de vrijheid van het lager or de;'wijs wor den aangekondigd. Uit deze bewoor dingen valt af te leiden dat deze vallen buiten den kring van de pas ingestel de Commissie. Wij mogen dus aanne men, dat het inderdaad slechts weinig beteekenende wijzigingen zullen zijn. Nieuw is £e zorg voor natuurschoon. Inderdaad een onderwerp voor een in termezzo-kabinet. Dat dit gezocht wordt in den zjn van vergoeding door fiscale verzachtingen (wat ziin dat; be lastingvrijstellingen, minder zware be palingen bij overgang of iets anders) getuigt van practischen zin. Maar dat zal wel niet zonder ernstig verzet lot stand komen. De ziektewet in gewijzigden vorm wordt nogmaals aangekondigd. Zeide de troonrede van verleden jaar ook in den zin van inruiming van plaats aan voorzieningen uit het maatschap pelijk leven opkomende, ditmaal luidt het in het bijzonder. Is dit een toevallig verschil, of duidt dit op een beperkter wijziging dan in 1925 in de bedoeling lag? De sociale wetten, welke wijziging behoeven tengevolge van internationa le organisatie zullen worden gewijzigd Korter kan het al niet. Ten aanzien van de overzeesche ge bieden geen enkele nieuwe gedachte. Alleen doorvoering van de nieuwe staatsregeling. Een krachtige wel- vaartspolitiek. De te verwachten ope ning van de Medische hoogeschool te Batavia. Dat is al. Gelukkig is de wel noodzakelijke, maar toch veelszins veel te streng doorgevoerde bezuiniging, die vooral in Indië hier en daar belang rijk nadeel bracht, achter den rug. In het geheel genomen is onze In druk, dat' deze «troonrede, meer dan eenig tot heden gezien gegeven, aan toont. dat het kabinet zich van niets zoo vast overtuigd weet dan van eigen zwakheid. 7 Een voorbeeld. De heeren Alberda en Stenhuis. en met hen het heele Socialisme, hebben zich krachtig doen hooren voor Ont wapening. Spoedig zal de ontwapeningsgedach te in de daad worden omgezet, want, zoo zegt Alberda, de tijd is dichtbij, dat achter deze voorhoede het geheele roo- de leger op,sthat en de ontwapening eischt. Wij zullen in de mobilisatie massale betoogingen ontketenen, welke oorlog onmogelijk zullen maken, roept Sten huis. 'tls altijd nog gelukkig-, dat de hec ren geen kans hebben om in daden om te-zetten wat ze met-woorden beweren. Het is inderdaal een gevaarlijke theo rie! Laten we voer een oog^nblik eens aannemen, dat in 1914 de Socialisti sche idealen eens werkelijkheid waren geweest. Dan was ongetwijfeld ons land mede in den oorlog^ betrokken geworden. Toen is echter wel gebleken, dat het slechts theorie is, v^pnt ook de sociaal democraten hebben, de verdediging onzer neutraliteit met onze wapengli goedgekeurd. Maar er zijn nog andere voorbeelden dat woorden en daden elkaar niet dek ken. Menigmaal is gewezen op België, waar een socialistische regeering krachtige militaire bewapening onder houdt. Maar ook Denemarken heeft een so cialistische regeering. Daar een voor beeld van zuiver socialistische prac tijk. Denemarken is niet zooals België door verdragen gebonden aan militaire regelingen. Daar heeft het socialisme dan ook de. theorie zuiver in practijk kunnen.brengen. In Denemarken is het leger en de vloot dan ook afgeschaft. 7.oo is het in theorie. Maar nu de practijk. Denemarken heeft daarvoor in de plaats gekregen een volledig bewapende reserve politie en een zeepolitie, welke leger en vloot vervangen. En de kosten. Deze zijn in verhou ding tot de grootte van het land zeker niet kleiner dan hier. Denemarken kan ons een voorbeeld zijn. V Nog een voorbeeld. De tweede "eisch van het Socialisme was „Medezeggenschap." Nu weten wij nog steeds niet wat met dat woord wordt bedoeld. Maar het is af te leiden uit enkele uitlatingen en uit de opstelling der groepen. De achturige arbeidsdag moet wettelijk vastgelegd, zoo dat onder geen voorwaarde daarvan afgeweken kan worden. De bakkers en inijnwerkers in hun werkkleeding eischten hun recht op het zonlicht op. Alles uitnemend als het kan. Maar over de mogelijkheid spreekt men liefst niet. Medezeggenschap zal zeker evenals in Rusland moeten zijn dat alleen be zit, uit arbeid verkregen, geoorloofd is? Het gevolg daarvan is overal ter we reld nog steeds geweest achteruitgang van het arbeidsvermogen. I-Iet kan ook niet anders. De zonde openbaart zich ook, en zeker niet op de minst laakbare wijze, in het onge oorloofd streven naar een maximum genot voor, een minimum arbeid. Wanneer medezeggenschap dus al leen beteekenen moet het toekennen van het recht aan den arbeider to streven naar dit ideaal, dan weten wij wat. het gevolg daarvan is. Maar ook nationalistisatie van nij verheid en bedrijven meet in verkeer de richting drijven, ook daarvan zijn bewijzen te over. In geen bedrijf gaat dit gemakkelij ker dan in het landbouwbedrijf. Bo vendien zou het inderdaad een mooie gedachte zijn, dat de grond het eigen dom van allen was. Maar ook leert ons Rusland al weer dat het niet gaat. In Rusland ging de bebouwde oppervlakte in 6 jaar tijds met 50 pet. achteruit. De graanprijzen liepen met sprongen achteruit omdat ze kunstmatig laag gehouden werden, omdat de Regeering als opkooper fun geerde. Het gaat met de nijverheid evenzoo. Ook daar achteruitgang zoodra men het particulier initiatief uitschakelt. Rusland is ons een voorbeeld. STADSNIEUWS. „Patrimonium Morgenavond zal in het gebouw „Patrimonium" een radiosamenkomst worden gehouden, die voor alle be langstellenden toegankelijk is en \taardoor men als 't ware zal kunnen tegenwoordig zijn bij de vergadering die in de Nieuwe Zuiderkerk te 's-Gra- venhage zal plaats hebben. 't Belooft een mooie avond te wor den: solo- en koorzang; orgelspel van den begaafden organist van die kerk, den heer C. Vos; mededeelingen van den secretaris der jubileumcommissie, den heer W. Heins; en last not least redevoeringen van twee onzer voor mannen: den heer Ji Schouten, lid der Tweede Kamer en Dr. K, Dijk. Laten inzonderheid onze arbeiders met hun gezinnen dezen avond present zijn, opdat wij tegenover werkgevers en werknemers, die den klassenstrijd prediken en/of voeren, stellen net „Toe nadering eischt Gods orde e.n dezer tij den nood", dat immers hec parool is der Christelijke arbeidersbeweging. Licht en Leven. In de Keik van den H. Petrus (Lan- gchrug; hield gisteravond de Zeerc-er- waarde Pater F. Hend'richs S. J. de eerste der Vijf conferenties, getiteld „Licht en Leven'waarin hij de grond slagen van den Roomschen godsdienst zal uiteenzetten. „Vae ponentihus tenebras luoein, et lueem tenebras Wee hun, die duis ternis voor licht uitgeven en licht voor duisterpis, met deze woorden van den profeet Isaïas of Jesaja (5 20) ving de spieker zijn lezing aan. Het schijnt of deze waarschuwing speciaal voor on zen tijd bestemd is, want velen maken thans het licht tot duisternis en de duisternis tot licht. Hoewel God zich op duidelijke wijze in de natuur openbaart, zijn er talloo- zen, die Hem daarin niet zien. Het zjjn de atheïsten en de. materialisten, die zeiven geen verklaring van het ont staan en het bestaan dei wereld kun nen geven doch de eenige mogelijke verklaring verwerpen, hetgeen zeer on wetenschappelijk is. Spr. kwam vervolgens tot de tegen werping, dat de groote geleerden, voor al de natuurkundigen, allen ongeloo- vig zouden zijn. Dit is niet juist; juist de grootste geleerden -hogen de knie voor den Schepper van het heelal, Spr. noemt als voorbeelden, sterrenkundi gen als Keppler, Copernicus en Her schel 1, wiskundigen als Gauss, natuur kundigen als Boyle, Volt, Ampère, Gal- vani en vele anderen. Er zijn ook menschen, vooral hier te iande, die wei eens gehoord hebben van de theorie van Einstein en die al tijd zeggen: „Och, alles is toch maar betrekkelijk" De relativiteits-lheorie is evenwel 'u zuiver wiskundige theo- re, die nog niet door 1 pet. van Ie men schen, die er over praten, begrepen wordt; bovendien gaat het hier over dingen die niet in de practijk van het dagelijksch leven ingrijpen, en de men schen, die zeggen dat alles betrekke lijk is, geven zelf in de practijk blijk, er rekening mee te houden, dat vele dingen niet betrekkelijk zijn. Men voert het pleidooi voor wat de dezer dagen overleden Duitsclie wijs geer Eucken genoemd heeft een „vor- aussetzungslose Wissenschaft", een ^wetenschap die ni©t aan voorwaarden gebonden is. Dit is evenwel een onmo gelijkheid, omdat ons verstand gebon den is aan de wetten van het denken. Een van die wetten is, dat alles wat bestaat, een oorzaak moei hebben bui ten zich zeiven, zoo komen we tenslot te tot de eerste Oorzaak, die het be staan heeft in zichzelven en die wij God noemen. Zoo kunnen wij met ons denken het bestaan van God vaststelleu, doch wij kunnen niet met ons beperkt, eindig verstand het wezen van den Oneindige begrijpèn. Er zijn twee scholen, wier fout het is, dat zij God wi'nen beperken binnen de grenzen vaa het mensche- lijke. in de eerste plaats de rationalis- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiSn por regel 227t cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adveiientien bij Toornitbetaling ran ten hoogete 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. De Troonrede. Buitenland. De cycloonramp aan da kust van Florida. Het bestuur van den Britschen mijn- werkersbond komt heden weer bijeen. ten, die alleen maar gelooven wat zij begrijpen, en vervolgens nog een ande re wijsgeerig-theologische richting, als wier vertegenwoordigers spreker o a. Sehleiermacher, Ritschi, Herrmann en Barth noemt. Deze laatsten maken den godsdienst tot een zaak van het ge moed; hij is gevoel van afhankelijk heid, van overgave. Doch van wien men afhankelijk is, aan wien men zich moet overgeven, daarvan heeft men g©en duidelijke voorstelling Zeker de openbaring moet weerklank vinden in de ziel der menschen, doch <le zaak, waarom het gaat, is niet de echo, doch de stem zelve. Als er een openbaring is* die dien naam verdient moet zij van buiten af tot den mensch komen en dit wil de moderne mensch niet aanne men; daarom verdwaalt hij in het duis ter van het subjectivisme. Daartegen over handhaaft spr. met klem de ob jectiviteit der openbaring, die van Godswege tot den mensch komt. A.s. Maandag zal Pater Hendrichs spreken over: Het hooger licht der openbaring. t Jaarboek der Rijksuniversiteit. Wij ontvingen het Jaarboelt ier Rijks universiteit te Leiden voor 1926, uitge geven bij de fa. S. C. van Doesburgh al hier. Het jaarboek is bijgewerkt tot op heden en bevat alle gegevens, die van belang zijn voor de Academieburgers en anderen, die belang is onze Univer siteit stellen. Ook zijn nog opgenomen de redevoeringen van den rector mag nificus, Prof. Dr. W. d e Sitter op 8 Febr. j.l, *,de eenheid der wetenschap" en op gisteren tot overdracht van het rectoraat. Aan het jaarboek zijn toegevoegd de „Acta Leidensia", Academische biblio graphic, die voor studeerenden van groote waarde is. „Zomerland". Onder den titel „Zomerland" is ver schenen een kinderleesboek, dat door de Erven de Wed. J. van Nelle voor de' verbruikers van haar verpakta koffie (tegen inlevering van 80 achter-etiket ten van de hahpondspakjes» wordt be schikbaar gesteld. Dit boek, geschreven door C. M. van HilleGaerthé, geeft eon geschiede nis weer ergens in een gehuchtje te midden van een prachtige natuur. De schrijfster geeft blijk, een open oog te hebben 'voor natuurschoon en zich tevens uitstekend te kunnen ver plaatsen in de omgeving en den kring, waarin de personen uit dit boek zich b'e wegen. Rie Cramer teekende 12 fraaie platen voor dit bo,e< er. deze dragen er voel toe bij,de aantrekkelijkheid van het boek te verhoogen. Met dit boek beoogt de Firma een re clame voor haar artikel ^offie on. wij gelooven, dac zij hiermede uitstekend is geslaagd. Deze reclame staat zonder twijfel op een hoog peil. Vereen, van Oud-Mathesianeiu In den Foyer van de Stadsgehoor zaal heeft gisteravond de Vereeniging van Oud-Mathesianen haar feestelijke jaarvergadering gehouden Voorzitter was de heer O. Knottne- rus uit Roterdam ,die de aanwezigen hartelijk verwelkomde. Daarbij richtte hij zich speciaal tot mej. Jeanne Hors ten. zangeres, en het L. Muziekensem- ble „Bobette", die de vergadering zou den opluisteren met zang en muziek. Spr. toonde zich ©enigermate teleur gesteld door het niet zeer krachtige medeleven der oud-leerlingen en be toogde, dat zij steeds in een verband vereenigd moeten blijven, om de sym pathie van het Genootschap M.S.G. aan te kweeken en te versterken, maar ook in hun eigen belang, omdat zij el kander met de verworven kennis en practische ervaring van dienst kunnen zijn. Spr. besloot met zijn beste wen- schen uit te spreken voor de toekomst van het genootschap en van de ver eeniging. en wenschte allen een pret- tigen avond toe. De zangeres droeg hierna bil de piano eenige sreestige nummertje® voor die zeer werden toegejuicht. Ook het verdienstelijk optreden van „Bobette" viel goed in den smaak. Na "de pauze lieten nogmaals Mej. .Hbjxten.zoowel al®. J3obette' zich hoo>

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1