NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 SEPf EMBER 1926 Aan het einde der week Het is een historische week, die we thans achter den rug hebben. Duits» h- land is nu eindelijk toegelaten tot den Volkenbond en daarmee is een nieuw tijdperk in de internationale politiek aangebroken. De tegenstelling tusschen de centrale en de geallieerde mogend heden is aan 't verbleeken, al moei daaraan helaas worden toegevoegd, dat tal van andere tegenstellingen be ginnen op te komen Toch is Duitschlands toetreden tot den Bond der Natiën een feit, waarvoor wij dankbaar mogen zijn: het is een belangrijke stap in de goede richting en met recht mag nu worden verwacht dat thans meer dan ooit de volken de handen ineen zullen slaan om te ko men tot 'het herstel van Europa. Wel is dit een zaak, die meer op maatschap pelijk dan op politiek gebied ligt, doch de staatslieden kunnen tot op zekere hoogte zorg dragen, dat voor een op leving van hét economisch leven de voorwaarden zoo gunstig mogelijk zijn Daarvoor is in de eerste plaats noodig: rust, en om die te scheppen is vereiscbt samenwerking tusschen dp volken. Zij moeten' elkaar tot een hand en een voet zijn en tezamen één groote ge meenschap. vormen inplaats, zooals nog maar te veel gebeurt, te handelen volgens het oud-heidensche spreek woord, dat de eene mensch den ande ren een wolf is. Ook binnenlandsche rust is een voor waarde voor welvaart, evenals zij ook het gevolg daarvan kan zijn, want hier is sprake van een wisselwerking. In dit opzicht is het ideaal nog evenmin verwerkelijkt; men denk© slchts arah de revolutiepoging in Spanje in het be gin dezer week. 't Scheen een oogen- blik of aan .het regime van den dicta tor Rivera een einde zou gemaakt worden, de laatste belichten luiden weer gunstiger 'en het gevaar schijnt nu weei* te zijn afgewend. Of T voor Spanje te betreuren is, dat aan de dictatuur nog geen einde is gemaakt? Men zou met de toestanden aldaar goed op de hoogte moeten zijn om zich een oordeel daaromtrent te KjCmnen vormen. Doch het lijkt ons Duitenstaanders wrel boven allen twij- -Tel verheven, dat Primo in Spanje lang niet zulk zegemijk werk heeft verricht als Mussolini in Italië. Het lijkt, of de dictatuur van Spanje slechts een na bootsing is van die in Italië. En een dergelijk regime als in Italië navolgen is een gevaarlijke proefneming, want dictators, die dien naam werkelijk verdienen en wier optreden is in over eenstemming met die hunner collega's in het oude Rome, worden niet ge maakt maar geboren. Zij regeeren in zeker opzicht suo jure. Nog in ander opzicht dan met be trekking tot de buitenlandsche poli tiek, is de afgeloopen week er eene ge weest, waar men nog lang aan zal te rugdenken. Donderdagmiddag werden we opgeschrikt door het bericht van een spoorwegongeluk, dat in de nabij heid van Leiden had plaats gehad en' waarbij meerdere dooden en gewonden te betreuren zouden zijn. Groot was de spanning, vooral 'bij hen, die ken nissen en familieleden hadden van wie zij wisten of vermoedden, dat die met dezen trein zouden gereisd hebben. Wij denken er maar zelden of nooit aan, dat iets dergelijks mogelijk is, want. spoorwegongelukken komen in ons land gelukkig slechts sporadisch voor. En vooral op een zoo druk baan- vaak als tusschen Den Haag en Lei den acht men zulks bijna uitgesloten. Deze spoorwegramp intusschen heeft er on9 nogmaals op ontroerende wijze aan herinnerd, dat er maar één schre de is tusschen ons en den dood, en lat wij invalle omstandigheden des le vens de bewarende hand des Heeren van noode hebben. Uit het grijs verleden. DE GROOTE VERZOENDAG. De maand Tisjri, de eerste van het burgerlijk en de zevende van het gods dienstig jaar der Joden, heeft een drie tal feestdagen-, die ons alio in Numeri 29 genoemd worden. Op den eerstelt dag dezer maand werd gevierd het feest der Trómpetion (vs. 16), vervolgens op deh tienden de Groote Verzoendag (vs. 13) en ten slotte van den vijftienden tot den twee-en-twinstigsten liet feest'der Loof hutten (vs. 12 Ook thans nog worden deze dagen door de Joden in acht genomen. De Nieuwjaarsdag van het jaar 5687 valt dit jaar op 9 Septembev, de Groote Ver zoendag op 18 September en het Loof huttenfeest op 23-21 September en deze wordt besloten met het z.g. Slot feest op 30 September. De Hebreeuwsche naam van den Grooten Verzoendag is „Joon* Kippoer" d. w. z. dag van verzoening, of ook in het meervoud „Joom hakkippoerim", dag der verzoeningen. De plechtigheden van dezen dag wor den ons beschreven, behalve in Num. 29, in Leviticus .16: de naam „Joom hakkippoerim' komt daar evenwel niet voor wel in Lev. 23 27 e. v. en 25 9. Het woord kippoer'" is afkomstig van een stamwoord, dat .dekken, be dekken' beteekent, zoo kreeg bet de beteekehis van „vergeven' in den zin van: de schuld bedekken. Het deksel van de ark des Verbonds heet in het Hebreeuwsch „kappóreth"; in dit woord komen deze beide beteekenissen tezamen; de. oorspronkelijke van dek sel en de latere afgeleide: iets, dat diende om te verzoenen. De Groote Verzoendag was door God ingesteld als een dag van nationale verootmoediging en verzoening van de zonden, die door priesters en volk bei de in bet afgeloopen jaar bedreven waren en waarvoor neg gee.u verzoe ning geschied was. De hoogepriester zelve vervulde dan de godsdienstige plechtigheden, en dit was de eenigste dag dat hij bet Heilige der Heiligen mocht binnentre den. Hij droeg dan niet zijn kleurige ambtsgewaad doch witte linnen kl'ee- deren. Eerst offerde hij een var (jonge stier) voor de verzoening van zijn zon den en die van zijn huis. Daarna nam hij twee hokken, aangeooden door het volk, van welke één geofferd werd voor de zonden der gemeente van Is raël. Met het bloed van den jongen stier en van den bok, die geofferd wa ren, ging de hoogepriester het Heilige der Heilige binnen en sprenkelde van dat bloed zevenmaal op de kappóreth en ook zevenmaal vóór de kappóreth. Op dezelfde wijze werden vervolgens ook het Heilige of de tent der samen komst en het brandofferaltaar gezui verd van „de onreinigheden der kin de» ren Israëls" (Lev. 16 16). Ten slotte legde de hoogepriester zijn beide handen op den kop van den tweeden bok, die door het volk was aangeboden, belastte dien met al de zonden des volks en joeg hem daarna de woestijn in. De schuld is weggeno men en wordt in eeuwigheid niet meer gedacht, aldus is de symbolische be- teekenis van deze handeling. Dezelfde gedachte, die de Psalmist aldus uit drukte: „Zoo ver het Oosten van het .Westen verwijderd is, Zoo ver verwijdert Hij onze overtre dingen van ons". De Groote Verzoendag was voor hej volk een sabbat der rust, waarop zij zich van allen arbeid onthielden, maar tevens de dag, waarop zij hun ziel moesten verootmoedigen (Lev 16 29; 23 27). De beteeksnis van deze laat ste uitdrukking is, dat zij dien gehee- len dag, van den avond tot den avond, geen voedsel tot zich mochten nemen. Dit was de eenige vastendag, die door Mozes bevolen was. Tijdens en na de ballingschap werden nog andere vasten ingesteld; toch wordt, wanneer sprake is van „de vasten" zonder na dere vèfklaring de Grooten Verzoen dag bedoeld. Dit is het geval in Hand. 27 9, waar staat, dat de vaart zorge lijk v/as, omdat ook de vasten nu voor bij was. Het is merkwaardig, dat dit de eenigste maal is, dat in do gewijde ge- RECLAME. Vraagt Zie étalage. schiedenis van dezen vastentijd spra ke is en dat het dan nog alleen ge schiedt om den tijd aan te duiden: liet najaar met zijn gevaarlijke stormen. Dit neemt evenwel niet weg, dat dit jaarlijksche vasten zeer nauwgezet werd waargenomen, Ook thans nog wordtjioor de vrome Joden met „Joom Kippoer den ge- heelen dag gevast en staat deze dag in het teeken van boete en berouw. Helaas dat zij Hem niet kennen, die, zooals de schrijver van den Brief aan de Ile- breën hem teekent, de hoogepriesicr van den waren tabernakel is: „Doch toen Christus optrad als hoogepriester der aangebrachte weldaden, is Hij door de grootere en volmaaktere tent, -lie niet met handen gemaakt is, dat wil zeggen, die niet tot deze aarde behoort en niet door het bloed van bokken en jonge stieren, maar door zijn eigen bloed eenmaal ingegaan in het heilige, waardoor Hij een eeuwige verzoening verwierf". (Hebr. 9 11,42). D AMRUBRIEK CoiTespondenitie-adres: 211 Valken- hos cb kade, Den Haag. Probleem no. 4. Eindspel van Joh. de Bree, A'dam. Wit begint en wint. Stand: zwart (1 schijf en 1 dam) 19 en dam op 20. Wit (3 dammen) op 4, 12, 36. Oplossing no. 1 wit 2318. 3429, 40 x 20, 32—27, 33—29, 29 x 18. 26— 21 enz. Oplossing no. 2 4025, 18 x 29, 27 x 38, 38—32, 39—34, 46—41, 26-21, 27— 22, 35 x 44 x 2 en wint. Openingssiudies. Ter bestudeering hieronder een tweetal openingen, gespeeld door een viertal der sterkste damspelers van Frankrijk De eerste partij weïd ge speeld' door Weiss, oud-wereldkampi oen tegen di\ Molinard, oud-kampioen van Frankrijk. De notaties zijn van 4e Haas uit „le Damier." Hollandsche opening. 1 33—28 18—23 2 39—33 Naar de theorie is 3127 sterker. Antwoordt zwart daarop met 1218, dan kan Wit gunstig afruilen met 27 22, 32:12, enz. Maar het beste ant woord voor zwart is 2024, waarop wit 34—30, zwart 17—21. wit 3933 tot gelijk spel leidt. 12—18 3 31—27 17—21 Aan 712 geef ik de voorkeur. In de -klassieke partij is het van veel be lang een schijf op 17 stand te doen houden. 4 4429 7—12 5 37—31 21—26 6 50—44 26:37 7 42: 31 20—24 S 47—42 14—20 9 41—37 10—14 Overtreft .1217, waarop wit met 34 29, 40:29 een uitmuntenden stand verkrijgt. 10 46—41 Vrij zwak. Veel heter ware 3430 om eerst daarna op zwart 2025 af wachtend 4641 te spelen. 1—7 11 31—26 Gunstig is deze zet wel niet, maar er bood zich niets heter aan. Immers op 34$0 zou zwart 2025 wit dwin gen met dezen zelfden zet 31—26 te antwoorden, want uit den stand: zou volgen op: te 1 te te. m B te m M rjfcja, at Póm «X m C *3 V U I WA 'fm SÉ Ml A. 39—34, 27:16, 28:17, 16:27, 34: 23, 30:10. 1621, 1822, 12:21, 23—29, 19:50, 5:14 wint. B. 40—34, 27:16, 28:17, 16:27, 34: 23, 39:30, 30:10. 16—21, 18"—22, 12:21, 23—29, 25:34, 19:50, 5:14 wint. De tweede partij werd gespeeld tus schen Giroux met wit en Fabre. de huidige wereldkampioen met zwart. Hollandsche openinq, 1 33—28 18—23 2 39—33 17—21 de bekende Fabre-afwijking. On 3 31 26 speelt, hij 3 1117 en later 1218 en 17—22 met eenige tempo's winst. 3 44—39 21—26 4 3ï—27 11—17 53430 Tegen zijn geduchten tegenstander durfde Giroux 5 3631 enz. niet aan. De volgende variant, ongeveer dezelf de als in de partij Vos-Fabre tijdens Fabre's tournée door ons land in 1920, geeft zeer interessant spel: 5 3631?! 1721- 6 41—36, 20—25 7 47—41 14— 20; S 50—44, 10—14; 9 34—29, 23:34; 10 40:29. Zwart kan nu wel 19—24 spelen, doch wit Jieeft tempo's genoeg om hed te dwingen toch veld 19 of 17 te bezetten, waarna de groote afruil naar het centrum volgt door 28—23 of 22 met onberekenbaar spel. Toch lijkt de tekstzet niet de sterk ste; de beste voortzetting is 5 3429 en 6 40:29 (5 37—31 enz. kan natuur lijk niet door Zwart 2329 en 1722). 5 17—21! Waar wit veld 29 voorloopig niet kan bezetten, is de klaverbladstelling sterk. 6 37—31 Sterker is 30—25; Zavart moet ten slotte toch veld 18 bezetten en dan "is 'de voortzetting 2631, 4136, 4741 en 2722, 31:22 te verkiezen boven den tekstzet. Onmiddelliik 3631 is zwak.door Zwart 2329! en 20:29met "overwegend voordeel. 6 26:37 7 42:31 12—18! belet zeer geestig 8 3126 door 2329 S 47—42 21—26! dwingt wit zich te verklaren oi de kroonscbijf geïsoleerd of opsluiting;# 9 41—37 de beste.' 20—25 10 '50—44 (27—22, dat tenslotte toch moet volgen, is sterker). 25: 34 11 39:30 15—20 12 30—25 7—12 13 44—29 20—24 14 40—34 24-30! Een sterke, of beter gezegd, een zeer kansrijke voortzetting. (H.D.) GEMENGD NIEUWS. Ernstige twist. T© Overho- ven bij Sitt'ard raakten gisteren de( zwagers P. ©n C. in twist over het ver doelen van een stuk grond uit eeni nalatenschap. Hierbij werd ook van het mes gebruik gemaakt en 'stak C.; Lij?; zwager verschillende malen in den' rug. P. werd zeer ernstig gekwetst naar het in de nabijheid gelegen kloos ter overgebracht, waar geneeskundige! hulp kon worden verleend. C. is door de marechaussee gearresteerd. Men vreest, dat P. het leven er bij "in zal' schieten. Overval *do or bandieten. Donderdagmorgen omstreeks half vijf,, toen L. A. te Capelle (IJsselj met zijn dienstbode was gaan melken, is zijn vrouw door twee bandieten overvallen, meldt de ,,N. Ct." Een zak is om haan hoofd gewikkeld en ze is met ijzer- draad vastgebonden en in een koel bak gestoptr Daarna hebben de dieven! het huis doorzocht en zijn ze yerdwe-' nen met ongeveer f 1000 in contanten. Inbrekers gepakt. Te Overt schie heeft de politie gisternacht tweel, personen uit Rotterdam, aangehouden1 in bezit van een hoeveelheid rijwiel- onderdeelen, wélke zij door middel van braak u!t de werkplaats van den rij-: wielhandelaar A Hooiman aan de Zwet te Delft hadden gestolen. Een hunner bleek een'oude bekende van' ,'de justitie te zijn. Beiden zijn te Delftij in arrest gesteld. Verdronken. Gisteravond te! in de Waalhaven ve Rotterdam dei IS-jarige expeditieknecht P. A. ver dronken. De jongen zat op een zak', aardappelen welke op het dek van'! een sleepboot lag. Op tot nu toe on-, verklaarbare wijze is hij daaraf genj gleden en te water geraakt. De kapi-, tein trachtte hem nog te grijpen maar!) de jonge man verdween in de diepte.' De rivierpolitie heeft eenige uren naati, het lijk gedregd, doch nog tevergeefs., Tra mbotrsing. Gisteren had!, te Mamelis, gemeente Vaals, een bot-; sing plaats tusschen den vrachtautoi van aen heer Kuypers uit Holzet enl! de stoomtram van Vaals naar Gul-! pen. De vrachtauto werd om verge wop; pen, waarbij 'de inzittenden eenigei lichte verwondingen bekwamen. De maikiproducten, waarmee de auto ge-[ laden was, vlogen over de straat, waart; bij een groote Hoeveelheid eieren brak. G e v a a r 1 ij 'ke aardigheid. Gistermiddag zag kapt. .Von Freitagj. Drabbe, die per auto den Amersfoort schen straatweg passeerde, een meisje op den weg liggen. Ze lag badend in/ haar bloed en in bewusteloozen toe-/ stand. Het meisje werd opgenomen/ en naar het militair hospittaal te Naar-. !den vervoerd, waar een ernstige hoofd!; wonde behandeld werd. Het kind wist! zjch alleen te herinneren dat ze op een/ rijwiel' gezeten, zich had laten voort-; slepen door een vrachtauto. Waar- schijnlij'k is zê daarbij gevallen. Haar toestand was gelukkig vanj, dien aard, dat ze per auto. naar haar woning te Laren kon worden vervoerd! Ernstig ongeluk. Gisteroch tend, omstreeks 8 uur, kwamen twee! fietsende meisjes in botsing met een paard uit een manége aan de Duin-, straat te Scbeveningen. De eten kwam er vrij goed af; zijl bekwam slechts eenige verwondingen! en kon na verbonden te zijn, door deni G. G. D. naar huis worden overge1- bracht. Het andere meisje kreeg een slag van het paard', en werd opgenomen; met een schedel fractuur. In bewus- telöozen toestand werd zij 'door den] G.G.D. nagr het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Aanranding. Omstreeks half 10 gisteravond stond een 28-jarige schippersknecht aan de rivier DeNieu we Maas bij de Oude Plantage te Rot terdam. Juist wilde hij fluiten om aan] boord "te kunnen worden_ gebracht, toen hij plotseling een slag in den nek! kreeg, waardoor hij bewusteloos ineen zakte. Toen de man na eenigen tijd weer; bij'kwaih bleek hem, dat hii was mee gesleurd door de daders, aie he.rn op ae glooiing van den waterkant hadden! neergelegd. Hij had een niet ernstig© wonde aan het hoofd. Uit de binnenzak van zijn vest miste hij acht biljetten van f25 en zes biljet-' ten van flO. Leidsche Penkrassen. Amice, Je zult begrijpen, dat ik deze week niet andjers kan, dan beginnen met: {hetgeen^ Donderdag hier in onze on middellijke nabijheid plaats greep. Och, het gaat ons allen zoo, als we. lezen van een ernstig spoorwegonge luk ergens in1 Frankrijk, ja dan treft ons, dat even. Wie zuchten eens, maar het gaat ons weer voorbij. Dat is op zichzelf niet vreemd. Ik! heb eens een Christen-medicus dat thooren verklaren op deze wijze: Hoe) dichter wij geplaatst zijn bij een voor werp, dat ons oog ziet, hoe grooter dat beeld wordt. Zoo is het ook met' ons ziele-aanschouwenDe menschen^ die ons het naaste zijn, zien wij duide lijker, tot hen voelen we ons meer aan getrokken. Dat lijkt inderdaad heel natuurüjk. Maar ter zake. Ik kan je wel zeggen, amice, dat Donderdagavond heel Leiden er van' onder den indruk was. Zag men anders: hier en daar vroolijk snappende jonge lui, nu stonden ze bijeen om te bespre ken het groote gebeuren. Het deed me als Leidenaar goeid, zooveel ernst en medeleven te 2ien. iMaar weeit je wat ik vooral met heel: veel genoegen heb gezien, dat zooveel rappe handen van doktoren, van ver pleegsters, van gewone arbeiders, be zig waren pm te helpen. Zie, dat doet bet hart goed. [Wat is het anders vreeselijk, zoo'n: ongeluk. Het eene oogenblik snort de trein met een vaart van 60 K.M. vroo lijk en dartel over de ijzeren baan en het volgende oogenblik is juist die kracht de oorzaak, van zoo ontzettend ongeluk. Zie amice, ons leven is nu eenmaal niet anders dan een tooneed' van af wisselende gewaarwordingen. iWjj 'ja gen mee. Het gaat schier nooit Hard; genoeg. De trein was hier nog slechtsi eentweetal' kilometers van het sta tion, nog enkele minuten en ©en deel der reizigers had de plaats van bestem ming bereikt en toenweg leven. en welzijn. Maar het treurigste van alles, amice: is, dat we zoo weinig de roepstem Gods daarin zien. En toch Hij heeft weer tot ons gesproken. In onze' on middellijke nabijheid. Geve Hij ons op te meiken. Weet je wat mij droevig trof na de ramp Terwijl rappe handen bezig wa ren nulp te bieden, en de nabestaan den van reizigers angstig vragend na der 'kwamen, moest over het land van een der boeren een weg gezocht. Het was grasland. Het stond mooi; voor een aantal koeien om te watertanden. Geen wonder dus, dat de eigenaarxi met leede oogen aanzag, dat zoo vel en door dat gras een weg baanden. Be- f" rijpelijk dus, dat de man niet wild© ebben dat iedereen, ook degene, diel louter uit nieuwsgierigheid zich naar de plaats des onheils spoedde, over zijn land liep. Maar neen, verbiedeni dat deed ons boertje niet. Hij telde de neuzen en dacht zeker, zooveel neu zen maal een dubbeltje dat geeft mij een aardige schadevergoeding. Recht had hij, maar 't mooiste was het met. Een andere aangelegenheid geeft deze week stof tot schrijven. De examens aan ons Gymnasium vielen dit jaar niet bijster gunstig uit. Dat was verwacht. Zoo althans mogen) we veronderstellen, nu bij den aan vang van den nieuwen cursus Cura toren het noodig hebben geoordeeld' pm aan de leerlingen een soort ver maan schriftelijk te» doen toekomen. Naar aanleiding daaarvan wordt heel veel gefluisterd in onze goede stad. je weet amice, in Leiden fluistert mem veel, wat men hardop moest zeggen,, dus je zul't mij hoop ik iuet kwalijk nemen, dat ik enkele dingen dan ook maar eens neerschrijf. In de eerste plaats dan fiuistert men* dat het toch teurig is, dat Curatoren moeten klagen over het spieken. Het. is een oude kwaal, dat spieken, maar een leeraar die wil, kan dat tochi tegengaan. Zoodat ik maar zeggen wil,, dat curatoren daarover toch eigenlijk niet bij de leerlingen moesten klagen,, maar daarvoor ae leeraren tot ver antwoording roepen. Misschien is het wel reeds gebeurd, en dan heeft het' fluisteren en mijn schrijven alleen nog! deze beteekenis, dat dit dan ook wel' ©ens tot geniststelling mocht worden meegedeeld. De ouders klagen er over amice, dat ze zoo weinig contact hebben met da onderwijs-inrichtingen. Nu wil ik wel zeggen dat het mil voorkomt, dat dit de schuld is van ae klagers zelf. Wie als verzorger van kinderen zijin. pficht: doetj stelt zich ook op de hoogte van) het onderwijs. Ik zal den leeraar of onderwijzer- nog moeten ontmoeten,, die mij weigerde om inlichtingen over mijn schoolgaand kind te geven. Maar het zou tóch gemakkelijker zijn em grooter paedagogische waarde" heb ben, als men daarvoor speciale ouder avonden organiseerde. Een andere fluisteraar zegt, 'dat het) peil van de school zoo daalt. Rijp em groen vraagt toegang. Het gevolg is„ dat de eerste klasse overladen is, em •een goede schifting niet mogelijk is voor het tweede jaar, terwijl dan op zeer gebrekkige wijze de leerstof is doorgewerkt. Nog een andere fluisteraar zegt, dat) de aansluiting tusschen Lager- en Mid delbaar onderwijs, ondanks alle pogin gen die zijn aangewend, nog steeds' bedroevend slecht is. De eene school heeft b.v. nog' Fransch als vak bui ten het leerplan, de andere niet. Straksi 'komen de kinderen op H.B.S. ot'Gymi nasium en de maa:' wordt genomen.' naar degenen die het verste zijn,, met al 'de gevolgen voor de andere leerlingen. [Weer een ander uit een stille klacht, dat er hoegenaamd geen con tact is ttisschen Lagere School en Mid idelbare School, voor wat betreft dei zoogenaamde verklaringen. Ze bedoe len dan niet zoozeeer ae verklaringen zelf, als de mogelijkheid- om zonder! verklaring toegang te krijgen. Zool moet het, volgens 'dezen, voorkomen,, dat kinderen welke geen verklanngi konden krijgen, toch admissie-axamen deden en.slaagden. Mten tast het 'duister wat daar achter steekt,, amice. Omdat men het niet raden kan, fluistert men alweer, dat vooral dan dit: kwaad gezien wordt, als het' getal in geschrevenen nadert de grens waarop klasse-splitsing mogelijk wordt. 29 of] 30 leerlingen vormen één groote klasse maar 31 zijn te splitsen in twee kleine) klassen van 16 en 15. ,Voor veel' fluisteraars is het ook! maar een wat dankbaar onderwerp om' te kankeren over de lange vacanties.. Natuurlijk niet in de eerste plaats om dat men aan leeraren en leerlingen de, lange vacanti© misgunt, maar omdat het toch al' zware program dan in zooveel korter tijd moet afgewerkt worden. Er worden natuurlijk nog wel veel meer fluister-gesprekken gevoerd. A.ls( ik er nog eens wat van hoor, schrijf ik je wel eens weer. Maar wat ik nu al vast hieraan! toevoegen wil is dit, dat het vast en zeker niet goed gaat met ons onder wijs. Leiden heeft in dat opzicht een] goeden naam te verliezen. Als Leide naar zou het mij spijten, dat het zoo ver moest komen. Daarom lijkt het mij', nuttig, dat een onderwijs-specialiteit en die hebben we natuurlijk genoeg in ons midden er eens over gaar schrijven en dan ons vooral eens pre cies zegt, wat er ontbreekt en hoe het moet worden. Heusch amice, daar wachten velen op. 'k Zal 'er eens met de redactie oven spreken, maar ik twijfel niet ot er' zal gaarne aan zoo'n bijdrage pla^s. SRaaven ivjERLTAiii. .f

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6