Kousenreclame lYOOi zijden cq dameskousen 39 ets. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1926 TWEEDE BLAD. j|j IJit de Schriiten. ZWAARDEN TOT SPXüEN; SPIESEN TOT SIKKELEN. En hn zal onder groote vol ken richten en machtige hei denen straffen, tot verre toe; en zq zullen nunne zwaarden slaan tot spaden en hunne spie sen tot sikkelen, het ééne volk zal tegen het andere volk geen zwaard opheffen en zp zullen den krjjg niet meer leeren. Micha 4:3. .V redesconterentie I Ontwapening I Ziedaar twee tooverwooorden van on zen tijd. Twee idealen, dig eigenlijk één ideaal zijn zeer begeerlijk. ^Xwllen wij, Christenen, de pogingen! $ie tewerk gesteld worden om een iduurzamen vrede te verzekeren niet; toejuichen? Natuurlijk, zullen wij' ze toejuichen. Zullen wij, Christenen, de bepeiking van bewapening en van oorlogstoe rusting niet in de hand werken? Militairisten zijn we niet. Maar anti-militairisten zijn we ook) niet! Wij wenschen bewaard te worden voor overdrijving. Tot diegenen, welke Van de vredesconferenties en van de ontwapening alles verwachten, be koor en wij stellig niet. Hoe zou een ideaal, die niet rekent met de zonde ooit te vervullen en te bereiken zijn? Wij weten- beter. Wij verwachten van al die pogingen, die gedaan wor den wel iets, misschien veel, doch lang niet alles. Bewijst de geschiedenis, van de laatstverloopen jaren niet zon- lieklaar, dat ons standpunt juist is? Wij verwachten het „Vrede op aar- !de" van een anderen kant. Van denzelfden kant waarvan Micha de profeet vóór Christus het reeds verwachtte. „W ij zullen" zeggen de diplomaten,,, de staatslieden, de gezanten, de vre- Idemakers. „H ij zal", zegt Micha, en wij zeggen !het Micha na. Wii verwachten het van God, niet Van de menschen. Wij rekenen op de beloften, diö 0oor God zelf op allerlei wijze, m allerlei tijden, gegeven zijn, herhaald) zijn, bevestigd zijn. Christus in onze Vrede. En in zijm vrederijk, déhr zullen de wapens voor goed neer zijn. Goiü1 zal onder groote volken, richten De ouderen onder ons weten, hoe vroeger bij een dreigend oonflict in het volkrenleven steeds de opmerking werd 'gehoord: De groote mogendhe den zullen het niet toelaten. De groote mogendheden zullen tusschenbeide ko men. Maar we hebben geleerd, niet; op de groote mogendheden te moeten en te kunnen vertrouwen. God zelf zal over die groote mogendheden rich leun en recht doen, tot verre toe: Hij neigt Ide harten van koningen en van volken; tot aan het einde aer aarde: ze zijn alle-in Zijn hand. Laten ze thans nog onrecht op onrecht stapelen, vooral tegen de kleine ,en verdrukte Gemeen te, Gods tijd komt én mèt Gods tijd! komt _,ook Gods rechj, want Hij cLiei den vrede tusschen God en mensch be werkte, Hij verzoent ook alle volkeren met elkander voor eeuwig. Werkelijkheid zal dat vrederijk zijn, ongedachte en ongedroomde werkelijk heid, want God doet wonderen, straks als de berg Sion aan de spits vani alle bergen zal staan en als alle volken pelgrims geworden zijn, die optrekken) ;naar Jerusalenf. Dan zullen de volken weer naar het zwaard grijpen, maar niet gelijk ze altijd hebben gedaan om te zwaaien, maar om het neer te leggen. Niet omi met het zwaard te slaan, maar om op het zwaard te slaan. Want dar zwaard wordt op het aanbeeld gelegd en dap per danst de harde hamer over het gloeiend metaal, zoolang, totdat het zwaard tot een spade is omgesmeed. Want het zwaard is overbodig ge worden. Niet het zwaardj in de scheelde, maar/ het zwaard verdelgd, ja sterker nog,, omgezet in een werktuig van 'deni vrede. Dan zullen de volken weer naar dei. spies grijpen, maar niet gelijk ze altijd! hebben gedaan, om die spies te dril len, maar om dien neer te leggen. Want de spiespunt wordt in de smid se gebracht en de spies wordt tot een sikkel of een snoeimes omgesmeed. Hoezeer verstaat Micha de kunst om met één enkel woord haele vi sioenen voor onze verrukte verbeel ding te tooveren. Zwaarden en spiesen het bretngti ons voor den gee6t het slagveld, waan de benden op elkander inrennen, waar de krijgswagens met hun scherpe zei sen aan de wielen, overal hakken en snijden, wonden en dooden; waar de zwaarden worden gezwaaid en waar ide spiesen trillend1 door de lucht sis sen; hét slagveld* is de plaats vani haat, van verderf, van dood; van 'de aasvogels, do gieren, de hyena's; vani het gekreun en gesteun der gjewonden. Zwaarden en spiesen wat ver schrikkelijk visioen. Maar: spaden en sikkelen het brengt <?ns voor den geest het akker veld, waar de ploeger de voren trekt, waar de zaaier den arm zwaait, waar de maaier het droge gouden graan ruischend vallen doetwaar de garven- bindsters de schooven op de Bokken zetten. Het akkerveld is ae plaats van vrede, vreugde, levenvan den leeuwe rik, die tusschen de -halmen heeft ge bouwd zijn nest en die ciikelerid hoog zingt boven al die weelderige heerlijk heid; het akkerveld is de plaats van het blijde lied van den blijden arbeid. Spaden en sikkelen wat ver- fcwikkelijk visioen. Ziedaar in beeldspraak wat God doet. Hij doet het door den Vredevorst* onzen Heere Jezus Christus. In de toekomst van den Heere Jezusi Christus wordt de krijg niet ijieer geleerd. In merkwaardige tegenstelling tot dit alles schijnt Jezus' eigen woord! :te staan: „Ik ben niet gekomen om vrede te brengen, maar net zwaard". En zeker, de komende Koning brengt een scherpe crisis teweeg. Om in den vrede te deelen, moeten Wij den strijd! hebben gekend en meegemaakt. Den strijd met onszelf, den strijd met de zónde, den strijd met de wereld .en den duivel. We hebben te strijden; an ders zullen we immers niet kunnen) ingaan. Maar als de geweldige eind worste ling ten slotte is beslecht en de Vrede vorst overwinnend uitrijdt op het wittel paard, der victorie, dan houdt de strijd: op,'dan wordt geen oorlog meer ge leerd, dan heft 'het <?ëne volk tegen het andere geen zwaard meer. op. Want dan zijn er geen zwaarden meer. Alle zwaarden zijn spaden geworden. Deze toekomst is nog ver. En ze schijnt tegenwoordig verdei? dan ooit. Maar ze 'komt. Iets daarvan, wordt in het diepst van ons hart, door de zonde- een slag veld, reeds ervaren, als Gods genade! daarvan maken wil een zaadveld vol goede vruchten der dankbaarheid. Isi het niet een wonder in onze oogen? Zwaarden worden spaden is het bij aanvang ook uw zalige ervaring Spiezen worden sikkelen weet ook gij "het in uw leven? HEIMWEE. 'k Verlang, naar huis naar 's Vaders tempelwoning. Waar mij een eeuwige vreugde wacht. Daar zie ik Hem, mijn Heiland en rüijn Koning, Naar Wiens gelaat mijn ziel zoo lang reeds smacht, 'k Heb meengen wensch gekoesterd in mijn leven, Maar 'k heb getracht, die alle op te geven, Ik heb geen oor meer voor het aardseh gedruiseh, 'k Verlang naar huis. FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamscti verhaal). 74) Bruno hield een poos met tranende oogen den verbaasden blik op Ja-et pa pier gevestigd. Dan, door het besef van Simons edelmoedig inzicht ge troffen, keek hij met dankbaarheid naar zijn dooden vriend. Maar eensklaps richtte hij zich op bij bet hooren van stemmen, die ne vens hem klonken. Hij schouwde met verbaasdheid op een tiental Fransche soldaten en een Overste, die in uiterste verwondering zijn zonderlinge daad schenen af te spieden en hem door hun blikken de verklaring er van vroegen. Voor alle antwoord toonde Bruno het papier, dat Brutus hem tot erfenis had nagelaten. De Overste las het, gaf het terug en sprak tot zijn mannen: „Men lichte dezen Burger voorzich tig op; hij worde in de schuur bij de groote baan gedragen. De Chirurgijn majoor verbinde zijn wonde zonder uitstel 1" Het edelmoedig bevel werd uitge voerd: vier Fransche soldaten droe gen Bruno naar het gehucht. SLOT. Bruno werd naar het gehucht ge dragen en tusschen een groot getal Fransche gekwetsten in een schuur neergelegd. De heelmeester vermaakte zijn been onmiddellijk, en ieder om ringde den lijdenden jongeling met zorg en eerbied; want de Generaal Jardon, die dezen beschermbrief ge- teekend had, was geen man om de miskenning van zijn bandteeken on gestraft te laten. Toen Bruno te kennen gaf, dat zijn moeder zich in het gehucht bevond, en hij den wensch uitdrukte om haar te zien, zond men oogenblikkelijk om haar naar de hoeve door den jongeling aangeduid. Zijn moeder en Genoveva werden tot hem geleid, en mochten met hem zijn en hem troosten, zonder dat ie mand der Fransche soldaten zich ver stouten durfde hun een twijfelachtig woord toe te sturen. Integendeel, daar de beide vrouwen ook de andere ge kwetsten met medelijden en liefde hielpen verzorgen, werden zij weldra door allen met dankbaarheid en ware achting bejegend. Vijftien dagen later brachten de Franschen hun gekwetsten naar Has selt over. Bruno bleef in liet gehucht. Dan eerst bekwam hij tijding over het lot zijner ongelukkige wapenmakkers: maar de inlichtingen waren zoo schrik kelijk, dat «hij dikwijls in stilte tranen vergoot bij het lezen der Gazette van Antwerpen, die hem door den notaris van 't naastgelegen dorp was bezorgd geworden. In twee verschillig© nummers van 'k Verlang naar huis, k wacht niets meer van deez' aarde; Zij biedt geen zielevrede aan; O, wereld, hoe gering is uwe waarde Bij 't goud der stad, die zal binnengaan Zoo lang God wil, zal ik mijn kruis hier dragen En gaan mijn weg blijmoedig, ronder klagen; Toch zucht mijn ziel, zoowel bij 1 vreugd als kruis: 'k Verlang naar huis. 'k Verlang naar huis* het scheepje zoekt de kusten; De stroom vloeit tot den Oceaan; Het kind vleit zich in moeders arm ter ruste, Zoo wil ik ook tot mijne ruste gaan. 'k Heb menig lied vol vreugd en lust gezongen, Maar iedre zang is door dien toon verdrongen, Die thans mijn ziel doortrilt in zoet gesuis: 'k Verlang naar huis. KERK EN SCHOOL, NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Pesse, G. S. Pjjlgroms, cand. te Sneek. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Ridderkerk, It. Kok te Gouda. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Ds. W. A. Dekker te Krabbend^ke die het beroep aannam naar Holland- scheveld Zuid Oost, is voornemens al daar op Zondag 3 October as. zgn in trede te doen. Als bWesfciger hoopt op te treden Da. J. Kooiman, van Hollandscheveld. Dr. J. Waterink, Door de classis Amsterdam der Geref Kerken is tegen 1 October eervol eme ritaat verleend aan ï)s. J. Waterink, wegens zjjn benoeming tot buitengewoon hcogleeraar aan de" Vrije Universiteit Ds. H. W. Laman. Ds. H. W. Laman te Assen mag zich momenteel in een uitstekende gezond- heid ^verheugen. Hjj is Vrijdag j.l. van vacantie uit Noordwtjk aan Zee verfrischt terug- ge komen, maar blijft alleen om reaenen van voorzichtigheid van de Synode weg. Ds. Laman verricht overigens al zijn ambtsbezigheden. Ds. P. Baay. f Zooals wij reeds meldden, is op 77- jjarigen leeftrj doverleden Ds. Pieter Jo hannes Baajj, in leven em.-predikant der Geref. kerk van Kamperland. Opgevoed te Rotterdam, ontving hij zgn eerste catechetisch onderricht van Ds. Klinkert, predikant der Geref. Kerk tonder het Kruis. Reeds vroeg openbaarde zich bij Jiem de lust om den den Heere te dienen in het predikambt. Met twee nog andere jongelingen ont ving hjj zijn opleiding bp Ds. W. Smitt in Den Haag, en aan deze werd, na de vereeniging van '69, wegens hun reeds bjjna volbrachte studie, de vrpheid felaten, bp dezen begaafden leermeester un studie te voleindigen. In '70, nauwelijks 21 jaar oud, ging hp reeds uit tereeken en in '71 werd hij Dienaar des Woords te Leerdam. Hier bleef hij tot '82, toen hp vertrok naar 's Gravenzande. welke plaats hij in '97 verwisselde met Kamperland. 23 jaar mocht hij deze kerk dienen, eiken Zondag 3 maal net Woord bedie nende. Dit deed hij trouwens bpua 50 j^ar lang, terwijl hij na zpn emeritaat nog bpna eiken Zondag als prediker optrad Daardoor verklaart zich, dat hp gedu rende zpn 55-jarigen dienst bijna 8000 malen het Woord des Levens aan de gemeente mocht brengen. Onvermoeid en prettig verteller, be gaafd met een stalen geneugen, was hp gewoonlijk de ziel van een gezelschap. Jammer, dat hij er niet toe te be we gen was, zpn wedervaren te boek te stel len. Uit de geschiedenis der Geref. Kerk van de laatste 60 jaren kon hij interes sante verhalen doen. Sedert zijn emeriteering woonde lip met1 zij nechtgenooie te Veere, dicht b;j .zijn eenig kind, zpn och ter. deze door dwang Franschgezinde Ga- zette las hij het vblgende: 500 Brigands zijn omgebracht ge worden omtrent Gheel, Moll, Meer hout en Holmes. Men heeft hun iwee wagens afgenomen, met 6 vaten bus kruit, die hun Van Holland toegeko men waren. De overigen zijn op de vlucht gedreven Brief van den Generaal Colaud. Burgers-Administrateurs Met de grootste vergenoeging bè- rieht ik u, dat de troepen, die ik uit Leuven den 14en dezer heb doen ver trekken, onder bevel van den Brigade- Generaal Jardon en den Adjudant- Generaal Lacroix, de oproerlingen bij Hasselt hebben aangetast. De Republikeinsche troepen hebben hen met zoodanige dapperheid aange grepen, dat zij na een eerste neder laag genoodzaakt zijn geworden, de stad Hasselt in wanorde binnen te vluchten. Voor de tweede maal aangetast, heb ben zij de stad verlaten; doch zli heb ben een volkomen nederlaag onder gaan op den weg naar Tongeren, al waar zij vluchtende meer dan 700 ter plaatse dood gebleven zijn. Het overschot der Brigands heeft de wapens nedergeworpen. Men heeft hun afgenomen -schat, bagage, ver scheidene trommels en een vaandel, geteekend met een rood kruis. Men heeft onder het getal dooden. verschei dene priesters herkend. RECLAME. op vertoon van dezen bon. Uit het Sociale Leven. Chr. fableks- en transportarbeiders. Woensdag jJ. beeft te Utrecht de Bondsraad van den Neder). Bond van Chr. fabrieks- en transportarbeiders vergaderd. In zijn openingswoord, wees de voor zitter, de heer W. Strijbis, erop, dat de omstandigheden, waaronder men de zen keer samenkwam, belangrijk gun stiger waren dan de laatste jaren. Liep over 1025 bet ledental nog met 61 terug, over het eerste halfjaar 1926 kon een vooruitgang van 306 leden worden geconstateerd. Op 1 Juli '23 tel de de organis. 7423 leden. Toch zei- de de voorzitter is de groei te gering in verband met bet aantal arbeiders dat in de bedrijven, die de organisatie omvat, werkzaam i3. Onvoldoende is deze groei voorts in verband met het veel grooter aantal arbeiders, dat in de moderne fabrieks- en transportar beidersbonden zit. Wat de gevoerde acties betreft, werd er op gewezen, dat loonsverlaging slechts sporadisch voorkwam en zelfs bier en daar weer met gunstig gevolg voor verbetering van positie het pleit gevoerd kon worden. Toch is do toe stand in de bedrijven nog niet zóó, dat men daarover ten volle tevreden kan zijn. Het aantal werkloozen bleef nog steeds vrij hoog. Wat de werkgeversvereenigingen be treft, moest geconstateerd worden toe nemende afkeer van goed omschreven overeenkomsten, met name van bet collectieve arbeidscontract. Ten aanzien van de financieele posi tie der organisatie werd erop gewezen, dat deze voortdurend hechter wordt Bedroeg op 1 Jan. j.l. het totaal bezit der organisatie rond f 165 0f-0, op 1 Juli j.l. was dit f 175.000, waarvan al leen in bet weerstandfonds f 145.000. Spr. besloot met een beroep te doen op de leden om mede te werken aan den uitbouw Tan den bond en «laarbij vooral te bedenken, dat naast het werken aan vermeerdering van het ge tal, gearbeid behoort te worden aan verbreding van de kennis der begin selen die ten grondslag liggen aan onze actie. Een kleine groep di- bewust Jicft uit het beginsel heeft meer in vloed dan een groote groep, die het beginsel practisch verdoezelt. Naar aanlaiding, dezer openingsrde werd gediscusieerd, waarna het beleid van het hoofdbestuur werd goedge keurd. De secretaris, de heer A. Stapelkamp gaf een overzicht van de gevoerde on derhandelingen over de financieele kwestie, die er nog steeds was met den Chr. Zeeliedenbond, als gevolg van een vroegere fusie. Goedgekeurd werd het voorstel van het H. B. om, waar een door het Chr. Nat. Vakverbond benoemde commissie thans heeft uitgesproken, dat de Chr. Zeeliedenbond nog een bedrag van ruim f 2000 heeft te betalen, van dit recht geen gebruik te maken en deze som aan den Chr. Zeeliedenbond kwijt te schelden. Na een inleiding van den heer S. Veltman, bondspenningmeester, werd besloten voorloopig niet toe te treden tot'het door het C. N. V. opgerichte sta- kingsfonds. Het vermaarde Hoofd der oproeri- gen Constantinus de Roumiroir, agent municipaal dezer Gemeente, en ver scheidene andere Oversten zijn gevan gen genomen. Verschillende soorten van vaandels, kazuifels en ander priesterlijk gewaad zijn hun met twee munitie-wagens ontnomen. v Leve de Republiek! Heil en Broederschap, COLAUD. Na zes weken vertrok Bruno met zijn moeder, met Genoveva en met zijn trouwen knecht Jan. in een rii- tuig naar Waldegbem, bet dierbaar geboortedorp. Nu werd het onmogelijk, den dood van den notaris nog langer voor zijn echtgenoote verborgen te houden: het vreeselijk geheim moeet worden ont dekt Met de teederste voorzichtigheid, die het gevoel een er oneindige liefde kan inboezemen, stelde Bruno ziin on gelukkige moeder allengskens in volle bewustheid der ramp, üie zij te be- weenen had. Hij verklaarde insgelijks aan Geno veva, in. welken beklaaglijken toe>- stand hij haar armen vader had ge zien, en bereidde haar aldus om, zon der van wanhoop te bezwijken, den ijselijksten slag te doorstaan. Zoo werd de reis naar het geboorte dorp een pijnlijke vaart, vergezeld van verzuchtingen, van klachten en van AAN HET ZOEKUCHI. Lekten, 11 September 1926. Groote ontstemming Is in wijden kreng gewekt door den beruchten mar ach van het 13de regiment infan terie onder leiding van Majoor Froe- Itng. Op laat van den min ie ter van oor log is een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waaronder deze oefening heeft plaats gehad. Het betreffende rapport is dezer da gen gepubliceerd. Daarin treffen ons de volgende zinnen: Na een uiteenzetting der bezwaren de omstandigheden volgt: „Met deze omstandigheden is ten onrechte geen rekening gehouden." Van de medegenomen tenten wordt gezegd: irHet uitgeven der tenten aan (ie compagnieën is wel gelast, doch door een mieverstand niet uitgevoerd.' Iets verder lezen we: „Deze omstan digheid is den leider niet bekend ge weest." Wat de marschvaardigheid betreft wortit gezegd, dat deze door den leider is „overschat", verderop, „dat hij een gpootere omzichtigheid had moeten be trachten." Er schijnt dan toch wel iets geha perd te hebben. Zoodat men vertrour wen mag, dat maatregelen genomen zullen worden, die een herhaling zUV len voorkomen. OBSERVATOR. De staking bij „Heemaf". Woensdagavond werd te Hengelo een vergadering gehouden van de be ambten Technici en Handelskantoor- personeel) van de „Heemaf" ter be spreking van de houding dezer werk nemers ten aanzien van werkzaam heden, die de stakende arbeiders pi ach ten te verrichten. Onder de aanwezi gen bevonden zich ook enkele inge nieurs. De vergadering was uitgesclireven door den Nat. Bond van Handels- on Kantoorbedienden „Mereurius'de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden, den Ned. Bond van Technici en den Bond van Werkmees ters en ander Opzichthoudende perso neel. De voorzitter dezer vergadering, de heer Jacques Bakker van Rot terdam wees erop, dat op den middag van denzelfden dag door de Directie 'n enquête was ingesteld onder de be ambten, houdende de vraag, of deze eventueel bereid zouden zijn, het werk over te nemen van stakende arbei ders, zulks met de bedoeling, die ook bij een mondeling onderhoud, dat de bestuurders der betrokken bonden met de Directie gehad hadden, was uitge- sproken, om na te gaan, .wie zich bij het bestaand conflict aan de zijde van de Directie wenschten te scharen, om op die wijze de bokken van de schapen te kunnen scheiden. Spr. achtte deze houding niet juist. Vooreerst toch betrof het hier werk zaamheden, waarvoor de beambten nimmer waren aangesteld, maar ver der kan niet erkend worden, dat do Directie, hangende een arbeidsconflict moreel gerechtigd was, de beambten voor een verklaring omtrent bun oor deel betreffende dit conflict te stellen, zulks met de klaarbliike bedoeling, om hen in him bestaansmogelijkheid zelf te treffen. De vertegenwoordigers der andere bonden spraken in denzelfden geest. Bij de discussie werd het standpuDt der Directie door enkelen aanwezigen verdedigd, daar anderen aan critiek onderworpen, waarbij te kennen werd gegeven, dat vrees voor ontslag voor velfen aanleiding was geweest de ver klaring die door velerlei uitleg vat baar bleek, te onderteekenen. Ten slotte werd bij meerderheid van stemmen een resolutie aangenomen, waarin de houding der directie, waar door de beambten gesteld waren voor een gewetensconflict, betreurd werd en de verwachting werd uitgesproken, dat de directie der Heemaf, ook in weerwil van de door haar gevorderde verklaring, daaraan geen gevolgen zal verbinden, die tot een noch door de be ambten, noch door hun vakbonden ge zocht conflict zouden leiden. tranen. Bij hun aankomst in Waldegbem vernam Genoveva, dat haar vader in derdaad kort na de vlucht der lote- lingen was overleden. De dierbare dooden werden langen tijd beweend; allengskens veranderde evenwél de diepe rouw hunner kin deren in een stille 9mart. Bruno en Genoveva werden door bet huwelijk vereenigd en leefden vele jaren in Waldeghem, ongehinderd en zoo gelukkig, als men het zijn kan. wanneer men de slavernij zijns vader lands zonder hoop op verlossing moet aanschouwen en verkroppen. Bruno werd vader van drie kinde ren. Opvolgend nam de dood eenigen zijner magen en vrienden weg. Eerst den goeden knecht Jan, dan den brou wer, dan Bruno's eigen moeder.. En, wanneer hij zijn oudsten zoon in zijn plaats tot notaris had doen benoemen ontsliep bij ook zachtjes in den Heere Genoveva overleed in hoogen ouder dom. Steeds als zij van den Boeren krijg vertelde, hield zij de aandacht vastgéboeid door de sprenkels van moed en geestdrift» die nog door her innering in hare oogen fonkelden, en eindigde zij haar verhaal met 'n ge gronde slotrede over de vergetelheid. BOCDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5