MM! PE BiüOEN ZEGGEN. KERK EN SCHo üL/ Uit het Sociale Leven. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1926 De heer Stenhuis en Mussolini. Men weet, zoo schrijft het „Hdbl.", dat de heer Stenhuis een voorstel heeft ingediend bij het Intern. Vakverbond om een boycot tegen Italiaansche pro ducten te beginnen in verband met het feit, dat de regeering-Mussolini den 8- ^rendag in de nijverheid overboord heeft gegooid. „Het Volk'' heeft reeds tegenover dit voorstel van den leider van het Ned. Vakverbond positie ge kozen en doe» uitkomen, dat dit toch ®en fiasc'o zou worden, dus dat men 3r liever niet mede moest beginnen. Nu komt in 't „Weekblad van den A. N. D. B." de heer Henri Polak aan dacht vragen voor een anderen kant der zaak. Hij herinnert aan de plannen van den heer Stenhuis het N. V. V. en de Soc. Dem. Arb Partij te doen samen werken in een Nederlandsche „Labour- Partij". Die waren door hem persoon lijk opgezet en bij zijn medebestuur ders van het N. V. V. is daarover groote ontstemming geweest. Nu is dit boycotplan, naar de heer Polak mededeelt, weer een persoonlijk denkbeeld van den heer. Stenhuis en het is dan ook zeer de vraag, of het I. V. V. het zelfs maar in behandeling :al nemen. v Deze eigenmachtigheid ontstemt den heer Polak, zelf voorzitter van een der bij het N. V. V. aangesloten organi saties, in hooge mate. Hij herinnert aan de uitspraak van het N. V. V., waarbij de houding van den heer S. in de „Labour Partij"-zaak is veroordeeld en schrijft: „Een dergelijk gemis aan eerbied voor organisatorische besluiten is te aken in iederen georganiseerde, doch »s onvergeeflijk in een man, die in de jerste plaats geroepen is zulke beslui ten te doen eerbiedigen en die dus felf in geen geval in eerbied daarvoor .e kort mag schieten. Hier is dus een ernstig vergrijp je gens de discipline vast te stellen, doch tevens een mate van individualisme, ,ls in den leider eener democratische organisatie niet geduld kan worden Het zou mij dan ook zeer verwonde- en zoo besluit de heer Polak in dien het bestuur van het N.V.V. deze •ecidive onbehandeld zou laten. De valuta-concurrentie. iWij lezen in „Het Huisgezin": Wij wachten op een wet in den gees* van het Schoenenwetje. Ditmaal ten behoeve van onze tex tielindustrie, die door de Belgische en) F ransche valüta-concurreffitie wordt doodgedrukt. Die valuta-concurrent ie is geen voor oijgaand verschijnsel van kortenduur,, naar dreigt nog geruimen. tijd, mis schien jaren te zullen aanhouden. Daarom mag niet werkeloos wordeni jn blijven toegezien. Bij de behandeling van het Schoe- ienwetje is een fout begaan. i Men had toen, in plaats van een be- laalde vergunning voor één artikel, aan de regeering een algemeene be voegdheid moeten geven om invoer verboden te treffen.' Dan had nu de textielindustrie zon- ier meer kunnen worden geholpen, ter <vijl thans de heele uiteraard langzaam .verkende wetgevings-machinerie in het verk moet worden gesteld, en de im porteurs middelerwijl tijd hebben om1 groote voorraden op de oude voor waarden in te voeren. 'Met dit kwaad zitten we nu, maar oor het parlement moge het een re- flen zijn om het indertijd begane ver- uim te herstellen. De behandeling van een ontwerp in zen geest van het Schoenenwetje kan ditmaal kort zijn. Het bedoelde wetje is een gelukkig /reoedent, en op een enkele"hals starrige uitzondering na, erkent achteraf iedereen, dat het Schoenen wetje enkel gunstige resultaten heeft opgeleverd en dat de voorspelde prijsi .verhooging de schoenfabrikanten, ouden den verbruikers het vel' over de ooren halen is achterwege geble ven. Men heeft door het wetje de schoen industrie, die do sluiting van het be drijf in het vooruitzicht had, op -dei been gehouden en door 'den kwadem tijd heen geholpen. Hetzelfde moet thans ten behoeve) van de textielindustrie gebeuren. Het is geen maatregel allereerst omj min of meer vermogende fabrikanten) Voor groote verliezen te vrijwaren. Het is een maatregel vooral om de rentabiliteit van een' oud en geves tigd en echt Nederlandsch bedrijf,niet' tot beneden zulk een peil te« laten zinken, dat zelfs de kloeksten er het' bijltje bij neerleggen. Het is een maatregel tenslotte in' iet belang van een lieele streek, van een gemeenschap, die, na alles wat zij na den -oorlog reeds ondervond, niet ook nog dezen slag dragen kan,, dat de welvaart een nieuwen knauw krijgt. Het is een nationaal belang, niet dat de bevolking profiteert van goed- koope Belgische en Fransche artike len, maar dat wij de reeds te geringe werkgelegenheid welke we hebben, niet nog zien inkrimpen. Laten de vrije-ruilverkeerders voor één keer hun eenzijdige theorie aam. kant zetten, en laat het varende en handelende Holland oog hebben voor een levensbelang van het da 'aatste jaren zoo zwaar bezochte 7 Pretest tsgen prof. B. K. Kuiper. Het Handelsblad deelt het volgen de mede: De ciassis Grand Rapids West vanj de Christ. Geref. Kerk in Noord-A- meri'ka heeft bij het curatorium van ide Theologische School te Grand Ra pids een klacht ingediend tegen ds. B. K. Kuiper, welke op de jongste synode dezer kerk tegelijk met anderen werd benoemd tot professor. De gronden tot deze klacht zijn: Dat ds. Kuiper in 1922 openlijk stond aan de zijde van prof. dr. R. Janssen, die in 1922 wegens verschillende dwalin gen inzake net schriftgezag, de won deren, de Pentateuch, enz. kerkelijk, werd behandeld. Ds. Kuiper schreacl toen een brochure, pro-prof. Janssen* van welke brochure hij sinds dien nooiö iets terugnam. Dr. Henry Beets, de invloedrijke theoloog en schrijver dezer Kerken, schrijft, dat de klacht te verwachten was en hij het verstandig geacht zou: hebben, indien ds. Kuiper vriendschap pelijke raadgevingen had gevolgd en. zelf eigener beweging na zijn verkie zing ae noodige ophelderingen aan, vele verontruste leaen der kerk had fegeven. Nu hij dit niet deed, zou zon- er twijfel spoedig een bijzondere zit ting van het curatorium de klacht be handelen en van ds. Kuiper antwoord vragen. En, aldus dr. Beets, indiem dan de nieuwbenoemde professor geen volledige geruststelling zal weten te geven, kan hem geen betere raad ge geven worden dan: trek u zelf direct1 vrijwillig terug. Het ambt van hoog leeraar der Theologische School is te invloedrijk op de toekomst der kerk, dan dat daarbij geduld zou mogen worden, wat mogelijkerwijs bij een ge woon predikant of lid der kerk nog stilzwijgend voorbijgegaan werd. Liefdadigheid. Een onzer Kerkbodes schrijft onder: 'dit hoofd het volgende: Ford, de Automobielkoning, zegt in: zijn laatste boek o.m.: „liefdadigheid is een ontduiking van inspanning". Dat is een hard woord, zoo hard, als het staal, waarvan hij zijn auto's maakt,, welk eitaai 'door geen enkel ander im hardheid wordt overtroffen, naar hij1 zelf zegt. Een goed woord voor hen, die oooit opendoen als er gebeld wordt om een gave voor den armen broe der ot zuster. Om hem echter recht, te doen wedervaren moet ik ook het' verband, waarmee hij het zegt, overne men. Hij zegt dan O'.a.: „Het is waar* dat de sterken de zwakken moeten) dienen, maar niet, dat zij hen in hun, zwakheid moeten steunen. Dienst aam 'de zwakken is ondienst, tenzij 'het tot gevolg heeft, dat de zwakken er sterk! en onafhankelijk door worden. Heti bevorderen van den zucht naar bedee ling is de grootste onbarmhartigheid. iDaarom is onze liefdadigheid uit ge woonte iets" zoo verachtelijks." Zéker, liefdadigheid uit gewoonte* dat is al een heel naar ding. Maar er is gelukkig ook een liefdadigheid uit loutere liefde, liefde voor den mede- mensck, die zich omzet in een daad., Die daad nu vinden wij bij onze) broeders diakenen, die zien belasfenj met de zorg voof onze ouden van, dagen en weduwen en weezen. Wanti ideze worden door den heer Fora en, met hem, door vele duizenden geloof ik, geheel vergeten. Hij wil dat allen, w er leen en spaarzaam zijn. Zeker, geen, betere middelen om de wereld voor uit te brengen dan werken en spa ren. Maar er zijn er zoovelen, die! niet m; _r kunnen werken en die nooit in de gelegenheid zijn geweest om te sparen. Waar blijven de weduwen, die voor een talrijk kroost moeten zorgen en niet van huis kunnen om brood te verdienen? Wat doet gij met de zie ken en zwakken, de achterlijken, eni zoovele aiideren, die niet in staat zijni voor zich zelt te zorgen, zouden wij) willen vragen Heerlijk, dat wij op onze Diaconie kunnen wijzen, die het met de woor den van Ford niet eens is, maar in- tegeiideei zich, inspant om liefdadig heid en barmhartigheid te bewijzen, waar zij kan. Laten wij er onze broe ders Diakenen dankbaar voor zijn, dat zij .hun steeds toenemender arbeid ge trouw verrichten en laten wij er voor al' voor zorgen, dat zij het, geiij'kjiet in het formulier van hun bevestiging) staat, niet al zuchtende moeten doen,, maar met een ruime beurs en meti een opgeruimd gemoed, omdat zij we ten, dat de Gemeente hun zorgen kent en ze mee helpt dragen. Opgravingen te Kisk. In de „Times" deejt de heer Ernest Mackay, leider van de opgravingen to Kish mede, dat die opgravingen in het vierde seizoen van groot belang zijn geweest uit oudheidkundig en taalwetenschappelijk oogpunt. Laat in h^ seizoen 1925-26 bracht een Arabier énkele stukken beschil derd aardewerk naar het kamp met fragmenten van kleien tafeltjes, be schreven met 'oude Sumerische karak ters. Met twee andere leden van de expeditie ging de heer Mackay naar de plaats, waar ze gevonden waren, en hij zag er dergelijke potscherven en inscripties. Professor Langdon be sloot daarop zich voornamelijk te wij den aan de opgravingen op deze plek. Jendet Nasr. een heuvel van vrij groote uitgestrektheid, maar niet heel hoog. bleek geheel uit éénzelfde pe rode te stammen (ongeveer 40003500 v. Chr.). Deze is dus van groote waar de voor de nauwkeurige tijdsaanwij zing van alle daar gevonden voor werpen. Een groot door Professor Langdon aan het licht gebracht gebouw was opgetrokken uit rechthoekige, gebak ken steenen, 20 bij 8.5 bii 8 c.M. Die steenen verschillen in grootte en vorm van de rechthoekige baksteen, lie de platbolle verving, tot dusver voor de oudste sebakken steen van Babylonië gehouden. Die ontdekking is van groot gewicht want ze doet vermoeden, dat het blijk baar minder goede platbolle type van steen, dat de plaats innam van 'n be ter soort in Babylonic werd ingevoerd door vreemde veroveraars. Hun over winning moet wel heel volkomen ge weest zijn, want het platbolle type steen werd eeuwenlang in Noord- en Zuid-Sumer alleen gebruikt. Er blijkt nergens, dat de twee soorten steen te gelijkertijd gebruikt zijn. In het gebouw te Jemdet Nasr werd een groote voorraad beschilderd aarde werk gevonden, waarvan echter veel gebroken was, in één zoowel als in meer kleuren. De schilderstiil en de vorm van veel van het aardewerk too nen veel overeenkomst met dat van het oude Elam. De tafeltjes waren al le beschreven met teekens uit den laatsten tijd van het beeldschrift. Ze zullen van groote waarde zijn voor de wetenschap, om de ontwikkeling na te gaan van het oude beeldschrift, tot het latere spijkerschrif. CSir. Pclitie-aipbtenaren, Het elfde Congres van den Bond) van Christ. Politie-ambtenaren in Ne derland, dat Woensdag en Donderdag) te Zeist werd gehouden, werd Woens dagmorgen door den voorzitter, deA heer B. Reeder, uit Rotterdam, ge opend met een openingsrede, waarin) hij onder meer gewaagde van den grooi ten zegen, dien de Bond ook in het af- geloopen jaar heeft mogen ontvangen. Het ledental steeg tot bijna 1200 in) 32 af deelingen. Trots de vele moeilijk- neaem, weike ook het afgeloopen jaar opleverde, is de organisatie welva- reria. Spr. memoreert, hoe vooral van de zijde van den Modernen Bond in) den laatsten tijd weer aanvallen won den gedaan op de Chr. organisatie, doch spreekt het vertrouwen uit, dat de toekomst bewijzen zal, dat de Chr. Bond een groot aandeei had in de ware verhelting van den politiestand.. Spr. constateert voorts met vreugde,i idat de bezuiniging ten opzichte den salarissen eenigermate is gestuit en' dat het thans weer tijd wordt zoowei) ivoor de rijksveldwachters a: in vele femeenten te ijveren voor inhaling van) en financieelen achterstand. Met alle) kracht zal het H.B. strijden tegen elke» verslechtering en voor een betere rechtspositie. De strijd voor de bor ter ham staat allerminst buiten het ge loofsleven en zoo moet die strijd te vens zijn een kamp tegen het onge loof. Hierna wijdde, spr. nog een woord ter nagedachtenis van den Rotterdam- schen bestuurder De Beer, bij weikei woorden zich allen van hun zitplaat sen verhieven. Met algemeene instemming werd be sloten een telegram van hulde te ver zenden aan de Koningin. Vervolgens) werden eenige huishoudelijke aange legenheden besproken, waarbij het H. B. volle medewerkng toeizegde, voort uitbouw der organisatie onder heti Rijksveldwachtpersoneel In de middagvergadering kwam al lereerst aan de orde de bespreking! van de verslagen van den secretaris) en den penningmeester. Blijkens het eerste heerschte veel- zins een opgewekt organisatieleven. Voortgezet wordt de actie tot het ver) krijgen van Georganiseerd Overleg! voor het politiepersoneel en Commis sies van Advies Dij oplegging van straf! ten. De afd. Almelo en O. werd op geheven. De oude afd. Schiedam op nieuw opgericht. Samenwerking met, den A. P. B. wordt door het H.B. in het algemeen niet gewenscht geacht, doch 'ruimte wordt overgelaten voor samenwerking in bepaalde gevallen tusschen plaatselijke besturen. Gecom bineerde ledenvergaderingen worden ongewenscht geacht. Blijkens het financieel verslag Be droegen de inkomsten (plus saldo vo rig jaarj f23.919 tegen de uitgaven' f 16.251, saldo f 7668. Bij de H.B.-verkiezing viel door wij ziging in het verkiezingsstelsel at F. Boxum (R'damj, wien door de verga dering hulde werd gebracht voor zijn arbeid in het H.B. In de tusschentijdsi ontstane vacature werden voorts her kozen: G. v. d. Kamp (A'damJ en A„ Minnema (Nijmegen.; De begrooting werd vervolgens vast gesteld op een totaalbedrag van 113.486, terwijl tenslotte nog de voor stellen werden aangenomen inzake toe lage en verblijfkosten H.B., reis- eni verblijfkosten afgevaardigden, positie regeling bondsbeambte. Na een ge- meenscnappelijk diner had 's avonds,1 een feestvergadering plaats, waarbij o.m. het woord werd gevoerd door mr. G. A. Diepenhorst te Zeist en ds. R. Bartlema, Ned. Herv. predikant te Zeist. Gisteren werd het Congres in de) morgenuren voortgezet, waarna des' middags ten besluite een autotocht ge maakt werd naar de Pyramide van Austerlitz en het vliegkamp Soester- berg, tijdens welken tocht ter afwisse ling werd genoten van de muziek van het Amsterdamsche Chr. Politie Mu ziekgezelschap „Crescendo". Gzcote levendigheid in het mijn bedrijf. In het Limburgsche mijnbedrijf heerscht volgens de „Tel." de laat ste weken een drukte, die doet den ken aan de oorlogsjaren, toen in Ne derland gebrek aan Brandstof was. Na' de malaise van 1925 en het voorjaar) van 1926 is er thans een buitengewone) vraag naar kolen gekomen, die zeen zeker zijn invloed op de jaarcijfers in de balans zal uitoefenen. Op alle rui nen is do productie opgevoerd al nooit te voren en nagenoeg iedere) week worden de recordcijfers wat da productie betreft, weer gebroken. Op de spoorwegemplacementen valt; een voor dezen tij a van het jaar buiten- fewone drukte waar te nemen dooil et steenkool verveer. Het is den mij nen onmogelijk om aan de groote vraag naar kolen te voldoen en. vaak wordt er door mijnwerkers dubbele) .schicht" gemaakt. De opgetaste hoopen kolen, die alsl een barometer voor de kolenvraagi kunnen gelden, zijn reeds lang ver dwenen en naar wij uit goede brom vernemen in de productie bestemd voor het buitenland voor de eerstvol gende maanden zoo goed als geheel! verkocht. De oorzaak ligt natuurlijk in het ver dwijnen der Engelschen op de kolen- markt. Speciaal de Staatsmijnen heb) ben hiervan geprofiteerd, doordat zij den grootsten verkoop naar Neder land en de Nederlandsche zeehavens! hebben en door hunne relaties in diet havens ook veel naar Engeland kon den verschepen. De particuliere mijnen waren aan vankelijk gehandicapt door den steeds lager wordenden franke .k jers. Zij toch leverden, in hoofdzaak naar België en Frankrijk en konden weliswaar hunne geheele productie veikoopen doch te- gein betrekkelijk lage prijzen door de valuta. De laatste \veken, sinds de fran- kenkoers verbeterd is en de Belgische) en Fransche mijnen niét meer aan de vraag naar kolen kunnen voldoen,, heeft zich echter de kolenprijs aanzien lijk verhoogd en is deze thans bevre digend- Ook naar Duitschland en Zwit asrland konden meer kolen geleverd worden tegen oploopende prijzen. Zooveel mogelijk worden contracten van langoren duur afgesloten, zopdatJ óók wanneer de Epgelsche staking ge ëindigd zal zijn den eersten tijd de) geheele productie gemakkelijk weg, zal gaan Wat de kolenprijzen in NederlandJ betreft, deze zijn sinds 1 September verhoogd, doch het betreft hier de Êewone verhooging van het najaar. je prijzen zijn dezelfde als het vo rige jaar en zullen vermoedelijk naar men van welingelichte zijde mededeel de niet hooger worden dan in 1925. Tijdelijk is dus de malaise die in 19251 en het voorjaar van 1926 in de Ne derlandsche mijnindustrie heerschte* voorbij. Het eoinde der staking bij „Bolnes". In aansluitoing aan het bericht be treffende de ophefifng van de staking aan Bolnes' Motorenfabriek, kunnen wij nog mededeelen, dat het besluit tot opheffing van deze staking met al gemeene stemmen werd genomen, in verband met het feit, dat ree,ds een dertigtal wrklieden aan den arbeid was gegaan of gebleven en Veredr door stak wen geen resultaat kon brengen. Tijdens en kort voor het uitbreken van het conflict, dat zijn oorzaak vond in het gegev enontslag aan een aantal werklieden, zijn de volgende verbete ringen in zake de arbeidsvoorwaarden door de directie aan de werklieden toe gezegd en voor een deel reeds togepast. Ht uurloon van de vakliden wordt met twee cent per uur verhoogd; dat van de sjouwerlieden met drie cent per uur. De Christelijke feestdagen zullen voortaan met 50 pet. van het loon vergoed worden. In zake vacantie- dagen zullen dit jaar twee vrije dagen worden toegestaan en zal verder, als de uitkomsten het toelaten, een betere rgeling met het personeel worden ge troffen. De ZutphenEmmerik Stoomtram. Woensdagavond is te Doetinchem een vergadering gehouden van de niet teruggenomen stakers bij de tram ZutphenEmmerik, -lie sind3 eenige weken niet meer tevreden zijn met de houding van het hoofdbestuur der Nei. Vereeniging. In deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door de heeren Moltmaker en Peterse en toegezegd, dat de Ned. Vereen, ook na 1 Maart de steek zal laten. Het resultaat was dat tên slotte een motie van vertrouwen in het hoofdbe stuur werd aangenomen. GEMENGD NIEUWS. Het kleuren van bouwmateriaal. Aan „Chemical Age" ontleent „Che mie en Ind." een en ander over een nieuw procédé voor het kleuren van cementmortels en andere bouwmateria len. De uitvinders vonden n.l., dat kuip- kleurstoffen^ wegens hun echtheid het meest geschikt waren vcor hun procédé. Cément laat zich bijzonder goed kleu ren, daarom is d*e intensiteit van de kleuring van de mortel niet slechts van de hoeveelheid toegevoegde kleurstof doch ook van het cementgehalte afhan kelijk. De kosten van het kleuren met kuip- kleurstoffen zijn voorloopig hooger dan de gebruikelijke methoden van verven, doen het is aan te nemen, dat met da lende prijzen en toenemende productie de verhouding gunstiger wordt voor het kleuren. Voor ae toepassing als versie* ring van binnenwerk zijn de omstan digheden aanmerkelijk gunstiger, daar het procédé een naverving overbodig maakt. Ofschoon niet geheel nieuw en oor spronkelijk, zijn deze plannen toch wel interessant. Slechts een belangrijk feit is vergeten, n.l„ dat men bij het verven de massa van een conserveerende laag voorziet, en dat het verven dus niet alleen ter streeling van de cogen ge schiedt. Dit is bij het kleuren wel het geval, waardoor net volstrekt niet zeker Inkt, dat het na verven overbodig zal woraen. Tegelijkertijd wordt dan het kleuren zoo goed als overbodig. Of de kleur stoffen op den duur de chemische inwer king in de bouwmaterialen kunnen weer staan, dient'ook te worden afgewacht. Het Invoerrecht voor eieren in Amerika Door de Amerikaansch orgaüisatie der pluimveehouders, de Poultry Courv cil of Amerika, wordt een actie voerd om te komen tot een verhooging van de bestaande invoerrechten voor eieren en eierproducten in de Vereenig- de Staten, welke thans bedragen acht dolarcenten per dozijn eieren .ze3 dol larcenten per pond bevroren eieren en achttien dollarcenten per pond ge droogde eieren. Sinds de vaststelling dezer rechten is de invoer van eieren en eierproducten in Amerika, in het bij zonder uit China, nog belangrijk toege nomen, waaruit volgens de Amerikaan sche pluimveehouders blijkt, dat de eierproductie in dit land niet voldoen de tegen de buitenlandsche beschermd wordt. De Amerikaansch^ Tarief commissie heeft aan dezen aandrang van de zij de der kippenhouders gevolg gegeven en besloten een onderzoek naar de pro ductiekosten van eieren in Amerika en in de exporterende landen in te stellen. Blijkt hieruit, dat het verschil in pro ductiekosten grooter is dan 't bestaan de invoerrecht, dan zal een verhooging van dit recht niet uitblijven. Doodelijk ongeval. iWoena dagmiddag te pl.m. 5 uur had bij de herstellingswerken aan het klooster) „Het Larinkssticht" in den Nöorder- nagen te Enschedé een ernstig onge luk plaats. De 20-jarige metselaar S., wonende aldaar, was' bezig met het1 inzetten van een kozijn. Hij kwam te vallen en stortte van den steiger met raam en al naar beneden. Met een der slapen kwam hij op een scherp voorwerp terecht, waardoor een gapen de wonde ontstond. De ongelukkige was bijna op slag dood. Brand. Woensdagavond circa 11 uur ontstond brand in her woonhuis van den kolenhandelaar Joh. Strui kenkamp, Arahemsoheweg te Apel doorn. Binnen een uur tijds was men' de fel oplaaiende vlammen measurer. De brand was ontstaan, doordat dei eigenaar die bezig was de spijkers uit een muur te trekken, welke nij wildei .amgen, van de tafel viel. waarop hij stond en daardoor een op een stoeF staand brandend petroleumstel omver, wierp. De vlammen grepen terstond gTetig om zich heen. lnplaats dat de» eigenaar trachtte de vlammen te doo- ven spoedde hij zich naar den paarde- stal, om zijn paard in veiligheid t© brengen. Met veel1 moeite konden de toegesnelde buren de vrouw en heS kina, die zich te bed bevonden, redden. De vrouw werd in bewusteloozeij. toe stand opgenomen. Huis en inboedel die geheel verbrandden, waren verze- 'kerct tVerdroaken. De 20-jarige bootwerker P B Groeneweg,, gewoond heb'bende te Hoogvliet is gisternacht bij werkzaaniheden aan boord van de stoomkraan 31 van de Ned. Havenbe drijven, liggend aan boei I in de ri vier de Maas, te Rotterdam, to wa ter geraakt en verdronken. Op heeterdüaad betrapt. Gisteravond is eettt 25-jarig los werk man ou heeterda^d betrapt, toen iiij zich 'door inklimmmg toegang wilde verschaffen tot een pand a^ri den Nieu wen Binnenweg te Rotterdam. De man verklaarde bij zijn voormaligen pa troon te hebben willftn inbreken. De aangehoudene wordt eveneens her dacht van verduistering van f200 ten nadeele van den patroon:» tV er duister ing vair: f1200. •- De N.V. Racine uit Zeist heeft aan gifte gedaan, dat iemand, d!te een kap perszaak dreet- aan den Hang te Rot terdam, te haren nadeelen oen kap- persinstallatie ter waarde van' f1200 heeft verduisterd. De kapperszaak is sedert eenigen (tijd uit den Han& er dwenen. De politie stelt een oi\4er- zoefc in. Op heeiterdaad betrapt, -r- Gist era vond werd de 30-jarige koop man H. B.uit Den Haag. op heeteri» daad in het danslokaal Alcazar" op den Schiedamschen Dijk te Rotterdam! betrapt, toen hij een taschje stal teni nadeele van mej. W. v. B. Hoewel de) man zei: „het maar „om een lolletje" gedaan te hebben", werd hij door de politie verbaliseerd. Jeugdige avonturiert. De 11-jarige C. L. te Vlissinge^n woon achtig, die van zijn moeder eéti bank biljet van 10 gulden gestolen haïd, ver liet het ouderlijk huis en reisde1 naar Rotterdam. Daar kwam hij den 16-jarigen \V. v. D.,' wonende aan het Frederikspaa al- daar tegen met wien hij vnendscHap sloot. Samen gingen ze avonturieren tot een agent "van politie hen gister avond te 11 uur in de gaten kreeg'. De 16-iarige werd naar zijn moeder,'; teruggebracht de jongen uit .VlissinJ gen werd heaen naar zijn woonplaats getransporteerd. In een kuip verbrand. Een ^■jarig jongetje viel Dinsdagmiddag, in de ouderlijke woning in de Haspel- straat te Rotterdam in eën kuip neet water. Met ernstige brandwonden over, het geheele lichaam werd het ventje) naar het ziekenhuis vervoerd. Heden morgen is het kind na een verschrik kelijk lijden overleden. Door een machine gegrepen Een werkman aan de papierfabriek te Velsen werd door rollen van ee^t persmachinegegrepeneen mede-arbei der zette onmiddellijk de machine stop maar het ongeluk Bleek reeds te zijn gebeurd. De getroffene werd met een gekneusden halswervel en ernstige her senschudding naar het ziekenhuis ver voerd. Vliegtuig neergestort. Het recTamevTiegtuig van ket^ circuJ Krone is in de nabijneid van Sada in Silezië omlaag gestort en verpletterd. De bestuurder werd levensgevaarlijk verwond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7