NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1926 De heer De Clercq roemde in het bij zonder het flinke optreden van don ma chinist Mulder uit Amersfoort, die di rect alle pogingen in hei werk stelde, om het vuur te blusschen en den stoom af te sluiten. Helaas, men kon den opzichter-machinist Van Rhoon niet meer redden, daar hij de volle laag vlammen en stoom over zich heen had gekregen en geheel verkoold werd fok de leerling-machinist liep zwa re brandwonden op. Wat de anderen vertelden. Een der eersten, die op de plaats des onheils kwam, was een geneesheer uit Voorschoten, dr. Van der Stoel, die onmiddellijk geneeskundige hulp kon bieden. Hij riep over (ie snellle komst der ambulances van het Leidsche Zie kenhuis, die nog voor hem ter plaatse waren en direct met het vervoeren der gewonden konden beginnen. Dr. van der Stoel zag zoowel den heer als mevr Lobo. De heer Lobo was in een sloot te rechtgekomen en ha.) een beenfrac tuur. Hij is waarschijnlijk ten gevolge van inwendige verbloeding overleden, hoewel ook gezegd wordt, dat hij ver dronk, wat evenWel niet bevestigd werd. Bij mevrouw Lobo-Braakensiek die buiten kennis was, en waarvan bei de beenen zoo goed als afgeklemd waren, trachtte men nog de levensgees ten op te wekken doch het baatte niet. Het, iijk van Van Rhoon was geheel verkoold. Bij de meeste gewonden wer den arm- en beenfracturen geconsta teerd, verschillende hadden inwendige verbloedingen gekregen. Dr. V'an der Stoel liet een bootje ko men en daarmede per brancard nog gewonden vervoeren naar het .Acade misch ziekenhuis te Leiden. Omwoners verklaren tegen drie uur een harden knal te hebben gehoord. Buiten gekomen zagen zij den trein geheel onderstboven liggen, terwijl de machine hevig rookte. Allen waren vol lof over de snelle komst der Leidsche ambulances, die telefonisch vanuit Voorschoten gewaarschuwd, een kwar tier naderhand ter plaatse waren. Nu het spoorwegverkeer geheel stil lag tusschen Leiden en Den Haag ,wer den de electrische trams tusschen bei de plaatsen bestormd en kon men in Den Haag zelfs queue zien maken. Het verhaal van een ooggetuige. Een ooggetuige verhaalde nog: Wij stonden met verschillende ande ren te wachten aan den overweg dicht bij De Vink, toen wij plotseling een ge weldigen slag hoorden, terwijl ter stond daarop jammerkreten de lucht vervulden. Terstond begrepen wij, dat er een ernstig ongeval met den trein uit Den Haag moest hebben plaats ge had en snelden naar de plaat3 van de ramp op eenige ho nderden meters af stand van den overweg. Daar zagen 'wij dén trein. De loco motief lag mfet het postrijtuig geheel omver op de 'rails, terwijl de goederen wagen en het eerste personenrijtuig schuin met de koppen in eikaar ge schoven tot over de sloot langs den enkele Aieters hoogen spoordijk lagen. Tal Van menschen liepen reeds langs den Lf-ein naar de verongelukte wa gons waaruit voortdurend jammeren- dede kreten om hulp opstegen, terwijl ook van alle kanten uit den omtrek mehschen kwamen toesnellen. Doordat de sloot tusschen het land en den spoordijk was, konden wij niet bij den trein komen, clan door den ba gagewagen, waarvan een gedeelte was afgerukt. Met l,en pater, die terstond ter plaat se was, worongen wij ons tusschen de rijwielen en overige bagage, welke ho peloos door elkander geslingerd waren, door, en kwamen zoo op de plaats van de ramp. Daar was men reeds bezig giet het dooven van de vuren in de locomotief door middel van zand, om zoodoende brand te voorkomen. De stoker het lijk van den werkmeester werden juist met brandwonden overdekt uit de ma chine te voorschijn gehaald. Bij het personenrijtuig was men ook reeds druk doende om de reizigers uit hun benarde positie te verlossen. Daar de portieren meestal verwrongen wa ren, moest de redding gescnieden door de raampjes. Daardoor moest men de vreeselijk verminkte lijken en de gewonden naar bulten halen. In allerijl werden ook de kussens uit de coupè's gehaald om hen daarop langs de spoorbaan voorloopig neer te leggen. Eenige dokters uit den omtrek, die ook na enkele minuten ter plaatse waren, verleenden hier de eerste hulp, terwijl ook de bovenge noemde pater waar noodig geestelij ken bijstand verleende. Een auto van „de Faam welke juist in de nabijheid was, werd be schikbaar gesteld voor het vervoeren der slachtoffers naar Leiden evenals een auto van den Geneeskundigen dienst terwijl in den omtrek vracht auto's werden gerequireerd om bij dit vervoer behulpzaam te zijn. Onmiddellijk werd ook een groot aantal dekens aangebracht voor de ge wonden. Het meest scheen er echter gebrek te zijn aan spalken, daarom werd althans herhaaldelijk door de doktoren geroepen. En telkens weer werd met de eenige brancard, welke aanwezig was, een nieuwe gewonde aangebracht en op de kussens neerge legd om te wachten tot ook hij kpn worden verzorgd en vervoerd naar het ziekenhuis. Ontdaan door het zien van al die el lende spoedden wij ons dan naar den Deyl, om in de garage aldaar te vra gen onmiddellijk met vrachtauto's hulp te gaan verleenen. Do oorzaak? Wat de oorzaken van het ongeval be treft* tast men zing in het duister. Naar een deskundige ons deed opmer ken is de locomotief betrekkelijk wei nig beschadigd; er zijn geen kentee- ketfien aan, dat de ontsporing aan eëuig defect van de wielen te wijten is. De veeren en de wielen waren intact. Toch moet de ontsporing hij de loco motief begonnen zijn. Was een van de rijtuigen uit de rails g sloepen, de ie co motief zou niet omgevallen wezen, op zijn hoogst was er een koppeling ge broken. Ook kan men, gegeven de vaart die de trein had, aannemen, dat de ontsporing op een vrij grooten af stand van de plaats.waar de locomo tief ligt, is begonnen. Dit is trouwens duidelijk, aan de groeve te zien, die het.recliterwiel van de locomotief in de dwarsliggers heeft gemaakt, een groeve, die over vrij groo. ten afstand verloopt Eenmaal ontspoord is de locomotief blijkbaar in de baan weggezakt. Er was althans vóór den kop ervan een aanzienlijke hoeveelheid, van het bal- lastbed opgestuwd. Hoogst eigenaar dig is het hierbij met de rails gegaan. Een van de 18 meter lange spoorstaven was tot een 8-vorm omgebogen en zat om het voorste gedeelte van den loco motief. Bewoners van Voorschoten spraken tegenover ons de meening uit, dat de baan slecht geweest moet zijn. Te Voor schoten wist men, zeiden zij, allang, dat zij slap. was. Zelfs zouden de direc tie reeds eefdér klachten hebben be reikt omdat op dit gedeelte de reizi gers zoo hevig' door elkaar werden ge schud. Maar de bovenbedoelde deskun dige wees ons erop, dat het ballastbed op het stuk van de baan, waar bet on geluk heeft plaats gehad, nieuw was, evenals de dwarsliggers en de rails. (Dit, laatste zal wel niet geheel vol ledig zijn, gezien de soms half ver gane balken, waarvan de brokken triest van onder de rails omhoog sta ken. ïn aansluiting hierbij vermelden wij de bewering van eenige personen uit Voorschoten, ons ook door personen uit Leiden bevestigd, dat er in den nacht van Woensdag op Donderdag aan den weg is gewerkt en dat deze juist toen vernieuwd zou zijn. Dit in verband gebracht met de mededeeling, door andere reizigers bevestigd, dat er ochtends langzaam gereden was (hetgeen een zekere voorzorg op een nog niet ingereden stuk zou kunnen wezen) zou wellicht een aanwijzing kunnen vormen voor de oorzaak van het ongeval, die dan deze zou zijn dat de baan na een recente nehandeling zich nog niet voldoende had kunnen zetten en onder het zware gewicht van den trein, die met nagenoeg normale snelheid reed, uitgeweken is. Een onbillijkheid. Gisteren waren, omdat door het spoorwegongeluk de spoorwegverbin ding Den HaagLeideu verbroken was, de spoorkaartjes cn -abonnemen ten dok geldig op de N. Z. H. T. M.- tram van Leiden naar Den Haag zulks tengevolge van een getroffen overeenkomst tusschen de beide maat schappijen. Hedenmorgen was aan het station Holl. Spoor te 's-Gravenhago bekend gemaakt, dat ook thans nog de ver binding met Leiden per tram van de N. Z. H. T. M. zou geschieden. De hou ders van abonnementen, traject- en maandkaarten verwachtten dan ook dat deze weer op de tram geldig zou den zijn. Aanvankelijk was dit dan ook zoo, maar toen de tram, die van morgen te half acht uit Den Haag ver trekt, te Leidschendam kwam, werd in eens bekend gemaakt, dat de reizi gers met spoorabonnementen moesten betalen of uitstappen. Het lijkt ons toe, dat bier een vergis sing in het spel moet zijn en dat de Directie der Ned. Spoorwegen wel be reid zal zijn, den betrokkenen deze schade te vergoeden. HET RAADSEL DER HOOGE LOONEN. De critjflcbe toestand; hunner nijver- heid, aldus d© Biusselsche „Standaard'1 dwingt de Engelscben om naar alle( mogelijk© redmiddelen uit te zien. Twee ingenieurs; Bertram Austin enj Francis Lloyd, zijn den bloei der Anie- rikaanscke nijverheid gaap bestudeee- ran. Hein dreet de vraag hoe Amerika! met hooger 1 oonen dan Engeland, de crisis kon vermijden die de Engelschei nijverheid sinds na den oorlog teistert. Uit htm opzoekingen hebben zij he" besluit getrokken, ;aat de Amerikanen er in geslaagd zijn den volgenden eoo- nomischen paradox t© verwezenlijken: De arbeiders meer betalen, oen kost prijs der voortbrengselen verlagen en tevens hooger winsten verwezenlijken., 't Is Ford; die door zijn voorbeeld! !die methode heeft verspreid; Amerika is er om zeggtetns totaial voor gewon nen en vertoont algemeen een jjeest! van efficiency" die in de meeste nij- verheidslanden, zelfs in Engeland, nog grootelijks ontbreekt. Efficiency. De Franschen hebben er zelfs geen woordi voor. Zij' vertalen het: „efficience" ot „maximum de ren dement". Het beste Nederlandsche woord is wellicht„d o 1 b r e k er ning". Het kenschetst den geest. In „efficiency" is echter tevens nog het. Degrip doelbietreffendheid vervat. 2ienier thanS eenige gegevens en beschouwingen uit het zakelijk verslag dier twee ontdekkingsreizi ger3 in het AmerikaanSch© nijverheids!and. Dc economische bloei die Amerika thans bekeef t, is zonder voorgaande. Een bewijs: gedurende de zeven laat ste jaren vermeerderden de gel aen inj de spaarkassen belegd regelmatig met 100 millioen dollars per jaar. Het hui dig totaal is 140Q mulioen dollars. De; bedrijvigheid der Amerikaans'che nij verheid is daarvan ©en der voornaam stto oorzaken. De vooruitgang der niiverheidson;- dernemingen nu is te danken aan het stipte naleven van eenige grondregels die hoofdzakelijk door het gebrek van; arbeidskrachten opgedrongen werden. Die grondregels zijn de volgende: A. Een onderneming heeft maar kans om te lukken als het den regel toepast dat d© bevordering in graadi slechts aan d© verdienste en aan del bekwaamheid1 mag toekomen, buiten; alle andere beschouwing om. B. Het is ten slotte best de winsten] ©ehier onderneming te vermeerderen: door de vermeerdering der verkoops- hoeveelheden, terwijl mindere prijzen, gevraagd worden aan de verbruikers' en de hoedanigheid verbeterd wordt. Zoo deed Ford het voor: In 19081909 vervaardigden zijn werkhuizén 10!660 rijtuigen tegen een verkoopprijs van 950 dollars, m 1924 vervaardigden zij 1.993.419 rijtuigen, waarvan ae verkoopprijs maar- 290 dol lars meer was. C. de snelheid der fabricatie vergt betrekkelijk geringer vaste en om loopkapitalen. Een voorbeeld: De Amerikaansche wasch- en strijkerijen halen het wasch- •goed op om 10 uur 's morgens en le veren het gestreken af om 6 uur des! avonds. D. De individueel e arbeidsprestatie: kan onbeperkt vermenigvuldigd wor den door d© verbetering der inrichtin gen en werkmethoden. Ditt is -het meest bekende beginsel. Men weet ook, dat de Amerikanen! nooit aarzelen om zelf goede werktui gen te vervangen zoo dra er betere be staan, en dat zij er aan houden al hun inrichtingen binnen zeer korten tijcl te amortiseeren. Niets wordt met de hand toegelaten; wat met d© machine vlugger kan ge daan worden. E. Liever dan een vast loon, betale men ©en loon in evenredigheid* met de voortbrengst, zonder beperking. In Europa dwaalt men als men rneent dat hooge loonen noodzakelijk) hooge verkoopprijzen na zich slepen, 't Is in het belang van elkeen, dat eri gestreefd worde naar opslag dei' Ico nen en vermindering der verkoopprij zen. In 1924 waren in Amerika de loo nen algemeen hooger dan in 1920. nochtans waren d© groothandelprij z en in 1924 lager dan in 1920. F.„De mededingende huizen hebben er alle belang bij met malkaar te pra ten en elkander''op-de hoogte te stel len van de mogelijke verbetering. Dergelijke breedheid van gedachten! strekt ten slotte el'ke firma tot voor deel. G. Een onmisbare factor voor den vooruitgang is het vermijden van elke verspilling. Aan dit gebrek lijden de Europcc- sohe nijverheden nog geweldig. Ju A- merika is er ©en echt algemeene strijd) tegen de verspilling aangebonden. Op alle gebied poogt men de verspilling onder al' hare vormen te vermijden. Zelfs heerscht er reeds een sterke strooi ming om bij middel van private, scheids) ferechten ae verspilling van gjeirechts- osten te vermijden. H. Alle mcgelijke aandacht dient verleend aan het welzijn van heit per soneel. Dan alleen schenkt ook 't per soneel gansch zijn toewijding aan de onderneming. I. Van overwegend belang zijn da opzoekingen en de proefnemingen om nieuwigheden en verbeteringen te vin den. Veel nijverheden besteden een bé- langrijk procent van hun winst aan] de studie der verbeteringen. Treffend is het ook, dat de Ame rikaansche nijverheid ernaar streeft, om minder en minder op het banker e-' diet te steunien. Op eigein. kradht is> ook financieel, haar leuze. Zij kent ook 'de verb ruikers wereld, door en door. Alle psychologische mid; delen zijn de hare om haar voortbreng sèlem aan den man te brengen. Besluit: „De oogein openen en 'de werke lijkheid leeren inzien, zeggen de Engtel- sche ingenieurs. Wij moeten ons huis) op ekonomische wijze inrichten. Dat is de oplossing van het Amerikaansche raadsel der hoog© loonen". UIT DE OMGEVING. WOUBBUSGE. De vorige wéék vereerden (Ij de colporteurs van 'de zoogenaamde ,,In wendige Zending" ook ons dorp met een bezoek, zeer vroom zich voordoen de. Op de vraag van. wien het uit ging noemde de man een onbekenden! naam uit Den Haag, en toen hem bij. de weigering, ook op het twijfelachtigs van zulk gecolporteer werd gewezen, kwam de toorn op zijn gelaat, en ver dween alle lief gedoe. Een ieder zij gewaarschuwd voordat soort „Zending 02G3TGEE3T. F. Broeijer, een bekende bij Jus titie en Politie was dezer dagen opge nomen in het krankzinnigengesticht al hier doch werd een paar dagen later weer ontslagen daar hij zeer vermoe delijk simuleerde. Ais aandenken nam de de fiets mede van br. Sw-eris en. ging in de richting Den Haag. Hiji was 30 Aug. ontslagen uit de straf gevangenis te Rotterdam en het schijnt dat hij opnieuw solliciteert naar een dergelijk verblijf. Want als de po litie van Oe-gstgeest achter je hielen! zit helpt een karretje je niemandal eiï hij is dan ook reeds opgespoord. Hjjj was n.I'. opgenomen in het ziekenhuis! aan den Coolsingel te Rotterdam, van waar hij vermoedelijk naar de gevan genis zal getransporteerd worden. Ook in Leiden heeft hij nog wat op zijn, kerfstok. De conducteur L. H. ondervond) dezer dagen dat het conducteursbaan tje ook niet altijd op rozen wandelt. Twee heer,en (of liever manspersonen,, want heeren 'dioiSn zoo niet) bevonden) zich in de tram en konden geen kaar tje vertooTien. Hij gaf htm gelegen, heid tijdens de rit te zoeken, daar zijj verklaarden het kaartje niet te kun nen vind-sn. Ter hoogte halto'Ende- geest wilden zij zich, na H. scheld woorden te hebben toegevoegd, ver wijderen, zond-er het' plaatsbewijs te hebben getoond. Na worstelen,waar 'bij H. stompen opliep, wist hij; ze aan de politie alhier over te leveren, waar na proces-verbaai volgde. Het zijn een) zekere O. en S. te Leiden. SASSENHEiM. Predikbeurten. Chr. Geref. Kerk. Zondag v.m. 10 uur en n.m. 5 uur, heer D. L. Aangeenbrug. KATWIJK AAN ZEE. Haringafslag van 9 Sept. 1926: Prijzen per kantje. 30 k. ijfe haring f 16.20; 1 kantje maatjes haring Zuiol i 19.85, en 10 kantjes makreel 116 22. Aanvoer van KW; 2, motorlogger; 2e reis. Door den politiebeambte Jans-a is aangehouden 1M., gesignaleerd! in het Alg. Politieblad, tot het on dergaan van hechtenis. Alhier is overleden de heer D„ W'. Ouwehand, een zeer békende per Boonlijkheid, voorheen jaren lid van ■den Gemeenteraad, peiiningm. bij da Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem., secxe.-boe'kh. van de Gemeente-spaar bank en meerdere betrekkingen met! ©ere vervullende. WASSENAAR.' De nieuwe Openbare school voor het U. L. O., jn het park der Drie Page gaaien is dezer dagen op officieele wijze jn gebruik genomen. Aan de uitneodiging van het gemeente bestuur, om de plechtigheid bij. te wo nen, was gevolg gegeven door den in specteur van het lager onderwijs, den heer G. van As, de plaatselijke commis sie van toezicht-op het Lager onderwijs, de oudercommissie, den architect, den heer A. Bontenbal en den aannemer, den' heer JHermsen. Het woord werd allereerst gevoerd door den burgemeester, die liet uitko men, dat het hoofd der school bij zijn benoeming zich veel van Wassenaar had voorgesteld. Hij zal ongetwijfeld niet hebben gedacht, dat hij' zich aanstonds moest behelpen. Nu, na een jaar, is het anders geworden. Den nieuwe school, naar de eischen des tijds ingericht, is verrezen. Spr. hoopt, dat het hoofd nu zjjn wenschen bevredigd vindt. Hij hoopt took, dat de kinderen in die school tot welopgevoede menschen gevormd zul len worden. Vervolgens bracht spr. dank aan den heer Bontenbal, architect, en aan den heer J. Hermsen, aannemer. De heer van As, inspecteur van het L. 0. zeide, na de rede van den bur gemeester niet veel meer te behoevn te zeggen. Spreker houdt van mooie scholen met veel lucht -en veel Lcht. Hij vindt het prettig, als de leerlingen naar buiten kunnen zien en van de natuur genieten. Hij wenscht de gemeente en het hoofd geluk met deze stichting. De heer Peereboom, voorzitter van de commissie van toezicht, uitte ver volgens zjjn beste wenschen voor den bloei van deze school. Spr. noemde haar een schakel tusschen het oude en het meuwe Het hoofd der schooi, de heer Hui- bregtse, bracht daarop alle sprekers dank voor de door hen geuite wenschen De kinderen wees hij er op, dat nu zij .een zoo mooie school hebben, die ook netjes dienen te houden. Hierna werd door alle aanwezigen de school bezichtigd. aaSJBEHEElS. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Yoorm. io en nam. 6 uur, Ds. Israël. Geref. Kerk. Vnorm. io en nam. 7 ,uur, Ds. Kaspers. Door een B-Lal dames zal op .Wcens dag 1.5 September a.s. langs de huizen der ingezetenen de jaarlijKsche collec te worden gehouden ten bate van het Ned. Roods Kruis. Deze collecte wordt door het Hoofd der gemeente ten zeerste aanbevolen in de overtuiging, dat het vredeswerk van het Ned. Roods Kruis den steun van het geheele Nederlandsche voik ver dient. Naar wij vernemen, zal Zaterdag a.s. te 8 uur door het fanfarecorps „Kunst na arbeid' alhier een muzikale rondwandeling door deze gemeente en den Hcogen Rijndijk worden gemaakt. De bedoeling is, dat dan tegelijk ooor eenige dames bloempjes zulien worden verkocht, waarvan de opbrengst dan be stemd zal worden voor den aankoop van meerdere instrumenten. Woensdagavond werd tot groot ver maak van de jeugd in ons dorp, de ge meentelijke brandspuit beproefd. In alle opzichten bleek deze nog in goeden staat te verkeeren, Van Haarlemmermeer, Engelbertus Hendriks. Van Leiderdorp, Petrus Mar- tinus van der V oort. van Leiden, Geertje van Egmond. Vertrokken: Naar Alphen aan den Rijn, Raadhuis straat, Jacob Arie van Beek. Naar Sas- senheim, van Heemstraat .33. Trijntje Kruit. Naar Alphen aa nden Kjn> Grij- pensteinstr. Frans van Dam. Naar Well (L.). Albertus Frederikus Veerman. Naar Alphen aan den Kjjn, Gnêphoek £1, Sophia wilhelmina Fluiter. Naai- Alphen aan den Rjjn, Prins Hendrikstraat 112, Klaas Vergunst en gezin. B08£00P. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zjjn aap het politiebureau inlichtingen te bekomen: Een finderportemonnaie met inhoud, een schooietui, een schoolatlas, een hoe renrijwiel, een regenjas, een schaar en een riem van een bagagedrager. Bij den landbouwer J. Bulk alhier is -onder het vee mond- en klauwzeer uitgebroken. Het comité tot verstrekking van' radio-toestellen aan zieken, ontving de zer dagen van mevr. A. van Djjk uit het spaarpotje van de kinderen van het kinderuurtje een 2-lamps radiotoe stel, geheel compleet en geplaatst. Zondag 12 September, v.m. 9.3Q en nam. 6 uur hoopt voor de confessio- neele vereeniging in het gebouw Sal- vatori op te treden Ds. G. A. v. d. Hoofd, uit Overschie. Ten nadeele van den heer B. is Woensdagavond aan den Reijerskooper- weg een zoo goed als nieuw rijwiel ge stolen. NOORDWIJK AAN ZEE. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Voorm. 10 uur, Eerw. heer v. d. Meer. Nam. 5 uur, Ds. Poot te Haarlem. Geref. Kerk. Voorm. 10 «n nam. 5 uur, Ds. Koers. Voorbereiding H. Av, Donderdag 16 Sept., des avonds 7.30 uur, hoopt Ds. D. A. van den Bosch, Ned. Herv. pred. te 's Graven hage in de Geref. Kerk -alhier een- Oranje-rede te houden. HAZERSWOUDE. Woensdagavond kwam de Vereen. Chr. Bibliotheek in het lokaal Salva» tori in jaarvergadering -bjj een. De voorzitter, Ds. J. Luuring opende het samenzijn met gebed, las Gol. 2. van vers 112, en sprak naar aan- 3 daarvan een kort woord, waarna het woord gegeven werd aan de nseere- taris, den heer J. Blijleven tot het lezen van de notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd en vastgesteld. Daarna was het woord aan het lid der financieels commissie, den heer J„ A. Brinks, die verklaarde de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde te hebben bevonden. De penningmeester, de heer Js. van Pjjlen, las daarop den staat van ont vangsten en uitgaven voor, waaruit bleek, dat de ontvangsten f 273,87, de uitgaven f 197,03 hadden bedragen, zoo dat de kas sloot met een batig slot van f 76,84. Daarop las de secretaris het jaarver- ag, waarin de lotgevallen der vereeni ging werden geschetst. Bii de gehouden bestuursverkiezing- werd de heer J. van Pijlen herkozen, en werd in de plaats van den heer J., Dekker, die voor zijn functie had be dankt, gekozen de heer Wi. J. Dekker., Bij de gehouden bespreking die daar op volgde, werden als leden tot de fi- naneieele Qjtmmissie benoemd, de Lee- ren A. Hoogendoorn en E. van Gor- kum Jzn. Besloten werd aanstaanden winter nauwkeurig toe te zien op de behande ling der boeken. Nadat de voorzitter de titularispen en het lid der finanoieele commissie had bedankt voor hun ijver en toewijding in het belang der vereeniging verricht, sloot deze de vergadering met dank gebed, waarna een bezoek werd ge bracht aan de boekenkasten, die mei belangstelling werden bezichtigd. Woensdag maakten de kinderen der 5 hoogste klassen van de Chr, school op het dorp een uitstapje naar De Dolder. Het weer werkte ongedacht mede, waar het den avond te voren alles regen was. 's Morgens acht uur was de afrit naa» het station. Vandaar vertrokken ze me4 den trein van 9.11 naar Utrecht, waar nog .juist de aankomst kon worden ge zien van H. M. de Koningin, 2. K. ti Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana. n Toen met den trein naar Den Doldei te ruim 11 uur was1 dev aankomst op een prachtig terrein bosch, hei en dut aan den Oud-Amerfoortschen weg. Dv commissie was per vrachtauto van de. heer W. Slootweg reeds gearriveerd- Tot vjjf uur vermaakten de kinderen zich op alle mogeljjke manieren, foot bjjna allen was, wat ze zagen, ietsi. nieuws. Om 5 uur was 't afmarsch naaf 't station De Dolder, via Utrecht naai 't station HazerswoudeKoudekerk, waar, toen de trein van 7.13 aankwam, een tiental brikken aanwekig waren, dit 's morgens de kinderen kadaen gebracli en nu hen weer terugreden naar he Dorp. De bossen medegenomen heide zulle, in de woningen der knideren nog lang herinneren aan wat genoten werd op dez»n mooien Septemberdag. Wioensdag werd onder het genot van prachtig weer, het feest van da Wilhelmina-Vereeniging alhier gehou den, opgeluisterd door de muziek van de Harmonie van Hazerswoude. Aangevangen werd des morgens met een optocht door het dorp van de leer lingen der Openbare school en die der R. K. School, waarop men zich naar het feestterrein begaf waai- de kinderen zich konden vermaken en werden ont haald. Des middags werd een optocht door het dorp gehouden van versierde auto's, waarin deelnemers aan dering- rijderij en volksspelen, waarvoo* prij zen waren beschikbaar gesteld. Het feest werd besloten met schitte rend vuurwerk. De vergaderinge nvan de Jonge- lingsvereeniging op G. ,G„ „Filadelfia zijn weder aangevangen en worden ge houden in het (lokaal achter de Geren Kerk. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. van Hitten en tot leden van het bestuur de heeren O. Bol, M. Siap- pendel, Jae. van Wieringen, L. van Aalst, Ph. de Gelder .en C. Hoogen doorn. Predikbeurten a.s. Zondag: Ned. Herv. Gemeente, halt elf de heer Schalekamp van Voorne en Put ten, half acht Ds. Luuring. deref. Kerk. Half elf en half acht Ds. Gispen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6