CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7de JAARGANG DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1926 NUMMER 1921 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn \t®er kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advert entiën per regel 22*/* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advert en tién bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lij ka geplaatst ad 40 cent Oit nummer bestaal uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De duivel in de radio. Naar aanleiding van de waarschu wing, die de Standaard deed uitgaan aan ons Christenvolk inzake den ra dio-omroep, schrijft de Lib. Mid dell) Cour. onder bovenstaanden titel een tegen waarschuwing. Beteekent dit (n.l. de Standaard waarschuwing) zoo zegt het blad dat de radio alleen dan getolereerd mag worden als zij geheel onder Cal vinistische tucht wordt geplaatst? Dan: arme censuurijveraars! Ze zou- iden hoogstens Hilversum'kunnen ver overen. De duivel zou verblijven in Daventry, Eiffel en tientallen andere uitzendplaatsen meer. Maar blijkbaar doelt het nog slechts op eigen kring. Het beteekent slechts een eisch van tucht over de Gereformeerde luister vinken. Maar waar zijn de contro leurs? En wat. moeten de luistervin ken dan met hun toestel doen als er geen christelijke avond is. Niet luis teren? Dat gelooft alleen iemand, die nooit heeft gezien, hoe sterk de radio hartstocht iemand te pakken kan nemen. Hier is een vraagstuk, dat zal groei en met iedere nieuwe antenne. En dat het woord van de Stan daard geeft de waarschuwing zal leiden tot het streven naar een soort censuur. Eerst voor eigen kring. Maar als dat niet helpt in breeder kring. Oppassen dus. Het blad wijst er nog op, dat het zoo gemakkelijk is voor de anders zoo heilige boontjes om stiekum cabaret liedjes, wereldsch-wufte opera's en operettes te beluisteren als toch nie mand het merkt. Inderdaad, als het mogelijk was, zouden we gaarne den geheel en radio- omroep onder de Christelijke wereld beschouwing -willen betrekken. Maar wij weten maar al te goed. dat dit niet kan om de eenvoudige reden dat niet alle menschen ons beginsel zijn toe gedaan. Daarom gaat ook niet daarheen ons verlangen. Wij wenschen vooralsnog slechts twee dingen: le. dat van Over heidswege zal worden gewaakt tegen uitzending van zedekwetsende dingen opdat niet het openbare leven worde vergiftigd en 2e. dat aan het Christe lijk beginsel een gelijk recht zal wor den toebedeeld als aan dat onzer te genstanders. Voor het overige zien wij in de ra dio een gevaar, zooals we al jaren een gevaar zagen in slechte boeken, slechte bioscoopvoorstellingen, om gang met slechte menschen enz. Er is dus slechts een nieuw gevaar bijge komen. Een gevaar, dat met Gods hulp be streden kan worden. Ook hier roepen we onze menschen toe: zie toe, wat uw kinderen beluis teren. Geef zelf eén voorbeeld en beluister alleen wat ge naar Gods Woord en de inspraak van uw geweten voor God verantwoorden kunt. Leer ook den duivel in de radio be strijden, zooals ge hem bestrijdt in slechte boeken, slechte publieke ver makelijkheden enz. Leer vooral den radio-hartstocht bestrijden. Plaats ook deze gave Gods onder de tucht van Gods Woord. Dan is met Gods hulp de radio dui vel met vrucht te bestrijden. STADSNIEUWS. Zangersmlddaq v. d. Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangvereen. De vierde Zangersmiddag van den Ring Leiden en O. v. Christel. Zang- vereenigingen is weder goed geslaagd. Ditmaal werd als terrein van uitvoe ring de tuin van „Zomerlust" gekozen voor een deel om ook te beproeven of hier het effect beter zou zijn. Wij mee- nen ons niet te vergissen, wanneer wc zeggen dat de proef aan de gekoes terde verwachtingen heeft voldaan. De muziekkapel van Zomerlust. die gisteravond bovendien feestelijk ver licht was, biedt een uitstekende gele gerheid om muziek en zang naar den eisch voor te dragen, terwijl men er in minder groot© mate van de om standigheden afhankelijk is. Daarbij, want dit is ook een factor, is de indee lingder zitplaatsen van dien aard, dat altijd de noodige eenheid kan worden bewaard, en het auditorium in zijn geheel in rechtstreeksch contact met de optredende vereenigingen en de leiding kan blijven. Van gunstigen invloed was ditmaal het mooie weer. 'twelk gunstig af stak hij dat van den vorigen daa. in dit opzicht mocht men van zegen spreken. Het getuigt van 'den grooten bloei der organisatie, dat ditmaal niet min der dan 15 vereenigingen hun mede werking hadden toegezegd. In 't ge heel telt de ring thans 19 vereenigin gen. Blijkbaar gelukt het 't bestuur gedu rig heter, de vereenigingen ervan te overtuigen dat door samenwerking in den ring het werk van den bond veel profijtelijker kan worden gemaakt;. Even over vier gistermiddag opende de voorzitter van den ring. de heer G. Goedhart van Zoeterwoude den zangersmiddag. Hij heette de reeds aanwezige ver eenigingen met haar directeuren, ook directrice van „Hallelujah"' te Lei den, Mej. Tilly Leening, hartelijk wel kom en memoreerde de ontwikke lingsstadia, die de ring in zijn 4-jarig bestaan heeft doorloopen. De eerste zangersmiddag werd gehouden in Poelgeest, daarna kwam men twee maal 's zomers in Oud-Hortuszicht hij een, en thans vinden we elkaar in Zo merlust. Daartusschen liggen de zan gersavonden in de Stadszaal geduren de het winterseizoen, die eveneens goed slaagden. Spr. hoopte, dat ook deze middag in de stijgende lijn zou blijken te liggen en dat alle deelne mers. waar zij door hun organisatie hebben uitgesproken, dat het lied is gegeven om God te verheerlijken, dit beginsel in hun geheele optreden zou den volgen, in het belang der christ. zangvereenigingen en tot eer van God. Betreffende het programma deelde spr. mede dat de Chr. zang ver. „Zingt den Heer" uit Zoeterwoude wegens conflict met haar directeur niet kon medewerken, en verder, dat de num mers „Gebed aan 't Vaderland" (A. Spoel) en „Domme, Salvan fac Regi- nam nostram" (A. Giezen) niet moch ten worden gezongen, aangezien het ringbestuur zich niet kan neerleggen bij de huidige toepassing van het au teursrecht. Hierna nam de uitvoering een aan vang. Waar Zoeterwoude niet aanwe zig was, kwam dadelijk de heer Jac. Smit aan de beurt, achtereenvolgens met de vereenigingen „Advendo" te Noordwijk-Binnen en „Soli Deo Glo ria (Noordwijk a. Zee). Beide vereeni gingen bleken nog goed op peil, en handhaafden onder de verdienstelijke leiding van den heer Smit haar ouden roem. „Excelsior" uit Leimuiden, waarop weieens iets aan te merken is geweest maakte nu een heel wat heter figuur. De heer M. v. d. Keur is met deze ver- eeniging op den goeden weg. „Zingt den Heer met hart en mond' van N. Wetering gaf een aardige ver tolking van het bekende „De Twee Jagers" en een stukje van hetzelide genre, van G. Nienhuis. Ook ..Zang en Vriendschap" uit Hazerswoude werd niet gemist. Gedirigeerd door den heer C. v. d. Keur maakte dit koor weder een goeden indruk. De grootste gedaanteverwisseling, gelukkig in den goeden zin van het woord, viel op te merken bij „Excel sior" uit Leiderdorp, dat in een jaar tijd uitgroeide tot een koor van 80 leden en thans wordt gedirigeerd door den heer Jac. Smit, wiens leiding ook elders reeds waardeering heeft gewekt. Het koor bepaalde zich nu tot enkele eenvoudig© nummers, die goed werden voorgedragen. Er is hij voldoende medewerking nog veel goeds van te verwachten. „Hallelujah" OegstgeestMorsch bleek in ledental niet vooruit te zijn gegaan. Niettemin was het onder lei ding van den heer v. Wouw vertolkte van goed gehalte. Na de pauze traden op de vereeni gingen „Concordia" Ncordwijkerhout, dir. de heer B. J. Verdoorn. „Halie- lujah" v. Oudewetering met denzelf den directeur, „Hallelujah" Leiden (dir. Mej. Tilly Leening) „Looft den Heer" Lisse, dir. de heer C. v. d. Keur Vooral het laatstgenoemde koor was goed op peil. „Zang zij onze Leus" Lei den, dir. de heer A. Teljeur en „Zingt den Heer" eveneens alhier, dir. dhr. C. v. d Keur,-waren beide gelukkig in hun optreden en gaven blijk van veel oefening. Een uitstekend slotnummer was het optreden van „Koudekerks Gem. Koor" dir. de heer C. v. d. Keur, dat het hartelijk applaus geheel ver diende. In de pauze, die na het afzonderlijk optreden der vereenigingen volgde, gaf de heer C. v. d. Keur met vier ver eenigingen: Koudekerks Gem. Koor, Zang en Vriendschap v Hazerswoude Looft den Heer van Lisse en Zingt den Heer te Leiden, een gemeenschap pelijke uitvoering. Later, in de tweede pauze tusschen de muziekuitvoering van D© Harpe Davids, deden dit de vereenigingen Hallelujah uit Oude Wetering en Con cordia uit Noord wijkerhout, onder lei ding van den heer Verdoorn. Beide nummers gaven een welge kozen afwisseling. Met het avonduur nam het aantal bezoekers nog sterk toe. Geen plaats bleef er ledig. Daarbij hield het weer zich prachtig, terwij de gerant had gezorgd voor een goede feestverlich ting. In het algemeen had het bestuur ook nog al succes met zijn ijverige po gingen om het allen mogelijk te ma ken rustig van de muziek te genieten Het optreden van de Chr. muzekver- eeniging De Harpe Davids uit Noord- wijkerhout, onder de zekere leiding van den heer G. YV. van Velzen, van hier, bleek zeer op prijs te worden ge steld en viel ook werkelijk te waar- deeren. Noordwijkerhout kan met recht trotsch zijn op zoo'n Christelijk corps. Het avondconcert werd begon nen met het gemeenschappelijk zin gen van Psalm 103 1 en besloten met Gezang 49 :5. Een en ander ein- digcTe tijdig. Leidsche Kerkbode. Ds. W. Bouwman, eindredacteur van de Leidsche Kerkbode, heeft als zooda nig ontslag genomen. Vroom en Dreesman. De firma Vroom en Dreesmann heeft zich ditmaal verdienstelijk ge maakt door het groote winkelpand naast „In den Vergulden Turk" dat in den laatsten tijd verd ontwijd door een kippenschieterij. in haar exploi tatie te nemen en speciaal wat het front betreft, geheel te restaureeren. Het is nu weer een pand geworden dat zich aansluit hij de omgeving en erust met een ciitisch oog mag wor den bezien. De pui onderging een aan zienlijke verbeterng, door vernieuw- wing van de betimmering en recon structie van borénlicht en étalage-ra men, waarvan Int geheel nu een fijn cachet heeft gek'egen.. De opzet was vooral, een doelmatige étalage te verkrigen. Deze wordt thsns, ozoals men zien kan, gebruikt vcbr de expositi© van een collectie tapiten in de fijne, mo derne uitvoering. Uit de wijze, waarop een en ander is gerangschikt blijkt, dat hier vakmenscien aan het werk zijn geweest, en teuns dat bij het houwen van de etaage rekefting is gehouden met de eishen der practijk. Dit laatste komt op èkening van den heer H. van Weizei, die deze 12de étalage construeerde Het schilder werk, want ook aan plafond en wand- bekleeding is de nocdig© zorg besteed, werd uitgevoerd do<r den schilder H. P. Jansen. De nieuwe étalageis voor de Bree- straat een aanwinst vooral als men denkt aan het vorig loei dat zij dien de, en zal zonder twjfel haar nut af werpen voor de zaa:. Chr. Onderwijzers. Voor de afdeelinp Leiden en om streken van de Vereniging van Chr. Onderwijzers hoopt i.s. Zaterdag 11 Sept. 's av. 6 uur de groot© zaal van het „Nut" Steerechuur te Leiden op te treden de heer H. Schilp, Lee- raar a. d. Chr. Kweelsch. alhier met het belangrijke ondciverp: „Iets uit de Erfelijkheidsleer." Opvoedkunde, ondeivijs en studie van de beroepskeuze qllen in cl© toe komst aanhoudend mt de erfelijk heidsleer contac't moein houden. Het wordt verwacht,dat velen deze eerste samenkomst in ©t Najaarssei- zoen zullen bijwonen a hiermee de mooie gelegenheid zulm aangrijpen, om meer en betere keiiis te verkrij gen van de lichamelijk en betere ei genschappen van het ^ederlandsche Volk. Belangstellende dderw ijzers en onderwijzeressen ziin wlkom! Aan de Chr. oleidingsschool voor Ulo, HBS en Gymi Hoogl. Kerk- gracht 20 a alhier (hocfl de heer D. Mever) werd tot oncler.es benoemd mej. M. Maas van Heetstede, die de benoeming aannam, enl Jan. e.k in functie hoopt te treder Op den Haarlemnrweg geraak te gistermiddag een zare vracht auto te dicht op den v.terkant in 't zachte gedeelte van es weg. waar door bet linkerachteriel tusschen schceiing en weg in de grond zakte. Pc wagen bleef hange op den as, en kon me eigen krach en personen- hulp niet meer losknen. Met een hijschwagen van het Morhuis is het voertuig daarna weer p den vasten weg gebracht. Bij het lossen va een kolen- schuit voor de fabriekvan de Leid sche katoenmaatschapj viel gister middag door onbeken< oorzaak een der sjouwers, terwijl j een zak ko len op de schouders ha in het gang boord. De man liep ee gelukkig niet heel ernstige wond.aaihet voorhoofd op, en werd in het St.llisabethsgast- huis verbonden. Er zijn gisteren w<r twee rijwie len in beslag genomen,ie niet waren voorzien van een belasigplaatje. Gistermiddag zijn n het terrein van het Openbaar Slachuis aan de Pasteurstraat twen vradauto's tegen elkaar gebotst D© eene werd bestuurd door W. K. uit Alphen, de andere door B. O. van hier, Beide voertuigen wer den zwaar beschadigd. De bestuur ders gaven elkaar de schuld van het geval. BINNENLAND. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND Het Krankzinnigengesticht te Noordwijk. In de gisteren in het gebouw der Tweede Kamer voortgezette zomerzit- ting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland onder voorzitterschap van baron Sweerts de Lanclas Wy- borgh, werd het voorstel van Gedepu teerde Staten behandeld tot vaststel ling van de overeenkomst betreffende de ierieenverstrekking van een be drag van ten hoogste f 2.000 000 aan de vereeniging der zusters van Liefde te Venray ten behoeve van den bouw van een gesticht voor R.-K. vrouwelij ke kranzinnigen onder de gemeente Noordwijk en Noord wijkerhout, tot welke terleenverstrekking in begin sel op 29 Juli j.l. werd besloten. In antwoord op een opmerking van den heerFRANCKEN ver klaart de heer DE WILDE, lid van Gedeputeerde Staten, dat voor de rust en arbeidstijden voldoende is gezorgd. De heer DE BRUIN wenscht in art. 8 van d© overeenkomst nog te zien opgenomen, dat de houw bij openbare aanbesteding zal geschieden. De heer DE WILDE (Ged. Staten) is hier ten zeerste tegen. Het geldt hier geen cadeau, doch eea leening, waarbij de vereeniging der zusters van Liefde haar volkomen zelfstandigheid be hoort te behouden ten opzichte van den bouw van haar gesticht. De VOORZITTER wijst erop, dat de ze zaak met grooten spoed voor de zit ting van heden in orde is gemaakt. Hetgeen de heer De Bruin wenscht zou een nieuw overleg en derhalve vertra ging tengevolge hebben. De heer DE BRUIN (S.D.A P.) vindt het antwoord van den voorzitter aan genamer dan dat van den heer De Wilde. Dat deze zaak reeds heden wordt behandeld is aan een toevalli- gen samenloop van omstandigheden te danken, het zou anders eerst in de winterzitting zijn afgedaan. Spr. meent, dat godsdienstige vereenigin gen, zooals protestantsch-christelijke, met de door spr. gewensehte bepaling zeer zeker genoegen zouden nemen. Hij wil niet, dat andere dan katholieke aannemers en werklieden van mede werking van den bouw zullen wonden uitgesloten, hetgeen zeker te vreezen is, als geen openbare aanbesteding wordt voorgeschreven. Spr. vergelijkt deze credietverstrekking met de voor schotten aan bouwvereenigingen e. a. Er is hier wel degelijk een algemeen belang bij betrokken, ook wat den prijs betreft, die bij onderhandscho. aanbe steding wel eens veel te hoog zou kun nen worden. Spr. handhaaft zijn voor stel om openbare aanbesteding voor to schrijven. De VOORZITTER vestigt er'de aan dacht van den heer De Bruin op, dat de bestekken door Gedeputeerde Sta ten zullen worden goedgekeurd. Kan de heer De Bruin in Ged. Staten, die 'n extract van Prov. Staten vormen, bier omtrent geen voldoend© vertrouwen hebben? De heer DE BRUIN: Het gaat hier niet om het bestek dat spr. volstrekt niet in de vergadering van Prov. Sta ten wil brengen maar alleen om de publieke aanbesteding Spr. dient derhalve een amendement in om in art. 8 te bepalen, dat de bouw bij publike aanbesteding moet plaats vinden, evenals de levering door onder-aannemers. De heer TER LAAN (S.D.A.P.) is het met den zakelijken inhoud van het amendement eens. Hij meent echter, dat de heer De Bruin er eerder mee had moeten komen. Spr. wijst erop, dat de Vereeniging reeds verschillen de werken in eigen beheer heoft uit gevoerd. De heer GUIT (R.K..) vindt het amen dement van den heer De Bruin zeer kapitalistisch (gelach). De voorsteller wil n.l. hetzelfde wat woekeraars doen die aan 'n armen man geld leenen. De vereeniging moet vrij blijven in de be paling door wien zij haar gesticht wil laten bouwen. Dit beginsel is toch ook dat hetwelk door de S.D.A.P. wordt gehuldigd. De heer DE BRUIN betreurt, dat zijn partijgenoot bezwaar tegen sprekers voorstel heeft omdat het te Iaat zou zijn ingediend. Een zakelijk argument mag daardoor niet worden terzijde ge steld. De heer SCHAPER (S.D.A.P.) consta teert, dat het voorstel-De Bruin niet in de commissie is behandeld. Aanneming zou thans ongewenschte vertraging Binnenland. De Provinciale Staten van Zuid-Hol- land hebben de begrooling voor 1927 z. h. st. aangenomen. Buitenland Het verloop der histortscho zitting van den Volkenbondsraacl. De onderhandelingen inzake bsWn- diging van het Britsche mijnconflict. Een nederlaag van Woe Pel Foe in China. brengen. Het is alleen daarom dat spr. tegen het amendement zal stem men. Het amendement-De Bruin, in stem ming gebracht, wordt met 47 tegen 23 stemmen verworpen, waarna het voor .stel van Ged. Staten in zijn geheel zon der hoofdelijke stemming wordt goed gekeurd. De Provinciale Begrooting. Na de behandeling van het voorstel van Ged. Staten hetretfende het R.-K. Krankzinnigengesticht te Noordwijk, was aan de orde de Provinciale begroo ting 1927. De heer VAN ZADELHOFF (S.D.A. P.) bepleit de instelling van schoolart-' sendiensten en geneeskundige school- controle ten plattelands. Hij wijst erop, dat de meeste steden deze reeds niet succes hebben ingevoerd en Jat Je provincie Utrecht bezig is, het ook voor de kleine gemeenten in te stellen.; Spr. vertrouwt, dat Geu. Staten zeer spoedig met voorstellen tot invoering van dit zoo hoogst nuttige instituut in Zuid-Holland zullen komen. Nog vestigt spr. de aandacht op het rapport te dezer zake uitgebracht door. de vereeniging „Volksonderwijs", Jat dit instituut warm aanbeveelt. De heer WARMENHOVEN (C.-HJ, spreekt zijn vollen lof uit voor de wij ze, waarop in deze provincie wordt' zorg gedragen voor Je krankzinnigen-' verpleging. Hij bepleit verder subsidi- eering van de handelsavondscholen. Mevr. VAN ITALLIE (V.D.) wil dat een ruimer standpunt wordt gehuldigd, ten aanzien van de mogelijkheid van aanstelling van vrouwelijke ambte-' naren ter provinciale griffie. Ten slotte bepleit zij een maatrege^ in het belang van de voatgangors, n.l|, sluiting van één der provinciale wegen voor auto's, wanneer twee wegen paral lel loopen Zij wijst ten deze op het h. i. goede voorbeeld, gegeven door het Rijk; met sluiting van het Haagsche Boscjj overdag voor auto s, omdat er een rifcj weg naast het bosch -loopt. De heer VAN ECK (C.-IL) wenschl meer gelijkstelling van de provincial® traktementen met die van partieuliq» ren. Mej. GROENEWEG (S.D.A.P.) steunt het betoog van mevr. van Itallie ten. aanzien van de vrouwelijke ambtenju; ren. Zij begrijpt niet, waarom aan da! vrouwen de toelating tot de examens wordt geweigerd. Verder vraagt zij hoe het komt, dat in de 3de afdeeling ter griffie van de 25 ambtenaren er 19 vrouwelijke zijn en over alle andere, afdeelingen tezamen slechts 8 vrouwe-^ lijke. Zij meent, dat alle ambtenareiE eerst op de 5de afdeeling komen, eti' vraagt hoe het nu met de promotie dgj> vrouwelijke ambtenaren is gesteld. De heer VAN HOUDT (St. Ger.) kömi terug op de benoeming van den hee£ Schaper tot lid van Ged. Staten. Hij; wenscht niets aan de capaciteiten vaiL den heer Schaper af te doen, al gelooft^ hij niet, dat de bezuiniging er mee ge^u baat zal zijn. Wat hem evenwei be5 vreemdt, is het feit, dat de A.-R. fraoy, tie in 1923 de verkiezing van een S.D.* lid van Ged. Staten heeft tegcngega&ijp terwijl zij er thans toe meegewerkt heeft. Ten aanzien van de bezuiniging, aou spr. eenige verlagingen van proving ciale traktementen noodig achten. De heer VAN SANDICK (V.B.) dien^ een voorstel in om den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat den titel te geven van hoofdingenieur-directeur; Hierna wordt gepauzeerd. Na heropening der zitting beanfj woordt de heer SCHOUTEN (A-R.) d0 o pmerkingen van den heer van Houdtt Spreker heeft destijds gesproke.i over de H. Schrift en de sociaal-democratie? hij heeft toen de zaak eerst algemeeii behandeld en bij de kwestie van de ver houding der partijen in het college vaif Ged. Staten. Zeer zeker heeft hij 9telling van den heer Ter Laan wraakt, als zou in het college van Staten de politieke verhouding Prov. Staten precies behooren te den weerspiegeld. Dat neemt niet we dat, indien góede krachten aanwe zidA« dia verhouding op zich zelt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1