NjEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 SEPTEMBER DAG-AGENDA. R.Asdag 7 Spiemfcer, 's av. 7!4>—9 u. Inschrijving leerlingen Avondteeken- school v. d. Ned. R. K. Volksbond, afd. LeidtJi. Woensdag 8 SeptamV,, 's av. 7H—9 u. Inem. Woensdag s Sept., 'smiddags 4 uur, Café „Zomerlust", Stationsweg 55, Zang door 15 Vereenigingen en muziek Oegs 'geest. Apotheek „De Vijzel" Kémpenaerstraat 4, des nachts en des De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 September a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt S. Telefoon 552. t Nekkramp: Leiden: i geval, i sterf geval; buiten de gemeente i geval, geen sterfgevallen. De nekkramplijders werden in het 'Academisch Ziekenhuis verpleegd. In het afgeloopen jaar zijn voorge komen 67 sterfgevallen aan tuberculose, hetgeen beteekent 11.2 pCt. van alle (sterfgevallen of 0.10 pCt. der totale be- tvolking. Het consultatiebureau der vereeniging .tot bestrijding der tuberculose schreef (pver het afgeloopen jaar 271 patiënten voor het .eerst in, waarvan 230 uit Lei den en 41 uit de omliggende gemeenten. In totaal werden door beiae huisbe zoeksters 3457 bezoeken afgelegd in I480 gezinnen. Met 't oog op huisverplegïng en iri- fectiegevaar werden door de Vereeni ging ïn bruikleen gegeven 143 voor werpen van buishouaelijken aard als bed den, dekens enz. en 66 sputumflacons, Uitkookketels, enz. Het aantal overledenen, die onder toe zicht der vereeniging stonden bedroeg 14 i In den woningtoestand kwam ook dit ■jaar eer.ige verbetering. 5 gezinnen ont .vingen, een wekelgkscne bijdrage in de •woningbyiur. Ook werd in eenige geval len dh slaapgelegenheid, niet alleen van den_,patiëntj maar ook van" de overige gezinsleden, verbeterd. - 7 Patiënten ontvingen hulp in de huis lauding, terwijl aan 34 patiënten gedu rende eenigen tijd extra melk werd ver schaft. In vöèband met de jaarlijksche op roeping bot het verkrijgen van kostê- looze genees-, heel- en verloskundige ihulp, gaven zich 125j personen op, te gen 1213 in het vorige jaar. Van de aanvragers werden er 347 &fg«wezen op grond daarvan, dat hun jnkomen zoodanig was, dat aj niet in de [termen voor de kostelooze geneeskun dige hulp vielen. 'Verleden jaar werden er 41 afgewe- •Ben. De Commissie bracht een gunstig ddviös uit op de voorstellen van den Directeur van den Geneeskundigen pienst, betreffende de inenting tegen Idipb.therie en de instelling van een iBcnoolspreekuur. ■Een eveneens gunstig advies werd Hoor de Commissie uitgebracht op de aanvrage van de N. V. Leidsche Exploi tetie-Maatschappij van Onroerende^ Goe fleren om vergunning tot overschrijding van de bp art. 19 van de Verordening K»p het Eouwen en Sloopep voorgeschre ven maximum-hoogte Dij den bouw van drie winkelhuizen met bovenwoningen pp het terrein aan de ICorevaarstraat jen de Barbarasteeg, kad. bekend ge- 'ïneente Leiden, Sectie D. no. 1663. H. M. de Koningbi-Moe&er, H. M. de Koningin-Moeder heeft gis termiddag ongeveer half vier een be zoek gebracht aan het Amsterdarosche kindersanatorium „Hoog-Blaricum" H. M. was vergezeld van de hofdame baronesse van Ittersum, den kamer- beer Jhr. van Tets en den particulieren gecretaris baron van Heemstra. Vandaag heeft er ten paleize Soest- "dijk een ontvangst plaats van dames en heeren uit de omgeving van Soest- !dijk en, verder uit de provincie Utrecht. Z. K, H. de Prins. De Prins is voornemens den lOen de- ter naar Venlo te gaan voor een bezoek aan de groote Land-,en Tuinbouwten-" toonstelling aldaar. Centralen Convent. Het Centraal Comité van Anti-Revo lutionaire kiesvereenigingen brengt ter kennis, dat het in zijn voornemen ligt het Centralen Convent, voorge schreven in art. 3 der Statuten, te hou den op Donderdag 14 October 1320, des voormiddags om 11 uur in het hotel „Witte Brug" te 's-Gravenhage (tram lijn 9 van Station H.S.M., eiectrisclie tram Leiden—Voorburg—Scheveningen van. S.S.). Op dit Convent zal in behandeling worden gesteld het onderwerp „Mede zeggenschap", waarvoor als inleider zal optreden de heer C. S in eenk, lid der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, wiens praeadvies van te voren Sal worden toegezonden. In herinnering wordt gebracht, dat het recht tot afvaardiging naar het Centralen Convent toekomt aan: a. de Provinciale Comité's voor één lid (art. 31 st.) b. de Kamerkie9kringbesturen voor één lid (art. 32 st.); c. de Centralen in de Kieskringen voor de Staten-Provinciaal, san welke 'één afgevaardigde wordt toegekend voor elke 250 leden v?.n de bij haar aan gesloten Kiesvereengiingen. Over schrijdt het aantal Jejderi het getal van 250 met een deel van dit cijfer, zoo re kent dit voor vol (art. 32 st.) Den Provincialen Comité's, den be- sturen der Kamer- en Statencentrales wordt verzócht te zorgen, dat de na men hunner afgevaardigden vóór 22 September a.s. zijn ter kennis gebracht van het Bureau Centraal Comité, Dr. Kuyperstraat 5, Den Haag. Het Centraal Comité merkt nog op, dat hier en daar Kiesvereenigingen ont dekt worden, die in de centrales mede werken, zonder dat ze aangesloten zijn bij het Centraal Comité. Vanzelf kun nen leden dezer Kiesvereenigingen niet voor afvaardiging medetellen. Vervaardigen van gasmaskers. Op de vrager, van den heer Danz betreffende liet verleenen van over- werkvergunningen voor het vervaardi gen van gasmaskers, antwoordde de minister van Oorlog, dat de fabricage van gasmaskers hem bekend was. Ten aanzien van het verplicht wer ken van de arbeiders gedurende 70 uren per week, deelt de Minister mede, dat het h£n bij navraag is geblekenn, dat inderdaad bij de genoemde fabriek overgewerkt is geworden. Dit betrof echter niet het personeel, dat gasmas kers maakt, doch een groep metaalbe werkers, die de voor deze fabricage bo noodigde hulpgereedschappen en in richtingen vervaardigde. Waar de aanmaak van de gasmas kers zelve moest wachten op het ge reedkomen van het bovenbedoelde ge reedschap en de daarbedoelde inrich tingen, was het voor den fabrikant om op tijd te kunnen gereedkomen noodig deze vervaardiging zooveel mo gelijk te bespoedigen. Het ligt bovendien in het voornemen van den fabrikanl bij de fabricage van de gasmaskers niet langer dan den normalen werktijd te doen werken. Dr. De Hartog hoogleeraar. Men meldt aan het Hbld.: fiij K. B. van 24 Aug. 192§, no. 5, is Dr. A. H. de Hartog-stichting aange wezen als bevoegd om bij de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksujfiver siteit te Utrecht ecu bijzonderen leer- slot 1 te vestigen. De publicatie van dit K. B. in het „Staatsblad" zal weldra ge schieden. Staatsbladen. Gisteren zijn afgekondigd de Staats bladen: No. 301. Besluit van den 13den Aug. artikel 170 der hooger onderwijswet van de Nederlandsche Evangelische Vereeniging als bevoegd om bij de fa culteit - der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Groningen een bij zonderen leerstoel te vestigen. No. 310. Besluit van den Sisten Aug. 1926, houdende aanwijzing van de Psy- chiatrisch-Neurologische Kliniek, Vale- riusplein no. 9, te Amsterdam, staande onder het bestuur van het Centraal bestuur der Vereeniging tot Christelij ke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland, als eene inrichting, die niet als gesticht voor krankzinnigen wordt beschouwd, ook wanneer daarin meer dan twee krankzinnigen worden ver pleegd. Het machtsmisbruik van een burgemeester. Men schrijft aan de Nederl.: Het Betuwscli dorp Eist viert thans zijn hoogtij-feest, bestaande in de jaar- lijksch terugkeerende kermis. Enkele dorpen in den omtrek vierden reeds dat „feest", anderen volgen nog. 't Is echter niet om een lans te breken voor afschaffing dezer kermis dat dit hier wordt aangehaald. Neen, andore rede nen, in verband met deze kermis staan de, nopen ons tot schrijven. *De kermis was in de laatste jaren gehouden op den eersten Maandag en Dinsdag van de maand September, om dat indertijd door den Gemcmteraad aldus was besloten. Dit jaar echter is door den Burge meester, den heer Mr. E. O. J\ Baron van Hövell tot Westerflier, zonder over leg met den raad besloten, de stoom- caroesel reeds te doen openen op Zon dagmiddag. En hiertegen gaat, moet gaan, ons protest. Dat door het dagelijksch bestuur der gemeente toestemming werd verleend tot het plaatsen van 'n stoomcaroussel, die veel te groot is en waardoor 't ver keer in zeer erge mate stagnatie onder vindt, is, hoewel hun recht, een ernsti- go_fout,-maar dat een burgemeester op eigen houtje toestemming geeft tot het openen van een carousel, cn men kan dus gerustelijk zeggen v. de kermis, is machtsmisbruik, waartegen ten sterk ste moet worden geprotesteerd. Bedoelde Burgemeester spot hier door met een door den Raad ingeno men standpunt, het standpunt van de meerderheid, en biedt aan een minder heid de gelegenheid zich op ergerlijke wijze te buiten te gaan. We hopen dat bedoelde Burgemees ter moge inzien, dat hij met deze daad op den verkeerden weg is. Zwitsersch bezoek aan ons land. Donderdag a.s. zal te Amsterdam een 400tal Zwitsersche industrieelen arri- veeren, die een bezoek aan ons land zullen brengen. Tentoonstelling van administratie van bedrijven en diensten. Naar 't Corr. Bur. verneemt, hebben B. en W. van 's-Gravenhage goedgevon den, dat over korten tijd daar ter stede een tentoonstelling zal worden gehou den over de inrichting en werkwijze van de administatie van bedrijven en diensten der gemeente 's-Gravenhage. Tentoongesteld zal worden het mate riaal, dat vanwege verecbilende Haag- sche diensten en bedrijven gezonden is naar de T.O.P.A. te Amsterdam, ter wijl ook plaats zal worden ingeruimd voor de administratiën, welke buiten de Amsterdamscha tentoonstelling vlte- lsn. Uitvoering van de Ouderdomswet. Iii art.' 4 der Ouderdomswet is be paald, dat de middelen voor de dek king der kosten, voortvloeiende uit de tenuitvoerlegging der Ouderdomswet o.m. gevonden worden door eene bij drage van het rijk, gedurende 40 jaren, ten bedrage van f 17.700.000 per jaar, gedurende de eerste twee jaren en van f 15.300.000 per jaar gedurende de 38 overige jaren. Blijkens de in Stsbl. 247 opgenomen wetswijziging is vorenstaande bepaling thans ingetrokken, en is bepaald, dat liet Rijk gedurnde 40 jaren, te begin nen met het jaar 1925, in het Ouder- domsfonds stort een som v. f 31.000.000 -per jaar, als bijdrage in de dekking der uit te keeren renten en uitkeerin- gen hij overlijden en als dekking van de uit te keeren renten, bedoeld in de artikelen 28 en 37 der wet. Het bedrag van f 15.300.000, hetwelk door het rijk krachtens de tot nu toe vigeerende bepaling, voor het jaar 1925 in het ouderdomsfonds gestort was en het bedrag van f 12.000.000, op de be grooting van 1925 gepaatst,. in verband met de uitvoering der Ouderdomswet, worden in mindering gebracht van f 31.600.000, door het rijk, krachtens de thans gewijzigde bepaling in het Ouder domsfonds te storten. Bemesting met stadsvuil. Het „Drentsch landbouwblad" meldt dat de reinigingsdienst van Enschedé binnen korten tijd een geheel nieuwe periode zal ingaan wat betreft haar vuilberging, waardoor men het dorre en kale Usselerveen in bloeiende lan douwen hoopt te herscheppen. 'Het werk ih het Usselerveen wordt uitgevoerd door do Ned. Heide Mij. Om het veen is een afwateringssloot gegraven, welke het water in een der beken loodst. Het geheele veen. 63 h.a. groot, wordt geëgaliseerd en gedrai neerd, waarmede verschillende ploe gen arbeiders bezig zijn. Het vuil, dat eerst gesorteerd wordt, zal ter dikte van niet minder dan 40—50 c.M. wor de gestort. Wil men met ruw stads- 'Vuil resultaten hebben, dan moeten er zeer ruime hoeveelheden van wor den aangewend. BUITENLAND. EE VOLKENEONDSVERGADERINS. De opening5Tesb3 van Dr. Benesj. De vergadering van den Volken bond werd gistermorgen om 11.20 ge opend. In totaal waren 49 staten vertegen woordigd. De loges der diplomaten waren geheel gevuld. Chamberlain en Briand hadden tusschen de gedele geerden plaats genomen. De Spaansche gedelegeerde was niet aanwezig. Dr. Benesj. de voorzitter, opende de bijenkomst met een rede, waarin hij een overzicht gaf van de werkzaamheden, welke de Volken bond sedert de laatste gewoqe bijeen komst heeft verricht. Inzake de voorbereiding van de In ternationale Ontwapeningsconferentie en de Internationale Econmisebe Con ferentie zijn reeds aanmerkelijke vor deringen gemaakt. Ook zijn de •com missies voor' het transitoverkeer cn het paswezen bijeen gekomen om de door den oorlogstijd gestoorde ver- keersbetrekkingen te verbeteren. Be nesj wees op de groote beteek opis van Locarno voor het scheppen van vredelievende verhoudingen in Euro pa. Hij sprak de hoop uit, dat de mo gendheden, welke zich uit dei: Volken 'bond teruggetrokken hebben, zich be reid zullen verklaren weer actief aan den arbeid deel te nemen. Na de rede van dr. Benesj werd de bijeenkomst geschorst tot gistermid dag half vijf. Nmisiitss voorzitter. De Vergadering van den Volken bond heeft gistermiddag met 42 van de 48 uitgebrachte stemmen den Zuid- Slavischen premier Ninsjitsj tot voor zitter gekozen. Nintsjitsj verklaarde in de rede, waarmee hij het voorzitterschap aan vaardde: De aanstaande aanwezigheid van, een groot volk meer in ziin mid den moet mèt vértrouwen vervulien. De nieuwe gast treedt binnen en hij zal door allen warm welkom worden geheeten. .Wij -hebben dé "overtuiging, dat diegenen onzer vrienden, die op dezen grooten dag ontbreken, spoedig zullen terugkeeren. Voor de volken, die nog steeds twijfelen, kan geen overtuigender beroep bestaan, om tat ons te komen, ten einde gemeenschap pelijk mede te werken aan den vre- desarbeid van den Bond. De pessimis ten, die dagelijks spreken over de voor de deur staande ineenstorting van den Bond, moeten bedenken, welk een uitwerking zulke lichtvaardige woorden hebben in die landen van Europa, die den oorlog maar al te goed hebben leeren «kennen en die nog maar altijd niet kunnen gelooven dat niet spoedig opnieuw een oorlog zal uitbreken. Het feit van het bestaan van den Volkenbond en wat deze reeds reeft gedaan, om zekere misverstanden uit den weg te ruimen, moest voldoende zijn om hen van het tegendeel te óver tuigen. De vaststelling der agenda. Na de definitieve vaststelling der agenda, heeft de Assemblée ah 13de 'punt het voorstel van den Volken bondsraad tot instelling van een nieu wen permanenten zetel voor Duitsch- land na de toetreding van dit land tot den Volkenbond en de instelling van drie nieuwe niet-permanente ze tels daaraan toegevoegd. Hierop werd de vergadering tot he denmiddag 12 uur verdaagd, tenein- l de over te gaan. tol da. verkiezing van zes vice-presidenten, die te zamen met de presidenten der Commissies het bu reau den* Assemblée zullen vormen. De zes commissies houden zich met de volgende werkzaamheden bezig: de eerste met de juridische kwes ties; de tweede met de technische orga nisatie; de derde met de ontwapenings kwesties; de vierde met de financieele aan gelegenheden; de vijfde met de humanitaire en sociale kwesties, en de zesde met politieke aangelegen heden. De Nederlandsche delegatie. De arbeidsverdeeling onder de le den der 'Nederlandsche delegatie tor Volkenbondsvergadering is precies de zelfde gebleven als verleden iaar, met slechts deze wijziging, dat de leider onzer delegatie, jhr. Loudon, zich op gegeven heeft als lid Ier juridische en constitutioneele commissie naast Mr. Limbupg, met het oog o\> de mo gelijkheid, dat de discussies daar een hoog politiek karakter zouden gaan aannemen. De verdeeling is dus: eerste commis sie (juridisch en constitutioneel), jhr. Loudon en mr. Limburg: tweede com missie technische organisatie), prof. Van Eysinga en pref. Frangois; derde commissie (ontwapening) jhr. Loudon vierde commissie (budgetaire kwes ties) professor Van Eysinga; vijfde commissie (sociale en humanitaire kwesties) professor Francois; zesde commissie (politieke kwestes) graaf van Lynden van Sandenburg. Nederland een niet-permanenten zetel? Naar verluidt, zou het in de bedoe ling liggen Nederland een niet-perma- nenten zetel in den Volkenbond toe te kennen voor den duur van drie jaar. DE TOESTAND IN SPANJE. Vooral troebelen in het Noorden. Al het nieuws, dat uit Spanje ver zonden wordt, wordt met de grootste gestrengheid gecensureerd. Geen offi cieel nieuws omtrent den toestand in de provincie is te Madrid ontvangen sedert de staat van beleg is afgekon digd in de vroege Zondaguren. Het is daarom onmogelijk met zekerheid te zeggen, wat er buiten Madrid gebeurt. Ofschoon de regeering beweert de situatie in handen te hebben, oordee lend naar het gebruik van het woord „rebellie" is het mogelijk, dat de troe belen erger en gevaarlijker waren dan officieel werd toegegeven. De meeste troebelen hebben blijk baar in de Noordelijke provinciën plaats gehad. In een manifest van de regeering werd medegedeeld, dat de garnizoenen van Segovia en Vallaöo- lid zich volkomen in oproer bevonden, ofschoon het schijnt, dat dit oproer sindsdien onderdrukt is. Versterkin gen van de Guardia Civil ziin naar Se govia gezonden. Te Madrid hebben geen ongeregeld heden plaats gehad. Het volk is in het algemeen geïnteresseerd, maar niet buitengewoon. De zaak is er een tus schen den president en ziin aanhan gers, en de officieren der artillerie, en d$ menigte kijkt kalm toe. Taxibe- stuurders en tramkennissen vertellen, dat zij erkennen, dat de president veel voor Spanje gedaan heeft, ofschoon zij denken, dat hii eventueel ten val zal komen, omdat hij voortgaat, zich bij voortduring met de bezigheden van anderen 'te bemoeien. Het gaat om Primo de Rivera. Het is evenwel duidelijk, dat de pre sident en de regeering bijna hetzelfde beteekenen. De vijanden van de tegen woordige regeering concentreeren hun aanval op Primo de Rivera en zijn aanhangers stellen dit feit in 't licht. Zijn gedrag in de tegenwoordige cri sis is, als gewoonlijk, stoutmoedig en energiek geweest en hij heeft zich zeer weinig rust gegund in de laatste dagen. Het resultaat van het nationale ple bisciet, dat de volgende week gehou den zal worden, is uiterst belangwek kend. Dit plebisciet beteekent een stoutmoedigen zet; door het volk_ te. veroorloven te stemmen, stelt Primo zich aan een mogelijke desillusie bloot ofschoon het licht mogelijk is. dat zijn prestige erdoor vergroot wordt'. Het is evenwel zeker, dat de uitslag der stemming zal aantoonen. hoe het land over Primo persoonlijk denkt. Het plebisciet gaat door. De Spaansche regeering. die het ver zoek van de „Union Patriotica" heeft ingewilligd om op 11. 12 en 13 Septom her een plebisciet te bouden. heeft be sloten, dat in alle'plaatsen tot de voor bereiding daarvan moet worden over- gegaan. Er zullen bureaux worden ingesteld waar alle Spanjaarden van beiderlei kunne, die minstens 18 jaar oud zijn, op tot dat doel verstrekte stembrief jes door hun handteekening adhaesie kunnen betuigen aan .het optreden der huidige regeering en waar zij hun mee ning kunnen te kenen geven over de noodzakelijkheid der bijeenroeping van een Nationale Vergadering, die met de regeering zou samenwerken. KORTE BERICHTEN. De zesde Noorsche Jaarbeurs is Zondag geopend door den minister van Handel in tegenwoordigheid van koning, koningin en kroonprins. Slechts Noorsche producten worden tentoongesteld. De Prins van Wales is gisteren van Biarritz naar Saint Sebastian ver trokken tot hét brengen van een be zoek aan de Koningin- van Spanje. De Zweedsche aartsbisschop So- derblom heeft Zondag in een der ker ken te Genève gepredikt voor gedele geerden naar de Vergadering van den Volkenbond, Zwitsersche en Geneef- sche autoriteiten. Volgens een bericht uit, Moskou; zou de Sovjetregeering aan Japan heb ben aangeboden een garantie- en neu traliteitsverdrag te sluiten. Volgens een bericht uit Moskou' heeft de sovjetregeering besloten de oorlogsmarine en de luchtvloot uit te breiden. Volgens een bericht uit New- York heeft de Mexicaansche regeering thans ook de nationalisatie der pro- testantsche kerken in Mexico geiast. ÜIT DE 51vfGE VTNG. BODEGRAVEN. Maandagavond had de huldiging van den heer Batelaan. wethouder, plaats door de burgerii. In de zaal van Hotel van Haaften zou de plech- - tigheid plaats vinden, nu. ze zag. er echt feestelijk uit. Vele bloemen wa ren aanwezig, waardoor het natuurlijk veel- gezelliger aandeed. Ruim half ne gen opent de heer J. v. d. Giesen vergadering, waarna we direct een heerlijk stukje muziek te hooren krij gen. Mevr. Brieklandt -en de heer J.. M. Kouwenhoven aan de piano en de heeren Smits en F. H Jungeling viool. Na het beëindigen van dit stuk wordt de jubilaris met zijn echtgenoote, doch ters en a.s. schoonzoon binnengeleid, waarna de geheele vergadering op- stond en hem een welkomstlied toe zingt. i De voorzitter, de heer v. d. Giesen neemt hierop het woord. Hii heet alle aanwezigen welkom, in het bijzonder den jubilaris en zijn familie. Toen eenige maanden geleden be- kend werd, aldus spr. dat gij jubilaris in September uw zilveren raadsjubi- leum zoudt vieren, en er direct een 1 comité uit de A. \R. Kiesvereeniging j. gevormd werd, kwam bij verschillen de niet-antir. de gedachte op of zij den - heer B. die toch wethouder voor heel de gemeente was, ook niet kondén hul digen, en van gedachten is het tot da- - den gekomen, want wethouder Bate- laan moest door de geheele burgerij gehuldigd worden. Spr. gaat vervol gens na de loopbaan van den heer B. als raadslid, en komt daarbij tot de conclusie, dat de jubilaris.' als het he- - lang der gemeente dat vroeg, gerust een linksch voorstel krachtig onder steunde, omdat hij zag dat de gem. er mede gebaat was. Er is veel tot stand gekomen tijdens Batelaan's raadsperiode, wij neinep b.v. gas, wa terleiding, electricitei-t, brandblusch- materialen en dan ten slotte de uit breiding der gemeente. Er is veel ver anderd in .25 jaren. Van de 13 raads leden in 1901 heeft alleen de heer B. nog zitting, velen zijn gestorven, an deren vertrokken. Namens de burgerij dankt de voorzitter den jubilaris voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan, én w-enscht hem toe, dat hij nog vele jaren in gezondheid en met kracht de gemeente mag besturen. Namens de burgerij biedt hij hem aan een fauteuil en 4 stoelen, terwijl het bedrag dat over was- in couvert werd overhandigd. Hierna kregen we en stukje zang te hooren, gezongen door een dubbel kwartet yan Halle luja, n.l. de dames G. de Jong. v Dam, A. Zaal en L. Jenne en de heeren J._ Bierhorst, C. Vreeken, A. Ooms en Joh l Streefland, Na het zingen merkt de voorzitter op, dat we gelukkig niet in. Italië 'Zijn, want daar had Mussolini de gemeenteraden afgeschaft, en dan zouden we hu geen feest kunnen Vie- ren. De heer C. J. Scheer zegt. dat_ de jubilaris zich in 25 jaar zeer bemind heeft gemaakt, ook buiten ziin partij- genooten. Daardoor is dit comité op gericht. Weth. Batelaan gaf altijd een helder oordeel en ziin adviezen warén - zeer heilzaam voor onze gemeente. Spr. feliciteert hem en hoopt, dathij nog vele jaren krachten mag ontvan- gen .om de gemeente tot pog grooter bloei te brengen. Vervolgens wordt 'n v lied gezongen, get. „Piet Batelaan lid. van den gemeenteraad" hetwelk zeer veel bijval oogstte. Na het zingen hier van neemt de heer P. van Dam het woord en memoreert, dat. voor 25 jaar de verkiezing van den heer B. niet zoo gemakkelijk ging, maar de vele stem- mén, die hij altijd op zich vereenigt, bewijzen wel dat men hem niet kan' missen in den raad. De iubilaris heeft vele stembussen gelicht, maar nooit heeft een stembus hem gelicht. De ar- j>; beid voor de gemeente is zoo moei lijk, de jubilaris was altiid kordaat, en als hij een besluit nam. wasdat altijd het gevolg van een diep en gron dig onderzoek. Nu de burgerij hier by elkaar is en spr. iets moet wenschen, wil hij geen ijdele wensch uitspreken voor gouden jubileum, maar hij hoopt dat God hem nog zal sparen, kracht en wijsheid geven, gezondheid en toe wijding en dat - hii door Gods zegen y nog vele jaren onze wethouder mag 21 Vervolgens weer muziek, eerst viool en piano en daarna een dubbelkwartét j natuurlijk zeer veel aandacht. Namens de Katholieke partij spreekt de heer A. de Vos, Hij feliciteert den jubilaris met zijn zilveren jubileum, dankt hem,; voor zijn toewijding en onpartijdigheid en hoopt dat God hem nog jaren mag sparen om de gemeentebelangen te be hartigen. Nadat we nog wat muziek badüen gehoord spreekt de heer Er A. v. Bins- bergen, die den jubilaris huldigt voor hetgeen hij voor het onderwijs heeft gedaan. In de eerste periode kon de jubilaris voor de Bijz. School weinig doen, maar na 1920 is hij meer daarme de in aanraking gekomen, en spr. ge denkt met dankbaarheid wat hij voor de ontwikkeling van onze kinde ren heeft gedaan, hij huldigt hein als Weth. van Onderwijs en hoopt dat hu

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2