NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1926 UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. In den avond van het Oranjefeest had hier een klopjacht plaats, die zich als volgt heeft toegedragen: De poli tie werd opgebeld omstreeks 11 uur n.m. door G. J. L. alhier, daar enkele personen slaags waren en politieas- is ten tie noodzakelijk was. De politie begaf er zich heen en een achttal jon- gjens en meisjes deelde mede, dat zij een manspersoon plotseling voor zich tzagen toen ze even van de vermoeie nissen van de feestelijkheden zich in kot land van den heer v. d. P. hadden neergevleid, die zich voorstelde met de woorden: „Halt of ik schiet wat nu niet bepaald aai'dig was. Deze per- sonen, ook niet mis, vroegen het sin jeur wie hij was, waarop hij mede deelde rijksveldwachter te zijn van IWarmond en wel sedert eergisteren ,(n.b. Zondag dus) en desgevraagd kon hii geen penning vertoonen, waarop hii een pak slaag opliep, die zoo ge voelig was, dat hii de vlucht nam met achterlating van zijn rijwiel. Even later kwam hij naar zijn rij- l twiel zoeken en noodlottigerwijze kreeg op een gegeven oogenblik een de W. de Ruiter hem weer in de ga- ten, die hem achtervolgde. Milikan, de postbode was bezig met een brie venbus te lichten en op het geroep: „Houdt hem" was hij plotseling poli- tie in functie, wat hom in samenwer king met de Ruiter vlug afging. De j persoon werd spoedig ingerekend en aan de politie overgeleverd, en het gericht in sommige bladen, als zou hij uit de handen der politie zijn ont- snapt is absoluut onjuist. Hulde aan I de Ruiter en Milikan, want in dit in- -dividu, genaamd A. v. d. H. te Leiden is een gevaarlijk element ingerekend, daar hij reeds drie jaar gevangenis- straf wegens bedreiging en afpersing alsmede zich onbevoegd uitgeven voor politie achter den rug heeft, i Gisteren was het voor dën weled. i heer J. C. Spaargaren een gewichtige I dag, die dan ook niet ongemerkt ls voorbijgaan, Hij mocht, zooals wij reeds meedeelden, den dag her- 1 denken, dat hij voor 35 jaar als lid 1 van den raad werd toegelaten en se- 1 dert dien onafgebroken zitting heeft gehad, waarvan hij ruim 25 het wet houderschap vervulde. Dit is zeer ze- j iker een feit van beteekenis en weini- gen is het gegeven als zoodanig onaf gebroken werkzaam te zijn. Hij heeft ),2ich dan ook zeer verdienstelijk ge- maakt en zijn krachten steeds gesteld ;in dienst van 't Oegstgeester gemeen tebelang, wat hem zeer nauw ter har te ging. Dat deze dag dus niet onge- merkt voorbij zou gaan, was dus te begrijpen en de r&ad heeft hem dan aan zijn woning gehuldigd. Omstreeks elf uur waren allen ten zijnen huize j bijeen. De Burgemeester sprak den jubila ris toe: Het spijt mij meer dan ik u zeggen kan, aldus spr. dat door een onver klaarbaar verzuim van mijn kant ver leden jaar het feit, dat u 25 jaar wet houder dezer gemeente waart, onge merkt voorbijgegaan is. Ik bied u hier voor mijn excuse's aan. Uw medeleden hebben met mij ge ineend, dat verzuim eenigszins te kun nen herstellen, door heden tot u te ko en, nu u den dag herdenkt, waarop i u voor 35 jaar tot raadslid dezer ge- 1 mef.-nte gekozen werd. - Het is voorzeker een bijzondere her- lirtfneringsdag, 35 jaar raadslid en hier van niet minder dan 26 jaar wethou der te zijn geweest. Wij wenschen u daarmede hartelijk geluk, y. Wat een tijdsruimte. Mij dunkt, u zult het haast zelf niet kunnen inden ken en wat een voorrecht gedurende zooveel jaren het vertrouwen te heb ben genoten van de kiezers en van uw I medeleden. Maar ik acht het niet minder een voorrecht voor de gemeente, dat u ge durende zooveel jaren deze functies naast uw particuliere zaken, hebt wil len en kunnen vervullen. Ik zeg u, ook namens uw mede-leden, dank voor de groote toewijding, waarmede u de be langen dezer gemeente hebt behartigd en voor de aangename en vriendschap pel ijk e wijz.e, waarop met ons de een langer, de ander korter hebt [samengewerkt; en wij wenschen u en ionzo gemeente toe, dat het u gegeven moge zijn nog jaren met dezelfde trouw werkzaam te zijn. Ik wil hier nog aan toevoegen een persoonlijk woord van dank voor den 'krachtigen steun, die u gedurende mijn 25 jaar burgemeesterschap mij hebt verleend, door uw rijpe ervaring als echt Oegstgeester. door het onbe grensd vertrouwen, dat u mij hebt ge schonken door de onpartijdigheid, welwillendheid en ernst hij de behan deling der ons toevertrouwde gemeen tebelangen. Ik heb in u gehad een wethouder op wien ik kon rekenen. Hiervoor betuig ik u mijn bijzonde ren dank. Wij wenschen u een blijvende her innering aan te bieden en hopen, dat u ze zult willen aanvaarden als een 'bewijs van waardeering en vriend schap. Hierna antwoordde de heer Spaar garen: Het is mij een verrassing, aldus de jubilaris, dat u heden tot mij zijt ge komen om uw belangstelling te too rnen met het feit, dat ik gedurende 25 jaar wethouder dezer gemeente ben geweest. Ik dank u allen daar zeer voor. In 't bijzonder zeg ik dank aan den Burgemeester voor de vriendelij ke en waardeerende woorden, die hij voor zich en namens u tot mii gespro ken heeft. Ook breng ik mijn dank aan u heereh raadsleden, voor het tel kens vernieuwen van mijn mandaat als wethouder. Terugziende op de af gelegde baan, is bet mijn lust om mijn" God daarvoor te danken, die mij een zoo goede gezondheid schonk. Ik getuig u thans, dat ik het wet houderschap gedurende al die jaren met genoegen heb waargenomen. Voornamelijk is dit een gevolg van de aangename samenwerking met u en onzen mede-wethouder, in het 'be lang van onze bloeiende gemeente. Dat u aan uw felicitatie op dezen dag een blijvende herinnering hebt verbonden, is mij een dubbele verras sing. welke ik ten zeerste op prijs stel en waarvoorik. ,u allen bijzonder dank. Als stoffelijk blijk van waardeering werd nog aangeboden een bureau stoel en een prachtige bloemenmand. 's Middags hadden alle gemeente- aïhbtenaren (daaronder politie en per soneel openbare scholen zich ten zij nen huize verzameld. De heer J. C. Donk ambtenaar ter secretarie sprak namens alle gemeen- tepersoneel, hieronder medé begrepen politie en personeel openbare scholen. Het is, aldus spr. heden voor u een gedenkwaardige dag, zeer weinigen toch is het vergund 35 jaren -lid van den gemeenteraad te zijn, waarvan met een kleine onderbreking ruim 25 jaren wethouder." Als ik in verband hiermede eenige woorden tot u richt, dan spreek ik mede namens alle ge- meentepersoneel. Wij brengen u dan onze hulde in eerste plaats wat u voor de zaak der gemeente, die ook onze zaak is, geweest zijt en in de tweede plaats wat u voor ons ieder persoonlijk was. Wij zijn er u van harte dankbaar voor, dat we in u hebben gehad een wethouder, die zonder zijn partijin zicht te verzaken, voor alles was een man, wars van alle politiek, doch steeds onze belangen, waar ditnoodig was, heeft voorgestaan en bezien uit zuiver zakelijk oogpunt. We hebben nimmer tevergeefs bij u aangeklopt, integendeel, we vonden steeds een ge willig oor èn voor uw steun èn voor uw welwillendheid iegens ons bren-, gen wij u hartelijk dank. Onze (vulde is spontaan en algemeen en we spre ken de hoop uit, dat het u gegeven zij met vreugde en kracht en dezelf de toewijding uw wethouderschap ver der te vervullen en mocht ook een maal voor u de tijd aanbreken, dat anderen uw plaats innemen, dan kunt u met volle gerustheid uw wapenrus ting afleggen, in de overtuiging, dat u al uw krachten hebt gewijd aan de openbare zaak in het algemeen en voor de gemeente Oegstgeest in -het bijzonder en dat u, gezien de wissel valligheid van ,uvv functie, dit zoo'n reeks van jaren onafgebroken hebtmo gen vervuilen, is een erkenning van verdienste opzichzelve. Geachte jubilaris, bet is ons ook 'n behoefte naast onze woorden van hul de u aan te bieden een klein stoffe lijk -blijk 'van waardeering in den vorm van een bureaulamp en daar naast een bloemenmand. Dat deze lamp nog,vele jaren u van dienst kan zijn. is ons aller wensch. Ook de verdere familie hier tegen woordig, feliciteer ik van harte met dit heugelijke herdenkingsfeest. (Applaus). De heer Spaargaren bracht dank voor de hem gebrachte hulde en voel de zich zeer erkentelijk en stelde prijs op zulk een verdienstelijk corps. De heer Spaargaren mocht verder nog verschillende blijken van belang stelling ontvangen van verschillende autoriteiten, notabelen en ingezetenen en wij feliciteeren den heer Spaarga ren met zijn raadslid- en wethouders- jubileum en hopen, dat het hem ver gund zij nog enkele jaren zijn geze- genden arbeid voor het gemeentebe lang te mogen voortzetten. Wethouder Spaargaren is afgevaar digd door 'de C. H. Partij. Woensdag heeft zich hier 'n geval van chantage voorgedaan. Op het land van den heer v. d. Putte bevond zich een viertal paarties, toen de jongelui werden aangesproken door een heer per rijwiel, aie zich uitgaf voor rijksveldwachter en zei gestation- neerd te zrjn te Warmond. Toen hij desgevraagd zijn penning niet kon coonen, besloten de vier ca valiers den „veldwachter" te lijf te gaan, zcodat aeze, met achterlating van zijn fiets, en door een sloot wadende moest vluchten. Na een wilde jacht door het land werd hij gegrepen. Htt bleek een zekere H. v. d. H. uit Leiden te zijn, die wegens afpersing feeds 3 jaar in hechtenis is geweest. Hii heeft den nacht in het politie bureau doorgebracht en is vanmorgen» na verhoor, en nadat proces-verbaal op gemaakt was, losgelaten. KATWIJK, In den loop dezer maand zal de Katwijksche Burgerwacht, hiertoe door een der leden financieel in staat gesteld, een plaatselijke schietwed strijd organiseeren. KOUDEKERK. De uitslag van de alhier op 31 Aug i.l. gehouden volksspelen ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin is als volgt: Wedstrijd voor versierde fietsen: 1. Mej. B. Wille. 2. Mej. A. de Jong 3. H. van Driel. Ringrjjden met fietsen voor heeren: 1. Jac. van Veen. 2. B. Rikken. 3. A. de Groot. 4. J. Lourens. 5. G. Jon- geneel. 6. W. Blgenberg. Ringr\jden met fietsen vcor dames. 1. M.'Verboom. 2. C. van Dokkum. 3. P. C. van Beek. 4. B. de Jong. 5. A. de Hollander. 6. P. Kwakernaak. Hardloopen voor jongens: 1. J. M. Corts. 2. J. Lourens. 3. Gl. Lourens. 4. J. Scheer. Hardloopen met hindernissen voor meisjes: 1. D. Molema. 2. C. van Dokkum. 3. A. Schellingerhout. 4. S. Dorrepaal. 5. P. Kwakernaak. J. Lourens. 2. G. Jac. Verbree. 4. A. Duiker. Boegsprietloop en: 1. Ant van Wijngaarden. 2. W. van Katwijk. 3. W. de Jong. 4. J. Ber- voets. 5. P. Bervoets. Ringrijden met paarü en tilbury voor heeren: J. van Veen. 2. P. Kool. 3. J. Ml- Corts. Ringrjjden met paarden tilbury voor dames: 1. G. J. van Beek. 2. Mej. K. de Jong. Mej. J. van Veen. De prijz£n werden uitgereikt door den Burgemeester, den heer M. J. E. Kwint die tevens zijn hartelijke gelukwenschen aan de verschillende piijswinners(sters) aanbood. "De feesten mogen in alle opzichten goed geslaagd heeten, er heerschte een fezellige en vrconjke stemming, welke oor 'tKcudekerksch fanfarecorps niet weinig verhcogcl werd. De dag werd besloten met een uit stekend geslaagd vuurwerk. Wij mogen hierbij den wensch uitspreken, dat de Oranjevereeniging, welke zooveel suc ces te boeken had op haar lang niet gemakkelijke taak, volgend jaar weer met denzelfden lust en ijver een nieuw feest zal organiseeren. Tot de H. B. S. werd toegelaten J. Hampers, tot de Mulo-school te Lei den T. Wille en tot de 2de*klas van de Mulo-school op'de Hooigracht B. Baars en G. Haspers. Allen leerlingen van de Chr. school aan den Rijndijk alhier. Burgerlijke stand. Overleden: San der Stolk, 93 jaar. De rekening van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, ovdr het dienst jaar 1925, is overgelegd aan den Raad, die gedurende 14 dagen, van 31 Aug. tot en met 13 September a.s. ter ge meente secretarie vcor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der on kosten, algemeen verkrijgbaar is ge steld. EABSENHElïi. Burgerlijke stand. Geboren: Jo hannes, zoon van H. Noordermeer en P. de Haaa. Aart, zoon van den Boer en A. C. Verschuren. Ondertrouwd: Willem Aangeenbrugi 23 jaar en Arina van Ginhoven, 22 j. Gevestigd: J. M. Prins, geb. Blom, Hoofdstraat 30a van Voorhout. Mej. G. M. van Leeuwen, Florisscho ut en- straat 33 van Voorhout. PI. van Steijni en gezin, Flori3schóutenstraat 21 vam Amsterdam. Mej. C. J. Hockx, lij- xloosstraat 30 van Leiden. Mej. I. S. J. Ter horst, Hoofdstraat 119 van Nieuwkoop. Mej. A. Brussee, Klin kenberg 11 van Valkenburg (Z.-H.j Vertrokken: Mej. C. Koomen van Hoofdstraat 119 naar Nieuwkoop. EAZERSWOUDE Op den Groenendijk is Dinsdag avond om half acht de Ford bestel auto van J. Hofman uit 's Hertogen bosch ernstig aangereden door een luxe auto uit Rotterdam, die op een zelden aanschouwde manier zoo lang links van den weg bleef rijden, tot het te laat was, hoewel de bestelauto reeds had gestopt. Van de laatste is het heele vooronder stel in elkaar gereden. De bestuurder en den jongen, die naast hem zat, kwamen er goed af. Ook een wielrijder, die voor hen uit reed 'zou het slachtof&r van den Rot terdammer zijn geworden, als hij niet vlug achter een telefoonpaal vlak bjj de sloot was heengereden. Het nummer van de Rotterdamscha auto is genoteerd. De verongelukte auto is gistermiddag met een kraanwagen weggehaald. ▲LPK2N AAN DEN RIJN. Onder begunstiging van heerlijk zomerweer is hier de verjaardag onzer Vorstinne gevierd. De Chr. Oranjevereeniging had een aardig programma vastgestela. Op haar verzoek hield de Wel Eerw. heer Ds. J. Nauta van Katwijk aan Zee in de Herv. Kerk een Oranjerede, ge titeld: „Een edele Vorstin en een ge lukkig iand'. De groote schare volgde met veel belangstelling deze schcone rede. Na- rj^oop begai men zich naar het terrein van de Martlia-stichting. 't Was hier inderdaad sprookjesach tig. De illuminatie langs den vijverrand en de paden was schitterend. Duizenden lichtjes verspreidden hun zachten glans en te midden daarvan zongen de kinde ren der stichting met welluidende stem men schcone liederen, die weerklank vonden in veler hart. De zang werd afgewisseld door het geluid der koperen kelen van „Arti et Religione". Kostelijk is, er hier genoten. De Chr. Oranjevereeniging heelt zien ook dgzen dag uitstekend van haar plicht gekweten en een woord van war men dank en lof mag haar dan ook niet onthouden worden. De winkelweek, welke vanaf heden tot 7 Sept. alhier gehouden zal wor den belooft veel. Er zal hier# veel te bewonderen en te genieten zijn. Wij hopen er in een volgend nummer iets van fa vertellen. noordwijk. - Loop der bevolking. Ingekomen personen J. Huü, boekhoudster, van Leiden Stationsplein 6. N. W. v. d. Berg, tim merman, Giessendam. H. ter Duinstraat 19. K. E.Blekendaal, liefdezuster, Den Bosch, Bronckhorststraat 42. Vertrokken personen: A. P. Greup, naar Den Haag, Adel heidstraat 5. J. J. M. Westerop, dienst bode, naar IJmuiden, Prinsenstr. orood D. Reneman, kappersbed., naar V oer den, Rijn 55bis. G. J. Blink, en fam, naar Den Haag, Roodborstlaan 20, Boskoop kan weder met trotschl terugzien op naar Koningingefeest. Het begon al om 7 uur in den mor gen, toen twee herauten te paard, eri al lustig op los bliezen, en er bij de) bewoners al terdege de feeststemming in bracht. Daarna het gelui der torenklokken,, hetgeen altijd iets plechtigs geeft. Ver volgens gaf de Chr. Muziekv-ereeni- ging „Concordia" koraalmuziek ophef sportterrein. Om 9 uur verzamelden ongeveer 1200 schoolkinderen der verschillende) scholen zich op het sportterrein, er waren zeer mooie en geestige groepen onder, ook zagen wij groepen in Ver schillende kleederdracnten. Daarna Agmg het in optocht met 3 muziekkorp sen door het aorp. Na afloop daarvan werden de kin deren in de scholen getracteerd. Des namiddags hadden er op het sportterrein volksspelen plaats, opge luisterd door muziek, deze trokken zooi als gewoonlijk veel belangstelling. Des avonds heeft er in de Gouwei een groote geïllumineerde gondelvaart plaats gehad, die uitstekend is ge- Vermelden wij verder nog de schit terende electrische verlichtingen die in. het dorp aangebracht waren, dan is te begrijpen dat het feest uitstekend is geslaagd. Zondag 5 September, v.m. 91/* en n.m. 6 uur hoopt voor de confes- sioneele vereeniging in het gebouw „Salvatori" op te treden de heer W. G. de Jonge. KATWIJK AAN ZEE. Op ruim 41-jarigen leeftijdovér leed na een langdurig ziekbed de heer W. C. Nij eb oer,tot dit voorjaar agent van Politie te Katwijk doch den laat- sten tijd wegens ziekte gepensioneerd. Na in Jaarsveld te zijn geboren, en van een geslacht afkomstig -waar van vel'en in het Politieleven gediendi hebben, en te Noordwijkerhout opge groeid, werd hij na zijn diensttijd als politiebeambte geplaatst te Sassen- heim, welke functie hij in 1910 ver wisselde met die te Katwijk, waar hij. onafgebroken werkzaam bleef. Nijeboer werkte totdat hij niet meer kon, een langdurige ziekte maakte een einde aan zijn nog betrekkelijk niet lange leven. Hij was een plichtsge trouw ambtenaar, en voor zijn huisge zin een oppassend vader, die den over ledene in de eerste plaats noode zulleni missen. Moge God met Zijn ontfermingem vrouw en kinderen ten go-ede nabij) zijn. Onder begunstiging van prachtig zomerweder is alhier het oranjefeest gevierd. De verschillende volkspelen werden. foed uitgevoerd en hadden veel be ijks. Het vuurwerk slaagde uitmun tend. Het was een groot verschil met het vorig iaar toen alles in de war liep met de ontzettende régens, dia toen vielen. BODEGRAVEN. Vrijdag 3 September is het 25 jaar geleden, dat onze loco-burgemeea ter, wethouder P. Batel'aan, gekozen, werd al§ lid van den raad van Bode graven. Al die jaren heeft de heer Ba tel aan onze gemeente gediend metern zeldzame ijver en toewijding. Geen wonder dus dat hij in onze gemeentel algemeen geacht en bemind is, en dat zoowel zijn anti-revolutionaire par- tijgenooten alsook zijn politieke tegen standers zich opmaken om hem een groote hulde te brengen. De anti-re volutionairen hopen hem Vrijdag te huldigen, terwijl het oomité uit de burgerij hem Maandagavond in de bloemetjes wil zetten. Dat de jubilaris zoo algemeen gei zien is, vindt zijn oorzaak ook hierin, dat hij niet iemand is die mijlenver boven zijn medemenschen gaat staan,, S' list het tegendeel is waar, de heer is juist degene die voor iedereen te spreken is. lederen dag is hij op den weg, en dan is hij 'natuurlijk het liefst daar, waar een gemeentewerk uitgevoerd wordt, zooals nu b.v. bi) de rioleering', hij stelt zich van'allea persoonlijk op de hoogte, zoo komt) net dat hij ook geen naprater is, maar zelf een standpunt heeft, en dat durfti te verdedigen ook. De "jubilaris heeft veel' voor Bodegraven gedaan. Alles is niet voor iedereen zichbaar, maar als men alleen maar geregeld deraada verslagen leest, bemerkt men wel, welk een beste kracht onze oudsite' wethouder is, en hoe hij met kennis) van zaken onze gemeente helpt be sturen, daarenboven is hij iemand die! in merg en been Anti-Revolutionair is, en onze geliefde beginselen door en, door kent, al komt men in Bodegra ven niet zoo gauw in botsing op po litiek terrein, men weet toch wat men aan hem heeft, en als het op beginse len aankomt, dan wijkt hii geen duim breed, want die beginselen heeft hi) liet omdat hij weet dat ze ons van Godi geschonken zijn. Een kenmerk van onzen jubilaris is,, dat hij op het gebied der gemeenite- financiëën zuinig is, en dat is eenl weldaad. Al kan het niet worden ont kend dat er veei geld noodig is, toch) mag de zuinigheid wel eens worden) betracht, en dan vinden Bodegravensi burgers, die hun portemonnaie zeer lief hebben, Pier Batelaan toch maar een reuze vent. Verleden jaar is de heer Bateflaanj ernstig ongesteld geneest, zoo ernstig' zelfs, dat ieder dacht, dat God hem tot zich zou roepen, maar God heeft hem nog het leven geschonken, en wij mogen ons allen als Bodegravens burgers ons nog in zijn bezit verheu gen. iWij willen onze wensch voegen bij) de véle wenschen die deze dagen ge sproken zullen worden, en wij hopen! ,dat de "heer Batelaan, door zijji God! nog rijk mag worden gezégend, aller eerst m zijn persoonlijk, maar ook in) zijn gezinsleven en ten slotte ook voor' onze gemeente'. Wij 'hopen dat Godi hem nog lang moge ^bekwamen, om onze oude beproefde beginselen tevr- dedigen tot eer van .Gods 'Heiligen "jNaam. Land- en Tuinbouw. Bestrijding van geelziek der hyacinthen Ingediend is een wetsontwerp, hou dende bepalingen tot bestrijding vai het geelziek der hyacinthen (Pseudo- monas hyacinthi). In verband met verschillende omstan digheden, deels bestaande in zeer ab normale atmospherische invloeden, deels door wijzigingen in de cultures, komt het geelziek der hyacinthen in sterkere mate dan vroeger voor. Zoowel met bet oog op de groote schade, welke de ziekte in de hyacfn thencultuur kan veroorzaken, als met het oog op de indirecte gevaren, voor onze bloembollencultuur verbonden aan een mogelijken uitvoer van zieke hyacinthen naar het buitenland, is een krachtige bestrijding dringend nood zakelijk. Daarom heeft de Minister van Bin- nenl. Zaken, overeenkomstig art/2 van de Plantenziektenwet, de totstandko ming bevorderd van den algemeenen maatregel van bestuur met provisori sche wetskracht van 14 Augustus 1 houdende bepalingen tot bestrijding van het geelziek der hyacinthen. Het ontwerp van wet verbiedt bollen van hyacinthen, welke zijn aangetast door het geelziek, ten verkoop in voor raad te hebben, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren of te vervoe ren. De Naarder kweekers. Ingediend is een wetsontwerp tot ver booging van bet Yllde hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor 1926. (Uitkeering aan de Handelsvennootschap onder de firma Jac. Smits en Co. en anderen). Het wetsontwerp is het gevolg van de mondelinge behandeling van de zaak der Naarder kweekers in de Tweede Kamer d.d. 18 Juni 1926 De schade der betrokken kweekers is in dertijd vastgesteld op f 213.000. De Re geering is bereid het bedrag der uit keering.in hoofdsom te bepalen op pet. van evengenoemd bedrag, zijnde dit het percentage, hetwelk gegolden heeft voor de berekening van de inder tijd gedane uitkeering aan de kweekers van het z.g. natte vak. Aldus berekend, zal de uitkeering in hoofdsom bedra gen f 127.800. Ten slotte heeft de Regee ring bunnen besluiten over deze som rente te vergoeden ad 5 pet. '3 jaars te rekenen van 19 Maart 1919 tot den da tum van uitbetaling. Uitgaande van de onderstelling, dat de betaling vóór het einde des jaars zal kunnen plaats vin den, is voor het bedrag der to doene betaling aangenomen eene som vat- f 177.500. Het wetsontwerp strekt om de be> schikking te verkrijgen over de voo? deze betaling benoodigde gelden. Wratziekte in de aardappelen. De pl)a,ntenziektekundige dienst t< Wageningen heeft de wratziekte vast gesteld „onder een perceel aardappelei van den landbouwer O. op den Meibert te Aalten. Deze ziekte is zeer besmet telijk en komt zelden voer. De -ardap- pelen werden in beslag genomen en vernietigd. Geldersche paarden naar Duitschland. Zaterdag zijn te Tiel voor Duit9che rekening afgeleverd 25 vijf- en zes-ja rige koudbloedpaarden. Er werd to. f 600 per stuk besteed. Warmbloed paarden worden minder aangekocht dan koudbloed, vanwege het hoogere invoerrecht, dat op de eerstgenoemde soort st%at. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. SPAARNDAM, Rotterdam naar N, Orleans 30 Augustus van Tampico. DINTELDIJK, Vancouver naar Rot terdam 30 Augustus te San Francisca RIJNDAM, 1 September van Rotter dam naar New-York. Y LEERDAM, 1 September van Rot terdam naar New-Orleans. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. ALBIREO, (-thuisreis) passeerde 31. Augustus Ouessant. SCHELDESTROOM (thuisreis) pas< seerde 31 Augustus Las Palmas. RIETFONTEIN (uitreis') 1 te Zanzibar. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. SALLAND (thuisreis) 29 Augustus v. Montevideo. ORANIA 1 September van Amster dam naar B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR 1 September van Batavia' te Rotterdam. TOSARI (uitreis) 1 September van Suez. INDRAPOERA (uitreis) 31 Augustus van Tanger. MERAUKE (uitreis) 1 September tS Antwerpen. A KEDOE, (uitreis) 1 -vptember van Suez. SIANTAR (thuisreis) p. Pt. de Galle. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. ENGGANO 1 September van Porta. Said te Amsterdam. P. O. Hooft (uitreis) 1 September te Southampton.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6