NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN DINSDAG 31 AUGUSTUS 1926 T TWEEDE BLAD. •r WflT DE BiQPOf ZEGGEN. Vacantieiaal. Over 't algemeen aldus de hoefijzer- correspondent van het „Hbld.", geven de officieele stukken van Regeering en Staten-Generaal weinig reden tot kla gen over de zuiverheid van taal. Als wij, journalisten, altijd even behoor lijk Nederlandsch schreven als het door de samenstellers van Staatsstuk ken wordt gedaan, dan zouden de kranten er, taalkundig, vrij wat beter uitzien (onze eenige reden van veront schuldiging is: we hebben altijd haast; Des te meer treffen een paar stumpe righeden in het antwoord, dat de af- deeling Loodswezen den Minister van Marine te onderteekenen heeft gege ven op de vragen van den heer Brau- tigam. Het begint al gauw met „het „getal loodsen" inplaats van: het getal van. Voorts vinden we tweemaal de uitdrukking „trade-dagen", welke, in haventaal allicht gebruikelijke slor digheid, in een officieel stuk had ver taald moeten zijn in verstaanbaar Ne derlandsch. En het ergste van al is de foutive verbinding van twee hoofd zinnen die de steller voor hoofd- en bijzin heeft gehouden. Er staat n.l.: Het aantal ziekenis buitengewoon gering geweest en wordt.hierme- d e steeds nauwkeurig rekening ge houden. In plaats van: en hierme de wordt. En er staat: doch dit behoort tot de hooge uitzonderin gen en waren hiervoor rede nen aanwezig...." In plaats van en hiervoor waren. Deze laatste, tot tweemaal toe gebe zigde, zinswending is er eene van dat afgrijselijke koopmansnederlandsch, dat ook al weer uit Duitschland is in gevoerd en waarmee ook vele particu lieren „deftig" Hollandsch meenen te schrijven. Ze toonen daarmede alleen dat ze hun taal nooit behoorlijk heb ben geleerd. Omdat deze taai-enormiteiten zelden of nooit in Staatsstukken worden ge vonden, onderstellen wij dat een min ervaren plaatsvervanger ze op zijn ge weten heeft. 't Zal vacantietaal wezen. KERK EN SCHOOL. NED. H£RV. KERK. Beroepen: Te Bergsehenhoek, P. de Looze te Renkum. Aangenomen: Naar Kollom, J. jDoorenbos te Midwolda. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Bpe, P. Bos te Stads kanaal en M. Elzmga te Grootegast, Beroepen: Te Diemen, D. K. .Wie lenga te Ijlst. Te Barendrecht, A. J. ÏFanoy te Ferwerd. Te Zwartsluis, S [Wesbonk te Jutrpp. Aangenomen: Naar Bolnes, J. A. Sobep te Dronr^p. Bed ankt: Voor Ede, S. ,W. Bos te okkum. Voor Emmen, F. H. van Loon Smilde. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: Te 's Qravenhage, M. 3. Mooy te Winschoten. F. Rispens t Naar de Rotterdammer mededeelt, is dezer dagen te Rotterdam op bijna 63- (jarigen leeftijd overleden de heer F. Bispens, vroeger predikant bij de Geref jKerhen. Hij studeerde aan de Theol. Schoof te Kampen en aanvaardde de bediening des Woords te Noordwijk aan Zee in :I889. Een jaar later deed hij intrede te Hoorn, weer twee jaar later te Steen- wijk. In 1899 vertrok hij naar Suawouda iorn zich daar bij de Chr. Geref. Kerk te voegen,welke hij een paar maanden diende en u^irna met bijna de geheele gemeente zich voegde bij de gemeen Bchap der Geref. Kerken. In 1904 verbond bij zich aan Enter, zijn laatste gemeente, waar hij in 1911 ibuiten de bediening geraakte. De laatste jaren woonde hjj te Delft- haven (Rotterdam) waar hij nu in vollen vrede ontslapen is. BINNENLAND. Prins Hendrik naar Tiel. Z. K. H. de Prins is voornemens Don derdag 9 September de opening bij te wonen van den tentoonstelling te Tiel ter gelegenheid van het tachtig-jarig bestaan van de Geldersch-Overijselsche Mij. van Landbouw. Minister Waszink. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal 1 September Heerlen verlaten, om zich te 's-Graven- hage te vestigen, en wel in de Juliana van Stolherglaan. Oud-minister Aalberse licht ongesteld. Oud-minister Aalberse is licht onge steld hij heeft bronchitis en moet zich ontzien. Vandaar, dat hij Zondag te Klazinaveen op den politieken land dag niet als spreker is kunnen optre den. Psychologisch onderzoek van immi granten. Men weet, dat sinds den oorlog de Vereenigde Staten van Amerika jaar lijks slechts een bepaald aantal immi granten van de verschillende nationali teiten toegang verleent. Daarbij worden de candidaten medisch gekeurd,zoodat men zooveel mogelijk lichamelijk ongewènschten den toegang verspert. Maar behalve lichamelijke ge zond- is men er ook op gesteld, dat de nieuwe burgers geestelijk hoog staan en men heeft de psychologie te hulp geroepen, om een keus te doen tusschen de immi granten. Men had een préjugé voor bewoners van de Noordelijke landen van Europa en wilde de Slaven en Romanen zooveel mogelijk uitsluiten. Onlangs is een uitvoerige studie ge publiceerd over de gegevens, die bij dit psychologisch onderzoek waren ver zameld. Bij dit onderzoek, dat geschiedde met de „tests" van Binet en met die van het Amerikaansche leger, werd de taal zoo veel mogelijk uitgeschakeld, omdat het heel moeilijk was de verschillende talen uit te leggen en een eenvoudige uit drukking in één taal in een andere al leen door een omschrijving kan vertaald worden. Uit het onderzdfek is nu vertelt „.The Lancet" gebleken, dat er geen intellectueel onderscheid kon worden ge constateerd tusschen de kinderen van de verschillende Europeesche rassen en dat dus het vooropgestelde denkbeeld, dat het eene ras inférieur zou zijn aan het andere moet worden herzien. Moreele eigenschappen zijn natuurlijk niet onderzocht omdat daarvoor de tests nog ontbreken maar zouden de vooropgestelde denkbeelden niet meer veroorzaakt worden door moreele ver schillen der verschillende volken. De geforceerde militaire marsch. Men meldt uit Maastricht: - Het onderzoek van Regeeringswege door generaal De Quay ingesteld is nog niet afgeloopen; de generaal komt nog terug om meerdere deelnemers te hooren. Ofschoon de aard van het on derzoek nog al geheim wordt gehou den, vernamen we, dat een der aange legenheden waarover het gaat ligt in het feit, dat de betrokken commandant die voor het eerst op eigen gezag be vel voerde, oefeningen heeft uitge schreven zoo zwaar, dat in rang hooge ren dan hij elders er niet voor waren te vinden. Naar verluidt zou in hooge- re militaire kringen neiging bestaan om den betreffenden commandant te „sauveeren", juist omdat zooveel over hem geschreven wordt. Met 1 October zou deze bevorderd worden tot kolonel en als garnizoen aangewezen krijgen: Amersfoort. Dit stond evenwel reeds vast voor de befaamde kwestie voor viel. Of daarin wijziging komen zal, hangt natuurlijk eenigesmate af van het loopende onderzoek. Nader vernemen wij: Gistermorgen vertoefde wederom te Maastricht de luitenant-generaal De Quay, thans in gezelschap van den of-' ficier van gezondheid, Dr. Burger, een specialiteit in voetgebreken ter verder onderzoek naar het voorgevallene op den marsch naar Brunsaum. Verschil lende personen, die aan den marsch hadden deelgenomen, werden gehoord. Op een enkele na, zijn thans alle mili tairen die ten gevolge van den marsch verwond raakten en in Utrecht werden verpleegd, weder in hun garnizoen te Maastricht teruggekeerd. Zij staan e'ch ter nog steeds op het ziekenrapport en doen nog geen dienst. Uit het hospitaal Calvariënberg is een der sergeants ge nezen ontslagen, een ander sergeant is naar het militair hospitaal te Breda overgebracht, terwijl een derde nog steeds in verpleging is. In strijd met de politie verordening. De burgemeester van Delft heeft, op grond van het bepaalde in de algem. politieverordening, beslist, dat de ker mis, welke van heden af tot en met Vrijdag a.s. in den tuin vap de sociëteit „Eensgezindheid" zou worden gehou den, niet mag doorgaan, zoodat de reeds opgebouwde établissementen weer moeten worden afgebroken. De kermisvermakelijkheden waren georganiseerd door het bestuur van de Gymnastiekvereniging „Lichaams ontwikkeling", welke club vijftig jaai* bestaat, in samenwerking met het be stuur van genoemde sociëteit. Egyptische belangstelling. De hoofdinspecteur van den dienst der irrigatie in Egypte, de heer Ibra him Fahmy Bey, brengt thans een be zoek aan ons land ten einde de hier bestaande toestanden op het gebied van ontwatering, landbouw en veeteelt te hestudteren. Verleden week heeft de heer Fahmy Bey, die hier te lande wordt rondgeleid en voorgelicht door den directeur van het Rijksbureau voor de ontwatering, jhr. C. E. W. van P.anhuys, een bezoek gebracht aan de provincies Groningen en Friesland. Bezichtigd werden o.a. het groote elec- trisch gedreven gemaal Electra bij Zoutkamp, het windmotorgemaal te Goingahuizen (agrico motor fabrikaat. Werkspoor), het boezem stoomgemaal van Friesland bij Lemmer en het elec- trische gemaal van den grooten Noord - wölder polder te Nijega (H.O.N.). In Friesland, waar de bezoekers door den consulent der Friesche Maat schappij van Landbouw, den heer N. H. Blink, werden rondgeleid, werden bovendien eenigeveeteeltbedrijven en de coöperatieve zuivelfabriek te Grouw bezichtigd. De heer Fahmy Bey, die in het bij zonder belang stelt in de veeteelt, heeft onlangs ook de hygiënische melk stal De Vaan te Hillegersberg bezocht. De heer D. E. E. Hartig, directeur der Vee Export- en Handelsvereeniging van de leden van het Nederlandsch Rundvee Stamboek, die in het afgeloo pen voorjaar de landbouwtentoonstel ling te Cairo bezocht, waar zijn ver- eeniging een collectie vee had ingezon den, gaf den Egyptischen bezoeker de noodige inlichtingen over het Neder- landsche vee, dat wellicht ook in Egyp te tot verhooging van de melkop- brengst dienst kan doen. In den loop van de volgende week zal de heer Fahmy Bey nog een be zoek aan Noord-Holland brengen. Be gin September keert hij naar Egypte terug om zijn regeering verslag uit te brengen over de in ons land bestaande toestanden. Daar Egypte een belangrijke afne mer is van bemalingswerktuigen voor irigatie doeleinden, is daar te lande ook voor de Nederlandsche machine fabrikanten wellicht een afzetgebied te vinden, hoewel tot nu toe nagenoeg uitsluitend Engelsche, Duitsche en Zwitsersche installaties in Egypte be kend zijn. Uit het Sociale Leven. Uit het C. N. V. Naar wij vernemen is het ledental van het C N. V. in het 2de kwartaal ge stegen van 49.856 op 51.680 In deze winst van 1824 leden zit de winst ten gevolge van de aansluiting van den Chr. Zeeliederibond, die op 1 Juli 1591 leden telde. De winst van de andere -organisaties bedroeg dus 233 leden. Vooruit gingen de organisaties van Ambtenaren, Apothekers-Assistenten, Belastingambtenaren, Bouwvakarbei ders, Fabrieksarbeiders (247 leden-, Grafische arbeiders, Houtbewerkers, Landarbeiders (97 leden), Mijnwerkers, Personeel in Publ. Dienst, Spoor- en Tramweg-personeel, Technici en Voe- dings- en Genotmiddelenarbeiders. Te zamen gingen deze organisaties 399 le den vooruit. Met te zamen 166 leden gingen ach teruit de organisaties van Kantoorbe dienden, Metaalbewerkers, Sigarenma kers, Kleermakers, Textielarbeiders en Verzekeringsagenten. Wegens slapte in het bedrijf. Bij de Van Deventer's Glasfabrieken -te Delft is wegens slapte in het bedrijf tegen 4 September a.s. ontslag aange zegd aan 97 volwassenen en 40 jongens GEMENGD NIEUWS. Wree.de kinderen. - Te Leeds in Engeland zijn voor den kinder rechter twee jongens verschenen van 8 en 9 jaar. Zij hadden met zakmes jes een aantal kalveren verminkt op zoo ongelooflijk afgrijselijke manier,, dat het bijna niet te beschrijven is. De arme beesten waren in een be perkte ruimte gebracht bij het abat toir en daar zonder toezicht gelaten» De kinderen hadden de beesten meth hun messen gekerfd en van twee do staart afgesneden. De veearts,- die als deskundige ge hoord werd zeide in zijn vijftigjarige! praktijk nooit zoo'n vreeselijk geval van wreedheid te hebben meegemaakt. De kinderrechter, sir George Cock- burn, verklaarde: „Ik weei: niet hoe ik de zaak moet behandelen. Het is' te" erg om onder woorden te kunnen, worden gebracht. In de veertig jaar, dat ik in deze s(tad rechter ben, bent ik nooit zóó diep geschokt geweest, eni heb ik nooit gestaan voor een daadi van zoo duivelsche verdorvenheid alsi !deze. Deze zaak is zoo ernstig, dat dei rechtbank eén week moet nemen om te overleggen wat er gedaan moet wor den. Gedurende dien tijd moeten de. jongens in het huis van bewaring blij ven". Toen deze verklaring was afgelegd, begon een aantal vrouwen te snikken en hoorde men gillen: „Arme scha pen", (Ze bedoelden zeker: arme kal veren 1 Spoor we gongeval. In de buurt van Lyon is een uit St. Etien- ne komende reizigerstrein ontspoord. De locomotief, de bagagewagen eni vier reizigerswagensontspoorden. De machinist en de stoker bekwamen door den ontsnappenden stoom ernstige brandwonden. Verscheidene passagiers deden let sel op. Het verkeer is voorloopig ver sperd. Trein beschoten. De D- trein HamburgLeipzig is Zondag morgen bij Groeben beschoten. Het raam van een der coupés wercl door een schot verbrijzeld. De spoorwegdi rectie heeft een belooning van 50Q mark voor aanwijzing van den dader uitgeloofd. Inbraak in een postkantoor' In den nacht van Zaterdag op Zondag, mogelijk ook in den nacht van Zondag op Maandag, hebben in brekers door het overklimmen van deni tuinmuur tusschen de R.K. pastorie» en het postkantoor aan het Afrikaan derplein te Rotterdam, alsmede door het uitsnijden van een ruit zich toe gang verschaft. De inbrekers hebben! met behulp van breekijzers enz. de brandkast weten te foroeeren en daar uit een waarde van f1200 aan post zegels ontvreemd. De wisselkas aan het loket werd eveneens opengebroken doch daar werd niets gevonden. De loketten der ambtenaren bleken onaan geroerd. De politie heeft lieden morgen vingerafdrukken genomen en door middel van een speurhond een onder zoek ingesteld. Deze inbraak is de tweede binnen een \lertal jaren. Eerst gistermorgen bij opening van het 'kantoor werd de diefstal ontdekt. Auto in brand gevlogen. De heer Van Broekzitter uit Schiedam reed gisteren met zijn auto op dein Mathenesserdijk naar Schiedam. Hiji bevond zich bij het pompstation nabij! het Groenewegje, toen hij een brand- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, Koninginnedag 1926. De Koninklijke onderscheidingen, verleend ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin dat zij level zijn ongetwijfeld alle ver diend. Maar van een der onderscheidingen waarover ik mij dan ook hartelijk ver heug. geldt dit wel in zeer bijzonde- ren zin. Ik bedoel de benoemihg van den heer H. Colijn tót commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Ik heb het altijd als een fout van het tegenwoordige Kabinet gevoeld, dat het niet onmiddellijk een bijzon dere onderscheiding voor de bijzonder belangrijke verdiensten van den heer Colijn heeft uitgelokt. Maar misschien is 't beter zóó. Want de waarheid begint al méér door te breken. De be teekenis van 'twerk des hee- ren Colijn wordt steeds meer gevoeld. De schandelijke laster begint te ver stommen en naarmate de lasterton gen zwijgen, begint het voor een ieder meer duidelijk te worden, dat de heer Colijn getoond heeft te zijn da vriend en beschermer van de arbeiders, van burgers en hoeren, de vrien l en be schermer ook en zelfs in zeer bijzon deren zin van de ambtenaren. De hooge onderscheiding nu ver leend, zal dan ook door het overgroo- te deel van ons volk met ingenomen heid zijn begroet. En wie objectief oordeelt zal zeg gen: verdiend, méér dan verdiend! OBSERVATOR lucht rook. Onmiddellijk siopte hij' en verliet den wagen. Nauwelijks was dit geschied, of plotseling sloegen de vlam men er uit. De brandweer"" werd geal armeerd en deze besloot, gezien het gevaar, dat de brandende wa^en op leverde voor voorbijganger-; en liet ver keer, den wagen van den dij!: naar om laag te werken. Aldus geschieddde. Niet een slang op de waterleiding wist men den brana spoedig te blus- schen, doch het duurde geruimen tijd alvorens de brandende wagen verwil derd was. Dit veroorzaakte groote stag, natie op dezen smallen weg, waar een druk autobus- en tramverkeer, gedu rende een half uur geheel stopgezet moest worden. De wagen was voor f 3000 verze kerd bij een Haagsche Mij. De oor zaak van den brand is onbekend. Tragisch einde. Nadai liet echtpaar S. te Edam zijn 40-javig hu welijksfeest gevierd had', wilde de man1 nog iets van de overgebleven d. ankei gebruiken. Toen de man daarop ech ter ziek werd bleek, dat hij gedronken, had uit een flesch inhoudende een ^'er- giftig schapenwaschmiddel. Kort daar op overleed hij aan de gevolgen. Brandstichting? Gisteren nacht te 12 uur is brand ontdekt i. de lunchroom van de firma 'G. R. Rossmölder aan de Molens teeg. Men. ontdekte, dat er vuur was in den vloer van de telefoon-cel, dat stoelen in brand stonden, terwijl potroleum op den grond werd gevonden. Door den commissaris en een inspec teur van den justitiecien dienst is on middellijk een nauwgezet onderzee 1 ingestela. Meai heeft echter niet kun nen ontdekken, hoe de brand ontstaan is en wie dat eventueel zou hebben ge daan. Het begin van brand was spot dig gebluscht. Gebleken is, dat Zater dagavond om 9 uur de lunchroom gesloten werd en er sinds dien tijd niemand meer aanwezig is geweest Het onderzoëk duurt voort, daar men vasten grond meent te hebben cm aan kwaadwilligheid te denken. Het a u t o - o n g e 1 u k bij Amers foort. Tot de zwaargewonden van het auto busongeluk dat gistermorgen; in de bocht aan den Koedijkerweg i. gebeurd, gisteren onder laatste be richten opgenomen, behoort nog de milicien J. GodschalJc (le Cie., 3? Bat. 7e Reg. Inf.; Namens den minister van Oorlog is gistermiddag een kapitein uit Ha - derwijk in het Hospitaal te Anversfooi geweest om de deelneming van den minister met het ongeval n* beaugen. FEUILLETON. iU~-i i ii Uit spannende dagen. I (Een Vlaamsch verhaal). 64) Dit zeggende, haalde hij een zilve ren pijp uit de tasch, stopte ze vol tabak, sloeg vuur uit een tondeldoos je, zlette zich neder en begon groote "walpen rook in de hoogte te zenden. In diepe mijmering verzonken aan schouwde hij de kronkelende wolkjes, die in blauwe vlokken uit zijn pijp opstegen: hij volgde hun wentelende opklimming met het oog, totdat zij in de /lucht zich mengden en gansch ver zwinden. JDit is het leven!" morde hii met een bitteren lach. „Men zegt het zoo. Ho.e. valsch. Het leven is een strijd te gen* alles, een brandende koorts naar ijd/elen roem, een dwaze loon naar het onzekere, een woeste vaart op de zee les twijfels.. En zoo zacht ontwik kelt het zich niet; zoo onvoelbaar ver dwijnt het niet.... want, na de bloe dige worsteling, die men leven noemt, tiómt eindelijk nog de dood. die alles A3 den mensch met geweid aan stuk- fi'&n scheurt en verforzelt.de dood, die, om zijn slachtoffer nog meer te ijifnigen, hem als vrucht, als gevolg van al zijn zwoegen, in een bodem lozen koik Wjjst in een afgrond, welks diepte een onoplosbaar raadsel hem spottend aangrijnst....!" Op dit oogenhlik werd zijn aandacht eensklaps opgewekt door het gerucht van een sleutel, dien men in het slot der deur wrong'. „Nu reeds?" riep hii. „Ik meende nog een uur te leven. Het zij zoo, de pijp is toch uitgerookt Hij hield den blik met een uitdruk king van misprijzen naar de deur ge richt; maar, zoo haast was deze niet geopend, of een zonderlinge schreeuw vloog op uit zijn borst, terwijl hij met open armen vooruitsprong en riep: „O, vader, vader! Ik kan u nog eens omhelzen, voordat ik sterve!" De oude man hing bem weenenden sprakeloos aan den' hals en bezweek schier van ontroering onder den vuri- gen kus, dien zijn zoon hem op de lip pen drukte. Simon-Brutus leidde hem tQt bij de brits en sprak met onstelde stem zijns vaders band met koortsige teederheid in de zijne drukkende: „Ach vader, wat ben ik bliide, dat ik u nog eens mag aanschouwen! Do eenige wensch, die in mijn hart over bleef.. hij is voldaan! Wees sterk- moedig vader: de dood verschrikt mij niet. De tranen, die mijn oogen ont sprongen, zijn tranen van rouw, om dat bet onverbiddelijk lot mij tot plicht gaf, u te doen lijden. O. ik be min u toch., bij den boord van het gapend graf stond uw beeld alleen voor mijn oogen!" De grijsaard drukte opnieuw zijn zoon in de armen en zeide op liefde rijken toon: „Zwijg, zwijg, Simon, er is nog hoop God zal mijn gebed verhooren: men zal u genade schenken." „Arme vader!" zuchtte Simon-Bru tus. „Waarom u nieuwe smarten voor bereid? Aanvaarden wij het lot zoo als het is „Neen, Simon, wanhoop niet, mijn zoon. Misschien teekent. de Generaal op dit oogenhlik uw genade." Een lach van ongeloof zweefde op het gelaat 'des veroordeelden, terwijl hij zijn vader medelijdend in d' oogen zag en zeide: „Duizend wolven hebben een leeuw gevangen. Gij meent, dat de wolven den leeuw zullen laten loopen? Neen, bedriegen wij ons niet. Zij hebben dorst naar mijn bloed, en ik beken het, ik heb er hun wel reden toe ge geven." Simon mijn zoon, gij weet het niet wat er geschiedt" sprak de vader met blijdschap. „Gij zult niet sterven. Bru no zelf is den Generaal te voet gaan vallen tot het hekomen uwer genade." „Bruno? Bruno?" riep Simon met een hatelijken spotlach, ..Bruno zou mij mij redden? Ongelukkige vader, was hij wreed genoeg om u dit te deen gelooven? Ah. de valschaard! Hij is mijn bloedvijand sedert z;jn geboorte; ik haat hem van de eerste maal dat ik hem zag. O. men heeft u bespot, vader; men wilde zich ver heugen in uw droefheid, uw 9mart verlengen door die ijdele hoop. Snood aards! laffe pijnigers!" De grijsaard legde zijn hand op den mond zijns zoons en zei met afschuw: „Simon, ziwijg, gij lastert God! Uw woorden doen mij sidderen. Ik zeg u, het is waar; ik zelf heb Bruno bij den Generaal vergezeld." „En hebt gij inderdaad gehoord, wat Bruno hem zeide?' „Ik trad niet binnen; mijn liefde gevoel dreef mij onweerstaanbaar tot mijn kind.." „En wie kan weten, vader, wat Bru no daar zegt en doet?" „Ik, Simon: hij smeekt om uw ge nade; hij biedt al zijn lijden, al zijn verdiensten voor die enkele gunst." „Maar is het mogelijk? Ik heb zijn vader doen doodschieten: ik heb zijn moeder verstooten. Bruno moet het weten." „Hij weet het; en toch. hii wil ured den van den dood.." De gevangene, als overwonnpo, iict het hoofd op de borst vallen en stuur de 't oog ten gronde. Welhaast wierp hij zich op tegen de overtuiging van Brunos edelmoed. die ondanks zijn wil hem in den boezem zonk. .,'Hlet kan niet zijn. morde hij. „Ik heb den dood van Bruno als een lang- gewenscht geluk nagejaagd; ik heb zijn vader aan mijn wraak opgeof ferd; ik heb hem overladen met ramp ik bewaarde hem nog vervolging, lij den en doodEn hij zou mij red den? Is hij dan niet mensch als Ik? De vader greep de hand zijns zoon9 en zeide op stillen, plechtigen toon: „Simon, mijn arme zoon, gij hebt in de woestheid uws levens de schoon ste bloem uwer ziel verloren. Ach, het ongeloof heeft u de macht ontnomen om zulken edelmoed, zulke bovenmon schelijke opoffering te beseffen, niet waar? En nochtans, een enkel woord is genoegzaam om alles.te verklaren: Bruno is Christen! „Christen, Christen!" morde Simon- Brutus met pijnlijke scherts. „Zoo be langeloos is de beweegreden mijns vijands niet. Ah, ik begrijp wat het is: Genoveva heeft zich herinnerd, üat zij mij eens beminde; Genoveva be- heerscht hem, zij wil mij redden." „Gij bedriegt u Simon" sprak de va der „Genoveva heeft bij Bruno voor u gebeden; hij heeft hare smeekingen zoo min verhoord als de mijne, al die zijner moeder. Maar toen onze oude leeraar hem den gekruisten Je zus toonde, stervend nog om genaJt voor zijn vervolgers roepende, dai heeft Gods stem Bruno getroffen. Moest de Generaal onverbiddelijk blijven, hij, dien gjj uw bloedverwant noemt, zou treuren, als waart gij hem een dierbare broeder. Alzoo. Simon, laster zijn goedheid niet meer!" Een lange wijle tijds bleef de ge vangene in diepe overweging verslon den en schudde bet hoofd, terwijl het woord „Christen!" nog in stilte zijn mond ontviel. VMordi vfrvpigd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5