CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste jieuwsjo dit Nummer. 7de JAARGANG DINSDAG 31 AUGUSTUS 192Ö r9f3' GODRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone edvertentiSn per regel 227» cent Ingezonden Mededeellngen, dobbel Uriel Bi) contract, belangrijke redactie. Kleine advert en ti Sn bij vooruitbetaling ▼aa ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaaUt ad 40 cent Oil nummer bestaat ai! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Een afscheidswoord. Alles heeft zijn bestemden tijd. zegt de Prediker en alle voornemen onder de zon heeft zijn bestemden tiju. Er is een tijd om te komen en een tijd om te gaan. En zoo is dan nu voor mij, nadat ik vanaf de oprichting van de ^Nieu we Leidsche Courant" aan ons blad mocht werkzaam zijn, de ti.ia geko men dat ik dien arbeid zal neerleggen en aan een ander overdragen. Dat onze jaren zijn als een gedach te is mij ook in de ruim zes jaren, die ik het voorrecht had in Leiden te vertoeven, gebleken. 'tls als de dag van gisteren, dat het eerste nummer van on3 blad, nu reeds door 1912 nummers gevolgd, ver scheen. Zie ik terug op de jaren hier door gebracht, dan heb ik alle reden om te danken voor de ontvangen voorrech ten. Te danken allereerst, omdat God mij in staat stelde steeds met opge wektheid mijn arbeid te verrichten, en te danken ook daarvoor, dat er bij alle teleurstelling, die het deel is van hen. die aan de Christelijke pers ar beiden, toch ook zoo heel veel was, wat tot blijdschap stemde. Over gebrek aan waardeering heb ik niet te klagen gehad. Al ontbrak de critiek niet als re gel broederlijke en opbouwende cri tiek daarnaast mocht ik. niet het minst ook de laatste maanden, talrij ke en soms treffende blijken van waar deering ontvangen, die mij het bewijs leverden, dat al wordt de Christelijke pers soms stiefmoederlijk behandeld, er toch ook zeer velen zijn, die de be- teekenis en de noodzakelijkheid van die pers ten volle verstaan en die, overtuigd van de moeilijkheden waar mede zij, die aan de Christelijke pers arbeiden te kampen hebben, niet na laten telkens weer van hunne warme belangstelling blijk te geven. Werkte de onaandoenlijke koudheid van velen vaak deprimeerend. de har telijke waardeering, die daarnaast openbaar werd, heeft mij meermalen verkwikt en beschaamd tevens. Ja, ook beschaamd. Want ook deze arbeid was gebrek kig, ook dit mooie werk werd door de zonde bezoedeld. Want een mooi werk is het. te mo gen arbeiden aan de Christelijke pers. Welk een voorrecht, dag aan dag, tot duizenden lezers te mogen spre ken, voorlichting te mogen geven, te mogen propageeren die beginselen, die geput zijn uit het Woord van God. Welk een voorrechtte mogen wij zen op Hem, die alles heeft gescha pen om zijns zelfs wil, van Wien alle gezag afdaalt en te mogen opwekken in des Heenen wegen te wandelen en zijne heilige oTdinantiën tot toepas sing te brengen in het maatschappe lijke en staatkundige léven. Maar bij het zien van al die voor rechten wordt het ook pas duidelijk hoe gebrekkig het werk was. hoevee) hout, hooi en stoppelen, pestenii om te vergaan, er bij dezen arbeid is ge weest. Thans, nu ik gekomen ben aan het einde van mijn taak als hoofdredac teur van ons blad, is het mij een be- I hoefte mijn hartelijken dank uit te spreken voor het vertrouwen door Commissarissen en Directie in mij ge steld en voor den steun en de mede werking. die ik van hunne zijde steeds mocht ontvangen. Moge God hun arbeid in het belang van ons blad en onze beginselen zege nen en mede door den daadwerkelij ken steun van ons Antirevolutionaire volk. hen geven de vervulling van hun idealen ten opzichte Van ons orgaan. Niet minder dankbaar ben ik voor de hartelijke medewerking van het '.overige redactiepersoneel. die het nun ne deden om mijn taak te vergemak kelijken en mede voor den steun, die ik van meelevende lezers en stille me dewerkers mocht ontvangen. 't Scheiden is mij en mijn gezin niet gemakkelijk gemaakt. Integendeel. Maar 'tis mij wel vergemakkelijkt, omdat ik overtuigd ben in den heer D. Hu in ink, dien ik sinds vele jaren ken en dien ik bij dezen aan de lezers voorstel, een opvolger te hebben ge vonden, die mijn arbeid in denzelfden geest zal voortzetten. Gaarne beveel ik hem en zijn arbeid bij de lezers van ons blad aan. Moge het hem aan de noodige me dewerking en de onmisbare waardee ring, niet ontbreken. Ik zou niet eerlijk zijn, wanneer ik in dit afscheidswoord verzweeg, dat er naast de velen die met woord en daad hunne hartelijke belangstel ling voor de Christelijke pers open baarden, ook nog velen zijn, die geen oog blijken te hebben voor de groote beteekenis van de Christelijke pers en die daardoor oorzaak zijn, dat onze „Nieuwe Leidsche Courant" niet zóó hare vleugelen kan uitslaan, als Com missarissen. Directie en Redactie dit zouden wenschen. Ons blad zou in deze omgeving een eerste plaats kunnen innemen en een onberekenbaren invloed kunnen uitoefenen, indien slechts allen van wie dit op grond van hun beginsel verwacht mocht worden, met beslist heid partij kozen tegen de neutrale en vóór de Christelijke pers. Nog maar al te groot is het getal van hen, die door hun onverschillige hourlinig de ontwikkeling van onze pers bemoeilijken,' de vijanden reden geven om te juichen en de doorwer king van de Christelijke beginselen in ons volksleven tegenstaan. Van harte hoop ik, dat zii zullen inzien de groote verantwoordelijkheid die zij daardoor op zich laden. En voorts, make God ons allen, waar wij dan ook zijn en welke taak Hij ons dan ook heeft opgelegd, ge trouw. Vinde de bede uit het oude Wilhel mus, die wij vooral op dezen verjaar dag van H. M. onze geëerbiedigde Ko ningin, gaarne op onze lippen nemen nu en steeds weerklank in ons aller hart: Mijn schild en mijn betrouwen Zijt Gij. o God, mijn Heer! Op U zoo wil ik bouwen. Verlaat mij nimmermeer! Leiden, 31 Augustus 1926. R. ZUIDEMA LOF EN DANK. „Lof en dank den God der Vaad'ren!" zegg' het volk zijn Koning na! Maar dat Neerland bij Gods werken ook Zijn wenken gadesla, Dat wij 't vragen zonder uitstel, dat wij 't vragen voor Zijn troon, Welke weg en wat beginsel door deez uitkomst wordt gehoon! Wat thans plicht is, wat behoefte, voor de Natie voor 't geslacht. Dat weldra ons gaat vervangen, en een erf'nis van ons wacht. Zoo zong Da Costa in 1844. Lof en dank ook heden. Ook ongetwijfeld heden op de lippen van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin. Lof en dank den God der Vaad'ren, zeggen ook wij heden onze Vorstin na. God spaarde Haar weer een jaar. Mocht deze jaardag aanbreken niet voorafgegaan door zielontroerende rampen, zooals die van 1925, toch „stor men weken, zorgen bleven". Hare Majesteit heeft een jaar van zorgen met Haar volk meegedragen. Haar gezondheid leed. Zij zocht verpoozing en mocht die vinden in het buitenland. Maar nieuwe zorgen kwamen. Nog steeds heeft Zij het stille buiten niet verlaten. Bij Gods werken gaan ook wij Gods wenken na. Eiken jaardag onzer Vorstinne, ook een toogdag naar Gods troon Dé.dr vragen wij aan Hem voor Haar een zegen. Een zegen voor Haar persoonlijk Een zegen voor Haar regeering. Een zegen voor Haar volk. In duizenden onzer gezinnen is he denmorgen mede een bede voor Haai' opgezonden. Als straks onze dagtaak ten einde is, willen wij onze vreugde uiten. Maar het ei,nde van den dag brengt ook de smeekbede van elk Christen-huisvader, dat God onze Koningin nog spare het ingetreden jaar. Zoo gaan wij biddend met Hare Ma jesteit het nieuwe jaar in. Geve God Haar gezondheid, vreugde, wijsheid, kracht. En dan: God van Neêrland, God der Vaad'ren Wees Gij Neêrlands Opperkonjng, Gij het erfdeel van ons zaad! Mocht ook nu nog eenmaal komen: haat, verltiding, afgunst, smaad, Dreige dwangzucht of omwent'ling weer ons volksbestaan den dood. Wil de Bondgenoot des Zwijgers nog de Hare en de onze zijn? geen nood. Zoo gaan wij vóór, 't geslacht dat na ons komt, dat onze erfenis wacht Moge het eenmaal roemen onze Oran jeliefde. Onze trouw aan onze Konin gin omdat zij is het pand van onzen God. STADSNIEUWS. Nieuw raadslid. De Voorziter vant het Centraal Stembureau voor de gemeenteraad heeft heden tot lid van den raad be noemd verklaard in de vacature-Zui- dema, den heer A. J. Schoneveld. Koninginnedag. Door de Leidsche Christelijke Oran- jevereamiging is aan H.M. de Konin gin ter gelegenheid van haar verjaar dag het volgende telegram gezonden: Aan Hare Majesteit de Koningen te 's-Gravenhage. De Leidsche Christelijke Oranjever- eeniging, innig dankbaar voor uwer Majeeteits 'herstel, zii het vergund, Uwe Majesteit met Haar Huis aan. te bieden de uit ons hart gewelde ge- fukwensciïen, nu t God heeft "behaagd, Uwer Maj'esteits dierbaar (even ook voor ons volk weder een jaar te spa ren. Zij doet dit met de vurige bede, dat 't Hem behagen moge, nog vele ja ren van rijken zegen in alle opzich ten aan Uwe -Majesteit te schenken, en met de oprechte betuiging van onze onveranderlijke liefde voor Uwe Maje steit, en van onkreukbare trouw aan het zoo beminde Huis van Oranje. H. THOMAS, Voorzitter. L. BOEKKOOI, Secretaris. Proi. Br. H. T. de Graal. Prof. Dr. H. T. de Graaf, benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Universiteit alhier als opvol ger van Prof. Roessingh, heeft Zon dagmorgen- in_ de Groote Kerk te Zut- phen afscheid genomen van zijn ge meente met een preek, waarvan hij den tekst ontleend had aan Filippen- eii I, 3: „Ik dank mijn God zoo dik wijls als ik uwer gedenk." Vooral de laatste dagen hadden spr. deze woorden duidelijk voor oh gen gestaan, woorden, welke zoo juist weergeven wat in hem omging als hij dacht aan de velen met wie hij in aan laking kwam: leden van den kerke- ïaad, collega's en zoo veel meer Het verheugde hem de meesten dezer rond den preekstoel te zien zitten: noode miste hij er ds. Van Paassen. die nu in Palestina vertoeft, en dr. Bruins, oud-kerkvoogd, die thans te 's-Gravm hage woont. Hen allen dankre lnj voor den steun en de vriendschap, hem in zoo ruime mate to^gemc-ten. Spr. kon hen niet één voor éen af zonderlijk toespreken, doch wensciite een uitzondering voor ds. 1 aner te maken, eerst een goeden bekende van hem, thans zijn besten vriena, die hem m alles trouw ter zijde heeft ge staan. Terugkomende op zijn tekstwoord, prees Ds. de Graaf het ambt van pre dikant, dai hem thans het heerlijke gevoel gaf God te danken, omdat hij zoo' velen mocht gedenken, velen van zijn catechisaties, van zijn huisbezoek en van zijn vrienden en kennissen, liet ambt van predikant had hij meer als een Godsgeschenk leeren waardee- ren, waardoor het hem moge.ijk ge maakt was iets, vaak een heai klein iets, maar toch altijd iets vouc velen te zim. Zijn hoogste oogenblikken had hij gehad als hij op zijn catechisaties, op zijn huisbezoek, in zijn gesprekken met anderen iets van het geloof in of eerbied voor God in tal van menscben harten bespeurd had. Als ik. vervolg de spreker, mij goed indenk in het geen mij als predikant het beste toe scheen, dan zie ik daar voor mij de gemeente, de vrijheid en de liefde. Deze drie moeten samengaan. De ge meente is or omdat achter onze kerk de groote bron van ons christendom vloeit. Ik heb gewenscht. dat er één --arnoütite is en dat daar is vrüHetcL- want vrijheid is de voorwaarde voor alles. Hoe kunt gij liefde hebben op commando? De liefde is het centrale woord voor heel het Christendom. Daarin ligt alles besloten. Spreker eindigde zijn voordracht met de hoop uit te spreken, dat de gemeente, welke hij gaat verlaten, den rijkdom moge deelachtig worden welke in het Godsvertrouwen ligt Ds. Faber sprak ten slotte een kort woord van dank namens den kerke- raad voor bet vele, dat ds. de Graaf voor de gemeente Zutphen geweest was. Ook namens den voorzitter van de vereeniging van Vrijzinnig Her vormden deed hij hetzelfde. Toen ver lieten de talrijk aanwezigen het kerk gebouw. Enkelen bleven nog. het wa ren de intiemste vrienden en kennis sen, die bij monde van ds. Faber aan ds. De Graaf een aquarel van het in terieur der St. Walburgskerk aan boden. 3 October. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adverten tie van het bestuur der 3-Oc tobervèr- eeniging, waarbij belanghebbenden opgeroepen worden a.s. Donderdag avond na 8 uur in de Graanbeurs aan wezig te zijn. alwaar de costumier de maten zal nemen voor de te leve ren costumes. C. Jamin. De vorige week deelden wii mede, dat in het vroegere Sigarenmagazijn „Het Hoekje" op den hoek Steenstraat en Binnenvestgracht, een lunchroom zou worden geopend van de bokmde firma C. Jamin. Van bevoegde zijde vernemen wij echter, dat de firma Jamin in dit per ceel geen lunch ro om zal vesti gen, maar een gewonen winkel zoo als genoemde firma er reeds 150 over het geheele land in exploitatie heeft. Van je vrienden mcrat ie 't maai hebben. Mej. J. C. V., huisvrouw van v. d. B., heeft bij de politie aangifte gedaan dat zij gisteren in het Kooihof is mis handeld door haar vriendin, mej. V., echtgenoote van B., en mei. v. d. W. Zij kreeg een bloedneus, is aan haar haren getrokken en bovendien uitge scholden voor al wat leeliik is. Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Augustus ingelegd f 257.184.99 en terugbetaald f 205.187.44. terwijl 120 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 51 boekjes werden afp^ost. Het tegoed der 16906 inleggers be droeg einde Augustus f 5.939.966.59. Beter laat dan nooit. G. H„ winkelier in de Jan Vos- sensteeg heeft gisteren bii de politie aangifte gedaan, dat de bode B. uit Lisse 20 Augustus een zonne scherm heeft stuk gereden. Tramstoring. Gistermiddag omstreeks kwart voor 4 is op den Stationsweg vlak bij het Motorhuis een bovenleiding van de electrische tram gebroken ten gevolge van het doorbranden van den draad door kortsluiting. Met het oog op het drukke verkeer aldaar mag het een geluk genoemd worden, dat de draad niet op den grond terecht kwam doch in de steun draden bleef hangen. Bet duurde ongeveer IA uur voor dat «en en ander hersteld was. Gedu rende al dien tijd heeft het, tramver keer, zoowel van de H.T.M. als van de NZHTM. stilgestaan, zeer ten on- gerievè van de reizigers. Gistermiddag, kort voor het bo venstaande plaats greep, is op het van den tram naar Katwijk, een beu gel vernield, doordat deze in aanra king kwam met een uitstekend deel van een koppeling van de bovenlei ding Zekere v. H .heeft gisteren, door dat hij zijn draai te kort nam, met zijn paard en wagen een ruit van den sigarenwinkelier S. aan de Haar lemmerstraat, hoek Vrouwensteeg, stuk gereden. Heden viert de heer W. Draaij- er, oud-leeraar in de Ned. taal aan de Gem. H. B. S. en zijn echtgenoote hun gouden huwlijksfeest. Naar wij vernemen, wordt er met liet oog op het 95-ajrig bestaan van 'het Studentenmuziekgezelschap „Sem- pre Crescendo" op 8 Dec. een eereco mité gevormd. BINNENLAND. Afscheid Mr. Hesse. In een speciaal daarvoor belegde zitting heeft gisteren de Hooge Raad afscheid genomen van het raadslid Mr. Hesse. Het woord werd gevoerd door den vice-president Mr. Bosch en door den deken van de orde van advocaten bii den Hoogen Raad, Mr. W. M. de Binnenland. Oranjefeesten tt Katwijk. De Generale Synode te Assen. Buitenland Nieuwe voorstelen ter beëindiging van het conflict in de Britsche mijn- industie. De verlenging der noodmaatregelen in Engeland is door het parlement goedgekeurd. Mussolini over de buitenlandsche politiek. Het Bulgaarsche antwoord op de nota zijner buurtstaien wordt onbevre digend geacht. Chamberlain verklaart, dat de Brit sche regeering is tegen de inlijving van Tanger bij de Spaansche zöne. Ernstig scheepsongeluk in Rusland. Brauw. Daarna dankte de heer Hesse voor de tot hem gesproken woorden. De Volkenbondsdelegatie. De Nederlandsche delegatie naar de zevende Volkenbondsvergadering, wel ke op 6 Stptember a.s. te Genève zal aanvangen' zal zijn samengesteld als volgt: Jhr. Mr. J. Loudon, buitengew. gezant en gevolmachtigd Minister te Parijs, oud-Minister van Buitenland sche Zaken; Jhr. Prof. Mr. W. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden; Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, oud-Commissaris der Koningin in de Provincie Utrtcht, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Prof. Mr. Dr. J. P. A. Frangois, Referen daris, chef der Af deeling, Volkenbonds zaken van het departement van Bui tenlandsche Zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handels Hooge- school te Rotterdam en Mr. J. Limburg lid van den Raad van State, oud-lid der Tweede Kamer, plaatsvervangen de vertegenwoordigers. De heer VV. G. van Wettim, Regee- ringsadviseur in internationale opium zaken, zal de delegatie vergezellen al9 deskundige voor opium-aangelegenhe den Arbeidsconflict te Lemmer. Op de scheepswerf van de fa. Gebr. de Boer te Lemmer, is een conflict uit gebroken tusschen werkgevers en werknemers, Reeds lang is de moder ne organisatie van metaalbewerkers bezig geweest om loonsverhóoging te verkrijgen. Het loon der vaste arbei ders is 50 cent, dat der losse 40 cent per uur. Ook heeft de patroon het recht geëischt om in den slappen tijd zon der de voorschriften der organisatie te erkennen de arbeiders te ontslaan. Het door de organisatie gestelde ul timatum duurde tot Zaterdag, -doch er is geen gehoor op gekomen, zoodat gis teren de staking, die het geheele per soneel van ruim 30 man omvat zou in gaan. Daar de patroons echter dreigen met ontslag en uitzetting van de arbeiders, die huizon van hen bewoonden is he- gistermorgen het geheele personeel op een na op de oude voorwaarden aan het werk gegaan. Uff de diamantfndustrfe. Het aantal werkloozen in de diamant industrie te Amsterdam bedroeg in de week van 15 tot 21 Augustus 914 tegen 1018 in de daaraan voorafgaande week Lfngbekianen met de pauselijke vlag. Naar aanleiding van de antipapisti sche protestvergadering te Leeuwar den onder leiding van Ds Lingbeek schrijft men aan de „Tijd uit Fries'and: le Tooneel: Uit 'n parochie van Friesland vertrokken een paar auto's met pelgrims naar Leeuwarden om deel te nemen aan de H. Bonifacius- bedevaart. In VVijtgaard, 'n uurtje van Leeuwarden, werd een poosje stilge houden, om de pelgrims eenige lafenis Ut doen toekomen. In blijde stemming zsten allen in de gemoedelijke gelag kamer. De gele vlaggetjes hingen slap. 2e Tooneel. Van uit de „Oosthoek" der Provincie naderde 'n tweede auto 't dorpje VVijtgaard. Vlak bij t dorp., bandenpeeh. De „Lingbekianen", die opgingen ter protestmeeting stonden op de keien ende tijd was zeer be perkt. 3e Tooneel. 't Gezelschap „protest- gangers" ontdekt den leegstaanden auto bij 't café. Misschien kon die hun verder brengen. Er op af. De chauffeur bleek wel gevoelig voor een paar „ach terwielen", maar hij moest eerst 't 'binnenzittende gezelschap vragen. 4e Tooneel. „Of hij met 'n ander ge zelschap naar Leeuwarden mocht, hij was zoo terug"

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1