liet armste in Manasse. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7d* JAARGANG ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1926 NUMMER 101 ODRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per weekf 0.19 Franco peT post per kwartaal i 2.90 Gil fiumiier bestas! aii TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Wanneer de zaak des Heeren, de komst van het Koninkrijk Gods af hankelijk was van mensoaelijke kracht en toewijding en van mensche- lijke wijsheid, dan zag het er wel heel bedenkelijk uit. Dan moest het als een verloren zaak worden beschouwd. Want de kracht van de belijders is klein; hun invloed van weinig he tee kenis en hunne wijsheid is van dien aard, dat zij hunne kracht menigmaal zóó gebruiken, dat het nuttelooze krachtsverspilling wondt, zoo niet erger. Hoewel wij krachtens onze belijde nis geroepen zijn in de eerste plaats de naam des Heeren groot te maken en Zijne eere te zoeken op alle levens gebied, zoeken wij menigmaal bij voor keur onze kracht in 't elkaar bestrij den. Inplaats van te zoeken naar wat veneenigt en door eendracht onze kraciht te sterken, is er bij ons altijd weer de neiging om kleine verschillen op te blazen. We loopen elkaar in den weg en jagen ieder zijn eigen doelein den op. Van nature zijn we egoistisch en onze handelingen dragen daarvan 'maar al te vaak de kenmerken. Het eigen ,ik" staat in het middel punt van ons denken en handelen. Zoekers van 'onszelf als we zijn, stellen wij bij voorkeur eigen eer en eigen belang op den voorgrond, in plaats van te zoeken de eere Gods en te vragen naar zijne ordinantiën. En wel mogen we het belijden al tijd weer: Gij weet het, onze kracht is klein; de driften veel en 'thart on rein. Inplaats ons te verbazen over den betrekkelijk geringen invloed van het Christendom en de voortdurende ne derlagen,, waaraan wij ook op politiek gebied vaak blootstaan, is er dan ook veel meer reden om verwonderd te zijn, dat met ons en onze beginselen nog in zoovele opzichten wordt gere kend. Maar bij de verwondering voegt zich ook de vrees, als wij denken aan onze geweldige taak, en de kracht van den vijand, waartegen wij 'hebben op te tornen. Want het i s een geweldige taak waartoe wij worden geroepen. Tot ons komt de eisch Gods gebo den op alle levensterrein in toepas sing te brengen en in staat en maat schappij, het volk ten baat, weer vast te leggen de heilige ordeningen des Heeren. Hat schijnt een onvervulbare taak. Wie is tot deze dingen bekwaam? Wie zijn wij, dat wii in dezen hei ligen oorlog een actieve rol zonden spelen? ..En toch, hoe verklaarbaar en hoe goed tot op zekere hoogte deze vrees ook is. wij mogen ons daardoor niet laten beheerschen. Want de zaak des Heeren is niet afhankelijk van mensoheliike kracht en wijsheid. Toen de Midianieten Israël benaiïw- den en de Midianitische legerscharen zich over de kinderen Israëls uitstort ten gelijk de sprinkhanen in menigte, zoodat alle tegenstand vruchteloos scheen, kwam God tot Gideon met het bevel de vijanden te verslaan en Isra el te verlossen. D*t scheen een onmogelijke eisch. Want Gideon was niet een vrijheids held. die vooraan stond in den strijd en die zich door een dapper leger om ringd wist, maar hij was een eenvou dig man die zich gereed maakte voor de vlucht, en die van zijne kleinheid en zijne onmacht om verlossing te weeg te brengen tenvolle overtuigd was. Op het stellige bevel van den Engel des Heeren om zijn volk te verlossen antwoordde hij: Zie, mijn duizend is 'bet armste in Manasse en ik hen de kleinste in mijns vaders huis. Zijn duizend het armste ln Manasse En van die duizend hii de kleinste. Neen, indien Iemand, dan was Gi deon tnt dit groote verlossingswerk onbekwaam. Indien iemand, dan kon hij een gel dige reden voor vrijstelling aanvoeren Maar daarmee is Gideon niet klaar. Juist het besef van eigen kleinheid maakt hem geschikt om den Raad des Heeren te volbrengen en voor een ier.cr duidelijk te doen zien. dat de He ere niet afhankelijk is van men- schelijke wijsheid en menscfcelijke kracht, maar dat Hij verlossen kan zoowel door de hand van velen al 6 van weinigen. XtkWoa mum: BUREAUHooigracht 35 Leiden TcL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Ga heen, in deze uwe kracht; heb ik u niet gezonden? Deze geschiedenis van Gideon heeft ook ons wat te zeggen. Wij kunnen er uit leeren, hoe wij onzen arbeid in het Koninkrijk Gods hebben te vervullen. Wanneer wij staan in eigen kracht, wanneer wij vertrouwen op onze' ge schiktheid en talenten en wanneer bij ons de verborgen drijfveer is edgen eer en eigen belang te bevorderen, dan zal er niets'van terecht komen. Dan zal het eind van de zaak zijn, dat wij geslagen worden en dat de vij anden gelegenheid krijgen om te jui chen, Maar de zaak staat anders, wan neer wij overtuigd zijn van eigen on trouw en eigen zwakheid. Als wij onze duizend het kleinste weten en als wij onszelf leerden ken nen als de kleinste onder de kleinen. Want dan zullen we afzien van ons zelf, om te staan in Gods kracht. Dan zullen we heengaan, zwak in onszelf, maar sterk in God, die ons roept om ook in het politieke leven zijnen naam te heiligen; zijn Konink rijk te doen komen en zijn wil tot uit drukking te brengen Onze la-acht is klein. Ontmoedigend klein. Maar in God zullen wij kloeke da den doen! V Onze tuinbouw. Met onzen tuinbouw ziet het er slecht uit. Van alle kanten worden ernstige klachten gehoed. Nadat eerst onze bloembollenhan- de> door het Amerikaansche narcis- senverbod gevoelig was getroffen, wordt thans de groentenproductie door de Duitscihe invoerrechten schier met ondergang bedreigd. Aan den Langen dijk waar de kool- bouw hoofdzaak is, ligt alles stil. Unaniem is men van oordeel, dat het met &e vroege koolteelt gedaan is. En met verschillende andere gro«".i- tensoorten is het niet anders. Deze week werden de slabooutjes geveild voor 9 en 11 cent de 10 k.g. Dat is voor de consumenten, voor- zoover ze daarvan profiteeren, wel zeer voordeelig, maar het is duidelijk dat op die wijze de toestand voor de tuinders onhoudbaar wordt. Van meerdere kanten vernamen wij dan ook, dat de gevallen niet zeld zaam zijn, dat van de opbrengst van het gewas nauwelijks de pacht kan worden betaald. Geen cent schiet er over voor be-1 mesting, arbeidsloon enz. om van winst maar niet te spreken. Wij hebben hier weer te doen met een van de zegeningen van den vrijen handel. Mr. Pierson verklaarde indertijd dat een van de nadeelige gevolgen van het ook door hem toegejuichte vrij handelstelsel was, dat wij ons als re gel met een minderen omzet en met lagere prijzen tevreden zouden moe ten stellen. En zoo is het. Onze tuinbouwers weten er van mee te praten. Andere landen verthoogen hunne in voerrechten ten onzen koste. Wij betalen het gelag. Terwijl overal de schroeven worden aangezet en onze producten van de eene markt na de andere worden ver dreven, bleven wij vrijhandelsmaniak- ken als we zijn, onze grenzen aan alle kanten open houden. Wij laten ons afslachten zonder een kik te geven. Of zou de Regeering eindelijk wak ker worden en gaan beseffen, dat we op deze wijze niet kunnen voortgaan? Wij hopen het. Maar wij vreezen! V Kaartenhuizen. Er gaat door de wereld de roep om ontwapening. En dat is verklaarbaar. De beestachtige gruwelen van den wereldoorlog zijn wel in staat om af schuw voor dergelijke moordpartijen in te boezemen. Op die gruwelen te wijzen en alles wat bevorderlijk kan zijn om het „Vrede door geweld" te vervangen door den vrede gebou/wd op het recht, is ook onze taal. Er kan op dit gebied zeker nog veel gedaan worden. En als Christenen mogen wij ons aan die taak niet onttrekken. Dit alles heeft echter niets te ma ken met het geroep om ontwapening zooals dat oa. van socialistische zijde wordt gehoord, omdat op grond van meerdere*vredesgezindheid der volke<- ren een nieuwe oorlog thans vrijwel ondenkbaar zou zjjn. Want de wereld is niet veranderd. En het oorlogsgevaar ie volstrekt niet geweken. Het vredesgebouw op dergelijke be- diflflgaljülffl voorstellingen gebouwd is niets anders dan -«n kaartenhuis, dat voorbestemd is om bii den eersten windstoot ineen te 'storten. •Iemand die veel in het buitenland heeft gereisd, vertelde aan den Haag- schen briefschrijver in de „Tijd" om trent de verhouding der volken o.a.: „De economische toestand laat over het algemeen zeer veel te wenschen over. Er wordt vooral in Duitschland fKink aangepakt, maar financieel staat men er slecht voor en er is geen voldoende werk. Met kunst en vlieg werk wordt er liet economisch leven zoo goed mogelijk op peil gehouden. In Engeland en andere Eurpeesche landen met gezond geld is het niet veel heter. In de landen met lage va luta is er wel werk, maai* wordt het te laag betaald en dreigt nu al de overgang, dien men ih Duitschland en Oostenrijk heeft gekend na de sta bilisatie van het geldwezen, en welke brengt stilstand van zaken, gebrek aan werk en malaise op ieder gebied. Hetgeen mij echter liet meest ge troffen heeft, en hetgeen ik heb opge vangen is, dat de algemeene geest heel slecht moet zijn. Zooals een heel bekend en bereisd man mii zei: „Nood leert bidden." Uit harden economi- schen dwaüg ziet men hier en daar een zekere toenadering, maar als het erop aankomt, is er, geloof ik. in de wereld nooit meer naijver, nooit meer bitterheid en nooit meer wantrouwen geweest dan thans. De uiterlijk dikste vrienden moeten van elkaar nog het minst hebben. Hoe liever de regeeringen doen, hoe vijan diger de innerlijke stemming van het puhliek wordt. In Frankrijk moet men van den Engelschman en den Amerikaan nog minder hebben dan van den Duits ch er en omgekeerd. Hoe normaler de toestand in Duitschland wordt, hoe meer naar voren komen de vernederingen, waaraan het is bloot gesteld ,en hoe pijnlijker vooral wordt gevoeld de voortduring der bezetting. Het wantrpuwen en de bitterheid bestaan echter niet alleen tegenover derden; maar wellicht nog meer in den boezem der volkeren zelf. Men geetft elkaar de schuld en men be schouwt elkaar als de verraders.. „Onmacht houdt de menschen nog zoet, het gevoel van niet te kunnen, maar wee, als de wereld, in de stem ming, waarin zij is. weer eens op kracht komit. Ge zult zien hoe de kaartenhuizen die nu worden opge bouwd, met een enkele zucht zullen worden neergelegd." Deze teekening is juist. Al het gebazel over de vredelievend heid en de oorlogsschuwheid der vol ken heeft niet de minste werkelijke En dwaas handelt wie op grond daarvan de eenzijdige nationale ont wapening predikt en de verdedigings middelen verwaarloost. Wij hebben den oorlog zooveel mo gelijk te bestrijden. Vrede door recht laten we dat niet vergeten is een Christelijk ide aal tot welks verwezenlijking wij heb ben mede te werken. Maar tegelijkertijd verliezen wij de werkelijkheid niet uit het oog. Aan het bouwen van kaartenhuizen doen wij niert mee. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente zal a.s. Maandag des nam. te 2 uur vergade ren ter behandeling Van de volgende punten: le. Benoeming van een ieeraar in het Hloogduitsch aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cur3us. 2e. Balansen en Verlies- cn Winst rekeningen, dienst 1925, van de Ste delijke Fabrieken van Gas en Electri- oiteit. 3e. Suppletoire staat van begroo ting, dienst 1925, van de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest." 4e. Balans en Verlies- en Winstre kening, dienst 1925, van de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest/ 5e. Suppletoire staat van begrooting dienst 1925, van het Openhaar Slacht huis. 6e. Balans en Verlies- en Winstre kening, dienst 1925, van het Openbaar Slachthuis 7e. Balansen en Verlies- en Winst rekeningen, dienst 1925. van den Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst. 8e. Rekening, dienst 1925. van den Armenraad. 9e. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1925, op dat van 1926 van gelden in verband met de voldoe ning van onbetaald gebleven vorde ringen en het nog niet verwerkt of ver bruikt zijn van verleende credietm, alsmede tot overbrenging van verschil lende ontvang- en uitgaaf posten van den Kapitaaldienst. 10e. Rekening v. d. Ontvangsten en Uitgaven der gemeente over het i&ar 1925, met inbegrip van die der Haar- lemrn ertrekvaart. 11e. Voorstel tot overneming in ei gendom en onderhoud bij de gemeen te van de perceelen grond, respect, aan de Koningstraat en de Nassau- straat, Sectie K Nos. 2465 en 2648. 12e. Voorstel: a. tot aankoop van de perceelen Sectie K Nos. 3088, 145, 144 en 38; b. om het adres van J. van Eek c.s. en de motie-Schüller, inzake demping van de sloot langs het z.g. Zwartepad, als afgedaan te beschouwen. 13e. Voorstel om goed te keuren dal over het jaar 1925 voor normale uitbreidingen der Gasfabriek f90.000 en der Electriciteitsfabriek f117000 is besteed. 14e. Voorstel tot vaststelling van een overeenkomst tot wijziging en aanvulling van de op 10/11 Augustus 1921 met de gemeente Zevenhuizen gesloten overeenkomst, betreffende de levering van eleotriciteit aan die ge meente. 15e. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen tot wijziging van de met Curatoren der Rijks-Universiteit ge sloten overeenkomst, in zake de be schikbaarstelling van 20 plaatsen in het Sanatorium voor Zenuwlijders „Rhijngeest" ten behoeve van het on derwijs in de neurologie. 16e Voorstel tot vaststelling van den legger van wegen en voetpaleu in deze gemeente. 17e. Voorstel tot onderhandsche op dracht van heit maken van den onder bouw van gewapend beton voor het hoofdrioolgemaal der centrale riolee- ring aan den Maresingel, met bijbe- hoorende werken, aan de N.V. Rijn land sche .Betonbouw-Maatschappij. 18e. Verzoekschrift in zake school geld Middelbaar- en Hooger Onderw. dienst 1924-1925. 19e. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen K. L. van Duuren Lzn. tot vergoeding van scha de wegens aanrijding van een lan taarnpaal. 20e. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 17 December 1923, in zake het gemeentelijk woningbouw plan nabij den Haagweg. 21e. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van verschil lende onbewoonbaar verklaarde wo ningen. 22e. Voorstel: a. tot het verleenen va een extra-bijdrage aan de woning bouwvereniging,, Tuinstadswiik" als tegemoetkoming in de kosten van aan leg van de Koninginnelaan; h. tot vaststelling van den desbe- treffenden begrotingsstaat. 23e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de meer dere kosten van verbetering van den Rijnsburgerweg tusschen de Poelbrug en den Warm on der weg. 24e. Verordening, houdende wijzi ging van de verordening van 14 No vember 1918 (Gemeenteblad No. 43) regelende de samenstelling van de bureaux van Gemeentewerken, van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst en van het Bouw en Woningtoezicht. 25e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van demping en rioleering van een ge deelte sloot langs de Os- en Paard en- laan en van het verbreeden en bestra ten van. een gedeelte dier laan. 26e. Praeadvdes op de motie-Groene- veld, inzake het maken van een keer plaats voor voertuigen op de Rijn- er» Schiekade, en voortzetting van de be handeling van het desbetreffend adres van de Leidsöhe Koetsiersvereeniging „Verbetering zij ons Streven." 27e. Praeadvies op hert voorstel Sdhüller in zake de bestrating van het Utrechtsche Jaagpad. De stukken liggen voor de leden ter lecing in de Leeskamer. Dr. J. Offerhaos t Te den Haag is heden den leef tijd van 94 jaar overleden Dr. J. Of- ferhaus, oud-hoogleeraar te Ledden vanwege de Ned. Herv. Kerk. Prof. Offerhaus aanvaardde bet hoog leeraarsambt den 26en April 1882 en trad den 15 Sept. 1902 af wegens het bereiken van den 70-jarigen leef tijd. Hij onderwees hier het kerkrecht en de geschiedenis van de Ned. Herv. Kerk en was vooral werkzaam als practische leidsman voor de a.s. pre dikanten. Hij is na zijn aftreden op gevolgd door Prof. Dr. L. Knappert Jzn. Wijlen Prof. Offerhaus was een Vertegenwoordiger der Evangelische (Groninger) richting. De teraardebestelling zal plaats heb ben op Dinsdag a.s. te Eefde in Drente Oeref. Kerk. Naar aanleiding van one bericht aangaande den Kerkeraad der Geref Kerk alhier, verzoekt men ons te mei den. dat de beslissing, die genomen is met 14 tegen 9 stemmen, alleen gold het al of niet zenden eener mis sive aan de Geref. Synode. De in ons bericht vermelde afkeuring was eeh- ADVERTENTIE-PRIJS Gewon* adrertentiën per regel 22"/, cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel Uriel Bij contract, belangrijk* redactie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit kuininei. Binnenland. De oud-hoogleer aar Dr. J. Offerhaus is overleden. Inbraak ln het Koninklijk paleis te Amsterdam. De Minister antwoordt den heer Braat, dat wijzigingen in het eindigen van den zomertijd niet mogelijk rijn. Buitenland Bulgarijë's antwoord op de collec tieve nota zijner buurstaten. Een conflict tusschen Nic&garua en Mexico. Groote ongerustheid in Italië over een z.g. geheim verdrag tusschen Grie kenland en Joego-Slavlë. Onderhandelingen over de Tanger- kwestio aanstaande. ter op een vorige vergadering met bij na algemeene instemming geschied. Leger des Heils. Miorgen, Zondag, zal de tent-veld- tooht van het Leger des Heils een einde nemen wat Leiden betreft. Gisteravond werd de druk bezochte samenkomst geleid door den heer J. de Dreu, divisie-officier van de maat schappelijke inrichtingen te Rotter dam en te Dordrecht. Hedenavond treedt de chef secretaris, kolonel A. T. King op. bijgestaan dooi' brigadier J. P. Rawie en bet jongeliedenmuziek korps van Utrecht I. Vooraf wordt een oprtocht gehouden, vanaf den H. Rijndijk bii het Invalidenhuis. Ook morgenavond hoopt kolonel King te spreken, terwijl dan het mu zikale gedeelte weer wordt verzorgd door het jongel.-muziekkorps "van Utrecht I. De a.s. 3 Octobervieiing. Met den bouw der tribunes op het feesitterredn a. d. Hoogen Rijndijk voor de feestelijkheden od 4 October a.s. is de Utrechtsche aannemer deze week aangevangen. Naar men kan zien. wordt het Open luchtspel gehouden op het achter ge deelte van het terrein, dat welwillend door B. en W. der Gemeente aan* de 3 Octob ervere eniging voor het Tour- nooi en het Spel der Elementen is be schikbaar gesteld. Naar wij vernemen, is door het Bestuur der 3 Octohervereeniging, na gehouden inschrijving de aankleedi-ig van den oprtocht etc, gegund aan de firma Henri Schippers te Rotterdam. Deze firma, die nog niet eerder een 3 October optocht verzorgde, zal zeker lijk wel haar uiterste best doen, het beste te brengen op costume-gebied. De regie en spel leiding van 't Open luchtspel op 4 October a.s. is door het Bestuur der 3 Octohervereeniging toe vertrouwd aan den heer Nico de Jong, te 's-Hage, thans verbonaan het Theatre Odeon te 's-Hage. Pro Reqe. Zooals de laatste jaren gebruikelijk is, tracht het Chr. Militair Verband telkens 31 Aug. door verkoop van de Pro-Rege vlagjes de kassen der dirv. af deelingen te versterken. Ook dit jaar mocht hert plaatselijk comité weer toestemming van het gemeente bestuur ontvangen tot het houden de zer inzameling, waartoe zich bereids een aantal dames beschikbaar stelde. In garnizoensplaatsen, zooals dus ook Leiden, wordt de helft der opbrengst direct voor het Plaatselijk Militair Tehuis bestemd (Mors ch weg). Terwijl de totaal opbrengst, welke bij tiet Nat. comité binnen komt. verdeeld wordt onder Ned. Mil. bond (d.i. de bond die alle Tehuizen beheert), Pro Rege, N.C.O.O.V. en Chr. Marinebond. Waar Leiden steeds met eere wordt genoemd wat betreft hare hartelijk heid tegenover tijdelijke inwoners, twijfelt hert oomité niet of allen zul len volgaarne as. Dinsdag hunne ga ven willen geven, opdat het werk on der de militairen haar geregel den voortgang kan hebben. Onze Militaire Tehuizen staan open voor elk Mili tair zonder onderscheid van rang of richting, noodat hier met recht een nationale zaak op een nattonalen dag gesteund kan worden. Efectr. verlichting Pieterskerk. Zooals wij eenige dagen geledeg reeds meldden, heeft het oroefbra: den der electr. verlichting van de Pieterskerk uitnemend voldaan. Het werk le nu bijna gereed; nog enkele kleinigheden en de moderne verlich ting kan in gebruik genomen worden. Naar hert Predfkbeurentblad meldt, zal de volgende week op twee am- den het licht, gedurende één uur branden en dan kostek>o« te zien zijn. Donderdagawtti mm 8—0 nor voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1