NIEUWE LETDSC HECOU RANT VAN VRIJDAG 27 AUGUSTUS f926 DAG-AGENDA. Van 19 t./m. 29 Augustus Tent-Veld tocht van het Leger des Heils in de tent aan de Lammermarkt (achter den molen). Dinsdag 31 Augustus 's av. half acht Rest. „Zomerlust", Stattionsweg. Tuin feest der L. Chr. Oranje Vereen. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat "4, des nachts en des De avond-, nacht- en Zon dagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Augustus a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523-. ken en daarna gebruikt worden als re serveschip. Wat de „Tabanan" betreft, ligt het in het voornemen, dit schip nog minstens drie a vier jaar te laten varen. Het blijft dienst doen, ook na dat de „Sibajak", een zusterschip, van de „IndrapoeraV dat thans te Vlissin- gen in aanbouw is, in de vaart zal zijn gebracht. Dr. H. Franssen. Naar de „Tel." verneemt heeft de oud-wethouder van Zwolle, Dr. H. Franssen, lid van de Eerste Kamer thans ook ontslag genomen als lid van den raad, wegens gezondheidsredenen. De heer Franssen vervulde deze func tie sedert September 1907, toen hij de plaats innam van Mr. H. v. d. Vegte thans minister van Waterstaat, die als gedeputeerde optrad. Opvolger op de lijst is de heer J. Hagenbeek. Voorkoming van brand. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren heeft als nog bij den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen adhaesie betuigd aan den inhoud van een op 20 Maart j.l. door vertegenwoordigers va nverschiliende besturen cn directies tot dien bewindsman gericht schrijven houdende verzoek het daarheen te wil len leiden dat op de instellingen van onderwijs kermis omtrent de gevaren van vuur en licht, alsmede de gevol gen van brand en de middelen daarte gen, voorzoover die binnen ieders be reik liggen, tot een verplicht leervak worden gemaakt Bijgevoegd is een exemplaar van het in 1925 uitgebrachte rapport van de commissie, door de Vereeniging in gesteld, inzake gevaar voor vee bij brand in boerderijen. Na het ongeluk op Tholen. Gelijk bekend is, werd, als gevolg van het ongeluk op 30 Dec. 1.1., waar bij zeven menschen het leven lieten, de veerverordening dezer gemeente al dus gewijzigd, dat het verboden is, tzich te bevinden in een rij- of voertuig, terwijl het op de dammen van het veer over de Eendracht staat.. Tegen dat voorschrift zijn van ver schillende zijden kluchten gerezen, als mede op het reglement van provincia le steigers in Zeeland, waarin een zelfde verbod is opgenomen. Adressan ten achten hun persoonlijke rechten verkort door de .nieuwe bepaling, en hebben zich daarom tot Ged. Staten van Zeeland met een adres gewend. Uit het Sociale Leven. De staking bij „Heemaf". Gisterenmiddag heeft op het Minis terie van Arbeid de aangekondigde bespreking plaats gehad van den rijks bemiddelaar, den heer Van IJsselsteyn met de vertegenwoordigers van de partijen, betrokken bij het conflict aan de „Heemaf". Allereerst confereerde de beer Van IJsselsteyn met de vertegenwoordi gers van de werkgevers en werkne mers gezamenlijk, onder leiding van de vier arbeidersorganisaties. Daarna vergaderden de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers geza menlijk onder leiding van den heer Van IJsselsteyn. De rijksbemiddelaar gaf ten slotte in overweging, dat de arbeiders de door hen gestelde eischen tot op de helft zouden reduceeren, onder be ding, dat de in enkele onderdeelen van het bedrijf te verdienen loonen nog nader onder het oog zouden kunnen worden gezien, doch dat het van de „Heemaf" te vergen «offer de helft zal zijn van hetgeen de inwilliging der aanvankelijk gestelde eischen zou vorderen. Beide partijen hebben zich verbon den zich vóór 1 September over dit voorstel uit te spreken. BUITENLAND. £EN INTERNATIONAAL MANIFEST Tegen den militairen dienstplicht. De „Voss. Zeit." bevatte gisteren een internationaal manifest tegen den militairen dienstplicht, dat door een groot aantal bekende personen van alle nationaliteit onderteekend is. Als Nederlanders teekenen prof. G. J. Hee- ring, luitenant-generaal G. J. Koole- aians Beijnen en wijlen prof. K. H. Roessingh. Onder de ruim 60 onderteekenaars vinden wij Norman Angell, Henri Bar )>usse, Anny Besant, generaal Von Deimiin'g, prof. Einstèin, de Indiër jjhandi, de onlangs overleden Ellen Xey, den president van den Duitschen Rijksdag Löbe, Victor Marguérite, »Lord Pannoor, Romain Rolland, dr. ^gnaz Seipel, Ph. Snowden, Tagore» H. G. Wells en andere beroemde man nen en vrouwen. In het manifest, dat slechts kort is, wordt gezegd, dat men het zich van het militairis-me wil afschudden. Dit kan het best geschieden door a'. gemeene aftchaffing van den dienst plicht. Daarom wordt de Volkenbond gemaand, daartoe onmiddellijk over te gaan. Een regeering, die door den dienstplicht gesteund wordt kan er gemakkelijk toe overgaan oorlog to verklaren en de oppositie tot zwijgen te brengen. In zijn eerste ontwerp voor den Volkenbond had trouwens ook president Wilson afschaffing van den dienstplicht opgenomen. De bekende Duitsche passificistische generaal Von Schoenach die me do on derteekend heeft, licht dit in de „Voss Zeit." toe. Het manifest wil een on dersteuning zijn van de commissie in Genève, die over vermindering van c.e weermacht beraadslaagt. De alge- nieene dienstplicht is ontstaan als een afweer der staten tegen Napoleon. De scherpe economische tegenstellingen hebben de volkslegers echter tot aan vallende machten gemaakt. Ook uit militair oogpunt zijn de groote volks legers te veroordeelen. Zelfstandige karakters kunnen zich aan "nun hoofd niet meer ontwikkelen. De leidende veldheeren in den wereldoorlog heb ben geen nieuwe denkbeelden ontwik keld. Zij hebben slechts aanvaard wat hun door de techniek werd opgedron gen. HET BRITSGHE MIJNCONFLICT. Het onderhoud tusschen mijnwerkers en regeeriun. Het ondernoud tusschen de mijnwer- kersleiders en de regiering, dat op verzoek van Cook, den secretaris deri Mijnwerkersfederatie, was belegd om den toestand in het mijnbedrijf ie be spreken en dat gisteren plaats had, heeft meer dan lVs uur geduurd. Aan) het slot werd een verklaring gepubli ceerd, welke als volgt luidt: Heden had in Downing Street no. 10 een bijeenkomst plaats ïussche.u den kanselier van de schatkist en de ministers van arbeid en mijnen, na mens de vtegeering, en vier vertegen woordigers der Mijnwerkersfederatie!. De geneele toestand werd besproken! en morgen zat een woordelijk rap port aan de pers worden verstrekt. Gemeld w,- rat, dat de cont eren tie, in aanmerking 'genomen de onverzoen lijke houding van de mijneigenaren eni de mijnwerkers de vorige week, niet wordt beschouwd als aan de verwach tingen te hebben beantwoord. DE REVOLUTIE IN GRIEKENLAND. Een nieuw kabinet. Generaal Kondilis heeft een kabi net gevormd, waarin hij zelf de portei feuilles van oorlog en marine zal be- heeren. Ingevolge de besprekingen van da partijleiders, onder voorzitterschap van aen president der republiek, werd ba sloten tot de vorming van een deskun digen-kabinet. Deze oplossing werd aanvaard als' het beste middei, om zoo spoedig mo gelijk tot parlementaire verkiezingen te komen, die in October zullen plaats hebben. De „Daily Mail" ontving een speci aal telegram van Kondoenotis, thans weer president van Griekenland. „Ik heb een onwankelbaar vertrou wen", aldus de Grieksche president, in de levensvatbaarheid en de toe komst van mijn land. De economisch© crisis zal door Griekenland worden opgelost met bezuinigingen en spaar zaamheid. Aldus zal Griekenland trouw blijven aan zijn verplichtingen. Pangalcs naar Kreta overgebracht. Om alle pogingen van Pangalos om te ontvluchten, onmogelijk te maken, is de ex-dictator, thans naar Kreta overgebracht en daar in het fort Izze-- din geïnterneerd. DE TOESTAND IN BULGARIJE. Een revolutionnair manifest. Het beruchte Macedonisch revolu- tionnaire comité, welks activiteit reeda herhaaldelijk oorzaak was van troebe len in den Balkan en thans weer lot! het Bufgaarsc.fiJoegoslavisch con flict aanleiding gaf, heeft, naar de „Daily News" meldt, een nieuw en) [uitdagend manifest uitgevaardigd. Niemand weet eigenlijk precies waar genoiemde organisatie haar hoof dj kwartier heeft. De Joiegoslaven bewe ren, dat de centrale van de Macedo nische revolutionnairen zich te 'Sofia bevindt. Een copie van het manifest! ter publicatie aan de „Daily News" gezonden, was in Paddington gepost. De „Daily News" zegt, het docu ment aan een Bulgaarscnen expert tel Londen te hebben voorgelegd, tenein de zich te vergewissen omtrent het aL' of niet echt-zijn ervan. De expert ver klaarde, dat het document inderdaad) echt was. Onder de onderteekenaars bevindU zich o.a. generaal Protogueroff, de op volger van Todor Alexandroff als lei der der organisatie. Het manifest verklaart, dat het re volutionnair comité "den strijd onver minderd zal voortzetten, tot het doel* waarvoor de organisatie in het leven/ >verd geroepen: de autonomie van) Macedonië, zal zijn bereikt. Of dat doel bereikt zal worden doon. wettelijke dan wel door onwettige mid delen zal afhangen van de houding der tegenwoordige veroveraars van Maj cedonië. DUITSCHLANDS BUITENLAND. SGHE POLITIEK. De uiteenzetting van Stresemann. De Rijksdagcommissie voor de hui- tenlandsche politiek heeft gisteroch tend vergaderd onder leiding van «haar voorzitter, den Duitsch n&tiona- len afgevaardigde dr. Hergt. De vergadering was goed bezocht. De belangstelling voor de aangekon digde verklaring van dr. Stresemann. rijksminister van buitenland9clie za ken, aangaande Genève en de kwestie van Eupen en Malmedy bleek groot. De communisten stelden bij de ope ning vam de vergadering voor de be raadslagingen openbaar te maken, maar dit voorstel werd met de stem men van alle overiee partijen verwor pen. De bijeenkomst was dus vertrou welijk en de buitenwereld meet zich tevreden stellen met het officieele communiqué zeggende, dat dr. Strese mann gedurende ruim een uur over den buitenlandschen politieken toe stand heeft gesproken. Vervolgens voerden nog afgevaardig den van alle partijen het woord en met groote meerderheid werd de bui- tenlandsche politiek der rijksregee- ring goedgekeurd. Ook de kwestie van de ontruiming van het bezette gebied en het ontwa peningsprobleem werden ter sprake gebracht. Vóór hij zich naar de com missie begaf, verklaarde Stresemann aan vertegenwoordigers der pers, dat zijn rede niets sensationeels zou be vatten. Hij zou alleen een overzicht geven van de tot nu toe gèvoerde on derhandelingen aangaande de toetre ding tot den Volkenbond en aangaan de de kwestie van Eupen en Malmedy In de wandelgangen van den rijks dag werd gistermiddag verzekerd, dat de rede van dr. Stresemann zeer opti mistisch was. Men komt- meer en meer tot de meening, dat Duitschland nu zonder verdere moeilijkheden in den Volkenbond zal worden opgenomen, omdat het prestige van den Volken bond zelf thans op het spel staat. De groote vraag is wat zal geschie den nadat Duitschland lid van den Volkenbond en natuur! ook van den raacl zal zijn geworden. De Duitsch-nationale bladen vree- z.en, dat dan opnieuw zal worden ge tracht Duitschland te bewep-en zijn toestemming te hechten aan verdere uitbreiding van het aantal raadsze- tels. Frankrijk zal zeker een poging in deze richting £en gunste van Polen doen. De Duitsoh-nationalen verwach ten echter, dat Duitschland daarvoor niet te vinden zal zijn. Voor he- overige wordt verzekerd, dat de minister uitdrukkelijk te ken nen heeft gege\en, dat het vertrek van de Duitsche delegatie naar Genè ve eerst plaats sal vinden, nadat men te Berlijn de zekerheid zal hebben verkregen, dat Duitschland alleen een nieuwen permanenten raadszetel za! verkrijgen. Spanje, Tammer tn de Volkenbond. Hst Spaans:he stand,?rant. De Spaansche ninister van buiten- landsche zaken heeft met betrekking tot Tanger verklaard dat het Spaan sche standpunt drie kanten heeft: plaatselijk, territcraal en maritiem. Een plaatseliik? kar' - immers de ondervinding hedt duidelijk de gebre ken van het iiternationale stelsel aangetoond; eei territoriale kant, want Spanje zal nimmer ziin bescha- vingstaak van iiternationalen aard. die het in Noort-Afrika verricht, tot bet einde toe kmnen vervullen ais Tanger een- schulplaats voor rebellen en een opep deu: voor oorlog-contra bande blijft, en ter slotte, een mari tieme kant, aaneeiien het het geza menlijk belang van alle mogendheden is, de neutraliteit ran de zeeëngte te waarborgen. De hierboven genei de overwegingen maken dat het voo; de volken die be lang hebben bij he regime van Tan ger wenschelijk is dat verschillende onderwerpen besprken worden uit gaande van een optcht verlangen om tot. een definitieve oplossing van dit vraagstuK te -komei. Het natuurlijk veband tusschen dit vraagstuk en dat un de positie van Spanje in den Volbnbond wettigt de activiteit op diplonatiek gebied!, die het dezen bteoond ieeft. Spanje ei Italië. De Giomale d'ïa/ia meent te we ten dat de Spaaische regeering een mededeeling tot Italiaansche heeft gericht, waarin zj gedéta.illeerde ar gumenten geeft oowel voor de inlij ving van Tangei bij de Spaansche zone in Marokkoals voor de toewij zing van een vassn zetel in den Vol kenbondsraad aa Spanje. Delegatiesaaar Rusland. Een van de ppaganda-midddelea van de bolsjewik, aldus de Russische! medewerker vai het „fjbl'd" is de prganisati© van eizen van deWatïesi van buitemstaaners naar Rusland. Dg leden van dergtijke delegaties wor den dan goed ugezocht, waarbij ge- zorgld wordt, d: niemand van hen Russisch kent. "et is ook verboden! eigen tolken mde 'te nemen, zoodat; de delegaties geeel op de officieel tolken van de blsjewiki zijn aange wezen. Er bestaan tegenwoordig in Rus land speciale scïlen, waar dergelijke! tolken worden pgeleid en waar zij worden voo rb er éi voor de propagani 'da. De reizen va die delegaties kos ten den Russisten staat veel' g!eld„ maar de propagada die de leden van] ideze delegatie I er thuis voeren, is, meent men, welde onkosten waard. ^Daarom wordemu overal dergelijke! (delegaties igeorsciseerd. Ook in ons l^d is er een streven! om een dergelijl delegatie maar Rus* land te sturen, et kost niets, wants ailes wordt betdd door den Rus* sischen belastimg^taler, en het is pret tig een dergelij; rei3 te omderné- men, in prima ItelS te lcgeeren enj later als Russist deskundige te gel' Iden zonder iets tn Üe Russische toe- Standen te weten Opgravingc in Rusland. Een archaeologche groep, die ou der leiding van pf. Basikirow werkt heeft belangrijke ontdekkingen ge daan op het tusschen de Zwarie Zee en de Zee van Azof gelegen Russische schiereiland Tamanj, waar zich vroe ger de stad Phanagoria. een Grieksche nederzetting, bevond. Er zijn veel over blijfselen van de Scytho-Saruiatische beschaving gevonden, benevens res ten van een neolitische beschaving. De vondsten werpen een nieuw licht op de ontwikkeling van de beschaving der Scythen en Sarmaten en toonen tevens aan, dat er verband bestaat tusschen deze beschavingen en do oud ste cultuur-volken van Noord-Ooste lijk Europa en van Azië. Ontiukten van krantenpapier. Voor het ontinkten van krantenpa pier wordt in een nieuwe Duitsche methode kaustieke solda aanbevolen, in combinatie met een flotatie-agens, zooals tetraline. Ten einde de» laatste sporen tetraline van 't ontinkte kran tenpapier weg te nemen, is nog eens centrifugeeren1 van de cellulose-massa noodig, terwijl het oplosmiddel geheel wordt teruggewonnen. Een practische oplossing van dit belangrijke vraag stuk zal deze methode wel niet geven. Radium als groeistimulans. De Italiaansche natuurkundige Dr. Mario Bioglio heeft aan zijn regeering een plan voorgelegd tot verhooging van de productiviteit van den grond door middel van een radium prepa raat. De Italiaansche regeering is voornemens de resultaten van Dr. Bioglio's proefnemingen op een land bouwtentoonstelling te demonstreeren om het preparaat hij de landbouwers bekend te maken. Naar aanleiding hiervan herinnert de „Neue Freie Presse" eraan, dat der gelijke pogingen reeds 15 jaar geleden zijn gedaan door den Weenschen bio loog Prof. Dr. Hans Moliscli, wiens on derzcekingen werden voortgezet door Talt% en Schwarz. Daarbij bleek, dat het radium niet op den grond maar rechtstreeks op de planten invloed oefent. Later heeft de Weensche bioloog Ferdinand Winkler aangetoond, dat alleen de inwerking op de kiemplanten den groei bevordert ,dat echter in het verdere stadium van den groei de voortgezette inwerking nadeelig wordt KORTE BERICHTE# Volgens berichten uit Milaan zijn daar alle kaartlegsters gearres leerd. Men verwacht een cecieel vari Mussolini, waarbij het verboden zai worden, het beroep van kaartlegster uit te oefenen. Blijkens een rapport van clan Britschen minister van volksgezond heid 'zijn in Engeland in de laatste twaalf maanden 173.426 huizen ge bouwd. Het aamital huizen, dat sinds den oorlog gebouwd is bedraagt csr.ooo. Het aantal werkloozen'in Duitsch land is in Augustus iets teruggo- loopen en wel dat der mannen van 1.328.000 op 1.287.000 en dat der vrou wen van 324.000 op 317.000. Het totaal van 1.652,00C op 1604.000. Eén Wolfbericht uit Moskou meldt, dat een gezelschap van vier honderd toeristen uit Zuid-Amerika te Petersburg is aangekomen. Onder en bevinden zich bekende staat-lie den uit Argentinië. Chili, Uraguay en Brazilië; ook bankiers en grootmdus- treelen. Volgens een bericht uit Fez is Abd-el-Krim ziek geworden, zoodat zijn vertrek naar Reunion waarschijn lijk vertraging ondervindt Bij de mergelgroeven van Luik worden 1500 arbeiders met uitsluiting bedreigd. KERK EN SCHOOL. Predikanten vergadering te Utrecht. Naar aanleiding van de, op initia tief van Ds. W. Bouwman te Leiden, Ds. H. Thomas te Leiden en Dr. Th. Ruys te Lisse, bijeen geroepen predi kantenvergadering. welke j.l. Maan dag te Utrecht heefit plaats gehad, is in een daartoe bijeengeroepen buiten gewone vergadering van den Kerke- raad der Geref. Kerk te Leiden, een voorstel aangenomen, waarbij het op treden van deze predikanten wordt afgekeurd en is besloten hiervan per adres mededeeling te doen aan de Asser Synode. Deze beslissing werd genomen met 14 tegen 9 stemmen. De predikanten Bouwman en Tho mas onthielden zich van stemming. GEMENGD NIEUWS. Spoorwegongeluk. InFrank- rijk is gisteren de expres-trein Cette Nimes Dij Montpellier tengevolge van een verkeerden wisselstand op een per sonentrein geloopen. Hoewel de machi nist op het laatste oogenblik nog krach tig remde, was de schok zoo hevig, dat een 12-tal reizigers min of meer ern stig letsel bekwam. Storm op het Müggelmeer. Uit Miinchen wordt gemeld: Op het Müggelmeer brak gisteren onverwachts een storm los, tengevolge waarvan S zeil- en roeibooten omsloegen. De in zittenden werden gelukkig allen gered. De storm was zoo hevig, dat ook motor booten niet konden varen. .Verdronken. Te Amsterdam werd gistermorgen per auto van de Geneeskundigen dienst naar het Bin nengasthuis vervoerd het lijk van een 21 jarigen man, die nabij het voor malig .Polderhuis aan de Ruysdoelkade volgens getuigen door onbekende oor zaak te water was geraakt en verdron ken. Gedurende 15 minuten hadden 2 brandweerlieden naar den drenkeling ge doken, doch zonder resultaat. Verder is door de politie zonder re sultaat gedregd naar een persoon die volgens verklaring van een burgerover de leuning van een brug in het water van het Open Havenfront zou zijn ge vallen. Ontsporing. Bij de Linr.eaus- straat te Amsterdam ontspoorde gister morgen een stoomtram, doordat ae af sluitboom op circa 10 M. afstand van de in beweging zijnde locomotief plotseling werd neergelaten. De stoomtram kon niet meer tot stil stand gebracht worden en reed tegen den afsluitboom welke geheel werd ver nield, evenals de beide koplantaarns der locomotief. Het tramverkeer had 'hierdoor circa 1 uur vertraging. Brandstichting? Vrijdagmid dag ontdekte de heer B. te Rotterdam die op het kantoor van zijn 13 Juli overleden broer Mr. B., aan de Leu- vehaven 21, kwam, dat in een kast in een kamertje naast het kantoor twee stapels schrijfpapier lagen, waarvan er een brandde. Pij wist het begin van brand zelf te blusschen. Hoe de brand ontstaan is, weet men tot dusver nog niet. De heer B. was den geheelen dag op het kantoor van notaris C. geweest, welk kantoor een verdieping hcoger is gelegen. Toen de heer ae trap af kwam, hoorde hij knetteren. Het geval wordt nog vreemder, wan neer men weet, dat korten tijd terug op de trap gele poeder werd gevonden, terwijl eenige dagen daarvoor op het kantoor van notaris C. een hoeveelheid zand op den vloer was gestrooid. De politie stelt een onderzoek in. Om een ka t Te Biars inj Frankrijk, reed een man met zijn; vrachtkar naar het station, toen hip een kat op den weg zag liggen. Zijn vaart minderend, wilde nij schuin uit wijken. Maar op hetzelfde oogenblik sprongl er een vrouw tevoorschijn en ijlde naar voren om haar lievelingsdier te grijpen Bij deze verdedigingspoging kwam: de ongelukkige vrouw, een 46-jarige( weduwe, moeder van vier kinderen,: onder de voorwielen van den wagen terecht en kreeg zulke ernstige kwets uren, dat ze tijdens de overorenging naar haar woning overleed.' RECHTZAKEN, j &ANTONGEBEUKT LEIDEN. Ofschoon de 88 zaken, die voor de zitting van Woensdag op de rol voor kwamen een langdurige zitting deden vermoeden, waren er zoovelen niet ver schenen, dat de zitting toch een kort verloop had. De zitting begon met de behandeling voor de tweede maal van de klaent tegen C. H. K., ambtenaar van het Hoogheemraadschap Rijnland, die met zijn rijwiel een politieagent had aan gereden en ongepast tegen dezen agent was opgetreden. Eisch f 5 boete of 5 dagen. W. ten H., te R ij n s b u r g had reeds vroeger terecht gestaan /wegens het leveren van brood, dat te weinig droge stoi bevatte. Nadat d envorigen keer als getuige was gehooid, mej. dr. Snethlage, ambtenares bij den keu ringsdienst te Leiden, werd nu nog de directeur dr. J. J. van Eek zelf ge hoord, die het verhaal bevestigde en mededeelde, dat verdachte reeds eer der voor dit feit was veroordeeld. De ambtenaar eischte nu f 40 subs. 20 dagen. D. van G., koopman in ongeregelde goederen te Leiden, had een hona, die zwanger was, voor een kar ge spannen. Als getuige werd gehoord dr. C. J. Fros, dierenarts waarna de Amb tenaar f 10 subs. 5 dagen eischte. D. de H., C. C. en B. K. allen te L e i d e n waren gedagvaard wegens overtreding der Invaliditeitswet. Nadat de voorz. van den Raad van Arbeid, de heer T. S. Goslinga was gehoord, eischte de Ambtenaar tegen elk der eerste twee f 6 subs 6 dagen. B. K. was verschenen en beweerde, dat hij wel een rentekaart had verzon den. De heer Goslinga had echter niets ontvangen. B. K. hQorde f 5 of 5 dagen tegen zich eischen. J. v. d. L. te L e i d e n, die op den Rijnsburgerweg, vanuit het land rij dende tegen een auto was gebotst, werd nadat er nu nog een getuige ge hoord was vrijgesproken. J. H. S., rijwielhandelaal*, tevens schipper te Katwijk aan Zee was, verbaliseerd dat hij een jongen van 14 jaar zijn zoon had laten werken zonder een arbeidsk. voor hem te heb ben. De man betoogde, dat geen veroor deeling kon volgen daar de rijwielzaak niet van hem was maar van zijn zoon. Alleen als het ging over groote bedra gen f 100 en meer dan kwam hij er bij te pas. J. H. S. werd, daarna vrijgesproken. G. v. d. H., te Leiden had met een voertuig door een paard bespannen meer dan een uur na zonsondergang ('s morgens drie uur) gereden zonder icht, Eisch f 3 of 3 dagen. J. van S., koopman te Leiden, had in Noordwijk met galanterieën gevent zonder vergunning van het gemeente bestuur. Verdachte zeide, dat hij an ders altijd een vergunning aanvraagt maar het toen een dag had verzuimd. Eisch f 3 subs. 3 dagen. De Kantonrechter, aannemende dat verdachte ter goeder trouw was en nog niet eerder was veroordeeld, sprak hem vrij. R F. GL, te Noordwiikp uaut,.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2