NIÉUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 192* ----! DAG-AGENDA. Van 19 t./m. 29 Augustus Tent-Veld tocht van het Leger des Heils in de tent aan de Lammermarkt (achter den molen). Dinsdag 31 Augustus 's av. half acht Rest. „Zomerlust", Stattionsweg. Tuin feest der L. Chr. Oranje Vereen. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des De avond-, nacht- en Zon dagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Augustus a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn IS, Telef. 523. drankbestrijding onder leiding van Ds. W. H. Gispen. Deze hièld een ope ningsrede waarin hij met vreugde yaststelde dat het aantal leden zich handhaafde. Daartegenover staat dat ihet leven in verschillende afdeelingen Izeer is ingezonken. Spr. herdacht ver der wijlen Dr. J .C. de Moor, die met j liefde, kennis en talent zich ook in !den dienst van de drankbestrijding heeft gesteld. Aan het jaarverslag van den secreta ris, Ds. J. v. Herksen, van Hillegom, «ntleenen we, dat de vereeniging een ernstig verlies leed in het overlijden van haar vice-voorzitter, Dr. J. C. de Moor. In de organisatie vielen teekenen van opleving te bespeuren. De Rijkssubsidie bracht ditmaal eenige verrassing. Opgericht werden nieuwe afd. te Bergen op Zoom, Berli- cum, Briele. Bameveld, Amersfoort, Ede, Heem.se, St. Jacobi-Parochie, Vijf huizen en Steenwijk. Daartegenover staat de opheffing van 15 afdeelingen. Ondanks dit verlies bleef het lédental stationair en steeg vun 4840 op 4842, w.o. 914 verspreide leden. Het aantal prov. honden werd met één vermeer derd (Gelderland) en bedraagt nu 8. Het aantal afdeelingen 113. Aan het vereiag van den penning meester-administrateur, den heer C. Buitendijk, Van Amsterdam, ontlee- fien -we dat de ontvangsten bedroegen f 2840.97 en de uitgaven f 8848.84, zoo dat er eeri nadeelig saldo in kas is van f 607.87v Aan Rijkssubsidie werd ont vangen f 1427; aan contributie totaal t 3553*$2. De nr.arsch van het 13e Reg. Infanterie. treneraal-majoor De Quaij, com mandant van cie Ille Divisie, heeft Dïnsdag in verband met den beruch te n marsch van het 13e Regiment In fanterie een onderzoek ingesteld en werschilende personen gehoord. Tot nog toe zijn geen bijzonderhe den uitgelekt. De legerleiding. Deri heer J. J. C. van,Dijk, lid yan de Tweede Kamer, heeft aan* den mi nister van Oorlog de volgende vragen ge/.eld: 1. Is er grond voor de geruchten, zjooals die in de pers tot uiting komen, pdat ten aanzien van een ingrijpende wijziging in de hoogere legerleiding waaronder mede begrepen het com mando van de vesting Holland reeds een principieele beslissing is ge nomen? 2. Indien ja, is de minister dan be reid, en 7*ulks in overeenstemming met de door Zijn Excellentie gedane toezegging in de Tweede Kamer op 27 Mei j.l., geen uitvoering te geven aan zoodanige wijzging, alvorens de Volks vertegenwoordiging in de gelegenheid is gesteld zich daarover uit te spre ken? Bezuiniging bij de Spoorwegen. Naar wij vernemen zal met October a.s. het locomotievendepöt der Ned. Spoorwegen te Deventer, om bezui- nigizzgsredenen worden opgeheven, aan. een dertigtal machinisten zullen andere standplaatsen worden aange wezen. De conducteurs der locaalspoor I>eventerOmmen worden naar Zut- phen overgeplaatst. ,A>tot steun aanwezig is. Geen wittebrood meer naar België. Men meldt van de grens aan de „Bossche Crt.": Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur kregen de Belgische kommiezen regee ringsorder allen invoer van wit brood uit Nederland naar België te verbie den. Geen enkel wit brood mag België meer in. Sedert Zaterdag j.l. v/erden nog kleine vergunningen afgegeven, doch ook dit is uit. Tallooze bakkera in de Nederlandsche grensgemeenten hadden Dinsdag nog overhaast groote boeveelheden wit brood voor België gebakken, doch bleven er allen mee zitten. Nu kan de echte smokkelhan del in wit brood beginnen. Bezuiniging op toelagen. In het derde wijzigingswet je wordt voorgesteld, de toelagen, welke krach tens art. 215, derde lid, der Lager On der wijswet-1920 aan de gewezen ar rondissementsschoolopzieners zijn ver leend, voor elk vol jaar dienst met 10 pet. te verminderen en de minimum- en maximum-bedragen van f 400 en f 1200 te verlagen tot f 300 en f 1000. Er zal hierdoor op een uitgave van f 44.800 een bezuiniging van f G250 wor den verkregen. Hospitaal-kerkschip „De Hoop". Het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" is gisterochtend te IJmuiden aange komen De geneesheer F. G. van Aspe- ren behandelde gedurende den 2den kruistocht 80 patiënten, waarvan 57 in de haven van Lerwick, Shetland Is lands, en 23 in volle zee. Opgenomen aan boord werden 6 patiënten, waar van één weer op zijn logger werd te ruggebracht, en 5 in IJmuiden werden aangebracht; te zamen: 124 verpleeg- dagen. Naar de herkomst der schepen was de verdeeling als volgt: van Sche- veningen 21 (14 te Lerwick, 7 op zee); van Vlaardingen 10, (7 te Lerwick, 3 op zee); van Katwijk 17, (11 te Ler wick, 6 op zee); van IJmuiden 2 (op zee); van Maassluis 1, (te Lerwick); van Duitschland 4, (2 te Lerwick, 2 op zee); van Z Weden (te Lerwick). Als geestelijke verzorger maakte Ds. B. ter Haar Dzn,. van Groenloo den tocht mede. België en de Volkeubondsraad. Vandervelde, de Belgische minister van buitenlandsche zaken, heeft in verklaringen aan de pers het bericht tegengesproken, dat België zou afzien van een herziening in den volken- bondsraad. Tijdens de bijeenkomst van Locarno had hij de kwestie uit voerig besproken met Stresemann en Luther. Hij had het Belgische stand punt uiteengezet, waarmee de Duit- sche diplomaten geheel instemden. Een Spaansche nota aan Italië. De Spaansche gezant graaf de la Vinaza heeft gisteren aan de Italiaan- sche regeering een nota overhandigd in zake het Tanger-vraagstuk. Over den inhoud dezer nota is echter nog niéts bekend. Bulgaarsche grens hevig kanonge bulder gehoord, blijkbaar uit de rich ting Noord-Oostelijk van Saloniki. Het GriekschJoego-Slavisch Verdrag. Generaal Kondilis en de Grieksche partijleiders zijn overeengekomen, dat het GriekschJoego-Slavisch verdrag, door de regeering-Pangalos aange gaan, niet zal worden geratificeerd bij decreet, zooals Pangalos van plan was, doch door een wettelijk gekozen parle ment, dat het recht zal hebben, over de bepalingen van het verdrag te be raadslagen, ze goed te keuren of te verwerpen. Deze procedure zal ook in Joego slavië worden gevolgd. De Londensche underground. Uit Londen wordt gemeld: Gisteren is met goed succes proef gereden op een nieuw traject van. den onder- grondschen spoorweg, n.l. van Clap- ham Common naar Morden, een af stand van 5 mijl. De voltooiing van dit traject stelt de reizigers in staat, om met den on- dergroudschen spoorweg zonder over- stapen van Edgward in de Noord westelijke buitenwijken van Londen naar Morden bij Wimbledon te.sporen een totalen afstand van 21^ mijl. Dit is de langste ondergrondsche spoorweglijn in re wereld en het feit, dat deze uitbreiding noodig is gewor den, is een welsprekend bewijs van de snele ontwikkeling van het onder grondsche spoorwegsysteem te Lon den. KORTE BERICHTEN Alle personen, die in verba^cU 'met het spoorwegongeluk ,e Leiferdo in hechtenis waren genomen, zijn we der in vrijheid ges.teld, omdat hun on schuld voldoende was gebleken. Het is mogelijk, dat de Fran- sche ministerraad heden den nieuwen» hoogen commissaris voor Syrië be noemd, hetzij generaal Gamelin, het zij generaal "Weygand. Rakqwski, de sovjet-gezant tel Parijs, heeft zijn vacantie onderbro ken en is naar Parijs teruggekeerd Reeds 2 uren na zijn aankomst werd! hij door Poincavé ontvangen. Naar de Berlijnsche bladen hoo- ren heeft de dader van den aanslag op iden electrischen trein Berlijn Bern—' die eerst beweerde geen mé- ideplichtigen te hebben, later eikendi dat hij de daad „in opdracht vanj anderen' heeft gepleegd. Te Plauen in het Vb^'tland zijn gisterennacht enkele aardschokken waargenomen, die eenige minutiem. duurden. Maijerieele schade is er niet: 'veroorzaakt. Uit het Sociale Leven. i Jaarverg. Chr. Politieambtenaren. Naar wij vernemen zullen op de 8 Sept. a.s. ter gelegenheid van de 8 en 9 Sept. te Zeist te houden jaarvergade ring van den bond van Chr. Politie ambtenaren in Nederland te houden feestvergadering het woord voeren de heeren Mr. G. A. Diepenhorst en Ds. R. Bartlema, Ned. Herv. predikant, beiden te Zeist. Een zangkoor en de Chr. Reciteer- club „Da Costa" te Zeist verleenen welwillende medewerking. Het conflict bij Bolnes. Naar de directie van Bolnes' Moto- renfabriek onder Krimpen a. d. Lek aan de „Tel." mededeelt, wordt, behal ve in de gieterij, in de fabriek onder Krimpen niet gewerkt. Wat de repara- tieafdeeling onder Bolnes betreft, de ze is nog in gang. De abreiders van deze' afdeeling .zijn opgekomen. Bij den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond zijn 75 stakers ingeschreven. Over de aanleiding van het conflict deelde de directie nog mede, dat het ontslag' gegeven aan twintig arbeiders voortkwam uit het feit, dat de voor raad te groot werd in verhouding tot het type motor, dat thans wordt aan gemaakt. Bovendien zijn den laatsten tijd ten gevolge van de concurrentie zeer weinig orders binnengekomen. De mededeeling, dat nieuwe arbei ders waren aangenomen ,om met in gang van 23 Augustus te werk te wor den gesteld, is naar de directie mede deelde, absoluut onjuist. Er werden geen nieuwe arbeidskrachten aange nomen. UIT DE OMGEVING. oe&sïobesï. De Winkelweek. Donderdag de dag van de offici eels opening. Het is nog maar enkele dagen geleden, dat de plannen een vas ten vorm kregen, en vandaag reeds moet alles klaar zijn. Het heeft menig winkelier een deel van de dierbare nachtrust gekost om vanmorgen de gordijnen te kannen op halen, van een voltooide etalage. Maar het resultaat mocht aan ook gezien worden. Vooral in de Kempenaer straat waar zich ditmaa' de winkelweek concentreert, waren vanmorgen bjjua huis aau huis de etaiage's reeds in een feestkleed gestoken. In den loop van den morgen werd hier en daar aan de etalages nog de laatste hand gelegd, en tegen den mid dag waren er bijna 50 deelnemers, offi- cieele en niet-onicieele voor de opening en daarmede voor het oritisch oog van publiek eu jury klaar. In weerwil van den korten tjjd van voorbereiding heeft zich toch een flink aantal winkeliera laten inschrijven, ter wyl ook anderen hun winkeletalagea oen Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders vani (Leiden, "brengen ter afgemeene ken nis, dat door hen vergunning is ver leend aan: a. P. !W|. C. Kuysten el rechtverkrijgenden, lot het oprichterc van een banketbakkerij in "het perceel,1 Lange Mare No. 62, kadastraal be kend Ge meenet Leiden, Sèclie H No. 1085; b. de NA'. Leidsch Dagblad er* rechtverkrijgenden, lot het uitbreiden van de drukkerij en Zetterij in hef, perceel .Witte Singel No. 1, kadas* traal bekend Gemeente Leiden, Sec tie M No. 3669; c. de Ni.V. Stoomfa briek van .Verduurzaamde Levensmid; delen „De Ster" v.h. N. Wputorloodl P.Jzn., en rechtverkrijgenden, tot het, tnitforeiden van de fabriek van ver duurzaamde levensmiddelen in het per ceel Hoogewoerd No. 183, kadastraal! bekend Gemeente Leiden, Sectie Dl ,No. 1521; d. de NA'. Vroom en Dreesf [mann ,en rechtverkrijgenden, tot het' oprichten van een werkplaats1 voor he^ vervaardigen van kleedingstukken e.a. in het perceel Aalmarkt No. 26 ent ;Breestraat No. 82, kadastraal bskencij .Gemeente Leiden, Sectie G Ni'sl723„ 129, 130, 133, 1804 en 1805. Leiden, 26 Augustus 1926. N. C. DE GIJ SE LAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. niet alledaagsch aanzien hebben gege ven. Men behoeft althans niet te zeg gen dat de winkelweek als zoodanig niet op den voorgrond treedt. Een pakkend reclamemiddel i3 ook nu weer het balcon van „Het Wapen van Oegstgeest", dat feestelijk met groen versierd en voorzien van een luxe elee trïsche verlichting, de algemeens aan° dacht trekt. Trouwens hierin blijven anderen nie* achter. De bloei van den Oegstgeester winkelstand weerspiegelt zich onder meer in een drietal zaken, dat in een sterk gemoderniseerde formatie deel neemt. In de Geversstraat de groote garage van Rooyakkers en Kamsteeg, de dro gisterij van den heer de Bruyn, en in de Kempenaerstraat het sigarenmagazijn van den heer Schrijvers. Over het gemis aan medewerking hebben de winkeliers niet te klagen gehad. Het comité, bestaande uit de heeren G. D. Gaspari, R. AverdieckJ en Ed. H. de Bruyn, gesteund door de heeren v. Ingen Schenau, Woestenburg en Hiem kens, die voor de propaganda zorgden, heett eerst contact gezocht met de be staande middenstandsvereenigingen, ban ken, gemeentelijke autoriteiten enz. én daarbij veel belangstelling ondervonden. Dit blijkt o.m. uit de beschikbaar ge stelde prijzen: een eereprijs van burge- meester van Griethuysen, een iraaie prijs van den voorzitter der Oranje- vereeniging, Dr. Timmermans, en van de Oranjevereeniging als zoodanig, van de R. K. en de Algemeen© Coop. Boe renleenbank, de plaatselijke vereeniging de Hanze, de Cnr. en Neutr. Midden standsvereenigingen te Leiden, de wet houders Rubenkamp en Spaargaren e.a. De hier genoemde personen en licha-_ men waren ook aanwezig of vertegen woordigd bij de officieele opening, die hedenmiddag om *2 uur plaats vpnd in Hotel „Het Witte Huis". De talrijke aanwezigen werden ver welkomd door den voorzitter van het Comité, den heer G. D. Gaspari, dia- vervolgens in zijn openingswoord de or ganisatie van de winkelweek schetste en den wensch uitsprak, dat zij aan haar doel zou beantwoorden. Na de opening werd' in auto's 'een rondrit gemaakt langs de winkelweek etalages. Eerst nu was het mogelijk zich een juist oordeel te vormen over hetgeen de verschillende deelnemers hadden ge presteerd, want nu waren op geen en kele uitzondering .na, alle etalages ge opend. In het algemeen moet worden gezegd, dat de winkeliers kpsten noch moeite hebben gespaard,- om van de winkel week te maken, hetgeen er van te ma ken was. Allen zijn zij een aandachtige bezichtiging hunner versierde etaiage's waard en er pijn enkelen, die er bij zonder veel werk van hebben gemaakt. Beginnende in de Geversstraat, wordt men reeds dadelijk aangetrokken door de naast elkaar liggende etalages van den kapper Ed. H. de Bruyn, een der pioniers van dezen winkelweek- die zich hier behalve als organisator, ook doet kennen als een uitstekend vakman, en van den drogist W. M. v. d. Burgh, wiens etalage wel duidelnk de veelzijdig heid van zijn branche demonstreert. Beide eohte winkelweek-etalages, die de aandacht trekken. De volgende etalage is die van den bakker J. M. Hoogeveen, wiens heer lijke producten wel overal in den smaak zullen vallen. Voor den uitwendigen mensch is hier te .genieten, al ware 't van het gezicht alleen reeds. Doorgaande komen wij bij de meer- besproken garage van de fa. Rooyak kers en Kamsteeg. Over het massieve gebouw ligt nog de glans van 't nieuwe en nu, ter gelegenheid van de winkel week, maakt het al een zeer opgewek ten indruk. Prachtig komen nu de show rooms uit, waarin fijn afgewqpkte Fiat- en Studebaker automobielen de be trouwbaarheid en de sierlijkheid tevens van dfize Fransche en Amerikaansche merken demonstreeren. Werkelijk een heel fijne stand, die op dit punt een bij zondere plaats inneemt. (Na de etalage van den heer J. Kuipers te zijn gepasseerd, waar gebruikers een serie fijne merken gedistilleerd kun nen bewonderen, gaan we verder naar het twe^e gedeelte. Het aantal deelnemers is ditmaal in dit .gedeelte niet zoo groot, maar dit De Zuid-Koilandsche Bakkersbond. Gisteren heeft de Zuid-Hol landsche Bakkersbond te. Schiedam zijn 8e jaar lijksche vergadering gehouden Na een woord van welkom van den heer G. Schaefer, voorzitter van de afd. Schiedam, nam de heer J. Schou ten, van Kralingscheveer, de leiding. In het jaarverslag werd uitvoerig gememoreerd hoe de bond dit jaar ge ageerd bad voor de invoering van etn uniform beginuur voor alle .bakkerijen om 5 uur des ochtends. Thans begin nen de fabrieken met meer dan 6 per sonen, om 4 urn', terwijl, die met min der personeel eerst om 6 uur mogen aanvangen. De bond bleek thans 17 afdeelingeh te hebben met ruim 500 leden. Bij de rondvraag bepleitte de heer M. den Ouden, chef bij Centraal be heer, dat onderlinge verzekering de voorkeur verdient boven die hij de Rijksverzekeringsbank. In het algemeen bestuur werden ge kozen en herkozen de heeren J. H. Adam, C. J. Vergeer, J. Schouten en J. Raaphorst; tot plaatsvervangers de heeren J. Scholten, van Noppen, Zaal en P. C. Out. De heer J. Schouten aanvaardde op nieuw het voorzitterschap onder har telijk applaus. Na afloop werd een rondvaart ge maakt door de Rotterdamsche havens, waarna is gemaaltijd. Ruim 200 leden namen aan dezen maaltijd deel. BUITENLAND. DE ENGELSCHE MIJNWERKERS- STAKING. Ocok vraagt aan de regeering een onderhoud aan. Het bestuur van den Mijnwerkers- bond heeft gisteren den geheelen dag den toestand-besproken om een grond slag voor een regeling van het geschil te vinden. Cook, de secretaris van den mijn- werkersbond, heeft de commissie uit het kabinet, die het mijngeschil speci aal behandeld heeft, verzocht, verte genwoordigers van de mijnwerkers t-e ontvangen, ©it verzoek is onmiddel lijk telegrafisch overgebracht aan de ministers, die onmiddellijk naar Lon den terugkeeren voor de bespreking, die er heden is bepaald. Er zijn geen btérouwbare berichten omtrent eenige onderhandelingen be schikbaar, ofschoon de bladen hebben gemeld, dat de onderhandelingen, die voor de bespreking tusschen het be stuur van den mijnwerkersbond en de werkgeversvereniging, die onlangs mislukt is, waren begonnen met ze kere niét-officieele,. hoewel invloedrij ke méhschen, die in betrekking tot de mijnindustrie staan, werden hervat. Het verzoek om een onderhoud met de ministers is de eerste openijlke stap in de richting van verdere onder handelingen. Gisteren is er minder gepost in.Not tinghamshire en Derbyshire en er lie ten zich meer mijnwerkers voor werk inschrijven. Zoo waren bijv. in vijf mijnen van de „Bolsover" gisterenmorgen 2441 mijnwerkers aan den arbeid tegen slechts 1450 eergisteren. In het mijn- bekken zijn opnieuw drie mijnen geo pend. In Wales is de orde hersteld te Fredegar, waai- den vorigen avond ernstige onlusten plaats hadden. Het ministerie van binnenlandsche zaken deelt mee, dat de verhalen over intimidatie en geweld door posters overdreven zijn en dat er geen sprake van is, dat er andere instellingen dan de politie noodig zijn om de orde te handhaven. ÏHlet departement van mijnwezen deelt mee, dat de invoer van buiten landsche kool is toegenomen van 520.000 ton in ,de week, die eindigde op 10 Juli, tot 916.00 in de week, die eindigde op 21 Augustus. De wekelijksclie opbrengst van de mijnen 111 Engeland bedraagt thans 200.000 ton, terwijl liet werk aan de oppervlakte nog 100.000 ton per week daarbij oplevert. De minister van binnenlandsche za ken organiseert een mobilisatie van de detachementen politie te Londen en elders om de intimidatie door de stakers te bestrijden. De minsiter ft vast besloten, volkomen veiligheid aan de arbeiders in de rpijnen te ver schaffen. Al zijn de berichten daarom trent overdreven, de toestand is nog steeds moeilijk. VOLKENBOND. Duitschlands toetreden verzekerd? In goed ingelichte kringen, zegt het Handelsblad, vertelt men, dat de be sprekingen tusschen Duitschland en de overige mogendheden, die het ver drag van Locarno onderteekend heb ben, wat betreft de vaststelling der raadszetels van den Volkenbond reeds tot een bevredigend resultaat geleid hebben, zoodat op toetreding van Duitschland zonder eenig incident ge rekend kan worden. DE REVOLUTIE IN GRIEKENLAND. Pangalos en zijn tegenstanders. Generaal Pangalos, de afgezet tel (dlicdator,is 48 j. oud; hij werd vooral' 'Lekend als voorzitter v. h. bijzonderej gerechtshof, dat in 1922 de doodstraf; fuitsprak over_ Gcenaris en vijf anderel Lekende politici wegens „verraad" ter1 gelegenheid van de militaire 'débacle! in Klein-Azië. In Juni van het vorteei jaat overviel' hij de revering vanMi- chalacopulos, nam in Januari j.l. deni titel van dictator aari en volgde im 'Maart admiraal Kondoeriotis als pre sident van Griekenland op. Generaal' G e o> r g e Kondilis isl 47 jaar; in 1897*streed hij reeds teigen' de Turken. Achtereenvolgens doorliep hij de verschillende rangen. Na da nederlaag van Venizelos in 1919 ver liet hij den dienst en ging naar 'Con- (Stantinopel waar hij tegen de regee» ring intrigeerde. In 1922 keerde hij naar Gr reken] aiTd terug en werd in 1923 minister van Oorlog, maar hij! trad af tengevolge van een geschil met den minister-president naar aanleiding van het plebisciet over de vraag of? Griekenland een monarchie dan wel een republiek zou zijn. In Maart j.l. werd hij naar het eiland Sandonm verbannen, maar hij keerde binnen een maand naar Athene terug. Admiraal Konüoeriotis was ad judant van Koning George 1 en vary koning Constanrijn. Hij is 71 jaar oud. In den groeten oorlog koos hij dei partij van Venizelos en vormde met dezen en met generaal Danglis het bekende driemanschap van Saloniki. Van 19171920 was nij minister vai marine, dan, na den dood van ko ning Alexander, regent; trad af, toen koning Consjanlijn naar Griekenland terugkeerde. Na de onttroning van- koning George II werd hij opnieuwi -regent. Door de vierde nationale ver gadering werd hij tot eersten president van de 'Grieksche republiek benoemd. In 1921 werd hij bij een politikken aanslag licht gewond. Zeven revoluties in tien jaar tijds. Griekenland heeft de laatste tien jaar bewogen tijden meegemaakt. Groegere omwentelingen daargelaten, zijn er sinds 1916 tien geweest. Men heeft gehad in j.916: de revoluj tie van Saloniki; Ve'nizelos voiiut een. voorloopig bewind in Macedonië; 1917; koning Constaniijn worde gedwonge^ af te treden ten gunste van zijn zoons Alexander. Deze sterft in December 1920 en een volksstemming beslist ten gunste van den terugkeer van Con- Btantijn; 1922: na de nederlaag im Klein-Azië breekt een opstand uit in het leger; Constaniijn wordt weer in» ballingschap gezonden en opgevolgd! door. zijn zoon George (Constantjjn Etierf in 1923); 1923-militaire op stand onderdmkt door Pangalos; 1924: onttroning van George II na overwinning der Venizelisten bij da verkiezingen; de repuoliek wordt uit- geroeepn: 192o: Pangaic3 maakt z.ch meester van het bewind; 1926: Kon- diios verjaagt Pangalos. Goederentrein in België ontspoord. Gisteren is op de spoorlijn Brussel Ostende nabij Ternath een goederen trein ontspoord. Twee wagons werden totaal vernield; het verkeer onder vindt op deze drukke lijn groote ver traging. Lijken van drie toeristen gevonden. Gistermorgen heeft men in een ra vijn in den omtrek van Champagny bij Bazel de lijken gevonden van drie toe risten, twee mannen en een vrouw. Stormen langs de Duitsche kust. In de afgeloopen twee dagen hebben langs de Friesche kust stormen en onweders groote schade aangericht. In de haven van Hamburg is een groote oceaan-stoomer op drift ge raakt. De stoombootdienst naar de Zee-badplaatsen moest worden stopge zet. Hitte en watergebrek in Spanje. De „Times" verneemt' uit Madrid: De hoogste temperatuur der laatste vijf jaar is Zondag en Maandag in Spanje geregistreerd. De thermometer wees te Cordova in de schaduw 109.4 gr. en in verschillende andere plaat sen boven de 100 gr. In Madrid was Maandag de hoogste temperatuur in de schaduw 97 gr. en de laagste 75 gr. Dat is ongeveer Al gr. hooger dan het gemiddelde van dezen tijd van het jaar. Twee gevallen van zonnesteek hebben zich voor zoover bekend, voor gedaan; een man is tijdens zijn werk in de open lucht gestorven. Uit Murcia wordt gemeld, dat de watervoorraad in de stad en in de omliggende, dorpen bijna verbruikt is en dat er, wanneer het niet gauw regent, binnenkort zelfs onvoldoende drinkwater zal zijn. Er schijnt overigens kan9 op regen te bestaan. Kanongebulder nabij Saloniki? Volgens een bericht uit Sofia wordt sinds Dinsdagmiddag aan de Grieksch

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2