CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7d* JAARGANG DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1926 NUMMER 1909 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 1 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 227» cent Ingezonden Mededeeiingen, dnbbel tariei Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogete 30 woorden, worden dege lijke geplaatst ad 40 cent. Oit nummer bestaat uit TWEE Biaden. EERSTE BLAD. God er buiten. In ,,De Syndicalist" van 14 Augus tus schrijft A. R. over „Kerk en Vak beweging waarbij hij tot de volgende slotsom komt: ,'O'P grond daarvan meenen wij, dat de katholieke en christelijke vakbewegingen overbodig zijn, om dat zij niet bewijzen kunnen het be staan van God, waardoor de grond waarop zij zich stellen, hun ont zinkt. Zij is een door henzelf voortge brachte schim en geen wezen, geen realiteit. Evenals tevoren verwijzen wij de ze schim dus naar kerken, synago gen of kathedralen en zullen ons te allen tijde niet alleen tegen derge lijke waandenkbeelden, maar ook tegen hen blijven keeren. welke ze op handige wijze tusschen de voor haar ontvoogding strijdende arbei dersklasse als twistappel willen wer Zóó scherp en kras drukken andere j.g. neutrale organisaties zich gewoon liik niet uit. Maar practisch is er geen verschil. De moderne vakbeweging staat pre cies op hetzelfde standpunt. God er buiten, dat is de leuze zoo wel voor het politieke als het sociale leven. En dat is juist de reden waarom Chrieteliike arbeiders zich van al die organisaties verre hebben te houden. Want het ideaal van den Christen moest zijn en het is ook het ideaal van de Christelijke arbeidersbeweging heel het leVen, ook het leven van den arbeid te doen beantwoorden aan den wil van God in Zijn Woord ons ge openbaard. 7 61—18. Uit een opsomming in een der bla den bleek ons dezer dagen dat er in ons land 36 Roomsche dagbladen zijn en bovendien 25 bladen die twee- of driemalen per week verschijnen. In totaal dus 61 bladen. Naar aanleiding daarvan zijn wij eens op onderzoek uitgegaan en daar bij bleek ons, dat het aantal Protes- tantsch Christelijke dagbladen in ons land 8 bedraagt, en dat er daarnaast nog 10 bladen zijn die twee- of drie maal per week verschijnen. In totaal dus 18 bladen^ Het verschil in sterkte tusschen de Protestantsch Christelijke partijen en de R.K. Staatspartij is niet zoo heel groot. 4 Maar de verhouding tusschen het aantal bladen is 6118. Men klaagt over den grooten in vloed en de geweldige krachtsontwik keling van Rome. Over het „Roomsche gevaar" raken velen nooit uitgepraat. Gewoonlijk zijn 't menschen, die 't bij hun z.g. neutrale krantje opperbest kunnen vinden. Voor de ontwikkeling van de Chris telijke pers hebben zij zich nooit ge ïnteresseerd. Maar ze roepen wel ach en wee, om dat Rome zooveel invloed heeft en zich op elk gebied laat gelden. Laten ze zich maar kalm houden. 't Zal nog wel erger worden. Wamt een groep die over 36 dagbla den beschikt en 25 kleinere bladen de weekbladen niet meegeteld is wel in staat invloed uit te oefenen en een woordje mee te spreken. Meer in elk geval dan partijen wier aanhangers de neutrale bladen koes teren die in, totaal slechts over 25 bladen de beschikking hebben. V Gedeputeerden-toezicht. Wij hebben er onlangs de aandacht op gevestigd, dat de circulaire van Minister Kan aan de Gedeputeerde Staten inzake het toezicht op de ge- meentefinanciën, wel een eigenaardi- gen indruk moest maken. Meermalen waren het toch de col leges van Ged. Staten, die pogingen van gemeentebesturen om de uitgaven te verminderen, belemmerden. Iets dergelijks zien we nu weer in Arnhem. De gemeenteraad besloot de jaar wedden van B. en W. met 5 pet. te verlagen. Maar Ged. Staten van Gelderland besloten, dat aan de jaarwedde van den burgemeester niet mag worden getornd. En dat niet omdat daartegen zake lijke bezwaren bestaan of omdat ver laging niet zou zijn In 't belang van de gemeente, maar omdat nu eenmaal een algemeene regeling voor geheel Gelderland is vastgesteld. Niet het gemeentebelang, maar de „regeling" gaf den doorslag. Precies hetzelfde wat we meermalen ill Zuid-Hfolland beleefden. De gemeenten onder curateele ten einde ze tot zuinigheid te dwingen. Maar als ze uit zichzelf bezuinigen, dan komen de curators met hun „re geling" waaraan onder geen voor waarde geraakt mag worden. STADSNIEUWS. Bijdrage Tuinsiadswijk. In verhand met een vroeger gedane toezegging, dat te zijner tijd een voor stel zou worden gedaan om de verei niging „Tuinstadswijk" 'n ex tra-bij dra~ ge in de betaling van de annuiteit te verleenen voor het bedrag, waarmede de aanlegkosten van de Koninginne- laan die van een normalen hoofdweg overtreffen, stellen B. en W. thans voor, aan de vereeniging een tegemoet koming te verleenen die een gekapi taliseerde waarde heeft van f71107.50 f41182 is rond f Deze restitutie kan het best geschie den door het verleenen van een extra~ bijdrage in de betaling der annuiteit over het grondvoorschot, hetgeen der halve voor de vereeniging neerkomt op de verlaging der door" haar ver schuldigde annuiteit. Terwijl de ge meente de volle annuiteit betaalt aan het rijk, ontvangt zij netto van de ver eeniging jaarlijks een annuiteit, die 5.132 pet. van f 32925 f 1689.71 lager is. Laatstgenoemd bedrag vertegen woordigt dus den «jaarlijkschen last, dien de gemeente wegens de grootero breedte van de Koninginnelaan heeft te dragen. Tengevolge van een en ander kan de bouwvereeniging de huren gemid deld met 11 cent per week en per woning verlagen. Keerplaats „Rijn- en Schiekade." Indertijd werd door den heer Groe- neveld een motie ingediend, waarbij B. en W. werden verzocht „alsnog de noodige maatregelen te nemen, ten einde te bereiken, dat on ongeveer het midden van de Rijn- en Schiekade 'n keerplaats voor voertuigen wordt ge maakt" welke motie om praeadvies in hunne handen werd gesteld. Te vens werd toen op voorstel van den heer Huurman besloten, de verdere behandeling van het genoemd prae advies inzake het maken van een keerplaats tot een volgende vergade ring aan te houden. Bij onderzoek is ons gebleken, zeg gen B. en W. dat tegen het maken van een keerplaats ongeveer in het mid den der Rijn- en Schiekade ernstige bezwaren bestaan. De eenige geschik te gelegenheid voor het maken van zulk een keerplaats toch doet zich voor tusschen de perceelen Nos 65 en 66. Evenwel zou dan het Oostelijk ein de van de aanwezige scheidingssloot, welke particulier eigendom is, gedeel telijk moeten worden gedempt, terwijl verder het maken van een beschoeiing noodig zou zijn. De kosten hiervan, gevoegd hij die van verharding en van het rooien van een tweetal hoo rnen en bijkomende werkzaamheden, 2ouden naar raming rond f700 beloo- pen. Bovendien is de eigenaar van de Zuidelijke sloothelft niet bereid tot de demping mede te werken, zoodat, om daartoe te geraken, de weg van ontei gening zou moeten worden gevolgd. Bij bovengenoemd bedrag van f'700 moeten dus nog de kosten worden ge voegd, voor de gemeente uit de ontei gening voortvloeiende. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat een der gelijke uitgave voor het maken van meer keerplaatsen niet gewettigd is, te'minder, nu de toestand r-- de Rijn en Schiekade voldoende verbeterd kan worden door de maatregelen, in het praeadvies van 5 Juni j.l. vporge- steld. Mitsdien geven zij den Raad in overweging de motie van den heer Groeneveld niet aan te nemen en als nog overeenkomstig hetr voorstel van 5 Juni j.l. te besluiten. Instelling rechtsvordering. Eenigen tijd geleden werd een aan de gemeente toebehoorende lantaarn paal met gaslantaran in de Siebold- straat door een automobiel van den garagehouder K. L. van Duuren Lzn. alhier, aangereden en dientengevolge ernstig beschadigd. De kosten van her stel en vernieuwing van een en an der hebben f 68.16 bedragen. Intusschen weigert genoemde van Duuren deze kosten te betalen, niet tegenstaande zij door het onvoorzich tig rijden van een in zijn dienst zijn- den chauffeur veroorzaakt zijn. Ouder overlegging van het te dezer zake door hen ingewonnen advies van den rechtsgeleerden raadsman der ge meente, Mr. E. A. Cosman, geven B. en W. den Raad in overweging, te besluiten tot het instellen van een rechtsvordering tegen K. L. van Duu ren Lzn. tot vergoeding van de schade der gemeente door de bovenvermelde aanrijding veroorzaakt. Toezicht op de straatmakerij. Het is B. en W. gebleken, dat in het belang van de bestratingen in deze ge meente met het tegenwoordige toe zicht op de straatmakerij niet langer mag worden volstaan. In de laatste jaren toch is het straatoppervlak der gemeente nagenoeg verdubbeld, is liet aantal straatmakers, helpers en leer lingen tot bijna .40 man gestegen en zijn de bemoeienissen, ook op admini stratief gebied, dermate toegenomen, dat het voor één opzichter niet wel mogelijk is, een deugdelijk en doel treffend toezicht op* de straatmakers uit te oefenen. Dat dit aan de bestra tingen niet ten goede komt, behoeft geen betoog. Met de Commissie van Fabricage achten zij het dan ook dringend noo dig, dat een tweede opzichter wordt aangesteld. Met het invoeren van een eventu eel© verdere reorganisatie der straat makerij kan dan worden gewacht, tot dat dé nieuwe opzichter eenigen tijd in dienst is. Hem zal n.l. ook worden oogedragen in I ui Directeur van Genje./meverksL ks ui; te bren gen inzake bedoelde reorganisatie, zoowel wat betreft mogelijke techni sche veranderingen, als wat de samen stelling van het corps straatmakers aangaat. Het is duidelijk, dat de gemeente voor dit doel de beschikking over een bekwaam en flink man moet verkrij gen en het ligt dan ook in het voor nemen van B. en W. om, indien de Raad zich met het onderhavige voor stel vereenigt, den te benoemen func tionaris in den rang van technisch ambtenaar le klasse (wedde f3000— f 3400 's jaars) in te deelen. Voorgesteld wordt de betrekkelijke verordening in. dien zin te wijzigen. Woningbouw. B. en W. deelen aan den Gemeen teraad mede, dat bij de Regeering reeds geruimen tijd geleden een plan werd ingediend voor den bouw van gemeentewege van een 40-tal wonin gen, aansluitende aan het bouwplan hij den Haagweg "die speciaal bestemd zijn voor de bewoners van onbewoon baar verklaarde woningen, terwijl de Minister van Arbeid hoven.Man reeds in beginsel zijn medewerking heeft toegezegd tot den houw voor hetzelf de doel van een aanzienlijk aantal woningen door de Vereeniging tot Be vordering van den Bouw van Werk manswoningen. De kustwacht te Leiden. Naar aanleiding der geruchten hebben wij te bevoegder plaatse geinformëerd Daarbij vernamen wij dat van over plaatsing der marinekustwacht geen sprake is. Het is mogelijk, dat er wel eens over gedacht is. Reeds eerder heeft een gerucht van dezen aard de ronde gedaan, en is toen tegengespro ken. Wij hebben sterk den indruk ge kregen, dat het bericht in het Hbld. richtgever, waarschijnlijk dezelfde die onlangs het onjuiste berichtomtrent de overplaatsing van het 4de Regi ment infanterie heeft gelanceerd, in de wereld gezonden is om den in druk te wekken dat overplaatsing een bezuiniging van f 37000 zou geven. Dit is echter hiet juist, want bedoelde f37000 bestaan in de salarissen van enkele officieren, koks en ander per soneel, dat in elk geval in dienst van de marine zou blijven en derhalve een offer van denzelfden omvang zoü blij ven vragen. Tot 1933 geldt de overeenkomst tus schen het Rijk en de commissie voor de Kweekschool voor Zeevaart waar in thans dë kustwacht is onderge» bracht. Het Rijk geeft daarvoor een jaarlijksche vergoeding van f18000. Een en ander in aanmerking geno-» men mag dus wel met zekerheid wor den aangenomen, dat het bericht in het Hbld. minder voortkomt uit een werkelijk bestaand plan dan uit een vooropgezette bedoeling van den be richtgever. A.R. Kiesveieeniging. Woensdag 1 September 's avonds te 8 uur zal de Antirevolutionaire Kies- vereeniging vergaderen in de hoven- zaal van „Amicitia." Belangrijke punten komen dien avond aan de orde. G.m. zal gesproken worden over de te voeren- actie voor de het volgend voorjaar te houden Staten- en raads verkiezingen, terwijl mede door het bestuur een andere wijze van candi- daatstelling voor de Prov. Staten aan de orde zal worden gesteld. Bij de vo rige verkiezing heeft het n.l. ontstem ming gewekt, dat daarbij door de Leidsche Kies vereeniging zoo weinig invloed kon worden uitgeoefend. Verder zal een viertal leden van het bestuur der Statencentrale geko zen moeten worden, alsmede een be stuurslid in de vacature Zuidema. Vervolgens zal de verkiezing van een voorzitter plaats hebben. Vooral ook in verband met de ko mende verkiezingen, rekent hef be stuur op een flinke opkomst. Als de eerste inzet goed is, dan is reeds veel bereikt. Laten daarom allen die daartoe In de gelegenheid zijn, niet verzuimen deze vergadering bij te wonen. Posterijen. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal bet post kantoor geopend zijn tot 2 uur nam. Het kantoor zal den geheelen dag gesloten zijn voor den postchèque- en girodienst, behalve voor het aanne men van stortingen, waarvan spoed- hehandeling of spoedbericht gevraagd wordt, en voor het uitbetalen van chèques, waarvan de adviezen voor zien zijn van de aanteekening „Spoed- behandeling." Voorts zal het kantoon gesloten zijn voor de behandeling van postwissels (met uitzondering van telegrafische), postbewijzen en quitantiën, alsmede voor de distributie van pasmunt. Bestellingen zullen plaats hebben te 7 uur 's morgens en te 6 uur 's avon en de lichtingen der bijbussen te 7.50 m. 12 m. 4.35 a. en 10 a. De le pakketposLbestellmg wordt niet uitgevoerd. Kinderfeest. A.s. Dinsdag zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin in de Stadsgehoorzaal weder een kinderfeest gehouden worden, waaraan zullen deelnemen de leerlin gen der verschillende lagere scholen in onze gemeente. De uitvoering be gint te 2 uur en omvat: gymnastiek, muziek, zang, poppenspel, buikspre ken en goochelen. Te voren zal door alle leerlingen n kleine wandeling door de stad wor den gemaakt, opgeluisterd door mu ziek van het muziekgezelschap E,Ur terpe. Op een zestal verzamelplaatsen zul len de kinderen samenkomen: Plant soen, school Langebrug, school Rapen burg, van der Werffstraat, school Ou de Vest en Maresingel, en vandaar wordt opgemarcheerd naar de Gehoor zaal. Leidsche Politie-Muziekgezelschap. Gisteren heeit het Leidsche Politie- Muziekgezelschap op het Nationale Muziek- en Zangconcours te De Lier een 2den prijs in de 2de af deeling be haald., Het aantal punten bedroeg 250. 1 Was de eerste maal dat het korps in de tweede afdeeling speelde, alzoo wel een mooi succes. Onder groote belangstelling mar cheerde het gezelschap gisteravond met volle muziek naar de Burcht. BINNENLAND. WIJZIGING LAGER-ONDERWIJS- WET 1920. De toelating tot het hoofdakte-examen Bij de Tweede Kamer zijn een drie tal wetsontwerpen ingediend, strek kende tot wijziging van eenige artike len der Lager Onderwijswet-1920. Het eerste ontwerp geldt de reeds aangekondigde wijziging met betrek king tot de toelating voor het examen als hoofdonderwijzer. Toen bij de wet van 30 Juni 1924 het instituut der assistenten als tijdelijke maatregel in het leven werd geroepen, is aldus de minister van Onderwijs, K, en W. niet tevens bepaald, dat ook de dienst van een assistent, die in het bezit van de onderwijzersakte is, me de zal tellen voor het bewijs, noodig voor het hoofdakte-examen. Doch ook om andere redenen acht de minister herziening van het betrek kelijke voorschrift noodig. De over vloed van bezitters der onderwijzers akte maakt het voor velen onmogelijk om als vast of tijdelijk onderwijzer of waarnemer aangesteld te worden, en zelfs om als kweekeling te worden toegelaten. Daarbij komen de bezwa ren tegen de in art. 82 der wet van 1878 bedoelde aanwijzing van kweek scholen als bevoegd tot het afgeven van een verklaring van tweejarige stu die aan die inrichtingen. Deze bepa ling, zegt de minister, strookt niet meer met den thans bestaanden toe stand. Voor een behoorlijke studie voor de hoofdakte stelt de minister voor, in art. 210ter te bepalen, dat de onderwij zersakte tenminste anderhalf jaar vóór de toelating tot het hoofdonder wijzersexamen moet zijn verkregen. Compensatie zou de minister ver kregen wilen zien in den eisch, dat niemand tot hoofd eener school be noembaar is, die niet ten minste drie jaren in een lagere school volledig werkzaam is geweest. Daarvoor komt in aanmerking de diensttijd als vast of tijdelijk onderwijzer aan een lagere school, als waarnemer volgens art. 41 der wet en als assistent met akte mits tijdens den volen schooltijd dienst doende. De desbetreffende wijzigingen wor den in het ontwerp voorgesteld. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Nienwe belemmeringen voor den uitvoer van bloembollen naar Amerika? Een nieuwe regeling voor de rela ting tot het hoofdakte-examen voorge steld. De opening van de Winkelweek te Oegstgeest. Buitenland Griekenland krijgt geen coalitie-ka binet, maar een voorloopig kabinet. Cook verzoekt bespreking met het kabinet inzake de uiijnwerkersstaking MM-an ir-MiamiiiTrr i t\km Verlaging briefport. In verband met een in overweging genomen verlaging van het port der binnenlandsche briefkaarten wordt aan degenen, die vóór 1 October a.s. briefkaarten voor het binnenlandsch verkeer koopen, in overweging gege ven, geen grooter voorraad in te slaan dan zij voor gebruik tot genoemden datum noodig zullen hebben. De zomertijd. Den heer Braat, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in de volgende maand de druk van don zomertijd, wegens het korten der da gen, weer voor menschen, die 's mor gens vroeg naar hun werk moeten gaan, en voor schoolgaande kinderen zich zeer zwaar zal doen gevoelen? Is de minister bereid, om te hunnen gerieve den zomertijd nu nog zeer te verkorten? Nat. Chr. Geheel Onthouders Vereen. De Nat. Chr. Geheel Onthouders Vereeniging hield gisteren te Amster dam haar 44ste Algemeene Vergade ring. Dooi» verhindering van den voorzit ter Z.Exc. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine werd de vergadering geleid- door Ds. D. J. v. Krevelen uit Lichte- voorde. In zijn openingswoord memoreerde hij, dat het Uniehuis zijn zilveren feest heeft gevierd. Voorts herinnerde hij aan het overlijden van Dr. J. C. de Moor, die zulk een belangrijke plaats in de Geref. Ver. voor drankbestrij ding en aan het jubileum van Dr Ariëns, een der voormannen op het gebied der R.-K. Drankbestrijders-ver- eeniging. Vervolgens wekte spr. op tot geloofsvolharding ook in den drank- strijd. Na het benoemen van» enkele commissies was aan de orde de be spreking van het jaarverslag. Als voornaamste gebeurtenis in het afge- loopen jaar werd gememoreerd het feit van de benoeming tot minister van Arbeid van den voorzitter, Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Desgevraagd adviseerde het hoofd bestuur afwijzend inzake het houden van een nieuw volkspetionnement voor Plaatselijke Keuze. Om financieele redenen werd door het hoofdbestuur noode ingewilligd in de opheffing van het Chr. gesticht voor drankzuchtige mannen „Het Hietveld". Opgericht werden 17 afdeelingen, op geheven werden er 13. Ondanks deze stijging verminderde het ledental met bijkans 450 en bedraagt het nu 11.300, georganiseerd en 232 afdeelingen. De rekening van den penningmees ter, Ds. J. Henri Ledeboer sluit met f 29440 aan inkomsten en uitgaven met een saldo vaji f 9106. De jaarver slagen werden goedgekeurd. Medege deeld werd dat ter vergadering aan wezig zijn 126 afgevaardigden. De di recteur der N.C.G.O.V., Ds. A. J, Mon- tijn deed vervolgens eenige mededee iingen over zijn arbeid, dien hij nu 5 jaar heeft waargenomen. Hij herin nert aan de waarneming van de vele functies in zeep talrijke commissies. Dat vele werk geeft ook wel teleurstel-' lingen. Spr. noemt het ontmoedigend, dat het aantal leden niet vooruitgaat, dat de kerken nog niet het aandeel nemen in den strijd, dat noodzakelijk is, dat niet overal de intellectueele lijn te vinden is om leiding te geven. Toch zegt spr. is reden tot optimis me want de volksgewoonten kenteren ten goede. In de middagvergadering werden verschilende voorstellen behandeld. De heeren Minister Slotemaker de Bruine en Ds. Ledeboer werden als leden van het hoofdbestuur herkozen. Gerei, vereen, voor drankbestrijdlry. Te Amsterdam is gisteren de jaar lijksche algemeene vergadering ge- vourten van de Geref. voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1