P' NIEUWE LEIDSCHE COURANT. VAN WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1926 UIT ONZE INDIEN. De nieuwe Rubber-industire. Er bestaat flinke animo voor de op richting van fabrieken ter verwerking van de bevolkingsrubber, waaivoor nu juist een regeling door de Regee ring is afgekondigd. Tal Van aanvra gen zijn in behandeling bij het Dept. van Landbouw, o.a. van Firestone voor een fabriek te Palembang en van het bekende Rubber-Syndicaat voor vijf fabrieken, n.l, te Bandjermasin, P011- tianak, Palembang, Djamtl en Tapa- noeli. Naar men weet, wordt het aantal toegelaten fabrieken bepaald naar de rubberproductie, opdat iedere fabriek een vooraf te bepalen, voldoende kwan turn rubber- kaïU verwerven. Met het oog daarop wordt thans door den on derdirecteur van Landbouw, den heer Hoekman, een plaatselijk onderzoek ingesteld te Palembang, waarvoor de meeste aanvragen zijn ingediend. Rubberdief doodgeschoten. Naar „De Sum. Post" vernam, heeft de Britsche rubberassistent H. op de kebon B. K. in bet Galangsche een rubberdief, dien hij snapte en achter volgde en die zich, naar de heer H. heeft verklaard, vervolgens tegen hem keerde en hem aanviel, met een re volver, die hij bij zich droeg, doodge- schoten. Hyena's der aardbeving. Verschillende gevallen worden in de Indische bladen gemeld van inlan ders, die in bet ver-woeste Padang Pandjang op roof uitgaan in de puin- hoopen van het stadje, waar natuur lijk nog heel wat waardevols is blij ven liggen. Zelfs enkele gevallen van lijkberooving werden gemeld. Het Inlandscb pandhuis-personeel ging in de verwarring er met de z.g.n. kleine kas vandoor. Landhonger. In het Indramajoesche (Sindoprad- ja) werd een terrein opengesteld voor de suikercultuur, waarvan de H. V. A. 3000 bouws beeft aangevraagd. Hier tegen is thans door de Ament's Sui kerfabrieken protest aangeteekend, omdat daardoor de uitbredingsmoge- lijkheid van drie barer fabrieken, Gempol, Paroengdjaja en Ardjawinan goen, die een areaal van 2000 bouws beslaan, in het gedrang zou komen. Waarschijnlijk zal de oplossing ge vonden worden, door de H. V. A'. het gevraagde terrein te gunnen, doch .voor de drie benadeelde fabrieken een speciaal gedeelte van de rest te re- 'serveesren voor uitbreding naar het Noorden. De H. V. 'A. is toch maar een mach tig lichaam. Een goede maatregel. Tot dusver bestond in het notaris- wezen in Indië bet gebruik beter gezegd het misbruik dat een nota ris, eenmaal vast Op een standplaats benoemd, deze aan den hoogst-bieden den candidaat-notaris overdeed om zelf rustig in Europa op zijn lauwe ren te gaan rusten. Drie jaar lang kon hij dan wegblijven, genietende van de meestal zeer hooge „vergoeding", wel ke zijn voorganger hem had uit te keeren. Dan moest hij het ambt weer zelf aanvaardendoch na een maand kon hetzelfde spelletje weer beginnen. Zoo kon hij zich driemaal drie jaren een onverdiend boog inko men verzekeren en zijn vervanger het werk laten doen. Deze practijk werd in de hand gewerkt, doordat het tot dusverre usance was, dat de na- taris dan, na dien termijn van pl.m. 10 jaren, ontslag nam en de Regeering dan den jarenlangen vervanger tot zijn opvolger benoemde, die dan op zijn beurt hetzelfde voordeel kon ha len uit een nieuwen candidaat. De Regeering heeft thans blijkbaar besloten aan dit misbruik een einde te maken, door dergelijke herhaalde verloven zonder gewichtige redenen te weigeren en overigens te breken met de adat der vaste benoeming van den (daarvoor jarenlang betaald heb benden) vervanger. Een ontploffing. Te Padang is een hoeveelheid petro leum en benzine, geladen in een in- landsch vaartuig, in brand geraakt. Het vaartuig is met een geweldige slag vernield en gezonken. Ooed voorbeeld. Omtrent het lands-opvoedingsgesticht •te Ngawi vermeldt de Ind. Crt. tal van lonverkwikkelij'ke bijzonderheden, welke wel aantoonen, dat er daar aan de amb telijke „opvoeding" der verwaarloosde (jeugd wel een en ander ontbreekt. Het feit, dat tegen sommige onhandelbare knapen wel_ eens het rietje gebruikt wordt, is niet zoo erg, daar van mis handeling geen sprake is en de tucht ionder die kleine boefjes vaak heel moei lijk te handhaven is. Ook al kan de ma nier, waarop de lijfstraf wordt toege diend voor het front der verzamel de jeugd niet goedgekeurd worden. Erger is het echter, dat aan het ge halte van het Europeesch personnel wel heel wat schijnt te ontbreken. Een uit voerig verhaal wordt o.a. gedaan over een „feest" van den „opvoedkundig ambtenaar", van het gesticht met een paar ondergeschikten, waarbij heel Ngawi doorgezworven werd van. het eene heilige huisje naar het andere, met revolvers were geschoten en ten slotte een braspartij werd gehouden in een café to Madioen. Het feest eindigde met een hevige vechtpartij van den „op voedkundige' met een zijner onderge schikten, waarbij ze elkaar met boks ijzers bewerkten. Alarm werd geslagen, da politie kwam ar bij te pas, en den volgenden dag werden de twee vech tersbazen beitien door den landrechter veroordeeld. Het fraaiste van het .geval was ech ter, dat tengevolge van dit schandaal de ondergeschikte beambte ontslagen werd uit zijn betrekking, doch de op voedkundige gehandhaafd bleef. Ongetwijfeld, omdat zijn voorbeeld hartverheffend zal werken op de hem toevertrouwde, verwaarloosde jongens. Werkzoekende Japanners. Het Consulaat-Generaal van Japan te Batavia door hef-bureau voor .Sociale Aangelegenheden en de Arbeidsbeurs aangeschreven om werk té helpen zoe ken, heeft de medewerking der ver schillende Japansche .Vereenigingen in geroepen. Tengevolge van de algemeene malaise in Japan, aldus schrijft de Java Nigpo heerscht er groóte werkloosheid, in ue eerste plaats in de arbeiderskringen, doch ook onder de intellectueelen. (Van de abituriënten der vakscholen door geheel Japan hebben dit jaar slechts 20 pet. een eigen plaatsing kun nen krijgen. Het Bureau voor Sociale Aangelegen heden van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken en de Gemeentelijke Centrale Arbeidsbeurs te Tokio worden dan ook dagelijks platgeloopen door werkzoekenden, vooral uit de intellec tueels kringen. Met het doel in dezen toestand ver lichting te brengen, is vanwege het Bu reau en de Arbeidsbeurs aan alle^ Ja pansche consulaten een rondschrijven gezonden, waarin wordt gezegd, dat ter bestrijding van de werkloosheid, zoo mede uit een oogpunt yan emigratie, men er op uit is, de werkzoekenden naar het buitenland te dirigeeren, en dat daarom verzocht wordt het voorko men van geschikte werkgelegenheid aan genoemde instellingen te willen rappor Aangezien ook het Consulaat-Gene raal te Batavia liet nut van de emigratie van werkzoekenden erkent, is besloten uuy ■ueuepuoAeq ue^ouueA .ivcu eip de Japansche- vereenigingen op Java en Sumatra is de inhoud van bovenbe doeld schrijven overgebracht, met ver zoek haar medewerking te willen ver- leenen bij de verschaffing van werk gelegenheid. Uit het Sociale Levtui, Ned. Chi. Textielarbeidersbond. In een Zaterdagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Enschedé van den Ned. Christ. Textielarbeiders- bond in het gebouw „Elim" aldaar, nam de heer H. Verveld, eere-voorzit- ter vau „Unitas" en sinds zeer vele jaren de leider dezer organisatie, af scheid van zijn werkkring, terwijl in deze samenkomst zijn opvolger, de heer J. Vunderink, bondssecretaris, die Utrecht als standplaats met En schedé verwisselde, tevens werd gein- stalieerd. Te half acht opende de voorzitter, de heer J. Wagenaar, de samenkomst met het doen zingen van Ps. 68:1D en gebed. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen welkom en wees op liet weemoedige van het scheiden. Spr. memoreerde de vele verdien sten van den scheidenden leider, die „Unitas" heeft groot gemaakt en trok een parallel tusschen nu en 25 jaar geleden. Aan de Chr. textielarbeiders in Enschedé heeft de heer Verveld zijn hart verpand en met trouw dién de hij de Chr. arbeidersbeweging te dezer plaatse. Naast dit woord van afscheid richt te spr. een welkom tot den heer Vun derink, die de taak van den heer Ver veld zal overnemen. De heer H. Verveld hield hierna zijn afscheidsrede. Spr. ging in de geschie denis terug tot de jaren 1886'87 toen bij Spr. de roeping tot organisatie van het sociale leven ontwaakte. In die jaren telde Enschedé alleen nog maar een afdeeling van ..Patrimonium" Spr. ging nu verder de geschiedenis na, aantoonend dat uit Domela Nieu- wenhuis' optreden de stichting van den modernen textielarbeidershond „De Eendracht" voortvloeide. Patrimo nium zoowel als Dr. Alph. Ariëns, in die dagen priester in Enschedé, ijver den met kracht voor de Chr. vakbe weging. De werkstakingen waren in die dagen niet van de lucht en de ver warring was rroot. Zeer werd de behoefte gevoeld aan een. vrijgestelde.'Hij zóu een loon ge nieten van f12 per week; een fiets ontvangen voor zijn arbeid en een si- garemdepot drijven tot vermeerdering van zijn inkomsten. Tot eersten vrij gestelde werd spr. benoemd en hoewel niet gezind deze benoeming te aan vaarden, volgde spr. haar op, mede om den aandrang die buitenstaan ders op hem oefenden. Het werd een zware kamp met de Socialisten, ter wijl alle terrein nog moest ontgonnen worden. In 1900 werd het eerste inter nationaal verband gelegd. Moeilijk is spr's arbeid geweest en tweemaal stond hij op het punt om heen te gaan Maar de zaak der arbeiders deed hem mooie aanbiedingen van huiten af slaan. Spr. dankte allen voor de on dervonden liefde en medewerking, als mede voor de aangeboden geschenken de verzekering gevend, dat het schei den hem zwaar valt. De heer J. Vunderink sprak hierna de vergadering toe. Spr. begon met voor de ontvangen uitnoodiging en het toegeroepen welkom, mede na mens zijn echtgenoote, hartelijk dank te zeggen. Spr. wil niet met beloften beginnen. Om kennis te maken is spr. die zijn arbeidsveld ook huiten En schedé heeft, hier gekomen. Het is hem als geboren Twentenaar jen yre.ugd, zich in het brandpunt v^n de textielindustrie te mogen geven aan den strijd der christenarbeiders. Anderzijds voelt spr. nu hij uit den kring d. hoofdbestuurders in Utrecht, alleen naar Enschedé is gekomen, de zwaarte van zijn taak Opgevolgd moet worden een man, wiens naam we ons buiten „Unitas" niet kunnen denken. Spr schetste nader de verdiensten van den in den strijd van „Unitas" ver grijsden fcre-voorztiter. Al i-s de toe stand zeer veel verbeterd, de weg der vrijgestelden gaat nog steeds niet op rozen*. Met kracht wekte spr. allen op, ge zamenlijk te arbeiden aan de verhef fing van den arbeidenden stand, aan de grootmaking van „Unitas." Ónder beding van Gods zegen gaan wij aldus spr. moedig voorwaarts. Chr. Nat. Werkmansbond. Te Utrecht werd gister de 32e jaar vergadering van den Chr. Nat. Werk mansbond gehouden, onder voorzitter schap van den heer P. J. Nahuysen. Deze zeide in zijn openingswoord het te betreuren dat de Synode, hoewel sympathiek staande tegenover het streven van den bond, toch het soci ale werk niet ter hand wil nemen, maar dit uitsluitend aan den bond zelf overlaat. Uit het jaarverslag bleek, dat 12 af- deelingen zijn toegetreden, terwijl er twee den bond- zijn komen te ontval len1. Deze telt nu 172 afdéelingen en 1-1.350 leden. Een telegram van hulde werd aan de Koningin gezonden', waarna ver schillende fondsverslagen werden ge lezen. In de middagvergadering hield de heer Fred. Hartsuiker een inleiding over „Beroepskeuze" welke aanleiding gaf tot een levendige gedachtenwisse- ling. Voortzetting der Staking in de Streek. In een Maandag gehouden vergade ring van transportarbeiders uit Noord Scharwoude en Warmenhuizen is be sloten, om de staking voort te zetten ondanks het feit, dat die te Broek op Dangendijk is opgeheven. DE SCHADUWZIJDE VAN HET AMERIKANISME. Zooals het theater de moraal uit beeldt van de maatschappij, zoo is de reclame een spiegelbeeld van den smaak, of ook van de smakeloosheid, van een land. Het grootste studieveld der reclame biedt wel de Ver. Staten, waar men het gedaan krijgt dat dagbladen ge durende de week 40 pagina's en er Zondags 80 telleh. Het hoogtepunt van hetgeen de Amerikaansche reclame in licht- en kleureffecten te berde vermag te bren gen, toont een avondwandeling over de Broadway in New York. Om den lezer de lectuur aangenaam te maken en met betrekking tot de kostbaarheid van den tijd vatten vele kranten de gewichtige gebeurtenissen als een groep slagwoorden tezamen en zetten de po litiek, de laatste voetbalgebeurtenis sen en de laatste echtscheidingen bont naast elkaar Het tijdbesparen wordt in Amerika zoover gedreven, dat men het publiek den raad geeft, te telegrafeeren in- plaats van te schrijven. Zoo maakt bijvoorbeeld de Telegrafie de volgen de reclame: „Wie schrijft, moet wach ten. Schrijft niet, maar telegrafeert". Profijt trekkend van een woordspe ling, schildert een schoenmaker op zijn uithangbord: „Ik ben weliswaar geen predikant, maar toch kan ik Uw ziel redden". Soul, ziel, heeft n.l. in het Engelsch dezelfde uitspraak als sole, zool. Karakteristiek voor den doorsnêe Amerikaan, is zijn streven naar ont wikkeling met zoo gering mogelijk tijdverlies. Hierop steunend wordt een enorme reclame ontvouwd ter ver breiding van ontwikkelingslectuur van allerlei aard. Volgens die tallooze reclames kan men door het eene boek zich spelenderwijze goede manieren aanleeren, terwijl een ander, getiteld: „15 minuten dagelijks", niet alleen de vereischten voor een goede opvoeding mededeelt en daaraan deelachtig maakt, maar ook den weg toont zoo tegelijkertijd eventjes hoe men zonder moeite 15 dollar dagelijks en dus 1 dollar per uur verdienen kan. Voor de deugdelijkheid vhn het boek waarborgt dan de, naam van den schrijver, die niets minder dan pro fessor aan een universiteit is. En die goed eAmerikanen laten zich door zulke aanprijzingen waarlijk im- poneeren. Terwijl bij ons een derge lijke reclame onsolied en belachelijk gevonden wordt, neemt men ze in Amerika volkomen ernstig op, hetgeen intusfschen wel teekenend is voor de denkwijze van de Amerikanen. Dit volk heeft zich buitengewoon snel ontwikkeld op een weg, rijk met materieèle goederen gezegend. Met de grootsche uiterlijke civilisatie heeft de innerlijke cultuur niet geheel gelij ken tred gehouden. Vandaar die veelal naïeve en bizarre opvatting der din gen, zooals die ook door de Arneri- kaansche reclame tot ons komt. GEMENGD NIEUWS. Mislukte reie. Twee Est- rige en een 20-jarig;e man, warenonJ jders, uir Reval afkomstig, een 18-ja- jangs als verstekelingen met eeiiDuit- sche boot naar Rotterdam gekomen,, Ze «slaagden er in, ongemerkt aan wal te komen en wisten daar ze New- York als doel hunner heimelijke reis 'hadden het stoomschip*Rotterdam! te bereiken, dat hedennacht naar da nieuwe wereld zou vertrekkein. Daar kreeg men ze echter gisteren in del gaten. De manneen werden door dei politie van boord gehaald en ter be schikking (van den .Vreemdelingten- dienst gesteld. Ze zullen ten spoedig! Ste naar Reval worden teruggezonden. Slachtoffers der zee. Tel [Wimereux, bijBoulognle-sur-Mer, wer den zes Engelsche dames, die bij" Tiet' •baden zich te ver in zee begeven had den, door den stroom gegrepen. Met een reddingsboot werden' dria harer gered. Een vierde werd eenigeiy. tijd later als lijk op het land! geworpen. 'Een vijfde slaagde er in, met moeite aan land te komen, waar zij bewus teloos neerviel. Tevergeefs had zij nog gepoogd, haar zuster te redden. Het lijTc van| laatste werd later op de rotsen terug gevonden. i i Vader speelde krijgertje. |Men schrijft aan den Rotterdammer: 't Gebeurde op den Planlagevvegl Vader speelde krijgertje met zijn kroost. Het gewoonlijk nog al dik bevolk'- fe| Plantagetrottoir werd tot speelplaats! Igepromoveerd, nu niet bepaald ten gerieve van de pasSeereride Plantaglei- (bezoekers. Vader speelde zijn rol onberispelijk. Door behendig manouVreeren om'enl (oVter de talrijke voetgangers wist hiji hoewel' niet aan de op- en aanmer kingen van het onthaalde publiek dan toch aan het befaamde „tikje" van zijn nakomelingen te ontkomen, jwat hem onder de geschetste omstan digheden het zwaarste woog. Vader gaat geheel' in zijn spel op,, vergeet zichzelf enblijkbaar ook) twee dikke dames, die jhijf eerst na leen vrij onzachte aanraking opmerkt., De nu niet bepaald aangename ken nismaking eindigt met een gekruide! speech van één der gedupeerde dames. Vader houdt evenwel zijn vegenwoor digheid van geest, weet zich te herstel len enliet spel wordt niet minder (enthousiast ^voortgezet. Even later bengelt onder luide bod ra's een overgelukkige jongen aanéén der panden van vaders waardige jas. Vader tracht de situatie nog te red den, door zich met een geweldiger* acrobaatsprong van het trottoir mid den op aen Plantageweg te verplaac sen vlak voor het wiel van een blijk baar zéér haastig wielrijder. Oók deze ontmoeting was niet bijs ter gelukkig. De wielrijder werd door de botsing van zijn rjjwiel geslingerd, len bekwam nog ai ernstige verwondin gen, die hem noopten, zich op den politiepost aan den Oudendijk te latem verbinden. Als curiositeit dient nog vermeld, dat de krijgertje spelende vader óók! pa deze ontmoeting zijn spel voprt- izette. lOpdier het leem bedolven, fDinsdagavond is op die st'ejelnfa- briiek Helena" te Zeyen'bergen een vrij ernstig ongjeluk gebeurd. Een werkj man, zekere L. Snijders van Lange* Wieg, die een kar teem aan het laden wa3, kon, toen een een grootte massai leem neerstortte, "niet tijdig genoeg Wegkomen met het g;evoIg, dat hyi geheel er onder bedolven werd. Vnjl spoedig had men den man uit zijn benarde positie bevrijd, doch hij hadi lepn lernstige beenfractuur opgteloopen. Zijn linkerbeen was op drie plaatsen gebroken. Klopjachten op wolven. Dje Moskousche Sovjet heeft, naar de» „Izwetija" meldt, een verordening uit- gevaaraigjd, volgens welke de plaatse lijke Sovjets in net gouvernement Mos kou alle medewerking moeten Verled pen aan de personen, die klopjachten ,o p wol ven houden. .Voor eiken gedoo-, (den wolf wordt een premie van 15» tropbel betaald en voor elke wolvin •20 roebel, terwijl, wanneer een nest) jonge wolven gevonden wordt, 5 roe bel voor elk aier wordt uitgekeerd. Ge dood door vree saanja- ging. Een anoniem schrijver,zool melden Londensche bladen, heeft aap) "Scotland Yard een brief gezonden, in hij bekent, "dat hij 12 jaar geiteden een man in een hotel te H'arrogatet idoor vreesaanjaging heeft gedood. Toiendertijd: was de doodsoorzaak als een natuurlijke aangemerkt, doch ideid etails, door den briefschrijver ge geven, doen de politie veronderstellen* laat dei man meer van de zaak at ween dan iemand andere. liet onderzoek, dat indertijdj ge- voerdi werd', was gebleken, dat ae doa( de op cfen ^ïoer' van zijn. kamer was gevonden en dat er een hoeveelheidi 'kalk in de maaig Van het slachtoffer Ikon worden aangetoond, doch dit hadi geen verdenking gewekt. De anonieme briefschrijver vertel Ithains, dat hij naar het hotel gegjaau Was mie>t het doel, den bewusten gasty Idite een vijand van hem was, den (doodsangst op het lijt te jagen. Hij drong 's mans kamer binnen,i richtte een revolver op hem en zeidel hem op angstaanjagenden toon, dat hij moest sterven. De .bedreigde beefde van schrik, en scheen van angst in zwijm te zullen vallen, toen de indringer hem ver klaarde, dat hij hem nog één kansl zou laten. Hijh aaide twee pakjes uit zijn zalq en deed wat witte poeder, dat zij be vatten, in twee glazen water, terwijl hij al dien tpjd zijn revolver opzijn; slachtoffer richtte. „Een ,der pakjes bevat arsenicum", zoo sprak hij. Doe een keus". Del bedreigde dronk een glas leeg zakte in elkaar van doodsangst en was een lijk. Hii was dq$r ptorven, want beide pakjes' bevatten) slechts kalkpoeder. Na de glazen veilig] weggeborgen te hebben, had de indringer verklaard,, dat de hotelgast plotseling onwel ge- Worden en Overleden was. Niemand) Verdacht hem er van, de oorzaak van het plotseling overlijden was. Een dokter te Harrogate heeft thana verklaard, zich nog enkele details van di tsterfgeval te herinneren. jWel had1 men toenmaals vermoeden, dat erieta niet in orde was, doch het post mor- tem-onderzoek leverde geen verdach- ttea anwijzingen op. DE MODERNE PHILEAS PH06G. Het Engelsche^ Bijbelgenootschap, al dus het „Hbld." is een vereeniging, die zich ten doel stelt, het oude en het Nieuwe Testament, overgebracht in an dere talen, over de aarde te verspreiden De secretaris van dit genootschap is wel de grootste globetrotter van thans. Er is geen hoekje op de aarde, hetzij m Australië of America, dat de onver moeide heer W. J. Rome Tiiet bezocht. Hij kent de pampa's van Brazilië even goed als de oerwouden van Centraal Afrika. Ilij voelt zich op de Fidsji-eilan den evengoed thuis, als in de goudgra verskoloniën van Californië. De heer Rome is zestien keer den At- lantischen Oceaan overgestoken. Hij heeft uitgerekend, dat de afstanden, die hij op zee en het vasteland heeft af gelegd, de ongeloofelijke lengte van 9 maal den omtrek van de aarde bedraagt. En Rome is geen Munchhausen, hij houdt niet van overdrijven. Hjj ia zeer waarheidlievend. De secretaris van het Engelsche Bij belgenootschap heeft op z\jn wereld reizen een massa interessante avontu ren beleefd. Hij spreekt graag over zijn tochten in Centraal Afrika en zjjn ont moetingen met Oostersche volksstam men. Zijn wonderlijkste ervaring is die met een, nog onbekenden, zwarten dwergen stam. Deze menschjes wonen in een schier ondoordringbaar oerwoud, zij moe ten, behalve mister Rome, nog nooit een Europeaan hebben gezien. Ze zijn natuurlijk heel schuw, de nietige schep sels, en toen zij 'nreus zagen als den Engelschman, die flink uit. de kluiten is gegroeid, sloegen zij in troepjes op de vlucht. Desondanks lukte het den langen Brit het vertrouwen van de dwergen te win nen, door hun een aantal geschen ken te geven, kralen kettingen, kope ren broches, glasparelen, spiegeltjes, en fin, al die glinsterende, rinkelende en schitterende dingen, waarop .de wilde volksstammen zoo verzot zijn. De klei ne mannen en vrouwen gristeïi gretig naar die cadeautjes en het is aan mistel Rome's vrijgevigheid te danken,, dat z'n leven behouden bleef. Het volkje waar hfj kennis mete maak te, houdt er namenifik vergiftige pijlen op na, waarmee zij hun vijanden doode- lhke wonden toebrengen en de kereltjes die niet hooger dan één meter groeien, raken juist. Ze lfjken op chimpansees en zijn zoo ruw en onbeschaafd als men zich maar denken kan. Deze reismededeelingen zouden onvol ledig zijn, als miseer Rome op zijn zwe** tochten door Afrika niet ook reuzen had ontmoet, en wel 'n'stam, die bezig is uit ïe sterven en niet meer dan een paar duizend vertegenwoordigers telt. De Engelschemissionaris werd door den zwarten koning der reuzen (.Zijne Majesteit Mucina-/ plechtig ontvangen en door de lijfgarde van den vorst fees telijk ingehaald. Deze keurbende maakte op den Euro peaan een kranigen indruk. De mannen waren allen twee k twee en een halyen meter lang. De koning zat op zijn ivoren troon toen hij den vreemdeling ontving. Hij was allerbeminnelijkst, Zijne Majesteit Mucina, en hij was de langste van allen. iHet speet mister Rome niet, dat hit eerst jater vernam, dat deze stam dei' reuzen menschenvleesch als een buiten gewone delicatesse beschouwt en dat koning vMucina in zijn zonnigste humeur is, als hij weet, dat hem aan dea avonddisch een malsche menschenbout wacht. Scheepstij dingen. HOLLAIVD-AiHSïUKA LIJN. WESTERDIJK, Galveston n. R'üam p. 23 Lizard. MAASDAM, New-Orleans, n. R'dant 23 te Havana. SPAAHNDAM, R'dam n. New-Orleans 22 te Tampico. D1NTELDIJK,. R'idam n1. .Vancouver, 23 te Portland. KINDERDIJK, Vancouver n.. R'dam 28 te San Francisco.. NOORDERDIJK, 23 v, R'dam te San- Francisco. BREEDIJK, R'dam n. New-York p. 23 12.55 n.m.) Bishop's GROOTENDIJK, R'dam n. San Fran cisco 20 te Puerto Colombia. SÏOÖSÈV, MIJ. NEDERLAND. BOETON (thuisr.) 24 v. Padang. MAPIA (uitr.) 23 (v.m. 6 u. 51) op 100 mijl O. v. Land's End gesign. ROTTI (uitr.) p. 23 Parim. REMBRANDT (toeristenvaart) 23 V.' Fjaerland. SUMATRA (uitr.) 24 v. A'dam. CELEBES (thuisr.) p. 23 Kaap Vilano. AMBON, R'dam n. Lae Palmas p. 22 Dungenes. KAMBANGAN (uitr.) p. 22 DungeneflS LLom PATRIA (thuier.) 23 v. Sabang. TAPANOELI, 23 v. R'dam te Batavia. PALEMBANG (uitr.) 24 v. Port Said. KEDOE (uitr.) p. 23 Gibraltar. BLITAR (thuisr.) p. 23 Kaap Bon. ÏABANA* (thuis*.) «3 V. P.ort Said,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6