N EUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 24 AUGUSTUS 1926 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. De juiste weg? Bij het „Standaard"-denkbeeld de aanstelling op groote schaal van tijde lijke en goedkoope werkkrachten in ambtelijken dienst teekent „Het Huisgezin" (R.K.) het volgende aan: Er zit iets aantrekkelijks in 't „Stan daard"-denkbeeld. Maar er is toch ook een schaduw kant aan verbonden: deze, dat zoo doende de betrekkingen, die een le venspositie bieden, tot een relatief ge ring getal zullen slinken. En dat, terwijl we nu al werkkrach ten te veel hebben. Er is toch we wezen er reeds meermalen op geen nijpender en dringender vraagstuk voor ons land, dan het vermeerderen der 'werkkrach ten (bij de gestadige toeneming der bevolking) en het niet in dezelfde ver houding vermeerderen der werkgele genheid. Indien er een tekort aan handarbei ders ware, dan zouden wij geen be zwaar hebben te adviseeren: laat een percentage van hen die naar. admini stratieve betrekkingen omzien en zich daartoe voorbereiden, een ambacht kiezen, laat ze timmerman, metselaar, metaalbewerker, typograaf enz. wor den. Maar de werkloozen-statistieken wijzen uit, dat er ook die te veel zijn, en te veel zullen blijven, zoolang we geen lust hebben onze eigen nijver heid te beschermen en aan het buiten- landsche fabrikaat een onberedeneer de voorkeur blijven schenken. 'We hebben hand- en hoofdarbeiders te veel. Gaan we nu in den ambteiijken dienst (en waarom dan ook niet daar buiten?) het aantal betrekkingen, die een bestaan schenken, beperken, dan houden we een nog grooter overschot van werkkrachten over. Het is een betrekkelijk klein kunst je, maar het systeem van de „Stan daard" een 10.000, een 20.000 personen overbodig te maken (men kan in on zen tijd inderdaad tijdelijke en goed koope werkkrachten „te kust en te keur" krijeen, maar waarom?) doen wat moeten die menschen dan aan vangen? Met dit vraagstuk zit men, en wij zagen tot dusver niet. dat de „Stan daard" daarvoor een oplossing aan de hand deed. Wij hebben behoefte aan méér be trekkingen, die een levenspositie ge ven, d.w.z. betrekkingen, waarop men huwen en een gezin stichten kan, en het middel van de „Standaard" ver mindert ze. Ook dit gevoD dient althans onder het oog gezien, voordat men het als den juisten weg aanvaardt. De advertentiekwestie. Wij lezen in de „Standaard": De uitgever van een onzer locale bladen bericht ons, dat hem vanwege den dienst der Spoorwegen door bemiddeling van een advertentiebureau tusschen 29 Mei en 11 September 1925 advertentiën werden aangebo den in totaal voor 660 regels. Nadat eind* Augustus van dat jaar een advertentie geweigerd was, op grond dat er bijzondere Zondagstrei- nen in aangekondigd werden, heeft hij sinds dien n.l. tot Augustus 1926) slechts één advertentie van 25 regels ontvangen, hoewel in een locaal libe raal orgaan in zijn omgeving voort durend wi-1 advertentiën geplaatst Averden. Reizen door de week alleen liberale menschen? KERK EN SCHOOL. ,1 NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar 's-Graven- -deel, C. E. A. J. Gerrits, te Tuiti. (Naar Oud-Loosdrecht, P. F. van Noort, te Zalk en Veecaten. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Bedum, A. Wijn gaarden, te Baarland. Te Oud-Vosse- meer, G. de Jager te Doornspijk. FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamscli verhaal). 58) Het teeken tot het vertrek werd ge geven; trommels en trompetten bra ken los; het leger stapte voorwaarts. Onmiddellijk verhief zich boven el ke rij een aanvoerend gezang; men juichte, men riep, men schreeuwde, men jubelde met uitgelatenheid. Het geschal der trompetten, het geroffel der trommels, hoe machtig ook, moest onderdoen voor het reusachtig ge- druisch der stemmen. Deze wolk men schen geleek veeleer aan lieden, die ter bruiloft gingen, dan aan krijgslie den, die op het slagveld den dood of de overwinning gingen zoeken. Een wijl liet de veldheer de uitspat ting van hoop en strijdlust voortdu ren. Welhaast echter zond hij eenige Oversten in de baan terug, om overal ije grootste stilte te bevelen; hij deed z^lfs het geluid van trompetten en trommels ophouden. Het gerucht verging allengskens, totdat, cle beveldragers de achterhoe de des legers hadden bereikt. Men hoorde niets meer dan de treden der benden op den grond; alles werd stil. Zoo ging men omtrent een half uur •met haastige stappen. (Eensklaps bleef de bende_ruiters,_ Aangenomen: Naar Burum, I. K. Wlessels te Veere. Bedankt:- Voor Nieuwdorp, A. (Wijngaarden, te Baarland. [7 CHR. GEREF. KERK. j. (Tweetal: Te Haarlem, L. de (Bruine, te Zwolle; en D. Driessen, te/ 's-Gravenzande. Beroepen: Te 's-Gravendeel, J Drenth, cand. te Hoogeveen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Na door Da. R'. fa d. Werft van Doorn met een predikatie over 2 Cor. 3 5 en 6 te zijn bevestigd, deed D s. H. Steen Zondag intrede bij de Ge- ref. Kerk van den Helder. PI ij had tot; tekst 1 Cor. 1 23 en 24. Ds. Zwaan sprak den nieuwen lee- raar toe namens Kerkeraad en Ge meente, waarna de schare hem staanl !de de zegenbede uit Ps. 134 toezong. Beroepbaar. De heer R. C. G. Troelstra, cancL. tot den H. Dienst, wonende Lubeck- straat 66 te Den Plaag, stelt zich be roepbaar in de Ned. Herv. Kerk1. Ds. A. G. Sonneveldt. Naar de Standaard meldt, hoopt* Ds. A. C. Sonneveldt, thans met ver lóf verblijvende te Aalsmeer, 1 Sep tember a.s. weder met zijn gezin naari zijn dienstwerk bij de Geref. Kerk van, Argentinië terug te keeren. Godsdienst Psychologisch Congres. Den 13den September a.s. is door* de Godsdienst-Psychologische Studie- iVereeniging te Utrecht een Gods dienst-Psychologisch Congres georga- miseerd. In den loop van dien dag zulleni spreken de heeren: dr. H. Hi. Thou- less uit Manchester, over: „The func tion of the religious attitude"; prot. P. Janet uit Parijs over: „L'extase reli gieus©"; prof. J. Leuba uit Parijs, over „Mystical ecstasy, and the impression; of revelation". Belangstellenden, zoo vernemen; we kunnen op aanvrage bij Joh. van der Spek, Doldersche weg, den Dolder, een introductie tot dit Con gres ontvangen. Uit het Sociale Leven. mieiJÉfll Staking. Gistermorgen is te 's-Hertogenbosch een staking u:-.gebroken bij de siga renfabrikant Franken. Er wordt ge post. De reden is, dat op genoemde i'abriek* voor Je NV. Jordaans siga renfabriek te Eindhoven sigaren wer den gemaakt, waarvoor de heer Fran ken f. 9.75 en f SIM krijgt, terwijl aan loon wordt betaald f 7.75 en f 7.50 en in Eindhoven daarvoor volgens con tract een loon van f 13.60 en f 12.85 wordt uitgekeerd. De wettelijke regeling der C. A. O. Naar de „N. Ct." verneemt, is bin nenkort de indiening tegemoet te zien van het voorstel tot wettelijke rege ling van de collectieve arbeidsover eenkomst. Het ontwerp zal den vorm hebben van een aanvulling van het Burgerlijk \V etLoek en ingelijfd worden achter de reeds in het wetboek opgenomen regeling van het arbeidscontract. De materie zal dn ten hoogste een der tigtal artikelen geregeld worden. Het ligt in het voornemen der re- aeering om, zoo mocht blijken, dat de nieuwe regeling goed werkt, na korter of langer tijdsverloop met een afzonderlijk \.-i.rstel bij de wetgeven de macht te komen tot bi id.-rdver klaring van het stel bepaungen Dat zou dan een zelfstandige wet worden, wijl zij, een publiekrechtelijk karakter met poenale sanctie dragend, niet thuis behoort in het Burgerlijk Wet boek. Het binnenkort te verwachten voor stel zal naast de onderteekening van ri-'ii Minister van Justitie ook die van den Minister van Arbeid dragen. Do Intern a tinale der Christ. Textielarbeiders. Te Antwerpen houdt de internatio nale 'der 'Christen Textielarbeiders haar jaarlijksch congres. TerzelMer- die het leger vooruit was, in den weg staan. De Generaal bemerkte het en hield bet oog met verrassing naar dien kant gericht. Een der ruiters kwéun in vollen draf in de baan teruggereden. Bij den Veld heer genaderd zijnde, sprak hij: „Generaal, ginds is een uitgestrekte vlakte. In de verte zien wij vele vu ren rooken en soldaten dooreenkrie-' len. Er is ook paardenvolk bij; het is een vliegende kolonne. Misschien zijn er meer: de soldaten beslaan wel 2 bunders gronds." De Veldheer deed Bruno teeken, dat hij zijn mannen zou doen staan; al de vendels drongen dichter bij elkaar doch hielden insgelijks stil. Terwijl reed de Generaal met eeni- gen -zijner Stafoversten en met den ruiter vooruit, en ging door eigene oogen de legerplaats des vijands be spieden. Karei uit „de Leeuw" wreef zich de handen en mompelde met blijdschap, terwijl hij voor zijn gezellen heen- en we der liep: „Mannen, ik ruik buspoeder: daar zijn ze! Wij staan vooraan, wij zullen den dans beginnen. Een Sankulot of tien is niet te veel voor mij; als ieder er zooveel neemt, dan zullen er maar weinig overschieten De Veldheer stond bij den boord der vlakte en zag met 'n verrekijker naar den vijand. „Het is een Colonne mobile" zeide Mi tot de Oversten, die^hem hadden tijd viert het verbond zijn 25-jarig be staan. Het werd gesticht in Juli 1900, voor al op initiatief van den heer Th. Hui sing. die leider was van de Christen katoenbewerkers in Twente. De eer ste bijeenkomst had plaats te Aken, waar Nederland vertegenwoordigd was door de heeren H. Verveld, voor zitter en Th. Huising, secretaris van Unitas en door de heeren Engels, Willemsen en Dr. Alph. Ariens, gees telijk adviseur van den R.K. Twent- schen katoen bewerkersbond. De eigenlijke stichtingsvergadering werd gehguden in 1901 te Dusseldorf en weldra waren de meeste landen aangesloten hij het Verbond, dat van meet af aan een groote actie ontplooi de. In 1908 stichtten zij te Zurich het Internationaal secretariaat van Chris telijke vakorganisaties, zoodat de tex tielarbeiders feitelijk ook de grondleg gers zijn geweest van de Christelijke internationale. Het congres en de viering van het jubilé werden gisteren geopend door een ontvangst, op het stadhuis van Antwerpen. Talrijke Belgische en bui- tenlandsche gedelegeerden waren aan wezig, o.a. afgevaardigden uit Duitsch land, Tsjecho-Slowakië, Elzas-Lotha- ringen, Frankrijk, Oostenrijk, uit Ne derland het dagelijksch bestuur* van Unitas en liet bestuur van St. Lam- bertus met den heer v. d. Mees, voor zitter, van den Nieuwenhuizen, secre taris en ter He-urne, verder de heer Serrarens, voorzitter van het I.C.V. Burgemeester van Cauwelaert heet te allen hartelijk welkom in Antwer pen. Hij wees op den strijd der Chris- lijke textielarbeiders voor verbetering van hun lot en op de bepaalde resul taten. Hij hoopte dat het congres vele vruchten zou afwerpen en dat het er toe zou bijdragen- de toenadering tus schen de volken te verwezenlijken. De voorzitter van het I.C.V. de heer Fehren.bach uit Dusseldorf en de heer Carels van de Belgische organisatie dankte den burgemeester voor de har telijke ontvangst. Des avonds had een begroejingsbij- eenkomst plaats, waarbij het jubilé gevierd werd. Naar 't einde van de staking aan den Langendijk? De transportarbeiders te Broek op Langendijk besloten in een gister ge houden vergadering den arbeid te her vatten op de door de groentehande laars vastgestelde bepalingen. De werkgevers zullen dus voortaan het recht hebben eigen leiders of wal- knechts aan te stellen, een recht, waarover de strijd in hoofdzaak liep. Tevens zal een aantal transportarbei ders niet meer in dienst worden ge nomen. zoodat ook. ten aanzien van dit feit de werkgevers het pleit heb ben gewonnen. Van een beslissing der afdeelingen te Noord-Scharwoude en Warmenhui- zen, is ons nog niets hekend. Onge twijfeld zullen deze nu ook wel ge noodzaakt zijn, den stn"op te geven. Het besluit der Broeker transportar beiders is genomen, zonder de hoofd besturen er in te kennen. DUITSCHE INVOERRECHTEN. De directie van den landbouw be richt, dat als gevolg van het Duit- sch-a-Fransche handelsverdrag, dat 21 dezer in werking treedt, ook voor ons land het invoerrecht op alle soorten, graszaad is teruggebracht van 12 mk. ,op 6 mk. per 100 H.L'., voor grovel wortelen (Mohrrüben) van 6 op 5 mk. en voor appelpulp, ook dan, wanneer! zich daarin heele ot 'halve vruchten mochten bevinden, in niet luchtdicht; gesloten verpakkingen, van 10 op 5 mark. Voorts is het tarief ook voor die' bloembollen en -knollen, waarvoor tot dusver nog geen tarief ver! aging aam leenig land was toegestaan, van 30, op 20 mark teruggebracht, op voor waarde echter, dat de invoer in post; pakketten geschiedt met eea maxi mum bruto gewicht van 5 K.G. Hetl maximumgewicht van colli 'druiven, .welke tusschen 1 Augustus en 30 No vember ingevoerd kunnen worden te gen een invoerrecht van 7 mark, is verhoogd van 15 tot 20 K.G. De Tuinderij, deze verlaging vani invoerrechten besprekend, memoreert dat ten aanzien van peen sinds de ini voering der Duitsche Tariefvet m Oc tober 1925 verschil van meening heerscht omtrent de vraag, aan welk invoerrecht de verschillende peensoov- ten waren onderworpen; volgens dei Duitsche Tariefwet was namelijk het 'invoerrecht voor de z.g. Karotten 5 mark per 100 K.G., en voor de z.g. Mohrrüben 6 mark per 100 K.G.; een juiste omschrijving van de eene em de andere soort ontbrak (echter, zoodat er tusschen de Duitsche douane env de Nederlandsche verzenders voort durend strijd heerschte over het te, heffen invoerrecht, welke strijd dea te heviger was, omdat de Duitsche douane onder „Mohrrüben" in het bij zonder de grovere winterpeen reken de; met het'gevolg, dat dus deze peen, die veel lager in prijs is, dan de fijne peen, aan een hooger invoerrecht on- derworpen was. Aan dezen strijd is nu, dank zij. het FranschDuitsche handelsver drag, een einde gekomen, omdat krachtens dit verdrag voer alle peen. van welke soort ook, het invoerrecht op 5 mark per 100 K.G. is vastge steld. Nog aan een tweede dwaze bepaling! is, zegt De Tuinderij, een einde geko men en wel' dank zij het Duitsch Zwitsersche handelsverdrag. Het Duit sche invoerrecht op appelen en pe ren werd verschillend vastgesteld naar gelang zij onverpakt, verpakt in zak ken bij ten minste 50 K.G. of op an dere wijze verpakt waren. Bij verpak! king bij tón minste 50 K.G. bedroeg het invoerrecht 21k mark per 100 kg. in den tijd van 25 September tot 31 December en 12 mark in den tijd vani 1 Januari tot 24 September; terwijl het bij andere verpakking gedurendei het geheele jaar 7 mark bedroeg. He'fl gevolg, was natuurlijk, dat na 31 Da cember niemand meer appelen of pa ren naar Duitschland verzond in zak ken van" méér dan-50 K.G., maar dat ten hoogste 48 K.G. in één zak gela den werd; dan werd immers niet het; recht van 12 mark, maar van 7 mark per K.G. geheven. Natuurlijk brengt echter zulk een plotselinge wijziging! in het verladen gewicht administra tieve moeilijkheden mede; een vlotte! handel is nu eenmaal gediend met zoo weinig mogelijk verandering in! de gebruiken: standaard-sorteering, standaard-verpakking, standaard-maat Standaard-gewicht, het strekt alles teil bevordering van een goeden ön re gel matigen afzet. Het is daarom ook voor ons van belang, dat krachlens het Duitsch—. Zwitsersche verdrag het invoerrecht op appelen en peren, verpakt in zakl ken bij tenminste 50 K!G. bruto, voor den tijd van 1 Januari tot 24 September verlaagd is van 12 M. opi 7 M. Ten slotte heeft het FranschDuit! sche handelsverdrag voor onzen tuin bouw nog dit zeer gunstig glevol'g, dat de certificaten van oorsprong verval! len. Tot nu toe immers genoot Frank* rijk bij invoer van zijn producten in Duitschland niet meestbegunstiging, hetgeen beteekende, dat de Franscnej producten door de maximum Duitschei invoerrechten getroffen voorden; zooi was bijv. de Fransch© bloemkool biji invoer in Duitschland onderworpen aan een invoerrecht van 20 Mk. pen 100 K.G., terwijl de Nederlandsche! bloemkool slechts met 5 'Mk. per 10Q ,K.G. werd belast. Ten einde nu te voorkomen, dat Fransche producten; via Nederland aTs Nederlandsche inj Duitschland werden ingevoerd, eischie de Duitsche douane bij zendingen Ne derlandsche voortbrengselen een cer tificaat van oorsprong. Het Centraal Bureau der Veilingen! is erin geslaagd om inzake, de afgifte! 'dezer certificaten een regeling te tref fen, waardoor een vlot verloop den zendingen mogelijk was. Zooals echten bij ieaeren administratievietn maatre gel, bracht natuurlijk ook deze rege ling van de veilingbesturen moeite em kosten mede en het zal dan ook zeeü algemeen met voldoening worden ver, nomen, dat tusschen Frankrijk en Duitschland een handelsverdrag is tot- stand .gekomen, hetwelk naar onze op vatting aan den „certificatenrommel" ieen ©inde maakt% Krachtens het Fransch-Duitscheliani jdelsverdrag heeft Duitschland nam» lijk voor bijna alle Fransche produc ten de meest begunstiging verleend, 1 zoodat er geen verschil meer is tus schen het invoerrecht, 'hetwelk doot Duitschland op die Fransche produc ten wordt geheveji en dat, hetwelk op de producten van andere landen drukt. Hiermede is naar onze meening do aanleiding voor het eischen, van cer tificaten van oorsprong' ten aanzien van al die producten vervallen. iWiel heeft Frankrijk niet voor af zijn tuinbouwproducten de meestbeguu Btiging verkregen en zijn met name uien, kooI en onverpakte appelen daar van uitgesloten, maar daar de Fran- scne uitvoer van uien en kool naafl Duitschland van zeer weinig betee- kenis is (in officieele Duitsche sta tistiek staat het ^nvoercijfer zelfs niet; eens vermeld), en daar het verschil! in invoerrecht tusschen appelen uit Frankrijk en appelen uii -\ederlancfc slechts gering is (resp. 3 Mk. en 2 v jVIk. per 100 K.Gj en dit dus een ver zending naar Duitschland via Neder land zeker niet loone.id maakt, daar mag worden aangenomen, da: de Duit. sche douane voor deze producten geen certificaten van oorsprong zal eischen Het Centraal 'Bureau heelt zorg ge dragen, deze overwegingen inmiddels onder de aandacht te brengen van da Duitsche douane en van verschillen de expediteursfirma's; reeds mocht hen van eenige grensstations de medqdee- ling ontvangen, dat met deze opvat ting accoorct werd gegaan. i UIT ONZE INDIEN. Regenten naar Nedeiland. Men weet, dat het voornemen be staat, enkele regenten jaarlijks met een studie-opdracht naar Nederland te zenden. Betrokkenen zullen echter, zoo ligt in de bedoeling, van te voren worden gepolst. Zeer waarschijnlijk zal de regent van Batavia één dei- eersten zijn, die zulk een opdracht krijgt. Onregelmatigheden bij het havenbe stuur te Scerabaja. Het verslag van de Rekenkamer be vat volgens Aneta een vernietigend rapport over het vroegere wanbeheer der havendirectie te Soerabaja. Een 1&4&1 vermoedelijk valsche rekenin gen zijn gevonden voor dezelfde werk zaamheden en verrichtingen. De directeur van B.OAV. lichtte den landvoogd na het accountantsonder zoek in, waaruit bleek, dat hoofdza kelijk ten gevolge van het wanbeheer in de jaren 19191920 de administra tie geheel in wanorde was geraakt. De geboekte voorschotten waren in jaren niet verrekend. Definitieve uit gaven liepen door als voorschotten. De bewijsstukken waren geantida teerd en gefingeerd. Boekingen wer den gedaan ten laste van daarmede niets uitstaande hebbende werken. Een Peerless-auto en andere ver kwistingen. zooals afscheidsfeesten, waren uit een geheim p<5tje betaald. Intusschen werd in de laatste jaren ernstig naar verbetering gestreefd. Een tweede „Soeban Ajam"-zaak? De Japansche waarnemende admi nistrateur van Poelau Mandi is gevan kei ijk naar Me dan overgebracht, be schuldigt van ergerlijke kceliemishan delingen en vrijheidsberoovingen. Brand aan boord. Tijdens het bunkeren is Zondagmor gen aan boord van den stoomer der, HamburgAmerika Lijn „Oldenburg", brand in de lading uitgebroken. Luik 3 is onder water gezet. In den namid dag is de brand gebluscht. Het schip wacht op orders. De passagiers zijn ondergebracht in een hotel. Een goed voorbeeld. Een vertegenwoordiger van de „Lo comotief" te Semarang heeft een on derhoud gehad met den afgetreden gouverneur van Portugeesch Timor, Z. E. Raymaindo Meira. Onder mee? interressante bijzonderheden vertelde deze over Portug. Timor het volgende: Het is ook zoo rustig, weet u, van communisten hebben wij gelukkig geen last Af en toe tracht zon'n Chi- neesch bolsjewiek binnen te komen. gevolgd, „waarschijnlijk dezelfde, die Herenthals in brand gestoken heeft, want ik zie er jagers te paard bij en kanonnenZouden wij deze kolon ne pogen voorbij te geraken, of zou hét voordeeliger zijn, haar slag te le veren?" „Ik geloof, Generaal" antwoordde een der Oversten, „dat wij deze gele genheid moeten waarnemen. Wij zijn sterker dan zij; wij zullen voor de le maal in het open veld strijden, en krijgen wij de overwinning, zooals te denken is, onze mannen zullen uit de ze zegepraal een oneindigen moed putten. Dan eerst zullen zij soldaat geworden zijn in den vollen zin des woords, het is 'n onmiskenbare gunst des hemels, dat wij op onze baan de Colonne mobile aantreffen, die te He renthals de snoodste wreedheden ge pleegd heeft. God zelf levert de beulen aan onze wraak!" „En wat is uw gevoelen?" vroeg de Generaal aan de andere Oversten. „Den vijand ontwijken of strijden?" „Strijden! Slag leveren!" antwoord den allen met blijdschap. Een geluid van trommels klonk uit de verte hun tegen. De Generaal bracht weder den ver rekijker voor zijn oog en zeide onmid dellijk tot zijn gezellen, terwijl* hij zijn paard omkeerde en in de baan terug reed: „Komt, spoed gemaakt! De vijand moet ons bemerkt hebben; zijn benden loauén te wapen. Wij mogen ons in de nauwe baan niet laten verrassen. Gaat tot alle vendels des legers, ver wittigt onze lieden, dat men strijden gaat.Beveelt stilte, kalmte en ge hoorzaamheid." De Oversten gaven hun paarden de sporen en renden neygns de verschil- lige benden om de bevelen des Gene raals aan ieder mede te deelen; maar, ofschoon zij de diepste stilte geboden, nauwelijks was de blijde tijding door eenige vendels bekend, of er steegeen donderende zegeschreepw in de hoog te. H'et gansche leger begon te zingen en te juichen; men drukte elkander de handen, men' stuurde allerlei be moedigende uitroepingen van 't eene vendel naar het andere, totdat ein delijk het gejubel een meer verstaan- baren vorm aannam en zamen smolt in een enkelen roep: „Vooruit, vooruit, voor God en'va derland!" Een .spijtige uitdrukking versomber de des Veldheers gelaat, daar hij zijn bevelen miskend zag; evenwel, hij schudde onmiddellijk het hoofd en glimlachte, alsof 't gejuich van strijd lust. en onversaagdheid, dat tegen zijn dank uit de harten zijner mannen op steeg, hem over hun vergetelheid,der» tucht vertroostte. Tot Bruno gaande, sprak hij tot hem op diep doordrongen toon: „Kapitein, wii gaan slag leveren in het openi veld. Zoo ik u de voorhoede toevertrouwde, bet is omdat ik op uw onversaagdheid» steun. Uwmannen^ zullen de eerste kogels des vijands ont-^ vangen. Indien gijlieden aarzelt of wijkt, dan is alles verloren; van u hangt de overwinning af.. Alzoo doet uw plicht!" Bruno stond sprakeloos met het gloeiend oog in de baan gericht; zijn neusgaten waren verbreed en hij hijg de zichtbaar, terwwijl hij met koort sig ongeduld zijn zwaard in de vuist wrong en de voeten verroerde, aisj snakte hij naar het be\ci om vooruit' te gaan. Karei uit „de Leeuw" hoe moedig zelf, aanschouwde Bruno's ge laat met bewondering. De jonge kapitein antwoordde met sombere stem op des Generaals aan beveling: 'Welnu, laat ons gaan. De grond, brandt onder mijn voetenVerlies bet roode kruis niet uit iiet oog. Ge neraal. l' Op het bevel Ides Generaals gaven1 trommels en hoorns het teek-m tot" het vertrek. V, Een nieuw gejuich van liet gansche leger begroette dit' vrooiiik sein. De Franschen hadden het schallend- gerucht van in dein beginne gehoord.1 Zij insgelijks waren blijde, dat zii on^ derweg onverwachts den vijand aanr[ troffen, en zij hadden zich in aller^ haast strijdvaardig gemaakt. Vooraleer de boeren de vlakte be^ reikten, waren republikoinsche sol da* ten reeds tot op de helft'van der. aft

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5