NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 23 AUGUSTUS 1926 ■van een groep van soortgelijke arbei ders, gedeeld door het product van aantal arbeiders en aantal werkuren. Is b.v. voor de groep „geschoolden" het gemiddeld uurinkomen der groo- tere fabrieken te Hengelo 66 (cent), voor de Heemaf bedraagtv dit slechts 60.2. Voor de groep „geoetenden" zijn deze cijifers achtereenvolgens 58 en 50.9; voor de „ongeschoolde" 52 en 46.1. Vergeleken met de best-be talen de bedrijven bedraagt het verschil \yel eens 10 cent. Reeds in het eind van 1924 is van werknemerszijde getracht verbetering in dezen toestand te brengen. Terzelf der tijd kwam evenwel van de zijde der Heemaf een voorstel om de loonen te verlagen. Het gevolg was, dat men overeenkwam gedurende 1925 de loo nen niet te henzien. Alleen werd voor eiken arbeider het aantal vacantieda- gen met één uitgebreid. Nu stond men. ibij den aanvang van dit jaar weder om voor dezelfde moeilijkheden. Na eenige vergeefsche pogingen om ;,tot 1 oonsverhooging te geraken, heeft men ten slotte gemeend de staking te I moeten proclameeren. Met vrijwel al- I gem eene stemmen zoowel der mod er- Ine, katholieke en christelijke, als der ongeorganiseerde arbeiders, is het sta- kingsbesluit genomen. Een zoo groote eenparigheid wekt den indruk, dat er ook nog andere factoren in het spel zijn dan zuiver finantieele. Inderdaad Is dit het geval gebleken. Een der onaangenaam treffende om standigheden schijnt wel te zijn de aanwezigheid van meerdere Duitsche werkbazen aan wie men blijkbaar 'boven de Hollandsche de voorkeur ge geven heeft die niet den noo tigen tact schijnen te bezitten om met hun ondergeschikten om te gaan. Boven dien trachten dezen de productie dus danig op te voeren, dat daardoor de redelijke grenzen overschreden wor den ten aanzien van de men schel ijk e capaciteit. Het optreden, van deze hee- ren heeft veel kwaad bloed gezet. Ook wekt het eenogen wrevel, dat de loo nen eenerzijds laag moeten zijn, ter wijl aan. den anderen kant te veel toe zichthoudend personeel rondloopt wat best gemist kan worden, al is de ver houding dan niet meer als enkele ja ren terug, toen op sommige afdeelin- gen één baas op drie arbeiders te vin den was. Daarenboven is ei en werkne mers ter oore gekomen, dat een divi- denduitkeering over het loopende jaar ,door de directie niet onmogelijk ge acht wordt, terwijl wanneer daarvoor gelden beschikbaar zijn, zij me enen tiet eerst aan de beurt te zijn om door een hooger loon thans ten aeele scha- deloos gesteld te worden voor hetgeen zij de laatste jaren te weinig ontvin gen Ook zonder deze stemming-ver wekkende factoren zou een staking wel niet uitgebleven zijn. 'Wat zi;n nu de gestelde eischen? Deze ziin opge nomen in het aan de directie gestelde „ultimatum" d.d. 11 dezer en houden bet volgende in: 20 pet. verhoogdng der uurloonen van 30 ct. en minder; 15 pet. verhoo ging bij 31 tot en met 50 ct. en 5 cent verhooging hij meer dan 50 ct. p. uur. Voorts hetere regeling van reis- en verblijfkosten voor de „losse" mon teurs, die vrijwel in vasten dienst zijn zoomede een billijke ziekteregeling voor dezen. Verhooging van het over- werkpercentage van 12 Y» pet. tot 26 pet. Ten slqrtte uitkeerrng van vacan- fie- en ziekengelden aan stukgoed- arbeiders naar hun werkelijk verdiend- de, niet naar hun minimum-gegaran deerde loónen. In een ziekteregeling voor „losse' monteurs, mits een jaar in dienst, heeft de directie ingestemd. Ook in verhooging van het overwerkpercen- tage van 12^ pet. tot 17 pet. Verder wenscht zij schijnbaar niet te gaan. Reeds van den aanvang af hebben de werknemers-organisaties naast hun easchen de bereidheid te kennen gegeven tot onderhandelen, mits de directie der Heemaf een eenigszins welwillende houding ten aanzien van het verlangde zou wallen aap nemen. Zoover is men schijnbaar nog niet ge vorderd. Desalniettemin is de horizon voor den Rijksbemididelaardie zich thans met de zaak heeft ingelaten^ niet Bonder perspectieven. Een verstandige maatregel. De Minister van Arbeid, zegt de „Rotterdammer" heeft een verstan dig besluit genomen, dat reeds al te lang ia uitgebleven. In 't kort omschreven komt het hierop neer. De gevallen doen zich gedurig voor, dat een Woningbouwvereniging meer dan één woningblok exploiteert en dat de huur van het eene com plex ruim voldoende is om de exploi( tatiekosten te dekken en zelfs winst te maken, terwijl op een ander deel, in duren tijd gebouwd, verlies wordt geleden, hoewel de huren overmatig hoog zijn. De besturen der vereenigingen wil den dan de solidariteitsgedachte ver wezenlijken en 9telden voor om de huren te nivelleeren: de bewoners der dure en meestal niet de be3te huizen zouden dan geholpen worden door de anderen. Ongeacht of de verschillende com plexen al of niet met rijksvoorschot gebouwd zijn en subsidie ontvangen, werd de vereenigingen niet toegestaan met de winst van het eene blok de abnormale hooge huur van het ande re te verlagen. Ook mocht het te kort op deze wijze niet worden weggewerkt Zoo deed zich practisch het volgen de geval voor. Een vereeniging ex ploiteerde drie blokken. Het oudste duur en met verlies. De andere ge bouwd met rijkspremie leverden bij schappelijke huren winst op. D? vereennüug *teU voor de laatste huren iets minder te verlagen dan gezien de exploitatiekosten moge lijk is en met het overschot de andere huren iets te verlagen en het tekort, dat door Rijk en Gemeente aangezui verd wordt, zelf te dekken. De Gemeente gaat hiermee na on derzoek accoord en alle huren worden verlaagd. Het Rijk échter weigert. Ondanks alle bezuinigingsaspiraties zegt de Minister: De winst moet gereserveerd worden voor later en ik blijf de helft van het verhoogde tekort op het oude blok bijdragen. Blijkbaar besefte men op bet de partement van Arbeid nog. niet, dat we in abnormale tijden leven en dat een uitnemend voorschrift in crisis tijd een dwaze régeling kan worden, Gelukkig wordt dit standpunt thans verlaten. De Minister heeft bericht gezonden, dat batige saldi voortaan onder de noodige waarborgen ook mogen aan gewend worden om tot huumivellee- ring te komen. We achten dit een zeer verstandige beslissing. De hnren der dure wonin gen, in den tijd der hoogconjunctuur gebouwd, moeten en kunnen thans op eenvoudige wijze verlaagd, worden, zonder bijdragen 'van Rijk of Gemeente Conflict in cle haven van Rotterdam beëindigd. Aangezien voor Zondag geen ver gunning was verleend voor overwerk in de haven, is hiermede de aanlei ding voor een conflict van. de baan. Staking bij de motorenfabriek „Bolnes." Daar tot Zaterdag geen antwoord was ingekomen bij den Alg. Ned. Me taalbewerker sbon d van de directie van de motorenfabriek „Bolnes1* on der Krimpen a. d. Lek in zako den eisch tot intrekking van het ontslag van twintig arbeiders, zouden van daag aan deze inrichting de arbeiders in staking gaan. Het conflict omvat tachtig man. Staking te Deurne. In de Vrijdagavond door bet perso neel van de firma Swinkels gehouden vergadering van textielarbeiders is met S8 van de 89 stemmen besloten, het werk te staken. GEMENGD NIEUWS. CHèQUE VAN f 245.000 VER DWENEN? Naar „de Courant" verneemt, werd Zé/terdag op 't kantoor van de Alg. Ind Mij. te 's-Gravenbage van een Ween- sche bank( een aangeteekende brief ontvangen, welke een chèque van f246.000 moest bevatten. Bij opening bleek de brief echter met waardeloos papier gevuld. Men vermoedt, dat de chèque tusschen Weenen en Amsterdam ontvreemd is. De politie heeft de zaak in onder zoek. Omtrent de verdwenen chèque van f245.000 worden nog de volgende bij zonderheden gemeld: Ten postkantore alhier kwam de vorige week een aangeteekend schrij ven binnen, gedateerd 17 Augustus, uit Weenen, waarop als adres alléén voorkwam „Algemeene Industrie Maat schappij Haag." Aangezien er geen- straat of nadere aanduding op den brief stond en bij de posterijen de ge noemde maatschappij niet bekend was wendde men zich tot de Kamer van Koophandel om nadere inlichtingen. Deze gaf toen als adres op een kan toor in de Anna Paulownastraat, waar de post den brief vervolgens deed be zorgen. Hier bleek inderdaad de Alge meene Industrie Maatschappij geves tigd te zijn en de Directeur liet dan ook het aangeteekend schrijven ten postkantore afhalen. Bij opening van den brief, die van oogenschijnlijk ongeschonden lakken was doorzien, trof hij een schrijven aan van een hem onbekende bankin stelling uit Weenen, benevens een ger- sloten enveloppe. In dit schrijven werd de Alg. Ind. Maatschappij medegedeeld, dat inge sloten was een chèque ter waarde van f245.000 betaalbaar bij het bankiers huis Pier son en1 Go. te Amsterdam, ter verrekening van gedane transacties. Toen de directeur de gesloten enve loppe opende vond hij echter in plaats van de verwachte chèque, een velletje blanco papier! Direct heeft hij daarop de politie met het geval in kennis gesteld en tevens medegedeeld, dat de chèque niet voor zijn maatschappij bestemd kon zijn, daar hij niet tot de afzend ster, de Weensche firma, in relatie stond. De politie heeft natuurlijk allereerst Pierson en Co. te Amsterdam gewaar schuwd de chèque bij aanbieding ntet te honoreeren. Zij stelt naar deze ge heimzinnige affaire een uitgebreid on derzoek in. Dat de chèque tusschen Weenen en Amsterdam zou zijn ont vreemd staat nog niet vast. Het is eveneens mogelijk dat de chèque al in Weenen verduisterd is of.dat er in 't geheel geen chèque geweest is! Houtzagerij uitgebrand. Gisternacht halfvier is door nog on bekende oorzaak brand ontstaan in de houtzagerij dei* N.V. Mouw en Pas- senier aan den Korte Muidenveg te Weesp. Het vuur vond in de aanwe zige voorraden hout gretig voedsel. De brand werd het eerst ontdekt door personeel van de gemeentegas fabriek, welke grenst aan het terrein der zagerij. Daar hier 's nachts niet getelefoneerd kan worden, liet uien aan de gasfabriek onmiddellijk de stoomfluit werken, ten einde op die wijze de aandacht der politie te wek ken. Deze WAWSdbuwde dAAH&g brandmeesters, die juist deze week door 't gemeentebestuur geïnstalleerd waren!, en dus hun vuurdoop ontvin gen. Aangezien zich in de omgeving van den brand geen brandkranen be vonden, liet de generale brandmeester de heer J. J. Geesink, den burgemees ter van Weesperkarspel, den heer J. C. F. Bletz, toestemming vragen', om gebruik te mogen maken van do mo tors puit dier gemeente, welke in de fabriek der heer en Geesing is onder gebracht. De gevraagde toestemming werd verleend, waardoor men in staat was het vuur met vier slangen te be strijden. Inmiddels waren de vlam men aangewakkerd tot een vuurzee; de voorraden hout, welke zich in het fabrieksgebouw bevonden knapperden en knetterden, alsof een vuurwerk af gestoken werd. Eerst om 8 uur heden ochtend kon gezegd worden, dat men den brand meester was, hoewel uien nog ruim een: uur water bleef geven. v De groote zagerij is geheel uitge brand; de opgeslagen houtvoorraden buiten het gebouw heeft men kunn-n sparen. De schade kan, ruw geschat, op f 63.090 worden geraamd. Alles is op beurspolis verzekerd. Flesscheuirekkers aan 't werk te Utrecht. Sedert e$pige. dagen is in Harden- foollenstraal te Utrecht een sigaren winkel gevestigd, waardoor in dit an ders zoo rustige straatje, al heel wat opschudding is verwekt. In dezen winkel, dien men den naam van „Ichnaton" gegeven heeft, woont een zekere C. S. met een helper, bei den bij de politie geen onbekenden. Bedeelde S. kocht dezer dagen bij een meubelhandelaar aan de Oude Gracht een ameublement ter waarde van bijna f 500 en liet dit naar zijn nieuwen winkel brengen, waar de be diende dan dadelijk het geld zou ont vangen. Toen de meubeltjes netjes binnen waren, werd de kwitantie even wel niet voldaan. Den volgden dag zou S. wel betalen, doch op het afge sproken, uur was meneer niet thuis. Zoo ging 'tnog eenige malen, doch de meubelhandelaar kreeg geen cent. Bij onderzoek bleek toen. dat S. de meu bels verkocht en geleverd had aan een opkooper in de Zandhofschestraat. De meubelhandelaar kon toen zijn meu bels van dien opkooper terugkoopen voor f 140, hetgeen deze dan ook Oeed. Den volgenden dag gunde S. de klandizie aan een meubelhandelaar aan den Springweg. Daar kocht hij voor de installatie van zijn nieuwe woning eveneens wat nette meubeltjes Niet al te duur, want S. wilde friet verder springen dan zijn stok lang was! De meubels werden wederom thuis bezorgd, doch de kwitantie werd niet betaald Deze meubelhandelaar was spoedig door de buurtbewoners cn door het eerste slachtoffer ingelicht en nam de verstandige maatregel urn het huis 's avonds en 's nachts met zijn perso neel te bewaken, zoodat de meubels niet ongemerkt konden verdwijnen. 's Avonds laat was er wel een be kend opkooper, doch deze verdween ook maar weer, daar de meu bels ongezien het huis niet uit kon den. Dén ganschen nacht duurde ue bewakihg en Zaterdagmorgen hoeft de meubelhandelaar door middel van een aavokaat in kort geding tyeslag op de meubels doen leggen. De zaak is thans in handen van de politie ter verder onderzoek, ook omdat' men zeer ern stig vermoedt, dat S. betrokken is bij ongeveer gelijke handelingen dio eeni gen tijd geleden in een pand aan den Bergweg te Zeist gepleegd zijn. Is dat nu zoo gek? In de drukke straten van Amster dam trok Zaterdagmorgen een wiel rijder de aandacht van iedereen. En waarom? De jongeman bereed een doodgewo ne fiets; een race-fiets met dunne houten velgen en sterk gebogen stuur Zijn tempo was, in de Leidschestraat niet meer dan 10 K.M.; hij hield be hoorlijk rechts en stoorde zich aan de signalen der verkeersagenten. Hij hinderde niemand. Maar zijn uitrusting was van dien aard, dat hij van oud en jong de aan dacht trok èn dat iedereen hem hin derde. Hij droeg namelijk een half langen, beige wollen mantel met bree- de kraag en manchetten van donker bruin homespun, daarboven een ge ruite pet, daaronder een korte broek en leeren beenkappen. Hij was dus, om kort te gaan, gekleed in een keu- rigen damesmantel. Iedereen bleef staan en lachte en bijna iedereen plaatste een opmerking De trampassagiers bifigen tegen de raampjes en gnuifden, karrevoerders riepen: „Moeskops! Hijzelendoorn- Piets! Snoekie!" Een jongeman had om wie weet welke gegronde reden, een beigewollen damesmantel met homespun kraag aangetrokken en fietste door de stad. Is dat nu zóó gek? vraegt de „Tel." Stadhuis verbrand. Een hevige brand, ontslaan door onbeken de oorzaak, heeft hei geheele stadhuis vernield van Annouay (dep. Ardèche, Z O Frankrijk). De bibliotheek, óie meer dan 30.000 werken en tal van manuscripten van groote waarde be- vct, ging in vlammen op. De archie ven van den burgerlijk?» stand wer den gered. Een levende ijswafel. Een ongewoon verkeersongeluk, dat den toeschouwers in weerwil van de hachelijke positie van het slachtoffer, een gullen lach ontlokte, had dezer da gen plaats bij Guildford. De bestuur der van een overdekten ijs wagen raak te blijkbaar een oogenblik do kluts _kwi.it, want inen zag, hoe hot niet wetend welken kant te gaan, een paar bokkesprongen maakte en ten slotte in galop naar de berm van den weg reed. Dit had tot gevolg, dat de ijswagen duikelde, met zijn bestuurder, die hals over kop in den ijs-ketel terecht kwam terwijl de vanilleschelpjes een waar dige lardeering vormden voor dezen levenden ijswafel. Een politieagent redde den man uit zijn koude positie. Zich r ij k g e b e d e 1 d. Te Man Chester (Engeland) is op 74-jarigen leeftijd een vrouw overleden, die tij dens haar leven uitsluitend van bede larij leefde. Bij het opmaken van den inventaris vond men tusschen haar matras en het hoofdkussen een be drag van meer dan f 100.000. liet bleek tevens dat z:.j op 30-jari gen leeftijd van haar vader een be drag van f 10.000 geërfd had. 'Autoibus giekante ld. Zater- idagmorgien heeft te Valkenswaard een; autobusongeval plaats gehad, dat be trekkelijk nog gunstig is af gel ooipen. lElketn morgen passeeren twee autobus sen met Belgisch werkvolk, werkzaam jou de Karei' I S igarenfabriek'en1 tel Kindhoven. Dien oelitend omstreeks 7 uur reeldi ide autobus van Heylen voorop, terwijl ld ie van N ieuwenhuyzen volgde. Opl Öen E ind hovenschen Weg gekomen,, vlak voor den spoorweg-overweg, dus] tnog binhien de kom der gemeente,, wilde de achterste autobus de eerste passeeren. Vermoedelijk werd niet vol doende uitgeweken, zoodat de tweedei bus de andere bij het linkervoorwiel aanreed, met het gevolg,- dat de chauf feur het stuur kwijtraakte en de wagen (omsloeg. De bus werd geheel ver nield. Van de ongeveer 20 inzittenden) iwerden 8 personen gewond, waarbij twee nog al ernstig, doch niet gevaar1 lijk. Onder de gewonden bevinden zich twee meisjes. Gelukkig werd niet! ■hard gereden. Alle gewonde personen zijn afkom stig uit het Belgische plaatsje Neer- pelt en zijn per auto naar hun wo ning vervoera. Des verdwenen deu rwaarder. De verdwenen gemeenteJdeurwaar- 'der H. te Sittard, die, zooals men zich herinneren zal' ongeveer 3 maan den geleden met 'n bedrag van f lOOQ aan gedode gelden spoorloos verdween! is Vrijdagavond laat te Sittard uit Duitschl'and teruggekeerd. Bij den wn. lont vanger F. vroeg hij om brood1 eni (koffie. Nadat de heer F. de politie! Van den terugkeer van H. had in| Ikennis gesteld, werd de lang gezoch te! 's nachts noig gearresteerd; Ernstige b'oitsing. Bij hetl passeeren van de brug over 'de ITioo- gieveensche vaart te Meppel werd gis- iter morgen dö stoomtram uit de rich ting 'HaVielt-e zijlings in volle vaart aangiereden door den auto van dent heer S. uit Staphorst, ten gevolge Waarvan de locomotief 'dwars over den) Weg kwam te staan en 'de voorste per sonenwagen mede ontspoorde. De heer S. werd ernstig door glasscher ven verwond. De auto werd in elkaar! gedrukt, terwijl ook de tram veel ma- terieele schade ondervond. Het ver keer ondervond van dit ongeval zeer veel hinder. Een gelukkige vergissing Te Schoonhoven was het Vrijdag middag halfdrie op de Haven een bui tengewone drukte. Het vierjarig klein zoontje van den heer Vermeij, dat met zijnouders daar logeerde, zou zijm verdronken. De omroeper liep bij bekkenslag, ,den volke te verkonden, dat er een) kind vermist werd. .Van alle zijden) stroomde het publiek toe, de moedert van den knaap geraakte buiten wes ten, het was een consternatie van be lang. Die werd nog verergerd doordat! de grootvader gekleed in de havenl sprong en daar rondplaste en geregeld! pnderdook, daar hu in de meening verkeerde, dat de kleine te water zou( liggen. Toen kwamen goede buren, die al tijd beter zijn dan verre vrienden, pn ide gcjdachte, om 'de familie er efeiijSl (opmerkzaam op te maken, dat de 'klei ne jongen misscnien werergens wegge tronen Kon zijn. "Men gaf acht op uien raad, doorzocht nog eenis het geheelej huis en vond toen den jongen slapen de' in, een kast. 'Onbewust van; de druk te die :er om hem gemaakt werd, sliept hij er den slaap des rechtvaardiglen., Vol' vreugde bracht men het kind, naar zijn moeder, die buiten zichzleilil van blijdschap was. Toen naar buiten| waar uit het verzamelde publiek een] hoera opging over dezén gelukkigen: afloop. De grootvader kroop uit de haven,, de moeder was getroost en de kleine! vermiste mocht dien dag zooveel zoe tigheid eten als hij maar lustte. Branden. Zaterdag is door] onbekende oorzaak de groote boer derij van den heer A. Snijder te Nieu- weschool geheel afgebrand. Door onbekende oorzaak is Za terdag te Kollumeriand de arbeiders woning van G. v. d. Bij geheel afge brand. Van den inboedel is niets ge red. Alles was verzekerd. De smederij met woon- en winkel) huis van C. Rentenaar te Veemhuizen„ is geheel afgebrand. Landbouw gereed schappen en ongeveer 15 rijwielen wer den een prooi 'der vlammen; alleen Ichö brandkast kon worden gered. Men vermoedt, dat de brand ontstaan vu door kortsluiting. Gestikt. Een driejarig kind heeft in de ouderlijke woning aan dei ICrooswijkschestraat te Rotterdam een] Stuk watten ingeslikt. Toen de moe der in de kamer kwam lag het kind,, zooals zij meende, bewusteloos. On- (middellijk werd een geneesheer ge haald, doch deze kon slechts den dood Jdopr v^jsrikkoSg coaatateeren. Glazuur op beton. Het beten is voor den ingenieur 'en (len architect wel het belangrijkste ma teriaal van dezen tijd. i ^een' Z!Ch dan ook bijna voor al les. Men maakt er niet alleen fundeerin gen palen, vloeren en kappen van, doch eveneens ramen, brandkasten, zelfs stoe len en tafels. Voor verschillende doeleinden wordt een uitgebreide toepassing nog belem merd door de oppervlakte-behandeling °S ™0rin heeft men den laatsten ujd zulke groote vorderingen gemaakt, dat er voor de toepa^ing van het ma teriaal bijna geen grenzen meer zijn, Len procédé, dat in deze richting 'n groote schrede voorwaarts beteekent, is liet aanbrengen van glazuur op beton. Zoo worden in Nederland b.v. beton nen schoorsteenmantels vervaardigd, waarop een koud gekleurd glazuur aan gebracht wordt in elke gewenschte tint en waarvan de prijs belangrijk lager is, dan van andere materialen, waarvan men in den regel schoorsteenmantels maakt, uitgezonderd wellicht hout, dat echter voor dit doek als minderwaardig is te beschouwen. [Vooral op het stelloon van deze uit slechts enkele deejen bestaande, man tels wordt belangrijk gespaard. Het aanzien doet niet voor manteit van ander materiaal onder en vooral, wanneer bekwame ontwerpers den vorm cioncipieeren, kan een geheel worden verkregen, passend in elke omgeving, te meer waai* men hier de kleur geneel in de hand heeft. Behalve voor schoorsteenmantels, jopent het procédé nog tal van mogelijk heden. We denken daarbij aan gegla zuurd betonnen vensterbanken, raam- omlijstingen, badkuipen, gootsteenen, enz. Ook de tegellambrizeenng kan ver vangen worden door een bespuiting met het glazuur; hierbij wordt een naadloos, glaif en glanzend oppervlak verkregen. Naar het zich laat aanzien, ligt hierin vcor het procédé een uitgebreid terrein open, gezien het streven in de moderne bouwkunst naar naadlooze vlakken en kleur, die de ontwerper naar eigen keu ze kan bepalen en hem dus onafhanke lijk maakt van de kleuren der natuur-- lijke materialen. Bovendien is de prijs zoo verbluffend laag, dat, wanneer de practijk bewezen heeft, dat het glazuur beantwoordt aan hetgeen men ervan mag verwachten, het toepassingsgebied onbegrensd kan wor den genoemd. INGEZONDEN. (SuilM wrantwooraelijkhaid der RedMtftk) Hoe ons Gemeentebestnur zijn eigen ruiten inslaat en die van anderen. Het gemeentebestuur van Noordwijk niet genoeg hebbend, aan de invoe ring van een bouwverordening en een uitbreidingsplan, dat te veel ingrij pend is, (één van de oorzaken, waarom te Noordwijk aan Zee slechts een paar huisjes worden gebouwd en geen villa's) wil thans invoeren een bad- gastenhelasting en tot overmaat van ramp begint ook de forensenbelast. op te duiken, voor badgasten. In Noordwijk-Binnen worden zoo goed als geen woonhuizen en schuren gebouwd. Wanneer zal men toch eens gaan begrijpen, dat Noord wijk een dorp is en de vreemdelingen niet verplicht zijn hier te logeereri Pat wapneer dit alles wordt doorge voerd zij Noordwijk den rug toekee- ren en naar Domburg, Bergen of Zandvoort of naar België trekken". Hoogachtend Uw .dw dn. p. p. van santen: Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. VOLENDAM, 21 (y.m.) v. R'.'lam te New-York. BILDERDIJK, 19 v. Baltimore n. R'dan) DRECHTDIJK, Vancouver 11. R'dam via'Liverpool 20 (2.15 v.m.) 825 mijl Z.Z.W, v.-Valentia. NIEUW AMSTERDAM, R'dam n. New York 19 (6.55 n.m.) 140 rpijl Z.W, v.- Valentia. BOSCHPIJK, Norfolk n. Newcastle p. 20 Dungeness. LOCHGOIL, R'dam n. Vancouver 19 Beachy Head. NESSIAN, 19 v. Philactolpliia n. Nor^ tolk. H HOLLAND—WEST-AFHIKA LIJN. ALBIREO, 18 v. FTreetown n. Conakry. HAARLEM, 18 v. Freetown n. Sek- kondee. REGGESTROOM (uitr.) 19 te KotonoW, RIJNLAND (thuisr.) 20 te Accra. IJSTROOM, 20 v. Port Harcourt n, Degarna. DJOCJA (uitr.) 19 (10.33 n.m.1 40 mijl O. v. Niton. KON. HOLLANDSCHE LI.OYD. ORANIA (thuisr.) 21 te A'dtvn FLANDRIA, 20 v. Buenos Ayres n. Amsterdam. WATERLAND, 21 v. Antw. te Bre merhaven. ROTTERDAMSCHE LLOTB. KEDOE (uitr.) p. 20 Ouessant., DJAMBI (thuisr.) p. 21 Suez. MEDAN, 21 v. Kurrachee te Hall. PATRIA (thuisr.) 20 v. Singapore. SLAMAT (uitr.) 20 v. Colombo. TOSARI (uitr.) pass. 20 Dungoueses. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. MAPIA (uitr.) 21 v. IJmuiden. MADOERA (thuisr.) 20 v. Colombo. PRINS DER NEDERLANDEN (uitl\> 20 (6.36 vin.) 85 mijl Z.O. v. Land's End. J AMBON, 21 y. R'dam n. Las Pataas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6