CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Godsdienst en Staatkunde JAARGANG ZATERDAG *1 AUGUSTUS 1926 ♦NUMMtR 1905 CHE CODRANT ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert «n tiën par regel 22"/» cent Ingezonden Mededeellngen, dobbel tarief. Bi) contract, belangrijke reductie. Kleine advert en tiën bij vooruitbetaling van ten hoogete 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Dit nummer bestaat uit TWEE Biarien. EERSTE BLAD. Het is een oude dwaling, dat gods dienst en staatkunde eigenlijk niets met elkaar hebben uit te staan. Het liberalisme heeft voortdurend gepoogd de religie naar de binnenka mer te verbannen en het socialisme heeft zich in dit opzicht een echte {dochter van het liberalisme getoond. De bekende leuze ^.godsdienst is pri vaatzaak" beteekent niets anders dan dat het socialisme officieel met den godsdienst niets te maken wil hebben, dat de religie voor haar niet de min ste heteekenis heeft en dat zij ]ret die nen van God hoogstens als een per soonlijke uiting kan waardeeren. Nu moet men echter niet meenen, dat alleen en uitsluitend in deze 'kringen het verband tusschen goJs- dienst en staatkunde wordt geloo chend. Was dit het geval,' dan zou het er op politiek gebied voor ons nog vrij gunstig uitzien. Wanneer allen die den Christus be lijden en die Gods Woord in waarde houden, van het nauw verhand tus- •schen godsdienst en staatkunde over tuigd waren, dan zou niet alleen de beteekenis van den godsdienst in het politieke leven meer tot uitdrukking komen, maar dan zouden we ook over weinig belangstelling in het politieke leven, waardoor thans onze. kracht wordt verslapt, niet hebben klagen. Dan zou er zijn een opgewekt poli tiek leven en zou er geen enkele re den zijn ons voor de toekomst, met name wat betreft de komende staten- en raadsverkiezingen, bezorgd te ma ken. Dan zouden de propagandisten toe- stroomen van alle kanten, over ge brek aan financieelen steun zou geen klacht rijzen en onze Christelijke pers zou een invloed kunnen uitoefenen, als nooit tevoren werd aanschouwd. Maar zoo is 't niet, helaas. Velen, voor wier godsdienstig leven men niet anders dan eerbied kan heb ben, gevoelen niet de minste roeping ook op staatkundig gebied hun in vloed te doen gelden. Zij doen niet, zooals 't dan heet', aan politiek. De staatkundige actie laat ben be trekkelijk koud. Nu Ja, zij zien niet graag, dat de partijen des ongeloofs triumfeeren, maar van een krachtig pogen om dit te verhinderen is bïï hen geen sprake. Aan het brengen van offers van per soon lijk en en geldelijken aard, zjj den ken er niet aan. Hun tijd achten zij te kostbaar voor de politiek en hun geld kunnen ze beter voor andere doeleinden gebrui ken. En wat de Christelijke pers betreft, ie weten precies wat er aan mankeert en welke fouten de personen die daar aan hunne krachten geven aankleven, maar verder hebben ze daarvoor niet de minste interesse. Komt het niet voor, dat zelfs voor aanstaande mannen, kerkelijke ambts dragers, verklaren in de z.g. neutrale of liberale pers niet het minste ge vaar te zien? Komt het niet voor, betrekkelijk veel zelfs, dat in Christelijke gezin nen, bladen als „De Courant" en an der, die door het .ontplooien van het neutrale vaandel reeds eiken band tuis schen godsdienst en staatkunde loo chenen, vrijwel de eenige lectuur vor men? Dit zijn treurige feiten die er op wij zen, dat men niet beseft de hooge be teekenis en het allesomvattende ka rakter van den godsdienst en dat men evenmin oog heeft voor de eigenlijke beteekenis van de staatkunde. Dat de godsdienst een universeel karakter draagt, welks invloed van geen enkel gebied geweerd kan wor den, moest eigenlijk geen betoog be hoeven. Het volgt toch regelrecht uit het wezen van den Christelijken gods dienst. Gods Woord spreekt ons van eei. almachtig God, die alles heeft gescha pen om zijns zelfs wil en leert ons, dat het dienen van God hierin bestaat dat wij God den Heere liefhebben met geheel ons hart, met geheel ons ver stand en met alle krachten. De godsdienst werpt ook een zegen af voor den mensch, zoowel in dit als in het toekomende leven, maar ze be staat niet om den mensch, maar om God. Niet God is er om zijn schepping, maar de schepping is er om Gods wil Vandaar, dat alles wat adem heeft to Gods Woord wordt opgeroepen Jee. Heere eere te geven, en dat alle schep sel wordt opgewekt den naam des He eren te loven. Allereerst en allermeest dient ge zocht het Koninkrijk van God, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn. Er is daardoor in het leven mets, dat aan den invloed van den gods dienst kan worden onttrokken. Er is geen enkel levensterrein waar van gezegd kan worden, dat de gods dienst daar geen invloed heeft uit te oefenen. En niet anders is het op 'tgebiod van de staatkunde. Het is God die de Overheden heeft ingesteld om der zonden wil. Er is geen macht dan van God. Door Hem regeer en de Koningen. Hij is het die de natiën het aanzijn heeft geschonken. Ze bestaan alleen om en door Hem. Ze zijn Zijn eigen dom. Daarom hebben deze volken te be staan voor Zijn eer en te vragen naar zijne ordinantiën. Zoo alleen is goed beschouwd, een ordelijk staatsleven mogelijk. Als de Overheid niet wordt erkend als door God ingesteld, maar als zij beschouwd wordt als slechts een men schelijke vinding, dan is ook geen Overheidsgezag bestaanbaar. Want waarom zou een mensch zich buigen voor het gezag dat anderen zich aan matigen? Maar 't wordt anders als wij erken nen dat de Overheid regeert bij de gratie Gods; dat zij door God is inge steld als zijn dienaresse om het woe len der zonde te beteugelen en het recht onder de menschen te handha ven. Alleen met deze belijdenis is eert goed geordend staatsleven mogelijk Daarnaast echter legt deze belijde nis ook hooge verplichtingen op. Zij is absoluut onvereenigbaar met onverschilligheid ten aanzien van het staatkundige leven. Als de Overheid waarlijk is een in strument Gods, dan hebben wij al het mogelijke te doen om dit instrument aan haar heilig doel te doen beant woorden. Dan zijn we niet klaar met de be tuiging, dat de politiek ons niet inte resse ert en dat bet ons koud laat wat er op dit gebied voorvalt, maar aan zien we de staatkunde als een deel van onzen godsdienst. Dan zullen we trachten God te»die nen/, door ook het staatkundige leven aan zijn heiligen wil te doen beant woorden. Dan zal het onze bede zjjn, en die bede zal prikkelen tot activiteit: „Uw naam worde geheiligd. Uw koninkrijk kome, Uw wil geschiede", ook in het staatkundige leven. Ctomeenterekening 1925. Verschenen is de rekening der in komsten en uitgaven van de gemeen te Leiden voor den dienst 'van 1025. De eindcijfers hebben wij reeds eeni gen tijd geleden medegedeeld; thans laten wij hier enkele bijzonderheden volgen. Allereerst blijkt uit deze rekening dat van vroegere diensten werd ont vangen een bedrag van f 1043977,12 K, waarvan echter f225000 op den dienst 1926 werd overgebracht. Hoofdstuk II Algem. Beheer, wijst een ontvangst aan van f 223247,90^, waartegenover een uitgaaf staat van f32.1007.38. Deze uitgaven waren be groot op f 338894.06 J-». De uitgaven van Hoofdstuk III Al- gemeene veiligheid waren begroot op f 588782.0914, terwijl uitgegeven werd f569270.6714, wat hoofdzakelijk een gc volg is van het feit, dat de uitgaven voor de politie belangrijk lager waren dan geraamd was. Tegenover deze uitstond een, ontvangst van Hoofdstuk IV, Volksgezondheid ver meldt als uitgaaf f91518,22, geraamd was f 108468.59 H. Op deze rekening is echter nog verschuldigd een bedrag van f 7474.00 14. Aan inkomsten kon voor dit hoofdstuk worden genoteerd f85784.35. Voor Volkshuisvesting, Hoofdstuk V werd in tot. uitgegeven f763141.34, terwijl nog f35263.63 verschuldigd is. Hiertegenover staat echter een ont vangst van f684766.92. De uitgaven voor Openbare Werken, Hoofdstuk VI, waren geraamd op f 670017.91 Uitgeg. werd f641737.95. De ontvangsten voor dit hoofdstuk bedroegen f224509.47. De eigendommen niet voor den open baren dienst bestemd (Hoofdstuk VII, bedroegen f 97375.97. Geraamd was f 98316.45 14. De ontvangsten voor dit doel bedroegen f 90297.6314. Hoofdstuk VIII heeft betrekking op onderwijs, kunsten en wetenschappen. Voor het openbaar gewoon lager on derwijs werd uitgegeven f 608450.69, terwijl geraamd was f 687764.57 h. Voor dit doel werd in totaai ontvan gen f440287.36. Aan schoolgeld werd ontvangen f 19458.39. Het openhaar vervolgonderwijs vor derde een uitgaaf van f 9406.01. Ont vangen werd v. dit onderdeel f474.63. De uitgaven voor het openbaar uit gebreid lager onderwijs bedioegen f 103105.32Deze uitgaven waren ge- raanld op f 110977.80. De ontvangsten bedroegen f 74898.13. Voor het openhaar buitengewoon la ger onderwijs werd uitgegeven f 36106 Geraamd was f 36244.91. De inkomsten voor dit doel bedroegen f 25267 20 34 Het openhaar voorbereiden i lager onderwijs vorderde een bedrag van f 68108,66, terwijl geraamd was een uitgaaf van f 73947.3034. De inkomsten Voor dit doel bedroegen f4412.5914. De kosten van het bijzonder lager onderwijs bedroegen f 179043.43, ter wijl geraamd was f227452.82. Voor dit doel werd ontvangen f37094.81, w.o. een bedrag van f 33883,94 voor school geld. Het bijzonder vervolgonderwijs eischte een uitgaaf van f 8007.35. Voor het hijzonder uitgebreid lager onderwijs werd uitgegeven f 19248,47. De uitgaven waren geraamd op f 25924.56 la. De ontvangsten voor dit doel bedroegen f 8011.47. Voor het bijzonder buitengewoon la ger onderwijs werd uitgeg. f21251.01 Dn ontvangen f 273.65. Verder werd nog voor het lager on derwijs in het algemeen uitgegeven f9702G,2814. Deze kosten waren ge raamd op f 102095,70. Ontvangen werd voor dit doel f46157.66. v (Slot volgt). Leidsche Winkelstand. De heer J. Pontier, boekhandel J. du Pon, Haarlemmerstraat, heeft zijn zaak verbouwd en uitgebreid en deü gerestaureerden winkel heden geopend Reeds lang werd de behoefte aan meer ruimte door den tegenwoordigen firmant gevoeld, 'voornamelijk door vermeerdering van artikelen, welke rechtstreeks of zijdelings aan den boekhandel verwant zijn. De heer Pon tier wachtte echter met de restaura tie zijner zaak tot de vacantie, de stille tijd in den boekhandel daar was om, nu zachtjes aan de tijd van werken en studeeren weer aanbre-ikt, voor zijn cliëntele gereed te zjjn, en, meer dan totdusver, volledig gesor teerd te zijn. Door bijtrekking van een naast den winkel gelegen garg is de ze aanmerkelijk vergroot, evenals de etalage, welke circa een M. in breed te gewonnen heeft. De stofvrije etalagekast is geheel vernieuwd en bergt een schitterende collectie boeken, bijbels, kerkboeken, etsen, schilderijen, enz. En wat men mogelijk in de etalage niet vindt, treft men in ieder geval binnen aan. De geheel nieuwe betimmering in eikenhout en waar noodig opnieuw beschilderd, maakt een rustigen, dege- lijken indruk en lokt zeer tot koopen uit. In stofvrije kasten zijn een me nigte van boekwerken, fijne kerkboek jes en bijbels, benevens etsen, teksten en schilderijen, orgel- en pianomuziek geëtaleerd. Mien kan bij den heer Pontier thans te kust en te keur,en overtuige zich daar eens van, door den jongen fir mant met een bezoek te vereeren. Wij wenschen den heer Pontie/veel succes in zijn vernieuwde zaak] Vermelden we nog dat ter gelegen heid der heropening tal van mooie bloemstukken werden aangeboden, en dat het schilderwerk werd uitgevoerd door de fa. Lezwijn en Veerman, de betimmering door de fa. Van Dijk en de aanleg van electriciteit door de fa. Zwart. Woningbouw ver. „Ons Doel." Gisteren, Vrijdag maakten een 50- tal kinderen van de leden van boven genoemde Bouwvereen. een vacantie- uitstapje. De reis ging naar Noordwijk, waar eenigen tijd vertoefd werd en ver schillende tractaties plaats vonden. Vandaar ging het door de duinen naar Katwijk, waar verschillende spe len werden gedaan, pootje werd ge baad enz. enz. Bij de verschillende gehouden spe len werden aardige prijsjes gewonnen. Te Katwijk werden de kinderen even eens onthaald op limonade, versnape ringen enz. waarna len slotte de vuur toren werd bezichtigd. Zeer vergenoegd en voldaan togen de kinderen om ongeveer 7 uur huis waarts. Patr. Jeugd-Centrale. De P.J.C. afd ..Hestia" heeft Don derdag j.l. op hatr tocht naar Haar lem, Overveen en Zeebad Bloemen- daal ulitstekend veer getroffen. Onder de stralen van een heerlijke ochtendzon werd te pl.m. 8 uur per trein naar Hatrtem gestoomd. De stemming kwam er al direct in en geestdriftig klonk het op van het: „Schoon ideaal; het doel waarnaar wij streven, Is er het „Vaardig en 9terk tot Gods Eer." Wel toegerust voor den strijd van het leven, Zoo vind Oud-Holland zijn kinderen weer. Te Haarlem den trein verlaten heb bende, was het eerste doel de Hout. Op de Groote Markt werd voor het standbeeld van Koster even halt ge houden om te wijzen op de St. Bavo, en het voormalig grafelijk kasteel, thans stadhuis. Door de groote Hout straat en Houtpoort werd al 3poedig de Hout bereikt. Wat een pracht van boomen. Daar het nog vrij vroeg op den dag was, stil en daarom des te bekoorlijker. Hier werd even balt gehouden om een kwartiertje te rusten en te genie ten van het schoon dat een tempel van ongekorven hout hun bieden kan die er oog voor hebben. Onder vroolijk gezang werd de wandelstaf weer op genomen en ging het over Elswoud naar Kraantje Lek, hetwelk te pl.m. 11 uur bereikt werd. Gelukkig! Het verlangen naar de ontspanning was ook zoo groot en daarom leek de weg zoo lang. Heerlijk 't zitje. De boterham met melk of limonade deed de rest De moeheid was spoedig vergeten; het stroomde naar schommel en wip. Wat hebben ze genoten. De minder vurigen onder 't gezelschap gingen de Blinkert beklimmen, om daar te ge nieten van het schoorie vergezicht. Hier was het toch dat „Witte" de zoon van der „Keerlen Goi" ie gelief de Leeuwenbanier weer plantte in 1304 toen: „Geweld dreigde in bangen strijd 't ontrukken wat God hen eens door de vaderen schonk?" Beneden, bij den bekenden hollen hoorn, werd een kiek van de groep ge maakt die voor allen een blijvende herinnering zal zijn van dezen heer lijken dag. Te pl.m. half twee kwamen twee toerauto's van de firma Bachins voor. die ons gezelschap in een half uur brachten door een prachtig duinland schap naar Zeebad Bloemendaal. Zoo iets als Wassenaarsohe slag, alleen iets meer gecultiveerd. Natuurlijk eerst pootje baden. De leider achtte het echter raadzaam dit spel spoedig te staken. Het werd er niet warmer op en daarom zochten allen een beschut plekje in 't duin, waar door allen het bramen zoeken in beoefening werd genomen. Te pl.m. 4 uur zochten ze 'n zitje in het gezellige theehuis van Dijkstra, waar de inwendige mensch nog eens werd versterkt en opgefrischt, de ou dere meisjes natuurlijk het toilet gin gen verzorgen er\ van waaruit om 5 uur de twee toerauto's „Hestia" weer te Haarlem op den trein brachten, zoodat te 6.30 Leiden weer werd be reikt. Genoten hebben allen en afge sproken werd: dat doen we weer. Hestia, beeld uit het verre verleden, Teeken van levensbezieling en kracht, Onder uw vlag willen wij in het heden 't Lichaam versterken voor roeping die wacht. Meisjes waakt op; komt onder onze vanen; 't Vaderland slaat op u wachtend het oog, Heffen wii saam, met haar golvende banen, Hestia's vaandel met geestdrift om hoog! DE BRUIJN. De beer Ir. L. Montenius alhier is aangesteld als ingenieur bij den dienst der Zuiderzeewerken. In zijn smederij aan de Doeza- straat heeft gistermiddag de smid J. L. A. M. een trap gekregen van een paard, dat hij bezig was te beslaan en daarbij plotseling met de beide achterpooten naar hem sloeg. De smid klaagde over pijn in den buik en een dij. Hij werd door de knechts naar zijn boven gelegen woning gedragen, waar dr. Dr. van den Eerste Hulp dienst bem onderzocht. Deze consta teerde kneuzingen aan een rib en een dijbeen. Een wielrijder. W .H. H. die, van de Haarlemmerstraat komende, naar de Prlnse©8ekade wi'lde, werd gister middag aangereden door een luxe auto, met het gevolg dat zijn rijwiel ernstig werd beschadigd. Verhaal zal echter niet gemakkelijk zijn. daar de autobestuurder doorreed. Deze week werd door eenige Jon ge kerels lood te koop aangeboden bij den heer v. W. aan de Zijdgracht. De politie herkende de voorwerpen, kra nen, waterleidingbuizen enz. als af komstig van den gepleegd en inbraak in de villa Hobls Parkara aan den Haagweg. Later bleek dat dezelfde V>nooen nee md lood Belaagrijkste aieuws ii dit Hummer. Binnenland. Prof. C. H. Kuhn, oud-hoogleer aar in de geneeekundo, is overleden. De belasting op motorrijtuigen. De valuta-concurrentie in de textlet» nijverheid. Buitenland. Bezuinigingsmaatregelen tn Frank rijk. De economische crisis in Denemarken in verband met de deflatie. Het Britsche parlement is tegen 34 dezer bijeengeroepen. Nieuwe koers in den handel tussc&e» Italië en Sovjet-Rnsland. hadden verkocht bij Gebr. P. aan het Levendaal, eveneens van diefstal af komstig. Het tweetal, de 22-jarige bankwerker J. F. alhier en de 24-ja- rige varensgezel J. K. uit Rotterdam, is aangehouden en in bewaring ge steld. De Rotterdammer is trouwens pas uit de gevangenis ontslagen. Den tramconducteur J. C. M. al hier is gisteravond te Oegstgeest een vrij ernstig ongeval overkomen. Ter wijl hij uit de tram keek, stootte hij met het hoofd tegen een lantaarnpaal waarbij bij ernstige wonden opliep. (Men zie ook: Oegstgeest). BINNENLAND. De opstalrechten in den Haarlommer- meerpolder. In den Haarlemmermeerpolder werd opgericht een vereeniging van opstal- houders en erfpachtnemers in den Haarlemmermeerpolder welke ten doel beeft de belangen van deze groep van personen die wonen langs den Ringdijk van dezen polder te beharti gen en voor te staan. Men kwam tot de oprichting van deze vereeniging naar aanleiding van het besluit van bet bestuur van den Haarlemmer meerpolder om de opstalrechten aan merkelijk te verhoogen zoodat deze voor vele personen bezwaarlijk en niet dan met groote moeite kunnen wor den opgebracht. Door genoemde vereeniging werd dan ook spoedig besloten om het ver zoek te richten tot het polderbestuur, om het genomen besluit tot verhoo ging der opstalrechten weder in te trekken. Toen dit niet het gewenschte ge volg had, heeft men zich tot Ged. Sta ten gewend, die de toezegging deden om de vereeniging binnenkort met hun zienswijze op de hoogte te stellen Naar aanleiding hiervan werd in hotel „De Landbouw' te Hoofddorp weder een ledenvergadering van ge noemde vereeniging gehouden, om de belangrijke zaak nader onder de oogen te zien. De gehouden besprekingen konden echter in de gegeven omstan digheden nog slechts een voorloopig karakter dragen en hebben geleid tot het besluit om een nieuwe ledenver gadering uit te schrijven. De ex-keizer weer hersteld. Naar aanleiding van de geruchten, die in buitenlandsche bladen schijnen te loopen, dat de ex-keizer tijdens zijn jongste onderhoud met minister Kan verzocht zou hebben naar een streek met milder klimaat te mogen ver trekken, heeft de „Tel." getracht na dere inlichtingen te verkrijgen. Noch op het Departement van Bin- nenlandsche Zaken, noch op het De partement van Buitenlandsche Zaken kon men inlichtingen verstrekken. Bovendien is minister Kan tot a.s. Maandag afwezig. Evenwel achtte men het uitgesloten, dat een dergelijk verzoek zou zijn gedaan. Omtrent den gezondheidstoestand van den ex-keizer verneemt het blad nader, dat de „Heer van Doorn", die de vorige week een lichte verkoud heid had opgeloopen, wederom geheel hersteld is. Gistermorgen deed de ex- keizer, als gewoonlijk, zijn wandeling door het dorp. Ook zijn bezigheden in den tuin heeft hij hervat. De Gooische gemeenten. In welingelichte kringen verluidt, volgen* de „Tel.", dat, nu de dage- lijksche besturen van Naarden, Bus- sum en Huizen een afwijzend stand punt omtrent de eventueele samen voeging hebben ingenomen, het dage- lijksch bestuur van Bussum ernstig overweegt pogingen aan te wenden de voor enkele jaren aanhangig gemaak te samenvoeging van Naarden en Bussum, welke toen niet is doorgegaan opnieuw Ie

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1