MODE-RUBRIEK ttTËÜWff LffÖSCHÉ COURANT VAN ZATERDAG 14 AÜSlJSfuSTSSB' WflT DE BLADEN ZEGGEN. Annexatie Tan gemeenten. Naar aanleiding van het in den l&atsten tijd opkomende streven hier te lande, verschillende kleinere ge meenten op te heffen en te aamen te voegen of bij grootere in te lijven, merkt onze ..Rotterdammer zeer te recht ofo: Het mag wel eens eenigszms forsch gezegd worden, dat wij. in het alge meen tegen geheel of gedeeltelijke an nexatie van gemeenten zijn, omdat annexatie een gewelddaad is. Hierom in de eerste plaats en eerst in de tweede plaats om redenen van directe utiliteit. Annexatie is een gewelddaad, al ge schiedt zij langs wettelijken weg. Wel heeft de overheid in bepaalde gevallen het recht, of zelfs den plicht, om geweld uit te oefenen. Paarom kan ook de restrictie ge waakt worden, dat in gevallen van besliste noodzakelijkheid of zeer sterk overwegend algemeen belang het voor de landsoverhedd geboden kan zijn gemeenten of gedeelten daarvan bij andere in te lijven. Maar het blijft een gewelddadige oplossing van moeilijkheden, omdat het meebrengt vernietiging of schen ding van iets, dat eigen leven en exis tentie heeft. Wie dit goed in het oog houdt, zal ook het uiterste doen om zulk geweld te vermijden. r Zelfs al bestaat er tegen de annexa tie geen verzet, dan zal de wetgever zich toch wel terdege moeten afvra gen; of het algemeen belang de ver nietiging (of schending) van het be staande organisme vordert. De wetgever mag zeker zijn macht niet gebruiken om, tegen den wil van een als annexatie-object uitgekozen ge meen te in, de begeerte naar gebieds uitbreiding in 't gevlei te komen van een grootere gemeente, dat wil feite lijk zeggen: van een kringetje men- schen. die daar aan de touwtjes trek ken en die te goeder trouw mee ren dat de buurtgemeenten onder hun lei ding belangrijk beter bestuurd zou den worden De hulp van den heer Braat. Bij de bekende mededeeling van „De Vrijheid" over den door den Platte- lanersbonder Braat aan den Vrijheids bond geboden steun inzake de Eerste Kamerverkiezing teekent „De Resi dentiebode" aan: „Wij willen alleen even vastleggen het feit, dat de Vrijheidsbond is ge gaan tot den heer Braat en hem heeft gepolst, of indien de heer Koster num mer 2 kwam te staan op de lijst, hij dan op dezen stemmen zou. Hierin wordt dus uitdrukkelijk er kend, dat de heer Braat zeggenschap had, wie de candidaat voor den Vrij heidsbond in de Eerste Kamer zou zijn. Braat wilde geen kopstuk van den Vrijheidsbond en daarom moest men den oud-minister Lely laten vallen en voor hem in de plaats stellen iemand, die absoluut niet op den voorgrond was getreden en alleen nu voor den Vrijheidsbond in de Kamer komt, om dat hij de favoriet is van den heer Braat. Wij weten nie' waar wij ons meer over moeten verbazen ,óf over de mo gelijk hied dat i've koehanlel tus- den V.ijVj'ristoon! »n een politi cos .»is Braac mogelijk is. óf over het feit, dat een dergelijke minderwaardi ge transactie als de meest gewone zaak door den Vrijheidsbond wordt voorgesteld. Ho i beneveld daar trouwens de blik is op wat in de politiek al of niet toe laatbaar is, bewijst de op alle punten mank gaande vergelijking met het ge va 1 - Di epeD h or st Alleen wanneer fte anti-revolutio nairen den heer Amelink hadden laten vallen er. prol. Diepenhorst op zijn plaats gestold zulke, op wensch van len heer Braat dan was eenige ver gelijking mogelijk geweest. Maar 'de anti-revolutionaire partij zou een dergelijke inmenging van den heer Braat met een hoog gebaar heb ben afgewezen. Had bovendien de heer Braat zonder eenig overleg of compromis op den heer Diepenhorst gestamd, daD had men ook de A.-R. partij daarvan geen verwijt kunnen maken, want deze was daaraan totaal onschudig. Bij den Vrijheidsbond stond echter de zaak heel anders. Dat de heer Koster ton 9lotte door den Vrijheidsbond is genomen als een bevorderaar van het protestantisme in Limburg, om op die \vijze den steun van den anti-papist te hebben, is ook een overweging geweest, die met de geschiktheid van dezen candidaat als vertegenwoordiger van den Vrijheids bond niets gemeen had. Vast is nu komen te staan, dat de Vrijheidsbond een zetel beeft gewon nen door een candidaat te aanvaarden die in deze partij nooit op den voor grond was getreden, maar die alleen is aanvaard omdat hij persona grata was bij den heer Braat en den anti-papist. Wil de „Vrijheid" deze transactie voorstellen als een doodonschuldige zaak, dan willen w© daar alleen op antwoorden, dat het begrip politiek fatsoen blijkbaar niet voor leder de zelfde beteekenis heeft. GEMENGD NIEUWS? Rooiboot overvaren. Drie ♦ongans uit Groot-Ammers, die op de Dek aain het roeien waren, wikten,, toen een sleep passeerde, aan het éér ste schip daarvan aanhaken. Dit mis lukte echter, met het .gevolg, dat de XINDERKLEEDIN& Ik heb al een keer gezegd waarom ik mijn kinderkleeding-praatje illustreer met spelende kindertjes, n.1. omdat de moeders nu beter kunnen uitzoeken, wat zij voor haar kleinen maken willen, dan wanneer zij stijve houten popjes, die altijd netjes er uitzien, naast 4- kaar zien staan. Uit de vele aanvragen voor patronen, ditf ik krijg, leid ik af, dat er wel met aandacht naar deze rubriek gekeken wordt. Ik zou thans mijn lezeressen verzoe ken, om als zij een bepaald kleedingstuk voor haar kindje willen maken en zij hebben er al stof voor gekocht, mij dan een briefje te stu ren met een klein staaltje, dan zal ik in mijn komende rubriek daarvoor een ontwerpje maken. Het lijkt mij een aardige manier van werken en die ook meer zin heeft Ik zal nu een en ander verklaren van de„ hierboven ge- teekende kinderkleeding Het bovenste Jongentje heeft een bleu lin nen pakje aan. Van wit met bleu gestreept linnen zijn de randen en is het broekje ge maakt De randen moeten eerst op het buisje gestikt worden, vóórdat men dit dichtstikt Patroon voor ventjes van 2 tot 4 jaar. Het tweede kereltje op de ladder heeft een rood-wollen baai pakje aan. De versiering langs het kraagje, op de zakjes en onderaan de pijpjes is door rechtop staande rijgsteekjea gevormd. Op rood zou b.v. gele en zwarte kunstwol mooi zijn om er deze stéekjee mee uit te voeren. Patroon voor jongentjes van 2 tot 4 jaar. Het meisje, dat de ladder vasthoudt, heeft een bewerkelijker jurkje aan dan de pakjee van de jongens zijn. Het Is van naturel shan tung gemaakt en met bëdrukte shantung ver sierd. Deze versiering vindt men op den zoom van het rokje; ook het biesje (waarmee het jakje, voordat het aan het rokje genaaid wordt, omboord is) en de mouwtjes hooren hiertoe. Het smokwerk, dat tusschen de patjes van het jn k je gewerkt is,, is uitgevoerd met een kleurzijdt welke in de bedrukte shantung het meest Voorkomt. Patroon voor meisjes van 10 tot 12 jaar. De patronen van de kinderkleeding zijn ver krijgbaar bij onze mode-redactrice, mej. Greta Stein, Corn. Krusemanstraat 51 HI, A'danv A 0.65 per stuk. roeiboot onder het tweede schip te recht kwam. Alle drie jongens geraakten te wa ter Een hunner ging onde.r het schipi door en werd aan den anderen kant uit het water opgehaald, terwijl e«n ander eveneens kon worden gered. De derde, de 16-jarige T. Pek, is ech ter verdronken. Verdronken. Te Rheden, waar hij logeerde, is het 10-jarige zoontje van den heer H. Keijzer uit Enschédé, toen hij met zijn bedde broertjes een klomp liet varen in den. IJsel, te water geraakt en verdron ken. Pogingen om hem te redden mochten niet baten. Toen de familie S. uit Utrecht voor een dagje bij de familie v. D. aan den Koppeldijk te Zeist vertoefde, geraakte, naar het Ü.D. meldt, een1 der kleinen, een jongetje van 4 jaar, in een onbewaakt oogenblik bij de Sluis in de Biltsche Grift en ver dronk. De ernstige pogingen om de levensgeesten door kunstmatige adem haling weer op te wekken, hadden geen resultaat, wijl het kind pas een half uur na de vermissing werd op- haald. Gisterenmiddag is te Alphen a d. Rijn een vierjarig jongetje in eenl vijver op het terrein der Martha Stich ting in een oribejwaakt oogenblik te1 water geraakt en verdronken. Kind verbrand. Te Blokzijl is het 1-jarig kind van J. A. dat een kan heete koffie over zich heen had' getrokken, aan de bekomen bramld- wondein overleden. In België veroordeeld. Twee Nederlanders, zekere G., hande laar, te Rotterdam, en De W, koop- mgn, afkomstig van Rotterdam, 'die zich in preventieve hechtenis bevon den, zijn door de Rechtbank van Den- dermonde, wijl zij' in Juni j.l'. getracht zouden hebben te Sint-Niklaas-Waas gouden muntstukken op te koopen, veroordeeld tot 7 maanden gevange nisstraf en tot 50.000 francs boete élk met last tot hun onmiddellijke gevan genneming. Het onweer. In ée»n weide langs den Adm. de Ruyterweg ter hoogte van de Joost B ankenstraat te. Amsterdam is een koe door het htemef. vuur gedood. Gistermiddag is bij den water molen te Eule, gemeente Heneelo, dé boerderij van den molenaar Vemninld door den bliksem getroffen en afge brand. Tijdens het hevige onweer van; gisternacht is ten nadeel© van den vee houder B. in den Bint. Buitenvel^er- achen Polder een koe door het hemel vuur gedood Hedenochtend trfctens een hevig on'weder sl^og de bliksem in een hooi bterg van Erf 9, pachter Zw'er Stoel, op het Kamper Eiland. Met veel ■moert© witft men den brand tot dezen» berg te beperken, welke edhter geJheél' uitbrandde. Ten gevolge vain' het inB®aJan van! den bliksem is het boerenhuis van H. J. Bekkers in de buurtschap Herik©, te Marfcelo totaal1 afgebrand. Twee kal veren en twqe Irwaiaeto in dei vlammen om. De oogst en het huis raad gingen geheel verloren. Autobus in de sloot. Giste ren geraakte een autobus op den U- treohtschen weg bij de buitenplaatsi „Vollenhove" in den weeken berm en. kantelde in de sloot. De inzittenden; wisten door het bovenluik naar buiten te komen. Niemand werd gewond; ook de autobus bekwam slechts gerin ge schade. Ongevallen te IJnuiiden. Bij de werken voor den sluisbouw ge raakte de arbeider K. met een zijner beenen t usschen twee betonblokken be klemd, waardoor het been brak. Een tvyeede ongeval had plaats door het te plotseling remmen van eentraci tor, waarbij de machinist J. R. vriji ernstig aan den rug verwond werd. Een inval te Zandvoort. In een café-restaurant aan de Zee straat heeft de politie gisternacht earn inval gedaan. Geconstateerd werd over treding van de drankwet. De exploi tant, zekere C. P. uit Amsterdam, is ter beschikking van den Officier van. Justitie te Haarlem gesteld De lekke gaele iding. Dei Raad van Coevorden heeft den Gas- conceofiionaris, wel'.e heef. g-weigerd,, aan de gemeente een recognitie van f 3000 te betalen voor het hebben van gasbuizen in den gemeentegrond, me degedeeld, dat hij geen recht meer heeft om den grond van de gemeent ei te gebruiken. Thans hebben B. en W. den concessionaris belet een lek in een gasbuis in de Sallanidschelaan te herstellen en de arbeiders, die reedsi bezig waren de straat op te breken,, doen verbaliseeren. De inwoners van genoemde straat zullen thans aan dien Raad1 verzoeken maatregelen te nemen dat zij in het rustig genot van gasi zullen worden en blijven gesteld; Een geve cht in een tram. Op de energieke signalen van den conducteur stopte op den boulevard Montparnasse te Panjs een tram vam de lijn Saint CloudSaint Sulpice. De conducteur riep een politieagent. „Een passagierster die niet wil be talen", zei "hij. ,,'t Is mevrouw^.,.". „Pardon", viel de bewuste dame, hem in de rede, „ik ben geen me vrouw en ik wil wel betalen; maar tot dusver heb ik 't geweigerd, om het gedrag van den conducteur te laten] comstateeren, die zich onbeschoft te genover mij heeft gedragen en boven dien den passagiers niet behoorlijk get legenheid geeft om in- en uit te stap pen". De rustbewaarder, goedmoedig van aard, wist den toorn van de meeste resse in de rechten te sussen en na dat zij haar kaartje betaald had, zette de tram tot voldoening der gehaaste passagiers zich weer in beweging. Maar nauwelijks sukkelde ze weer voort, of de conducteur en de vrou welijke advocaat waren weer aan het kibbelen, waarbij elk het incident, dat had plaats gehad, te zijnen voordeelei commentarieerde.. „Ik zal een aanklacht indienen bij de .tramdirectie", schreeuwde de ad vocate, die haar argumenten had uit geput. „Ik ben advocaat bjjf het hof van appèl,.... „Bah" schokschouderde minachtend de conducteur, „ieder weet wat dat zeggen wil, hot hof van appèl". Patsl Nauwelijks had hij die woor den uitgesproken, of de charmante jongedame diende hem met „meester" hand een fikschen klap toe op zijn linkerwang. H©t antwoord liet niet op zich wachten. Met zijn kaartjesplank! zwaaiend, sloeg de conducteur znn ter genstandster op het hoofd, zoodat ze Bewusteloos neerzeeg. Toen waren het ae reizigers, die de tram 1 ieten stoppen. Een agent droeg de bewustelooze naar een apotheek, waar ze weer tot zich zelve kwam, waarna ze naar een ziekenhuis werd] gebracht om verbonden te worden.. Hier bleek dat de klap goed was aan gekomen; een stevige buil was er het bewijs voor. De verklaringen van den conducteur en van de pittig© jongedame werden] by^grooes-verbaal nauwgezet opgetee- Kind je te vonde ling gelegd. Gisteravond omstreeks 6 uur ontdekte een voorbijganger, de heer H., dat een kindje van ongeveer 6 weken te vondeling was gelegd, achter het St. Pet rusk erkhet te Eindhoven. Het kindje werd naar het politiebureau overgebracht en later liefderijk door mei. de G. opgenomen. De politie stelt een onderzoek in naar ae ouders. Om geval. Op de werf „De Schelde" te Vlisöingen viel gisteren; een electrisch karretje, waaraan een zware plaat hing, uit een rijdendtef kraan en kwam gedeeltelijk op een werkman tereicht, die wel weid ge wond, doch niet levensgevaarlijk. Auto van den dijk geredien. Te Kediohem is gisteravond eeni vrachtauto van de stoomzuivelfabriek „De Linge" te Arkel van den Linge- dijk gereden. In den auto zaten behal ve de chauffeur twee jongens. Een vaiu hen. de 16-jarige zoon van den rijks veldwachter D. te Arkel, was onmid dellijk dood. De andere jongen be kwam geen letsel. De chauffeur kreeg een onbeduidende beenwond. De oor zaak van het ongeval is onbekend. Gasmotor gesprongen. In) de fabriek van aen neer B. aan deni Oostsingel te Delft, sprong gisteren een gasmotor uit elkaar, gelukkig zonl der persoonlijke ongelukken te ver oorzaken De. 'materieel© schade was echter vrij aanzienlijk. Door de kracht van de ontploffing vielen ongeveer 50 glasruiten in scherven. Honderd kleinkinderen. De 81-jarige A. v. Scihayk te Gel- drop, heeft ten gemeentehuize aldaar de geboorte van zijn honderdste klein] kina aangegeven. Poging tot oplichting. De politie te Groningen heeft den make laar in huizen H. H. gearresteerd, we gens poging tot oplichting van een diént ot een bedrag van f1400. Verdronken. Gisterenmiddag om half één, is in de Dommel bij Den; Bosch, het 6-jarig zoontje van den) houtzager P. te water geraakt en ver- dnonkeau Een windhoos. Uit Boeket wordt aan het Hgz. gemeld: Donderdagvoor middag hebben de bewoners van het gehucht Berkhoek, ten Zuiden van ons dorp, langs de grens van Gemert, eenige minuten den> angst en vrees doorstaan van den na- ïniddag van 10 Augustus van het vo rig jaar te Zeeland en Langenboom, bij ae nooit te vergeten stormramp. Ook hier rolden de wolken als het ware over den grond. Vele huizen, schuren, boo men en mijten, hebben het moeten ontgelden. Vooral de pannendaken zijn het meest gehavend, terwijl het fruit meestal is afgerukt Deze wervelwind heeft alleen ge woed over een afstand van een half, uur, en een paar. minuten breedte,, juist de helft van het gehucht Berk- hoek. De windgraanmolen van den heer Wi. van der Ven nabij de Kluist is geheel ontwricht, er is veel schade' aangericht. De prachtige bruine beu kenboom van Huize Padua, vlak bijl de kerk der Eerw. Paters Capucijnen, is ook neergeveld. Geheel den namiddag kwamen at velen uit belangstelling de verwoes ting zien, die natuurlijk zou vlug mo gelijk hersteld wordt en per auto wor den nieuwe pannen aangevoerd, wei gens het regenachtig weer. Overreden en gedood. Gis termiddag te ruim 4 uur heeft zich op den Rijswijksche weg, nabij het stations-emplacement een ernstig on geluk voorgedaan, dat aan een 6-ja- rig meisje het leven heeft gekost. Daar ter plaatse reed me.j S. uit) Voorburg op de fiets met een b-jarigi meisje achter op den bagagedrager, terwijl van dé vracht goederenbewaar plaats een vrachtauto kwam aangere den. Vlak vóór den auto sprong de juf frouw, die later beweerde, geen sig nalen te hebben gehoord, van haat fiets. Tengevolge van een zwenking! van de fiets viel het kind op deni gronn en ©ven later ging één den autowielen óver het hoofdje. Het meis je was oogenblikkelijk dood. De indruk der politie is, dat den! chauffeur, die volgens versciiillende gq tuigen niet snel reed, wel signalen gafi en spoedig remde, geen schuld treft,, Het lijkje 'is doorden Eerste Hulp dienst naar de woning in Voorburg, vervoerd. UIT DE OMGEVING BODEGRAVEN. Geboren: Hendrik, z. v. J. J. Schou1 ten en L. Domburg. Levenloos gebo ren kind van W. Noorlander en D. v. Egmond. Gevestigde personenG. van den Borg en gezin, spoorwegarbeider, van Zwoliorkerspel; E. Wagensveld en ge zin, arbeider van Barnoutswaardor. Vertrokken personen: W. G. Vor- laan en gezin, slager, naar Amsterd; M. F. Schaap, boerenkneht naar Den Haag, Wed.' S. D. Boonzaaijer, zonder beroep, naar Woerden, S. C. Boon zaaijer, zonder beroep, naar Woerden, H. Houtman, koopman, naar Rietveld, D. Venboom, zonder beroep, naar Zoe- terwoude, J. van Wijngaarden, zonder beroep naar Haarlem, J. M. Baars, zonder beroep, naar Zwammerdam. De heer Meerlo organiseerde Don derdag wederom een boottocht naar Katwijk aan Zee. Hoewel de deelname niet zoo groot was als verleden week, is de tocht ook goed geslaagd. De knapenvereen. Obadja maak te Donderdag een plezierreisje. Per trein ging het naar Utrecht, waar de domkerk en verschillende gebouwen werden bezichtigd. Vandaar ging het per auto naar het Gooi, waar de fijn ste plekjes werden opgezocht. Een heerlijke dag was het. Ook de knapenverg. „Samuël" maakte Woensdag een reis, ditmaal ging het naar Arnhem, 's morgeus al vroeg gingen ze weg, en in Arnhem gingen ze natuurlijk alles bezichtigen, Westerbonwing, Belvedère, Sonsbeek, Bronbeek, enzoovoorts. Vol van hot heerlijke dat ze genoten hadden, kwa men ze welvoldaan thuis. In de geimeente Bodegraven is in de maand Juli ingevolge de vleesch- keuringswet ter Secretarie aangifte gedaan van de keuring van 31 koeien, 6 SJvarkens, 9 schapen, 4 geiten, een paard, 1 graskalf en 184 nucht. kalv. Ned. Herv. Kerk. 10 ur en 6.80 uur: De. G. A. Pott Geref. Kerk. 10 uur preeklezen en 6,30 uur Ds. Speelman van. Nieuw- veen. Geref. Gemeente. 10 uur preeklezen en 6^0 uur Ds. van Beenen. HAZERSWOUDB Predikbeurten. Ned. Herv.' Geia. Voorin. 10.30 uur, de heer De Witt van Noordwijk aan Zee, nam. 7.30 uul de h#er Posthuma, evangelist te Scha ffen. Geref. Kerk. Voorin. 10.30 en nam. 7.30 uur, De. Gispen. KATWIJK AAN ZEE. Gistermiddag ging de reddings boot met haar bemanning voor een oefening in zee. De zee was niet zoo onstuimig als den vorigen keer, zoo dat de bemanning zich niet zoo be hoefde in te spannen om door de branding te kamen .De oefening slaag de uitstekend en werd door vele bad gasten vanaf het strand met belang stelling gadegeslagen. In de gemeenteoaal za! een drie- tad dagen een bazar worden gehouden voor de vereeniging „Het hulpbehoe vende kind". Gisteravond mocht de bazar zich in een druk bezoek ver beugen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8