MODE-RUBRIEK J NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1926 ivüiiutTii we niet met Vo-orscnoteix n overieg tiede.i betreffende het vast zeilen van een maximum-snelheid. De Voorzitter zal dit in over weging nemen. Spry verwacht niet, dat het veel zal geven, het is daar een kruispunt van wegen. Te half elf sluit de Voorzitter |do jpenbare vergadering en gaat de raad) n geheime zitting. WOUBRUOGjfi. Gisteren werd hier een alg^neen .eacht ingezetene ten grave gedra- ,en. Het was de oude heer Aart Vro- ajk, een der oude trouwgeblevenen .an de Anti-rev. beginselen en partij. De laatste jaren was hij in rust van -ijn 44-jarigen arbeid als watermo- tenaar van de Vrouw Geestpol Ier. Zijn geslacht heeft dien molen tot .eden nog 'bediend vanaf 1797. Aan de groeve sprak Ds. Joh. Kijne ,n de oudste zoon, die tevens dankte .oor de laatste eer zijn vader bewe gen. Tijdens den kaasdag kwam een .elegram van den burgemeester met .e beste wenschen voör den arbeid ^an het bestuur der af deeling Bond van kaasproducenten alhier. RIJNSBURQ. Als regel is deze zomermaand zeer .lecht voor den bloemenhandel, Dit in aanmerking genomen mag men op eden nog van redelijk spreken. De aanvoer is tamelijk groot. En thans, <a een flinke bui zal dit wel niet ver- ninderen. De prijzen zijn nu als volgt vfargrieten per 100 28—34, Primuli- ïus 2530, Gladiolus in zeer veel ver schillende variëteiten van 40130, lont bretia 23—33, Centoria 1119, iodetia 290—4, Scabiosa 20—24, As- ers 2840, Pompon-Dahlia's 6585, jalilia's van 3—410. Er wordt weer flink wat bloemkool ,ekocht voor export, die in kratten wordt verzonden. De prijzen zijn, me de tengevolge van het koel&re weer, .veer eenigszins opgeioopen UIT ONZE INDIEN. Een nieuwe overval. Bij het innen van belastingen in het :eureunbangansche (Westkust Atjetri ts het bivak van den kapitein Behrens ïoor kwaadwilligen beslopen. Drie der .anvallers, die het bivak waren bin- ien gedrongen, werden neergelegd. On -erzijds is gesneuveld de eerste luite nant N. A. M. Molenaar, terwijl drie ailandsche fuseliers licht gewond wer den. (De eerste luitenant W. A. M. Mole naar, geboren in 1894, was den oden daart 1916 aangesteld tot officier en werd op 10 Januari 1919 bevorderd tot eersten luitenant). De moordenaar bekent, De beklaagde Endjim heeft tenslotte jekend den moord op mevr. Campbell MacFie, in vereeniging met de inlan ders Ruben (vermoedelijk zal hier Rad- nan bedoeld zijn) en Rachman, te heb- nen gepleegd. Ba dreigende Batcsr. De goenoeng Batoer blijft verhoogde werking vertoonen ;de lavastroom vor dert 200 meter per etmaal. De lava moet eerst den heuvel overwinnen, welke zich verheft op den weg van net Batoermeer. Groote blokken en koken de stukken lava schuiven naar bene den met een geluid dat veelovereen komst heeft met kruiende ij33chotsen; zij verbranden en vernielen alles wat zij op hun weg tegenkomen. Reuze waringins worden meegevoerd. De ontploffingen zij t.e Singaradja waar te nemen. De vulcanische wer king zal vermoedelijk van langen duur zijn. DAMESKLEEDING. DE FEESTEN DER BEWONERS VAN POSö. De menschen in Poso op Celebes, houden van feesten; dit is voor hen een levensbehoefte. In hun heiden- schen tijd hadden ze veel feesten; pf- ferf eest en, die elk jaar terugkeerden, zooals het-nieuwjaarsfeest dadelijk na afloop van den oogst, of kort voor het begin van den aanleg van nieuw© akkers; het smidsfeest, dac ten doel had de ingezetenen, oud en jong, tei versterken met de kracht van het ijzer het oogstfeest, waarvan de praal waar mede'het werd gevierd afhing van da uitkomst van den oogst'; dan be- Jioorende tot de feesien. .die om da twee of drie jaar werden gehouden het tempelfeest, dat alle ziekte moest: wegnemen, het koppensnellersfeest, dat gevierd werd, wanneer men met goed gevolg was teruggekeerd van een krijgstocht; het groote doodenfeeslt, waarbij het gebeente der overledenen werd schoongemaakt en opnieuw bij gezet. In de Pososche maatschappij was dus veel gelegenheid om zich te ontspannen, en de feesten in de on derscheidene dorpen volgden soms zoo snel elkander op, dat het bijwonen] een inspanning werd voer hen die door familieverwantschap telkens moes ten meedoen. Dr. Alb. C. Kruyt over deze fee3- ;cn schrijvende in het Tijdschrift voor ondingsweterschap erkent méde. „eent olk heeft feesten noodig", en hij ver klaart het ritueel dat aan ieder feest vas verbonden en waaraan al de .aan wezigen deel hadden, een ritueel, dat verd begrepen: bij de oogstfeesten 'macht de voorgangster van eiken ak- kcr haar versierde mand, waarin de 'natste gesneden aren war?n_ gelegd; •lio manden plaatste men bij elkaar, t omheen at en drenk men, en een •,-vfir.r begreep de be teekenis. hét féé3- rr-lük inhalen van het kostbare voed sal. Waren al de deelnemers aan het <?A 28 1 JL 5 - i 1 «B»4* Afb. 27 is een japon, die van drie verschil lende soorten zijde gemaakt is. De blouse van deze japon is van lichtgrijze crêpe-de-chine de kraag, de geschulpte banden op heuphoog te en de mouwen zijn van korenblauwe crêpe- de-chine het korte rokje en de ondermouwen van bedrukte zijde. Men kan duidelijk op de teekening zien, dat het rokje heel fijn op ge lijken afstand is ingerimpeld. Voordat er met inrimpelen begonnen kan worden, moet men de zijde, die voor het rokje gebruikt wordt, aan den bovenkant in zessen verdeelen, daar na wordt elk deel schulpvormig uitgeknipt. Ik zeg dit alles, omdat, als men de rok recht van boven zou inhalen, het rokje ongelijk zou val len, want de zijde, die voor dit rokje geschikt is, heeft een breeden afgepasten rand. Men begrijpt wel, dat er van een zoom afmeten geen sprake is. De punten van de schulpen van den heupband moeten op gelijke hoogte hangen .vóórdat het rokje aan de blouse ge naaid kan worden. Patroon él 0.65 volgen 100 cM. gemeten bovenwijdte. Do tweede japon (afb. 28) bestaat uit drie deolen een casaque, een cape erf een rokje. De cape en de casaque zijn van wollen jade mouliné. Het rokje is van zwarte zijde; met deze zijde is ook de cape gevoerd. De versie ring op casaque en cape bestaat uit een breed mooi bewerkt galon (waar veel wit, zilver en zwart in voorkomt). Dit galon is op de stof gestikt en voor de zakjes zijn twee stukjes galon, welke eerst aan elkaar genaaid-worden, gebruikt. Men moet vooral niet denken (als men soms deze japon als voorbeeld voor een komende najaarsjapon zou willen nemen) dat zoo'n kleine cape warm is. Ze staat erg modieus, maar kan toch niet een manteltje vervangen, omdat een dergelijke cape te veel speeltuig van den wind is. De lap, die men er voor gebruikt, wordt iets (niet veel), bijge- schuind, en van boven een weinigje uitgehold. Daarna wordt ze ingehaald en aan een in model geknipten band genaaid. Men bekijke eens goed een en ander op de teekening. Patroon 4 0.65 volgens 102 cM. gemeenten bovenwijdte. Zij, die echter een passend patroon ver langen, sturen de maat genomen onder de armen over de buste met een bedrag van één gulden aan onze mode-redactrice, mej. Greta Stein, Com. Krusemanstraat 51 HI, A'dam. smidsfeest bij elkaar in de smederij, dan droeg men een varken en een hoen driemaal er omheen, om zoo doende een magischen kring om de aanwezigen te trekken, een kring die ziekten zou tegenhouden; dan moes ten mannen, vrouwen en kinderen quasi smeden, en de geleidingen van hun lichaam werden met ijzer beklopt, om de kracht van het ijzer te doen overgaan op het lichaam. Bij het tempelfeest riepen huisva ders om beurten de geesten aan, en al de leden van het gezin waren bij de plechtigheid tegenwoordig; allen moesten het offer aanraken en allén werden met het bloed der dieren be streken. Werkelijk deelnemend aan het feest waren 'de menschen van Poso bij die gelegenheid allen in actie. Maar nu kwam hét nieuwe régime en het mete- rendeel 'der feesten tnoest vervallen, elders het zij terloops even gezegd' houdt men zulke oude gebruiken 'met aandoenlijke zorg in het leven. Kruyt schrijft, dat hét kerstfeest in Poso aanvankelijk een kn der if eest was, en velen meenen nog, dat het in 'de eerste plaats om 'de kinderen is té 'doen, cmdat bii die gelegenheid dé leerlingen van alle scholen bij elkaar komen en 'door hun zingen, fluitspel' en optochten het grootste aandeel aan' de feestelijkheden hébben. Het kerst feest was een van de nieuwé feesten' die 'de oude vervingen, toen 'dé tem pels waren afgeschaft. We lezen over gezamenlijk 'eten, over eén tooverl'an- taarn 'en een kerstboom, ook over toe spraken. Kruyt erkent eerlijk dat het hem niet bevredigt, omdat het geen feest, is van de menschen van Poso, ze stel len er weinig belang in; en hun oudé vermaken halen ze weer te voorschijn zij laten paarden draven wanneer er gasten zijn gekomen te paard, en voor velen is het eigenlijk pas feast, wan neer op den 'laatsten avond de natio nale dansen worden uitgevoerd. Hiei? zien We de kermis in beginsel. Aan 'den kerstboom is men magi sche beteekenis gaan hechten, en m de toespraken die men bij den boem. houdt, wordt van Stoffelijk voordeel en vooruitgang gewaagd. Voor men schen van gelijke ontwikkeling is de nieuwe koers vooral aanneembaar, door de hakmessen, bijlen en ka toentjes 'die hij medebrengt, door het heldere licht van kaarsen en petro leum, 'die de walmende harsfakkels hebben vervangen. Hel verhaal is uit den ouden tijd, dat vertelt van de in landers die het aansteken van 'd? licht je3 beschouwden als een middel om tooverkracht op te wekken; immer3 zij zeiven branden lichrie3 wanneer zij' geneesmiddelen bede den; velen zullen "thans nog insgelijks erover denken. Het jaarlijksche kleine docdanfeest, dat is de tijd dat de graven worden, schoongemaakt, men slacht een buf fel en eet gezamenlijk ter eer© van dé dood-en. Waarin ligt het specifiek hei densche van het verzorgen der gra ven? Kruyt antwoordt: in den tijd waarop het wordt gedaan, October en November, wanneer men aanvangt met het ontginnen van de nieuwe vel den; men vraagt daarbij de hulp der overledenen, vertrouwt op"'die hulp. Het doodenfeest is nu verplaatst naar Maart of April, naar een tijd dus waarin het gewas reeds hoog staat, en zichtbaar is hoe de oogst zal uit vallen, zoodat dan geen sprake meer is van het rekenen op der doodenj hulp. 'Op den tweeden Paaschdag mo gen de menschen yan Poso nu hum al- lerziel'en vieren en vpor de overlede nen zorgen. In den loop der jaren heeft deze bevolking wel getoond een groot aan passingsvermogen te bezitten. GEMENGD NIEUWS. Verdronken. Te Sambeek is de 26-jarige werkman .J P. uit Gen nep, die daar werkzaam is bij 'de Maas 'kanalisatie, tijdens zijn werk te water geraakt en verdronken. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Onder Hatert is de 32-jarige J. v. d. B., poetser bij de Ned?. Spoor wegen, bij 'het baden in een der vak ken van het Maas-W;aalkanaal' verdrop, ken. Te Leerort bij Leer, liep een auto van de veerpont, met het ge volg, dat de chauffeur en twee kin deren verdronken. Tegen verzekering. Op den Katendrechtschen Lagen Dijk te Rotterdam woont de goudsmid C. \Vj, M. P., die een overtuigd tegenstander is yan elke verzekering, daar hij deze strijdig acht met de „ordonnantiën". De man heeft een winkelkast waar in voor een respectabele waarde sie raden te kijk staan, doch wenscht geen enkele maatregel te nemen, noch door verzekeringen bij een maat schappij, noch door een luik of iets dergelijks des nachts voor 'den ruit te doen. In korten tijd is zijn etalageruit, reeds 'driemaal ingeslagen. Den eer sten keer werd er voor circa 200 gul den gestolen, den tweeden keer liep het zonder verdere schade af en he dennacht was een politieagent de ge lukkige oorzaak, dat er evenmin iets gestolen werd. Want dezen nacht te ongeveereen uu heeft weer eén vér- dacht individu de ruit ingeslagen om zich te verrijken met de sieraden. Een surveilleerende agent hoorde de scher ven rinkelen en scocdd» 2ich naar den winkel. Toen de a.s. dief dit bemerkte, ging hij er als een haas vandoor, zijq fiets achterlatende. Hij had nog geen kans gezien zijn slag te slaan. Wij ziin benieuwd, hoe lang de goudsmia nog onverzekerd 2al blij ven. Verkeersongeluk. Gisteren) kwam te Mars^um bij Leeuwarden op den gevaarlijken viersprong bij' den ingang van het dorp, waar een grootei verkeersanarchie heerscht, 'de heer K. Vos, werkzaam bij de rijks driehoeks- imetincr, wonende te Zaadbuiten on der Veenklooster, op zijn motorrijwiel) uit de richting Beetgum, terwijl de) autobus van Wommels, van Leeuwan den komende, den beruohten hoek na derde. Zoowel de heer Vos als de be stuurder van 'de autobus gaven sig nalen, welke van weerszijden niet ge hoord werden. Doordat de heer Voö de bocht te Jcort nam, zag hij plotse ling de autobus voor zich. Hij ver loor zijn tegenwoordigheid van geest! en reed pardoes op de autobus in, die hem een meter of tien meesleepte. Ernstig gewond werd de heer Voö naar een ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Ernstig ongeluk. Gistermor gen te half twaalf kreeg op het stoomt schip „Storvek", liggende aan het Oos terhoofd te Schiedam, Jan Mat, wo nende aan het Wol venpad te Rotter dam, die op genoemd stoomschip toe zicht hield op het lossen van papier- rollen, toen een de. kettingen van de kraan van het takelvviel schoot, de haak miet volle kracht op het hoofd. Ernstig gewond zakte de man bewus teloos ineen. De dokter constateerde! zware schedelbreuk. On we der. Te Andirk is gister ochtend een groote hofstede, bewoond] door de gezinnen van D. Groot en P. Burger door den bliksem getroffen! en afgebrand. Een groote hoeveelheid' kostbare tulpenbollen ging verloren. In zinkenden staat. Gister morgen kwam te Lemmer uit zee in zingenden toestand binnen het kiel- jachtNarwal", eigenaar de heer Van der Heide te Bemmel (Gld.J Het vaartuig, dat op reis was van Kampen naar Lemmer en bemand door vier personen, had door het schui ren van net anker tegen dein boeg,, 'door het hobb'elen op de golvèn, éeni lek opgeloopen, waardoor het water binnenkwam en het vaartuig gevaar liep te zinken. De opvarenden Hadden een paar zeer angstige uren 'doorgemaakt, te meer omdat niet kon worden nage gaan 'waar Het lek zich" bevond. Op heeterdlaad betrapt. lit de Fransche Bazar te Rotterdam wer den gisteravond we# vtauwta Ho* trapt, terwijl zij bezig waren sokken* eau de cologne en handschoenen. t# stelen. Zij werden overgebracht naaU het bureau Oppert. Bij huiszoeking in haar woningen* resp. in de Ruivenstraat en de Ka beljauw straat, werd een groote par tij goederen gevonden, die van dief stal afkomstig was, o.a. een partij da meskousen, zijden onderrokken, sok ken, vesten, scheermessen, tasschén enl hemden. De vrouwen bekenden dezö artikelen ïn de afgeloopen weken weg! genomen te hebben bij Gerzon te Rot terdam, en in de „Bijenkorf" te Den [Haag. Beiden zijn in bewaring ge steld. Reiniging van een gasleiding door middel van electrlciteit. Een Duitsch stadje, dat het gas be trok van een naburige groote gemeen te, was op zekeren dag van gastoevoer afgesneden, zonder dat men aan de gasfabriek eenige oorzaak daarvan kon ontdekken. Er moe9t dus iets niet in orde zijn met de eenige kilometers lange aanvoerleiding. Een direct inge steld onderzoek wees uit, dat de lei ding over een lengte van 200 M. ver stopt was door teerafscheiding, die ge heel verhard en zelfs met een mes niet meer te snijden was. Het verwisselen van de verstopte buizen door nieuwe werd' door techni sche leiding noodzakelijk geacht. Hei gemeentebestuur had hiertegen groot# bezwaren, daar de verstopte leiding ge legen was onder een eerst kort te vo ren nieuw aangebracht asfaltdek. Men wilde dit niet gaarne over 'n lengte van 200 M. opbreken. Het werd echter uit gesloten geacht, de lange buislelding mechanisch, d.w.z. met de middelen van een schoorsteenveger te reinigsen. Bovendien was de teer vee te hard en ook niet met water, dat men in ds lei ding had kunnen persen, op te lossen. De eenige mogelijkheid tot verwijde^ ren van de teer was het verwarmen* daarvan gevolgd! door het wegpersen door middel van samengeperste lucht/ Dit laat9te zou met een transportabe len compressor wel te doen zijn en met den beschikbaren druk van 5 tot 6 at mosferen zou de leiding wel schoon te krijgen zijn, indien men dé teer slechts kon verwarmen. Voor voldoende verwarming van eeil zoo lange leidinr sou een aanzienlijke\ warmtehoeveelheid noodig zijn. De in wendige diameter van de leiding be droeg 80 m.M. en de 200 M. lange lei ding had dus een inhoud vau 1000 liter Zou de leiding met water gevuld ziin, dan had men 100.000 warmte-eenhedeït moeten toevoeren om het op 100 gr. C. te verwarmen, afgezien nog van de warmtehoeveelheden noodig voor het verwarmen der buis wanden en van het verlies door afkoeling van den lei ding omringende bodem. Eenig© H.LY. kolen zouden voldoende geweest zijn, mits men slechts geweten had waar men het vuur moest aanleggen, want de buisleiding lag diep en het wegdek mocht niet worden weggenomen. Alleen bleef dus voor verwarming over de electrische stroom en daar esn kilowattuur ongeveer 860 warmte-eeitr heden levert, moest het werk met eenige honderden kilowatturen uit^ voerbaar zijn. Men verbond nu de buisleiding met een vertakking van het stedelijk leidingnet van 220 volt <>n liet meerdere uren achtereen tie lei ding onder een stroom van 400 ampère per uur 88 en totaal 300 kilowatturen. Bij een stroomprijs van 0.15 Mk. (f 0.09) bedroegen de totale kosten aan stroom slechts 45 Mk. (f 27) en het geweiiseftt© gevolg trad in zonder de kostbara sn tijdVoovende verwijdering van het we# dek. Nadat de leiding eenigen tijd onder stroom had gestaan, begon de teer zacht te worden. De samengeperste, lucht drong de teer vooruit en aan her andere einde van de buisleiding kwam een dikke zwarte massa naar buiten, die steeds dunner vloeibaar werd Tusschenbeide ontstonden plotselin-i ge erupties, waarbij lange hardgeble- ven 9tukken naar buiten werden ge slingerd. De gasleiding kon nog den zelfden dag weer in bedrijf gesteld worden. Men stelde naderhand vast, dat de uitgedreven teermassa ongeveer, een derde gedeelte van de 200 M. lange leiding moest hebben gevuld. Er had zich dus een ,zeer aanzienlijke hoeveel-* beid teer in de leiding opgehoopt. Zco- iets mag natuurlijk niet voorkomen, doch het gegeven geval leidde tot een interessante wijze van reinigen, waar mee men wellicht ook in andere geval len zijn voordeel doen kan. Scheepstijdingen. HOLLANÜ-AMERIKA LIJN. LOCHKATRINE, Vancouver n. Rotter dam 11 v. Portland (O.) NESS1AN, R'daru n. Philadelphia 12 v. Boston. EEMDIJK, Vancouver n. Liverpool en Rotterdam 12 (12.5 u.cn.) 345 mijl W. V. Fastnet. SOMMELSDIJK, R'dam n. Boston, 12 v. Antwerpen en p. 9 n.m. Vlissingen HOLLAND-AFRIKA-LIJN. BILLITON (uitr.) p. 10 Finisterre. JAGERSFONTEIN (uitr.), 12 tc Beira. KON. HOLLANDSCHE LLOTD. WATERLAND, 12 v. La Pata te A'dam. MAASLAND (uitr.) 12 v. A dam 7.EELANDIA (uitr.) 12 v. Southampton STOOMV. MIJ. NEDERLAND. 3OER0E (Uitr.) p. lz Parim. ENCGANO (uitr.) 12 v. Suet. JiOLPAT (uitr), 12 'ja Batavia

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7