CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7<>« JAARGANG DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1926 NUMMER 1897 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dil nummer bestaat uit TWEE Biaüeo. EERSTE BLAD. Haast! Alleen maar haast! Tom Schil per oort beschrijft in De Kampioen een tocht langs den Kijn van Leiden naar Utrecht. Hij heeft oog voor het mooie. Wil dat mooie bewaren. Miaar behalve dezen mooien weg moet er komen een andere weg, zon der bochten, zonder uitzicht belemme rende heesters of bebouwing, een weg vooral vlak, om het aantal kilometers in den kortst mogelijken tijd af te leggen. Hoor hoe hij foetert. Hoe hebt ge, haastige vriend auto mobilist, getoeterd om den bode voor bij te komen, wiens wagen, uitpuilend van de pakjes, van de Leidsche markt naar Bodegraven sukkelde, en die waarschijnlijk aan de voorzijde van het u den vijandigen rug toekeerende vehikel zalig te snurken zatge dachtig aan het: „een karretje langs den straatweg reed, de maan scheen helder de weg was breed, de voerman kan wel rusten!".... enzoovoorts, ook al was dan de weg hier verre van breed en scheen de maan wellicht in Zuid-Afrika, maar niet tusschen Leid- schen-dam èn KoudekerkHoe hebt ge verder niet vaak nauwelijks de op deze route krioelende kinderen ver meden, welker krijschende moeders u het beste nawenschten, als antwoord op uw claxonkrijsch! Hoe hebt ge den toorn van Bodegraven's veldwachter wellicht opgewekt door een gedoofde achterlamp, of van dien van Woerden door een breukdeel over de streep der snelheidsmaxima te gaan? Hoe vaak zijt'ge niet door den walm der steen bakkerijen heengelaveerd, of hebt ge njet gezucht achter de reeks boeren- tilbury's, die van de markt te Utrecht kwamen, of erger, achter horden koe beesten, welker geleiders gemeenlijk stokdoof leken, of onmachtig hun die ren fatsoenlijk op den wegkant bijeen te drijven Wat is het toch wonderlijk gesteld in onze Maatschappij! Er is een streven om den arbeidstijd te verkorten. Acht uur is nog teveel. Aan den anderen kant een jagen om in den kortst mogelijken tijd zooveel mogelijk ai te doen. Intusschen wordt de onrust grooter. Automobielen zijn inderdaad onmis_ bare vervoermiddelen geworden. Nu ze echter hun snelheid willen bewijzen zitten we er mee verlegen. Nu moeten we daarvoor dure wegen aanleggen. Maar zou het niet mogelijk zijn om met minder snelheid toch het doel te bereiken? Niet alleen letterlijk, maar vooral fi guurlijk opgevat. BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 STADSNIEUWS. De Jan Steen Tentoonstelling. In overleg met het bestuur der Jan Steen Tentoonstelling is door de Ko ninklijke Fabrieken van de firma Be geer te Voorschoten een penning ver vaal' digd ter herinnering aan de Jan Steen Tentoonstelling. De penning vertoont aan de voor zijde het borstbeeld van den Meester, vervaardigd door den medailleur Jac. van Goor, naar bet zelfportret op de tentoonstelling aanwezig, met rand schrift: Jan Steen 1626—1926. Keer zijde: Ter herinnering aan de Jan Steen Tentoonstelling in de Lakenhal Leiden, met daaronder het Leidsche wapen. De penning heeft een middel lijn van 40 m.M. De penning kan in de Lakenhal wor den gekocht. Het hols van Jan Steen te Warmond. Naar wij vernemen zal in het huis wijk B No. 19, waar indertijd de schil der Jan Steen gewoond heeft, door het gemeentebestuur van Warmond een gedenksteen worden aangebracht. Een tent-campagne van het Leger des Hells. Binnen eenige dagen zal de tent campagne, onlangs op het terrein ach ter de molen De Valk gehouden, ge volgd worden door een tweede, doch ditmaal uitgaande van het oude Leger des Heils (de stichting van William Booth). Deze tent-veldtocht zal duren van Donderdag 19 tot Zondag 29 Augustus. Het uitgebreide programma vermeldt de verschillende verlossings- en heili gingssamenkomsten zooals zii in het spraakgebruik van het Leger des Heils worden aangeduid, Anti-Drank meetings, padvindersdemonstraties, gezinsbondsamenkomsten, bijeenkom sten voor kinderen, muzikale mee tings. optochten enz. Op de lijst van sprekers komt een aantal namen voor van leiders die op het gebied van de evangelisatie goede bekenden zijn. O.m. zal als spreker optreden Dr. K. J. Brouwer, directeur van de Zendingsschool te Üegs+geest. De plechtige opening zal plaats heb ben op Donderdag 19 Augustus a.s. Zij zai worden voorafgegaan door het hou1 dt.n van een grooten optocht, met mu ziek, die des avonds om kwart over zeven van den Hoogen Rijndijk af ver trekt. Verder zal dien avond als spre ker optreden brigadier J. P. Ra wie, divisie-officier van de Centraal-Divi- sie. Van de sprekers voor de "volgende avonden noemen wij nog brigadier F. SUl, directeur tier lan ikolonie van bet Leger des Heils te Lunteren, Lt. Kol. M. Visser, fin. secretar's. Stafka- piteön Boer, de redacteur van de Strijd kreet. Kol. A .J. King, enz. Onder de vele zang- er muziekkorp sen van hier en elders, die zullen me dewerken, is ook het koor van „Je- ruël" (Groenesteeg). Moge er van deze met veei zorg en toewijding georganiseerde actie nog zegen uitgaan. De behoefte van eer groot deel der bevolking kermende, zooaïs die bij vorige gelegenheden bleek te bestaan, twijfelen wij niet of ook bij deze campagne zal Ae groote tent wel weer iederen avond gevuld zijn. De Eerste Hulpdienst. Er gaat schier geen dag voorbij zonder dat we, persoonlijk, of door middel van de nieuwsberichten, ken nis kunnen nemen van het optreden van den gementelijken Eersten Hulp dienst bij Ongelukken. Op zichzelf reeds een bewijs, dat deze tak van dienst in onze stad met haar vele ver- keèrs- en bedrijfsongevallen in een groote behoefte voorziet en daarom gewaardeerd moet worden. Daarbij zullen zij die meer van na bij met de organisatie van den Hulp dienst op de hoogte zijn, niet van mee ning verschillen over de wijze waarop de Hulpdienst zijn teak in de huidige omstandigheden verricht. Die organi satie, en de ter beschikking staande hulpmiddelen in aanmerking nemen de, moet men waardeerend erkennen dat de dienst zoo goed mogelijk func- tionneert. Wanneer er dan ook desniettegen staande weieens opmerkingen worden gehoord, die het volmaakte van den dienst in twijfel trekken, zijn die, naar wij met zekerheid durven aannemen, niet gericht tegen degenen die bij den dienfet betrokken zijn, maar uitslui tend tegen de zwakke plekken in het bestaande systeem. Want dat die zwakke plekken er zijn, blijkt weieens en dat die door een steeds grooter publiek gezien wor den, ook. Slechts is het moeilijk aan merkingen maken .waar men zich niet tot bepaalde personen kan richten, eerder ervan overtuigd is. dat degenen die bij de huidige organisatie betrok ken zijn, de meest mogelijke activi teit aan den dag leggen. Intusschen doen zich wel eens ge vallen voor, die de noodzakelijkheid van 'n tijdige hervorming scherper in het licht stellen. Daar is b.v. het gisteren vermelde geval van iemand die ten onrechte den Hulpdienst oproept. In hoeverre deze aanvrager bewust een fout heeft be gaan is ons niet bekend. Toevallig wel, dat hij geen huisdokter kon krij gen. In bepaalde gevallen zegt de huis arts aan een oproeping om eerste hulp te verleenen niet te kunnen voldoen, omdat dit niet op ziin terrein ligt. En daarnevens kan, wanneer bii een plot seling ziektegeval of iets dergelijks de patient voorloopig is ondergebracht, de Eerste Hhilpdienst te kenner geven dat het stadium waarin zijn optreden kan worden verwacht, niet aanwezig is, en een particuliere arts moet wor den gewaarschuwd. Wil zouden niet gaarne veronderstellen dat er artsen zijn .die aan onvermogenideii geen gra tis eerste hulp willen verleenen, maar gelet op het feit. dat de Eerste Hulp dienst na gebleken draagkracht voor haar optreden vergoeding kan eischen is vanuit een zakelijk oogpunt be schouwd, de mogelijkheid niet denk beeldig, dat hij die voor een patient zijn woning openstelt en na on lervon- den moeilijkheden ten slotte een par ticulier arts laat komen, nog gedeel telijk of geheel voor eventueel© kosten moet opdraaien ook. Een meer volledige afbakening van beider terrein zou hier dus wel op haar plaats zijn. Tot zoover voorloopig wat betreft het inroepen van de eerste hulp. Veel belangrijker nog is hetgeen be trekking heeft op de vraag in hoever re eerste hulp ook beteekent: spoe dige hulp. Na hetgeen hierover terloops reed3 is opgemerkt, is het overbodig te zeg gen, dat in het huidige systeem zoo spoedig mogelijk hulp verleend wordt. Dit neemt echter niet weg, dat een gewijzigd systeem die hulp nog aan merkelijk zou kunnen bespoedigen. De noodzakelijkheid hiervan liet zich vroeger nooit zoo sterk gevoelen, en wel voornamelijk omdat de genees heer, die aangewezen is om eerste hulp te verleenen steeds direct te bereiken was op de plaats waar hij zijn practijk uitoefende: in het Acad. Zie kenhuis. Tegenwoordig staat het hiermede anders, nu de dienstdoende geneesheer zijn practijk heeft in de stad, en dus twee oproepingen noodig zijn. Eéu naar het bureau van den hulpdienst, en vandaar naar den arts, die zijn „tij delijk adres" heeft achtergelaten. Met het oog hierop moet eenerzijds worden erkend, dat de hulpvcrleening nog vlug geschiedt, maar anderzijds moet ook worden geconstateerd, dat deze toestand niet zoo kan blijven. De vraag rijst, of het wel noodzake lijk is, dat in letterlijk alle gevallen de geneesheer zelf uitrijdt om eerste hulp te verleenen. Kan, zoo vragen we ons af, dat niet een of ander be kwaam verpleger doen, die te alien tijde op het bureau aanwezig zou kunnen zijn. Van meer plaatsen 'is het bekend, dat daar in eerste instan tie een verpleger uitrijdt met de zie kenauto. Betreft het een licht ongeval, dan kan met zijn hulp worden vol staan. Is het ernstig, dan volgt zonder verwijl overbrenging naar een inrich ting en is het dubieus of de patiënt mag worden overgebracht, dan wordt de geneesheer gewaarschuwd, Op deze wijze zou in de meeste ge vallen een zeer aanzienlijke bespoedi ging zijn verkregen, zonder beduiden de verhooging van de kosten die vooi rekening van de gemeente kunnen ko men. Ook bij de thans bestaande rege ling is op het bureau van den Eersten Hulpdienst steeds een verpleegster aanwezig, die daar ongetwijfeld zeer nuttig is, doch wier plaats misschien zoodanig zou kunnen worden aange vuld, dat ook naar buiten een meer directe hulpverleening kan plaats heb ben. Wij mogen verwachten, dat deze aangelegenheid wel spoedig in het ge meentebestuur zal worden behandeld. De heer L. Westerman is ge slaagd voor het examen Engelscli L.O. Geslaagd voor het examen boek houden M.O. E. Kooreman alhier. BINNENLAND. Begrafenis P Brouwer. Dinsdagmiddag heeft op plechtige, doch eenvoudige wijze de teraardebe stelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Brou wer, in leven hoofdredacteur van het Friesch Dagblad. In het sterfhuis aan de Bloemstraat te Sneek werd, aleer de overledene de woning werd uitgedragen, een rouw dienst gehouden. Ds. H. M. Dethmers, die in dezen huiselijken dienst voorging las Kom. 8 vers 18 en sprak naar aanleiding van dit schriftwoord een woord vkn ver troosting, vermaan en opwekking tot de aanwezigen. Daarna ging Z.Eerw. in gebed voor, waarna de droeve gang naar den doo- denakker werd aangevangen. Groot was de belangstelling op de begraafplaats. We merkten hier o.m. op het voltallig bestuur der Prov. Pers vereen., alsmede den raad van toe-, zuï.l, de heer H. A Leenstra, lid der 2e ruimer en de heer L de Vries, oud-lid J le Kamer. Voorts vele vrienden en bekenden uit sta l eu omgeving Ais dè kist onder doodsche stilte in de aarde is neergelaten, tree tv Ds. Dethmers naar voren, die aMereevst voorleest een schrijven van den lieer H. Colijn, den voorz. va nhet Centraal Comité vanA.-R. Kiesvereenwaarin deze dank bracht voor al den arbeid door den heer Brouwer voor de a.-r. partij verricht en den steun den leider persoonlijk geboden. Mr. J. J. Crolles, voorz. van het pro vinciaal comité van a.-r. kie9veréen gewaagde van den arbeid door den overledene in dat college en daardoor voor 't Friesch a.r. volk verricht. Bijzonder gedacht spr. mevr. Brou wer aan wien het chr. a.-r. volk dank verschuldigd is voor- de wijze, waarop zij haar man, in zijn taak, door ziekte belemmerd, ter zijde stond. De heer Stap betuigde de deelne ming van het Standaardhuis en van allen die daar arbeiden. Ds. D. P. Koopmans sprak vervol gens het slotwoord, daarbij gewagende van het verlies dat de gemeente des Heeren door dit sterven lijdt. De heer Brouwer behoorde tot de burgers van het Jeruzalem, dat boven is, hetwelk is ons aller moeder. We mogen gelooven. dat hi1 thans aanzit aan de bruiloft des Lams, dat hem had gekocht met zijn bloed, en ingegaan is in de ruste, die er over blijft voor het volk van God. Hierna werd aan de geopende groeve aangeheven: Maar 's Heeren gunst zal over die Hem vreezen, In eeuwigheid altoo_ dezelfde wezen- De heer Alb. Lever, schoonzoon van den overledene, dankte hierna na mens de familie allen die den gelief den vader mede de laatste eer hadden bewezen, of hem in het laatst zijns le vens met een enkel woord hadden ver kwikt. Nadat Ds. Koopmans in dankgebed was voorgegaan, verliet de schare, diep onder den indruk, den doodcD- akker. De porto-verlaging. Eenteen tijd geleden is gemeld, dat het porto voor binnenlandsche brief kaarten met October a.s. zal worden verlaagd. Dit zal dan vijf cent worden. Het recht voor expresse-bestellingen zal worden teruggebracht van 40 op 20 cent. De „Tel." verneemt nog, dat het in de bedoeling ligt, het porto voor bin nenlandsche brieven te verlagen tot IVi cent, doch daaromtrent is evenwel nog geen enkele beslissing genomen. Gouden tientjes in omloop. Naar het Hbl. zegt uit goede bron te vernemen, is het bedrug, dat aan gouden tientjes in Nederland in om loop isk thans gestegen tot c.a. f27 H millioen. Er is weliswaar een grooter bedrag uitgegeven, n.l. f37K miKioen. maar daarvan is ongeveer f10 millioen ge bruikt voor uitvoer naar Ned.-Indië. De arbeidsduur in Italië. De heer Blomjous heeft aan den Min. van Arbeid, H. en N., de vol gende vragen geste'.d in verband met ae nieuwe regeling der arbeidstijden in Italië, waarbij ing. 1 Juli '1.1. werk gevers daar te lande gerechtigd wer den don arbeidsduur der werknemers met een uur per dag te verfbngen. 1. Heeft de Minister kennis geno men van de motieven, die tot verlen ging der arbeidstijden in Italië ge leid hebben, n.l. om de productie van sommige industrieën te vergrooten, door de kosten per eenheid te vermin deren 2. Weet de Minister, dat de eerst© Minister van Italië, de heer Musso lini, in een interview met een redac teur van de Daily Mail de textielindus trie met name genoemd heeft, als zijn de een der takken van de Italiaan- sch© nijverheid, welke wegens buiten- landsch© concurrentie deze arbeidsver lenging noodig heeft? 3. Is de Minister bekend met het feit, dat de Italiaansche textielindus trie vooral de laatste jaren ten ge volge "harer goedkoops productie tot grooten bloei is gekomen en meer en 'meer op 'de wereldmarkt als zeer ern stige concurrente, ook van de Neder- landsch© textielnijverheiid. optreedt, zoodat vooral orders in stapelartikelen, tegen de concurrentie van Italië in, op de wereldmarkten veelal niet dan n et \erliezen kunnen geboekt wor den? 4. Onder verwijzing naar datgene, hetwelk reeds in het Voorloopig Ver slag der Eerste Kamer bij de alge- meene beschouwingen in het laar 1921' omtrent den invloed van een vijf uren. langere arbeidsweek op den kostprijs van textielgoederen gesch ixuven is ver zoekt de beer Blomjous den minister dringend hem mede te deelen of de Minister zich er volledige rekenschap van geeft, flat door de officieele ge sanctioneerde verlenging van den ar beidstijd in Italië de vermindering vami den kostprijs per eenheid van de pro ducten aer nijverheid vele procenten zal bedragen en daardoor de mededin ging van Italië met de voortbrengse len der Nederlandsche nijverheid we der zal stijgen. 5. Indien de Minister met onderge- teekende mede van pordeel is, dat deze nieuwe factor er toe zal bijdra gen de concurrentiekracht der Neder landsche nijverheid, met name ïïie der textielindustrie, weder te verzwakken en daardoor de ellende, welke de werk loosheid in de gezinnen der arbeiders brengt, moet toenemen, is Z. E. dan bereid dit te verhinderen, door hèt nemen van maatregelen, waardoor ook in Nederland de berekening van den kostprijs per eenheid van ae produc ten der nijverheid kan dalen zonder den levensstandaard der arbeiders aan zienlijk lager te doen worden? Brood uit Nederland naar België. Sedert eenige dagen worden in bijna alle grensplaatsen groote hoeveelheden wit brood uit ons land naar België vervoerd, meldt de „Prov. N. Br. Crt." Zooals bekend is de fabri cage van witbrood aldaar verboden. Zoo worden uit Bergen op Zoom, Roo sendaal au Eindhoven reeds groote nar ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tariei Bi) contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling ran ten hoogete 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Bij een brand te Oss zijn een moeder met drie kinderen omgekomen. Een adres aan de Asser Synode. Buitenland. Cook over den uitslag van de stem ming onder de mijnwerkers. Vieuwe bemiddelingspogingen. De brief van Clémenceaa heeft een slechten indruk in Amerika gemaakt. De Rijn-bezetting zal met 10.000 man verminderd worden. Aardbevingen op IJsland. tijen wit brood België ingestuurd. De Belgische bakkers in de grensgemeen ten hebben nu reeds groote schade. De zen trachten door bemiddeling van hunne bonden een invoerverbod van wit brood in België te krijgen. Verzekering tegen de geldelijke ge volgen van ziekenhuisverpleging. Op aanstichting der afdeeling Lisse besloot de op 30 October j.l. gehou den algemeene vergadering een com missie in te stellen wekeer taak het zoude zijn te onderzoeken, of en op welke wijze de Zuid-Holland-ene Ver- eeniging Het Groene Kruis de verze kering tegen de geldelijke gevolgen, van ziekenhuis verpleging zou kunnen bevorderen. Het hoofdbestuur wees tot leden dezer commissie aan: de heeren D. Blok, A. J. Bossers, P. Greup en K. de Snoo. Deze commissie heeft nu zijn rapport ingediend, waarvan wij "de volgende voorstellen ontleenen: I. a. dat de afdeelingen onderaf- deelingen kunnen vormen voor de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekenhuisverpleging; b. dat de reglementen en eventueele statuten der onderafdeelingen aan de goedkeuring van het hoofdbestuur zijn onderworpen c. dat in overleg met reeds bestaan de onderafdeelingen een aantal bepa lingen zal worden vastgesteld, die in de reglementen van de onderafdee lingen zullen moeten worden opge nomen; II. een centrale commissie voor de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van ziekenhuisverp eging te be noemen, wie taak zijn zijn: a. het hoofdbestuur van advies te dienen in alle zaken betreffende de onderafdeelingen voor ziekenhuisver- tr dé oprichting van dergelijke on derafdeelingen te bevorderen: c. toezicht te houden en leiding td geven aan het financieel beheer dier afdeelingen; d. van advies te dienen omtrent alle zaken waarover de onderafdeelingen zich tot hen zullen wenschen te rich ten. Met het oog op de uitgebreidheid van de taak dezer commissie is het gewenscht 'daarin te benoemen naast ten minste twee leden van het hoofd bestuur: een of meer vertegenwoordi gers uit de afdeelingen en een expert in het verzekeringsbedrijf. Een voorloopig voorstel voor de be palingen, die in 'de reglementen der onderafdeelingen zouden moeten voor komen, is hieraan toegevoogd. Ter bespreking van dit rapport en der daaruit voortvloeiende consequen- tiën stelt het hoofdbestuur zich voor binnen kort een buitengewone alge meene vergadering bijeen te roepen. Voor de verkeersveilgheid. De besturen van le Nederl. Unie van arbeiders in het automobielbedrijf, aangesloten bij den Centralen bond van transportarbeiders en den Nederl. bond van particuliere chauffeurs, heb ben besloten, gezamenlijk eer. actie te voeren voor wettelijke regeling van de opleiding tot chauffeur en verhooging van de minimum leeftijdsgrens voor autobestuurders tet 21 jaar. Een en ander achten zij ter verzekering van een veilig verkeer noodzakelijk. Een onderzoek zal worden ingesteld naar wat betreffende deze zaken in bet buitenland wettelijk is bepaald. Uit de hoofdbesturen van genoemde organisaties is een comité van actie benoemd, welk comité reeds zijn eer ste vergadering heeft gehouden ter vaststeling van de voorloopig te tref fen maatregelen. rHoe moet ik solllcitoeren?" Bij P. Noordhoff te Groningen it van de hand van W. van der Eist een handig boekje verschenen „Hoe moet ik solliciteeren". Het bevat een groot aantal gegevens welke den sollicitant bij het vaak zeer penibele werk van het zoeken naar een betrekking of naar een beter betaald

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1