NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1926 DAG-AGENDA. Zondag 8 Augustus. „Jeruël", Mid delstegracht 3, 's morgens tien uur de heer Verweij van Zwolle, 's av. half zeven de heer van der Horst. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagdieust der apotheken wordt van. Maandag 2 tot en met Zondag 8 Augustus waar genomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Heerenstraat Tel. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Tejef. 136. .hoofdstad. Het eerste bezoek gold het park Sonsbeek, waar diverse her ten in het Hertenkamp getracteerd werden op ij9bonbons, nootjes en zelfs sigaretten, wat alles met graagte ver slonden werd, terwijl verder de Belve dère het middelpunt van de belangstel ling werd, waarvan men een prachtig panorame had op de omstreken van Aiuhem. Door heerlijke denneboschjes wandelende bereikten wij spoeedig Ue Schelmsche weg, op welke wij spoedig h-et prachtig tusschen groen gelegen hotel-restaurant „De Waterberg" in zicht kregen. Een algemeen hoera ging op, en men bestormde de klaar staande stoelen, die een heerlijke rust plaats boden na den vermoeienden tocht. Wij waren voor vandaag echter nog niet klaar. Na een ru9t van plm. een uur maakten wij ons reisvaardig voor het park Roosendaal, in welk park de bekende „kettingbrug" en de bedriegertjes" „beloopen" worden, wat menigeen een nat pak bezorgde. Geen nood echter; vol moed togen wij verder naar de Kluizenaarsberg en de Emmapyramide, waar prachtige ver gezichten ons in verrukking brachten over de schoone natuur. Ondertus- »chen begonnen diverse magen zoo danig naar eten te vragen, dat wij ge noodzaakt waren de „Waterberg" we der op te zoeken welke natuurlijk spoedig gevonden was en waar de ge reedstaande tafel alle eer bewezen ,werd. Thans genieten wij op het terras van het hotel zittend, heerlijk van de Geldersche avondlucht. Ik moet echter eindigen, hopende U in 't volgennd nummer verdere bijzon derheden mede te deelen. Prof. Keesom op Texel gehuldigd. Dinsdagavond heeft het eiland Texel pzrof.' dr. W. H. Keesom, die eenigen tijd bij zijn ouders op Texel door brengt, qp duidelijke, gemoedelijke, doch bovenal hartelijke wijze van zijn eerbied te doen blijken. Niet zoodra had de pers het bericht van de hoog leeraars succes wereldkundig gimaakt, of op initiatief van den burgemeester W. B, Oort werd een commissie ge vormd, waarin het hoofd der gemeente als Voorzitter zitting had en vorder niej. E. Langeveld en pastoor J. Nagel en ir. M. D. Dijt. Gezamenlijk werd een huldigingsplan ontworpen en de uit voering op Dinsdagavond 3 dezer be paald. Zoo had zich op de Groenepjaats een ongewoon talrijk publiek verzameld in afwachting van een plechtigheid als Texel nimmer had gekend. Als prof. Keesom, vergezeld van zijn ouders, kinderen en verscheidene ver wanten door pastoor Nagel en ir. Dijt van zijn woning aan de Molenstraat is afgehaald en daarop naar den tuin voor hotel Texel is geleid, zet het fanfare in met een opgewekte marsch en wor den moeder en kinderen van den ge- Vierden geleerde bloemen aangeboden .Vervolgens spreekt Texel's burgemees ter een rede uit; waarin hij het mee leven schetst van Texel's bevolking met den hoogleeraar, die op Texel ge boren en getogen is en op wien zij zoo trotsch zijn. De dag van 25 Juni 1926, adus gaat spr. voort, zal in de geschiedenis van de natuurkunde als de datum van een der grootste wetenschappelijke trium- fen worden beschouwd, doch deze da tum zal ook in Texel's annalen aange- teekend blijven. Als Texelaar sprak daarna ir. M. D. Dijt, die de beteekenis van prof. Kee som's ontdekking releveert, en die eindigt: Hooggeachte Professor. Geheel Texel was vol van uw vinding, arbeiders en boeren, onderwijzers en kooplui spra ken over het helium. Een buitenlander, die hier eenigen tijd vertoefde, zeido mij: „Wat zijn de menschen hier toch merkwaardig ontwikkeld: mijn hospi ta sprak over het vastmaken van het helium en de voorwerker sprak over het heliuml" Wel een teeken nietwaar, wat er omging in die harten van d© Texelaars* die trotsch waren op het werk van u. En toen eenmaal het woord geproken was: Professor Kees om zal bij zijn komst op Texel worlen gehuldigd, riepen we allen in eén woord: „Ja, daar doen we aan mee. En we zijn er blij om, dat u in dc Wetenschappelijke wereld thans de ge vierde man bent, we verheugen ons om u en uw gezin, dat zoo'n hartelijk deel krijgt in de hulde u toebedacht. We bed'enken echter met weemoed, dat wijlen Mevrouw Keesom, die u zoo'n trouwe steun was, dezen dag niet heeft mogen beleven. Mijnheer Keesom Senior en Me vrouw Keesom, het verheugt ons niet het minst voor u beiden, dat uw zoon van alle zijden zooveel lof wordt toe gezwaaid. De beste trots is de ouder- trots en u heeft reden trotsch te zijn op uw zoon, doch ook uw zoon mag trotsch zijn op u. Na nog een harUliik bewonderend woord tot prof. Keesom eindigt deze spreker. Daarop overhandigt de heer Oort prof. Keesom met cenige toepasselijke woorden een fraai .vervaardigde oor konde met dezen tekst: „Texel's burgerij heeft op den 3en Augustus 1926 op de Groeneplaats te Den Burg uiting#gegeven aan haar be wondering voor prof. dr. Wilhelmus Hendricus Keesom, geboren op Texel 21 Juni 1876, die tot roem der weten schap het helium in vasten toestand wist te brengen Namens 'de burgerij: de commissie enz." De oorkonde vertoont het wapen van Texel en is op perkament uitge voerd in rood, goud en de Texelse he kleuren groen en zwart. Het geheel maakt een buitengewoon goeden in druk en spreekt van een knappen ver vaardiger, den heer J. Ph. Klapmeyer, te Helder. Nadat prof. Keesom de oorkonde in ontvangst heeft genomen, wordt hem, op de wijze van het Transvaalsche volkslied een door dr. Ronbe te Texel vervaardigd huldigingslied toegezon gen. Wanneer prof. Keesom daarop het spreekgestoelte beklimt bar3t een spontaan applaus, dat ook op de rede voeringen van de heeren Oort en Dijk volgde, aan alle kanten los. Als de rust eenigermate is teruggekeerd brengt spreker dank voor de vriende lijke woorden toe hem gericht. Toen men voor eenige weken bij hem kwam, om mee te deelen, welke plannen men koesterde, heeft hij in de uitvoering daarvan toegestemd, docli niet zonder aarzeling, daar hij op der gelijke publieke manifestaties niet bijzonder gesteld is. Toch stelt spreker het op prijs, dat Texel zoo met zijn zonen meeleeft. Met waardeering gewaagt spreker van het onderwijs, dat hij op Texel ge noot. De heeren De Braai, Louis Kik kert, Kleinbentinck en van Oogdn wor den dankbaar herdacht. De goede geest op de lagere school, het uitne mend natuurhistorisch en wiskundig onderricht op de z.g. Fransche school (thans de plaats waar d'e drukkerij der Texelsche Courant en Boekhandel Parkstraat gevestigd zijn) zijn op spreker niet zonder invloed gebleven. Spreker zegt, niet ongevoelig te zijn voor de vriendelijkheid, door zoo ve len voor hem en zijn gezin hier aan den dag gelegd en prijst de Texelsche eendracht, die nog veel tot stand moge brengen. Het fanfarecorps zet dan in met „Lang zal hij leven" en allen roepen luide een driewerf „hoeral" Daarop voert als oud-collega van de Leidsche universiteit prof. Oort het woord, d'ie er o.a. den nadruk op ves tigt, dat in het gestage zoeken, arbei den het hoogste geluk gelegen is. Spr. hoopt, dat het prof. Keesom gegeven moge zijn, te werken met liefde en lust en te vinden, en besluit met den wensch dat Texel zonen en dochteren de we reld in moge zenden, ijverige, denken de menschen, van diepe ernst bezield, tot zegen van de maatschappij, tei eer© van God, die de gever van alle goede gaven is. Daarmee neemt te pl.m. half tien de plechtigheid een einde. In hotel Texel maken velen van de gelegenheid gebruik prof. Keesom persoonlijk te coraplimenteeren. Het Diaconessenhuis. De aitbreiding van het hoofdgebouw van het Diaconessenhuis aan de Witte Singel begint snel' haar voltooiing te naderen. In afwachting van den geheelen ai bouw, die waarschijnlijk over plm. zea reken zijn beslag zal krijgen, wordt naar wij vernemen dezer dagen een achttiental z.g. zusterkamers in gebruis 'genomen, gelegen op de bovenverdie ping van het nieuwe gedeelte. Met de afwerking van het geheelo uitbreidingswerk zuilen waarschijnlijk nog wel eenige maanden gemoeid zijiv Gisteravond 12 uur is op het Bo- zuidenhout te 's Gravenhage van da voorlaatste tram naar Leiden, de mo torwagen defect geraakt, waardoor do tram niet verder Kon. Nadat geruimen tijd was beproefd den motorwagen op gang te krijgen, is de tram door een later aankomende tram naar Voorburg opgeduwd. Nadat men öok daar eenigen tgd vergeefs had ga tracht het euvel aan den motorwagen te verhelpen, is de tram door een a^ dere naar Leiden getrokken. Met ruim 3 kwartier vertraging kwam men hier aan. A. B. v. P., een jongmensch uit Kampen, dat te Katwijk aan 1 xan> peeren is, stond gistermiddag met znn rijwiel aan de hand te wachten voor de afsluitboomen van den spoorwegovei* fang aan den Rijnsburgerweg, toen aar een z.g. mallejan moest draai ei\ teneinde het terrein naast Zomerzorg te kunnen oprijden., v. P. kon, doordat hij tegen een tramwagen stond, niet tijdig uit den weg komen en moest het aanzien, dat zijn rqwiel tusschen de tram en do mallejan in elkaar werd gedrukt. H\j heeft tegen den voerman een eisch van schadevergoeding ingediend. Op een bouwwerk bij de Merellaan aan den Rijnsburgerweg is ten nadeele van Wi. J. H. de R. een gouden hor loge met dito ketting ontvreemd urt het vest van den eigenaar, dat deze ergens had neergehangen. Van een opslagplaats aan de He*- renweg, zijn ten nadeele van W. M. v. H. eenige ijzeren binten, van x Va $>l. i engte, ontvreemd. De heer J. 0. Verstelle alhier slaagde voor het examen Engelsch. JU. Cl Burgerlijke Stand. Ge bonen: Theo, zojn van I. Pauw leni IJ. J. v. cl. Zeeuw. Pi-eter Gort stiaan, zoon van C. de Regt en L. Vo gelaar. Jacoba Johanna, dochter van G. W'esseluis ejn F. v. d. Spruit. Ge rard, zoon van. H. v. Vliet en C, Mi- zee. Willem ,zoon van C. v. Rhijn en, •J. Fleur. Maria Anna, dochter vanl D. de Jongh en A. Wi. JE'. Palm. Kla- ra, dochter van. VA F. Laten-eer en |H. J. Crama. Ant. Maria Louise,doch ter van -J. A. F. v. Oudheusden enj lW|. M. 'de Greeff. Paulus Gers. Ants. zoon van J. Fleur en P. Ml. Knijpers', ftVjlhelminus Johanlnes, zoon van G. Kuiters en W. M. Veen. Cornelia, d. van A. Verhoog en C. de Bolster. Hendrik, zoon van C. Willemse en |M. HolsWilder. "Meindert, zoon van A. de Boer iem A. de Boer. Weert, zöon' vna F. Fetisma en A. S. v. Gesser. Andries, zoon van A. Beij en P. Baars, iCatharina .dochter van P. Springer en C. KeVzer. Gerardus Maria, doch ter van G. C. Mank en M. F. Hil- gersom. Isaak Adrianus, zoon van M. Alkema en M. v. Meijgaard. Cornelia Johanna, dochter van L. Wï elders em A, Bekooii. Neeltje, dochter van C'. Barman en W. Roos. Willy, dochter van B. C. Mekking en A Wassenaar. Maria, dochter van I. J. Neuteeboom en W1. v. d. Hoed. Pieter, zoon van D. de Roode en A. d. RqTdle. Mar- ko Harriot Joan, zoon van D. W). J. de Rijk en f. H. Verbooij1. O v e r 1 e aen,J. iMieremet, we'dr. Buitendijk, 88 jaar. M. v. d. Boer (Voorwinden vr. 51 jaar. E. Bakkers Ansems de Vries vr. 33 jaar. H'. O. P. J. J. v. Noort zn., 20 'jaar. M:. P. Prins- de Groot vr. 35 jaar. C. Verhoeven (Neuteboom vr. '63 jaar. J. J. L. A1. v. Dijk zn., 75 jaar. W] JH. Sierat m., 46 'jaar. Cl. J. v. d. Kaay wedr., 73 jaar C. J. BenderNederbragt vr. 06 j. (Wl O. StikkelorumBuijtenweg vr. 74 jaar. J. O. SleweDirkse, vr. 25 j. G. de Tong—-Vermeneen wed. 87 jaar. C. Verhoef, dr. 8 jaar. BINNENLAND.^ De Koningin en de Prinses. Sinds hare komst ten paleize Soest- dijk heeft de Koningin onder behande ling gestaan van den hofarts Dr. Pot, uit Apeldoorn. Deze heeft H M. gere geld om den anderen dag ten paleize Soestdijk bezocht en gistermiddag we derom een bezoek aan de Koningin en prinses Juliana gebracht Ingevolge zijn advies is thans besloten, dat bei den vandaag (Donderdag» naar Rui- genhoek zullen vertrekken. De reis zal per trein geschieden. Het vertrek is bepaald op ongeveer drie uur, waarschijnlijk van de halte Soest dijk. Uit Den Haag meldt het Ned. Cor respondentie-bureau dat de Koningin en de Prinses hedennami ldag tegen vijf uur in de rësidehtie aankom-n, teneinde den Ruigenhoek te betrekken De plannen van minister Lambooy. In aansluiting op de berichten om trent de reorganisatieplannen van den minister van Oorlog, deelt „De Avp." thans nog het volgende mede: „Het lag in het voornemen van den minister van Oorlog vooruitloopen- de op hetgeen daaromtrent de Tweede Kamer bij de behandeling van de Oor- logsbegrooting 1927 zou beslissen reeds aanstonds een aanvang te ma ken met de uitvoering zijn rereorgani- satieplannen. Hierin waren begrepen het verminderen van de cavalerie en het doen afvloeien van ongeveer 250 beroepsonderofficieren. „Intus9chen heeft d'e heer J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs en thans lid van de Tweede Kamer, schriftelijke vragen gericht tot den Min. v. Oorlog, betreffende die reorga nisatieplannen en daarbij o.m. de vraag gesteld of de Min. van Oorlog het niet gewenscht acht om, zooals in het voorjaar door dien minister was toe gezegd, zijn reorganisatieplannen aan het oordeel der Kamer te onderwerpen en in verband daarmede met de uit voering te'wachten. „Op deze vragen heeft de Min. van Oorlog nog niet geantwoord. Het blad verneemt evenwel dat het antwoord op de vragen van het Kamerlid De Visser bevestigend zal luiden. In ver band hiermede heeft de Min. van Oor log alle uitvoeringsmaatregelen be treffende de reorganisatie doen op schorten." Dra Nederlandsche Spoorwegen en het Aatobusbedrijf. In aansluiting op het bericht dat de directie der Nederlndsche Spoorwe gen voornemens zou zijn om haar be drijf met een autobus-onderneming uit te breiden, kan bet „Hbld.nog het volgende mede-deelen: Een dergelijk bedrijf is inderdaad in wording, waarvoor evenwel de vorm eener vennootschap is gekozen, waar in de spoorwegen een overwegenden invloed zullen hebben. De al te knel lende banden, waarin het spoorweg bedrijf tengevolge van de inmenging v. d. staat gevat is, ded ende directie hiertoe besluiten. Reeds jaren lang heeft het voornemen bestaan, om tot de oprichting van een dergelijke onder neming over te gaan, welke ook aan de Reihsbahngesellschaft in Duitsch- land is verbonden, doch vooordat cle wet. regeilende, de concessies voor au- tohusliinen, dienst- en rusttijden van chauffeurs etc. was aangenomen, kon aan uitvoering niet worden gedacht. De concurreerende invloed van de au tobus in het particuliere bedrijf van de vooral bij het vrachtvervoer der Nederlandsche spoorwegen doen govoe len, meer nog dan bij het personen vervoer. Talrijke firma's hebben eigen vrachtauto's in dienst ««nomen en hier door het goederenvervoer op de spoor wegen ernstig benadeeld Echter niet in' de eerste plaats ais strijdmiddel tegen de concurrentie zul len de nieuwe autobussen in dienst ge nomen worden, maar wel nu dorr de nieuwe wet een meer geregelde toe stand ontstaan is om te trachten ,de economic in het geheele bedrijf te vergrooten. De heer R. G. M. A. Heg, inspecteur van het vervoer bij de Ne derlandsche spoorwegen, is tot direc teur van de vennootschap benoemd, en zal met. ingang van 1 Sept. a.s. zijn gewone werkzaamheden neerleggen. Eerst staan enkele studiereizen in het buitenland voor hem op het pro gramma. waarna in Nederland met de exploitatie der lijnen een aanvang kan. worden gemaakt. Het is de bedoeling om vrachtauto's te laten loopen, die eenerzijds bestel diensten in de steden zullen) overne men en anderzijds in bepaalde rayons op het platteland* goederen op zullen halen om deze naar het eindstation van een dergelijk rayon te brengen, waardoor verkregen wordt lat de tus- schenistations hoofdzakelijk, zoowel voor goederen als voor reizigersver keer, worden uitgeschakeld. Behalve de vrachtauto zal dus ook de perso nenauto een onderdeel van het bedrijf vormen. De autobusonderneming, zooals zij thans gedacht is„ za.l dus gedeeltelijk a^s concurrentiemiddel tegen de be staande vrachtauto's moeten dienen, terwijl de bussen anderzijds als nieu we voeding van do spoorweglijnen dienst zullen doen, waarop zii komen te correspondeeren. De exploitatie van het onderhavige bedrijf zal het geheele land omvatten en beoogt een zoo uitgebreid mogelijk goederen- en personenvervoer. Uitslui tend eerste klas materiaal zal worden gebezigd. De heer Heg, met wien wij een kort onderhoud hadden, verzekerde, dat een gevolg van d© inwerkingtre ding van de nieuwe buslijnen zal zijn, dat allerwegen garages zullen, worden opgericht en dat talrijke neven-indus trieën tot bloei zullen komen Plaatsen, die tot dusver per trein niet te berei ken waren, zullen nu een goede ver binding krijgen en van een behoorlijke aansluiting op den treinenloop verze kerd zijn. De nieuwbenoemd© directeur, die hét bedrijf in Frankrijk, Duitschland en Zwitserland gaat bestudeeren, was van meening, dat vóór 1 Januari van het volgend jaar wel niet met de uit voering van de plannen zou kunnen worden begonnen". Een duur ontslag. Jn de vergadering van 9 Februari jl., besloot de gemeenteraad van Leeu warden aan den Direct nu* van Gemeen tewerken, den beer L. H. E. van Hylc- kama Vlieg, die naar de onverdeelde m©ening van het collega van B. en W. niet als leider van het bedrijf kon ge handhaafd blijven, eervol ontslag te verleenen, onder doorbetaling van zijn jaarwedde ad f7000 tot 1 Juni 1926 en daarna van een zoodanig bedrag en ge durende een zoodanigen tijd, als door een in te stellen commissie zou wor den vastgesteld. Het resultaat van haar onderzoek heeft de commissie in een lijvig rap port dezer dagen aan het gemeentebe stuur aangeboden. De commissie komt tot de conclusie, dat de heer v. H. V. als directeur der gemeentewerken in meer dan één opzicht is te kort ge schoten en in die functie niet op zijn plaats was. Dat wel al£ vaststaande mag worden aangenomen, dat niet aan onvoldoenden dienstijver mag worden gedacht, doch dat de geconstateerde tekortkomingen veeleer aan een. stre ven tot eigenmachtig handelen te wij ten zijn, welk gevoeil van eigen supe rioriteit ook de oorzaak kan zijn van de slechte verstandhouding tusschen den directeur en het hem ondergeschik te personeel. De bekwaamheid en inte griteit van den heer v. H. V. zijn voorts naar het oordeel der commissie ge heel onbetwist gebleven. Voorts blijkt uit het rapport, dat de heer v. H. V. reeds in Februari 1924 in een geheime zitting van den gemeente raad ter verantwoording is geroepen. De commissie acht ten slotte het ont slag terecht verleend, maar acht een niime schadeloosstelling noodig. Zij bepaalt het bedrag daarvan op f5000 per jaar tot aan het tijdstip waarop de ontslagene den pensioengerechtig den leeftijd zal hebben bereikt, of voor dien tijd zich een omstandigheid voor doet, die hem recht geeft op pensioen of tot op den datum van zijn vroeger overlijden. De trein zonder rails. Naar wordt medegedeeld, zal de „tracklesstrain", die op 9 Augustus in ons land komt, waarschijnlijk de vol gende róute nemen: Rotterdam,, Dor drecht, Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Vlissingen, Schie dam, Delft, Den Haag, Leiden, Haar lem Amsterdam, Zaandam, Uitgeest, Beverwijk, Alkmaar, Amsterdam, (te rug), Bussum, Hilversum, Utrecht, Amersfoort Apeldoorn, Ede, Arnhem, Wageningen, Arnhem (terug), Zutphen Deventer, Zwolle, Meppel, Heerenveen, Leeuwarden, Franeker, Harlingen, Leeuwarden (terug), Groningen, Delf zijl, Winschoten, Stadskanaal, VeVen- dam, Assen, Meppel (terug), Almelo, Hengelo, Oldenzaal, Enschede, Win terswijk Doetinchem, Nijmegen, 's- Boseh, Waalwijk, Breda, Tilburg, Box tel, Eindhoven, Helmond, Venlo, Roer mond, Sittard, Heerlen, Kerkrade, Val kenburg, Maastricht. De sluisbouw te IJmuiden. Naar wij vernemen zal het heiwerk aan het binnen9lui9hoofd Woensdag gereed komen. Dien dag zullen de laat ste palen van dit omvangrijke werk worden ingeheid. Teneinde het storten van het beton met versneld tempo te kunen doen voortgaan, zal de capaci teit der stortinstallatie worden ver hoogd, hetgeen zal geschieden door verbetering der hijschinstallatie. Ge tracht zal worden de capaciteit op te voeren tot 80 M3. per uur. BUITENLAND. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT Vrede in 't zicht? Gisteren ging liet Britsche parlement met zomervacantie en ofschoon het, bijaldien de staking in de mijnen voort duurt, tegen het eind van eike maand een korte bijeenkomst zal houden om de wet, die de regeering buitengewone bevoegdheden verleent, te verlengen, zal het pas den 9en November weer bij eenkomen. Algemeen) lieerscht de overtuiging, dat het in het mijnconflict een groote stap tot den vrede zou zijn, als de mijn districten die thans, ae zaak overwe gen, de voorstellen van de bisschoppen .die het. hoofdbestuur van den mijnwer- kersbond al heeft aanvaard, goedkeur den. Men verwacht, dat de meeste dis tricten de voorstellen zullen aanvaar den, maar in sommige streken, zooals Lancashire, Durham en Zuid Wales is er sterke oppositie tegen. De Times zegt in een beschouwing over den toestand dat een beslechting van het geschil op handen lijkt. Het blad ziet hoopgevende teekenen in het uitstel van Baldwin's vertrek naar Aix les Bains en in het feit dat de mijnwer kers-vertegeniwoordigers in het parle- ment een wenk hebben gekregen Lon den njet te verlaten maar er te blijven omdat hun raadpleging gewenscht kan zijn. DE FRANSCHE FINANCIEELE CRISIS. Naar de stabilisatie. Poincaré heeft in de Kamercommis- sie voor de financiën een verklaring gegeven van het ontwerp tot instelling va pen nationale kas van amortisatie en beheer van de verdedigingsbons. Hij wees op het besluit van de regeering om een politiek van vrijwillige, gelei delijke consolidatie van de schuld op korten termijn te voeren. Vervolgens zette hij het ontwerp uit- een tot voltooiing van het voorafgaan de werk van het herstel van den franc door het vergemakkelijken van de ope raties, bestemd voor de stabiliseering van den franc. De commissie heeft de twee ^regee- ringson denver pen met 12 tegen 7 stem men aangenomen. Het wetsontwerp nopens de operaties ter stabiliseering van de munt bestaat uit 4 artikelen. Het machtigt de Bank van Frankrijk over te gaan tot den aankoop van goud en deviezen op de markt. Het bepaalt, dat de biljetten, uitgegeven door de bank voor het be drag overeenkomstig die aankoopen, niet begrepen zijn in het bij de vet vastgestelde contingent van uitgifte. Het machtigt den minister van finan ciën voor drie maanden, elke overeen komst met de Bank van Frankrijk aan te gaan, waardoor het deze- mogelijk wordt gemaakt, door omkoogbrengen van den franc de stabilisatie van de munt voor te bereiden. Het ligt n.l. in de bedoeling van Poin caré. pas tot stabilisatie over te gaan, als de franc eerst nog wat gestegen Zfii zijn.. Inkrimping van personeel. Verschillende Fransche Kamerleden hebben et initiatief genomen om een motie in te dienen, waarbij de Kamer wordt voorgesteld een wetsontwerp in. te dienen om het aantal senatoren tot 175 en het aantal Kamerleden tot 350 terug te brengen. LUXEMBURG EN BELGIE. De financieel© betrekkingen. Bech, het hoofd van de Luxemburg- sche regeering, vergezeld van Dupong- den directeur-generaal van financiën, had gisteren te Brussel een langdurig onderhoud met Houtart. den Belgi schen minister van financiën, dat, raar mep zegt, hoofdzakelijk liep over de kwestie van de interesten van de Luxemburgsche schuld aan België. Volgens de Libre BelgiQue wenscht de Luxemburgsche regeering kwijt schelding van deze interesten, welke slechts twee procent bedragen, te be komen, daar zij oordeelt, dat Luxem burg ten gevolge van de schommelin- gietn van den Belgischen franc, waar voor dit land toch niet aansprakeliik kan gesteld worden, vrij aanzienlijke verliezen heeft geleden en kwijtschel ding van deze interesten deze verlie zen eenigszins zou compenseeren. Houtart zegde toe. over dit verzoek met zijn collega's overleg te zullen pic- gen. Onder het kabinet-Pruem heeft Lux-^ etnburg reeds een dergel ijk en stap ge daan bij minister Janssen, doch zonder gevolg. DE NIEUWE KOERS IN RUSLAND. Zinowieff naar Siberië? Volgens berichten uit Berlijn heeft het uitvoerend comité der derde inter nationale eenstemmig een motie aan genomen, waarin de actie van Zino wieff, wien de sovjet-regeering ontsla? gaf als lid van het politiek bureau, wordt verloochend. Zinowieff zal zich, na deze niotie, wel genoodzaakt zien, zijn outsiag te nemen als voorzitter van de derde in ternationale, welken post hij sinds 1918 bekleedt. Volgens berichten uit Moskou zal Zinowieff een langdurige vacantie ne men. Sommigen meenen echter te we ten, dat die vacantie zal bestaan in een deportatie naar Siberië. Men zal hebben af te wacnten, of

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2