MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1926 DAG-AGENDA. Woensdag 4 Aug., 's av. acht uur, „Jeruël", Middelstegracht 3. Dank stond. Zondag 8 Augustus. „Jeruël", Mid delstegracht 3, 's morgens tien uur de heer Verweij van Zwolle, 's av. half zeven de heer van der Horst. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagdieust der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Augustus waar genomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Heerenstraat Tel. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136. merken. De straten waren bijna leeg, een teeken dat de bevolking naar de overvulde kerken gegaan was. De tienduizend ambtenaren in den stoet waren, volgens het blad, gewaar schuwd, dat zij op straffe van hun be trekking te verliezen, aan de demon stratie hadden deel te nemen. Ho n ier- den, die waren thuis gebleven, ver wachten hun ontslag. DE POOLSEHL GRONDWETS HERZIENING. De Landdarg achter de regeering. De Poolsche Landdag heeft de wets ontwerpen in zake de grondwetswijzi gingen en de regeeringsvolmachten in plenaire Zitting definitief aangenomen en. is daarop gisteren op recès gegaan. Van de 26 amendementen, die door den Senaat waren aangenomen, zijn in het algemeen door den Landdag die amendementen verworpen, die een be perking van de rechten der regeeriug ten gevolge zouden hebben gehad. De Landdag ging daarbij zelfs zoo ver, dat hij zich b.v. het recht h«;eit ontnomen, zichzelf te ontbindea, waar door hij veel verder is gegaan da a in de bedoeling der regeering lag. De grondwetswijzigingen, die aanlei ding tot felle meeningsverschillen heb ben gegeven, zullen evenwel nog een parlementair naspel hebben, daar het plenum van den Landdag o.a. gewei gerd heeft een amendement van den Senaat over te nemen,, krachtens het welk alle verordeningen, die tijdens het recès, van het parlement zijn uitge vaardigd en die aan den Landdag moe ten worden voorgelegd, als dit lichaam weder bijeenkomt, ook bij den Senaat moeten worden ingediend. Daar de Senaat evenwel niet over d9 middelen beschikt om zijn wil door te zetten, bevindt hij zich in een iotwat kd-mische situatie. Men verwacbt dan obk, dat de staatspresident zich niet zal storen aan de bezwaren van den Senaat en de door den Landdag aange nomen wetten zal afkondigen, waar door deze onmiddellijk van kracht worden. Egypte en de Volkenbond. Hoewel de Egyptische minister van Buitenlandsche Zaken gistermiddag in tie Kamer van Afgevaardigden den wensch van de Egyptische regeering heeft te kennen gegeven, dat Egypte te «eniger tijd als lid tot den Volkenbond fcal toetreden, moet het vrijwel zeker worden geacht, dat een daartoe strek kend verzoek dit jaar niet zal worden gedaan. Eerst dienen de hangende kwesties met Engeland opgelost te worden, daar, door Egypte's toetreding tot den Volkenbond, verschillende delicate vraagstukken naar voren zullen wor den gebracht, waaromtrent een defini tief besluit niet mogelijk geacht kan worden, alvorens een Engelsch-Egyp- tische overeenkomst gesloten is. De Pan-Aziatisclie conferentie. Te Nagasaki (Japan) wordt dezer dagen een Pan-Aziatische conferentie gehouden. Reeds den eersten dag kwamen scherpe tegenstellingen tusschen de verschillende Aziatische volken 1ot uiting. De Japanners moesten zeer di plomatiek te werk gaan, teneinde te verhinderen, dat de vertegenwoordi gers van China reeds op den eersten dag vertrokken. Bij de behandeling van het vraag stuk .der stichting van een Aziatischen volkenbond kwam het tot levendige debatteen. De Chineezen zijn van mee ning, dat Japan tracht in Azië dezelf de positie in te nemen, als de Ver. Sta ten in Amerika hebben. Op de pan:Aziatische conferentie is een resolutie aangenomen, waarin op lichting van een pan-Aziatische bank, een universiteit uitsluitend voor de A- ziaten en de aanleg van een pan-Azia- tischen spoorweg wordt geëischt. Verder is aan kunstenaars opgedra gen een pan-Aziatische vlag en aan li teratoren om een pan-Aziatische een heidstaal samen te stellen. Het Espe ranto als zoodanig te gebruiken werd wenschelijk geacht. De strijd in Syrië. Het Mad ^L' Espoir" publiceert een bericht van zijn bijzonderen correspon dent in Syrië, waaruit blijkt, dat 18000 men Fransche troepen in een tienaaag schen veldslag in de buitenwijken van Damascus gewikkeld zijn. De Franschen hebben, zoo meldt het bericht verder, verscheiden dorpen, waar zich opstandelingen ophielden, in brand gestoken. De Koerdische wijk van Hay-el-A- kraii in Damascus werd gebombar deerd en brandde geheel af. Het zeil de lot onderging Haret-el-Mazar. In heide districten hadden de rebel len zich verschanst. De opstandelingen hebben een trein van Beiroet naar Damascus aangeval len en geplunderd.. Een Fransch offi cier, twee Fransche soldaten, en drie Armeniërs werden gedood. Een schoolreisje naarAustralië. Veertig leerlingen van de hoogste klassen der openbare scholen te Lon den, die na zorgvuldige schifting uit gekozen zijn, zullen op kosten van het ministerie van onderwijs, onder lei ding van een dominee, een uitstap je- van 4 mud. naar Australië maken, om het leven in de kolonie met eigen oogen te aanschouwen. Behalve de groote steden staat een bezoek aan de goudmijnen an Kalgoorlie op het pro gram. Voor het vertrek van de kinderen werd hun een brief van den prins van Wales voorgelezen, die schreef, dat dergelijke reizen een verwonderlijk op voedende kracht hebben. De prins weet uil ervaring hoeveel er van reizen te leeren valt. Op geen andere wijze kan men zich zooveel kennis eigen maken. Uit een rijksoogpunt juicht de prins natuurlijk speciaal reizen naar de do minions toe. Buitsche wetten, dan ook Duitsche loonen. De Fordmaatschappij heeft onlangs in Westfalen een fabriek geopend. De loonen, die daar door de Amerikaan sche ondernemers betaald worden, zijn naar W.est-Duit3che begrippen zeer Ihoog. Toen de arbeiders der fabriek tot het vormen van een bedrijfsraad wil den overgaan, verklaarde de Ameri kaansche directie, dat ind en de ar beiders in het Fordbedrijf Duitsche wetten wilden invoeren, ook Duitsche loonen zouden worden be.aald. De sociaal-democratiscne pers is over het optreden der Amerikanen ten hoogste verbolgen. Daarentegen jui chen de conservatieve bladen dit op treden toe, dat de arbeij ers stelt voor het dilemma: sociaal-democratische po litiek met lage loonen, ot goede loo nen zonder politiek. KORTE BERICHTKW De Joego-Slavische regeering schijnt voornemens, de Bulgaarsche comitadji's, die zich aan grensover- vallen schuldig maken, voortaan tot op Bulgaarsch grondgebied te ach tervolgen. De bijeenroeping van de Fran sche nationale vergadering te Versail les schijnt thans in principe op, 10 dezer vastgesteld. Volgens een bericht uit Lyon heeft Herriot zijn ontslag als burge meester van Lyon ingediend, zulks ten- gevolge van de houding, die e socia listen naar aanleiding van Herriot's toestreden tot het kabinet Poincaré hebben aangenomen. Generaal Feng moet op zich ge nomen hebben mede te werken tot de vestiging van een sovjet-republiek in Mongolië en te Singkiang. In Korea hebben ernstige oh- lusten plaats gehad. De staat van be leg i9 afgekondigd. Het Hoogerhuis heeft het ont werp tot verlenging van de werktijden in ae mijnen na 'derde lezing zonder stemming-aangenomen. GEMENGD NIEUWS. Diogenes in Amerika. In de nabijheid van Cleveland in den Staat Ohio is een dorp ontstaan,dat zfins gelijke wel nergens in de wereld heeft In Ohio had men voor weinige jaren kostelijke wijnbergen, die een product leverden, dat voor de wijnen van Call fornië niet behoefde onder te doen. Een wijnfirma in Cleveland was tot het inzicnt gekomen, dat het drank verbod wel niet meer zou worden af geschaft en ze besloot mitsdien haai wijnkuipen van de hand te doen. Het wa ren 36 groote vaten. Een inwoner uit Vermillion in Ohio werd de nieuwe eigenaar, en lirj liet ze zoo veranderen, dat ze met een beetie verbeelding voor zomerhuisjes konden doorgaan. Hij zelf bracht een geheelen winter ïr. een dgf vaten door. De geweldige 1 kuipen zijn van hard eikenhout, de duigen van 510 c.M. dik. Elk vat weegt ruim 3700 K.G. en ze hadden een inhoud van 2 5000 R Toen ze voor een twintigtal jar et werden gemaakt, kostten ze bijna 3000 gulden per stuk. De nieuwe eigenaai liet ze in een rij op een betonnen vloei zetten. Aan den eenen kant werden twee ramen gemaakt, aan d^n anderen kant een raam en een deur. De „voorgever heeft een muggenvrije veranda. In elk kuiphuis is electrisch licht aangebraent en hebben voorts een W. C. en een ijskast Een der kuipen doet dienst als ge meenschappelijke badinrichting. De eigenaardige huizen vonden ter stond een buitengewonen aftrek. De overvallen te Bus sum.- Bijde Maandag gehouden confron tatie van den tweeaen, Bussumschen spoorwegambtenaar N ij hoi, die aan wezig was bij den staupnsovervai ai- idaar, met den vermoedelijk :n dader van den bankroof in genoemde plaacs, heefc deze evenmin als zijn col ega den verdachten Bnimmer als den aanrander herkend. Men tvermo«*dt nu dat Brummer ook debet is aan den diefstal met braak, die gedurende de kermis te La ren in een zuurkraam is gepleagfct, (Waarbij f 800 is verdwenen. Hij is n.l. dien dag op de kermis te Laren gezien. 'n Oude zottin. In den Kaukasus (Rusland) heeft een 84-ja- rige vrouw echtscheiding aange vTaagd Ze is meer dan 60 jaar getrouwd ge weest met haar 90-jarigen man, die haar als 't ware op de handen, draagt. De oude zottin beweert, dat haar man onuitstaanbaar jaloersch is. Smeekbeden van man, kinderen en kleinkinderen, om haar van dit dwaze voornemen af te houden, mochten niet baten. 'n G r u w e 1 ij k e moord. On geveer vier jaar geleden werden te New Bruswick (Ameri'kaonder een boom de lijken gevonden van een pre dikant en een kosteres. Sterke ver moedens rezen tegen de echtgenoote van den predikant, die haar rpan van ontrouw verdacht. Bewijzen waren er niet, maar thans heeft een kamermeis je bekena de medeplichtige van de predikantsvrouw te zijn geweest. Het drama te IJ mui den. (Omtrent het drama in de haven te IJmuiden wordt nog het volgende ge meld: Een groot aantal Engelsche schip pers van de in IJmuiden liggende stoomtrawlers zijn opgeroepen, om aan de politie inlichtingen te ver strekken omtrent het drama, datj.l. Maandagavond in de haven heeft plaats gehad. Het schijnt, dat zoowel het slacht offers als de twee broers, die verdacht worden den stoker in het water te hebben geworpen, meer dan één glas bier op hadden. Met hun drieën waren zij" tot het officieele sluitingsuur (11 uur des avonds) in een herberg geleven, waarop ze zingend naar de haven lie pen. Aan het eind van de visschersha- ven nabij 'dp electrische kraan, ble ven ze nog lang samen zingen, totdat plotseling het gezang afgebroken werd en de beide broers in een twistgesprek geraakten met Jones Leadly. Twee Hollandsche schippers, zich aan boord' van de IJM. 59 bevindende, zagen toen eensklaps een man in het water vallen. Aan 'de hevigheid van den „smak" maakten zij op, dat de man met groote kracht erin geduwd moet zijn. Aan redden viel niet meer te den ken. De beide Engelschen, die ver dacht worden, staken geen ^and uit om hun kameraad" te hulp te komen. Twee uur 11a het gebeurde werd het lijk van den Engelschen stoker door de havenpolitie opgedregd. Onderzocht wordt nu of cfe beide broers inderdaad opzettelijk hun ka meraad 'in het water hebben gestompt. De verdachten zelf zeggen zich niets van het gebeurde te kunnen herin neren. Doodelijk mijnongeval. De 19-jarige ongehuwde sleeper H. Kisters, woonachtig te Heerlen, is in de ondergrondsche werken in de Staatsmijn „Emma" bekneldd geraakt tusschen een wagentje en de ketting- baan. De dood is onmiddellijk inge treden. Noodlottige waaghalzerij. - Op de pier te Southend zaten Zon dagavond twee vrieniden van de mil- (de zeelucht te genieten, toen opeens een hunner zei: ,,'k ga even zwem men; daar gaat ie". Hij smeet zijn jas iuit. wipte over de reeling, en sprong van net hoogste punt van de pier, 50 voec ongeveer, naar bene den. Er stond op dat oogenblik nog geen voet water waar hij neerkwam, zpojdat hij vreeselijk verminkt werd opgenomen 'en kort daarop in he. zie kenhuis overleed. Rechtersdochter Kleptoma ne. Een elegante jonge Ameri- kaansche die" haar taschje vol dol lars had en juweelen van groote waarde bij zien droeg, is meldt de Matin" in een der Parijsche warenhuizen betrapt, toen zij met zenuwachtig gebaar een paar hand schoenen van een der uitstallingentus- schen haar 'blouse dacht te laten ver dwijnen. Diezelfde bergplaats bevat te reeds een zilveren portretlijstje. „Maar ik wil betalen", zei de ge vangen jongedame dadelijk. En zij bood 300 dollar en een ring van 10ÖO dollar als 'borgtocht aan. Niettemin werd zij naar het kan toor van den directeur gebracht waar zij zich erg opgewonden toonde. „Ik ben Amerikaansche, uit New York, mijn vader is rechter en mijn broer advocaat zei ze". En zij gat haar naam op. De directeur gaf haar aan de politie over. De jeugdige Amerikaansche klaagde weiara over hez slechte voed sel in de gevangenis. Kort daarop werd zij door tusschen- komst van den Amerikaanschen con sul op vrije voeten gesteld. Maar de vervolging gaat door. Geraffineerde diefstal. De Weensc' e politie 'heeft de hand gelegd op een tweetal dieven, die voor enkele weken een lederwarenwinkél wisten Ve plunderen en er met een buit ter waarde vanf f 12.000 van door gingen. Een der twee, zekere Michael Dienstl verscheen op een dag, chique gekleed, in een taxi voor den winkel, waar hij een koffer kocht.. Hij vroeg den koffer den volgenden dag te mo gen komen halen en tegelijk zijn ou den koffer, waarin zich zijn gardero- bevond, gedurende (den nacht te mogen laten staan. Den volgenden morgen kwam Dienstl blijkaar in grooten haastom den trein te halen, voor den winkel aan, vroeg om zijn beide koffers en reed er mee in een taxi weg. Enkele uren later kwam de han delaar tot de ontdekking, dat foe dralen, tasschen enz. ter waarde van 12.000 gulden verdwenen waren. Het bleek, aat gedurende den nacht een man we'ke in den ge deponeerden kof fer verborgen was, de artikelen in den anderen koffer had eest do t. om Radio-Programma. Wat er vanavond te booren Is. DAVENTKY, 1600 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 7.20 Tijdsein, weerbericht, nieu 7.45 Pianocomposities. 8.Lezing. S.20 Concert en lezing. 9.50 Weerbericht, nieuws. 10.20 Zang en muziek. HILVERSUM, 1050 M. 5.Concert. j 7.Politiebericht. j 7.15 Lezing. i 7.45 Persberichten. 8.15 Concert uit het Kurhaus te Sche- veningen. 10.Persberichten. KöN IGSW USTERH., 1300 M." 8.50 Zang en muziek. Daarna nieuws. PAKIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.05 Concert. 5.55 Persberichten. 8.20 Koeröen en Havasberichten. 8.50 Concert. vervolgens weer in zijn schuilplaats terug te keeren. Dienstl en zijn handlanger, Laufer genaamd, zijn, gelijk gezegd, thans ge arresteerd. Vleesch vergiftiging. Te Herzfeld ten Oosten van Berlijn zijn; in de laatste dagen 175 personen ver moedelijk ten gevolge van vl^e^chver giftiging ziek geworden. Alle perso nen haddden bij een slager __te 'Herz- felde vleesch gekocht en zijn na het gebruik daarvan -ziek geworden. De slager leverde ook aan het ziekenhuis, met het gevolg, dat ook verschillende zusters ziek geworden zijn. Een vergeten trein. 'Als •gevolg van een zonderlinge leemte in 'de Fransche spoorboekje-, gaat de exprec-e ParijsMilaan, welke om halt elf van 'de Gare de Cyon vertrekt, reeds den geheelen zomer vrijwel' leeg van het station af. Het is de trein naar Italië welke correspondeert op den stoombo-itdienst Londen—-Ca lais. Terwijl de express voor Triest, welke een uur en twintg mi inuf en vToe ger vertrekt bijna akiid oveyvol i?, vervoert die naar Milaan dikwijl- slechts een dozijn passagiers, die in plaats van zich" te verlaten op het SDOorbcekje, persoonlijk op onderzoek zijn uitgegaan. Knappe menschen. Bijeen fcchoonheidswedstrijd is de 10 maan' den oude Phyllis Mc. Cab'e1 te _Ma- lahide (Ierland.) tot kampioene uitge wezen. PIaar vader zit in de gevange nis van Mount joy te Dublin voor eert vijfvoudigen moord, eenige maanden, geleden gepleegd op drie leden van; de familie Mc. Donnell en twee dienst boden. Een ontrouw ambtenaar. Te Vlaardingen is door de politie ge arresteerd de 26-jarige kantoorbed e i- de bij de Posterijen R. P. Om kaste korten te dekken' schijnt hij valsch- heid in 'geschrifte met uitbetalingssta- ten der Rijkspostspaarbank te hebben' 'gepleegd. He^ tekort bedraagt ver moedelijk f 2600,Hij zat' ter be schikking der Justitie te Rotterdam worden gesteld. UIT DE OMGEVING. BODEGRAVEN. r Zekere v. D. had vermoedens dat eene B. in al te bijzondere ver standhouding stond met v. D.'s echt- geinoote. Toen nu de heèren elkaar de ze week ontmoetten op de 'kade voor ide ,Wierickerschans, gaf v. D. zijn.' tegenstander zoo'n onstopper, dat hij' met fiets 'en al in den Rijn tuimelde. Toen Bi weer op het droge stond, ging hij van D. weer te lijf, en nu' heben ze 'de hulp van de politie inge roepen. Dus dat muisje heeft nog een staar- tje. Lijst van onbestelbare brieven, ontvangen 2e helft maand Tuli. Brieven, binnenland M. Broker, Bo degraven. Ter post bezorgd te Zwam- merdam: J. de Jong K. Vermarcing, Groningen. Naar wij vernemen wordt er al hier een autotocht geovgan'serrd naar den Zendingsdag te Driebergen. De deelname is groot, x Voor he Mulo examen slaag den 'de vorige week: A. Dam en T. Scheer voor Mulo B. en J. Batelaan] voor Mulo 'A. Op het concours te Nieuwerbrugl behaalde het Jeugdkoor van Volks onderwijs, directeur de heer A. Scuu- ling, een'eerste prijs in de vierde afdeel ling met 107 punten. De Chr. Muziekveveeniging Soli Deo Gloria behaalde op het ccnrours te Nieuwerbrug een eerste prijs in; de vierde afdeeling met 316 pun'ea. Vertrokken personen: Joh. Vedhuijzen, dienstbodenaar Barneveld H. M. N. Boers, naarVin- keveen. H. H. v. d. Kamp, mole naar naar Eist. A. Nijenhuis, zonder beroep naar 's-Gravenhage. Voor het examen boekhouden slaagde te .Gouda de heer C. P. Bek ker alhier. De heer Be'kker was leer ling van den heer de Toode, alhier. De heer A. Wj. F. Wientjes, heij dacht Zaterdag j.l. dat hij voor 25 jaar in dienst kwamb ij de fa. D. Tur kenburg alhier. De jubilaris wensch- te dezen dag onopgemerkt te laten passeeren, en kwam Zaterdag als ge woon naar kantoor. Wie schetst zijn verwon dering als nij een poosje later KINDERKLEEDING. Het nevenstaande meisje heeft een wollen jurkje aan, /dat men zou het niet willen gelooven van een lange, breede, losgebreide das gemaakt,is. Voor dat men er toe over-, gaat een dergelijk jurkje in elkaar te naaien, moeten de halsuitsnijdingde armsgaten en de zoom omhaakt wor den met een mooie bijpassende kleur woL Van deze wol zijn ook de ronde plakjes gehaakt,' welke de schoudernaden be dekken, en die, wel-] ke opde plaats aangebracht zijn, waar de ceintuur moet zitten. Deze plakjes hebben een donker middehvakje^ waar omheen een lichtere kleur gewerkt is. Wanneer men een da9 heeft die langer-dan noodig is, dan is het aardig bij het jurkje een mutsje te maken. 'i&S**-' Het mïduc-lste gedeelte van het mutsje is van een lichte kleur woldaarna volgt een rand van donker getinte wol en daaraan wordt het .overgehouden gedeelte van de da9 gehaakt, dat weer aan het uiteinde met-een donkere kleur, wol is afgewerkt Men ziet op de teekening dat uit het midden twee koordjes te voorschijn komen, die eindigen in fel gekleurde houten kralen. De patronen van de kinderkïeedlng zijn verkrijgt). hij ome mode-redactrice mej. Greta Stein, Corn. Krusemanstraat 51 HI, Amsterdam, tegen betaling van 0.65 per stuk

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2