NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1926! DE AARDBEVING OP SUMATRA. De verwoesting van Padang-Pandjang Verhalen van ooggetuigen. Aan een relaas van den Ind. cor respondent van de „Telegr." is het vol gende ontleend. Een duidelijken indruk van de ver woesting van Padang-Pandjang, het vriendelijke bestuurs- en garnizoens stadje op de hellingen van den Merapi geeft de volgende passage nit een brief van een kennis, die met zijn ge- 2in daar zijne vacantied<agen door bracht. Het is mij haast niet mogelijk je te schetsen, wat hier gebeurd is, om dat alles nog een ontzettende nacht merrie schijnt en telkens nieuwe her inneringen het doodelijk angstgevoel dier uren weer wakker roepen bij ons. Mijn vrouw en ik waren bij den klei nen jongen in de slaapkamer, toen we een korten schok voelden. „Vrouw, een aardbeving" zei ik ,,'t is misschien be ter, dat we naar buiten gaan!" We na men Dickie op en liepen vlug naar bui ten. Maar juist toen we in de slaapka mer aangekomen, loeide een ontzet ten geraas op als een gie rende orkaan en golfde de steenen Vloer zichtbaar ondér onze voeten, zoo dat we ons met moeite staande konden houden. Vooruit, vlug!" riep ik en sleepte mijn vrouw en den kleine mee Een tweede schok, veel erger dan de eerste wierp ons letterlijk van de stoep in den tuin en nauwelijks waren wij opge staan en den weg opgesneld of we za gen het huls op zijn grondvesten heen en weer zwaaien, d'e muren scheurden uit elkaar, stortten in en het dak kwam in zijn geheel naar voren afglijden en brak op den grond uit elkaar. J Slechts een puinhoop over. Ik geloof, dat de geheele verwoes ting maar een paar seconden geduurd heefttoen was er niets dan een vormelöoze puinhoop over. En steeds hield het ontzettend kabaal aan van -instortende muren. Van alle kanten vlogen de menschen uit hun huizen op straat. Ik geloof, dat we daar in .een drom als krankzinnigen bij elkaar hebben staan gillen, onbewegelijk, van -sQhrik. Toch herinner ik me niet, daar •iets van gehoord te hebben: vaag zie ik nu de verwrongen gezichten met opengesperde monden en dolle angst- - oogen voor me, maar ik hoorde toen de menschen niet. Alleen dat aanhou dende, ontzettende gerommel oitder den grond en dan dat onheilspellend gekraak van scheurende huizen met den doffen slag van muren die ineen- storten. Plotseling- werd het weer stil, dood stil in de Natuur. En toen pas hoorden wij door heel de kota een angstwek kend gegil opstijgen, waaraan we zelf, geloof ik, bleven deelnemen, al leen om zoodoende aan onze zenuwen ontspanning te geven. In een paar mi nuten wets alles voorbij. Dat weis de eerste schok. Heel veal van de steenen huizen was er toen al niet meur overgebleven; de oude hou ten woningen waren echter nog vrij wel intaict. Langzamerhand herstelden we ons; een paetr korte schokken lieten de pa- t niek'weer even opkomen, maar de menscJaen werden rustiger, waagden sicli weer in de overeind gebleven hui zen, zochten tusschen de débris naai' hun 'gespaarde bezittingen. Een tweede schok. E«n paar uren later, kwam opeens de kweede, veel heviger schok, welke het verwoestingswerk geheel voltooide De steenen huizen, die nog met ge scheurde muren en ineengezakte da ken waren blijven staan, stortten als lucifersdoosjes ineen; houten huizen zag ik ev enheen en weer zwaaien eti dan in hun geheel omvallen tot een vormelooze hoop hout. Ook deze schok duurde maar een paar minuten, maar toen was het ook met Padang-Pand jang gedaan. Heele wijken waren in- /gestort; feitelijk zijn er nog maar een paar gebouwen overeind. En ook die zijn geheel onbruikbaar, zullen wel af gebroken moeten worden. Ik heb de verwoeste steden van het Westfront gezien, maar dit is erger. Dit was een volmaakte verwoesting in enkele mi nuten! De paniek na den tweeden schok. Hoewel de eerste schok ons, een waar schuwing was geweest, zoodat de meesten daarna vrij veilig waren, ge loof ik, dat de paniek na den tweeden schok nog verschrikkelijker was, om dat ons weerstandsvermogen gebro ken was. Na eenigen tijd waren de meeste Europeanen, toen ze hun gezin veilig wisten, weer voldoende gekalmeerd, om het reddingswerk aan te vatton. Prachtig werk is toen gedaan, vooral door het bestuur en de militairen. Wie zegt, dat de inlandische soldaat niets waard is bij zoo'n ramp, vergist zich. Het was schitterend om te zien, hoe de offifcieren ze weer snel in de hand had den en hoe flink de kerels aanpakten. In minder dan geen tijd waren er ook militairen uit Fort de Koek, en dag en nacht hebben ze doorgewerkt om doo- den en gewonden onder 't puin weg te halen, zonder te letten op eigen, groo- te levensgevaar. Met de inlandsche be volking was absoluut niets aan te van gen; dtie was geheel wezenloos; de menschen zaten maar voor zich uit te staren. De eerste nacht was het ergste van alles want voortdurend klonk weer van dichtbij en verderaf dat ontzetten de gekejrm van de menschen, die nog verwanden misten. En dan herhaalde lijk in het duister de schokken van den gvond, waardoor telkens weer een begin van paniek ontstond.- 't Was om gek te worden. Te Fort de Koek. Een indruk van wat huiten Padang Pandjang op dien onheilsdag geschied is, kregen we door een onderhoud met een Bataviaas#ch handelsman, die tij dens de ramp met zijn gezin te Fort de Koek logeerde en met de „Bengkalis is teruggekeerd. Hij vertelde ons: De eerste schok kwam des ochtends om een uur of tien. Wij zaten rustig voor onze kamer in het Parkhotel en toen we het ver verwijderde geraas hoorden, waarme de de aardbeving aanving, gingen wij veiligheidshalve in den tuin staan. Toen kwam plotseling een hevige schok, zoo erg, dat we het hoofdge bouw van het hotel duidelijk heen en weer zagen schudden, terwijl de groo- te hoornen in den tuin zwiepten als dunne stammetjes in een hevige or kaan. Vlak bij ons stonden vier stevi ge pilaren van beton, die tegelijk af knapten alsof het lucifershoutjes wa ren. Een ontzettend! geraas vervulde de lucht, nog verergerd door het neer storten van heele ritsen dakpannen en het angêtig gegil van de bevolking der kampong in de buurt. Toen hield het verschijnsel plotse ling op en ontstond er een beklemmen de stilte, alsof de heele natuur opeens gestorven was. Geen vogel, geen hond gaf geluid en juist de beesten waren den geheèlen vorigen nacht vreeselijk onrustig geweest, alsof zij een voor gevoel hadden van wat zou gebeuren. Naderhand kwamen telkens nieuwe schokken, zoodat wij begrepen, dat we weg moesten zien te komen, omdat de toestand te onveilig werd. Van den werkelijken omvang van de ramp hadden we tpen natuurlijk geen begrip, zoodat ik voor veel geld en goe de woorden een auto inhuurde, die ons via Padang Pandjang en door de Anei-kloof naar Padang zou terug brengen. We wisten immers niet, d^t Fort de Koek slechts een staartje van den grooten schok had gevoeld en dat daar juist het centrum er van lag. De bevolking gek van angst. Hoe verder wij van Fort de Koek kwamen, hoe erger de toestand bleek te zijn. De vriendelijke, Welvarende dorpjes op de hoogvlakte, met hun sier lijke Menangkabauschë 'huisjes waren veel erger getroffen dan dë stad; wat er van steen was, lag in puin en d'e houten voorhuizen stonden scheef eh verwrongen op hun-neuten. De bevol king was gek van angst, ze schoolde op de wegen samen ten gilde het uit bij eiken niéuwen schok, die de aarde deed trillen. En telkens meer gewon den lagen daar langs den. kant van den weg. Het was hartverscheurend om hen te zien; heel veel afzichtelijke hoofdwonden en gebróken ledematen. Hier en daar zagen we 'een doode op een draagbaar,-omringd door jamme rende menschen. Ongeveer 12 K.M. voorbij Fort de Koek kwamen we in Soengei Boeloeh of liever in wat eens dat mooie, welvarende dorp was. Nu niets meer dan één groote puinhoop; de aardbe ving heeft het geheel ondersteboven geworpen, gelijk zooveel andere dor pen in den omtrek.. Bewonderensw'aardig -was de hou ding van het bestuur hier- Hoewel we hoogstens een half uur na den twee den schok uit Fort de Koek gevlucht waren, troffen wij in Soengei Boeloeh reeds den assistent-resident Hondiusi van Herwerden aan, die met zijn be stuursambtenaren druk bezig was met het reddingswerk. Kranig, krachtig en toch met groot medegevoel en tact werd daar aangepakt en georganiseerd en toén ook weldra de eerste militai ren per auto uit Fort de Koek aankwa men, was het reddingswerk dra in vol len gang en konden de overlevenden geholpen, de gewonden getranspor teerd, de bedolven slachtoffers uitge graven worden. In Soengei Boeloeh vernamen wij, dat de Weg door de kloof versperd en heel Padang-Pandjang vernietigd wae, zoodat wij weer naar Êort de Koek moesten terugkeeren. Pas drie dagen later kon ik weer een auto huren en genoeg benzine koopen (die door de handelaars, opgeslagen was tot f 28 per blik van 18 L.) om via Manindjau naar Padang terug te gaan. Boven allen lof is het werk der twee medici te Fort de Koek geweest, <lie al die dagen zich geen rust hebben ge gund om de .slachtoffers te helpen. Dokter Saayers, de militaire arts, had geen tijding van zijn vrouw, die te Loe boek logeerde maar toch werkte hij kalm en rustig door en had voor de angstigen steeds een bemoedigend woord over. Soldaten brengen hun stroozakken naar het hospitaal. ■Toen de stroom van gewonden zoo groot was, dat er Vrees ontstond voor tekort aan bedden, hebben de soldaten uit eigen beweging hun stroozakken naai' het Mil. hospitaal gebracht. De gewonden hadden die meer noodig zij konden van hun zwaren arbeid wel op den vloer uitrusten, verklaar den die flinke kerels. Na drie dagen van voortdurenden angst en spanning konden wij einde lijk naar Padang terugkeeren. De ma- terieele schade beperkt zich hier tot eenige ingestorte gehouden en vele ge scheurde muren. Er heerschte echter in heel de stad een zenuwachtige stem ming. Tot zoover onze zegsman. Het is een geluk bij dif groote ongeluk, dat die aardbeving over dag en nietj 's nachts heeft plaats gehad; ware dat het geval geweest dan zouden de meeste men schen zich niet bijtijds uit hunne slaapkamers hebben kunnen redden en zou er ongetwijfeld ook brand in de puinhoopen zijn onststaan, zoodat het aantal slachtoffers dan onnoemelijk veel grooter zon zijn geweest. Padang-Pandjang vrijwel geheel vernietigd. Zooals het nu is, is het toch reeds een onbeschrijfelijke ellende. De ge heel© streek rondom Padang-Pandjang is één ruïneen vJat die stad zelf betreft,.... die is vrijwel geheel ver nietigd en zal waarschijnlijk niet meer herbouwd kunnen worden. Een schatting van die geleden mate- rieele schade is eenvoudig onmogelijk: wat kost een stad met bijna al zijn huizen, alle inboedels, alle handels voorraden; wat kosten tientallen dor pen met hunne welvarende woningen, i 09A unq 'uep-BjjooAiespeoA unq ?©ui Ongerekend dan nog de enorme schade aan de wegen, de spoorlijn, aan tun nels en bruggen! Millioenen en nog eens millioenen zullen noodig zijn, om dez© verwoesting van één \der meest welvarendelandstreken in In- dië eenigszins te herstellen, d© dui zenden menschen, die heel hun bezt in enkele minuten verloren, ook maar gedeeltelijk te helpen. Zes dagen onder het pain. Te Padang Pandjang zijn zes> dagen na de ramp drie Chineesche kinderen levendi onder de puinhoopen gevonden. GEMENGD NIEUWS. Een erfgename zoek. In 1925 woonde een Poolsche jongeman te (Wieenjen het optreden van een (Poolsche danseres, Emma Jedlika ge naamd, bij. De Pool emigreerde naar ,Canada, waar hij dit voorjaar als een welgesteld^farmer stierf. Zijn geld liet (hij na aan een buurman, 5000 pond, op voorwaarde dat deze 1000 pond besteden zou, om de danseres terug te vinden, welke hij slechts eenmaal in zijn leven gezien had, en wier op treden zulk een indruk op hem maa'k- jte, dat hij haar met een douceurtje van 5000 pond gelukkig wilde maken. De danseres is nog niet ontdekt. Een sensationeele daling. 1Boven de terreinen van Crystal Palace te Londen, hield miss Clive Stone dezer dagen haar eerste para chute-daling. In plaats van op 'topen jveld kwam zij evenwel boven de hui- Zen terecht. 1 er wijl zij een dak raakte, /gat zij met dden voet een klein zetje, waardoor de parachute weer enkele meters steeg. Zulks deed zij verschil lende malen, ifrotdat zij tenslotte aanj open plek kwam, -waar zij zonder ver dere strubbeling daalde. Behalve eenige kleine ontwrichtin,-. 'gen had zij verder g]een kwetsuren ©pgefljoqpen. •CVj'er waoht kleure ne pe 1. -1 „Den Haag moet 19 September zwart zijn van 'arbeiders1, die voor hun roode lejschen opkomen, opdat het da bour geois e wit om den neus tvordt", aldus J. Melkman in „Het iVblk". Als het weer hen nu maar genadig is, anders kunnen de demonstranten nogl wel 'blauwbekken van de kou, wor den. zij groeii van ergernis, en geel van {nijdd dat zij «zoo lang mareheeren moe-- ten in de door regen verlaten straten, voegt de „Maasbode" er aan toe. r De verongelukte vliegJBrs. Zaterdag spoe,de de zee onder Pet ten een in verren staat van ontbinding! verkeerend lijk aan, dat nog gehuld was in leeren kleeding. Aanstonds werd het vermoeden geuit, dat men hier wellicht te ddoen had met het Stoffelijk overschot van een der mili taire vliegers, die, naar men zich her innert, tijdens een sneeuwstorm op 19 Januari van dit jaar boven zee ver dwaalden en met hun vliegtuig in de 'golven moeten zijn verdwenen. De burgemeester, de heer Eriks, Stelde zich in verbinding met het vlieg kamp Soesterberg en tegen vijt uur arriveerden per auto kapitein Koppert, Dr. Brouwer, 1ste luitenant vliegenier gchott, sergeant vliegenier Lamber- mont en sergeant vliegenier Harde veld. Zij 'herkenden het stoffelijk' over schot als te zijn van den sergeant vliegenier L. J. A. HartjesvelcJ die met den vlieger .Vos den noodlottig geworden tocht ondernam. In een der pijpen van de. leeren pan talon, welker zakken reeds waren ver teerd1, voind men een portemonnaie, een bos Sleutels en .een zakmesje. Dé beenkappen maakten nog den indruk (niet lang te zijn gedragen. Ook de overige lederen kleedingstukken1 wa ren nog in goeden staat. Sergeant Lambermont 'gaf een be schrijving van de portemonnaie, welke sergeant Hartjesveld gebruikte en de ze beschrijving paste precies op 'de gevonden beur6. Ook de sleutelbos werd herkend. Bekend a was, dat de beenkappen kort voor he tongeluk' door Hartjes veld waren aangeschaft. Er stond een inummer in, zoodat men over de iden titeit geen oogenblik in twijfel' ver keerde. Het stoffelijk overschot is voorloQ- pig gekist en in het lijkenhuisje op de begraafplaats opgebaard. Na beko men machtiging van den officier van justitie zal het Maandag naar Delft worden overgebracht, waar het Dins- (dag of 'Woensdag ter aarde zal wor den besteld. Kindermoord. Woensdag avond hebben kinderen in een koren veld te Drempt een doos gevonden, waarin het lijkje van een pasgéboren kind zat. Het kind had een prop in den mond. Het moet ongeveer een week geleden een geweld dad igen dood ;zijn gestorven. Naar schatting heeft jhet kind veertien dagen geleefd. D© politie doet onderzoek naar de noigi loilbetkende moeder. Tramoiitspoord. .Gisteren is leven buiten Hasselt de tram van Has selt naar Zwolle ontspoord. De loco motief werd rechts van de baan ge worpen; de eerste wagen bleef nog, op aen dijk. Personen werden niet ge wond. De passagiers moesten naar Hasselt terugkeeren. 'Zijn laatste rit. Zondag nacht, omstreeks halféén begaven de opperwachtmeester der maréchaussée N an den Heuvel en de maréchaussée /Smits te Bussum, zich per rijwiel langs den Amerfoortschen straatweg in, de rihting Laren. Nabij huize „De Bongert" werden fcij plotseling van achteren aangereden door een motor, bestuurd door den •heer Schouten uit? Hilversum,, met aisi duorijder den heer Remmers, even eens uit Hilversum. De opperwachtmeester werd vanz'n rijwiel geslingerd, doch liep alleen een kleine verwonding aan den arm pp, terwijl Smits slechts een scheur in zijtnj [jas had bekomen. Slechter verging Eet den heer Schouten-, die over den 'weg werd geslingerd1. 'Hem (werden verschil lende tanden uit den moiïid gjealtagen. Lverder had 'hij verschillende wonden/ aan armejn, hoofd en beenen. De duo- jij der kreeg een wond boven het rech teroog. iMet (belhulp van voorbij gangjesrs Werd de heer Schouten per auto ver voerd naar Naarden, waar Dr. Br,oere voerd' inaar N aarden, waar Dr. Broere hem de eerst© hulp verleende. -..Hierna Werd hij op advies van Dr. Broer© naar de 3t. Gerardus-Majella-stichtingl ,te Bussum vervoerd, waar hij ter ver pleging werd opgenomen. Als bijzonderheid diene, dat het de laatste maai was, dat de heer Schou ten ,die op medisch advies het mo torrijden op zou geven, zijn motor be reed' om dien naar Hilversum te bren- Igjeinj. Auto te water gereden. - Zondagmorgen geraakte nabij Scher merhoorn in het Noorderlijk gedeelte van den Beemster, de autoi van den heer N. G., wonende alhier, terwijl deze een tocht maakte met zijn echt genoot© en kind, te water. Het gelukte den heer G. door het portierraampje uit den wagen te ko men. Met behulp van den heer die onmiddellijk te hulp snelde, 'den auto zoodanig te kantelen, dat men het portier kon openen om de inzit tenden te 'bevrijden uit hun netelige positie. iMevrouw G. had eenige lichte kwetsuren bekomen aan* liet ge laat. Na in de boerderij van den beer K. te zijn bekomen van den schrik! en van droge kleeren te zijn voorzien, keerde de familie per tram huiswaarts! De auto bleef voorloopig in de vaart liggen. HET MIDDENSTANDS-CREDIET. Dezer dagen is een Staatscommissie ingesteld oin te onderzoeken of en zoo ja, op welke wijze op een levensvat baarheid waarborgenden grondslag, een centralisatie van het midden- standscre diet wezen kan worden tot stand gebracht. Hierbij merkt de „Maasbode" op: „Als wij te dezer gelegenheid de ge beurtenissen der laatste jaren nog eens aan onzen geest laten voorbijtrekken, en wij bedenken, wat er overbleef van het machtige bouwsel, dat de midden stand zich stichtte dan zijn wij onwille keurig geneigd ons af te vragen, wat de minister wil centralis eer en? Maar toch zjjn wij dankbaar, dat deze com missie er gekomen is. Al is ook van de katholieke organisatie bijna niets meer over en sleept de A. C. B. zich moeizaam voort. Immers, wij twijfelen er niet aan, da/t de commissie, door Ide feiten ge dwongen, zich wel in de eerste plaats zal bezighouden met een levensvat baarheid waarborgenden grondslag, en dat wij het doel der opdracht „de cen tralisatie" wel moeten opvatten in dien zin, dat de minister eventueel wens oht óen central© middenstandsorganisatie over het geheele land. voor alle groe pen, een wensch, waarover het laat ste woord zeker nog wel niet gespro ken zal ziin. Inmiddels is voor de commissie een. zware taak weggelegd. Wel behoeft er niet aan getwijfeld te worden, dat de handeldrijvende en industrieele mid denstand een credietorganisatie noo dig heeft, die tot taak zal hebben te voorzien in de credietbeihoeft© ontstaan 1. uit het crediet, dat midden stand s- bedrijven aan hun clientèle moeten verleenen: 2. uit de normale behoefte aan kort of lang crediet. die zich bij groeiende (bedrijven 'voordoet; 3. uit de behoefte aan tijdelijke middelen bij de seizoenbedrijven doch daarnaast rijst de vraag: 'Hoe in deze behoefte te voorzien? Immers deze kleine posten zijn voor de grootbanken met haar kostbare ou tillage niet aantrekkelijk en procentu eel zijn de kosten ook voor een kleine bankinstelling zeer hoog. Een midden- standsbank zal dus zijn een dure bank. En dan, al zal de bank ook nog andere diensten aan den middenstand kunnen verleenen, de groote bronnen van in komsten als emissiebedriif en arbitra ge blijven voor haar verstopt. Dus geen aanlokkelijke taak: deze kleine credieten, moeilijk te beoordee- len vaak, en weinig verdiensten. Zal dus een middenstandsbank haar toch' mooie, zware, sociale taak naar hefhoo- ren willen vervullen, dan moet 3ij ge baseerd zijn niet op winstbejag, maar op een streven naar sociale nuttigheid Hetgeinvesteerde kapitaal moet dus niet in de eerste plaats streven naar winst, want dan krijgt men ongeoor loofde ^xpansje en grootbank spelen met de funeste gevelgen van dien, en daarom zal dit gevonden moeten wor den niet bij het groote publiek, doch bij de bedanghebbenden zelve. Zonder steun en medewerking van den middenstand is geen midden*! standsbank denkbaar. Het blijft echter nog de vraag, of deze steun alleen vol doende is. Is dit niet zoo, wie zal dan moeten bijvallen? De Staat, mompelt de een. De Kamers van Koophandel, schrijft de ander. Wij meenen. dat ook hier de Staats commissie haar licht zal moeten laten schijnen. Immers, een centralisatie op een levensvatbaarheid waarborgenden grondslag is eerst mogelijk, bij levens vatbare middenstandsbanken. Wij mogen dan ook verwachten, dat het onderzoek der commissie ook op dit gebied kostbare uitslagen zal bren gen. Is men eenmaal zoo ver. dat men met een vast plan, gesteund door de regeering, vooral met haar gezag, kan komen, welnu, dan is aan den middel stand het laatste woord. Philanthropic is hier niet op haar plaats. UIT DE OMGEVING. BODEGRAVEN. Burgerlijke stand. Geboren: Eliza beth Maria, d.v. Ph. C. de Kouwer en E. Voorneveld. Getrouwd: J. A. Kok, 35 jaar en P„ P. Veelenturf. M. Beenheer, 32 jaar en S. C. Boonzaaijer, 37 jaar. Vertrokken naar: Barneveld, Joh. Veldhuizen, dienst bode. Eist, H. H. van de Kamp> mole naar. Vinkeveen, H. M. N. Boers. Naai 's iGravenhage, A. Nijenhuis. 1' KATWIJK AAN DEN RIJN. Zaterdag had de vierde veiling van leverbare bloembollen plaats door da veilingvereeniging „Bloembollenteelt". Het was iets flauwer dan vorige week Voor enkele soorten was ook de prijs weer lager. Aangevoerd waren bqna ri 00 manden bollen. Betaald werd voert leverbaar I en II: Cramoise Brillant 180200, Prins t. .Oostenrük 310330, Wouwerman 37a 39°, Gele Prins 350370, Witte Dna Max 170190, La Reine 150170, Pr, Moore 290310, Flamingo 30032m Couleur de Cardinal 350370, Water loo 400420, Witte Valk 290310. Gr. Due 520540, Rose Gris de lin 230—1 250, La Precieuse 39041°, Roi Cra- moisie 160180, Rose uuc 24026<x Rose Luisante 360380, Prosperity 26a. 280, Seharlet due 340360, Cullinan 260—280, Proserpine 500320, Mon Tresor 450470, vermilion Brillant36a —380, Theeroos 350370, Murillo 200 220, Lucretia 300320, Titiaan 390 —410, Salvator Rose 340360, Couron ne d'Or 450470, Darwin Bartigon 210. —230, Farneombe Sanders 150170^ Clara But 140160, Gretehen 100120. Pride of Harlem 140160, Zaterdag ,a.s. vijfde veiling. LISSE. 1 Burgerlijke 3tand. Geboren: Janii z.v. J. de Visser en G. v. Dreunen. Margaretha Cornelia, d.v. A. L. v. Zon nevela en H. C. Schoone. Klara Johanna Cornelia, d.v. A. v. Dijk en L. H. v. d. Velde. Maria Alida Catharina, d. v., N. v. Graven en B. M. Ruiten. Adriana d.v. A. Munnik en G. J. Verboeven. Leonardus, z.v. J. v. Diest em P. Heema kerk. Margaretha Helena, d.v. L. G. Faas en S. Imanse. Theouorus Wilhel mus, z.v. .H. Schoone en M. Stoop. Overleden: Johanna Catharina Krieki echtg. van M. Groenendijk, 72 jaar., Bmma Maria Elisabeth Nieuwenhu'isen,. echtg. van A. B. v. Pelt, So jaar. Ondertrouwd: J. H. Slobbe en J. da Vries. Gehuwd: A. v. d. Lans en J. Raap horst. Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. LOCHKATRINE, 28 Juli van Rot terdam te Vancouver. ROTTERDAM, 30 Juli van Rotterdam te New York. VOLENDAM, van New. York naai Rotterdam, 2 Juli te Plymouth verwacht BOSCHDIJK, 30 Juli van Rotterdam te Norfolk. BLIJDENDIJK 30 Juli van Galves ton naar Rotterdam. SPAARNDAM, van Rotterdam naar New Orleans, 30 Juli van Coruna. EEMDIJK, van .Vancouver naar Roti, iterdam, 30 Juli v. .St. Thomas. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BOEROE, van Amsterdam naar Port Said, pass. 29 Juli Gibraltar. VONDEL, thuisreis, 30 Juli van Sin gapore. PRINS DEN NEDERLANDEN, wordt morgen o.a. 6 uur van Batavia te IJmuï den en c.a. 10 uur te Amsterdam ver wacht. ENGGANO, uitreis, pass. 29. Juli Pungeness. j KON. HOLLANDSCHE LLOYD, DRECHTERLAND, thuisreis, 29 Juli van Montevideo. EBMLAND, uitreis, 30 Juli van Pher nambuco. 0RANIA, 29 Juli van Buenos Ayrea naar Amsterdam. I ZEELANDLA, 31 Juli van Buenos Ayres te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOTD. TJERDIAI, 31 Juli van Vlissingen naar Rotterdam. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. JAGERSFONTEIN, uitreis, 30 Juli tel (Tanga. KLIPEONTEIN, o Juli vau Delagoa- baai naar Port Amelia. BATJAN, uitreis, 30 Juli van Algoa- baai. HEEMSKERK, 29 Juli van Rotterdam te Hamburg. RIETFONTEIN, uitreis, 30. Juli Z.O„ sm itosdlit Bnc asafoA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6