NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1926 DAG-AGENDA. Woensdag 4 Aug., 's av. acht uur, „Jeruël", Middelstegracht 3. Dank stond. Woensdag 4 Augustus, 's midd. 2 uur „Oud-Poelgeest", Kinderzendingsfeest. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" ICempenaerstraat 4, des nachts en ues Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Augustus waar genomen door de apotheken van de lieeren A. J. Donk, Heerenstraat 2., Tel. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136. prijkte. L. is aangeklaagd wegens mis handeling. De politie geeift inlichtingen be treffende een ieeg petroleumvat dat (Onbeheerd is gevonden. In de Stedelijke Werkinrichting werden de vorige week opgenomen 192 volwassen personen en 6 kinderen. Te *s-Gravenhage ziin voor het examen hoofdakte geslaagd mej. H. ïlieboer en de heer W. J. de Konink, alhier. De heeren P. S. de Boulet en N. de Water alhier, slaagden te 's-Graven- hage voor het ex. hand teekenen L. O. Mej. C .A.van Zaaien alhier slaag de te 's-Gravenhage voor het ex. Han delskennis L- O. De heer A. Roodenburg alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het 2de gedeelte van het notarieel examen. 60-jaiig bestaan Gonserveafabriek N. V. v/h. L. E. Nieuwenhuize.il te Leiden. Heden herdenkt bovenstaande Ven- tnootsohap het feit, dat zij 60 jaar geleden werd opgericht. Zij behoort hiermede tot ecu der oudste fabrie ken hier te lande e:i is onge vijfeld een pionier gevee t in he-, conser- veeren van zomergrc e e waardoor 's-winters een gr'x>le afwis e tng op ons menu mogelijk is geworden. Zij is opgericht do r de moedei van dei oudsten directeur, d e, toe zij weduwe werd, zich op dit bedrijt ging toeleg gen, hetwelk dan ook grooie aantrek kelijkheid voor een vrouw heeft, om 'dat alles van zindelijkheid arhangt. Betrekkelijk klein begonnen, werd al spoedig een groote vlucht genomen, izooaat zij zich thans kan rekenen tot 'de toonaangevende fabr e'.en, waar toe haar principe om steeds de mo (deriiste methodes ei machines te be zigen, bij gedragen heeft. Den. mees ten Nederlandei's zul.en de merken der firma „Sleutels" en ,„Ooie/aar" iwel bekend zijn. Zij drijft bovendien een be angrij- (ken exporthandel. Over de geheelé wereld treft men de produc e i van deze firma aan, wat dus bijdraagt tot het hooghouden van den Holland- ischen naam in het buitenland. Het jubileum is vandaag met veel animo gevierd. Nadat om kwart voor tien de Direc tie met hun dames in het privé-kan- toor had plaats gunomen trad het kan toor- en iabriekspersoneel naar voren, waarop de procuratiehouder, de heer C. Lau, hen toesprak. Zoo zijn wij, alduj spsr. aan den zes tigsten verjaardag van onze vennoot schap, de zesde mijlpaal is bereikt en dan is het noodig, dat wij even ons bi vak opslaan om een blik te werpen op alles wat achter ons ligt. Hoe kort nog lijkt het geleden, dat wij het vijftig-jarig bestaan mochten vieren en memoreeren wat daar in een halve eeuw was bereikt; hoe kort nog dat wij konden nagaan hoe een indus trie, hoewel primitief begouuun, zich aan de eischen des tijds wist aan te passen en daardoor de gewenschte uitbreiding verkreeg. Thans na beëin diging van het 12de lustrum valt het on9 niet moeilijk de laatste 10 jaar de revue te doen passeeren. Veel is er gebeurd; malaise tengevolge van den grooten wereldoorlog is ook onze in dustrie niet bespaard gebleven, echter hebben wij ze weerstand kunnen bie den en alles bezien hebben wij geen re den tot klagen Onze merken „Sleutels" en „Ooievaar" hebben een reputatie hier te lande. Wij overdrijven niet door te zeggen, dat ze populair zijn en het lijdt geen twijfel, dat U met aller hulp er in zult slagen het üebiet-ter- rein met succes te blijven uitbreiden Buiten het zakelijke leven hebben wij helaas het verlies door den dood van enkelen, die ons dierbaar waren, te betreuren en het is dan ook niet zon der reden dat ik U namens ons allen verzoek dezen staande te herdenken, j Voor alles hebben wij te herdenken de pioniers, den, ouden heer en mevrouw L. E. Nieuwenhuizen aan wi j wij toch het bestaan van de zaak te danken hebben. Memoreeren wij verder onzen geachten heer Knottenbelt, waarvan velen bekend is, dat hij hoewel niet direct annex te zijn aan de zaak, toch met alles meeleefde; den heer Boon, die zooveel jaren als mede-firmant aan de zaak verbonden was, zeer zeker kunnen wij getuigen hoe hij zich steeds aan de zaak gewijd heeft en tot tien bloei heeft medegewerkt. Einie- 'itjk hebben wij te herdenken onze trou we makkers de gebroeders Starre. Hein, dien wij kenden als een stoere werker, die slechts aan zijn werk en zijn gezin dacht, ontviel ons aan het eind van het vorig jaar spoedig plotse ling gevolgd door zijn broer Issaac. Hij was het die mij vorig jaar 't eerst aan t jubileum van heden herinnerde hij gaf den stoot, voelde zich als vMasaah. daartoe gedrongen; hij toch was met de zaal% een. Nieuwenhuizen zonder Starre en Starre zonder Nieuwenhui zen, het liet z'cii moeilijk denken Geachte dooden, wij zullen U nimmer vergeten. Thans mijne heeren gaaii wij don zevenden mijlpaal tegemoet. Wat zal er gebeuren, wij weten het niet. Wel weten wij, dat wij door denzelfien za- kenkoers te volgen den juisten weg be treden; dat U door den juisten kijk v..n humaniteit op alien, cSie hier aan wezig zijn, zult kunnen rekenen, zoo dat wij allen te samen met liefde zul len blijven voortwerken met het groo te doel voor oogen; de zaak Nieuv>en- -huizen zal blijven groeien; tot ons al ler welzijn. Het personeJ wonsch'. gezamen lijk een souvernir aan clezt-ü groeten dag aan te bieden, in de hoop. dat het U zal welgevallen; een fauteuil, een geriefelijk zitje, waaraan men ook in zaken zoö vaak behoefte heeft. Moge hij U vele jaren als herinnering aar. 1 Augustus 1926 van dienst zijn. Ik heb gezegd! Hierna werd nog eenigen tijd gezel lig doorgebracht, en ter vereeuwiging een foto van het personeel gemaakt. Hedenmiddag werd in het kantoor gebouw een drukbezochte receptie go- rouden. Namen»* do vertegenwoordi gers werd daarnij een fraaie gaskroon aangeboden voor het hoofdkantoor, terwijl ook de Leidsche Ver. v. Conser venfabrikanten haar belangstelling toonde door een deputatie te zenden. De herdenking werd besloten met een maaltijd. BINNENLAND. Jhr. mr. A. C. D. de Graeff. Aan jhr. mr. A. C. D. de Graeff is op zijn verzoek eervol ontslag verleén.l uit zijn betrekking van Hr. Ms. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister der eerste klasse te Washington. Christelijke drankbestrijding. Op Woensaag 25 en Donderdag 26 Augustus a.s wordt te Amsterdam net "v ierde Christelijke Congres tegen liet alcoholisme gehouden, uitgaande van „Enkratéia', bond van Christel. Di ankbes trijdersvereenigingcii. Begonnen wordt Woensdagavond te half acht met een Wijdingssamen komst in de Nieuwe Kerk, waar minis ter Slotemaker de Bruine liet openings woord zal spreken en Ds. WH. Gispen en Ds. J. C. Koningsberger het woord zullenvoeren. Daarna begroetingssa menkomst in het gebouw der Maat schappij voor den Werkenden Stand. Donderdagmorgen 26 Augustus wordt in dit gebouw het congres ge houden, waar de heer J. v. d. Spek zai inleiden „GeestelijKe gezondheidsleer en de plaats van drankbestrijding daarin" en Ds. D. van Krevelen zal spreken over „De internationale kant van ons werk", s Middags worden sec tievergaderingen gehouden over de onderwerpen: Drankbestrijderswerk door en voor de vrouw Christelijke literatuur en alcoholisme. DranK- bestrijding in Ned. Indië. In de avond vergadering zal prof. dr. A. van Veld huizen inleiden het onderwerp: „Folk loristische bezwaren bij onzen strijd" en de heeren E. A. Keuchenius en N. Baas „Evangelisatie en alcoholisme De Nationale Christen Geheelout- houdervereeniging houdt 25 Augustus a.s. eveneens te Amsterdam haar alge- meene vergadering in dezelfde locaii teit. De Z. H. E. S. M. De directie der Nederl.Spoorwegen heeft voor de Z. H. E. S. M. het vol gende bepaald: Indien een station, halte of pool van den weg bemerkt, dat een electrische trein wegens defect op de vrije baan, of een doorgaande trein op het station of de halte tot stistand kom of wagens een defect langer dan het voorge schreven stationnement blijft staan, moet het personeel daarvan recht streeks of door tusschenkomst van naastgelegen station of halte onmid dellijk kennis geven aan de centrale te Leidschendam. Op de tijden, dat op de eindstations geen reserve-treinstellen zijn, zijn ze te Leidschendam. Wanneer geen reservestel aanwezig is, moeten de eindstations zich in gé val van nood direct tot de electrische Centrale te Leidschendam wenden, op dat van daaruit dadelijk een stel ge zonden kan worden. Wanneer vermoed kan worden, dat de trein ten gevolge van een defect te laat zal binnenkomen om met den te rugkeerenden trein op tijd te vertrek ken, moet daarvan zooveel mogelijk aan de eindstations worden kennis gegeven. Bij de reserve-treinstellen op de eind stations moet steeds personeel aan wezig zijn. Bij intredende vertragingen kan steeds over de reserve-treinstellen wor den beschikt, mits onmiddellijk aan de Electrische Centrale per telefoon wordt medegedeeld, dat de reserve- trein is ingevallen. Toezeggingen of adviezen. In een dezer dagen te verwachten legerorder wordt mededeeling gedaan van een ministerieele aanschrijving, waarin gezegd wordt, dat op onder scheiden audiënties den minister werd medegedeeld door belanghebbenden, dat zij van militaire autoriteiten toe zeggingen hadden ontvangen omtrent maatregelen (overplaatsing, ontslag e.d.) waarvan, krachtens de bestaande bepalingen, de beslissing aan den Mi nister van Oorlog toekomt, Volgt men diens beslisssing in afwijking van de toezegging, dan leidt dit noodwendig tot teleurstelling, welke dient te wor den vermeden. Mitsdien bepaalt de Minister dat nimmer aan belangheb bende toezeggingen mogen worden gedaan of adviezen medegedeeld, wan neer de beslissing ter zake, krachtens de voorschriften aan een hoogere mili taire autoriteit c.p. aan den Minister van Oorlog, toekomt. Regeeringsplannen in zake de Zieken fondsen. De sociaal hygiënische commissie van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst heeft aan het Hoofdbe stuur dezer maatschappij prae-advies uitgebracht over het gewijzigd wets ontwerp 1925: .Regeling der zieken verzorging." Naar de meening der prae-adviseurs is van het oorspronkelijke in Augus tus 1920 ingediende wetsontwerp, in 't gewijzigd Ontwerp-1925 weinig over gebleven. De commissie vat haar voornaamste bezwaren tegen het jongste ontwerp als volgt samen: „De subsidieering der bestaande zie kenfondsen, de bijzondere bijdragen voor oprichting van nieuwe fondsen en ziekeninrichtingen alsmede de om schrijving der geneeskundge hulp zijn vervallen. De invloed, die volgens de Memorie van Toelichting zal uitgaan van het cachet, dat de fondsen door de toela ting zullen krijgen, en van dat belang dat de toelating zal hebben bij invoe ring der Ziekteverzekeringswet, kande commissie niet hoog aanslaan. Alge meen wordt erkend, dat op den tegen- woordigen grondslag de fondsen niet voor geneeskundige hulp in den zin als hierboven vermeld, kunnen zorgen en hierin zal door de erkenning niets veranderen. De commissie betreurt deze wijzi gingen ten zeerste. Zij meent, dat aan een goede regeling der ziekenverzor ging groote behoefte toestaat en dat door de voorgestelde bepalingen in de ze behoefte niet zal worden voorzien. Het gewijzigd ontwerp is een groote stap achteruit, vergeleken bij het ont werp 1920 en zal h.i. niets dan teleur stelling baren. De commissie vraagt zich af, of de subsidieering moet verdwijnen en of niet door eenige beperking van de ei schen aan de geneeskundige verzor ging gesteld, althans de hoofdzaken hadden kunnen worden gered. Concludeerend vindt zii in het voor gestelde wetsontwerp zoovele tekort komingen, dat zij niet kan voorstellen de aanneming zonder verbetering en aanvulling te bevorderen. Uit het Sociale Levea. De Nederlandselie Houthandel. „De Zakenwereld" heeft den heer P. H. Faber, lid der firma Otto J. Faber geïnterviewd over den houthandel. Wij ontleenen daaraan het volgende: Wanneer ik in het kort den toestand va-n den houthandel in Nederland zou moeten karakteriseeren zou ik zeggen: In dit vak vallen normale zaken te doen, echter onder abnormale omstan digheden. De hoeveelheid hout -die op de Ne- derlandsche markt te plaatsen is, geeft geen enkele reden tot klagen. De Hol- landsche markt absorbeert haar be hoorlijke portie. Maar de winsten, die deze kwantiteit kan afwerpen, zijn on voldoende. Niet alleen omdat de winst op hdut in verhouding geringer is dan vroeger, maar omdat de onkosten in de laatste jaren zoo ontzettend geste gen zijn, dat slechts een veel grooter bedrijvigheid een normaal winstcijfer zou kunnen meebrengen. De onkosten in den houthandel beloopen 60 tot 75 percent van de bruto winst. Om nu de marge netto winst toch nog tot een normaal cijfer op te voeren, zou het noodig zijn, veel meer hout om te zet ten clan vroeger. Inderdaad is dit ook het streven van vele houthandelaren. Zij zijn er voortdurend op uit hun ver koop te vergrooten. Deze drang tot uitbreiding van den omzet is er in 1925 aanleiding toe ge weest veel meer hout in ons land te importeeren dan in vorige jaren. Want iedere handelaar wilde op zich zelf een fcrooter omzet bereiken. Het spreekt evenwel van zelf. dat zulk een uitbreiding voor allen tegelijk niet mo gelijk is, tenzij men de consumptie zou kunnen opvoeren. Maar wiil de con sumptie vrij normaal is. bestaat or maar heel weinig mogelijkheid om die uitbreiding te bewerkstelligen. Nederland gebruikt al het hout dat het redelijkerwijze verbruiken kan. Er bestaat geen enkele aanleiding waar door de behoefte aan hout thans plot- selin zoo veel zou kunnen groeien. Daarom geloof ik, dat de oplossing van het probleem, dat de zoo hoog op gevoerde onkosten den houthandel heb ben gesteld, in andere richtingen ge zocht zal moeten worden dan in het forceeren van omzetten. Het helpt niet de markt te overvoeren. Wanneer haar capaciteit de grens bereigt heeft, neemt zij niet meer op en wat dan te veel is geïmporteerd, blijft eenvoudig over. Het zou dan ook in het geheel niet te verwonderen ziin, wanneer 1926 te genover het voorgaande jaar een terug slag te zien gaf in den import van hout Dit zou dan ook volstrekt geen ongun stig verschijnsel zijn, of beteekenen, dat het verbruik van hout minder ge worden is. Het zou niets anders be teekenen, dan dat in 1926 nog een over schot van den import van 1925 be stond, dat eerst opgeruimd moest wor den. Het probleem waar de houthandel heden ten dage voor geplaatst is, komt overeen met het probleem w.aarvoor ook zooeel andere takken van bedrijf staan: Hoe kan de rentabiliteit van het bedrijf zoodanig verhoogd worden, dat dit weder opweegt tegen de buiten gewoon verhoogde onkosten? Hevig «en kwestie van zakenkennis, aanpassingsvermogen en het betrach ten van doelmatigheid. De houtzagerijen hebben in Neder land tijdens den oorlog aan afzetgebied ingeboet. Vóór den oorlog waren er altijd verscheidene afnemers, die voor verschillende afmetingen het in Neder land gezaagd hout de voorkeur gaven. Tijdens den oorlog echter waren, ook deze afnemers wel gedwongen, hout van buitenlandsche zagerijen te betrek ken en een maal daaraan gewend ge raakt, is veel van hun voorkeur voor de binnenlandsche zagerij verdwenen. KERK EN SCHOOL. Kerkelijk hoogleeraar. De benoeming van een kerkelijk boog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de plaats van Prof. J. R. Slo temaker de Bruine, thans Minister van Arbeid, door de Algemeene Synode det Ned. Herv. Kerk zal krachtens regle mentaire bepalingen niet eerder kun- pen plaats hebben dan :i of 12 Augus tus. Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk. Aan de .Deutsche Evangelische Kir* phenausschuss" zal dank worden betuigd voor de toegezonden verslagen van de „(Evangelische Kirchentage". De heer Bongers rapporteert over de consideratiën betreffende de voorloopig aangenomen aanvulling van art. 78 van het Algemeen Reglement en van art. 28 Reglement op de predikantstracto- menten. Dit rapport wordt ter inzage gelegd Daarna behandelt de heer Bolt een voorstel van de class, vergadering van Heerenveen. tot wijziging van Tabel A B 2. Regl. kerkvisitatie (schrapping van de woorden: „onder verband van hy potheek"). Geenerlei motief voor deze wijziging wordt opgegeven. Overeen komstig de conclusie wordt het voorstel verworpen. Dezelfde rapporteur bespreekt voor stellen yan de heeren W. Schurink c.s. te Utrecht, welke aandringen op een regeling van het stemrecht in de Neï Herv. Kerk en van de voorwaarden voor ouders cm hun kinderen te doen doopefi opdat alle belemmering worden weg genomen, welke aan de Invordering van den Hoofdelijken omslag in den weg staat. De commissie adviseert deze voor stellen af te wijzen, omdat zij op on juiste vooronderstellingen berusten. Dienovereenkomstig wordt zonde: hooidelrjke stemming bes.oten. Eindelijk behandelt de rapporteur een voorstel van de class, vergadering van Winschoten tot wijziging van art. 43, ai. 1 van het reglement op de vaca turen. („Predikanten, die een vaste standplaats-bekleeiien, kunnen, wanneer zij op een nominatie voorkomen, worden uiigenoodigd, op beroep te komen pre diken"). Dit verzoek wordt op verzoek van een der leden ter visie gelegd. Besloten wordt een brief te richten aan de kerkeraden, aan de predikanten en aan de predikanten in garnizoens plaatsen in het bijzonder, waarin wornt aangedrongen op krachtige hulp door de pastores loei te verleenen aan de legerpredikanten. Vooral ook op de z.g begroetingssamenkomsten is het van veel belang, dat de jonge mannen, aie onder de wapenen zijn geroepen, in aanraking komen met' vertegenwoordi gers van hun Kerk. Bovendien is het noodig, dat de kerkeraden van kleinere gemeenten aan de legerpredikanten de namen melden van die .-jongelieden uit hunne gemeenten, die iii het b'rjzonoe: aan de zorg dier predikanten worden aanbevolen. De commissie vcor de geestelijke bo- langen der militairen, welke door de Algemeene Synodale Commissie is in gesteld, bestaat thans uit de heeren Mr. H. J. M. Tyssens, A. B. te Winkel, en den secretaris der Synode. De commissie voor de betrekkingen met buitenlandsche kerken heeft gead viseerd voor verschillende protestant- sche belangen in het buitenland subsi dies te verleenen. De Synodale Com missie heeft daaraan kunnen voldoen, dank zq het nog aanwezige saldo van de inzameling ten behoeve van nood lijdend protestantisme in Europa. Op haar voorstel wordt thans beslo- 'ten, dat de Synode zich zal aansluiten bij de Presbyterian Alliance naar wel ker vergadering te Cardiff ten vorigeli jare Prof.- Dr. Eekhof is afgevaardigd geweest, terwijl ook eerlang naar Go- nève een vertegenwoordiger zal wor den gezonden. De prae-adviseur uit Leiden spreek; cok over de vroegere Hollandsche ge meente te St. Petersburg, 111 de hoop, dgt er nog iets te redden zal zjjn van liet archief en verder bezit dier eens loo bloeiende gemeente. Eindelijk komen in behandeling de aan gelegenheden der geestelijke verzor ging van de Protestantsche Nederlaie- fiers in Duitschland. De president wijst op het verdien stelijk werk van den heer Sanders te Duisburg, op den belangrijken steun, dien onze consul, de heer van Lith te Duisburg verleent, en op hetgeen te Kleef, Emmerik en Gronau wordt ver richt. Hü betreurt het, dat de gemeen ten in Nederland aan den arbeid dei ■Synodale Commissie voor onze landgo- nooten in den vreemde al te weinig Bteun bieden, zoodat er in 1925 zelia zelfs met een tekort moest worden go- werkt. Ook zjjn er lieden, wier optreden den schijn wekt, dat zij in dienst staan van dezen arbeid, waardoor findncieele scha de wordt veroorzaakt. Gebedsverhoorlng. In het Noorden van Parijs (Montmar- tre) bestaat voor het werk van Evange lisatie onder de armste bevolking, woon wagen- en krotbewoners, een kerk-„ge bouw", dat nog alleen een sousterrain is. Finantieel ging het slecht, de ma- terieele toestand van het werk was niet rooskleurig. Het nood-dak, waannad«_ het sousterrain was toegedekt, begon ts lekken. Geld voor herstel was er niet. Somber en benauwd waren de vergader zalen. En de medewerkers hadden een betere huisvesting noodig. In den wekelijkschen werkersbidstond werd de mateneele toestand van het werk ernstig den Heere voorgelegd. Dienzelfden middag voelde een abso luut onbekende in Engeland zich gedron gen om aan Ds. Blocher een cheque ta zenden van 4000 pond sterling, dat is f 48.000, dat is 675.000 francs, juist de som die noodig is, om den tabernakel geheel te voltooien, om heel de kerk op te bouwen. Hü liet zqn chèque vergezeld gaan van dit vers: „La prière fervente du juste est d'un grond efficace". (Een Krachtig .gebed des rechtvaardigen ver mag veel). Op dezelfde geheimzinnige wijze kreeg men even later een chèque van 500 pond of f 6coo, met als motte: „Op dat zii overvloed hebben". Is het wonder, dat de leden der ga- meente geen woorden konden vinnen om hun dankbaarheid te uiten'en ba- schaamd waren over de liefde en zorg van God, Wiens het goud en het zilver is, en die de harten der menschen neigt Bis waterbeken? Aldus ongeveer vertelt Ds. A. G. H, van Hoogenhuyze te Amsterdam in het „Predikbêurtenblad". 1 UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. Bevestiging en intrede van Ds. H. Mondt. De predikantsvacature in de Ned. Hef vormde Gem., ontstaan door het vertrek van Ds. G. Tichelaar, is reeds gisteren weer vervuld door de komst van Da, H. Mondt, van Nijega en Elahuizen (F.) In den morgendienst werd Ds. Mondt bevestigd door zqn zwager, Ds. Lovink uit Scharnegoutum, die ae stof voor zrjn predicatie ontleende aan Hand. 8:26!-» 3& en daarvan speciaal de woorden-. „En Filippus verkondigde hem Jezus*. Na de predicatie zong de Gemeente Ds. Mondt het laatste gedeelte van Ge;,, 96 (gew.) toe Des namiddags om half drie ving de middagdienst aan. waarin Ds. Mondt zjjn intreepredicatie hield. De belang stelling was als gewoonlijk nog iets grooter dan voor den morgendienst. Aanwezig waren o.m. B. en W. van Leiderdorp, de kerkvoogden en nota belen, nevens verschillende vooraan staande personen in het openbare leven, een aantal familieleden van den be vestigde en eenige ringpredikanten, Da, Joh. W. Groot Ênzermk, Ds. N. G- .Veldhoen, Ds. H. Luuring en Ds. He Jacobs, consulent. Ds. Mondt nam het thema voor zijn predicatie uit Lucas 2227b en 29^ en zeide naar aanleiding daarvan in zijn prediking Jezus te willen verkondigen. ie. als Hem Die dient, 2e. als Hem, Die ons het Koninkrijk verordineert. Elkander dienen, aldus spr„ is de regel in Gods Koninkrijk. Jezus laat heel duidelijk het verschil tusschen da wereld en de Kerk uitkomen. De we- reldsche grooten gebruiken macht, ue een over den anuer, en wor'uen clan nog dikwijls weldadige heeren genoemd Doch grj niet alzoo. Gq niet ais da wereld. Het komt er op aan. dat we dit ge voelen, geen deel aan Jezus te kunnea hebben, zonder ons van Hem te heb ben laten dienen. Wij moeten het met zonder Zijn verzoeningsdienst wilien doen, doch die geloovig aanvaarden Eerst dan zullen we de kracht vinden om anderen t e dienen. Om God te dio- nen in de eerste plaats. Hierop ging de predikant, nadat Ge- ^ng 54: 5 gezongen was, nader in, ia het tweede gedeelte. Dezelfde dienende Jezus spreekt met gezag, als Hij zegt: Ik verordineer u hel Koninkrijk. Hoe kan dat? Kunnen wjj, gebrekkige menschen met ons armzalig beetje trouw en liefde, deel hebben aan het Ko ninkrqk Gods? Ja, zegt spr. En wei door het gelooL Door aan .te nemen, dat Jezus het Recht heeft verworven om ons hét Koninkrijk te verordineeren. Door Hem geloovig ie volgen en op Hem te bouwen. Op item, Die ons Zqn Naam ten prijze, Koningen' en priesters maakt. In Zijn kracht is de overwinning z»- ker. Dit is de overwinning, die de wo- reld overwint, n.l. ons geloof, en: hebt goeden moed, Ik heb de wereld over wonnen. Jezus staat tusschen de vol ken, tusschen de groepen in de men- schelqke samenleving en tusschen de personen. Door Zijn Kracht moeten wq het Koninkrijk Gods 'uitdragen in da gansche wereld. Het is niet een afzon derlijk kringetje, afgezonderd van hei openbare leven, Neen, het moet wor den uitgedragen, ook in den Staat ea in het sociale leven, opdat alles worda gebracht onder de zalige heerschappij van den Oppersten Herder. Na de predicatie hield Ds. Mondt da gebruikelijke toespraken. Ten aanzien van .j? roeping, door den kerkeraad op liem uitgebracht, sprak Z. Eerw. den wensch uit, dat steeds meer zou «cgen blqken, dat deze maar den vjil des Heeren is geweest. Ala jong predikant beval hq zich aan in de medewerking en den steun v. den Kerkeraad. Ons werk zal ons niet zwaai vallen en alleen vrucht kunnen dragen aldus spr., wanneer wq ons als opzieners ook zelf gedragen weten door de zorg van den verhoogden HeilancL Na het Kiescollege te hebben gedankt voor het in hem gestelde vertrouwen, richtte hjj zich tot Ds. Jacobs van Hoog made. die als consulent de gemeente tq'dens de vacature heeft bqgestaan met een woord van hartelqken dank vooi de wijze, waarop hq de belangen des ■gemeente heeft behartigd. De kerkvoogden en notabelen dankte

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2