CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7de JAARGANG MAANDAG 2 AUGUSTUS 1926 TïUMMER 1883 y CDDBANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Oil nummer bestaat ait TWEE Bladen. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gowoae advnrtentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mede deelingen, dnbbel Uriel. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiin bij vooruitbetaling ▼an tan hoogate 30 woorden, worden dage* lij ka geplaatst ad 40 cant. EERSTE BLAD. Koningin Emma. Hare Majesteit de Koningin Wedu we viert vandaag haar 68sten verjaar dag. De grijze vorstin, die nog steeds in de liefde 'van haar volk deelt, en die ondanks haar hoogen leeftijd telkens weer gelegenheid vindt aan haar war me belangstelling voor haar volk uiting te geven, ziet weer een jaar tot hare levensjaren toegedaan. Een o ogen blik scheen deze verjaar dag door een donkere wolk te worden verduisterd. H. M de Koningin, die bij den jong- sten watersnood alleen lette op den nood en ellende van de getroffenen en die daarbij eigen gezondheid in de de waagschaal stelde, werd niet on- waarschijnijk als gevolg daarvan on gesteld toen zij in het buitenland nieu we krachten gaarde. Maar gelukkig, het bleef bij een lichte ongesteldheid en thans, op de zen jaardag mogen Moei Ier en Doch ter zich in eikaars bijzijn verheugen. Het is een groot voorrecht, dat Ne derland een Vorstin heeft als Koningin Wilhelmina, die door de thans jari ge Koningin-Weduwe op zoo voorbeel dig© wijze werd opgevoed en voor ha re gewichtige taak voorbereid. Mogen beide Vorstinnen nog lang door God worden gespaard. En moge, waar voor H. M. de Ko ningin-Weduwe de levensavond is aan gebroken, die avond niet donker zijn en eenzaam maar worde haar pad steeds verlicht door het vriendelijk licht van Gods aangezicht. Het vleesch-invoerverbod. Het besluit der Engelsche Regeering om den invoer van versch vleescb te verbieden, is voor ons land een ernsti ge slag. De voorzitter van den Bond van Melkveehouders sprak van een natio nale ramp en niet ten om-echte. Groote belangen zijn hierbij betrok ken. Uit een in het Friesche Landbouw blad opgenomen staat van den uitvoer van Nederlandsch vleesch blijkt, dat in 1925 is uitgevoerd aan versch en ge zouten varkensvleesch, aan versch rund-, kalfs- en schapenvleesch en aan slachtafval voor ruim 110 milliocn K.G., waarvan naar Engeland ruim 69)4 millioen K.G., dus 63 pet. In de maanden Januari tot April 26 waren deze bedragen ruim 30 mil lioen K.G. (in 4 maanden), waarvan naar Engeland ruim 26 H millioen K.G. dus 88 pet. Nu wordt het gezouten varkens vleesch door den Engelschen maatre gel niet getroffen, zoodat bovenstaan de cijfers geen juist beeld van den toestand geven, maar toch blijkt er weluit van hoeveel belang voor ons land het invoerverbod is. In de eerste plaats worden natuur lijk getroffen de veeboeren en de vee handelaren. Maar dan verder ook de exportsla gerijen en allen die bij het transport van vee en vleesch betrokken zijn. Geen wonder dat men zich in de be trokken kringen met ernst met deze kwestie bezig houdt en dat ook van de Regeering medewerking gevraagd wordt om de verbodsbepalingen inge trokken te krijgen. Gemakkelijk zal dit echter niet gaan En vooral niet omdat er alle reden is om te veronderstellen, dat het mo tief van het invoerverbod een ander is dan officieel wordt aangegeven. Officieel heet het, dat deze maatre gel getroffen is uit vrees, dat vleesch van ongezond besmet vee, uit ons land in Engeland zal worden inge voerd. In werkelijkheid hebben we hier echter te doen met nieuwe bescher mende maatregelen ten behoeve van de Engelsche vleeschtrusts. Ging het alleen om den invoer van besmet vee te weren, dan zou het niet moeilijk zijn afdoende maatregelen te treffen en de Engelsche Regeering daarvan te overtuigen. Maar nu het een zaak van protectie is, wordt het moeilijker. Want nu willen de Engelsche autoriteiten overtuigd zijn. Evenmin de Amor'kaansche autoriteiten worden van de zuiverheid der Hollandsche bloembollen. Men w i 1 nu eenmaal in Amerika de Hollandsche bollen en in Engeland het Hollandsche vee buitensluiten en men zal dit blijven willen ook al wordt op nog zoo overtuigende gronden aan getoond, dat hier van besmettingsge vaar geen sprake is. En daarom, hoezeer het valt toe te juichen, dat het mogelijke gedaan wordt om aan de officieele bezwaren zoowel van Amerika als van Engeland tegemoet te komen, wij verwachten daarvan niet veel. Er zal het blijkt meer en meer een wijziging moeten komen in onze handelspolitiek. Aan den eenzijdigen vrijen invoer, waarvan de Nederlandsche bevolking de dupe dreigt te worden, dient een einde te komen. Wij verheugen ons thans in het be zit van een soort zaken-kabinet. Een kabinet, dat zich buiten de po 1 i t i e k e kwesties wil houden. Welnu, laat het dan dit bij uitstek z a k e 1 ij k e vraagstuk aan de orde stellen en nagaan of het gewenscht is, dat wij nog langer bij onze Jan Salie- houding volharden en lijdelijk toezien dat verschillende takken van welvaart door het buitenland zonder meer wor den vermoord. Het is heel mooi over vrijhandel te theoretiseeren. Maar als het practische resultaat is, dat men overal de grenzen voor onze producten sluit, dan wordt het tijd met het z.g. vrijhandelstelsel te bre ken en maatregelen te nemén om on ze industrie, onze land- en tuinbouw en veeteelt te beschermen. STADSNIEUWS. Prof. W. Keesom. Prof. Dr. W. Keesom, wien vorige week de. benoeming tot Ridder in le orde van den Ned. Leeuw ten deel viel zal naar wij vernemen, morgen te Texel, zijn geboorteplaats, op groot- sche wijze worden gehuldigd. Eind-vergadering van het Oranje- Comité. Vorige week heeft de eindvergade- ring plaats gehad van het Oranje-Co mité-Leiden. De vergadering was zeer matig be zocht. Na opening door den Voorzitter, de heer A. L. Reirneringer, bracht de se cretaris verslag uit van de gehouden inzamelin#*i*an gelden, zoowel door middel van de circulaires als door d.e schaalcollecte, zoomede van de op 6 Februari j.l. plaats gehad hebbende herdenkingsavond ter gelegenheid van het zilveien huwelijksfeest van II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik. waarbij hij gelegenheid vond de welwillende medewerking van ver schillende personen en vereenigingen te herdenken. Daarna volgde het verslag van den penningmeester. Uit diéns rekening en verantwoording bleek, dat de in komsten hebben bedragen f 21.52 37 en de uitgaven, 'inclusief de kosten der feestviering, f 697.95, zoodat aan het Provinciaal Comité een bedrag van f 1400 kon worden afgedragen. Het thans nog aanwezig saldo ad f 54.42 zal alsnog aan het Provinciaal Comité worden toegezonden. Indien de rekening van dat Comité echter reeds is afgesloten, zal het aanwezige saldo wordèn ter hand gesteld aan den penningmeester van het Sumatra-Co- mité. De Voorzitter dankte daarop secre taris en penningmeester voor hun ge nomen moeit© en herdacht mede de zoo zeer gewaardeerde medewerking van verschillende personen en ver eenigingen. De heer J. H. Nijhuis sprak daarop zijn dank uit aan het Uitvoerend Co mité voor zijn vele en goede zorgen ter gelegenheid van de inzameling der gelden en het organiseeren van den feestavond. Ten slotte verklaarde de Voorzitter het Cbmité voor ontbonden. Buurtvereeniging „Eensgezindheid". Men schrijft ons:- Aan alle kinderen van leden van bo vengenoemde vereeniging zijn weer, om te beantwoorden aan het doel der vereeniging, den kinderen nu en dan enkele genoegens te verschaffen, naar gelang van den leeftijd, een poppen- kastvertooning en een tocht naar Meij- endel gegeven. Op Woensdag 21 Juli was het voor kinderen heneden de 6 jaar in den tuin van „Musis Sacrum" een voorstelling met de poppenkast, wat om 3 uur was aangevangen en te 5 uur was afgeloo- pen. De kinderen ontvingen tusschen- tijds een versnapering, en de kleinen hebben genoten, temeer omdat ©en en ander werd, afgewiss©ld met vertellin gen. Met kinderen boven de 6 jaar is op Woensdag 28 Juli een uitstapje ge maakt naar Meijendel, met een extra tram van Leiden naar de „Kievit", al waar uitgestapt werd om verder al wandelende het doel te bereiken. Was de weersgesteldheid bii het ver trek slecht te noemen, regen, niets dan regen, de kinderen hielden den moed erin. wij gingen en.op Meijendel aan gekomen, was het droog en is het goed weer gebleven. Al dadelijk werd onder leiding vain de groepleiders en leidsters aangevan gen met 't doen van verschillende spe len, zooals vangertje, zakdoek leggen, de grooteren touwspringen, handhal, enz. en tegelijk genieten van de buiten lucht, de hosschen, vrij van het ge drukt stadsleven, en al spoedig de trac tatie, bestaande uit limonade en bis cuits, waarna de groepen de bosschen introkken om wandelingen te maken, te stoeien, te rollen, zoodat de kinde ren volop genoten. Dit alles afgewisseld met tractatie, krentenbrood en limonade, wat zij zich goed lieten smaken. De tijd verstreek snel en wij moes ten te 7 uur wederom van Meijendel terugvvandelen naar de „Kievit" om per tram weer huiswaarts te keeren. Het is voor allen een heerlijke dag geweest, de kinderen waren opgetogen de ouders dankbaar en het bestuur te vreden en zingende kwam de buurtver eeniging in haar omgeving (de Zijsin gel) terug en nadat in de buurt de zangvereeniging nog enkele liederen had gezongen, gingen, zoowel grooten als kleinen, te ongeveer 9 uur zeer vol daan huiswaarts met de overtuiging, dat aan de 150 kinderen en 70 ouders der buurtvereeniging Eensgezindheid veel genoegen was verschaft. In voorbereiding zijn nu weer de kin derfeesten op 31 Aug., ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Ko ningin, waarbij dan aardige cadeautjes zullen worden gegeven en 's avonds een zanguitvoering door ongeveer 60 kinderen en muziek ter opluistering Be Leidsche Burgerwacht. Zaterdag hadden op de hanen te Kat wijk onderlinge schietwedslrij len plaats, georganiseerd door en vóór de leden van de Leidsche Burgerwacht, welke begunstigd werden door een uit stekende weersgesteldheid, waai door het verblijf in de duinen een waari ge not was. Aan dezen wedstrijd werd door ruim®30 leden deelgenomen on der leiding van luitenant P öteen- hauer, geassisteerd door zijn,, hem ais schaduw volgenden sergeant D. Blot- kamp. De wedstrijden hadden een vlot verloop, waarhij een gezellige stem ming heerscJhte, terwijl iedere deelne mende schutter in het bezii van een- prijsj kwam. Na afloop van het schiettournooi ver zamelde alle deelnemers -zich in de cantine waar de commandant' der Leidsche Burgerwacht het w >or l richt te tot de organisators dezer wedstrij den de heeren v. Bergen Henegouwen, v. d. Velden en v. Leeuwen om hen dank te brengen voor het tot stand gebrachte. Spr. zeide, dat ü'j. ondanks zijn gezondheidstoestand, toji niet ge schroomd had om naar Katwijk te ko men, daar deze wedstrijden niet alleen het bestuur maar ook hem bijzonder sympathiek waren. Er blijkt uit dat er een goede geest heerscht, dat stemt tot vreugde en een goede toekomst voor de Leidsche Burgerwacht is daar door verzekerd. Met een hartelijk woord richtte hij zich daarna tot luitenant Steenhauer en sergeant Blotkamp voor hun dien sten de Burgerwacht bewezen. De prij zen werden daarna met eenige toepas selijke woorden aan de resp. winnaars uitgereikt. Na afloop daarvan nam luit; Steen hauer het woord om namens alle J el- nemers den commandant te danken voor zijn sympathieke woorden, waar uit blijkt die belangstelling van het bestuur voor de verrichtingen van de leden der Leidsche Burgerwacht. Spr. stelt het 'op hoogen prijs, dat, ondanks de commandant nog niet geheel her steld is van zijn ziekte, hij bij de wod^- strijden toch aanwezig heeft willen zijn. Hij brengt hem hiervoor namens alle aanwezigen hartelijk dank en spreekt den wensch uit dat de com mandant spoedig een goede gezond heid moge terugkrijgen om weder met lust en opgewektheid zijn werkzaam heden te kunen hervatten. Nadat spr. nog een dankwoord had gericht tot allen die medegewerkt heb ben tot het welslagen van de wedstrij den keerden allen huiswaarts. Roemeensche professoren en studenten Het gezelschap Roemeensche profes soren en studenten, dat zich sedert 28 Juli in ons land bevindt, heeft van daag een bezoek gebracht aan Leiden. Onder hen waren de oud-ministers prof. Inculetz en prof. Jean Borcea, als mede de professoren Michel Bloos, V. Chirvasie; M. J. Mardan en mevr. Constance Zamfir. alsmede de consul van Roemenië te Rotterdam, de heer Cocheret. Met den trein uit Rotterdam kwam het gezelschap, waaronder ook vele da mes, ongeveer 10 uur hedenmorgen aan het station alhier aan, waarna een bezoek werd gebracht aan De Laken hal en de Jan Steen-tentoonstelling, waar het gezelschap door Mr. Over- voorde en dea heer Coert werd rondge leid. Na eeai bezoek van ongeveer 2 uur aan het museum en de tentoonstelling vereenigden de leden van het gezel schap zich aan een gemeenschappelijk noenmaal in Zomerzorg. In den namiddag is een bezoek ge bracht aan het Rijks Museum van Oud heden en aan liet Ethnographisch Mu seum, waarna het gezelschap in de senaatskamer der Leidsche Universi teit namens den senaat door den rec tor magnificus prof. De Sitter en den secretaris van den senaat, prof. Mey ers, is ontvangen. Prof. De Sitter sprak hierbij een kort welkomstwoord, dat door den leider van het gezelschap, prof. Serban, be antwoord werd met een uitnoodiging aan de Leidsche professoren en studen ten, om een bezoek aan Roemenië te brengen. Hierop is het gezelschap naar Rot terdam teruggekeerd, vanwaar het morgen naar Amerika vertrekt. De Commissaris der Koningin. Het Leidsche Correspondentiebureau meldt: Naar wij vernemen, koestert de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wy- borgh, commissiaris der Koningin in Zuid-Holland, die 25 Mei 1927 den 75- jarigen leeftijd bereikt, het voornemen tegen dien tijd ontslag uit zijn ambt te verzoeken. Als zijn opvolger wórdt genoemd, Jihr. de Gijselaar, burgemeester van Leiden en lid der Eerste Kamer. Verjaardag H.M. de Koningin-Moeder. Ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin-Moeder, wapperde van daag van alle openbare en tal van particuliere gebouwen, de vaderland- sche driekleur. Door de Leidsche Ghr. Oranje vereen, is aan H.M. de Koningin-Moeder ter gelegenheid van haar verjaardag het vogende telegram gezonden: „Op dezen voor U zoo gewichtigen dag biedt de Leidsche Ghristelijke O- ranjevereeniging hare bij zond ere ge- lukwenisclien aan met de bede. dat het God moge behagen U nog vele jaren voor ons land en volk te sparen. Ds. II. THOMAS. Voorzitter. L. BOEKKOOI, Secretaris. De a.s. 3 October-feestviering. Wie reeds droomt van een mooien i October en zirb alvast een denk beeld wil vormen van de hoofdnum mers uit het feestprogramma, kan de zer dagen de teekeningen zien van de groepen en hoofdpersonen uit den op tocht en het openluchtspel, evenals van het aanzien dat het feestterrein aan den H. Rijndijk zal bieden met de tribunes, terrein-decors enz. De teeke ningen zijn n.l. te zien bii de fa. Sala aan de Breestraat. Wij vernemen nog, dat bij het be stuur der 3 October-vereen. plannen bestaan om hen die een tiid achtereen trouw aan de optochten enz. deelgeno men hebben, na afoop van de a.s. feest viering een verrassing aan te bieden Wij verwijzen verder naar .Je in dit nummer voorkomende advertentie Sumatra-Comité. Heden zijn bij het Sumatra-Comité de volgende giften ingekomen: G. G. f 10; Mevr. Z.—S'. f 5; H. F. C. f 10; W. P.'v. R. Jr. f 2,50; W. M. f 5; J O. f 10; W. C. J. C. f 2.50; Prof. W. E. H. v. d. F. f 5; Mr. E. R. f 2.50; D. R. f 2; Ds. J. Ph. M. f 5; Dr. L. M. f 10; J. f 2 50;. Vr. G. H. E. N. I. f 10; D. R. f 5; fam. P. B. f 2.50; Mevr. T. C. L. f 5; Joc. J. R. S. f 5; Mevr. S. f 5; H. W. R. f 5 Dr A. J. W. f 5; Prof. G. J. f 15; Prof. W. B K. f 25; Prof. Dr. A. W. N. f 10. Giften worden nog gaarne inge wacht hij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer Plantsoen 49, Leiden, postgiro No. 57471. Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Juli ingelegd f 307 851 89 en te rugbetaald f 323.428.54, terwijl 98 nieu we inleggers zijn ingeschreven en 83 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16837 inleggers be droeg einde Juli f 5.887.523,45 Onze winkelstand. Steeds meer handen zijn noodig om het moderne dameskapsel in over eenstemming t e brengen met hetgeen de heerschetide opvattingen vragen. En daarmede stijgt natuurlijk ook de Ibehoefte aan goed ingerichte salons waar goede hulpmiddelen en een prettige omgeving medde^ erken om ook ae vrouwelijke cliëntele naar genoegen te bedienen. Tot heden was de kapperszaak van den heer J. Pielanen, Haarlem merstraat 197, niet speciaal ingericht voor de volledige en afzonderlijke be handeling van het dameskapsel. Daarin is verandering gek men, nu vandaag de eigenaar een spe ciale Dames-Kapsalon heefi geopend IDoor een reconstructie van het interi eur, waarbij de heerensalon werd verplaatst, verkeeg men een afzon derlijke ruimte, die mee de hulp van kundige stoffeerders in een zeer gjarie- Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. De verjaardag van H, M. de Koningin Moeder. Dr. H. T. R. Hnbrecht, oud-lid vaa de Tweede Kamer overleden. Bevestiging en intrede van Ds. Mondt te Leiderdorp. Nadere bijzonderheden omtrent de aardbeving op Sumatra, Het lijk van een der verongelukte vliegers gevonden. Buitenland. Op Primo de Rivera is een aanslag gepleegd. De Joodsche schrijver Israël Zang- will is overleden. De Fransche Kamer heeft hei gehee* le financieële ontwerp aangenomen. Poincarè is voornemens Kamer en Senaat in vereenigde vergadering te Versailles bijeen te roepen tot oprich ting der amortisatiekas. Brand in den Parijschen dierentuin. felijke damessalon werd herschapen. De salon bevat behalve ee wacht- geAegenheid en een \olledjge serie J nieuwe apparaten een aantal naast el- tkaar gelegen cabines die mei zorg en smaak zijn gestoffeerd en waar de dames zich direct thuis zullen ge. oeleu Wanneer de heer Pielanen /ich dan ook spoedig in liet bezit ziet van een groot aantal dames, dat zijn n.eu- we inrichting bezoekt, zal hij dat me de op o tekening moge schrijven van degenen wier medewerking hij had bij liet plaa<sen van de nieuwe ïnricu- ting. Het bedmmeringswerk, de lichtin stallatie en de stofleenng werden ge- jeverd door de heeren M. G. Pieianen, J. Munze en R. Raar. Kinderzendmgsfeest. Onder verwijzing naar de in ditnum mer voorkomende advertentie herinne ren we onze lezers nogmaals aan het 8ste Kinderzendingsfeest, dat a.s. Woensdagmiddag te 2 uur op het land goed Oud Poelgeest" zal gehouden worden. Sprekers zullen zijn de heeren F. J. Barens, H. J. Eggink, J. Plooy, A. J de Neef en J. F. de Heer. Het spreken zal worden afgewisseld door muziek van „Benvenuto" te Voor schoten en zang van het kinderkoor te Rijnsburg. We twijfelen niet, of wanneer het weer meewerkt en 't ziet er wel naar uit, dat dit geschieden zal —.zal nu evenals vorige jaren voor dit zendings feest weer veel belangstelling bestaan. En wie er tot nog toe geen kennis mee maakte, doe dit thans; men zal er geen spijt van hebben, als men met zijn (haar) kinderen er heën gaat. Ze zul len genieten van de mooie natuur en van de goede, in kinderlijken trant ge houden toespraken. Ernstige val. Zaterdagmiddag is de 29-jarige be diende R. D. P. een kleurling, die verbonden was aan de Sociëteit Mi nerva, van een ladder gevallen. De man werd in een bewusteloozen toestand, die nog eenige uren aanhi hl Overgebracht naar hei Diaconne-se i- ihuis. Bij z'n opneming bloedde hij uit den neus, terwijl verder een lip gescheurd was. Heden was zijn toes and gunstiger. Op den Rijnsburgerweg no s en door onvoorzichtigheid van de be- stuurders Zaterdagavond om kwart voor acht twee auto's tegen elkaar op. De eene was eeii luxe auto en werd bestuurd door L. P. De andere een 'bestelauto van de Leidsche Coöp. Keuken, was o p weg met ee i aantal lekkere hapies, en word bestuurd door A. H Sp. De auto's w erden beiden zwaar ge havend. Die van de Coöp. Keuken moest door liet Motoihuis w rden weg gesietpt. En dat terwijl in Oegsi veest de magen jeukten. De 6 jarige W. v. d. B., is Zater dagmiddag op de Zijlsingel spelen derwijs zoodanig gevallen, dat hij be wusteloos werd opgenomen. Naar de ouderlijke woning gebracht, werd hij aldaar door de Eerste Hulpdienst weer bij kennis gebracht. Er werd geen ernstig letsel op den jongen ge vonden. Zondagnacht om 4 uur is de 20- jarige D. v. T. op de Haarlemmeretr. mishand eld door L., een goede kenma van hem, die een zijner oogen zooda nig bewerkte, dat er bij z'n thuis komst een fraaie lila-kiai s oinheon

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1