MODE-RUBRIEK DAMESKLEEDIH& BINNENLAND. UIT DE OMGEVING. RECHTZAKEN. Scheepstijdingen. NIÉUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 JULI 1926 Wist u dat een lange, smalle, zijden das in Parijs zoo gedragen wordt als op bovenstaand plaatje is geteekend? Het staat ook buiten gewoon flatteus, als men een dergelijke reep zijde op den rechterscdwpder loejea yaetehiki De Parisiene houdt van afwisseling. Voor dat zij er toe overging om haar das zóó te strik ken, droeg ze een emal zijden ribslintje of een snoer parels strak om den hals op de plaats waar zij nu de das strikt, had zij een bos bloe men, violen, camelia's of rozen. Bij het strakke kapsel, dat nu gedru-,., wordt, komen de contouren van het gezicht sterk naar voren, terwijl de ooren onbedekt zijn. En het is juist iets voor een pittig Fian9ch vrouwtje om een van haar ooren achter een bloem of een strik te ver bergen. Tegenwoordig ie le das breeder ge worden en als men iets aardigs hebben wil, gaat men op de volgende wijze te werk Er zijn zwarte zijden stoffen, die een breeden kleu- rigenbedrukten rand hebben. A.s men 130 centimeter zijde koopt en men knipt den bedrukten rand er af, dan kan men deze gebruiken voor de das, ter wijl deze das verlengd wordt door er een bree den rand van de effen zijde aan te zetten. De hoedjes, die ik de dames heb opgezet, zijn van zijde en bangkok stroo. De eerste hoed i6 een overgangshoed en heeft geen an dere versiering dan de zijde, waarvan hij ge- maakt is, die op verschillende plaatsen ruim gedrapeerd is. (Dit is geen hoed, dien men in de vacantie mee moet nemen. Hij kan niet op- gorold worden en er moet erg voorzichtig mee worden omgegaan). Het tweede dopje is wèl geschikt om in een kip in hoekje van den koffer gestept te worden. Ectit bangkok-stroo ie wel duur, mug dok praoti8ch. Men kan zoo'n hoed in regen ei(t wind diagenhet stroo blijft mooi en kan goed vorvorand worden. Als men de vacantie in tiet buftentand denkt door te brengen en dus langen tijd in trek of wot moet zitten, dan is een goed zittend reis pak absoluut noodig. Voor een betrekkelijk korten tijd zoo'n reispak te koorpen, ie echter wel een dure geschiedenis. Ik geef daarom hier een manier, die de zaak minder kostbaar maakt en toch mijn lezereseen een even a&t- dig reispak kan bezorgen, als wanneer ze er een van zware Engelsche stof koopen. Ate men n.l. in het bezit te van een nfet meer in de mode zijnde en dus weggehangen gestreepte of geruite japon en (ik zoek k de oude kloejen) een zwart, bruin of mariiie man teltje heeft, dan kan men zeer goed van die oude kleedingstukken zelf een reispak, en een vrij aardig, maken. Het blouse-gedeelte moet dan van de japon verwijderd worden, zoodat er alleen een ruim of geplooid rokje over blijft. Dit rokje wordt vervolgens van boven inge haald met een elastiek. Van het manteltje wordt de effen kraag vervangen door een kraag van de stof van het rokje. Ook de mouwver- siering en de ceintuur worden daarvan ge maakt. Krijgt men nu al niet een aardig ge heel Om het nog aardiger te maken, zou men er een beetje lichte blouse van voile-stof of katoen bij kunnen dragen, benevens een slap vilt hoedje, zoo een als men gemakkelijk op kan vouwen. Zij, die echter een stipt passend patroon verlangen, sturen de maat, genomen onder de armen boven de buste, met een bedrag van tl. aan ome mode-redactrice mej. Qreta Stein, Corn. Krusemanstraat BI IH, Amsterdam. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de middagzitting werd de be handeling voortgezet van het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de verordening op de stoomvaart in boe zemwateren, teneinde toe te laten het varen van motorbooten in het gedeelte der vaart van Delft naar Vlaardingen en Maassluis, dat gelegen is tusschen Delft en de Delftsche groentenveiling nabij den Hoorn. De heeren VLIELANDER c.s. hadden thans he tamendement, dat strekte om het varen met sleepen te verbie den, zoodanig gewijzigd, dat aan dit verbod geen twijfel kan bestaan. De heer VAN VOORST TOT VOORST stelde, na een uitvoerige discussie voor het punt aan te houden. Het voorstel werd verworpen met 55 tegen 13 stemmen. Het amendement- Vlielander werd verworpen met 48 20 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten werd ongewijzigd aangenomen. Het voorstel tot steunverleening aan de in financieele moeilijkheden ver- keerende gemeente Ammerstol in den vorm van een bijdrage, althans voor de eerste 5 jaren, gelijk aan de helft der door het rijk ingevolge een gege ven garantie te verleenen bijdragen, werd na eenige discussie z. h. st. aan genomen. Bij het voorstel tot aanvulling van de pensioen-verordening voor leden van Ged. Staten, welke aanvulling hier op neerkomt, dat het pensioen wordt verminderd indien het bedrag aan sa laris en pensioen, voortspruitende uit publiekrechtelijke of semi-publiekrech telijke ambten of functiën of uit pu bliekrechtelijke bestuurs-functiën, het bedTag van f 10.000 te boven gaat, be toogde mr. D. A. VAN ECE, dat deze grens te hoog is en dat onder inkom sten niet alleen de genoemde, maar ook de inkomsten uit particuliere bronnen in aanmerking moeten wor den genomen. De heer CRENA DE JONGH verde digde het voorstel der commissie ad hoe, dat een compromisvoorstel is. Het bedrag van f 10.000 was sommigen commissieleden wel te hoog, maar zij hebben er zich bij neergelegd toen in het bedrag ook is opgenomen de scha devergoeding der leden» van de Stalen Generaal Het voorstel werd aangenomen z. h st. met aanteekening, dat de heer Van Eek tegen is. Begrooting. Aan de orde was de Prov. Begroo ting voor 1927. De heer VAN VOORST VADER drong aan op spoed bij het doen van voorstellen in ,zake de droogmaking van de Reeuwijksche plassen. Ook drong spr. aan op aanvulling van hot Provinciaal wegen-reglement inzake de bebouwing van provinciale wegen. De heer BRAAT bepleitte verlaging der salarissen van verschillende func tionarissen ten plattelahde, die tenge^ volge der conjunctuurdaling boven die der dorpelingen uitsteékt. Aan gaande de benoeming van den heer Schaper tot lid van Ged. Staten, vroeg spr. of deze misschien uit bezuiniging geschied - was en aan de rechterzijde vroeg hij of zij aan deze benoeming wellicht uit beginselvastheid hoefft meegewerkt Misschien is dit de oor zaak, dat rechts hier vandaag een veer heeft moeten laten. Spr. wees er op, dat de sociale, wet geving de gemeenten in den dood jaagt en meende, dat het uit dit oog punt niet christelijk is den heer Scha per tot provinciaal minister te be nemen. De VOORZITTER: Ik vind het bui tengewoon droevig dat deze zaak hier zoo ter sprake komt. De heer BRAAT: Ik moet, mijnheer de voorzitter, ik kan niet anders 1 De VOORZITTER: De meerderheid heeft den heer Schaper benoemd en dut hebben wij te eerbiedigen. De heer BRAAT: Ik moet erop wij zen, dat dit geen christelijk© regeering meer is. Op de evenredige vertegen woordiging behoeft men zich niet te beroepen, want er is hier geen evenre dige vertegenwoordiging. De VOORZITTER gaf in overweging de vergadering met het oog op het late uur, te schorsen tot Zaterdag. De heer TER LAAN opperde daarte gen bezwaren omdat de vele eden daarop niet gerekend hebben. Hij vroeg voortzetting op een dag in Sep tember of in de komende week. De voorz. verdaagde de vergadering iot Woensdag 8 September. BODEGRAVEN. De heer J. G. Ie Noble alhier behaalde de acte Handelskennis L. Q. 't Was Donderdag feeet in Nieu- werbrug. Deze buurtschap, die voor een groot deel onder Bodegraven behoort, aoch overigens onder 3 andere ver schillende gemeenten verdeeld is, wordt door allerlei gemeenschappelijke belan gen tot een geheel gevormd, Een dier gemeenschappelijke belatv en is, het fanfarecorps „Kunst na Al» eid", dat nog maar 5 jaar bestaat, doch reeds een eersten prijs in de eerste af- deeting verwierf en nu ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan een conconrs, een nationaal Concours voor Muziek- en Zanggezelschappen had georgani seerd. Dat ooncours was met groote kosten groot opgezet; geen groote plaats zou dat het kleine, niet eens zelfstandige Nieuwerbrug hebben verbeterd. Het ge heim ligt echter in de medewerking van het geneele plaatsje, die bn de regeling en de feeststemming duidelijk beek. Woensdagavond vond de opening plaats door een concert van de jubilee rende vereeniging en een speech van den eere voorzitter, den heer van Baren Donderdagmorgen echter, om 10 uui, had de officieele opening plaats. Na een a genachtigen morgen klaar de het weer tegen het aanvangsuur op, en liet spoedig niets meer te wenscheri over. De eere-voorzitter van het concours burgemeester van Dobben de Brnyn, opende met een rede. Hij meende, aai het concours, dat door het ijverige be stuur der jonge vereeniging was geor ganiseerd, dank zü de allerwegen on dervonden medewerking, een succes be loofde te worden, wanneer ook verde. de medewerking van de aanwezigen kon worden verwacht. Er is naar ge streefd om de goede orde en den goe den geest te bewaren .door alle kermis gedoe van het terrein verwijderd te hou aen, terwijl vrijwillig door de hoteliers was besloten, geen stérken drank te schenken. Spr. vertelde nog iets van de eigen aardige gemeentelijke samenstelling! en prees de goede medewerking, die hiel weer uitkomt. Het slagen van dit con cours zal spr. als burgemeester van Bodegraven verblijden. Tenslotte verklaarde hü het concours voor geopend. Nu begon de edele wedstrijd om de vele uitgeloofde prijzen. Ruim 31 ver- eenigingen kwamen in het concours uit Daaronder waren ook verschillende fan farecorpsen en zelis 2 mondharmonica- vereenigingen. Tenslotte werd ook een majschwed- strijd gehouden, waaraan 6 vereenigin- gen deelnamen. De organisatie van het ooncours bleek in goede handen te zijn, alles verliep op uitstekende wijze. De inrichting was werkelijk grootscn, zelfs ontbrak een electrische verlichting van het terrein niet. Het groot aantal deelnemende ko ren en korpsen was oorzaak, dat eersl 's avonds laat het concours afgeloopen was. Eerst over 7 uur kon de marscb- wedetrjjd plaats vinden. De jury bestond uit de heeren P. M. Zijderlaan, Vink en Gijp. Maandag maakten de knechts van de kaas- en graanhandelaren een tocht naar Rotterdam. De boot was gratis afgestaan door de firma Hortensius. Voor deze menschen is het een genot volle dag geweest. De knapenvereeniging „Daniël" maakte Donderdag een reisje naar Hoen van Holland. Met regen gingen ze uit, maar toch is het nog een mooie dag .geweest, wan-, de zon kwam al spoedig door. De jongens hebben veeJ plezier go had. De heer A. Th. Voorn alhier slaag de te 's Gravenhage voor het Hoofd onderwijzersexamen. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem Voorm. 10 en nam. 6.30 uur, Ds. van Hoft van Wilnis. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 6.3 uur, Ds. de Jager van Doornspijk. Gerei Gemeente. Voorm. 10 uu; preeklezen, nam. 6.30 uur, Ds. va, Keenen. Burgerlijke stand. Geboren: Elk beth Maria, d.v. P. C. de Kouwer e. E. Yoorneveld. Gehuwd; J. A. Kok, 35 jaar en P. Veelencurf, 33 jaar. M. Leenheei 32 jaar en S. G. Boonzaayer, 37 jaai Bi) de gehouden aanbesteding voo het wegbreken van de voetstraten e het leggen van rioleering en meuwt- trottoirs in de .an Tolstraat en Over tocht, werd het werk gegund aan den laagsten insch-n.èr, de firma M. H v. d. Poll, alhier voor de totaalsom van f 84S0. Hiervan bedraagt het aandeei van Bodegraven f 3280 en dat van Zwam merdam 5200. Een reiziger uit Gouda had gis teren het ongeluk, toen hij achter eei. auto reed, met zgn rijwiel te slippen waardoor hij viel en een arm brak. Dr. Beije verleende de eerste hul|i> AANTON GERECHT LEIDEN. Twee weken geleden diende voo het Kantongerecüt te Leiden de za,ar% tegen den schueamaker S. J. F., tf Leiden, die terecht stond, ter zak; hij zijn schoenmakerswerkplaa s nie zou hebben ingericht volgens $e voor schriften der V eiiigheidswet. Zooals gemeld bestond er over dez kwestie verschil van meening tusschen de Arbeidsinspectie en den inspecteur belast met de uitvoering der bijzon dere wetten te Leiden. De inspecteur van de Arbeidsinspectie meende, da deze schoenmakerij onvoorwaardelijk onder de veiligheidswet viel'. De in specteur van politie, de heer Eskens, daarentegen was van oordeel, dat deze schoenmaker niet viel onder de Ar beidswet, daar hij voor zich zelf en alleen werkt en de Arbeidswet alleen gemaakt is ter bescherming van den arbeider en dus de Veiligheidswet ook niet op hem van toepassing is. De Ambtenaar bij het O. M. eisch te toen tegen den schoenmaker t4, subs. 4 dagen hechtenis. De kantonrechter, nu uitspraak doen de, nam geen principieele beslissing, over de eigenlijke kwestie, doch ver oordeelde bekl. eenvoudig tot f2 boete subsidiair 2 dagen hechtenis, wijl zijn schoenmakerij niet was i..gencht, als door de Arbeidsinspectie was voor geschreven. W. ten H., bakker te R ij n s b u r g, was gedagvaard wegens net in zijn bakkerij voor handen hebben van brood dat niet een voldoend gewicht aan vaste stof bevatte. Verdachte was 28 jaar en op zijn dagvaarding stond 35 jaar; hij meen de, dat men hem op zulk een dag vaarding niet kon straffen. Nadat mej. Sue.hlage, sche'kundige bij den Keuringsdienst van Waren te Leiden, was gehoord, die de feiten in de dagvaarding bevestigde, werd ie zaak uitgesteld, omdat de direc- eur van dezen dienst, dr. Van Eek lie met verlof buiten de stad is, pog Is getuige moet worden gehoord. De arbeidswetovertredingen van D. een K. te Zo et er me er en M. E. te Leiden worden tot de volgende zitting aangehouden omdat de heer Goslinga, voorzitter van den Raad v. Arbeid^ die gehoord moet wordden, 'uitstedig iB. De zaak tegen Wl O., Fl.' V., J. K. en H. W|., te Rijswijk, die de vorige week ook al haadea terecht gestaan, terzake dat zij op de spoorbaan on der de gemeente Voorhout, hadden geloopen, zonder dat zij daartoe ver gunning hadden, is daarna aan de beurt, verdachten zeiden op de vorige zitting, dat zij den seinwachter dien ze goed kenden een bezoek wilden brengen. Thans werd de stationschef bij Piet Gijzenbrug de heer Hermes gehoord, lie pertinent verklaarde, dat het loo ien daar verboden is. Verdachten kon len dit weten. Hij had hen nog ge waarschuwd Nadat de seinwachter v. d. Raad was gehoord, eisohte de Ambtenaar f3 suds. 3 dagen. J. M. L., werkman te Lei de n had, de vorige maal terechtstaande, we gens openbare dronkenschap, ver klaard, dat hij wel dronken is ge weest, maar niet op de openbare straat doch in huis. Zijn schoonzuster had de politie gewaarschuwd en toen heb ben zij hem uit het huis gehaald. Thans werden de verbalisanten, de agenten Rij nardus en Plekkringa ge hoord, die hun proces-verbaal bevestig den, waarna de Ambtenaar f5 subs. 5 dagen vroeg. R. B. te Leiden, had een karhond laten losloopen zonder muilband, wel ke hond in de Parkstraat een jon getje in het oog en een meisje in de hp "had gebeten. Mej. Iseeltje Kier bevestigde dit verbaal, waarna de Ambtenaar onder protest van verdachte. IQ oubs. 6 idageai eischte, B. zei de dat de kin deren den hond hadden geplaagd. J. van E.. bakker te N o o r d w ij k, tstjond terecht, ter zake dat hij een giezel op Zaterdag na één uur in de 'bakkerij had laten werken. (Verdachte ze,, dat de knecht uit eigen beweging dit werk had verricht. De knecht, 'Stafleu gehoord, beves tigde dit. De ambtenaar nam daarvan geen notitie. De baas moest dit werk nebben belet. Hij eisohte f 6 subs. 6 dagen. Tegen O. N. uit K a t w ij k werd we gens straatschenderij f 6 subs. 6 dageni geëischt. De jongen was thans op zee en kon dus niet aanwezig zijn. De moeder van den knaap vond het echter te veel. Joh. v. d. L. te Oegstgeest. was gedagvaard wegens het versperren van den weg. Verdachte ontkent, dal de schuld bij hem lag. Hij kwam met zijn auto in een gat en daardoor kwam de motor stil te staan. De heer Den Hollander, wiens voer tuig werd aangereden vertelde het ge heel anders. De auto had wel in een fat gestaan, doch was daarop weer in eweging gekomen. Hij is toen door verdachte aangereden en sloeg met zijn motor om, met het gevolg, dat hij ernstig werd geiroffen zoodat hij het bewustzijn gedeeltelijk verloor. Deze verklaring werd b e ia'ddoor getuige Smit, uit Wassenaar, die even als ae heer Den Hollander met een motorrijwiel kwam aanrijden. Alsnog werden gehoord als getuigen a décharge de heeren Broekman, Wesi seling en Kranenburg,, Getuigen a dé charge zijn de 18-iange Gordijn, een familielid van verdachte en de broe der van verdachte, Willem van der Luijt, welke laatste echter buiten eede werd gehoord. De Ambtenaar achtte de overtre ding, die vrij ernstige gevolgen had, bewezen en eisohte f10 subs. 10 da gen. De verdediger, mr. Beets, alhier, vroeg vrijspraak. Er ontwikkelde zich tusschen de beide partijen een onaangenaam twist gesprek, waaraan de kantonrechter een einde maakte. W. G. E., 34 jaar, bouwkundige, te Warmond, had zich te verant woorden voor twee feiten, n.l. le. dat hij een hond, die gevaarlijk wordt ge acht, zonder muilband heeft laten los loopen: 2e. dat deze hond zekeren Van) Seggelen heeft gebeten. De slager Van Leeuwen had ook gezien, dat de hond een jongetje beet. De Ambtenaar eischte nu f 10 of 10 dagen. A. v. R., bakker te Noord wijk, had nachtarbeid doen verrichten, wat hij bekende. Eisch flO subs. 10 dagen. H. van L., koopman te Leiden, had aan den strandboulevard te Noordl wijk aan Zee met manufacturen ge vent, zonder de daarvoor vereischte toestemming van den burgemeester dier gemeente te hebben aange raagdi en verkregen. Hij wist niet, dat nijj daarvoor vergunning moest hebben. Eisch f 5 subs. 5 dagen. Dirk Z., koopman te Leiden, had volgens het verbaal een hond voor een voertuig gespannen, zonder dat het dier een muilband droeg en voorts had hij geen nummerbewijs kunnen) toonen. Verdachte zei de, dat het voer tuig een rijwiel was. Hij meende der halve geen nummerbewijs noodig te 'hebben en dacht dat de hond in zoo*ni geval geen trekhond was. Volgens de Ambtenaar viel 'het geval wel onder, de trekhond en wet. Hij eischte der halve twee geldboeten van Tl, subs. 1 'dag voor élke boete. J. G. J., melkhandelaar te Zoe- terwoude had volgens het verbaal met een motorvoertuig gereden ope en! weg die door Ged. Staten voor dit verkeer gesloten was verklaard. Eisch f4 subs. 4 dagen. H. A., een 18-jarige stucadoor, td Leiden, had zonder een geldigplaats bewijs in den trein van Den Haag naar Leiden plaats genomen. Verdachte had voor de Maatschap pij gewerkt en meende nu ook vrij reizen van en naar het werk te heb ben. Eisch f5 subs. 5 dagen. Uitspraak over twee weken'. HOLLA ND-AMERIKA LIJN. CARDIGAN SHIRE Vancouver naar R'darn 25 te Portland (Ore). MAASDAM R'dam n. New-Orleans 29 te Vera. Crua. SPAARNDAM R'dani n. New-OTlean 29 van Gyon. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. CELEBES (thuisr.) 30 v. Port Said. ROTTI, 29 v. Hamburg te Bremen. REMBRANDT (thuisr.) 29 van Genua. CELEBES (thuisr.) 29 v. Port Said. KANGEAN (uitr.) 28-7 van Padang. KARIMATA uitr.) 29-7 te Belawan. PRINSES JULIANA (thuisr.) pass. 30 Perini. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZEELANDIA (thuisr.) 380 te Sout hampton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT (uitr.) 30 v. Southampton. MADIOEN (thuisr.) p. 30 Ouessant. INDRAPOERA thuisr.) 29 (7 n.m.) van Marseille. KEDOE (thuisr.) pass. 29 Sagres. BLITAR (thuisr.) 29 v. Singapore HOLLAND-AFRIKA-LIJN. NIAS (thuisr.) 29 te Port Natal. HEEMSKERK 30 v. R'dam te Hainb. BLOMMERSDIJK (thuisr.) 29 v. Mo zambique. RIKTFONTEIN (uitr.) p. 29 Dover.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8