f Ons Babbelhoekje, j NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 JULI. 1926 DE VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER. Gisteren heeft in de provinciën Gel derland, Overijsel, Groningen. Drente en Zuid-Holland de verkiezing van 25 led"ii van de Eerste Kamer der Staten- Gencraal plaats gehad. De eerste vier genoemde provinciën zijn tot een groep vereehigd. terwijl de provincie Zuid-Holland énne afzon der ijke groep vormt. Naar men weel. wordt aan de stem men der Statenleden eene waarle toe- gekrnd in verhou dng tot de bevolking in de verschillende provinciën. Elke stem geldt, volgens art. 114 1. der Kieswet, naar gelang d'er provin cie waar zij is uitgebracht, voor het volgend aantal stemmen: Gelderland 120, Overijsel 95, Groningen 82, Drente 61, Zuid-Holland 208. Groep II (Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente). Berekend naar de stemwaarde van de in de Staten van Gelderland, Over ijsel, Groningen en Drente uitgebrach te stemmen, bedroeg het totaal aantal stemcijfers in deze groep 16.865, zoo dat de kiesdeeler werd vastgesteld op 1297 4/13 (de breuk werd verder ver waarloosd). De verdeeling der stemcijfers over de verschillende partijen en de toeken ning der zetels geschiedde als volgt: Stk. Geref. Partij: 215 st. 0 zetels plus 23 is 1 zetel. Vrijz. Dem. Partij: 1320 st. 1 zetel plus 23 is 1 zetel. Anti-Hev. 2910 st. 2 zetels plus 316 is 2 zetels. Chr.-Hist. 2498 st. 1- zetel plusl201 is 2 zetels. R.-Kath. 3883 st. 2 zetels plus 1289 is 3 zetels. Vrijh.bonders 2474 st. 1 zetel plus 1177 is 2 zetels. Soc.-Dem. 3565 st. 2 zetels plus 971 is 3 zetels. Gekozen zijn dus: 1 Vrijzinnig-De mocraat, 2 Anti-Revolutioniaren, 2 Chritelijk-Historischen, 3 Katholieken, 2 Vrijheidsbonders, 3 Sociaal-Demo craten. Gekozen zijn: J. B. Westerdijk (Vrijz. Democraat); H. Colijn (Anti-Rev.); Prof. Mr. P. A. Diepenhorst (Anti-Rev.) Mr. W. L. baron do Vos van Steenwijk (Chr.-Hist.). Heden kan niet vastgesteld worden wie van de Christelijk-Historischen als tweede lid is gekozen Van de ver dere nummering der voorkeursstem men, welke op dit oogenblik onbekend is, en die op het Centraal Stembureau zal kunnen blijken, zal het afhangen wie van deze lijst het tweede gekozen lid is. J. F. C. Arntz (Katholiek) P. T. H. M. Dobbelman (Katholiek) J. C. L. van de Lande (Katholiek), Mr. H. Smeenge (Vrijheidsbond), Mi*. A. J. baron van Nagell van Ampsen (Vrijheidshond), Mr. M. Mendels (S.D.A.P.), E. Rugge (S.D.A.P.), L. M. Hermans (S.D.A.P.) Groep IV (Zuid-Holland). Berekend naar de stemwaarde van de in de Staten van Zuid-Holland uil- gebrachte stemmen, bedroeg in groep IV het totaal aantal stemcijfers 16432, zoodat de kiesdeeler werd vastgesteld op 1369 1/3. (De breuk werd verwaar loosd). De verdeeling der stemcijfers over de verschilende partijen en de toeken ning der zetels geschiede als volgt: Vrijh.bonders 2288 st. 1 zetel plus 919 is 2 zetels. .Vrijz.-Dem. 1040 st. 0 zetels plus 1040 is 1 zetel. Anti-Rev. 3536 st. 1 zetel plus 798 is 2 zetels. Stk. Geref. Partij 416 st. 0 zetels plus 416 is 0 zetels. Chr.-Hist. 2496 at. 1 zetel plus 1127 is 2 zetels. Sociaal-Dem. 3744 st. 2 zetels plus 10006 is 3 zetels. Katholieken 2912 st. 2 zetels plus 174 is 2 zetels. Gekozen zijn dus: 2 Vrijheidsbon- dërs, 1 Vrijz.-Dem., 2 Anti-Rev., 2 Chr. Hist., 3 Soc.-Dem., 2 Katholieken. De Vrijheidsbonders winnen in Zuid Holland 1 zeetel ten koste van de Anti- Revolutionairen, waarvan de heer H. Amelink dus niet meer in de Eerste Kamer zal terugkeeren. Gekozen zijn: Mr. P. Rink (Vrijheids hond), Ir. J. Koster (Vrijheidsbond), Mr. M. Singenberg (Vrijz.-Dem.) Prof. mr. A. Anema (Anti-Rev.), Mr. P. E. Briët (Anti-Rev.), Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar (Chr.-Hist.), Mr. A. van der Hoeven (Chr.-Hist.), A. B'. de Zeeuw (S.D.A.P.), F. L. Ossendorp, (S.D.A.P.), P. Dans (S.D.A.P.), J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst (R.-K.), A. M. A. A. Steger (Katholiek). Zij die niet terugkeeren. Niet herkozen zijn de heeren: Dr. H. Franssen, H. Amelink en Dr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland. Laatstge noemde wenschte niet voor een herbe noeming in aanmerking te komen. Dr.* Fransssen (A.-R.), wethouder van Zwolle, was sinds 6 December 1904 lid van de Eerste Kamer. Voor dien was hij predikant geweest bij de Ned. Herv. Gemeente te Ankeveen en bij de Geref. kerk te Winterswijk. H. Amelink (A.-R.) is slechts korten tijd lid van de Eerste Kamer geweekt: hij volgde in September 1925 den oud minister de Waal Malefijt op. De heer Amelink is secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond. Baron Wittert van Hoogland (-R.-K.) maakte sede,rt 13 April 1920 deel uit van het' Hoogerhuis. Hij was o.m. ad junct-commies aan het depart, van Waterstaat, wethouder van 's-Graven- hage. Hij is thans nog lid van den Kaagschen Raad en voorzitter van den Raad van Arbeid aldaar. Zuid-Holland en de Eerste Kamer. Wij lezen in de (R.-K.) „Maasbode De Eerste Kamerverkiezing va-n gis teren is voor Zuid-Holland een teleur stelling geworden, een teleurstelling te pijnlijker, daar ze door de Katholie ke fractie had kunnen gorden voor komen. Wanneer de Katholieke Sta- ten-fractie aan de anti-revolutionai ren een stem meer had afgestaan en zij kon weten, beter, zij wist, dat daar aan voor den tweeden Kathoieken ze tel geen gevaar verbonden was dan ware de tweede vrijheidsbonden niet gekozen geweest, was de herverkie zing van den derden anti-revoutionair bewerkt ondanks het feit dat de heer .Jongenburger afwezig was. Wellicht zal iemand zeggen: dat is nakaarten en nu ieders spel op tafel ógt is dat gemakkelijk genoeg. Wie, bijvoorbeeld, wist van te voren, dat de communisten niet zouden stemmen? Wie kon zeggen, dat oo.. de Staatkun- o.ig Gereformeerden niel op den Vrij heidsbond zouden overgaan? Die opmerking treft echter geen doel. Eerstens had men er rekefting mee kunnen houden, dat de commu nisten zouden wegblijven, Ze deden het immers drie jaar geleden ook. Tweedens, hun al dan niet stemmen legde absoluut geen gewicht in de schaal, ten aanzien van de safeheid van den tweeden Katholieken zetel, ook voor het geval dat de Katholieken slechts dertien stemmen uitbrachten. Toen bleek dat de communisten wa ren weggebleven, was de meest ongun stige combinatie welke denkbaa." mo- geijk was die, dat op den Vrijheids bond dertien stemmen zouden worden uitgebracht, de elf die ze thans verkre gen en daarbij nog de twee van de Staatkundig Gereformeerden. Welnu, in dat geval, of voor het ge val dat een der beide Staatkuniig Ge reformeerden met zijn stem dm heidsbond had versterkt, was ('e der de zetel van de anti-revolutionairen dubieus geworden, hadden zij er met de sociaal-democraten om moeten lo ten, tenzij deze laatsten uit vrees voor de gevolgen tijdig den vrijzinnig-de mocraat hadden laten vallen,' waarbij dan toch weer de derde zetel van de anti-revolutiona'iren onaantastbaar werd. Dit alles had kunnen en daarom moeten zijn voorzien. Een overmaat van totaal overbodigs voorzichtigheid van de zijde der Katno lieke Statenfractie is thans de recht- sche positie in de Eerste Kamer op een zetel komen te staan. Overigens moge hier worden her haald wat wij reeds meermalen schre ven, dat wij niet kunnen dwepen met de kieswet voor zoover ze aanleiding geeft tot partij-gekonkel en uitpluize rijen om resultaten te forceeren, die langs den breeden weg niet te behalen zijn. GEMENGD NIEUWS. H ij wilde R o 11 e r d a m eens zien. Een bewoner van Boskoop bracht gistermiddag een bezoek aan •de Maasstad. Nadat hij'zijn zaken hadi .afgedaan, meende de man ook. eeni- gen tijd te mogen besteden aan ver maak. In één der café's ontmoette hij 'twee (dames en een heer, die zich bijzonder voor hem interesseerden. Zij waren buitengewoon vriendelijk en lieten hem verschillende dancings en res aurants zien. Na'ai f loop van den middag'kwam de Boskooper tot de o.itdekknig, dat het middagje hem vrij veel gekost (had. Hij miste n.l. een portefeuille, inhoudende een bankbiljet van 100 Zwitsersche francs, twee van 50 frs. drie biljetten van 100 Fransche frs., en nog f60. Geheime distilleer der ij. 1 Een inspecteur der belastingen en ac cijnzen heeft een inval gedaan in een bakkerij annex café. van Z. te Lem- melerveld. Achterin de bakkerij werd een distilleertoestel gevonden. Dit toer stel werd met toebehooren in beslag genomen. iV er dronk en. Te Jutphaas, na - bij het Huis de Geer is een onbeken de (vreemdeling in den Vaartschen Rijn geraakt. Toen men hem uit hel water gehaald had, was het lichaam (reeds blauw. Hoiewiel nog eenigen tijd kunstmatige ademhaling werd toege past, mocht het niet gelukken de le vensgeesten wéder op de wekken. De verdronkene is volgens het ,,M. D." naar schatting een man van on geveer 60 jaar met grijs haar en grii- zen snor. 't Is een zwaar gebouwd, robuste persoon. Hij droeg een don kergrijze schipperspet en donkergrijs colbertcostuum en vetleeren schoenen met gespen. Op de eene zijde van zijn tabaksdoos was S. Vlieger gekrast en op de andere zijde stonden de tee- keris dooreen van geloof, hoop en lief de. Voorts had hij twee roods zakdoe ken en een groen notitieboekje met potlood bij zich, waarin echter geen. woord geschreven was. Tegen 'den middag kwam eer gisteren het plm. B-jarig zoon je van het echtpaar Tuin, wone éde r.aoij den houtzaagmolen te Sckeemda niet thuis Nog pas was het spelende, gezien. Bij zoeken zag^men een klompje drij ven in het Winschoterdiep, "waaruit na lang dreggen he: lijkje van den ongelukkige k.eine, die onopgemerkt te water was geraakt, werd opgehaald. Een eiland verkocht. Der tig jaar geleden kocht de Fransche „chocolade-koning',' .Goroi Menier, vcor 25.000 pond sterling het eiland Naticosti in ae golf van Sint Laurence dat hij als een ideaal jachtterrein be schouwde. Het is een s.gaarvormi^, eiland, 3120 vierkame mijl groot. Rijk aan hout als liet is, hadden pap'crfa- brikanten cr reeds lang het oog op geslagen en thans heeft Menier hun zijn eiland verkocht voor 2.400.00'J pond sterling. Zijn koop heeft hem een wel behoorlijke rente opgeleverd. Vergiftigde paddestoel e.n. Op het eiland Ruegen had een bad gast met zijn 2 zoons paddestoelen ge plukt en die zeil toebereid. Kort na het gebruik van de paddestoelen de den zich vergiftigingsverschijnselen, voor. Een der jongens is reeds over leden, terwijl de vader zelf in levens gevaar verkeert. Het lot van een*b rief kaart. Zeven en twintig jaar geleden, den 25sten Augustus 1899, werd te Berlijn een briefkaart op de post bezorgd, zonder adres. Ook den postzegel had de afzender vergeten: wel prijkte zijn ieigen adres voluit aan de ommezijde van de kaart. Den 24sten Juli 1926 is de kaart bij den afzender teruggekeerd. "Wel woonde deze niet meer in Berlijn, droeg de kaart opmerkingen als „te rug", „onbestelbaar", „afzender on bekend", maar de nauwkeurige post heeft hem in Steglitz weten uit te vinden. Zoodat die afzender, of wel licht zijn zoon na 27 jaren' nog straf port te betalen krijgt voor een brief kaart, waarvan hij zich wel moeilijk iets zal herinneren, Levend verbrand. Te Eind hovenStratum is bij het gezin Ver boetten door het spelen met lucifers brand ontstaan. Het 11-jarig doch tertje is aan de bekomen brandwonden overleden. Overreden en gedood. De veehouder A. d. L. te Kockengen (Ui.) werd door een boerenwagen overre den. Hij kreeg twee wielen over het hoofd en overleed weldra. Kind verbrand. Gistermid dag heeft het 1-jarige kind N. M. in de ouderlijke woning aa i den Cour san dschen weg te Ro terdam een kan kokende koffie, over zich heen ge kregen, welke op een petroleumstel stond, dat op den grond was neer gezet. De ^cïeine moest met ernstige brandwonden aan het onderlijf na door dokter T. verbonden te zijn, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel wor den overgebracht. Een duiker gestikt. Te Ge nua, is door het weigeren van een zuurstofapparaat een duiker gestikt. De man nad wel signalen gegeven, idoch toen hij boven water was ge trokken bleek hij reeds dood. Een katje. Te Vlis3ingen had den twee vrouwen twist, de eetl >vas een kermisreizigster, die het plan had opgevat haar man met peper te be werken, de andere de vrouw van een caféhouder, wilde dit beletten. Een agent nam eerstbedoelde vrouw mee naar het politiebureau. Onderweg wist zij echter los te'komen en sprong in het water. De agent ontdeed zich van uniform jas en wapenen en sprong haar na. Andere personen schoten te hulp en de vrouw werd op het droge ge bracht, waarop de tocht naar het bu reau werd voortgezet. Op de arrestan te werd een zakje peper gevonden. DE ACTIVITEIT VAN MINISTER DONNER. Minister Donner trekt er herhaal delijk op uit om gevangenissen en op voedingsgestichten te bezoeken. Dit wordt gewaardeerd door „Het Vaderland" - (liberaal), dat o.m schrijft: „Minister Donner wil andere paden op. Hij nam den reisstaf ter hand en bracht reeds verschillende bezoeken aan onze gevangenissen en gestichten. Hij wil uit eigen oog zien en zich tot eigen onbevangen oordeel in staat stellen. Dit stemt niet alleen tot vreugde,, maar ook tot gerustheid. We weten nu, dat de cuisine voor zijn Excellentie ont sloten wordt. Van schier nog grooter waarde ach ten wij het, dat het gevangenisperso neel, dat zoo'n heel moeilijke taak in stilte en afzondering te vervullen heeft, in het ministerieel bezoek een bewijs van belangstelling en medele ven ontvangt en dat het werken mag onder het ministerieel oog. Dat kan niet andei'9 dan d'en ambtenaar van goeden wil verheugen en nieuwen moed schenken voor de moeilijke taak, terwijl de ambtenaar van minder fijn ontwikkeld plichtsgevoel een prikkel ontvangt tegen den zoo verleidelijken sleur. Van allerlei kanten bereikten ons reeds berichte# van blijdschap over en waardeering voor de liooge belangstel ling. Het ligt ook zoo voor de hand. Naar wij vernemen, denkt Z.E. ech ter niet alleen aan de justitie-dienaren maar ook aan de justitie-boetelingen. Ee gevangenen konden hem te spre ken krijgen en hij heeft ook zelf in de cellen bezoeken afgelegd, o.a. Ie Leeuwarden en Rotterdam. Het ge rucht wil als het niet waar is, Is het toch aardig gevonden dat een gevangene vertelde, weinig voor len gedwongen kerkgang te voelen en de meening uitsprak, dat zijns inziens het ter kerke gaan niet meer van de zen tijd was, waarop Z. E. bescheidcn- lijk zou geantwoord hebben, dat hij zelf het waagde, tot de kerkgangers te behooren! Naast gevangenissen heeft ie minis ter ook verscheidene Rijksopvoedings gestichten en particuliere gestichten bezocht. Verleden week toefde hij zelfs op deGlindhorst. Zijn stre/en moet zijn verschillende gestichten nog voor zijn verlof een beurt te gev*n ftt- Beste jongens en meisje6, We beginnen maar dadelijk met de briefjes. ..Zwartje en Blondje". Ja, 't is wel era heel werk. maar ik vind het een ■Vf.ttig werk, zie je. Zeker krijg ik ook vacantie, niaar niet zoo lang als jullie 'k Hoop dat jullie mooi weer hebben op je uitstapje, meisjes. Wat aardig post papier heb ]e. „Braamstruik en Denneappel". Leuk he, zoo'n picnic in het hooiland. Was het goed weer? 'k Had jullie wel eens graag bp elkander gezien. Ik hoor het wel, aan uitgaansplannen voor de va- cantie ontbreekt het bp jullie niet. ..Tommy". Zoo, heb je ook vacantie? Je begint al goed, dadelijk uit logeeren te gaan. Als het nu mooi weer is, kun je fijn van' je fiets genieten he? „Kozeknopje en Reseda", 'k Wensch jullie heel veel genoegen, meisjes, op al die mooie tochtjes, 't Is heel mooi in Zeist en rondöm Utrecht, 'k Wil heet graag ansichten van jullie ontvangen, clan weet ik waar je Dent. Natuurlijk, als je van huis bent, heb je de courant niet, dus kun je ook niet meedoen aan de raadsels. Tante Francien zal wel kalm afwachten, tot jullie weer thuis zijn, „Blondine". Zoo, nu weet ik het ten minste. Dan zullen we maar eens af wachten tot na de repetities en na de vacantie. En jij hebt dus al vacantia Nu in ieder geval moet je maar den ken, al ga je niet meer uit, je hebt toch al een' heerlijk uitstapje gehad_ „Zilverblondje", 'k Hoop dat je mooi weer hebt in Rijswijk, meisje. Dan kup je fijn spelen in het bosch, waar „De Naald" staat. Heet het zoo niet? En aan Scheveningen kan het ook heerlpk zijn. Geniet maar volop in je vacantia „Wilgenkarie". O, nu begrijp ik het Natuurlijk, als je uit bent. kun je de raadsels niet oplossen. En dat geeft ook niets hoor. Na de vacantie hoop ik dan de heele familie- weer present te zien Waar is Anemoon heen? 'k Wensch jul lie veel genoegen in Rijswijk en mooi weer. „Zeesterretje", 't Ging best met je raadsels. Er was er maar één fout Heerlijk he, om dicht bij zee te wonen. Ja, ik hoop ook uit logeeren te gaan. 'k Ben wel vaak langs Schiedam ge spoord, maar nog nooit er in geweest meisje. Dus kan ik je heusch niet ver tellen, hoe het er is. Maar weet je, ais je nu terug bent, dan kun jij het mij vertellen, 'k Wensch je veel genoegen. „Lindebloesem", 'k Ben best tevreden met je brief, meisje. Alleen niet zoo erg over wat je mij schreef van Moeders meisje. Hoe is dat gekomen? Is ze van de fiets gevallen? Leuk he, zoo'n trouw feest in de familie, 't Kan o zoo ge zellig zjjn. 'k Hoop, dat je er veel ge noegen zult hebben. Zijn het aardige versjes, die jullie leeren? „Moeders Meisje". Hoe is dat nu toch gekomen, dat je zoo gevallen bent? Dat heb je er niet bij verteld. Gelukkig maai dat het al wat beter wordt. Prettig he, üoo'-n autotochtje. Best, ik wil graag van je uitgaan hooren. Dank voor je raad sels. 'k Hoop ze te gebruiken, 'k Vind je proefwerk heel mooi. „Waterlelie". Je moet maar denken meisje, dat zulke teleurstellingen nu veel menschen treffen. Het weer is heel onvast, en dan weet men niet, of men van huis durft gaan ja of nee. Maar het zal ook wel eens een keertje meevallen Wie weet, hoe prachtig weer je hebt wanneer je je tochtje naar Amsterdam maakt, Gaan je neefjes dan ook mee op de fiets? Dan mogen jullie wel voor - zichtig zpn. Veel genoegen. „Eoschvicoltje". Feliciteer je broer tje maar van mij Leuk. dit hü op Zen dag -|Zrig is. r K cp, dat jullie e-n gezellige dag zult li, boen. Is dat niet erg laat, dat jp vacantie krijgt? Nu, wie weet, krpg jij later ook eens een fiets, dan kan je ook genieten. Moed houdeo maar, misschien wordt het weer in Au gustus wel beter. „Blondkopje". Dat begrijp 'k. dat 35 blti bent met je broertje. Je had alleen maar een zusje, is 't niet? Gelukkig, dat hij- nu wat zoeter is. Dat is voor Moeder ook veel beter, 'k Vind het heer lief van je, dat je mij vraagt om eens te komen kjjken. Maar weet je, ik wee? nog niet, wanneer ik kan. Volgende week zeker niet. Maar misschien daar na wel eens. Vertel je mij volgends, keer hoe het met Moeder en broertje is? 'k Vind het een heel aardige naam. De oplossingen van de vorige week zpn: r. Beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht. OnderdeelenTent, Beer, België, Lin de, Vuil, Tante, Heerenveen, Truida Hond, N. D. C. 2. Haring. 3. Kwikstaart. Kwikstaart. 4. Tarbot, Tong, Paling, Elft, Kabeh jauw. 5. In het bosch staan ess(ch)en. En hier volgen de nieuwe raadsbls. 1. Mpn geheel bestaat uit 41 letters en is een rpmpje. Eindelijk is het 32, 27, 34, 7, 17, 1, 19, 31. Het 20. 4, 2, 11. 15. 10. 38. 41, 3uv 16 is een 29, 25, 22, 7, 35, 37, in Lei den. Alle kinderen houden van 12, 33, 5, 35, 28, 39, 36. 14, S, 6, 3 is een plaatsje in Fries land. 26, 40, 9, 24, 23 is een meisjesnaam. Een hok voor duiven noemt men ook wel 2i, 38 13. 18 is de letter Z. 2. Ingezonden door Hessie. Vul ae puntjes zoodanig in, dat het geheel een spreuk vormt. G..on..e.d.s.e.g. o e c a. Iugez. door Rie en Grie. en jongen, die geen handen en -cogen had, zag een pereboom en plakte daarvan. Hoe kan dat? 4. fngez. door Blondkopje. Wie is het sterkst? t. Ingez. dóór Korenbloem. Welke boomen hebben geen bladeren! Anecdote, ingez. door Hessie. Een jongen loopt op straat met een kan in de hand. Zijn buurjongen geeft er een schop tegen, maar hp zegt niets. „Wordt je niet D006, als ik tegen de kan schop?" vraagt de buurjongen ve* .wonderd. ..Neen". „Nou dan?" roept de ander, de kan opnieuw een schop gevend. „Nee, ik word niet boos". ..Maar nou toch wel?" roept de an dei woedend, terwijl hp de kan stuk trapl. „Nee", antwoordt de jongen met de gebroken kan kalm. „Die Kan is van jouw moeder. Wij hebben ze geleend dus je zult er wel san hooren als je thuis komt. Ziezoo» jongens en meisjes, jullie kunt weer vooruit. Ik merk wel, dat mijn troepje al aardig gedund is. 'k pens ■dat ze hier en daar en overal zitten. En volgende week zpn er van jullie weer uit en anderen misschien weer thuis. Maar dat begrijp ik best hoor, dat het in de vacantie wat ongeregeld gaat en dat hindert ook niets. Genieten jullie maar volop en vertel ef nip wat van. Nu eindig ik met vele groeten van ja Tante FRANCIEN. TINE EN DORA. Dien middag was Tine.thuis gekomen en had zich na de begroeting met een haakwerkje tegenover, moeder gezet. Ze zag er wel wat tegenop, om voor den dag te komen met hetgeen ze te vragen had. Toch wiWe ze het gaarne deen eer vader thuis kwam. Dan durfde ze er zeker niet over beginnen. En het wss toch zoo'n heerlijk plan. dat Dora Steenbergen gemaakt had. O. wat zon ze graag willen, dat het gebeuren kor» Zou moeder het goedvinden? En vader? Ze keek op de klok. Al kwart voor zes. Ze moest wel beginnen, want Dora had gezegd: „Morgen moet je het we ten hoor Tine, of je mag van thuis". Juist keek Tine van naar haakwerk toen ze moeders oogen ontmoette. Moe der had allang gemerkt, dat er iets btp- zonders was met Tine, maar ze had gewacht of 't meisje zelf er over be ginnen zou. Nu wou ze haar een beetje helpen, „Wat heb je toch Tine?" vroeg ze Vriendelijk, „waarom ben je zi>0 stil, is er {iéts bijzonders gebeurd cp de naaischool?" „Nee, moeder", antwoordde het meis je, terwijl ze opeens moed vatte, „maar 'k wou u zoo graag wat vragen. 'kZJJU in betrekking willen, moeder. Ik kaai een plaats krijgen in een winkel, onf tot winkeljuffrouw opgeleid te worden. En 't kan best moe. Ons huis is zoo kléin en er is niet eens genoeg werk voor u en voor mij. U kunt mij best missen". Haastig baa Tine dit alles achter el kaar gezeg'd, zonder op te zien. Nu keek ze moeder vragend aan. Wat zou het antwoord zijn? In de grootste verbazing had moeder haar naaiwerk neergelegd en bleef haar kind onafgebroken aanzien. Toén zei ze: „Maar Tine, ip in be trekking? En de naaischool dan? .Daar kan niets van komen kind"., Tine begon te schreien. „Dat dacht ik wel, dat U het niet goea zoudt vinden" snikte ze. 't Kan u heelemaad niet sche len, of ik iets- graag wil. En dit is na net zoo'n mooie gelegenheid". „Tine", zei moeder ernstig, „als je zoo doorgaat, wil ik geen woord meer over het geheele geval hooren. Heb ben wp je ooit getoond, dat jouw geluk ons niet ter harte gaat?" Nog s'eeds snikkenu legde Tine da armen om moeders hals. „Dat heta. ik niet zoo gemeend, moe der, wees niet boos op me", zei ze toen. Zachtjes streelde moedera hand oveir Tine's gebogen hoofdje. „Dan is 't goed kind", antwoordde ze, „en vertel me nu eens wat er is met die betrekking". Tine was kalmer geworden. Ze begon te vertellen: De dames Oostveen hadden' dien middag tijdens de naailes gezegd, dat kennissen van hen, die een grrootn manufacturenzaak deden, haar gevraagd hadden, of zjj niet een paar meisjes wis ten, die graag als winkeljuffrouw opge leid wilden worden. Ze hadden belooifd er op hun atelier over te spreken. Als er bp jullie nu een paar zpn;« die graag winkeljuffrouw willen worden, praat er dan eens thuis over, en zeg mn dan morgen je antwoord. Als is jullie er dan geschikt voor vindt, zal ïk je een aanbevelingsbrief meegeven*» had de oudste juffrouw Oostveen aan 't eind gezegd. Bij 't naar huis gaan hadden de meia- jee er druk over gesproken. Ook Dora Steenbergenen Tine. Beiden hadden zs er erg veel lust in, en beiden zouden ze het vragen. En wat zou het leuk zpn als ze samen mochten. Moeder had geluisterd. Toen schudde ze het hoofd. „Kind, kind", zei ze, „waarom wil ]6 toch zoo graag van huis? Vindt je het dan 300 naar nier?" Vleiend legde Tiue haar hoofdje tegen moeders schouder aan. „O nee moes", zei ze, „maar in een winkel is het zoo heerlpk. Allerlei mooie dingen verkoopen, enik ben toch niet den geheelen dag wpg? Ik kom toch. thuis om te eten, en s avonds, als de winkel gesloten is. toch ook weer. Toe moes, laat u mij maar gaan". „Daar kan ik nu nog geen antwoord op geven, kind", antwoordde moedei, „Daar moet ik eerst met vader over spreken, en ook met Iemand Ander*. Heb jn dat al gedaan, Tine?" Beschaamd boog Tine haar noofd. Ze begreep best ,Wie moeder met Iemand Anders bedoelde. Maar ze had er zelfa nog niet aan gedacht Hem om raad, om Zpn zegen te vragen....

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7