I CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN COURANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 V*JAARGANG ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Git nummer bestaat ait TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Y ii.et Duitsche handelsverdrag Het Neaerlaiidscii-Huitsdie handels verdrag is gisteren ook door de Jierste Kamer goedgekeurd. En nog wel zonder hoofdelijke stem ming. Ook in den Senaat werden wel be denkingen geopperd, zoowel tegen de wijze waarop do onderhandelingen ge voerd weruen ais tegen de resultaten die .daarbij werden Bereikt, maar ook hier bleek al weer, dat de critiek ge makkelijk is, maar de kunst moeilijk. Heel duidelijk kwam dit aan liet licht, toen de lieer van den Bergh, iemand die ongetwijfeld ter zake kun dig kan worden genoemd, als oen ge harnast ridder Minister van Karne- beek te lijf ging. Daarbij bleek allereerst, dat onze onderbandelaars althans niet met le dige banden thuiskwamen. Volgens een door den lieer van den Bergb gemaakte berekening was bet tarief voor witte kool van 60 op 30 pet. teruggebracht, voor roode kool van 120 op 00, voor tomaten van 60 op 12, voor bloemkool van 75 op 18, voor spruitkool van 60 op 15, van uieti van 120 op 48, van wortelen van 300 op 160, van kropsla van 120 óp 40 en van aard beien van 56 op 35 pet. Dat zijn geen onbelangrijke verla gingen. Maar toegegeven kan worden, dat de tarieven toch nog zeer boog zijn. Hoe echter meer te bereiken? De beer van den Bergb betoogde, dat de Nederlandsche regeering deze reducties niet bad moeten aanvaarden Zij bad de onderhandelingen moeten schorsen en aan de exporteurs, die dan de oorspronkelijke zeer booge ta rieven zouden moeten betalen, het ver schil tussoben bet volle en bet geredu ceerde recht vergoeden. Dat zou wel een kostbare geschiede nis zijn geworden, volgens den beer van den Bergb zou er een kleine f3 millioen mee gemoeid zijn, maar onze positie tegenover Duitschland zou daardoor, naar bij betoogde, zoo sterk zijn geworden, dat Duitschland ge dwongen zou kunnen worden niet al leen de tarieven nog aanmerkelijk te verlagen, maai- ook de f3 millioen bij slag terug te betalen. Dez© redeneering klinkt niet kwaad, maar met Minister valn Karnebeek komt bet ons voor, dat Duitschland niet zóózeer van Nederland afhanke lijk is, dat wij bet bier maar zoo on geveer voor bet zeggen zouden hebben. Bovendien, waar zou dan bet eind zijn. Als de regeering eenmaal begint de buiienlandsche rechten voor land- en tuinbouw voor here .rekening te ne men dan zullen ook andere takken van bëdrijf met evenveel recht op zulk een vergoeding aanspraak kun nen maken. Er was dan ook niemand, die bet denkbeeld van den vrijzinnigen Sena tor ondersteunde. Hieruit volgt echter niet, dat de Ka mer zich enthousiast toonde over bet voorgelegde verdrag. Het tegendeel is veeleer bet geval. Niet ten onrechte beeft een der bla den opgemerkt: Aanneming met alge- meene stemmen en nochtans algeme ne ontevredenheid. Het verdrag werd goedgekeurd bij gebrek aan beter. De schuld van bet betrekkelijk ge ringe resultaat ligt echter, naar het ons voorkomt niet alleen en zelfs niet m de eerste plaats bij de Kegeering en bij de onderhandelaars, maar bij de bier gevolgde handelspolitiek. In tegenstelling met zoo ongeveer alle andere landen, wordt hier nog al tijd bet z.g. vrijhandelsstelsel, beter gezegd, bet stelsel van den eenzijdiger! vrijen invoer gehuldigd. Het gevolg is, dat wij telkens .weer aan de genade van onze concurrenten zijn overgeleverd. Wij kunnen vragen, en pleiten, maar als bet tot onderhandelen komt heb ben wij niets aan te bieden. En zoo blijft er niet anders over dan genoegen te nemen met wat anderen over ons beschikken. De ontevredenheid over het thans gesloten verdrag is verklaarbaar. Alleen, de vrijzinnigen en wie met hen het vrijhandelsstelsel huldigen, missen Let zedelijk recht aan die onte vredenheid uiting te geven, omdat zij het zijn, die alle onderhandelingen van te voren onmogelijk hebben gemaakt. Was in 1906 de door het Kabinet Kuyper aangegeven koers gevolgd, dan zouden we nu sterker staan en zou niet alleen onze industrie, maar ook onze land- en tuinbouw beter in staat zijn zich te handhaven. Wij word enden laatsten tijd meer dan eens gevoelig geslagen. Van alle kanten rijzen klachten. Laat bet ons ten troost zijn, dat wij den stok waarmee we worden geraakt zelf hebben gesneden. Van wat in 1905 en 1913 door de ver- eenigde linkerzijde gezaaid werd, pi-uk ken wij nu, de helaas, bittere vruchten STADSNIEUWS. Evangelisatie. De tentcampagne, in de achter ons liggende dagen op initiatief van „Je- ruël" in samenwerking met verschil lende evangeliseerende lichamen ge voerd op bet terrein aan de Lammer markt, behoort weer tot bet verieden. Het was te verwachten dat op den laatsten avond, gisteren, de belang stelling zeer groot zou zijn, en om de ze nu zooveel mogelijk dienstbaar te maken aan bet eigenlijke doei, waren de gebruikelijke sluitings toespraken reeds gehouden in de samenkomst van Dinsdagavond. Wij laten bier bet openingswoord volgen dat de leider, de heer Van der Horst toen uitsprak. Mijne Vrienden, Morgen hopen we in deze tent de plechtige sluiting te houden, en dan willen we liever geen tijd aan bijzaken 'opofferen, daa.rom volgt heden, hetgeen ik mij verplicht acht nog te zeggen in verband met de bijna afgelpopen campagne. De gevoelens die ons doorstroomen, zijn niet in woorden weer te geven. Nooit kan 'tgeloof te veel verwachten,' en ook nooit kan. in menschelijke be woordingen uitgedrukt worden, wat God is voor den mensch, die Hem tot Zijn huïpe heeft. Een eeuwigheid volgt gelukkig na dit leven om Hem hulde te geven voor al Zijn onverdiende ze geningen. Moge Gods Geest nawerken, wanneer bet zeildoek is opgerold, er. wij deze groote schare, waarbij er hon derden zijn, die avond aan avond de samenkomsten bijwoonden, weer van ons laten. Gelukkig, de tent worde toegerold als beeld van de ontzaglijke waarheid dat aan alles op aarde eenmaal een einde komt, doch men vergete niet vergeite pooit: Christus Jezus blijft gis teren en heden dezelfde, en tot in alle eeuwigheid. Wij laten u van ons. Ook Christus liet eenmaal de schare van zich, doch anders dan wij, n.m. opdat Hij in kon gaan, vanwaar Hit voortaan eeuwige gemeenschap kan uitzenden. Daarom is het goed, dat deze tent voor bij gaat.' Nu komt de stilte, en komt het er op aan of gij persoonlijk, door bet geloof zult gaan ervaren bij aanvang of voortgang, dat de gemeenschap met Christus 't heiligste goed is, wat God u aanbiedt. Dertien dagen is er vaifaf deze plaats over Jezus Christus ge sproken en gezongen en tochwat hebben we slechts een armzalig beetje naar voren kunnen brengen van al de luister en heerlijkheid van onzen groo- ten Meester. Göde schenk© u allen Zijn genade reeds hier te ervaren, op dat ge eenmaal de heerlijkheid ingaat, die noodig zal zijn om Hem naar waar de te dienen. Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen voor deze heerlijke da gen! Ook dank aan de gemeentelijke autoriteiten, dank aan de politie, voor de trouwe bewaking, dank aan de broe ders en zusters, die van heinde en ver kwamen, oni met woord en lied ons bij te staan in het werk Dank aan de ver schillende Predikanten en Vereenigin- gen onzer zuBtergemeenten, die ons aanbod aannamen, om ook óén of twee avonden in deze tent den Heiland te prediken. Men heeft mij verwijtend gezegd: Ge had die samenwerking met andere gemeenten meer onderling moe ten organiseeren, niet ieder op zich zelf. Doch laat ik maar eerlijk zeggen, dat bad niet gelukt en daarom gaf God mij in het hart het te regelen,, zooals het ging en wij achten het goed, dat het zoo gegaan is, veel beter dan vroe ger. Nu berustte de leiding niet in éón hand, 't gaat toch alleen om Gods lief de uit te dragen, en niet een mensch, kerk, of kring naar voren te brengen. De predikant van de N.H. kerkwijk, waarin Jeruël gevestigd is. Ds. Rie- mens, zond ons een schrijven met de mededeeling, dat hij de uitnoodiging tot medewerking zeer op prijs stelde, doch geen kans zag, om van uit zijn uitstedigheid over te komen, doch me de bidt om rijke vrucht. Ook daar zijn we dankbaar voor. En nu zou ik nog kunnen danken de Commissie van broeders, die mijn vrouw en mij in den arbeid zoo getrouw terzijde staan, in het bebeeren der financiën, het zorg dragen voor zooveel andere zaken en hen die avond aan avond hier zorgden voor orde, collecteeren, enz. enz. docli ik weet zeker dat zij mij zouden toe roepen: houd op, want'we zijn immers op elkander aangewezen en geven ge zamenlijk van ons leven, wat we kun nen geven, voor bet heerlijk werk om verloren zielen weer tot God te bren gen, en daarom besluit ik met de be de, 'dat de vruchten dezer tentcampag ne aan het groote doel zullen mogen beantwoorden. Nu volgt voo ons reactie op de acue Moge ook die reactie hetzelfde stem pel dragen als de campagne. Dit is DONDERDAG 29 JUt.1 T926 vroeger anders geweest, toen volgde voor mijn vrouw en mij een smart volle tijd. God. vergeve ons allen dit en geve geloofskracht om voorste gaan achter Hem, die gezegd heerf: „In de wereld zult gij verdrukking hebben, ze hebben Mij verworpen, ze zullen ook u vervolgen." Strijdende gemeente des Heeren, denkt er aan: De wereld riep Paul us, den eersten zendingsapostel toe: „De gevangenis in, en het hoofd er af" doch Christus zeide: „De kroon er op!" Zoo zij ook u allen weggelegd de kroon der recht vaar digmaking, wel ke de Heere, de rechtvaardige Rech ter u geven zal, opdat gij de vreugde moogt genieten die kroon te brengen aan Jezus' voet. Een zeer groot aantal belangstellen den woonde gisteravond de sluiting bij De heer v. d. Horst sprak een inlei dend woord, waarin hij het karakter van dezen avond aangaf als zeer ern stig. 'Want niet alleen, aldus spr. wil len wij u wijzen op den ernst van uw toestand, maar wij willen u ook zoo ver mogelijk brengen op den weg des Heils. Daarom mag niemand in het onzekere verkeeren omtrent de vraag: Waarheen? en zal in deze samenkomst de aandacht geheel worden samenge trokken op den persoon van Christus. En moge het dan bij velen komen tot een volkomen overgave. Na geheel en het zingen van Psalm 25:2 gaf de heer v. d. Horst het woord aan den heer J. Brinkman uit Vlaar- dingen, die een indrukwekkend woord sprak naar aanleiding van hetgeen Jo zef tot zijn broeders sprak als onderko ning van Egypte en als type van deri Heiland, Die ook zegt: nadert tot mij. en: uw oog verschoon© uw huisraad niet daarmede bedoelende dat wij ons moeten losmaken van het aard- sche dat ons nog bindt en belemmert bij het aanvaarden der schatten van Christus. Nadat vervolgens Mevr. v. d. Horst een toepasselijk lied hacl gezongen, sprak de leider er zijn vreugde over uit, dat hier broeders-uit verschillende kerken hadden gesproken, in de volle overtuiging, dat het grootste wat we op aarde kunnen doen is het brengen van menschenizielen tot Jezus, en dat, wat nit liefde voor Hem werd gedaan, eeuwig zal blijven bestaan. Het zangkoor zong nu het bekende 'ied: grijpt nu de kansen, door God u gegeyen" waarna Ds. Theeuwse uit Brugge het podium betrad. Hij sprak achtereenvolgens over: een geopend graf, de geopende schriften, geopende harten en geopende oogen. Oók zijn. met talent en warmte gesproken woord maakte indruk op de menschen. O.m. wees hij er met nadruk op dat. wil ons geloof gezond blijven en wil het zich kunnen ontwikkolen, het steeds gebon den zal moeten blijven aan het ge schreven Woord van God. Be'heer v. d. Horst sprak nog ©en ernstig slotwoord, waarna een drietal dames een lied zong. Met het staande zingen van Ps. 72:11 en gebed werd de openbare samenkomst gesloten, waarna, zooals gewoonlijk, nog even werd navergaderd met degenen, die van den weg des heils meer wenschten te vernemen. De Jan Steentenfoonstelling. Naar aanleiding van de Jan Steon- u uloonstelling maakt de heer J J C. Bijleveld in de N. R Ct ©enige opmerkingen over onkele schilderijen van den groeten Leidschen meester. Het mooie stuk: „Soo gewonnen, iSoo verteert" van den heer II G. var. Peuningen, draagt het jaartal 1661 Ik kende het niet en terstond viel mij ''n het oog, dat het interieur geheel af wijkt van hetgeen wij op d?t gebied gewoonlijk van Steen te zien krijgen. Die groote schouw, de marmeren plin ten. de doorkijk naar.de andere kamer met de beide figuren aan het spel, het is zooveel ruimer en grootscher dan anders. Ik vermoed, mede in verband met het jaar der vervaardiging, dat wij hier een kijkje krijgen in een paar vertrekken van het slot Oud-Teylingen of Lochorst, waar Steen in 1660 de kippenhof schilderde, en ik word in die meening gesterkt, als ik de boo- mengroep en de lucht, die in het ver schiet door het venster te zien zijn, vergelijk met de boomengroep naast het huis o\> de kippenhof. Het schilderijtje, getiteld „de Aal moes" is in den Catalogus niet geda teerd. Ik zou het ook in de Warm on d- sche jaren van den meester willen stellen. De muur in ruïne ter rechter zijde van het huisje, deed mij terstond denken aan de nog bestaande ruïne van de kerk te Warmond, thans be graafplaats. Toen de kerk nog in wel stand, was, waren er eenige huisjes tegenaan gebouwd, waar behoeftige personen met toestemming van den Heer van Warmond mochten wonen, zooals mij bleek uit de archieven van het klooster der elfduizend maagden, dat dicht bij de kerk lag. Ook na de verwoesting der kerk in 1573 zijn die woninkjes blijven bestaan en zelfs In aantal vermeerderd. Nog in de 18de eeuw vond ik lieden vermeld, die te-' gen de oude kerk woonden. Het lijkt mij dan ook waarschijnlijk, dat wij op No. 32 van den Catalogus, zulk een huisje vinden afgebeeld. Is Steen in het buitenland geweest? Ik vermoed van wel, al strekte de reiszich dan slechts tot Kleef uit en denk dan aan de teekeningen van zijn schoonvader, Jan van Goyen, die land schappen en riviergezichten weergeven die stellig boven Nijmegen zjjn gele gen. Misschien hebben zij samen den tocht aanvaard. Op het stuk, genaamd de Waarzeg ster (Cat. no. 46) is 't landschap reeds niet Nederlandsch, doch het kan als stoffage van een ander zijn overgeno men, vooral daar hier de hoofdzaak de afbeelding der personen is. Bij No. 40 „de Kegelaars" staan wij echter voor een ander geval. De ruïne waarin een herberg waarvoor gekegeld wordt, is specifiek Duitsch, evenals de bron op den voorgrond, terwijl het landschap met kasteel onderaan den berg met zooveel zorg is afgebeeld, dat men hier aan geen fantasie kan den ken. Helaas ben ik niet genoeg op de hoogte van de omstreken van Kleef en hoe het daar in het midden der 17de eeuw uitzag, om een poging tot iden tificatie van het afgebeelde landschap fe wagen. Rest ons nog een derde landschap, n.l. Cat. No. 64. Herhaaldelijk is mij ter tentoonstelling reeds gevraagd, wel ke kerk in Leiden's omstreken daar is afgebeeld. Men waagde zelfs te den ken aan Valkenburg. Dit is onmogelijk zooals men kan zien op de paarden markt in het Mauritshuis, eveneens van Jan Steen, doch niet ter tentoon stelling aanwezig. Voor eenige jaren herkende ik op dat stuk den toren, die nog bij Steen's leven, n.l. in 1674 door den bliksem getroffen werd en afbrand de. Slechts uiterst weinige afbeeldin gen van die kerk vóór den brand zijn bekend. Maar waar moeten wij dit. landschap dan zoeken? Ik geloof niet in de omstreken der Sleutelstad. Zie maar die voor deze streek ongewone loggia naast den toreningang en zou Steen de duinen zoo afbeelden? Neen, ondanks de typische sloot waarin het schuitje met cle feestvierders ligt, hen ik eerder geneigd te denken aan een of ander Geldersch dorp niet de Ve- luwsche heuvelen in het verschiet. Ten slotte nog een woord over de schilderij, catalogus no. 72. Het is mij een raadsel, hoe men hier kan komen tot een titel, als „de Verloren Zoon" ondanks de houding van het paar op den voorgrond. Men zal mij toch toe stemmen, dat dit stuk op bestelling gemaakt is. Zie b.v. de deftige magistraatsper sonen achter de balustrade, die naar liet 17e eeuwsche crocquetspel kijken. Die heer met pruik en licht paars ge waad kon zoo afgestapt zijn van een portretstuk van den ouden Mieris. Trouwens, 'als Steen den Verloren Zoon liad willen weergeven, dan zou hij ons de zwijnen en de trog, desnoods in een hoek, als dreigende" toekomst, niet bespaard hebben. Uit brieven, afkomstig van de fami lie Pompe van Meerdervoort, die'ik voor omstreeks vijftien jaren ter inza ge had, herinner ik mij, dat twee schoonzusters, beiden behoorende tot de aanzienlijke Leidsche geslachten, schrijven over de gebruikelijke zomer- partij, die men aan zijn vrienden -n kennissen aanbood vóór het vertrok dor familie n >r hare buitenplaats. Tn 1677 was. or geen bijzondere gebeurte nis of bruiloft in het gezin van Jacob Paets en ik meen dan ook in dit ge val, dat ik in mijn bovengenoemd ar tikel niet recht mocht spreken van: het Tuinfeest. Sumatra-Comité. Heden zijn bij het Sumatra-Comité de volgende giften ingekomen: Mevr. de Wed. J. C. Z.V. f 10; Prof. Dr. P. J. B. f 10; Dames B. f 10; Mr. Eg d. V. f 100; Ch. v. S. f 5; Prof Mr. D. v. B. f 5; Prof. Mr. C. v. V, f 15; Prof. Dr. J. H. Z. f 20; H. E. v. d, H, Sr, f 10; Dr. C. S. L. f 10; L. B. f 10 Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer Plantsoen 49, Leiden, postgiro No. 57471. Benoemd js aan de H.B.S. A met 5-j. cursus te Hlaaiiem, tot tijd. leeraar in plant- en dierkunde, de heer J. W. Wichers alhier. Voor het examen nuttige hand werken zijn geslaagd de dames A. I. M. Bergers en A. H. Dozy alhier. Voor het examen Handteekenen L.O. zijn geslaagd de dames A. de Sit ter en A. P. Vermeulen alhier. Geslaagd voor het examen Hoofd- acte L. O. te 's-Gravenhage, Mej. E. Moene, onderwijzeres te Ouderkerk a. d. IJssel, vroeger alhier. BINNENLAND. Wegenverbetering in Zuid-Holland. Vorige week hebben we een artikel overgenomen uit „De Bedrijfsauto' waarin werd vermeld, dat volgens een NUMMER* 1933* ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22*/» cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke rednctle. Kleine advertent! 8n bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Het Nederlandsch-Duitsche handels verdrag door de Eerste Kamer goed gekeurd. De bankoverval te Bussum.9 Buitenland. Het protest van Abessynië bij den Volkenbond. Poincaré's financieele voorstellen in de Kamercommissie. De nieuwe godsdienstwet in Japan. besluit der Proviciale Staten van Z.-H. in 1922 genomen, tot 1927 een woon plan, omvattende 130 K.M., zou wor den uitgevoerd. Van die 130 K M. zou den op het oogenblik slechts weinig gereed zijn. Bij den Provincialen Waterstaai van Zuid-Holland ontkent men geheel en al de juistheid der cijfers van „Dc Be drijfsauto" en de daaraan verhonden, ook door ons ten deele overgenomen, gevolgtrekkingen. De zaak, zoo deelt het „Hdbl. mede, staat zoo. In 1908 was reeds een uitge breid wegenplan voor de provincie in studie genomen. Het was bijna gereed, toen die oorlog uitbrak, tengevolge waarvan aan de uitvoering niet meer werd gedacht. Gedurende den oortog heeft een deel van het verkeer m de provincie ook een geheel anderen loop genomen, zoodat daarmede bij ut) uit werking van nieuwe plannen moest worden rekening gehouden. In 1922 is inderdaad een wegenplan uitgewerkt en door de staten goedge keurd, dat ongeveer 125 K.M. zou om vatten. Van dit plan zijn of volledig in uitvoering of geheel gereed de volgen de wegen: de verbinding van den Ba- rendrechtschen weg en den Boonsweg, 7 K.M.; Rijswijk—De Vink, 12.8 K.M.; DelftZegwaard, 11 K.M.; Rijswijk Hoek van Holland, 19.3 K.M.; langs het Aarkanaal, van de Gouwsluis hij Alphen naar Nieuwveen, 11.5 K.M., to taal 61.6 K.M. Een ander deel van het wegenplan is in aanbesteding, of de bestekken ervan liggen gereed. De vveg van Leidschendam naar Moordrecht, die ook in het plan be grepen was, zal door het Rijk worden verbeterd, zoodat zij van het totaal, dat op het program stond, afgevoerd moet worden. Ook met de wegen RotterdamGou da en GoudaBodegraven is dat het geval._De plannen daarvoor waren ge reed, maar zijn aan het Rijk overge dragen, toen bleek, dat dit deze wegen voor zijn rekening wilde nemen, om dat zij een onderdeel vormen van ien grooten rijksweg RotterdamGouda Utrecht. In 1922 was besloten, dat de gemeen ten 10 pet. zouden bijdragen in de re- constructiekosten, 50 pet. in de onder houdskosten. Maar sommige gemeen ten weigerden mede te werken, zoodat in die gevallen de wegen, in het groote plan begrepen, bleven rusten. Dat was zoo met de wegen van Gouda naar het Bergstoepsche Veer, van dit veer naar Sliedrecht, van Rhoon naar Hoogvliet; van Spijkenisse naar Heenvliet en van Heenvliet naar Brielle. Andere wegen zijn gereconstrueerd met een belang rijk subsidie der provincie. Ba^cn- drechtRidderkerk, 2.25 K.M. Pape laan, 2.75 K.M.; Zuidzijdeweg 4.5 K.M.f Leiden—RijkswegOegstgeest, 1.5 K- M.; WassenaarNoord-Hollandscha grens 19 K.M., totaal 30 K.M. Deze we gen zijn met bedragen van 60 tot 98 pet. gesubsidieerd. Laatstgenoemde weg heeft aan de provincie alleen f 600.000 gekost. In het licht van deze gegevens blijkt de critiek van „De Bedrijfsauto'" dus wel op erg lichtvaardige wijze geoe fend. De Provinciale Waterstaai; kan de gerechvaardigdheid ervan althans niet inzien. De koop]es ln België voorbi]? Naar uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren gemeld wordt, is de trek der grensbewoners naar België sterk aan het verminderen, voornamelijk, omdat door het verhoogen der prijzen in Bel gië en nu ook door de stijging van den koers, de kans om op daar gekochte atrikelen een zoet winstje te maken zeer is gedaald. Ja zelfs zullen velen er wel niet geheel zonder kleerscheu ren afkomen, want er wordt bij het overschrijden van de grenzen sterk toegezien, dat niemand zonder oew^js van Nederlanderschap passeert. To- vens mag men maar een beperkt be drag aan geld bij zich hebben. Lijfstraffen in Indië. Op de vragen van bed Tweede Kar* nierlid Kleerekoper, betreffer.de het ne men van maatregelen tot opheffing

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1