IESTen school. feuilleton. u it spannende dagen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 28 JULI 1926 TWEEDE BLAD. P£ SLM HWm. Colijnde Geer. De „Maasbode'" maakt eeii v er gel ij - 'king tusschen de belastingvoorstellen- Colijn en die van Min. de Geer, waar bij o.m. bet. volgende wordt opge merkt: Aanvankelijk, in de voorstellen-Co- lijii, werd 15 millioen minder 'geheven •aan i 11 k o m s t e 11 b elasting op een wijze, welke de vermindering voor het leeuwendeel ten goede deed komen aan de minder gesitueerden en kinder rijke gezinnen. I11 de plannen-De Geer zal ruim 15 millioen aan vermindering worden ge schonken op de personeel e belas ting. Daarvan zijn 5,8 millioen in den vorm van af te schaffen leeningsopcen ten, waaraan de mindere man uiterst weinig deeV heeft. Vervolgens 1,5 millioen, welke ten goede moeten komen aan houders van hotels, herbergen en dergelijke, die bij de heffing van de weeldebelasting nog al ongerief en kosten zouden hebben. Slechts 8 millioen blijft over, welke echter volgens Minister De Geer vooral den grooten gezinnen ten goede zullen komen. Maar de gedachte van tegemoetko- - «ming aan groote gezinnen is door De Geer niet zoo innig verbonden met te gemoetkoming aan de smalle beurzen als Colijn het had gedaan. Wel is waar komt de opschuiving der grens van vrijstelling tot 300 gul den huur (thans 150 gulden) neer op sparen van de bewoners der kleine wo ningen, dus allicht op ontzien der klei ne inkomens. Overigens zal de vermindering der personeel© belasting ontstaan dooreen percentsgewijzen aftrek, op den aan slag toe te passen, geregeld volgens het aantal kinderen en volgens het huur bedrag. (In denzelfden trant heeft nu reeds zulk een aftrek plaats, doch de huurbedragen worden in het ontwerp hooger genomen)- De derving van. belasting, die hier be rah'md wordt, z;al vooral ten goede komen aan de buurlagen 5001250, dat zijn de middelmatig en goed gesi tueerden. Hier komt de .gedachte van tegemoet koming aan de groote gezinnen te veel los van de gedachte van solaas aan de kleine beprzen. Zelfs wordt zï\j gepaard ,aan de idee van hulp aan groote middenstands-^ gezinnen. Zouden wij daartegen zijn? Op zich zelf zeker niet. Prachtig noemen wij het zelfs. Maai', wij wij/zen op het groote ver band. Daar wordt.<een 13 millioen kwijtge scholden aan verdedigingsbelasting, waardoor voor al de middelbare en hoo ge inkomens g gebaat zijn. En dat is de reden, waarom men, op andere deelan van liet belas!tingveld de groote gezin nen helpende, vooral niet 'de gedachte van het ontzLen der kleine inkomens- mag loslaten.. Wat er ook. gebeurt, in elk geval zal deze vermin* iering op de personeel© belasting eern goede maatregel zijn, maar de 011'(worpen vermindering op de inkomsternjDelasting volgens Colijn was beter, n.amelijk rechtvaardiger. Daarom 1,ouden wij het toejuichen als de vermi indering weer op de inkom- stenbelastiutg werd toegepast, als een aftrek op biet belastbaar inkomen per kind van 2//Ö0, desnoods, zooals in de tweede edit tie van Colijn, 200 gulden. NFD. HERV, KERK. Beroepen: T# Opheusden (toez„) D. Th. K.eck te Garderen. A ail s, en o m e n: Naar Gendt (bij Nijmegen), J. Th. Meijer te Hoenderloo Be da.n kt: Voor Huizen (toez.) J. J. Timnier te Ermelo. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Emmen, F. H. van Loon te Smilde en I. Tonkens te Ber- gum. Br 0 epen: Te Oude- en Nieuwe- Bildtzijl, cand. B. G. de Bruin te Puv- merend. Bedankt: Voor Amsterdam-Zuid, G, van Duinen te Schiedam Voor Paesens c.a. I. K. Wessels te Vcerc. CHR. GEKEF. KERK. Tweetal: Te Rozenburg, J. Drentli cand. te Hoogevéen; en B. Oosthoek, cand. te Apeldoorn. Beroepen: te Kornhorn, le Noor deloos en te Nieuwe Pekela, W. Kre- nier, cand. te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN. TWeetal: Te Goes, M. Hofman te Krabbendijke; en H. A. M.inderman, te Lisse. Beroepen: Te Ridderkerk, J. Vreugdenhil, te Bruinisse. Te Paterson (New-Jersey, N.-Ame- rika), R. Kok te Gouda. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Dr. M. A. van Rhijn, voorheen secre taris van de N.C.S.V. te Driebergen, werd Zondag j.l. bevestigd als predi kant der Ned Herv. Gem. te Groesbeek door Ds. J. A. van Selms, van Nijme gen, die tot tekst had 2 Cor. 1 vs. 20a, en den nieuwen ieeraar Ps. 134: 3 deed toezingen. Deze hield een intreepredi- katie over Matth. 610a. Aan het ein de werd het woord gevoerd door Dr. H. C. Rutgers, secretaris der N.C.S.V. te Driebergen: Ds. J. J. Creutzberg van. Hees, namens den ring Nijmegen; en Dr P. Smit, van Heumen, ais consulent Na een bijna 40-jarigen diensttijd, hoopt de heer O. Zijlstra, Evangelist te Oosterlittens, op Zondag 10 October om gezondheidsredenen, afscheid te nemen. Als zijn opvolger is benoemd de heer J. Koelstra, te Twijzelerheide. De schorsing van Ds. W. E. van Duin. In 'de Geref. Kerk van Haarlemmer- meer-Oostz. is in de godsdienstoefe ning van 'Zondagmorg-en j.l. het vol gende bekend gemaakt: 'A.s. Dinsdagavond van acht tat ne gen uur zal den broeders en zusters in de consistoriekamer der kerk gele genheid gegeven worden, om met de commissie, Bestaande uit Dr. Brinkman te Haarlem, Ds. Groenewegen te Half weg en Ds. Breukelaar te Zaandam, welke commissie ingesteld is door de Classis Haarlem, op een van haar ver gaderingen, te spreken en verschillen de vragen te stellen aangaande de kwes tie Ds. van Duin. Ds. van Duin is inmiddels naar IJmui- den vertrokken, om daar eenigen tijd te verblijven. Algemeene Synode dei Ned. Herv. Kerk. De elassicale vergadering vafi Dok- kum heeft gevraagd, om een duidelijke uiteenzetting van art. 43 regl. vacatu ren. Geantwoord zal wórden, dat het hier niet is een zaak, wélke volgeni art. 13 Alg. Reglement tot dé bevoegd heid van een kerkelijk bestuur behoort zoodat het verzoek 'voor kennisgeving moet worden aangenomen. Wegens de aftreding van Dr. C. F. M. Deeleman als lia der Synode, wordt in zijn plaats tot lid van het bestuur van het opvoedingsgesticht Valkenheida benoemd de heer J. D, J. Idenburg. De heer Jhr. Dr. W. A. Beelaerts van Blokland heeft zijn benoeming tot lid van den ,,Raad van Beroep" aange nomen. Op voordracht van het Provinciaal kerkbestuur van Gelderland wordt be noemd tot lid der Commissie van toe zicht op den druk en de uitgave det Evangelische Gezangen, de heer G Beets, pred. te Arnhem. De secretaris der Alg. Synode, da heer L. W. Bakhuizen van den Brink, heeft uit zjjn betrekking .eervol ontslag aangevraagd tegen 1 A'prii 1927, op welk tijdstip hij den óssten leeftijd zal hebben bereikt. De president spreekt woorden van waardeering voor den arbeid van den secretaris, en is van oordeel, dat het besluit van den secretaris om at ta treden, moet worden geëerbiedigd. Verschillende leden betuigen met dia waardeering hun instemming. Over da vraag, op welke wijze en wanneer in de keuze van een opvolger zal worden voorzien, zal in de zitting van heden een besluit warden genomen. Voorshands wórdt, wegens het ver strijken van den diensttijd van drie ja ren, tot secundus van den secretaris herbenoemd de heer G. J. van da Flier, pred. te Leimuiden. De heer P. Bongers rapporteert ora een verzoek van den kerkeraad te En gelen, tot goedkeuring van het plaat selijk reglement. Deze goedkeuring wordt verleend. Dezelfde rapporteur adviseert het vei zoek van het bestuur der weezenverplo- ging te Nijmegen toe te staan tot ver nieuwing van het kerkelijk verband-dei „iWeezenkapél" te,Neerbosch met de Ned. Herv. Kerk. Overeenkomstig de- conclusie wordt dit vérband wederom met 10 jaar verlengd. Prof. Dr. Knappert rapporteert ovei de weigering van een voormaligen scri ba-quaestor, om te wéinig afgedragen gelden te betalen. De quaestor-general wordt gemachtigd, langs den gewonen burgerlijken weg zich het verkrijgen van die gelden te. verzekeren. In den namiddag wordt een synodua contractu gehouden ter behandeling van een verzoek in hooger beroep van den kerkeraad te Monnikendam tot goed keuring van het plaatselijk reglemenl Afscheidswoorden worden gericht tot den heer J. Barbas, die op hét punt staat een reis te ondernemen naar Pa lestina. De Chr. Geref. kerk in Amerika. De Gen. Synode van de Geref. Kerk in Amerika, heeft een comissie op dracht gegeven, om te trachten een „gelijkvormige, maar wel flexible orde van eeredienst" voor de Kerken te ont werpen. De navolging Christi. De oude strijdvraag over den vervaal diger der „Navolging Christi" wil nog maar steeds niet tot rust komen. Twee Fransche geleerden hebben nu hei, vraagstuk wederom opnieuw aangegre pen. De oude opinie, dat Gerson. van de Parijsche Universiteit, de navolging geschreven zou hebben, wordt ook nu door de Franschen geheel los gelaten Daarentegen treden meerderen voos Johan Gerson op, o.a. een Italiaansche Bened ictijnerabtvanVercelli. De voor vechters van deze opvatting willen den Benedictijner regel in het beroemde boek ontdekken en wijzen verder op talrijke Italianismen in den Latijnschen tekst en beroepen zich tenslotte op 'n reeks van waarschijnlijkheidsgronden die verklaren moeten, dat de Navolging op zün laatst in 1380 gemaakt werd, terwijl Thomas Hemmerken van Kem pen nauwelijks voor ditjaar geboren werd. De naam Thomas Kempis komt voot de eerste maal voor op een handschrift der Navolging in het jaar 1441maai op een wijze, die niet noodzakelijk hef auteurschap aanduidt, maar evenzoo goed op dezen als op den afschrijver doelen kan: „Finitus et completus anno Domini 1441 per man us E. Thomas a Kempis". De werken van Thomas a Kempis werden voor de eerste maal in het jaai 1475 verzameld, d.w.z. vier jaar na rijn dood, terwjjl de Navolging Christi zich daaronder niet bevindt. Daarentegen wijst men er anderzijds op, dat de Navolging veel meer Germa nismen dan Italianismen bevat. AlUe ove rige .tegenbewijzen worden echter ge heel teniet gedaan door het groote aan tal getuigenissen voor Thomas van Kern pen, dewelke zelfs teruggaan op docu menten van menschen, die deels Th» mas van Kempen persoonlijk gekend hebben en zelfs jaren lang in hetzelfde klooster met hem leefden. Zoo Johan Busch, de monnik van Windesheim, uit een ordehuis, dat zeer dicht in de buurt van het St. Agnesklooster stond, waar Thomas sub-prior was. Verder Hermann Ryd uit hetzelfde klooster, Johann Man born, die kort na Thomas' dood in hel klooster was gekomen. Men verzekert in deskundige kringen dan ook, dat het auteurschap van Th» mas Hemmerken zoo vast staat, dat elka andere uiteenzetting over dit vraagstuk absoluut doelloos is. D. Koelewijn. De heer D. Koelewijn, gepensioneerd directeur der Keucheniusschool te Djoc ja, zal zich naar wij vernemen, na zijn aankomst in ons land te Haarlem ves tigen. Gerefi. Kerk Bandoeng. Als consulent van de Geref. Kerk v. Bandoeng treedt tijdens het verlof van Pr. J. H. Bavinck op Ds. D. Bakke* te Etjocja. Gereformeerde Wereldbond. Van 1417 September zal te Genève een vergadering gehouden worden van vertegenwoordigers der meeste Gerei Kerken van Europa. De bedoeling is om in vereeniging met de Geref. uit Oost-Europa te komen tot een-hulp bieden aan' de Geref. minder heden in verschillende landen, welke zonder hulp van buiten onder zouden moeten gaan. De kerkgebouwen in Amsterdam-Zuid Gisteren is de acte gepasseerd, waai1 bij de kerkelijke - goederen in Amster dam-Zuid bil minnelijke schikking 'in dier voege worden verdeeld, de de ge meente buiten het kerkverband de Park kerk aan de Gerard Brandtstraat ba houdt en de nieuw gevormde gemeente de oudere Schinkelkerk aan den Ant- stelveenschen Weg ontvangt. Een nadere financieele regeling ia, zooals vanzelf spreekt, tevens getroffen De onderhandelingen over een en a» der, die dus ongeveer vier maanden ge duurd hebben, zijn, naar men weet tas, schen de heeren Mr. A. C. G. van Proosdij voor de oude en Mr. G.'H. A. Grosheide voor de nieuwe gemeente ge voerd. Op weg naar de veruilwendiging. lp het Chr. Schoolblad „Onze Vaca ture" schrijft de redacteur K. „En Stemerding, èn Drewes èn Lens komen met klachten over onze scholen en over ons onderwijs. Ook wij meenden in enkele artikelen onze bezwaren naar voren te moeten brengen. Ook wij gelooven, dat we op weg zijn naar de veruitwendiging. Er kunnen scholen zijn met den bijbel, die den naam van Christelijke scholen toch niet ver dienen. Er kunnen Christelijke onder wijzers zijn, die in de Christelrjke school niet thuis hooren. Het ergste is wel, dat wij hebben ga leerd te roemen in eigen voortreffelqK- heid. Neen maar, onze Christelijke sciie- len. Er is bloei, er is groei, er is leven En of we al dan niet innerlijk sterker zijn geworden, daar wordt niet naar ge vraagd. En of we werkelijk leven ui", den bijbel, daar schijnt het niet op aan te komen. Wij moeten ons met onze scholen en met ons onderwijs weer gaan plaatsen tegenover den (Jnristus en vragen, wat Hy er van zegt. Wi] moeten toelaten, dat Zijn oordeel er over gaat. En we moeten heimwee gaan voelen, als we denken aan onze oude scholen, die min der goed waren ingericht, maar waann het christelijk beginsel, omdat het in de harten leefde, beleefd werd. Alleen dan kan er verandering komen en verandering is nood'ig". Uit het Sociale Levi De droeve werkelijkheid. Eenigen tijd geleden, zegt de „Rot terdammer" heeft 'de chr. hist, senator Mr. Verkouteren in de Eerste Kamer het harde en onware woord, gesproken, dat werklui eigenlijk luie werkers be- teekent en dat staken een veelgeliefd en veelbeoefend beroep is geworden. Ongetwijfeld heeft de heer Verkou teren wel eens een arbeider -ontmoet, die liever lui was dan moe; mogelijk is hij, als wij, wel eens in een gezin geweest, 'waar men de opheffing eener staking betreurde, omdat de stakings kas beter betaalde dan de werkloos heidsverzekering. Maar wat geeft hem het recht om, op grond van een of enkele gevallen (heelemaal fantasie behoeft het niet te zijn!) zóó te generaliseeren, gelijk hij deed en een onverdienden smaad te werpen op de breede arbeidersklasse? Dezer dagen vroeg een sigarettenfa- hriek onder de rook van Den Haag ee nige jonge, flinke mannen. Het aange boden loon bedroeg f25 per week. Wat was bet resultaat? 's Morgens om 9 uur stonden er 3 a 400 personen in de rij, die hoogst gelukkig zouden zijn, als ze aangenomen werden. Doch allen, op enkele uitzonderingen na, konden ongetroost weer wegkuieren Dit geval staat niet op zich zelf, doch doet zich dagelijks voor. Een bureau, dat handen te kort kwam, omdat zoo velen van reisgenot willen profiteeren, stelde dezer dagen gehuwde schrijvers op dagloon aan a f2.50 per dag en op zegging naar wel gevallen. En de menschen waren blij, dat ze (Een Vlaamsch verhaal). 35) Ais er slechts een vijftigtal ons op de ze eenzame baan afwachtten, wij zou den Werks genoeg hebben om onze ge vangenen te verdedigen; maar ze zijn lomp; hun verstand gaat met verder dan bij de beesten: bijten en gaan loo- Pen!" „Nu za! eerst het groote snel begin ner)' zeide de sergeant; „de Citoyen Coiiiimissaire heeft een hevel ontvan gen, dat wij ons morgen bij de Colonne mobile van Generaal Duruth moeten Vervoegen; wij gaan dit fanatiek mon ster. dat daar op de kar zijn bespotte lijke gebeden prevelt, in zekerheid brengen, en met de Colonne mobile kee ren wij terug. Het schijnt, dat er geen vuur ontbreken zal om ons te verwar men. Zij waren juist ter plaatse gekomen, waar de lotelingen lagen; zonder dat zij het bemerkten, volgden dertig ge- weerlooipen hunne beweging. Eensklaps galmde het schrikkelijk woord: vuur! boven het geboomte. Dertig schoten barsten los. Meer dan de helft der soldaten stortte neder; de Paarden, door het vuur en het geluid der geweren verschrikt, sprongen voor uit en trokken de kar met woest ge weld door de baan. Bruno, die het be merkte, loste zijn tweede schot en trof het voorste paard in de borst; het an dere paard viel over het eerste; de kar bleef te midden van den weg §taan. „Vuur, vuur op die Brigands!" schreeuwde de sergeant tot zijn man nen, toen hij Bruno met zijn gezellen uit het schaarhout springen zag. Drie of vier lotelingen stortten kla gend in het zand neder; de anderen liepen tot de soldaten en begonnen een hardnekkig gevecht. Wel is waar, dat zij in groote getal dan de Franschen waren, doch deze hadden bajonetten en sabels, terwijl de boeren, geen hand wapens hebbende, zich verplicht zagen met de kolf van hun geweer alleen te slaan, of als verwoede leeuwen hun vijanden op het lijf te springen en hen zoo neder te rukken. In min dan een oogenblik was ech ter alles beslist: vijftien soldaten lagen rondom de kar zonder leven, drie lote lingen waren gesneuveld vier anderen gewond. De overige soldaten hadden de vlucht genomen en waren in de bosschen ver dwenen; men had ze een wijl vruchte loos door de duisternis vervolgd. Zelfs voordat de laatste vijand was neergeveld, was Bruno op -de kar ge sprongen en had Genoveva, die in be- zwijmig lag, er afgehaald en bij den boord der baan tegen een boom neder gezet. Daarop liep hij tot zijn gezellen, dio den Ieeraar reeds van zijn handen had den verlost en hem omringden met bewijzen van eerbied en liefde. De grijsaard, schier dood van ontsteltenis, drukte hun sprakeloos de handen. „Vrienden" sprak Bruno, „hier mo gen wij niet blijven. Met baast onze arme broeders, die gewond of gesneu veld zijn, opgenomen en de bosschen ingedragen. Spoedig naar den Zand berg. De gevluchte Sankulotten zullen tot „de Arend" om hulp geloopen zijn. Zij mochten ons de gevangenen nog ontnemen! Spoedig! Spoedig!" De lotelingen volvoerden in aller haast bet ontvangen bevel. Bruno gaf zijn geweer aan een zijner gezellen, liep tot Genoveva, en, haar op zijn schouder heffende, volgde hij de anderen in het bosch. Zeer langzaam vorderde do akelig-; stoet tusschen het verwarde geboomte en d'oor de diepste duisternis. Niemand sprak; allen waren diep ontsteld en beefden bij de stille, doch pijnlijke klachten hunner gewonde broeders. Zij, die nooit van oorlog hadden hoo ren spreken dan als van een der groot ste plagen des menschdoms, zij voer den nu drie lijken met zich: de lijken hunner beste vrienden! Bloed, dier baar bloed liep hun van de handen! Nevens Bruno, en door Karei uit „de Leeuw" geleid, sukkelde de oude Iee raar voort! Door vermoeienis afgemat, wilde Bruno zijn bezwijmde vriendin op zijn anderen schouder-leggen; in deze be weging bemerkte hij, dat er vocht op zijn kleederen kleefde. „Bloed!" riep hij uit. „Mijn Genove va! zij is gewond! dood! dood." Bevend liet hij de maagd ten gronde zakken en viel bij haar neder. „O Veva" riep hij, „zoudt gij mij ont nomen zijn! Moest nog dit ongeluk mij treffen! Alles, alles, wat mij dierbaar is, moet dus geslachtofferd worden!. En gansch buiten zich zeiven, rukte hij zich in de uiterste wanhoop de ha ren uit het hoofd en huilde van razei- nij en vertwijfeling, zonder bewustzijn van het gevaar, dat hem nog dreigde. Onderwijl had de priester zich insge lijks bij Genoveva op de knieën laten zinken en betastte haar hoofd en schou ders, om naai' de bron van het sijpe lende bloed te zoeken. „Bruno" sprak hij „mijn zoon, ma tig uw smart. Genoveva leeft; maar haar wonde moet worden opgezocht. Mij dunkt, het is aan den linkerarm; ik kan het niet zien, maar van hare hand leekt het bloed." Het troostend woord des leeraars, en bovenal de gegronde hoop, dat zijn vriendin nog kon worden gered, wek- ten'Bruno op uit de wanhoop en ver losten zijn geest van de verdwaai i- heid. Met koortsige haast stroopte hij de mouw van Genoveva's linkerarm in de hoogte; dan greep hij zijn geweer uit de handen van den gezel, die het. droeg, bracht dit wapen dicht nevens de maagd, stortte eenig buskruit in de pan en trok den haan neder. Daar het AAN HET ZOEKUCHT. Leiden, 28 Juli 1626. Een gróót man is weer in one land teruggekeerd. Duizenden en duizenden waren gis teravond in de buurt van het Haag- sche station 9aamgestroom!d om h^m te begroeten. De naam van Moeskops, wiens bijzondere verdienste het is dat hij over sterke spieren en veel uithou dingsvermogen beschikt, was op aller lippen. Zóó groot was het enthousiasme, dat toen de „held" zich buiten het station vertoonde, het politiecordon werd ver broken en een onbeschrijfelijke verwar ring ontstond, waarbij de politie, die werd uitgescholden en met brandende sigaretten gegooid, het hard had te verantwoorden. Ik geef toe, dat deze buitengewone geestdrift niet geheel onverklaarbaar was. Niet alleen toch, dat Moeskops weer een „overwinning" had behaald, maar hij had den gelukkigen inval gehad om toen andere renners de vlag van hun land met zich voerden, een vuile handdoek aan zijn rijwiel te binden, vermoedelijk om daarmee zichzelf en zijne bewonderaars te typeeren. Geen wonder, dat het „vuile halid- doeken-gilde" zich gevleid voelde en zijn enthousiasfhe niet kon bedwingen, en dat de persfotografen op hun post waren om dezen „held" te kieken. OBSERVATOR dit hongerloon konden verdienen; lief hebbers bij de vleet. Zoo'n „run" bewijst overduidelijk, dat de groote massa der werkloozea liever een schraal weekloon verdient, dan in steun loopt. Er volgt ook uit, dat de werkloos heid nog steeds aan onze welvaart knaagt. Zij, die het niet bij ervaring weten, kunnen zich nu eenmaal niet voorstellen hoe vreeselijk het is tever geefs naar arbeid te zoeken. Het dooft alle energie en is-erger dan de honger en ontbering- op zich zelf. En het is hoogst onbarmhartig en wreed om den werklooize zonder dat men zijn omstandigheden kent na te geven, dat hij liever de hand op houdt, dan de handen uit de mouw steekt. 'Wie zoo generaliseert, bezondigt zich aan het gebod, waarbij ieugm en laster als vloekwaardig veroordeeld worden. De Drentsche werkverschaffing. In verband met den aanvang van den rogge-oogst heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken het maximum aantal arbeiders, dat bij de werkver schaffing mag worden geplaatst in verschilende gemeenten verlaagd, wat tot gèvolg heeft gehad, dat met ingang van Maandag vele arbeiders zijn Ont slagen, waaronder ook een aantal, die verklaarden nooit koren te'hebben ge maaid en derhalve geen werk in den landbouw te kunnen krijgen, omdat de landbouwers voldoende arbeiders kunnen krijgen, die met het werk ge heel en al op de hoogte zijn. Eenige gemeentebesturen hebben toegezegd te zullen trachten machti ging te. bekomen, om de arbeiders dio bij den roggeoog9t geen werk kunnen vinden, weer te werk te stellen. Het conflict to Delft. Omtrent de oplossing van het con flict aan de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft, kan nog worden gemeld, dat de betrokken arbeiders een loonsverla ging van 16 pet. hebben aanvaard. De stakers, welke allen weer in dienst werden genomen, zullen mor gen het werk hervatten. Het conflict heeft ruim veertien dagen geduurd. EEN MOORDPLAN TEGEN ALVA? Eenigen tijd geleden heeft Prof. P. J Blok in de bijdragen voor Vaderland- sche geschiedenis en Oudheidkur.de een studie gepubliceerd over een moordplan tegen Alva, dat in October 1568 met medeweten van den Prins van Oranje zou zijn op touw gezet. „Deze zaak" aldus de mededeelin- gen „die geheel onbekend was is aan het licht gekomen door een brief geweer niet geladen was, ontbrandde 9lechts het losse poeder, en een vluch tige vlam verlichtte het droevig too- neel. „Ah, ik heb het gezien!" juichte Bru no, terwijl hij zijn halsdoek ontknoop te, „een wonde aan den arm! Mijn ar me Genoveva, een kogel heeft haai'ge troffenO God, ontruk mij toch de vriendin mijner ziele niet!" Dus sprekende en verzuchtingen ten hemel sturende, bond hij de maagd Zijn halsdoek om den arm, en, daar de wonde zeer licht was, stuitte het waar lijk het bloed. Nauwelijks had hij den knoop toege trokken, of Genoveva verroerde hare leden en scheen met een lange adem haling te ontwaken. „Zij leeft! Mijn Veva leeft!" riep Bru no als uitzinnig van blijdschap. Maar op zijn stem antwoordden uit de verte een tiental geweerschoten do kogels vlogen boven zijn hoofd dooi het loover. „Daar zijn ze! Daar zijn ze!" riepen de lotelingen te gelijk met schrik. „Vooruit! Gevlucht! Gevlucht!" Bruno lichtte zijne Genoveva van den grond; en, alhoewel eenige onver staanbare woorden hara mond ontvie len, liep hij met blinde haast door het geboomte. Nog eenige kogels floten hem en zijn makkers achterna. Welhaast echter heerschte in dit ge deelte van het woud de diepste stilte. Wordt vervolad).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5