CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7de JAARGANG WOENSDAG 28 JULI 1926 'NUMMER 1884 CODRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 5 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TcL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS1 Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bi) contract, belangrijke reductie. I Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Bezuiniging gewenscht. De Christelijke H.B.S. te Leiden had over 1923 een tekort van f2231.98 of van f26.26 per leerling. Opzichzelf is dat zeker niet onrust barend, maar het tekort dient te wor den gedekt en daarom is dan ook aan ide verschillende gemeenten waarin de leerlingen wonen, gevraagd het ont brekende bij te passen. Sommige gemeenten hebben aan dit verzoek voldaan andere weigerden en Leiden beeft, zooals bekend, in- plaats van de gevraagde bijdrage aJd f 1281.37 te verleenen, een subsidie van hoogstens f769 toegestaan. Het pogen van het Leidsche Gemeen tebestuur, dat hierbij tot uiting kwam, om de zuinigheid te betrachten, kan niet anders dan worden toegejuicht. Men mag de weinig tegemoetkomen de houding tegenover de Chr. H.B.S. afkeuren, dit streven naar zuinigheid verdient toejuiching. Maar tevens mag er dan de aan dacht op gevestigd, dat het bij bet wei geren van de gevraagde subsidie niet mag blijven. Immers, de Leidsche Gemeentelijke H.B.S. had een tekort van f350 per leerling. En dat, terwijl het aantal leerlingen veel grooter was dan van de Chr. H. B.S. en dus de exploitatie naar evenre digheid voordeeliger. Het is wel waar, dat in bepaalde omstandigheden vermeerdering van het aantal leerlingen verhooging der uitgaven met zich brengt, maar in het algemeen zijn, naarmate het leerlin genaantal grooter wordt, de kosten naar evenredigheid lager. Van de zijde van B. en W. Werd er dan ook de aandacht op gevestigd, dat verdwijning van de Chr. H.B.S. wat overigens niemand wenschte voor de gemeente misschien geen meerdere uitgaven zou beteek en en. En toch stond tegenover het tekort van de Christelijke H.B.S. van nog geen f27 per leerling een tekort voor de Gemeentelijke H.B.S. van f350 per leerling. Nu geeft dit voor de Gemeente geen moeilijkheden. Zij heeft niet als de Chr. H.B.S. aan de betrokken gemeenten een bijdrage te verzoeken, maar zij kan eenvou dig de helft van bet tekort per leer ling eischen. En het resteerende bedrag wordt op de belastingbiljetten bijgeschreven. Toch verdient wel overweging de vraag hoe het mogelijk is dat, waar bij de Christelijke H.B.S. het tekort slechts f26.26 per leerling bedraagt, de gemeentelijke H.B.S. een nadeelig saldo van f350 per leerling weet te bereiken. Valt hier niet te bezuinigen? STADSNIEUWS. Ernstig ongeluk. Gistermiddag om ongeveer 1 uur heeft een droevig ongeluk plaats ge had bij de remise van de N.Z.H|.Ti.üVL bij Rijnsburg onder Oegistgeest. De 21-jarige H. van Nooirt, wonen- |de Doezastraat te Leiden leerling van de Middelbaar Technische Schooi te Haarlem was reedis sedert gerui- men tijd als volontair werkzaam aan de N.Z.Hi.T:.lM. Toen hij gisteren bij) een proefrit op de tram reed, sprong hij er af en geraakte daarbij tusschen de tram en dein muur van ae remise. Daarbij werd hij1 zeer ernstig gewond. Een dokter was onmiddellijk ter plaat se en legde het eer3te verband. Door een pater Jezuiet werd den jongen man, die nog bij kennis was en zelf om een priester had gevraagd, het H Oliesel' toegediend. Daarna werd hij naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Een droeve slag voor de familie. Begrafenis J. Roem. In allen eenvoud heeft gistermiddag op de begraafplaats aan de Groene Steeg de begrafenis plaats gehad van den heer J. Roem, oud-hoofdopzichter van de rijksonderwijsgebouwen en oud lid van den gemeenteraad. Aanwezig waren o.m. de waarnemen de burgemeester, de heer Aug. Reimo ringer, en vertegenwoordigers van het bestuur der Remonstrantsche gemeente alhier. Ds. van Lingen uit Velp, heeft een herdenkingsrede en een troostwoord go- sproken, waarna de heer Verhey van Wflk namens de familie dank betuigde voor de betoonde belangstelling. De broodprijzen. Gisteren hebben wij een bericht op genomen, waarin sprake was van ver laging der broodprijzen, terwijl ver hoog ing bedoeld was. In een adver tentie werd trouwens reeds de noodige correctie aangebracht. Gelukkig zijn vele huismoeders gewoon eerst de ad vertentiën door te zien, zoodat ze met 'de verhooging reeds op de hoogte wa ren eer ze liet door het drukfouten- duiveltje verminkte berichtje onder ,de oogen kregen. Sumatra-comité. Bij het Sumatra-Comité zijn reeds de volgende giften ingekomen: W. Eh f6, Penningm. Comité Gem. Werklieden f 12.66, Mevr. R. M. f 25, O, f2.50, A. M. T. f25, Mevr. H. v. W. S. f5, Mr. H. v. W. f5, Dr. H. J. M. R. f10, G. L. D. f5, Prof. Dr. L. v. I. f 10, H. v. d. W. f 2.50, Prof. Dr. S. van P. f 15 Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer F Muys van de Moer, Plantsoen 29 Leiden, gironummer 57471. Bezoek uit Roemenië. 4 Naar wg vernemen, zullen Maandag a.s. ongeveer 30 Roemeensche profes soren en studenten een bezoek brengen aan de Leidsche Universiteit, waar zij door den rector magnificus en den se cretaris van den Academischen senaat zullen worden Van een motorboot, toebehoor en- de aan de wed. V. te Zaandam, is gis termiddag een dekzijl ontvreemd, ter waarde van f 18. Op verzoek van dien directeur van de tuchtschool te Ginneken is alhier aangehouden de 19-jarige J. v. E., die na een jaar in genoemde inrichting verpleegd te zijn geweest, weggeloopen was. Door Mevr. B. is bij de politie aangifte gedaan, dat haar 13-jarig dienstmeisje N. v. G. den laatsten tijd uit een trommel in een muurkast, welke zij met een kram opende, gelei delijk een bedrag van ongeveer f 100 heeft ontvreemd, dat zij versnoept heeft. Gistermiddagkwart voor 6 moest op den hoek van de Heerenstraat en die Witte Singel de motorrijder van K. uit Hilligersberg voor eenige dames uitwijken, doch dit had ten gevolge, dat hij J. de R. aanreed, die kwam te vallen en daarbij een vleeschwond kreeg aan zijn linkerhand, terwijl hij ook klaagdie over pijn in de rechterzij. Hij werd in de Doeza-apotheek verbon den. Op den hoek van de Kraaierstraat en de Hoogewoerd had een botsing plaats van twee auto's. Een ljixe auto reed achter re tram aan en wilde toen de tram bij de halte stil stond haar voorbijrijden. Tegelijk kwam uit de de Kraaierstraat een vrachtauto, die langs' de tram been scheerde, docch toen in botsing kwam met de luxe auto. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Door bet springen van een voor band ontglipte op den Haagweg den bestuurder J. A. v. d. H. het stuur,, zoo dat hij tegen een boom aanreed. De auto werd zoodanig beschadigd, dat zij haar weg niet kon vervolgen, doch naar de garage moest gesleept worden Gistermiddag half 6 reed F. de G. met een vrachtauto tegen die afsluit- boomen bij den Rijnsburgerweg. Hij meende dat bij nog net kon passseren, doch kwam met de carrosserie tegen de boomen aan; zoowel de auto als de afsluitboomen leden ernstige schade. BINNENLAND. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. Gisteren is< het volgende Hofbericht uitgegeven: H. M. de Koningin is beden op het Paleis Soestdijk aangekomen en beeft de vermoeienissen van de reis uit Zwitserland goed doorstaan. H. M. heeft geleden aan een bron chitis, die in den beginne gepaard ging met temperatuursverhooging er- afmattende hevige hoestbuien. De temperatuur is nu normaal en het hoesten neemt af. H. M. zal nog eenigen tijd rust moe ten houden alvorens volledig herstel is ingetreden. Betreffende de aankomst van H. M, de Koningin, gisteren op Soest, lijk, wordt nog het volgende gemeld: Hedenmorgen ruim half twaalf is de Koningin per extra-trein aan de halte Soestdijk aangekomen. Een talrijk publiek was daar aan wezig om de Koningin te verwelko men. Even vóór de aankomst van den trein kwam de Koningin-Moeder met gevolg, in drie auto's. De begroeting van moeder en dochter was zeer nar- telijk. De Koningin, die een grijzen hoed en een beige mantel droeg, zag er zee,r vermoeid uit. Officieele begroeting door autoritei ten had niet plaats. Met auto's Werd naar het paleis ge reden, waarbij liet publiek de vorste lijke familie hartelijk toejuichte. In verband met de vermoeienissen van de reis werden persfotografen streng geweerd. Om ruim twee uur kwam prinses Juliana per auto uit Amersfoort ten paleize Soestdijk aan. Het kabinet der Koningin is in hel Badhotel te Baarn ondergebracht. Het album voor prinses Juliana. Onz,e gezant te Bern lieefl den voor zitter der „Société d'histoire et d'ar- ohéologie" te Genève, in opdracht van de Koningin, de groote waardeering van prinses Juliana en haar ouders overgebracht voor het geschenk, dat haar enkele weken geleden te Sankt Beatenberg was toegezonden in den vorm van een album, waarin zich o.a. een authentieke acte van staatsburger schap der prinses bevond, die haar o.a. het recht geeft zich te allen tijde en zonder eenige formaliteit te Genève te vestigen. De vriendelijke attentie van genoem de vereeniging aan prinses Juüana, ter herinnering a-an de diensten, die Ne derland Genève door de eeuwen lieeft bewezen, wordt, naar uit den brief van onzen gezant te zien is, op hoogeu prijs gesteld en de gevoelens van wear dee ring der koninklijke familie gaan ook uit naar hen, die in en buiten de ver eeniging daartoe op de een of andere -manier hebben meegewerkt. Het doodelijk ongeval te Borculo. Het eerste Kamerlid De Muralt, beeft de volgende vragen gericht j tot den minister van Waterstaat: Is het den minister bekend, dat dezer dagén te Borculo een ongeval heeft plaats gevonden waarbij twee men- schen en een koe het leven lieten ten gevolge van het feit, dat een stalen tuidraad, bevestigd aan een hoekmast van een bovengrondsch electrisch net waaraaan sterkstroomdraden waren opgehangen, onder stroom geraakte? Is liet den minister bekend, dat be doelde tuidraad van boven met een lus tussclien de sterkstroomdraden, volgens de regelen der kunst, aan den mast was bevestigd, welke wijze van bevestiging in den lande wordt toege past, door onvoorziene omstandighe den heeft medegewerkt tot bet doen ontstaan van het ongeval? Is de minister bereid zoo noodig in overleg met zijn ambtgenoot van Arbeid aangezien wettelijke voor schriften omtrent aanleg van electri- sche geleidingen (buiten installatiën van fabrieken en werkplaatsen) nog ontbreken, den leiders van onderne mingen, die dergelijke electrische net ten bouwen of onderhouden, te doen wijzen op het gevaar van de toepas sing van tuidraden op deze wijze? Geref. Ver. voor Drankbestrijding. Verschenen is de agenda van de jaarvergadering en het jaarverslag van de Geref. Vereen, voor Drankbe strijding De 24ste jaarvergadering zal Woens dag 25 Aug. a.s. te Amsterdam gehou den worden in het gebouw „Liefdadig heid naar vermogen" en aanvangen 's morgens om 10)4 uur. Aan de orde komt p.m. behalve de verslagen enz. de verkiezing van een drietal leden van het hoofdbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren C. Buitendijk, te Amsterdam, en Ds. J. v. Herksen, te Hillegom. Ook moet voorzien worden in de vacature- wijlen Dr. J. C. de Moor, die juist aan de beurt van aftreden was en voor welke plaats gecanidijieerd zijn door liet hoofdbestuur de heeren Dr. W. G. Harrenstein te Amsterdam, en Dr. S. O. Los te 's-Gravenhage; door de afd. Amsterdam en Haarlem P. Loof te Middelburg, en door de afd. Arnhem H. J. ten Hoeve, aldaar. Verder komen aan de orde voorstel len van Arnhem en Middelburg, 0111 in 1927 daar te vergaderen, terwijl Arnhem ook voorstelt het jeugdwerk ter hand te nemen, waarbij het rap port van de commissie Dr. Los, Dr." Marmelstein, Dr. de Moor, aan de jaar vergadering in 1923 te Groningen ge houden uitgebracht, mede zal ter spra ke komen. Assen stelt voor, de financieele ver houding tot den propagandist gahee? en al te herzien, dan wel deze functie op te heffen. De prov. Z. H. Bond stelt voor, zich inzake den omvang van het alcoholis me en de roeping van het Geref volk te wenden tot de Gen. Synode der Ge ref. Kerken. Tevens zal op deze vergadering aan de orde komen het ontworpen regle ment inzake de verhouding tot de prov. bonden en een voorstal van bet hoofdbestuur om over te gaan tot de benoeming van een reclasseeringscom missie. De droogmaking van de Zuiderzee. Aan de driemaandelijksche meide- deelingen, betreffende de werkzaam heden voor de afsluiting en droogma king van de Zuiderzee, is het volgen de ontleend: In hoofdzaak werd geboord lang^ de Noord-Hollandsche kust tusschen Aartswoud en het ontworpen boezem- meer bezuiden den afsluitdijk van het Amsteldiep, in verband met het op maken der ontwerpen voor het zui delijk gedeelte van net afwaterings- en s cli eepvaartkanaalwaarvan de aan leg in verband met de droogmaking van die LWieringernieer noodzakelijk wordt. Bovendien werden nog eenige na dere boringen verricht, in verband ,met het ontwerpen van den proefpol- der nabij Andijk en voor den meer- dijk van den noordwestelijke!! polder langs het boezemuieer. Ten slotte werden eenige boringen verricht bij Den Oever, in Verband met het ontwerpen van den toegang naar de schutsluis in den afsluitdijk der Zuiderzee en van enkele andere werken. Sedert de vorige opgaaf werd nog 1500 M3 zand in den nieuwen zeedijk gebracht, waarmede dit onderdeel der uitvoering was afgeloopen; de afwer king van het zanaprofiel kwam over 3600 M. lengte geheel gereed. Ook het aanbrengen der kleibekleeding vor derde goed; de kleitransporieur bracht sedert het begin van April 61.400 M3 klei op den dijk, waarvan 29.670 M3 uit het kanaalprofiel ,zelfy gebaggerd werd en de rest aan de in het kanaal gestorte depots werd ontleend. De steenglooiing op'het buitenloop van den zeedijk kwam over ongeveer 3200 Ml. geheel en over 600 M. tot 2.00 M. -f N.A.P., gereed: de klinker glooiing op het binnenbeloop werd over ongeveer 1400 M. lengte aange bracht. In verband met de voltooiing van de uitwateringssluis bij Oostoever werd een aanvang gemaakt met het afgra ven en doorbaggeren van den om- ringdam van den bouwput van die sluis, terwijl de buiten den dam ge legen, reeds voltooide, gedeel en der leidammen langs de buitengeul van die sluis aan de sluiswerken werden aangesloten. Het bovenvermelde terrein langs de Koegraszeedijk werd voorzooveel iioo dig, aangevuld en geëgaliseerdde kavelslooten werden gegraven, terwijl een begin werd gemaakt met het plaat sen der damhekken en het aanbrengen van de klinkerglooiing langs het be loop aan de kanaalzijde. De tijdelijke dam, welke het reeds voltooide gedeelte van het afwa.erings kanaal afscheidt van het in uitvoering zijnde vak, werd gedeeltelijk afgegra ven; 'de afkomende specie werd in den zeedijk en in de aarden baan van den verkeersweg langs het kanaal ver werkt. De bouw van de uitwateringssluis bij Oostoever (Helder) werd voltooid na opruiming voorzzoveel nr.odig van den omringdijk van den bouwput, zal ,de sluis derhalve in gebruik Kunnen worden genomen. Het voor de verhooging en verzwa ring van den Rinkewiels- en den Mars- kedijk in uitvoering zijnd werk werd krachtig voortgezet en grootendeels voltooid. Het ontwerp Wegenbelasting. Uit het verslag der Commissie van rapporteurs over de provinciale be- grooting van Noord-Brabant, blijkt, dat in de afdeelingen het eenstemmige gevoelen heerschte, „dat voor den gezonden toestand der provinciale fi nanciën een groot gevaar dreigt in de indiening bij de Staten-Generaal van het wetsontwerp op het heffen eener Rijksbelasting en het treffen van ver dere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land". „Immers wordt door 's lands regee ring bij art. 40 van dat ontwerp van wet voorgesteld: „Behoudens de heffing van tol wordt ter zake van het rijden met motorrij tuigen op den openbaren weg geen an dere belasting geheven, dan krachtens deze wet te heffen belasting". „Hierdoor zal toch, krijgt dit wets voorstel kracht van wet, aan de pro vincie komen te ontvallen het weggeld dat zij van de motorrijtuigen heft, hef welk voor het jaar 1926 is geraamd op f 380.000, welke opbrengst in de toe komst nog veel grooter zal worden, om dat het gebruik van deze soort van voertuigen binnen haar gebied steed, toeneemt". Weliswaar bepaalt art. 36 van het wetsontwerp, dat een zeker deel aan de provinciën uit het wegenfonds zal worden uitgekeerd, maar dit nam de vrees niet weg, „dat onze pro vincie het kind van de rekening zal worden en alzoo voor hot onderhoud van haar zeer groot wegennet veel minder van de opbrengst voor het ril- Binnenland. De gezondheidstoestand van H, M. de Koningin. De verdachte van den bankroof te Bussum naar het huis Van bewaring overgebracht. Buitenland. De regeeringsverklaring van het ka- binet-Poincaré. Een groote meerderheid voor de mo tie van vertrouwen in het kabinet- Poincaré. den met motorrijtuigen zal ontvangen, dan zij nu reeds doet. r,Met groot© voldoening bad men daarom vernomen, dat Ged. Staten de zer provincie, evenals die van Gronin gen, bij 's Lands regeering reeds krach tig zijn opgetreden om dit onheil voor de provinciale financiën af te weren. In hun antwoord erkennen Ge dep u teerde Staten, die reeds op 16 Juni j.l. hunne bezwaren aan den Minister inzonden, volkomen de hier geuite klachten. Zij leggen derhalve aan d© Staten ter nadere goedkeuring een ontwerp-schrijven voor, waarin o.a wordt gezegd: „Immers als de provincie met de heffing van haar weggeld voor motor rijtuigen moet gaan ophoudei^ zai daaruit voor de provinciale kas een groot verlies ontstaan. Zooals Ged. Staten hebben becijferd, is dit verlies te schatten op f 380.0U0 per jaar, onge rekend nog het jaarlijksch accres, dat op het weggeld voor de motorrijtuigen blijkens de ondervinding der laatste jaren te verwachten was". En dan wordt er nog op gewez n, dat liet juist in de bedoeling van de wet ligt, om aan „de provincies meer inkomsten te verschaffen, ten eii-lu haar in staat te stellen, d© reconstruc tie der provinciale wegen, noodig ge worden door de eischen van het mo- derne verkeer, te bekostigen „Dit doel zal inderdaad ook voor liet overgroote deel der provincies bei-i-ikt wofden, want voor haar zal de Rijks- wegenbelasting wel een nieuwe bron van inkomsten openen. Voor Noord- Brabant echter wordt geen nieuwe bron van inkomsten geopend; integen deel aan onz epro vincie worden be staande inkomsten ontnomen. Een dubbel nadeel derhalve", De verboden vleeschinvoer in Engeland Men meld. van bevoe de zijde aan de „Maasbode": Bekend is, dat tot hand :aving van het invoerverbod van vleesch in En- eland, de Engehche Rc oerinj he: esmettingsgev. ar van mo d en klauw, zeer thans nog slechts vreest \an hét vleesch van dieren, geslacht in het incubatiestadium der ziekte. Afgezien van bet feit, da' 'foor de maatregelen, genomen krachtens da Veewet, aan mond- en klauwzeer lij- 'dend en daarvan verdacht vee niet naar de exportsia h erijen mag wor den vervoerd en er derhalve geen ge vaar is, dat dieren'in het incubatie stadium voor uitvoer zullen worden] geslacht, rees bij den Ve?ar senijkundi- gen Dienst, op grond van ervaring en wetenschappehike beredeneeriog, ernstig twijfel, of het vleesch vaai die ren, verkeerende in he': incubatietijd- perk, besmettingsgevaar oplevert. Teneinde te dezen aanzien zeker heid te verkrijgen, droeg de Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw den directeur van den Veeartse- nijkundigen Dienst op, een nauwgie- zet onderzoek in dit opzicht te doen! instellen. Dr. Berger heeft daarna overleg ge pleegd met den directeur der Rijksse- ruminrichting, waarna deze eene serie! proeven heeft genortien. He: resultaat! dezer proefnemingen is, dat het ge duchte besme tingsgevaar niet bestaat. De Minister voornoemd heeft thans den directeur van den Veear seoijkun- digen Dienst, dr. Berger, en den di recteur der Rijksseruminrichting, dr. Lourens, ongedragen deze aangelegen heid met de Engelsche autoriteiten te gaan bespreken. RAAL.I STATEN-GENE EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Aan de orde zijn: 1. Gemeentelijke indeeling van Zul. derzeegebied; 2. Wijziging en verhooging van hoot4 stuk V der Staatsbegrooting voor 1925 (verschillende onderwerpen); 3. onteigening van eigendommen..

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1