mx be mm zmm. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 JULI 1926 TWEEDE BLAD. Hoognoodige waarscchuwing. De Minister van Binnenlandsehe Zaken, zegt de „Standaard" heeit voor enkel© dagen een schrijven gericht aan Gedeputeerde Staten der onder scheidene provinciën, waarin gewezen werd op den niet zeer rooskleuriger* financieelen toestand van vele ge meenten. Van de gemeenten boven 5000 zielen had van elke zes er één dë rekening over het, laatste dienstjaar moeten af sluiten met een nadeelig saldo. V jj f en veertig waren het er in totaal. De gemeenteschulden, zoo toont do Minister aan, zijn veel sneller toegeno men dan die van het Rijk. Heeit het Rijk in globale cijfers thans drie maal zooveel schuld als in' het begin dezer eeuw, bij de gemeenten moet men met vijf vermenigvuldigen en dan blijven de Woningbouw voorschot ten waarop ongetwijfeld flink afge schreven zal moeten worden nog buiten rekening. De gezamenlijke uitgaven der ge meenten klommen in 20 jaren tijds van rond 110 millioen tot rond 1000 millioen per jaar; een stijging alzoo tot het negenvoudige. Een en ander wijst op een toestand, die tot heel ernstige bezinning roept. Sommigen zijii met hun therapie dadelijk klaar. Verhoog de uitkeering aan de gemeenten mét enkele millioe- nen, zoo roepen ze. Alsof dat niet een verschuiving van de lasten ware met minder waarborg voor een gepaste zuinigheid 1 Ons dunkt dat het Rijk, al vorens nieuw geld ter beschikking te stellen eerst eens zou moeten vorde ren, dat de gemeenten in hare huis houdingen gelijksoortige bezuinigin gen tot stand brachten als het Rijk zelf bereids deed. Vele gemeenten le ven er in dat opzicht nog zoo maar wat op los, geven zelfs aan belasting verzwaring dé voorkeur boven toepas sing van geoorloofde en mogelijke be zuiniging. Natuurlijk is daar niets tegen te doen, zoolang een gemeente zorgt voor een behoorlijk financieel beheer. De ip gezetenen der gemeente kiezen hunne eigene gemeentelijke Overheid en dra gen een last, dién zij zijzelf oplegden. Anders staat het evenwei inet -ge meenten, wier budget niet sluit en die om extra hulp komen vragen. Daarvoor kunnen zeer goede gron den aanwezig zijn; .een gemeente kan economisch zoo zwaar getroffen.zijn, dat het ondoenlijk blijkt om zelfs op de eenvoudigste wijze in de behoeften van de openbare diensten té voorzien. Dan is extra hulp volkomen gewet tigd. Maar het komt ook wel voor, dat men vastzit als gevolg van roekeloos be leid. En dan ligt dë zaak toch anders. Gemeentedijke autonomie is een kostbaar goed, maar plaatselijke zelf standigheid en verantwoordelijkheid 'moeten elkaar dekken. Zelfstandig te willen zijn, maar ,als t er op aankomt, een ander voor de betaling aansprake lijk te stellen, dat gaat niet. De gedachte komt wel eens bij ons op, dat men dit niet immer voldoen de in het oog houdt. Natuurlijk is ook hier wel weer ver schil. Wie buiten zijn schuld om hulp moet aankloppen, heeft aanspraak op een andere wijze van behandeling dan de gemeente, wier beleid oorzaak was van verwarring. Deze laatste moet on der strenge curateele, maar de eerste zal zich toch ook aan ©enig toezicht hebben te onder'werpen. Van bet oogen blik af, dat men voor het voeren dar eigen huishouding extra steun, komt vragen, moet hij, die dien steun ver leent, een oogje in het zeil kunnen houden. Nu- zullen er wel zijn, die, met een beroep op de autonomie, daartegen opkomen. Toch strekt dé eisch, dien we stelden, juist tot behoud van die autonomie. Als men toch de uitwass- sen rustig laat voortwoekeren, dan ne men die, na verloop van jaren, ten-slot te zulk een omvang aan, dat de auto- FEUILLETON. Uit spannende dagen (Een Vlaamsen verhaal). 34) Bruno, die reeds de vrees in zich voelde ontstaan, dat de gevangenen vóór het vallen van den avond moch ten zijn weggevoerd geworden, ver blijdde zicli innerlijk bij het verschij- - nen van den eenzamen reiziger; want •deze volgde de richting, die hem naar .,de Arend" of liever naar Waldeghem moest leiden. Het deuntje dat hij floot, was een Brabahtsch volkslied: hij kon viiensvolgens geen vijand zijn. Om hem te beletten de hinderlaag te ontdokken, en terzelfder tijd uit hem de noodige inlichtingén te bekomen, verliet Bruno zijn schuilplaats, begaf zich te midden der haan en ging den reiziger tegemoet. Deze, door de on voorziene verschijning verschrikt bleef staan en deinsde welhaast tot bij den boord van he.t bosch, met het zicht baar voornemen om in het dichte hout te ontvluchteh, indien hem eenig ge vaar bedreigde. „Vriend! loteling!" riep Bruno met Ingehouden stem. Deze woorden schenen den reiziger gerust te stellenwant hij verliet den boord der haan en naderde Bruno. „Gfj hebt mij benauwd gemaakt" nomie der gemeenten zelf in het ge drang komt. Het is nu nog tijd, om het verkeerde te stuiten. Minister Kan gaf een hoognoodigs waarschuwing. We hopen, dat die helpen zai. En zoo, onverhoopt, niet, dat de Minister dan ook voor een tweeden stap niet zal terugdeinzen. KERK EN SCHOOL. Ds. W. Vos. Naar wfl vernemen is Ds. W. Vos, Predikaat aer Chr. Geref. Kerk teDok- kum, in verband met zijn levenswandel geschorst. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Enter (toez.), 0. Vlasblom te Driesum. Te Ouderkerk a. d. I Jsel, J. Enkelaar te Rtjssen. Te Sex- bierum, J. Tuinstra te Beesd, Bedankt: Vo.or Loon op Zand, At B. .Verkerk te Puttersboek. .GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar KollUm, D J. B. Afiaart, cand. te Oegstgeeat. Naat Gerkësklooster-Stroobos, W. Doorenbo3 bos te Zuidwolda. B edank t: Voor Edam, Nieuwerkerk ai. d. IJssel, Woubrugge, Krommenie Fijnaart, Helmond, Raamsdonk, West- zaan, Nieuwdorp, Tornaard, Sellineen. Haarlemmermeer-Sloterweg en Melis- kerke, D. J. B. Allaart, cand. te Oefest- geest. Voor Paessens, I. K. "Wessela te Veere. Voor Meppel, C. van der Wou de te Gorredijk. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te 's Gravendeel, A. Bik ker, cand. te Noordeloos en W. Kremet cand. te Zwolle. Drie tal: Te Maassluis, J. Drenth cand. te Hoögeveen. W. Kremer, cand te Zwolle en.J. Reesink te Aalten. Beroepen: Te Harderwijk, B. Oost hóek, cana. te Apeldoorn. Te Biezelio ge, :W. Kremer, cand. te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN. .Tweetal: Te iVlaardingen, H. A .Minderman te Lisse en J. Vreugdenhil te Bruinisse. Te Goes,- M. Holman ta Krabbendijke en H. A. Minderman te Lisse. HERST. EV. LVTH. KERK, Bedankt: Voor Wildervank-Veen dam, W. Spietbofl te Gorinehem: Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk. De president opent de zitting van de nieuwe week met de voorlezing van van Psalm 103. Daarna worden de groslallen voor da benoeming van leden der Algemeena Synodale Commissie aangevuld. Tot lid-predikant dier commissie (vaa Dr. J. R. Caïïenbach) wordt gekozen Dn J. Barbas, predikant te Hengelo (Gld.j, tot zijn secundus Ds. C. J. van Paassen predikant te Haarlem. Aangezien de beer Barbas secundus is geweest van het lid der Syn. Commis sie, den heer A. B. te Winkel, wordt in zijn plaats bot secundus benoemd Da. A. M. Bloem, pred. te Chaam. Tot primus-hd ouderling (vac. Mr. Dl Schoch) wordt gekozen de heer J. Bi J. Idenburg, ouderling te Amsterdam, en tot zijn secundus de heer M. h. van der Veen, ouderling te Utrecht. Tot lid in den raad van beheer vooe de predikantstraktementen wordt herbe noemd de heer N. Koomans te Rotter dam. Tot lid van den raad van beroep wordt herbenoemd Mr. H. C. Dressel- huys. Dezelfde beer heeft bedankt als lid in het bestuur van het opvoedingsge sticht Valkerheide. In deze vacature wordt benoemd de heer A. 'B. C. Dudok de Wit, te Am sterdam. In den namiddag worden commissie vergaderingen gehouden. Gerei, Kerk van Zandvoort binnen het kerkverband. De diensten van Zandvoorfs Kerk binnen het kerkverband zullen voortaan plaats hebben in de villa. „Zonnestraal" aan de Kostverlorenstraat. Deze villa is in <\pr haast als vergaderplaats in gericht. De vergaderruimte bestaat in een rui me suite, en een voor- en aehterserra In deze ruimte staan plm. 160 stoelen en krakken, hetwelk met de looppaden sprak hij; „ik dacht, idat gij een binder waartl" „Ah, goeden avond, bode" zeide Bru no, den man herkennende en hem de hand reikende: „Hoe durft gij zoo al leen des nachts over de baan?" Vreest gij dan niet, dat de Saiikulotten u voor een vluchteling zullen aanzien?" „De Sankulotten loepen 's nachts niet" antwoordde de reiziger „en daar enboven, ik heb een vrijbrief van het Centraal Bestuur." „Spreekstil" hernam de jongeling, „en zeg mij, hebt gij sedert een uur geen soldaten ontmoet?" „Geen enkele" was het antwoord. „Hebt gij nieuws uit de stad?" „Nieuws? Ja, ongelukkig liieuws. Ik beklaag onze arme lotelingen; Indien het waar is, wat men zegt, zal er bin nen acht dagen geen enkele meer le ven, of hij zal soldaat z,ijn." ..Hoe, wat wilt gij zeggen?" „Het schijnt, dat de Franschen met groot geweld t<& werk willen gaan: het bevel is van Parijs gekomen, dat alles hier in weinige dagen moet beslist zijn Men heeft in Antwerpen en in andere steden kleine legers gevormd, ieder met een Generaal aan het hoofd. Men noemt zulk leger een Colonne mobile Dezen avond is er een, onder het be vel van den wreeden Generaal Durutli, uit Antwerpen getogen; maar waar naartoe, dit weet niemand. Men zegt, dat deze vliegende kolqnnen bevel heb ben om alles te vermoorden, wat maar een schiia van tegenstand bieden, mee kan worden opgevoerd tot 180. Zondagmorgen kwam voor het eerst de gemeente aldaar samen onder het gehoor van Ds. B. van Schelven. Door den dienstdoenden ouderling werd voorlezing gedaan van het schoi- sings- resp. afzettingsbesluit, terwijl et voorts afkondiging plaats had van een Woensdag te houden samenkomst met de belijdende leden, waarin o.m. ven- kiezing zal geschieden van 3 ouderlingen en 1 diaken. In den avonddienst trad voor de ge meente op Ds. Siertsema van Haarlem Geref. Kerk van Zandvoort buiten het kerkverband. In het kerkgebouw der Geref. Kerk van Zandvoort aan de Brederodestraat trad Zondagochtend voor de Geref. Kerk buiten her Kerkverband, voor het eerst na zijn afzetting als predikant bij de Gerei. Kerk van Zandvoort op Ds. R. C. van den Brink. Nadat de predikant het votum had uit gesproken ,las de dienstdoende ouder ling het volgende kerkeraadsbesluit voo: „Aan de gemeente wordt bekend ge maakt, dat de kerkeraad het besluit .del classis Haarlem om eeu dienaar de3 Woords, drie ouderlingen en een diaken van hun dienst af te zetten, niet kan noch mag erkennen, als in strijd met Gods Woord, de Belijdenis en de ker kenorde; dat de classis door haar afzettings- hesluiten onze kerk geplaatst heeft bui ten het kerkverband; dat naar het oordeel des kerkeraada onze kerk bereid is, te allen tijde in het kerkverband terug te keeren, zoodra de besluiten der Generale Synode van As sen en de daaruit voortgevloeide en nog steeds voortvloeiende besluiten van on derscheidene classes, met name die dei classis Haarlem, zjjn te niet gedaan; dat de kerkeraad voor onze kerk het verband zocht met de zusterkerk van Amsterdam-Zuid, waarvan het goede re sultaat spoedig zal' worden medegedeeld dat de kerkeraad bereid is bezwaarde broeders en zusters van andere Kerken tjjdeljjk toe te laten tot de gemeenschap onzer kerken met volle rechten". De Kerkelijke goederen ln Amsterdam-Zuid. De onderhandelingén over hét bezit der K^'kelijke goederen tn Amsterdam- Zuid schijpen, volgens de Tel1., tot een einde te" komen. Zooals bekend, werd reeds geruimen tijd onderhandeld namens partijen dooi Air. Grosheide binnen het kerkvei band en Mr. van Proosdjj buiten het verband. In de godsdienstoefening van de laaé sten werd gisteren vanwege den ker- keraaa medegedeeld, „dat de mogelijk heid bestaat, dat dezen Zondag de laat ste dienst in de Schinkelkerk wordt go- houden". De definitieve uitslag der onderhan delingen kan deze week worden te gemoet gezien. Kerkgebouwen. „Als hg ons", zoo schrijft Ds. Linde boom boven een bericht, dat hij in „De Heraut" publiceert. Gelijk bekend, worden in Amsterdam tal van kerkgebouwen in „de oude stad* overbodig, aangezien de bevolking zich verplaatst naar den „nieuwen uitleg*' Ook in Londen schijnt dit het geval te zijn. Dezer dagen althans houdt het Hoogerhuis zich bezig met een wetsont werp, dat bevoegdheid verleent tot het sloopen van 34 oude kerken in de city van Londen, te zamen een grondwaarde vertegenwoordigende van ii/o millioen pond sterling. De bisschop van Londen, die het wets ontwerp indiende, verklaarde, dat er, bij aanvaarding van het wetsontwerp, nog 12 kerken in de city zouden overblijven en dat dit aantal voldoende is. Het blijkt niet, of de opbrengst dei ipude kerken zal worden besteed voor het bouwen van nieuwe. Naast.de verplaatsing der bevolking zal ook de vermindering der belangstel ling wel een factor zijn die meetelt. Jeugdpredikant. Binnenkort zal worden overgegaan tot het beroepen van een derden predi kant bij Je Geref. kerk van Enscnedé. Deze predikant zal voornamelijk ar beid onder de jeugd moeten verrichten. Predik antstractementen. De maandstaat van den Raad van Beheer voor predikantstractemenien ver meldt aan bijdragen over het jaar 1925 en de dorpen, waar slechts een gewa pend vluchteling zich vertoont, tot deri grond af te branden." Bruno luisterde in sprakelooze over weging. De bode ging voort: „Er blijft voor u en voor uwe vrien den alleenlijk te kiezen tusschen een spoedige onderwerping aan de Fran- sclie Republiek, of altezamen naar het leger der Brigands te gaan, om voor het vaderland en het geloof te vech ten." „Wat is dit, de Brigands?" „Zoo? 'Woont gij dan in een woestijn, dat gii van den opstand nog niet weet? De Brigands, zoo noemen de Sankulot ten 'de boeren, die gewapenderhand te gen de Franschen zijn opgestaan. Kleïn-Brabant krielde vóór acht da gen van partiotten. Het schijnt, dat de edellieden en de kloosters hen helpen, want zij zijn van alles goed voorzien. Gij kunt denken hoe talrijk zij zijn; zij hebben de stad Mechelen ingenomen, de Republikeinen verjaagd en al de papieren van het Centraal Bestuur verbrand. ,,De stad Mechelen ingenomen!" juichte Brunö.. „Er zou dus hoop op verlossing zijn?" „Dat is te zeggen, denzelfden dag is de Generaal Beguinot met een vliegen de kolonne stormenderhand in Meche len gerukt en heeft ér de boeren, fl'e de stad niet ontvlucht waren, door den kop doen schieten." Een pijnlijke zucht welde cn uit Bru no's bness* f 17.660,95 en over 1926 f 10.521. ter wijl ook over de vorige jaren weer te zamen bjjna f 20.000 inkwam. Aan uitkeeringen werden ongeveet f 32.000 uitgekeerd aan verschillende predikanten, zoodat ook deze maand weer vooruitgang bracht van de po sitie van den Raad van Beheer. Amerikaansch Lutherdom. Het persbureau van „The National Lutheran Council" deelt mede, dat da toeneming der Luthersche Kerken, wel ke in deze Council vereenigd zijn, ovei het tijdperk van Paschen 1925 tot Par schen 1926 bedroeg iets minder dan 96.000 zielen. Daar 2643 gemepnten aan gesloten zijn, bedraagt dus de toeneming per gemeente 3.7 zielen. Het merkwaardige is, dat meer dan de helft dezer nieuwe leden bestond uit volwassenen, die nog gedoopt moesten worden. Het aantal belijdende leden dezer ker- ken bedraagt thans 850.000 en dat dei doopleden 1.330.000. Moderne schoolstrijd, „Het Onderwijs' neemt uit het „Nws- blad van het Noorden" een ingezonden stuk over van .het bestuur der Assei Schoolvereeniging. Het stuk zegt, dat sommige leerkrach ten van het openbaar onderwas nering doenden met uitsluiting van Klandizie bedreigen, indien ze de Asser Schoo> vereeniging aanhangen en dreigt met revancne-maatregelen; de voorstanders der vereeniging zullen nun inkoopen gaan doen tm ue meüe-voorstanders. HET INVOERVERBOD VAN VLEESCH. De gevolgen in Engeland. Een aantal bekende handelaars van de Londensche vleeschmarkt Smith- field hebben aan een vertegenwoordi ger van de „Daily News", verklaard, 'dat er inderdaad gegronde vrees be staat dat de prijs van vleesch met name varkens- en kalfsvleescü zal stij gen als gevolg van het invoerverbod op versch vleesch van het Continent. Varkens- en kalfsleesch zijn ree us ongeveer 3 pence per Engelsch pond duurder dan verleden jaar om dezen tijd. Volgens een der handelaars zuilen de moeilijkheden-ba's goed - beginnen omstreeks September, wanneer er in normale tijden veel varkens uit Ne derland worden verzonden. Verleden jaar zijn er tusschen September en het eind van het jaar 38(J.lXh) varkens uit Nederland naar Smithfield gezonden. Deze zendingen vertegenwoordigen ongeveer pet. van de totale voorzie ning van Londen met varkemsvleesch. In dit verband voorspelde de zegsman van de „Daily News" 'n prijsstijging met 4 pence per pond in den groothan del, zoo niet meer. Het beste vleesch, zoo vernam de journalist nog op de markt van Smith field, komt uit Nederland. Iersche var kens konden zelfs nog beter zijn, maar het vervoer is zoo onvoldoende en zij komen in .zoo'n slechten toestand op de markt aan, dat men de voorkeur geeft aan varkensvleesch van het Con tinent. Veel van het beste continente vleesch gaat naar de volksbuurten, zoodat de armen ernstig onder de prijs stijging zullen lijden. In normale tijden stuurt Nederland een groote hoeveelheid verschgeslach- te jonge kalveren, die goedkoop in de arme wijken verkocht worden. In den aanstaanden winter zal dit goeelkoope kalfsvleesch ontbreken. Ook lams- en schapenvleesch wordt op groote schaal uit Nederland inge voerd, in de laatste vier maanden van het vorige jaar een millioen karkassen Reeds heeit het invoerverbod werk' loosheid veroorzaakt onder degenen, die bij den Nederlandschen vleeschin- voer hun brood verdienen. Uit het Sociale Leven. J Staking te Rotterdam. Drie maanden geleden werd de sta king geproclameerd voor de pi.m. 70 arbeiders der Ned. Ketting- en Anke- fabriek aan de Keilehaven te Rotter dam. En al dien tijd beeft het bedrijf stop gestaan. De aanleiding was de aangekondigde loosverlagingen. De onderhandelingen tusschen di rectie en afdeeligsbestuur van den Alg. Ned. Bond van Metaalbewerkers wa ren langen tijd afgebroken. Thans zijn „Nauwelijks daalt een straal der hoop in ons hart, of hij wordt er met bloedige onttoovering uitgerukt!" zoo klaagde hij. „Bedrieg u niet" zeide de bode, te Mechelen waren de eigenlijke patriot ten niet; de grootste verzameling is nu volgens het openbaar gerucht, in het Hageland langs de kanten van Diest." „Stil, stil!" suisde Bruno met ver smoorde stem. „Hoort gij ginds in de verte een kar, een gerucht van vele mannen?Vlucht, keer terug in de haan, verberg u ver van hier.... het mocht u anders het leven kosten." „Wat is het?" zuchtte de bode met v'erschriktheid. „Weg, weg" herhaalde Bruno, „hiei} gaat een gevecht beginnen; het bloed gaat vlieten." De benauwde man trad in het hoscli. Aan liet ritselen der bladeren kon men hooren, dat hij in allerijl van de haan wegvlood. Bruno liet zich ten gronde gakken en kroop nevens de baan tot bij zijne mannen. Hij bracht de handen aan den mond en sprak op somberen toon: „Oog en geweer gereed! Daar zijn ze! Naarmate het gerucht der karren en der mannen, die er omtrent waren, zich klaarder vernemen liet, begon het hart van Bruno met onstuimigheid te. jagen. Niet minder warerr zijn gezellen ontsteld: allen beefdeil in angstige verwachting bij het nakend doodsge vaar. Zij hadden zich niet bedrogen Aver den aard van het gevaarte, dak deze hervat, en wel met zooveel succe* dat uitzicht bestaat op een in den loop van deze week af te sluiten overeen komst. Het conflict te Delft. Gemeld wordt, dat de vorige week de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, in het conflict aan de Lijm- >n Gelatinefabriek te Delft aan beide par tijen een bemiddelingsvoorstel heeft voorgesteld. Nadat dit voorstel gistermorgen door de stakers is aangenomen gewor den, heeft vervolgens ook de directie het aanvaard, zoodat het arbeidscon flict is beëindigd. Een conflict vermeden. De afdeeling Oss van den Ned. R.-K. Fabrieksarbeidersbond in vergadering op Zaterdagavond bijeen, nam met al- gemeene stemmen het voorstel der ilr ma aan, om het loon te brengen van f 20.50 op f 23.50 per week, met een kindertoeslag van 25 cent vanaf het eerste kind. GEMENGD NIEUWS. DE INBRAAK TE BUSSUM. De vermoedelijke dader gearresteerd. .Gisteravond om n,a.x iHn u ie Am sterdam in het bekende wopn.vagen- kamp aan den. Spaarndammerdijk ge arresteerd de"l'2 jarige Frederik Hum mer, van beroep KOjprnaa in kleedjes, verdacht van den inval ,en den root in de .boazbahk te Bussum te hebben gepleegd. Van verschillende zijden was de aan dacht der politie te Bussum reeds op dezen Brummer gevestigd. He. signa lement is nanienjk oorzaak geweest, dat een aantal personen ojgc.ioliicke- lijk Drummer ais den vermoedehjken; dader aanwees. i>e man kwapi veed, met kleedjes in de buurt venten en liet dan zijn fiets, te N aarden staan. Het schijnt, dat hij ook te voren poo.'s- hoogte van de situatie in de Boaz- bank heeft genomen. In verband hiermede besloot deBusi sumsche politie tot de arrestatie over, te gaan. Hiermede werd belast de in- sepeteur Vos, die zich .gistermiddag in gezelscnap an den directeur der bank den heer J oosten, naar Amsterdam be gaf. Na besprekingen met den chef der Centrale rechercne aldaar \verdi vastgesteld, dat de arrestatie te half- tien zou plaats vinden in het bedoel de woonwagenkamp. Het gezelschap begaf zich tegen het;, vallen van den avond derwaarts. Brum mer was er toen nog niet; hij was mee zijn paard en wagen vertrokken. Intus- schem wachtte het gezelschap, politie en getuigen, buiten. De jongen Han sen werd reeds terstond door een be woonster van het kamp herkend, dank" zy het portret, dat in .de dagbladen] had gestaan. Bijna op hetzelfde oogen blik kwam Brummer met zjjn karretjef het kamp binnenrijden. Mee' één oog opslag herkenden de heer Joosten eni hans en hem. De veriegemvvoordigers der politie gaven zich uit voor beambten van den] gezondheidsdienst, ten einde in de na bijheid van den woonwagen van Brum mer geen argwaan te wekken. Dead kwam spoedig naar buiten, waarop on middellijk de arrestatie volgde. Toen! de inspecteur Van Slobbe zeide, ,dat; hij zien als arrestant moest beschou wen, vloekte hij en vroeg waaraan hjji 'de eert e danken had. Dit heeft men' hem echter niet terstond gezegd. In zijn tegenwoordigheid werd de woonwagen aan een onderzoek onder» worpen. Alles werd van zijn plaats ge haald, doch er werd geen geld, al thans geen noemenswaardig bedrag,, gevonden. tWel ontdekte men een revolver van het Bulldog-model met draaibare ka mer. Zij was ledig, doch heeft vermoe* delük bii den aanslag dienst gedaan. Ook ae echtgenoote van Brummer, zeide niet te begrijpen, wat het doel van de arrestatie was. In opdracht en gevolgd door een aantal nieuwsgierigen begaf de stoet zich naar het "bureau Spaarndammer- straat, waar een zeer voorloopig ver hoor plaats vond. Brummer ontkende met nadruk, dat hij den overval had) gepleegd. Hem gevraagd omtrent den overval op het station te Bussum, waar van men hem nu ook verdenkt, ant- met tamelijk snelle stappen tot de plaats kwam, waai' zij zich bevonden. Op een kar, met twee paarden he spannen, zaten de leeraar en Gonoveva" Den tachtigjarigen grijsaard had men de handen als een dief op den rug ge bonden en hem aldus aan de kar zelve vastgehecht. Genoveva zat op een bank, met het hoofd op de borst en de handen voor de ogen; hare tranen vlo- ten in de duisternis van hare wangen. Omtrent twintig soldaten vergezel den de gevangenen. Vooraan ging de sergeant met de helft zijner mannen; de andere helft stapte achter de kar. Daar zij aldus vaneengescheiden wa- ren, spraken zij zeer luid; in alle ge val, het was hun gewone doenwijs, in alles roekeloos en zonder eenige vrees .te werk te gaan. „Gij moet bekennen, Citoyen ser geant" zeide op dit oogenhlik een sol- r daat, „dat wij ons over deze wildeman- nen bedrogen hebben. Haddei} zij kruit en lood, zij zouden het ons doen be rouwen, met zestig man in deze woes tijn te zijn gekomen. „Bah, het is een hoop lafaards!" ant- woordde de sergeant, „hun fanatismu9 is hun enige moed. Om uit de bos- schen als Brigands de Republikeinen te beloeren en dan weg te vluchten, daar zijn ze goed voor „Tnderdaad" hernam de eerste, „zij moeten wel dom en blood zijn; want, ware het anders, zij zouden ons zoo ongehinderd niet laten voorbijgaan. - (XoTjit vfcooitdi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5