p NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 JÜLI 1926 DAG-AGENDA. 16—28 Juli, Dagelijks samenkomst van ,Jeruel" in de tent a. d, Lammermarkt bij de Molen, 's middags drie en 's av. acht uur. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 Juli tot en met Zondag 25 Juli waarge nomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. gelie willen brengen overal waar het nog niet bekend is. Het is wel waar dat in onze dagen veel in de Geref. Kerken wordt ge vraagd, maar wij kunnen niet licht te veel geven als het geldt een offer voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Als er maar geestdrift is. Heilige geestdrift moet er zijn. Alle krachten moeten worden inge spannen om te houden wat wij hebben Het gaat niet op dat wij onze broeders en zusters in Indië alleen laten wer ken. Als er wordt gevraagd om meer on derwijzers, meer doktoren, meer finan- cieelen steun, dan moeten die er ko men. Er wordt, speciaal in Zuid-Holland ten Noorden, niet weinig gegeven. Maar wij mogen niet spoedig zelfvoldaan zijn. Zijn we zelf met Christus in een ver zoende betrekking gekomen, dan zui len we ons gaarne gedieel geven, en dan zal ons eigen gemoedsleven er bij gezegend worden. Gezongen werd nu Ps. 98 2 en 3, en daarna sprak Ds. W. Bouwman van Leiden namens de zending-depu- taten een slotwoorü. Spr. constateerde hoe in tegenstel ling met de aanvankelijk gekoesterde verwachtingen, het weer had medege werkt, en hoe velen zich door de drei gende wolken niet hadden laten weer houden van een bezoek aan Poelgeest. Verder bracht spr. dank aan de da mes Willink, de eigenaressen van dit schoone landgoed en Mej. v. 't Hof, die bij de voorbereiding weer trouw me dewerkte. Van de sprekers dankte spr. in het bijzonder Mej. Hemmes, voor het feit, dat zij hier wilde optreden, en vooral voor de wijze waarop zij over het werk in Indië hee£t gesproken. Voorts he/rdacht spr. allen die aan de organis&tie hadden medegewerkt, Dr. v. Es met zijn staf, en de broeders uit de zendingscommissies van ver schillende kerken in de classis, die op initiatieï van Hillegom ditmaal voor het eerst de Leidsche zendings-comm. hielpen. De bazar is uitnemend geslaagd, en spr. wekte op om reeds nu te beginnen met de voorbereiding van een volgen de,, voor 1927. Tenslotte uitte spr. den wensch, dat doze zendingsdag rijke vruchten zou voortbrengen. Het Woord Gods keert Ziiet ledig tot Hem weder, maar het zal doen hetgeen Hem behaagd. Het is zoo heerlijk, wanneer wij hier reeds eenige vrucht mogen zien. In het bijzonder Mej. Hemmes heeft ons daarvan mogen spreken. Moge de Heer© dat werk den hoofd-, den onderwijs- en den colportagedienst in de toekomst rijkelijk zegenen. Ds. Bouwman ging nu voor in dank gebed, waarna geëindigd werd met het zingen van Ps. 67 2. Na afloop hield Dr. v. Es nog „finale uitverkoop" bij den bazar, waarbij nog menig achtergebleven penninkske voor de zending werd buitgemaakt. Naar wij vernemen, heeft de och- tendcollect© op den Zendingsdag in rende cijfers f94 opgebracht, de mid dagcollecte f176 en de collecte aan den uitgang f 34. De opbrengst van den bazar was f 220, welk bedrag- geheel ten voordeele van den Zendingsarbeid komt. Inaugureel© rede Piof. de Graaf. Prof. Dr. H. T. de Graaf, bijzonder hoogieeraar te Utrecht, benoem A lot hoogleeraar aan de Leidsch© Universi teit als opvolger van wijlen Prof. Roes- fiingh om onderwijs te geven in de en cyclopaedic der godgeleerdheid, de wijsbegeerte van den godsdienst cn de zedekunde, zal zijn inuagureele rede Woensdag 22 Sept. des namiddags te 2 uur in het Groot-Auditorium van de Universiteit alhier uitspreken. Hulplee?aar Javaansch. Naar wij vernemen, zal de heer Pra- Wiro Atmodjo, le er aar aan de Hol landsen-Indische school te Soerakarta, worden benoemd tot hulpleeraar :n het Javaansch aan d© universiteit al hier als opvolger van Raden Ng. Pocr- hatjaraka, die Dinsdag naar Lndië is teruggekeerd. Do Leidsche Buitenschool. Verschenen is het verslag over 1925, van de vereeniging Herstellingsoord „Do Leidsche Buitenschool" waaraan wij het volgende ontleenen: Het hoofd der school, de heer J. van der Velde, vertrok 1 Februari naar Sneek. Mejuffrouw C. B. Renaud was zoo welwillend als tijdelijk schoolhoofd op te treaen, waardoor zij de Vereeniging ten zeerste aan haar verplichtte. •Den 20en Augustus aanvaardde de heer J. A. Bastiaans, uit Vlaardingen, de leiding der school. Op zijn verzoek werd het lesprogramma zoodanig ge wijzigd, dat de Woensdag- en Zater dagmiddagen onbezet bleven. Aan Mejuffrouw C. B. Renaud werd verzocht een plaats in het bestuur en tevens in de onderwijscommissie te willen aanvaarden, waaraan zij we'- willend gevolg gaf. De heer Wiss© zag zich wegens drukke bezigheden ver plicht uit de onderwijsommissie te treden, doch bleef voor het bestuur be houden. Het schooljaar begon met 50 leerlin gen. Tusschentijds werden toegelaten 33 leerl. terwijl 32 de school weer ver lieten. Eén leerlinge overleed helaas. Op 31 Dec. telde de school aldus 51 leerl. waarvan 46 uit Leiden, 4 uit Kat wijk en 1 uit Waddingsveen, die tijde lijk te Katwijk woonde. Op 31 Dec. waren deze leerl. als volgt geplaatst: le klasse 14, 2e kl. 4, 3e kl. 11, 4e kl. 7, 5e kl. 10, 6e kl. 4 en 7e kl. 1. Volgens het Geneeskundig Jaarver slag is de gewichtstoename der kia- deren in den afgeloopen zomer- en win tercursus bevredigend geweest. Gemiddeld werden zij elk kalf jaar 3 k.g. zwaarder. Het meest opvallend blijft steeds de verbetering in het ui terlijk der kinderen; de bleekneuzen krijgen rozen op de wangen, terwijl hun eetlust met enkele uitzonderingen spoedig verbetert. Natuurlijk duurt het steeds langer om de klachten van buikpijn, zooals deze bij de mesentc rial© iymphklier-tuberculose voorko men, te doen verdwijnen. In den winter is de behandeling met de hoogtezon onmisbaar; toch krijgt men den indruk, dat de hoogtezon aan de natuurlijke zon niet geheel gelijk waardig is, met name doet de verbe tering in het algemeen welzijn zich niet zoo spoedig bemerken. Men moet echter niet wegcijferen, dat in den win ter veel meer ongunstige weersinvloe den op de kinderen inwerken. Eenals vorige jaren werd wederom van alle kinderen aan het begin en aan het einde van den cursus het hae- moglobinegehalte bepaald. Terwiil aan het begin van den cursus 21 kinderen een haemoglobinegehalte beneden de 60 Sahli hadden en slechts 2 kinderen de 70 haalden, was dit aan het einde var. den cursus nog slechts 10 kinde ren beneden de 60 Sahli en 5 kinderen 70. Een enkele maal vertoonde het haemoglobinegehalte geen verbetering De rekening over 1925 sluit in ont vangsten en uitgaven op f 28.729.73 J$, terwijl het saldo op 31 Dec. j.l. f 518.78 bedroeg. De begrooting voor 1927 sluit op een bedrag van f 26693 in ontvangsten en uitgaven. Zwemvereeniging „De Zijl." Het aantal deelnemers, dat zich van de a s. Zaterdag te houden volkszwem- wedstriiden heeft opgegeven. be/Lungl over alle nummers 130. BINNENLAND. De Koningin in Zwitseiland. De correspondent van de N. R. Crt. in Zwitserland meldde gisteren: De Koningin heeft gisteren wegens een lichte verkoudkéid den geheelcn dag rust gehouden in haar salon in hei hotel Regina«Palace te Sankt Bea- tenberg. De gezondheidstoestand van de Koningin schijnt goed vooruit to gaan. Evenwel kan nog niet worden meegedeeld, wanneer H.M. naar Neder land zal terugkeeren. Sommige Zwitsersche bladen puliii- ceeren vanmorgen een bericht uit Bern als zoU de Koningin aan een vrij he vige bronchitis lijdende zijn. Op grond van te hevoegder plaatse igewonnen inlichtingen, kan dit bericht worden tegengesproken. Men geeft mij de ver zekering, dat het uitstel van het ver trek naar Nederland uitsluitend moet worden beschouwd als een voorzorgs maatregel, die bij het reizen van vor stelijke personen steeds wordt in acht genomen. H. M. heeft slechts wat kou gevat en haar terugreis naar het va derland uitgesteld, tot zij volledig her steld zal zijn. Minister Van der Vegte in Zeeland. De Minister van Waterstaat, mr. Van der Vegte, bezoekt dezer dagen le provincie Zeeland. Gisteren vertoefde de minister te Vlissingen, Breskens, Philippine, Sas van Gent en Terne u- zen, ter bezichtiging van de havens en andere waterstaatswerken. Met een der provinciale stoombooten werd een tochtje op de Schelde gemaakt. De minister werd vergezeld door den hoofdingenieur-directeur Van Oord te Middelburg en begeleid door den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, den regeeringscom missaris De Vulder van Noorden en den heer Van Rompu, lid van Ged. Staten. Gisteravond werd gedineerd in hotel „Brittannia" te Vlissingen. Vandaag wordt Schouwen-Duiveland bezocht. De Staatscommissie vooz L.O. •Naar de Tel. verneemt, zal de instal latie van de Staatscommissie voor de herziening der Lager Onderwijswet, met het oog op den vacantietijd, e-rst in het begin van September plaats hebben. Audientii G. G. de Graelf. De benoemde gouverneur-generaal van Ned.-Indië zal aan hen, die hem over dienstzaken wenschen te spreken, daartoe gelegenheid geven op Dodder- dag en Vrijdag 29 en 30 dezer, van elf tot een uur, in het gebouw van het De partement van Koloniën (ingang Bin nenhof). Aan hen, die van deze audiëntie wen scken gebruik te maken, wordt ver zocht zich vóór Dinsdag 27 dezer schrif telijk op te geven aan den chef van het kabinet van het Departement van Koloniën, onder vermelding van quali- teit en woonplaats en onder mededee- lmg op welken der heide vastgestelde dagen men wenscht te komen. De Forensen-belasting. Naar het „Weekbl. v. BI. cultuur" verneemt is er ernstig sprake van, dat degenen, die in een der bloembollen- veilingsgebouwen in de streek een zit plaats gepacht hebben voor zoover zij niet in de gemeente wonen waar de veiling gelegen is zullen worden aangeslagen als forens in de plaatse lijke inkomstenbelasting. Het voorschrift in de gemeentewet, 'dat een gemeente voor 2/3 van liet bi komen belasten kan hem „die op meer dan 90 dagen de beschikking heeft over een vaste inrichting tot uitoefe ning van zijn bedrijf" zou dus ook wor den toegepast op de koopers op bloom- ibollenveilingen, die ten behoeve van hun handel in de geheele streek hun», bollen koopen en onder meer ook op veilingen. r.Als de zaak niet zoo ernstig en ver velend was in haai' gevolgen, zou men geneigd zijn om een dergelijke toepas sing van de wet te lachen. Wanneer dan ook werkelijk tot de aanslagen wordt overgegaan wat voor zoover het blad weet nog niet is geschied, dan lijkt het noodig dat eens aan de be trokken gemeentebesturen wordt uit gelegd, hoe men in de bloembollen streek zijn bedrijf utioefent." Nederlandsche Bakkersbond. Gisteren is te Utrecht de 44ste jaar lijksche vergadering gehouden van den Nederlandschen Bakkersbond. Aaii d© vergadering ging een officiee' ontvangst ten stadhuize door B. en W. vooraf. In zijn woord ter opening van de vergadering heeft de heer Stable er o.a. op gewezen, dat het afgeloopen jaar lang niet in alle opzichten gun stig was. Een amendement-Smeenk werd in de Tweed© Kamer aangeno men, waardoor liet aanvangsuur vooi* de bakkerijen op 6 uur werd gesteld. Een soort van rust en afwachting is thans ingetreden. Op voorstel van mi nister Heemskerk is een bevoegdheid aan den rechter verleend om even tueel opgelegde hchtenisstraf te ver anderen in geldboete; dit geeft reden tot verheuging. Spr. drukte verder zijn tevredenheid uit over den vooruitgang van den Bond, Het ledental ging vooruit. D© toestand in de bakkerij is echter, ging spr voort, niet best. In verschil lende gemeenten is de broodprijs zoo laag, dat er met verlies gewerkt wordt Verdeeldheid en zucht naar concurren tie zijn wel de voornaamst© oorzaken. Verblijdend is echter hét feit, dat het aantal faillissementen onder de bak kers zeer gering is, ondanks het veel vuldig voorkomend werken niet ver lies. Ingekomen was een brief van net ministerie van arbeid, handel en nij verheid, als antwoord op een verzoek van het beginuur voor alle bakkerijen op 5 uur te zetten. Dit antwoord luidt in alle opzichten afwijzend. De minis ter heeft nog totaal geen plan, zelfs in beginsel een dergelijk voorstel te doen. Nadat de jaarverslagen waren goed gekeurd, werd de contributie op f 5 gesteld. In het bestuur- werden herkozen de heeren C. W. Ninteman (Groningen) en C. D. van Noppen (Vlissingen) on gekozen de heeren C. Kuypers- (Leiden) G. C. Mulder (Utrecht), H. Th. Ober man (Trummarum), H. G. van Mill (Dordrecht), W. Preffers (Hoogeveen) en H. Kloet (Haarlem). Tot voorzitter werd herkozen de heer Fr. L. Stahle te Laren. Moeilijkheden voor de textielindustrie Gisterenavond werd te "s-I-Iertogon- bosch een vergadering gehouden, wel ke een meer vertrouwelijk karakter droeg, tusschen de R.-K. Work ge vers- vereeniging en de arbeidersorganisa ties St. Lambertus, Unilas en d© Een dracht. De ingrijpende loonsverlagingen, waarover de laatste dagen verschil lende geruchten de ronde doden, wer den als zoodanig eigenlijk nio, aan de orde gesteld; naar wij vernemen zal daaromtrent nog een nader communi qué worden verstrekt. Besproken werd d© moeilijke toe stand, welke ontstaan is ten gevolge van den ongebreidelden invoer van België en Frankrijk in d© éextielin- dustrie, en welke maatregelen getrof fen dienen te worden om loonsverla gingen en dreigend© werkloosheid te gen te gaan. Naar wij vernemen zul len de arbeidersorganisaties op het oogenblik geen loonsverlagingen in overweging kunnen nemen. Noodtoestand in de leder-industrie. Maandag kwamen t© Tilburg d© Ne derlandsche lederfabrikanten in ge combineerde vergadering bijeen, ten einde over den noodtoestand, waarin de lederindustrie verkeert, t© beraad slagen. Na uitvoerige discussies werden de volgende moties aangenomen: le. De gecombineerde vergadering van Lederfabrikanten, bestaande uit leden van de R.K. Ver. van Nederland sche Lederfabrikanten en den Bond van Nederlandsche Lederfabrikanten, benevens niet-georganiseerde Lederfa brikanten, gehoord de besprekingen omtrent den noodtoestand waarin de Nederlandsche lederindustrie verkeert gezien de stijging van den invoer on daarmede -gepaard gaande verminde ring van den uitvoer; van oordeel dat de noodtoestand een gevolg is van den geheel vrijen invoer van leder in Ne derland en bet heffen van invoerrech ten in andere landen; draagt de be sturen der beide vereenigingen op mot kracht te hevoegder plaatse aan te dringen op heffing van een invoer recht op zoolleder en daarvoor In aan merking komende overleder. 2e. De vergadering enz. 1. spreekt als haar oordeel uit, dat invoering van een wettelijke controle op zoolleer onmogelijk is; 2. draagt aan de besturen der beide vereenigingen op met kracht te be voeg der plaatse tegen dergelijke controle tc ageeren; 3. spreekt er hare afkeuring over uit, indien de fabrikanten individueel zich vrijwillig onder controle zouden stel len. Ter vergadering teekenden alle aanwezige zoolleerfabrikanten een ver klaring, dat zij hij den verkoop van hun zoolleer geen garantie op zich zul len nemen, dat dit, voldoet aan bepaal de vormen van analyse. BUITENLAND. HET KABINET HERRIOT GEVALLEN De regeeringsvcrklaring. De regeeringsverklaring, die giste ren door Herriot in de Kamer en door den minister van Justitie Colrat in den Senaat werd voorgelezen, begint met te zeggen, dat de nieuwe regee ring al haar aandacht heeft geconcen treerd op het financieel probleem Nooit, aldus de verklaring, is de toe stand ernstiger geweest. De regeenug ziet zich geplaatst tegenover ontzag lijke moeilijkheden, waarvan enkele zonder verwijl moeten worden opge lost. De regeering meent, dat deze moeilijkheden, zelfs de meest dringen de onder de oogen moeten worden ge zien in samenwerking met het parle ment. De regeering zal derhalve het parlement niet verdagen. De regeeringsverklaring zegt Ver der, dat Frankrijk zijn schulden wil betalen! De regeering weigert, het papiergeld te vermeeerderen en zal de munt sta- biliseeren, maar niet alleen met steun van het buitenland. Zij zal een buiten- landsche deviezen-rekening bij le Bank van Frankrijk openen om bui- tenlandsche deviezen, huiten Frankrijk <|oor Franschen bezeten, te doen te- rugkeeren. Zij zal een terugkeer tot het stelsel van vrijheid van het kapi taal voorbereiden door een nieuw aan bod van amnestie. Zij is van meening, dat de amortisatie-kas autonoom moet zijn. Zij zal bij het parlement een wets ontwerp nopens een fiscaal maximum indienen, waarbij het aandeel, dat de belasting van de opbrengst van arbeid en sparen eischt, wordt beperkt. Zij zal de voet, waarop het land leeft, ver minderen, te beginnen bij de staats uitgaven. Ds motie van vertrouwen verworpen. Voordat in de Kamer de stemming- plaats had, stelde Herriot de vertrou wenskwestie. Hij deed een beroep op steun voor een politiek om den frank te redden door een belasting op den vermogensaanwas, hetgeen te verkie zen is hoven een beroep op financiea- len steun van het buitenland. Herriot verdedigde zijn optreden van j.l. Za terdag tegen de regeering-Briand en ontkende, dat hij gehandeld had uit partijbelang. De Kamer verwierp de motie van vertrouwen in het Kabinet-Herriot met 290 tegen 237 stemmen. Een talrijke menigte wachtte buiten de Kamer en toonde enthousiasme over het resultaat van de stemming. Naar een Kabinet-Poinearé? Reeds voor gisteravond Herriot's re- geering gevallen was, heerschte in wel ingelichte politieke kringen de mee ning, dat Poincaré verzocht zal wor den een kabinet te vormen. Men noemt Albert Sarraut, die Zon dag tot senatqr is gekozen voor het dis trict van de Aude, als een der nieuwe ministers, evenals Louis Barthou, den voorzitter van de herstelcommissie. Beiden hebben Herriot's uitnoodiging om in zijn regeering zitting te nemen, geweigerd, doch Barthou heeft ver klaard, dat hij bereid zou zijn in een ministerie van nationale eenheid zit ting te nemen. Er schijnt geen kans te zijn, dat Caillaux verzocht zal worden deel uit te maken van de nieuw© combinatie, niet alleen op grond van zijn verleden doch ook omdat hij voorstander is van het opnemen van buitenlandsche cre- dieten voor stabiliseering van den frank, terwijl Poincaré tegen deze me thode is. Japansche commentaar. De Japansche pers wijdde gistermor gen uitvoerige commentaren aan de Fransche crisis, waarLij gewezen wordt op de waarschijnlijke reactie op den Fransch-Japanschen handel. Een der bladen schrijft: Het Fran sche volk heeft redelijken groncl om zich tegen Caillaux' overeenkomst met Engeland te verzetten, -want, hoewel Caillaux een clausule heeft kunnen verkrijgen, waarin de betalingen af hankelijk worden gesteld van de Duit sche betalingen, behoudt Engeland zich het recht voor, in een dergelijk geval tegenvoorstellen te doen. In het algemeen wordt Engeland voorgesteld als de hardvochtige Shy- lock. Het oordeel der Amerikaansche bankiers. Volgens een telegram uit New-York had men in Wall-streetkringen de meening gekoesterd, dat er geen hoop voor Frankrijk zou zijn, zoolang de vi cieuze cirkel van de Fransche politieke manoeuvres ongebroken blijft, daar om verwekte de plotselinge daling van den frank onder 2 dollarcent geen verrassing. Wallstreet meent, dat de discussies over de Amerikaansche schuldenrege lingen slechts de aandacht afleiden van de werkelijke situatie, die de vlucht voor den frank veroorzaakt heeft. De Amerikaansche pers begint de situatie reeds te vergelijken met de vlucht voor de mark ten tijde van den inflatieclimax in Duitschland. Men verwacht daar, dat de econo mische gevolgen van den val van den frank onvermijdelijk zullen leiden tot een grondige verandering in de re geering van Frankrijk, waarschijnlijk in de richting van een dictatorschap. De verkoopdruk op den frank is al thans, zoo zeggen de Amerikanen, hoofdzakelijk van Frankrijk zelf uit gegaan en slechts in mindere mate van de bankiers te New-York, Londen en andere financieele centra. Alhoewel de speculatie bij de da ling natuurlijk een groot© rol spei.'t, schrijft men aan haar toch niet meer dan een ondergeschikten invloed toe- Als de oorzaak voor de vlucht voor den frank ziet men voortdurend de in flatie-politiek in Frankrijk en de wei gering der Fransche politici en van het Fransche volk, om de werkelijke oorzaken der crisis onder de oogen ie zien. In hun commentaren op de situatie leggen de bankiers o.a. den nadruk op^ de economische kracht van Frankrijk, alhoewel zij de politieke situatie os- treuren. In de laatste 48 uur echter toont men zich geneigd aan te nemen, dat de vlucht voor den frank zoodanige af metingen zal aannemen, dat een her stel van vertrouwen in "Frankrijk een zaak van ontzaglijke waarde zal zijn. Voorts wordt er op gewezen, dat een voortduren der politieke crisis in Frankrijk, de kansen dat Frankrijk ie New-York een leening zal kunnen op nemen, voortdurend vermindert. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDïë. Verklaringen in het Lagerhuis. De Lagerhuis zitting van gisteren, was grootendeels gewijd aan Britsch- Indië. De onderstaatssecretaris voor En- gelsch-Indië, lord Winterton, zeide dat de toestand in Indië steeds bevredigen der wordt. De partij der Swarajisten neemt voortdurend in invloed af. De aigemeene verkiezingen van den herfst van het vorig jaar hebben het moge lijk gemaakt, dat een sterke centrale partij, die actief met de regeering sa menwerkt, is ontstaan. Intusschen, aldus Winterton, kan men zeggen, dat de pogingen der com munisten op niets zijn uitgeloopen en dat het gevaar van de agitatie der- Sikhs, of dat van het Bengaalsch ter rorisme, dood of stervend is. In Burma is het aantal misdaden verminderd en komen de belastingen geregeld binnen. Het werkelijk gevaar bestaat in de twisten tusschen Hindoes en Moham-j medanen. Deze opstootjes zijn oorzaak dat ieder godsdienstig feest met angst t door de autoriteiten tegemoet wordt/ gezien, maar de voorgenomen over dracht der macht aan de Indische be^ volking moest de rivaliteit ontkete- nen. De toestand van handel en industrie is het best© antwoord op de dwaze beschuldiging van Britsche exploitatie van Indië. Indië heeft volledige fisr cale vrijheid en het beschermt zich te-1 gen de gevolgen der industrieele ds-' pressie. n Sedert 1922 is d© begrooting in ©ven wicht en het crediet van Britsch-Indië is even goed, zoo niet beter, dan dat van eenig Dominion: De winst op de spoorwegen is toege-1 nomen; de spoorwegen zijn goedkoop, en ontwikkelen zich. De landbouw zal door een konink^ lijke commissie, die haar werkzaam- heden in Augustus zal aanvangen, aan een onderzoek worden onderworpen. De opium-aanplant wordt ieder jaar- met 10 procent verminderd ©n zal dus in 1938 geheel zijn verdwenen. De toestanden in de industrie zijn wel is waar nog niet volmaakt, doch zij kunnen niet met die van Engeland ver geleken worden. Het debat leverde weinig belangwek kends op. ERNSTIGE TOESTAND TE CALCUTTA. 33 personen gewond. Te Calcutta zijn gistermorgéii weer gevechten tusschen Hindoes en Moham medanen geleverd, waarbij door de po litie op de menigte gevuurd werd_ en zeven personen gedood en verscheide ne ernstig gewond zijn. De winkels in de woelige wijken der stad zijn gesloten. De toestand, is zeer ernstig. Nader meldt Reuter, dat de politie na op verschillende punten der stad op de menigte gevuurd te mebben, er in geslaagd is, de rust te herstellen. Tot dusver werden 33 personen ern stig gewond. KORTE BERICHTEN. Op 12 Juli bedroeg het aantal werkloozen in Engeland 1.644.300, d.i. 770 minder dan de vorige week. Z.D.H. de aartsbisschop van Mechelen, mgr. van Roey, heeft, bij gelegenheid van het nationale feest der Belgen, een schrijven aan de ge- loovigen gericht over de plichten dei- natie in de tegenwoordige crisis. In Zuid-Afrika is een proces be gonnen naar aanleiding van den eisch van ex-keizer Wilhelm met be trekking tot de eigendommen zijner familie in Zuid-West-Afrika. De afgifte van visa aan de Ita- liaansche toeristen, die zich naar het buitenland willen begeven,, is geschorst In Crystal Palace te Londen heeft ex-preniier Lloyd George een merk waardige rede gehouden ter bepleiting van vrede en arbitrage en afschaffing der bewapeningen. Ook de voorwaar den van het verdrag van Versailles werden in zijn arbitrage-plan betrok ken, evenzoo als alle stakingen en uit sluitingen. In het Lagerhuis heeft Chamber lain verklaard, dat de ontwapening van Duitschland niet bevredigend is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2