NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 19 JULI 1920 futseld door een lid van den Vrijheids bond. KERK EN SCHOOL, NED. HERV. KERK. Zestal: Te Vianen, G. J. G. de - Bel te Sliedrecht. C. Kroon te Woude end. Dr. J. J. Woldendorp te Warmond G. Barger te Tienhoven. G. A. Bruins te Ommen en R. Hopstede te Noord- wjjkerhout. Beroepen: Te Putten óp de Veluwe fde pred. pi.), J. H. Th. Eappard ta Barneveld. Te Asten, H. Lampers te Akkrum. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Wagenbor gen, A. Dondorp,cand.-te Utrecht. Bedankt: Voor Ottoland, Blokzijl Oldebooa-n, St. JacobLparochie, Hijlaard Westbroek, Aalsmeer en Bolnes, A. Don dorp, cand. te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Aalsmeer,.W- Kremei cand. te Apeldoorn en J. Drénth, cand te Apeldoorn. CHR. GEREF. KERK. Ber oe pen: Te Ierseke, H. Kievit ta Veenendaal. Opheffing predikantsplaats. Jn de vergadering van den algem. kerkeraad der Ned.Herv. Kerk te Hoorn werd, uit dringende bezuinigings overwegingen, tot opheffing der vierde predikantsplaats besloten. Op dit besluit werd de goedkeuring van net prov. en class, bestur verkregen zoodat,met i Jan. e.k. deze opheffing zal ingaan. Ds. v. d. Brink toch opgetreden. Tegen veler verwachting in. beklom ®s. H. 0. v. d. Brink de Dinsdag i.L 'door de classis Haarlem in de bedie ning van zijn ambt geschorste predikant der Geref. Kerk van Zandvoort, toch Zondagmorgen den kansel. Om io uur waren alle plaatsen bezet door leden der plaatselijke Kerk en o.a vele Gereformeerden uit Amsterdam- Zuid. Er werd allereest mededealing ge daan van een vergadering met belijden de leden op Woensdag a.s. 8.30 uur, dus na de a.s. vergadering der classis, die, nu Ds. v. d. Brink en zijn kerkeraad op één lid na zich bij het schor- aingsDesluit niet hebben neergelegd, Dinsdag waarschijnlijk dezelfde maat regelen zal treffen als de Synode vroe ger tegen Dr. Geelkerken en zijn ker keraad, n.l. afzetting. Na deze mededeeling sprak Ds. v„ d. Brink en zeide: „Ik sta hier als ge schorst predikant, geschorst, maar niet door mnn trouwen kerkeraad''. Vervolgens doet spr. voorlezing van de nadere motiveering yan het in de vergadering van Zaterdagavond geno men besluit van den Kerkeraad tot niet uitvoering van de schorsing. Dit luidt aldus: De kerkeraad, met innig leedwezen en heilige verontwaardiging kennis ne mend van het besluit der classis-Haar- liem van den I3den Juli 1926 om Ds H- 0. van den Brink, in da bediening van zgn ambt te schorsen,, constateerend ten eerste, wat het for- meele betreft, dat dit besluit, waarbij met de plaatselijke Kerk in het geheel niet werd gerekend, lijnrecht in strijd is met het voor onze kerken geldende recht! met name art. Z9> 8cS en 81 der kerkenordening en dus onwettig is, ten tweede, wat het materiéele aan gaat, dat als grond voor dit besluit geen enkele afwijking noch in de leer, noch in het leven kon worden aange geven, doch dat integendeel en door de leden der classis en door de commissie van advies der buitengewone generale {Synode van Assen nadrukkelijk en her haaldelijk is verklaard, dat Ds. van den Brink onverdacht Gereformeerd en on berispelijk van wandel is, 'zoodat dit besluit onrechtvaardig is, spreekt als zijn gevoelens uit: a. dat de classis door dit onwettige onrechtvaardige besluit, zoowel het ac- ooord der kerkelijke .gemeenschap als het voor deze gemeenschap geldende recht heeft geschonden; b. dat hij in gehoorzaamheid aan den Koning der Kerk dit schorsingsbesluit niet kan nog mag erkennen; c. dat hii nochtans bij voortduring bereid blijft, om in dit kerkelijk ver band te leven naar vorenbedoeld ao- coord en vastgestelde kerkenordening. eh'béslüit ten eerste zich bij het schol singsbesluit der classis Haarlem 'niet neer te leggen, ten tweede aan Ds. Van den Brink op te'diagen zijn ruim 32-jarige rijk gezegende bediening niet te onderbreken, ten derde tegen ge noemd besluit der classis Haarlem ovet (al, waar zulks nuttig zal kunnen blijken, protest te doen hooren. In zijn prediking over de Bergrede heeft Ds. van den Brink nog gesproken over de onrechtmatige beslissing van de classis; die hij niet erkennen kan., De Vredeszondaa- De Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft, naar het -officieels „Weekblad" bericht, een circulaire ge richt tot de Herv. Kerkeraderi, waarin zrj de aandacht vestigt op den „Vredes- Zondag", dien de Synode vroeger heeft ingesteld, en wel den eersten Zondag jn Augustus, naar aanleiding van het uit breken van den wereldoorlog in 1914. Deze keer valt dien datum op 1 Aug. Tevens verzoekt de Gomuiissie op dien dag een collecte te doen houden in verband met den vrede. Het onderhou den van de betrekkingen tussche'n de verschillende kerken,- wat tegenwoordig veel meer beteekent dan vroeger, kost geld. Daarbjj wordt door vele Prot. Ker ken, met name in Oost-Europa, zwaai geleden onder den druk van dé R. K, of Oost.-Orth. Kerk, en van hét bosje- wisme en zij zien daarbij naar hulp uit, geestelijke en stoffelijke, naar het Wes- t-en. Godsdlenstond. Ned. Hetv Kerk. De „Vereen, van Godsdienstonderwij zers bij de Ned. Herv. Kerk" houdt Don derdag 22 dezer ih de. Buiten-Sócieteit te Zwolle haar 54ste jaarvergadering. De agenda bevat, behalve de huis houdelijke aangelegenheden, de volgen de punten van bespreking: „De betee- kenis van de boeken der profeten voor het catechetisch onderwijs', inl. K. Tee ling te Amsterdam. „Iets over het leven en den arbeid van Dr. Ph. J. Hoede- maker", inl. G. P. Frnyt Jr. te Am sterdam. „Alcohol en volksleven" door J. A. Fey te Utrecht. Op denzelfden dag houdt het pensioen fonds „Simeon" zijn 26ste jaarvergade ring. W. Bussemaker. f In het Acad. Ziekenhuis te Groningen is overleden op 60-jarigen leeftijd de heer W. Bussemaker, hoofd der Chr. school te Hoogezand, voordien Chr. on derwijzer te Middelstüm en hoofd der Chr school te Lutjegast Vrijzinnige laster. In „De Vrijheid' las men kort ge leden het volgende- Hoe men voor bijzonder onderwijs „strijdt". Het gebeurde te Ridderkerk, dat een kind op weg naar school door een autö werd overreden en gedood. Dominé kwam de oudeps troosten. Hii deed "dit als volgt: Hij wees op Gods wiis bestier. Hei kind werd gedood op weg naar de Openbare school. Dit was de straf vool de vrijzinnigheid der ouders, die hei land naar de Christelijke school had den moeten zenden. Wat de verontwaardigde ouders met dezen herder hebben gedaan, is mij niet bekend; de practpken van hen, die heeten te strijden voor „Christelijk" onderwijs, komen er echter niét in een gunstiger licht door te staan. Hillegersbeïg. M: WITMOND, De redactievan het .„-Corresponden tieblad" zond dit stukje aan den heer F. v. d. Laan, te. Katwijk .aan Zee, tot voor kort hoofd der Chr. School te Ridderkerk, die het volgende ant- Hillegersberg. die het. volgende ant woordde: Het gebeurde te Ridderkerk, dat op 18 Juni j.l. omstreeks 6 Uur 's avonds voor het ouderlijke huis, een kind dooi een auto werd overreden en gedood Dominé D. v. d. Graaf kwam de be droefde oudera troosten (zonder aan- halingsteekens) en deed dit aan huis en op het kerkhof op zeer tactvolle wijze. Ook ondergeteekende was daarbij tegen Iwoordig. Het kina J. S. was een leerling der Christelijke school, Ker-kweg 7 te Rid derkerk, waarvan ik'tot op 1 Juli hoofd was! Commentaar og het berichtje in „De Vrijheid" verder overbodig. De practijken van hen, die heeten te strijden voor „Openbaar" onderwijs, ko men er echter niet in een gunstige* licht door te staan. P. v. d. LAAN, „De Hoop". Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is gistermiddag van IJmuiden vertrokken voor zijn tweeden kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee. Als geneesheer is weer meegegaan Dr. F. G. van Asperen uit Haarlem, als geestelijk verzorger Ds. B. ter Haai Ned. Herv. predikant te Groenlo, en Cr. v. cl. Horst, arts te Zaandijk, die tieze reis als gast meemaakt. Uit het Sociale Leven. Chr. Sociale Gonf eren tie. In de zitting van 'Vrijdag.v end was het w.oord aan den heer P Béfg- meijei, bürgeme$ster van Almktik en voordien lid van den Indischeri Volksraad, om te spreken ov.u; „Indi sche arbeid ersbe weging". Ref. v'ihg aan met de opmerking dat de Indische arbeidersbeweging een eigenaaidig karakter vertoont. Er is n.l een groot onderscheid tusschen.de' Euicpeesche en Inlandsche arbeiders.. De eersten komen voor een groot deel uit' Europa, en keeren vaak na korter of langer tijd -daarheen weer te rug; r/e hebben daarvoor vaak weinig belangstelling voor w.at ligt buiten dor. kring van hun persoonlijke belan gen Uit hen komt grootendeels voort het leiding gevend personeel, zoowel in het particulier bedrijf als in' don gouvernementsarbeid. Het meer on dergeschikt personeel wordt geleverd door de inheemsche bevolking. Hier overtreft het aanbod de vraag meestal in zeer aanzienlijke mate, terwijl dit bij het leiding gevend personeci juist omgekeerd is. De beteekenis hiervan voor de vakbeweging springt in het oog. Het eigenaardig karakter der tro- pisch-koloniale maatschappij brengt ook mee dat de Europeesche arbeider zich als vanzelf meer werkgever dan werknemer gevoelt en dat de verhou ding tusschen die beiden nog wordt verscherpt door de tegenstelling: over- heerscheroverheerschte, en door bet rasonderscheid. Uit dit alles is te verklaren dat de drang tot het vormen van vakvereeni- gingen het eerst opkwam bij den Euro peescben ambtenaar, n.l. bij de onder wijzers* (1894); dat dé vakvereenigiD- gen in zeer groot aantal zijn outstaan; dat ze vaak heel weinig.leden tellen; dat de ambtenaarsvereenigingen een belangrijk deel uitmaken; dat samen werking ook al door de groot© afstan den moeilijk te verkrijgen is> Bij de Europeesche vakbeweging is het ka rakter zoo goed als geheel economisch Het arbeidsveld is begrensd door de zuiver stoffelijke belangen der leden Op godsdienstig en politiek terrein wil men geheel neutraal blijven. Wel wer ken tegenwoordig invloeden, vooral in sommige ambtenaarsbonden, die d© vakactie willen dienstbaar stellen aan den klassenstrijd, maar hiertegen rijst van neutrale zijde krachtig ver zet. De Inlandsche arbeidersbeweging is, als men de ambtenaarsbonden uit zondert, grootendeeïs ontstaan door de. werking van politiek© invloeden. Ze wordt thans zeer sterk beheerscht door socialistische of communistische leiding. Ze draagt daarom, ook door verschillende ander© gebreken die haar aankleven, een anarchistisch karakter en oefent óf in 't geheel geen óf een slechten invloed. De invloed der Europeesche vakbe weging heeft in menig opzicht gunstig gewerkt, zoowel op de arbeidersvoor- waarden als op de rechtspositie van ambtenaren en particulieren. Ook heeft d© Ovérheid door verschillend3 wetgevende maatregelen eenerzijds de arbeiders beschermd tegen verkeerde practijken d©r werkgevers, anderzijds het maatschappelijk leven tegen exces sen der vakbeweging. Ook de Indische maatschappij gaat hoe langer hoe meer het groote belang der arbeidersbeweging inzien, gelijk blijkt uit dfe houding der werkgevers en der pers. Dat Christendom en Kerk IF 'TWEEDE BLAD. WÜT DE BLftiEH ZEGGEN. Zuid-Holland en de Eerste Kamer. Wij lezen in de „Maasbode'1: Op 30 Juli a.s. zullen de leden ier Provinciale Staten van Zuid-Holland- een twaalftal senatoren te kiezen heb ben. Voor Zuid-Holland zetelen m de Eerste Kamer 2 Katholieken, 3 Anti revolutionairen, 2 Christelijk-histori- schen, 3 sociaal-democraten, 1 lid van den Vrijheidsbond en 1 vrijzinnig-d^ mocraat. De laatste dankt zijn verkie zing aan de hulp der sociaal-democra ten; de drie vrijzinnig-democraten in de Staten zijn niet bij machte op *dgen kracht een senator gekozen te krijgen. In de Staten hebben zitting 16 Ka tholieken, evenveel Anti-revolutionai ren, 12 Ckristelijk-historisclien, 20 so cialisten, 9 Vrijheidsbohders, 3 vrij zinnig-democraten, 2 staatkundig-ge reformeerden, 2 communisten, 1 lid ,van de hervormde staatspartij en 1 plattelander. Daar de Staten derhalve 82 leden tel len, 12 senatoren moeten gekozen wor den, en de verkiezing volgens evenre dige vertegenwoordiging plaats heeft, is dé kiesdeeler 6 5/6 en valt. het niet moeilijk uit te rekenen, hoe met de be kertde gegevens omtrent de partijen de stemming moet uitvallen. Droeg niet de S.D.A.P. hulptroepen bij voor de vrijzinnig-democraten, dan zouden gekozen worden 3 Katholieken 3 Anti-revolutionairen, 2 Christelijk- historischen, 3 socialisten en 1 Vrij- heidsbonder. N|u echter de sociaal-de mocraten hun overschot op een vrij zinnig-democraat overdragen, zou bij loting moeten worden uitgemaakt, of 'de Katholieke/n dan wel de Anti-revo lutionairen op drie zetels beslag mo gen leggen. Bij de verkiezing van 1923 viel zonder loting de derde zetel aan de Anti-revoïutionairen ten deel om dat de Katholiek© fractie wegens ziek te van een der leden slechts 15 stem men uitbracjht. Er loopen thans evenwel geruchten wij wezem er reeds op, dat de Vrij heidsbond gjetracht heeft hulp te requi Veeren om 'zich van een tweeden zetel meester te maken en dat het in die poging is geslaagd. De heer Braat, de plattelander, is bereid zijn stem op de candidates van den Vrijheidsbond uit te brengeji. Daarmee verkrijgt deze grooter overschot voor den tweeden izetel dan Katholieken of Anti-revolu tionairen voor een derden en maakt geen van deze beide Statenfracties kans, drill zetels te bemachtigen. De berokening is goed, maar we ver moeden, dat ze nu er bekendheid aan gegeven is, haar uitwerking missen zal. Nocli de Katholieken, noch de An- ti-revoliMionairen zullen lijdelijk wil len toezien, dat een zetel waarop een van beide recht heeft, aan den Vrij heidsbond ten deel valt, wanneer zij zulks ïiunnen verhinderen. En 2? ij kunnen het verhinderen,'wan neer eiïn van beide fracties haar over schot^ temmen, de stemmen die over blijven, nadat baar twee zetels zijn toe bedeeld, aan de andere toekomen. Sa- ;meh kunnen zij niet meer dan vijf ze- •tels /krijgen. Waarom zouden zij niet loten vóór de stemming, wie van beide 'drie zetels krijgen zal, en wie met tweo genoegen nemen moet, als met zulk een loting de vijf zetels gewaar- bor/gd zijn, terwijl ze er anders samen slechts vier zouden krijgen? Ale plattelander en Vrijheidsbond een actoord aangaan, om de macht der rechtsche vertegenwoordiging in de Êjörste Kamer te verzwakken, dan ligt toot toch zeker op den weg van Katho lieken en Anti-revolutionairen, door een, accoord die macht te verdedigen. De weg staat daartoe open en wij yoor ons maar we hebben daarin niet de beslissing zouden er zelfs voor te vinden zijn, om het toeval van 1923 voorloopig onzen zegen te geven en den derden anti-revolutionair, zon der om zijn plaats te loten, op zijn ze tel te bevestigen. Zulks heel wat lie ver in alle geval, dan clien te zien ont- FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamsch verhaal). 27} Hij sloot de deur weider, keerde zich tot Genoveva en sprak: „Aizoo, Citoyenne tusschen ons is al les afgedaan? Gij meent het? Welnu, gij bedriegt u. Ik weet, waarom gij mij haat: gij zijt verloofd aan een anderen man, aan ©en lafaard, die, in stede van zijn vaderland te dienen, met een hoop domme boeren in de bosschen vlucht, —- aan een Brigand, di© de soldaten der Fransche Republiek, hii nacht ver rast en vermoordt. Gij hoopt en hij 'hoopt insgelijks, dat mijn vertrek u golegenlieid zal geven om het huwelijk te voltrekken. Wij zuillen het eens zien! Gij zijt van nu af giijzelaresse; als onderpand voor Bruno'si vertrek naar het leger, zult gij naar Antwerpen wor den gevoerd en in het kasteel worden opgesloten. Maak n diensvoigens ge reed: dezen avond nog zult gij met den leeraar op reis gaan." „Mag ik mijn vader zien vóór mijn vertrek?" vroeg de maagd, met groote koelheid. „Uw vader, uw vader is een vader 'der dweepzucht; hij kan u niets zeg gen, dat u betere gedachten inboezeme. Gij zult hem niet meer zien!" Tranen welden op in Genoveva's oo- gen; doch zij deed geweld op haar ge moed en 'dreef die teekens der smart, met pijnlijke inspanning terug- in haar hart. Onderwijl was Simon-Brutus tot de 'deur gegaan en had den sergeant ge roepen. „Citoyen sergeant" gebood hij, „deze vrouw word© bij den- leeraar in den stal ge:lat;en; men geve ihaar een stoel en wat zij verder zou eischen. Ga/men versterk© de wacht bij den stal Breng insgelijks den Citoyen binnen, die mij verlangt te spreken. Terwijl de sergeant de maagd tot de deur leidde, zeide Simon-Brutus: „Gij ziet wel, Veva, dat ik nog niet geheel de hoop verloren heb om u tot redelijkheid té zien overgaan. Waar gij u ook bevinden moogt, herinner u, dat ik de macht heb om u te redden en zelfs om u een benijdenswaardig lot te verzekeren. Een enkel woord uit uwen mond, en gij zijt vrij De maagd verliet de kamer zonder hem te antwoorden. In diepe en onrustige gedachten liep Simon-Brutus door hét vertrek en mompelde in zich zeiven met ontevre denheid: „Mijn vader! Tusschen al het zwoe gen ©n denken had ik bijna vergeten, dat ik mij zoo dicht hij hem bevind. Wat wil hij? Mij bezoeken, mij zien? Hij is geen minder dweper dan de an deren. Het gansohe dorp is verroest en yermemeld. Met groot misbaar en waarschijnlijk alweder met tranen zal hij mij dingen afbidden, die met mijn plichten strijdig zijn. Ik kan zijn dwa ling verontschuldigen; maar mijn re- publikeinsQh geloof in ©enig punt daar om verzaken? Het ware een zwakheid. En vermits iedereen mij hier haat en veracht, waarom zou ik om hunnent wil den geest der hevelen van het Cen traal Bestuur miskennen en in de oogen mijner makkers een lafaard schijnen? Het zij zoo, dat hij kome, mijn vader! Is hij redelijk, ik wil het insgelijks zijn." Alhoewel Simon-Brutus deze woor den met een schijnbare koelheid sprak, in den grond zijn-s harten was zooveel gerustheid niet. De kornet zijns vaders ontstelde hem: natuur en hoogmoed worstelden in zijn binnenste. Deze strijd kon evenwel niet lang twijfel achtig blijven. „Hoe kinderachtig!" riep hij uit. „Is de mensch op aarde niet een gansch onafhankelijk wezen, verantwoorde lijk voor zijn eigene daden alleen? En heeft hét geval mij eerder den zoon van een volksman of-van een wijsgeer, wat schuld heb ik-er aan, dewijl mij dé keus niet gelaten werd? Kan het gerin ge vorstand des vaders den zoon tot gelijke domheid verwijzen?" Hij schudde het hoofd mot spijt, als iemand, die niet gansch overtuigd is van hetgeen hij zegt. Het was zelfs met eenige moedeloosheid, dat hij hernam: „In der waarheid, een Republikein zou op aard© noch vader, noch moe der, noch vrienden mogen hebben, zelfs geen vorig leven! Dan ware hij Yan alle banden vrij en machtig als ©en reus, door de kracht van zijn ong©hin der den wil Op dit oogenblik werd de deur geo pend; een bejaard man met grijze ha ren en ©enigszins gebogen rug trad ween end ter kamer in. Met 'zichtbare ontsteltenis liep Si mon-Brutus hem te gemoet, vatte hem de'hand, en z© minzaam drukkende, sprak hij: „Vader, waarom stort gij tranen? Kom, stil u; zeg mij wat u bedroeft." Een heldere glimlach beglansde het gelaat des brouwers; de zoet© en ont stelde toon van zijn zoons stemme scheen hem te verwonderen en geluk kig te maken. „Daar, zet u neder" hernam de Over ste, „uwe tranen doen mij zeer. Het is zóó niet, dat ik na vijf jaren afwezig heid mijn vader moest terugzien." „Mijn kind, mijn kind!" riep de brou wor, zich aan den hals Van Simon-Bru tus werpende, „er is liefde in uw stem Ik bedrieg mij misschien; maar om Gods wil, laat mij eenigen tijd in deze zoete dwaling!" Hij omhelsde en zoende zijn zoon met koortsige ontroering; deze leende zich een oogenblik aan dit liefdebewijs, doch hief welhaast de armen zijns va ders zachtjes van zijn schouders en sprak: „Ik dank u, vader, dat gij mij nog zoo innig bemint, alhoewel onz9 denk wijze wereldbreed verschilt. Gij zijt hier gekomen om mij van gewichtige in Indië nog zoo klein aan kracht en beteekenis zijn is hierbij zeer te be treuren. Het zal voor de toekoïnst der Indi sche arbeidersbeweging van groot be lang zijn of de Christelijke beginselen kunnen doordringen. Te vreezen valt anders, dat revolutionaire en nationa listische tendenzen de vakbeweging zullen gaan beheerschen, wat voor heel het maatschappelijk en econo misch lëven in Indië verwoestend zou werken. Het is zeer te betwijfelen of op den duur de neutrale vakbeweging tegen die verderfelijke actie wel voldoende' tegenwicht zal kunnen bieden. Daar om zal Chr. vakbeweging, zoodra die mogelijk is, moeten worden in het le ven geroepen. Ook op dit terrein kan alleen het Evangelie de revolutie over winnen (Applaus). Op het debat op dit referaat komen we nader terug. De dag werd besloten met een bid stond, die geleid werd door Dr. K. J. B r o u w e r, Zen dings director té Oegstgeest. Dr. Brouwer sprak over Rom. 322b 24 en Romeinen 10 124 Het conflict bij de tram Zutphen— Emmerik. Dezer dagen is gemeld, dat het 'Eer ste Kamerlid Van der Lande zou traeh ten, bemiddelend op te treden in hst j flict bij de tram Zutphen—Emmerik. In verband met deze pogingen werd Zondagmiddag te Doetinchem een eer gadering gehouden van de stakers, waarin de heer Moltmaker de bsmid- delingspogingen van den heer Van der Lande uiteenzette. Het resultaat van deze besprekin gen was, dat met op 2 na algemocne stemmen besloten werd bet compro mis-voorstel van den heer Van der Lande te aanvaarden en de staking op te beffen. Het autobusbedrijf der N. V. is vannacht stopgezet. De werkgeversvereniging besloot mede tot aanvaarding van dit compro mis. GEMENGD NIEUWS. Francs en Francs. Han delaars in meiaalwaren te Rottei'4am zijn het slachtoffer geworden van een geraffineerde oplichterstruc, die daar om zoo ernstig is, dat de benadeelden er r echt ens niets aan kunnen doen. Zij werden bezocht door den reiziger van een Fransche metaalwarenfabriök, die op zeer billijke condities zijn waren aanbood. De goed bespraakte reizigier beweer de enkel en alleen door de valuta in staat te zijn, de aangeboden goederen zoo billijk te leveren. In de meeste gevallen werden dan pok flinke orders door hem afgesloten. Zooals te doen gebruikelijk is, schreef de reiziger een orderbriefje inj ■duplo, de kooper kreeg het doorslag)e. Na eenigen tijd werden de goederen inderdaad geleverd, en da factuur voJg] de. VVfQ schetst echter de verbazing van de koopers, toen zij op deze factuurs de waren zagen genoteerd in Zwitscher sohe francs. Reclames volgden natuurlijk, doch zij werden van de hand gewezen met de opmerking, dat ook op het order briefje de goederen in Zwitsersche' fr. waren gecalculeerd. Inderdaad bleek bij nader onder zoek, dat de reiziger midden tusschen jde orders met heel kleine en onduide lijke letters vermeld had Schw. fres. of lïrs. Suisse. Ook op de prijscouranten van de fabriek, die bij. de Fransch^Zwitseiv sche grens is gelegen, stond in mini maal lettertype gedrukt, dat de prijzen werden berekend is Zwitsersche frs. Gevolg van een en ander is, dat de idiverse handelaren die er in liepen, ,8 maal duurder kochten, dan zij ver moedden. Rechtens is tegen dezen zwendel niets te doen. Men zij gewaarschuwd. Een flink jong mensch. Bij Kon. Besluit is aan den heer E. Palm te Apeldoorn, stuurmansleerling aan boord van het s.s. „Salawati", vvas wegens een door hem, in véreeniging zaken te spreken, ik denk het ten min ste. Zeg mij wat gij verlangt; kan ik het doen zonder mijn plichten te ver zaken, ik zal mij verheugen, zoo ik u in iets believen mag.'' „Ach, Simon" sprak de brouwer, „mocht God op dit oogenblik uw geest verlichten! Mocht Hij mijn wanhopig gebed verhoofen en iden akeligsten dood, den dood der vertwijfeling van mij afkeeren. Simon er zijn in ons dorp een vijftigtal beulen versohenen, gezon den door de bloedigste tirannen, ora ons van schrik en lijden te doen ver gaan; en gij, mijn zoon, gij zijt de Over ste der woeste zendelingen! Oh, mijne smart, mijne schaamte is onzeglijk! Ik wilde, dat ik niet geboren ware, dan zou mijn zoon nooit de dwingeland zij- er broederen geworden zijn, dan ware mijn bloed nooit tegen God opgestaan!' Het gelaat van Simon-Brutu9 ver somberde; hij bewoog zich met onge duld op zijn zetel en zeide: „Dit zijn andere zaken, vader, "voor onderstel, dat ik uit eerbied tot u mijn denkwijze wen/schte te veranderen, mijn republikein9che overtuiging wil de verzaken, dit ware immers onmo gelijk? Kan een mensch van ziel ver wisselen gelijk van kleederen?" „O, Simon" sprak de vader, „verlaat dit goddeloos leven; geef de vrifheid aan uw gevangenen; leid uw woeste soldaten terug naar Antwerpen, keer weder naar ons dorp» ik zal al mijn goed u afstaan, u meester maken over alles, wat ik bezit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5