PUROL Siukgaloopen voeten NiEUWE LEIDSCHË COURANT VAN MAANDAG 19 JUL. 1926 DAG-AGENDA. 16—28 Juli. Dagelijks samenkomst van -Jeruel" in de tent a. d. Lammermarkt tyj de Molen, 's middags drie en 's av. acht uur. Woensdag 21 Juli, Landgoed „Oud- Poelgeest", Zendingsdag der Geref. Kerken van de Classis Leiden. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des ^Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 Juli tot en met Zondag 25 Juli waarge nomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. leen 3.17.2; 4. A. Stoeke 3.21.32; 5. G. J ongel een 3.25.18; 6. J. Marijt 3. 30.41; 7. J. Wiessedius 3.37.11; 3. iKooreman, 3,39.36; 9. L. N. G. Wij- ling 3.47.15; 10. J. Boekkooi 3.49.89; 11. L. N. G. Wjjling 3.52.42; 12. J. Kooreman 3.55.23; 13. L. N. G. Wil ling 3.57.58; 14 J. Boekkooi 3.59.44; 15. idem 4.12.5. Examens R.-K. Godsdienstleer. Bij de alhier gehouden examens voor het Godsdienstdiploma B, welke om vatten Godsdienstleer le dl. en Bijbel- sche Geschiedenis, werd het diploma B verleend aan de dames M. Heijnen S. R. S. en E. Deumes S. R. S. (te BloemendaalJ, de heeren S. Redeker te Hillegom, C. van Schaak te Noord wijkerhout, J. van Berkel te Leiden, A. Sieringh te Rijpwetering. Veraer slaagde nog voor godsdienst le ged. de heer P. Groenhuijzen te iVlaardingen; en voor Bijbelsche Ge schiedenis de heer F. Grimbergen te Oegstgeest. ivoor godsdienstleer le ged. en voor Bijbelsche Geschiedenis werd één can- ididaat afgewezen. wi Missio Canouica. - Den 3en Juli 1926 zijn door Z. D. H. den Bisschop goedgekeurd voor de iMissio Canonica de volgende candi- jdateiï: de E.Eh Zusters der Congregatie van.' O. L. Vr. Moeder van Barmhartigheid te Tilburg, verblijvend te Leiden: M. Adele, M. Agnes, M. Ambroise, M. .Francisco, M. Gerarda; van de Congregatie der Arme Zus ters Van het Godd. Kind te Leiden, Zuster M. Irene; de dames J. C. Baijer |W'. 'M. Beenakker, H. J. Doove, A. E. Th. J. Fleerkamp, M. J. Hermans^ O. van Kempen, M. G. Lub, W|. P. iWüjtenburg, allen onderwijzeressen te i Leiden; de heeren: P. IICastenmiller, on- Iderwijzer te Katwijk a. d. Rijn; O. P. Paaraekooper, hoofdonderwijzer te lOegstgegpt Den oen Juli zijn voor de Missio Canonica goedgekeurd de navolgende eandidaten de. E.E. Zusters v. d.Congregatie der Franciscanessen van Salskoitten, verblijvend te Warmond: M. Constan cy M. Redwig en M. Salesia; van de Congregatie der Arme Zus ters van het Godd. Kind de Eerw. Zus ter M. Agnesia te Noordwijkerhout. Onder „Missio Canonica" wordt ver staan de bevoegdheid om met goed-* vinden van de plaatselijke geesieiijk- !heid den Catechismus te verklaren, alzoo godsdienstonderwijs te geven, welke bevoegdheid op aanvraag, door den Bisschop wordt -verleend aan hen, die in 't bezit zijn van de Godsdienst- (diploma's A en B. De Jan-Steenientoonsteliing. Vanmorgen is de 12.500ste bezoeker op de Jan Steententoonstelling geweest een Duitsche dame, Frau Alice Grüns- baeh uit Berlijn, wie het boekwerk van Prof. Martin is ter hand geste'd Voor het examen nuttige hand werken aan de gemeentelijke kweek school alhier, zijn voor de 1ste groep alle eandidaten geslaagd, n.l. de da mes C. E. Engels, H. G. Esser, J. M. Hi- larius, A. O. Hovenkamp en S. M. Korswagen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de afgeloopen week opgenomen 176 volwassen en 6 kinderen, Totaal 182 personen. Gisteravond week op den Mare- dijk de fietsrijder A. R. uit voor een 3-jarig meisje, dat uit een zijstraat ge- loopen kwam. Het gevolg was dat hij viel én in de glasruit van den heer A. R. terecht kwam. Beiden kwamen met Jen schrik vrij. De politie wist op heeterdaad te netrappen A. v. d. K. te Rijnsburg, die op de Haarlemmerstraat bezig was een, rijwiel te stelen. Gisteravond tegen half 12 werd do 43-jarige V. uit de Rijndijkstraat, pp den Hoogewoerd, terwijl hij voer de iram opzijging, door een auto gegre pen. De auto stopte onmiddellijk, waar door Vk als 'tware op het spatbord hleef hangen. Hij werd verhonden door Dr. B. die geen ernstig leisol kon constateeren. Hedenmorgen is de 57-jarige K. P. ■W. uit de Groenoordstraat, in de Fo togravure van de trap gevallen en is daarbij op zijn linkerschouder terecht gekomen. Hij heeft waarsehijnnjk een paar ribben gebroken. Door den E.H. D. werd hij naar zijn woning vervoerd ter verdere behandeling door zijn buisdokter. Het 5-jarig kind J. A., wonende Hoogewoerd, had Zaterdagmiddag al daar het ongeluk, dat het, toen het den weg wilde oversteken, werd aan gereden door een ziekenauto, bestuurd door H. J. V., te 's-Gravenhage. Het kind liep achter de tram om en kwam in volle vaart tegen het spatbord van de auto aangeloopen. Het kwam te valient «n brak het linkeronderbeen; gelukkig gingen de wielen van de auto niét over beenen. De 16-jarige C. W. v. d. W. stal Zaterdagavond half tien een pijp van een uitstalling op de markt. De kra mer H. L. zette hem achterna; op de Breestraat gooide hij de pijp weg, deze werd door L. opgeraapt. Gistermorgen 10 uur kwam op de Heerengracht de 25-jarige R. v. d. )V„ wonende op de Oranjegracht, in tame lijk beschonken toestand langs een woning waaraan een spion buitenhing Hij zag daarin zijn eigen beeld weer kaatst en dacht dat hij met 'n vijand te döen had, die op hem afkwam. Hij verweerde zich tegen dien .tegenstan der en sloeg de ruit van het spionnetje kapot. Doordat de vijand van v.d.W. zich niet verweerde, kwam deze er zelf goed af. De schade, f 1.25, is door zijn moeder betaald, Gistermiddag kwam de 58-jarige mevrouw de wed. H. S. uit 's-Graven hage, die per rijwiel langs den Haag- weg in de richting Leiden reed, even voorbij het café-restaurant De Vink te vallen. Achter haar reed een auto, toe- behoorende aa.n J. M., te Gouda. Het was den bestuurder niet mogelijk tij dig te stoppen of voldoende uit te wij ken, zoodat de vrouw werd overreden. Zij werd in de Ambachtsschool ver bonden. De vrouw werd per ziekenauto naar haar woning te Den Haag vervoerd, waar Dr. Driessen van den E.H.D. con stateerde, dat zij haar 1 inkersleutel- been gebroken had en 'n vleeschwond bad aan haar linkeronierbecn. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: L. J. Henzing, jm., 26 j. en E. Lunsen, jd., 26 j.; E. G. v. Heus- den, jm., 25 j. en M. H. Blanken, jd., 25 j.; H. J. v. Haarlem, jm., 29 j. en C. W. Oostveen, jd., 31 j.; A. Chaudron, jm., 27 j.; en A. Erades, jd., 28 j.; A. T. v. Schooten, jm., 32 j. en M. Kukler, jd., 32 j.; A. v. Weeren, wedr., 60 j. en W. Baart, gesch., 54 j.; J. v. d. Berg, jm., 34 j. en R. v. d. Sloot, jd., 32 j.; J. v. d. Linden, jm., 26 j. en W. M. Louwrier, jd., 27 j.; W. P. Broers, wedr., 42 j. en C. v. Rijnsevors, gesch., 39 j.; P. J. v. Putten, jm., 22 j. en M. C. Ruis, jd., 17 j.; P. Jong, jm., 24 j. en C. J. Mefman, jd., 28 j. BINNENLAND. Prinses Juliana Prinses Juliana is Zaterdagochtend met den D-trein van 10 uur langs Ze venaar in ons land teruggekeerd, ver gezeld door den kamerheer der Konin gin jhr Sickinghe. De particulier secretaris der Konin gin-Moeder, Sixma baron van Heem stra, ontving de Prinses namens de Koningin-Moeder ongeveer half- twaalf aan het station te Utrecht. Per auto werd vervolgens naar SoestJijk gereden waar, zooals reeds is gemeld, de Prinses twee dagen zal vertoeven alvorens te gaan kampeeran. Minister Kan. Naar gemeld wordt hebben bij de ontmoeting Vrijdag in het Holland- Huis te Brussel tusschen aen Belgi schen Minister van Landbouw, den heer Baels, en mr. J. B. Kan, Neder- landsch Minister van Bmnenlandsebe Zaken en Landbouw, besprekingen plaats gehad, waarbij velschillende iand- en tuinbouwbelangen der beide landen betrokken waren. Minister Kan is nog gisteravond te Den Haag teruggekeerd. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. In de Belgische Kamer is Zaterdag middag het tractaat Nede>rland-Belgie door den minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Vanderveidc, in een uitvoerige rede verdedigd. Verschillende afgevaardigden voer den vervolgens het woord. Ten slotte werd het verdrag goedgekeurd met 93 tegen 1 stem en 9 onthou Hagen. - De reis van de K. XIII. De commandant van Hr. Ms. „K XIII" seinde over het traject Las Palmes-Curacao de navolgende bijzon derheden aan het Departement van Marine: Wat de weersgesteldheid be treft, er is weinig bemerkt van den Noordooster passaat; waarschijnlijk omdat de koers wart noordelijk ligt. De toestand van de zee is zoodanig, dat nu en dan 't voorluik geopend kon zijn, terwijl de voorventilatiekoker voort durend op kon wezen. Bonaire werd gepasseerd en over do reed a Kralen- dijk, Westkust van Bonaire, gevaren. Het voornemen bestaat na het vertrek uit Curasao over de reede van Aruba te loopen. De geest aan boord is zeer prettig. De medegenomen voeding vol doet uitstekend. Geen zieken De be manning is voorbeeldig. Er zijn zeven tien slingerwaarnemingen verricht met belangrijke resultaten. De Rijks-marinewerven. Naar wij vernemen, is dezer dagen de instelling door den ministei van Marine a.i. te verwachten van een commissie, welke tot taak zal hebben het uitbrengen van advie* over de vraag, of de Rijks-marinewerven in den tegenwoordigen vorm en omvang moeten worden gehandhaafd. Johannesstichting. De vereeniging Johannesstichting te Nieuwveen hield Donderdag 15 Juli 1.1. haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter Da. N. A. de Gaay Fortman. De voorzitter gaf in zijn jaai verslag een overzicht van de wederwaardig heden in het afgeloopen jaar, her dacht daarbij het overlijden van het bestuurslid Ds. J. J. Westerbeek van Eerten en ook het afgetreden bestuura RECLAME. lid den heer C. A. Höweler, die jaren lang hun beste krachten hadden gege ven in het belang der stichting. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedge keurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Prof. Dr. H. -Visschcr en H. v. d. Grampel. BUITENLAND. HET FRANSCHE KAEIIJET GEVALLEN. Be Kamer weigert haar ver Ir ouwen. Nadat bij het voorstel out tot de ar- tikrisgewijze behandeling over te gaan de Kamer haar vertrouwen met 2$8 tegen 243 stemmen geweigerd had is Zaterdagmiddag de Fransche regee- rir-g afgetreden. De Kamerzitting heeft dadelijk on gelukkig vönr de regeering ingezet, ïn tegenspraak mei liet parlementaire ge bruik wag Horriot van het voorrittcvs- gcstoelle afgedaald. Nochtans voerde bij als verdediger der pailementaire bevoegdheden, niet als partijman, het woei ei. Hel financieele ontwerp had hem voor een conflict van plichten gesteld. A!s Kamervoorzitter had hij cot nu toe de opvolgende regeeringen gesteund. Het onderhavige ontwerp besnoeit z.jns inziens de prerogatieven van de Kamer op onwettige wijzs, ion behoe ve van liet uitvoerende gezag. Als voorzitter van de radicale patrij heeft hij tegen de door Poiccare voor gestelde en doorgezette besluit-welten geageerd. Niettemin ging dat ontwerp minder ver dan de thans gevi'aagde vo:.nacht. Poincaré beoogde daarmee slechts voor 1 milliard tc bezuinigen, met voorbehoud van het recht van de Kamer om de betrokken ontwerpen aclitciaf te bekrachtigen. Caillaux stelt een langer termijn ten opzichte van die bekrachtiging voor £ii betrekt daaicnder slechts fiscale ontwerpen. L'it verklaart Marin's vrees, dat de re geer mg haar volmacht gebruiken zou vooi het aangaan van bultenlon.lsriio leeningen en om de han- ie 1 ggen op het goud van de bank van Frankrijk. Dit dramatische debat speelde zich in heftige opwinding af. Herriot werk te vooral op het gevoel. Marin argu menteerde zakelijk. Hij betoogde i met klem, tegenstander van socialisten on radicalen te blijven, al brengt het ge meenschappelijk verzet tegen de regee ringsvoorstellen soms samen. Ten slot te roerde Marin de pijnlijke snaar van Caillaux' verleden aan. Men kon het voor de volmacht vereischte vertrou wen niet in hem stellen. lots anders ware het, indien Poincaré dit ontwerp had ingediend. De discussie is dus terstond op het politieke plan overgebracht. Toen de uitslag van de stemming bekend werd gemaakt, die de regeering omgooit, applaudiseerden de communisten. In het. centrum werd geroepen: Het pond zal tot 300 frank stijgen. Ook werd er „Kamerontbinding" geroepen, terwijl de ministers de zaal verlieten. De steun van het/centrum en de aangrenzende groepen heeft het minis terie niet kunnen redden. Herriot kabinetsformateur. President Doumerque heeft gister middag Herriot verzocht een nieuwe regeering te vormen. Na een bespreking, die bijna een uur duurde, stemde Herriot toe. Hij hoop te nog gisteravond zijn kabinet bijeen te hebben. Herriot zou de vorming van een ka binet van uitgebreide republikeinsche concentratie overwegen. Hij ontving gisteren Painlevé en daarna de leiders der republikeinsche groepen van Ka mer en Senaat. Ook ontving hij een delegatie der so cialistische groep, aan wie hij deelne ming in de regeering aanbood. De socialisten verzochten daarop Herriot, hun de groote lijnen van zijn program mede te deelen, waarna de groep haar houding zal bepalen. Ook zou Herriot Poincaré, die op het oogenblik te Sampigny vertoefd, ge telefoneerd hebben, daar hij hem over den toestand wenschte te raadplegen. De steun dex socialisten. De socialisten hebben voor hun even tueele deelneming aan een kabinet- Herriot de portefeuilles van Financiën en Oorlog opgeëischt. Voorts hebben zij een financieel program aangeno men, dat de heffing op het kapitaal bevat. Een kabinet van nationale eenhei 1 wordt onwaarschijnlijk geacht en even eens een kabinet van de republikein sche concentratie. Ten slotte zou men een zuiver Cartel-kabinet kunnen ver wachten, maar dit zou niet de goed keuring van de 75 radicaal-socialisten krijgen, die Zaterdag voor Caillaux en Brian d hebben gestemd. Een later bericht meldt: Na een korte bespreking tusschen de bestuurscommissie en parlementai re groepen, heeft de socialistische par tij besloten, deelneming aan een kabi- net-Herriot te weigeren. Een brief in dezen zin zou aan Herriot verzonden worden. In een aan het eind der vergadering aangenomen motie wordt bovendien verklaard, dat de steunpolitiek niet verder z*il gaan dan de grenzen, welke op de jongete socialistische congressen werden bepaald. DE VERVOLGING DER R.K, KERK IN MEXICO. Een tegenactie der katholieken. De Mexicaansche regeering heeft tal van maatregelen genomen, die de Roomsch-Kathoiieken in de uitoefe ning van hun godsdienst belemmeren. In verhand hiermee hebben de Me xicaansche Roomsch-Kathoiieken door bemiddeling van de Nationale Liga voor de Verdediging van Godsdiensti ge Vrijheid hun bedoeling te kennen gegeven om de nieuwe op den- gods dienst betrekking hebbende bepalin gen van de Mexicaansche regeering, welke op 31 Juli van kracht zullen worden, krachtig aan te vallen. In hun programma wordt de mede werking van alle Mexicanen gevraagd vcor het teweegbrengen van een ingrij pende economische crisis. Aan alle Mexicanen wordt gevraagd, zich te be perken tot het. aanschaffen uitsluitend van de meest noodzakelijke benoo iigd heden, het gebruik van voertuigen te vermijden, zich te onthouden vanjiet bijwonen van openbare vermakelijkhe den, zoo weinig mogelijk electriciteit te gebruiken, te weigeren hun kinde ren naar openbare scholen te sturen en ten slotte actieve propagandisten te worden voor een algemeenen econo'mi- schen en socialen boycot van hen, die de regeeringsvoorsteïlen steunen. In dezen oproep wordt een brief van den aartsbisschop Del Mora geciteerd, waarin deze zegt, dat het plan steun verdient, en waarbij hij de geestelijken en de leeken aanbeveelt, van ganscher harte dit program te steunen. DE OVERSTROOMINGEN IN JOEGO- SLAVIë. Zaterdag heeft de Donau den dijk tusschen Apatin en Bogojeva, ten Wes ten van Sombor, doorgebroken, waar door een gebied van 25.000 H.A. over stroomd is. Tot dusverre staan tenge volge van de overstroomingen in Joe goslavië 60.000 tot 70.000 H.A. onder water. Intusschen is het hoogtepunt nog niet bereikt, daar een verdere stijging van den Donau» wordt ver wacht. Koning Alexander is uit Veldes in het gebied van den watersnood gearri veerd. Ook de minister van Buiten- landsche Zaken, Nintsjitsj, is daar aangekomen, terwijl zich ook de mi nisters van Landbouw, Verkeerswezen en Oorlog naar het overstroomd© ge bied hebben begeven. Het spoorwegverkeer in de omge ving van Sombor is gestremd. Sedert drie weken strijden de bevolking en de militairen tegen het water. Deze arbeid is thans nog zwaarder gewor den daar men de uiterste krachten in spant om zoo mogelijk verdere over stroomingen te voorkomen. Voorts zijn maatregelen getroffen, om het uit breken van besmettelijke ziekten te voorkomen. Intusschen hebben zich benden ge wapende Zigeuners gevormd, die in de geteisterde streken trachten te plun deren. Zij worden door de patrouilles gendarme achtervolgd. De bladen geven schokkende bijzon derheden uit de gebieden van den wa tersnood. Zoo moesten talrijke perso nen op de daken vluchten, waar zij 24 uur zonder levensmiddelen bleven. Ook is een groot aantal personen ver dronken; het juiste aantal kon even wel tot dusverre niet worden vastge steld. De minister van Landbouw ver klaard, dat de door de nieuwe over strooming aangerichte schade wel i9 waar zeer groot is, maar dart de oogst grootendeels toch nog goed kan wor den genoemd. De berichten, die over een op handen zijnden hongersnood spreken, zijn dan ook overdreven. Ook uit andere deelen van Joego slavië komen berichten over dijkbreu ken binnen. Zoo is een dijk van dé Save tusschen Soesak en Prokike doorgebroken, waardoor een gebied van eenige dui zenden H.A. overstroomd is. Ook tus schen Cako en Lajosfalva is een dijk doorgebroken, waardoor het geheele spoorwegverkeer in die streek is ge stremd. Canada door cyclonen geteisterd. Volgens een bericht uit Toronto is door de geweldige wervelstormen, die in de prairieprovincies gewoed hebben groote schade aangericht. 7000 acres met te oogst staande tar we is verwoest, en vele gebouwen zijn vernield. Meer "dan 30.000 acres graan zijn in een district ten Noorden van de Swift Current geteisterd. Groote schade is voorts aangericht door twee zeer hevige hagelstormen in de nabijheid van Winnipeg. KORTE BERICHTEN. Bij de verkiezingen in Rusland zijn de communisten sterk achteruit gegaan. De Belgische Kamer heeft in der de lezing met 96 tegen 4 stemmen en 2 onthoudingen het wetsontwerp aan genomen, waarbij de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen in hot 'even wordt geroepen. Daarop ging de Kamer tot 19 October uiteen. Naar de Krasnaja Sazeta meldt, zal in de naaste toekomst worden aan gevangen met de electrificatie van de spoorlijn St. Petersburg—Moskou. De Oekrainsche regeering is be gonnen met de ten uitvoerlegging van het besluit, dat alle Oekrainsche amb tenaren, op 9traffe van ontslag, behoor lilke kennis van het Oekrainsca die nen te bezitten. De derde Spaansche anarchist, die verdacht wordt naar Parijs geko men te zijn, om daar een aanslag op Koning Alfons te plegen, en die" bij de arrestatie van zijn beide makkers ont snapt was, is te Parijs is handen der politie gevallen. In een vergadering van de link- che burgerlijke oppositie-partijen in Hongarije werd besloten tot de vor ming tot een linksch oppositieblok, het weik den naam zal dragen van „natio- naal-democratischeonafhankelijk heidspartij. KERK EN SCHOOL. J. van Andel f Namens het bestuur der afd. ..Rijn streek" van de vereen, van Chr. Ondei wijzers schrijft de heer F. Kalsbeek te Woerden over wijlen den heer J. van Andel, vroeger te Bodegraven, in het „Correspondentieblad" een woord van dankbare hulde, waaraan wij het vol gende ontleenen: De overreaene had, niet alleen voor de school, maar ook voor het vereeni- gingsleven, bijzondere gaven ontvangen Wie hem voor het eerst als leider bij woonde, werd al dadelijk getroffen dooï zijn eenvoudig, hartelijk heerlijk gebed dat ons onmiddellijk in gewnde stem ming bracht. De gemakkelijkheid om zijn gedachten te uiten, zijn altijd ge moedelijke toon, zijn vriendelijk gelaat, zijn nimmer falend geloovig optimisme, en, vooral bij 't bepleiten der hoogere dingen, zijn aanstekelijk enthousiasme dat alles werkte samen om hem te ma ken tot de ziel en den aangewezen lei der in het afdeelingsleven. Bovendien was hi] een Christen-pae- dagoog bij de gratie Gods. Zijn opvoed kundige theorie rustte op een stevigeit grondslag: het verbond der genade. Maar die theorie was hij hem vleescli en bloea geworden. Uit dat verbond leefde hij zelf, uit die betrekking^ tot zijn God van der jeugd af, putte hji de kracht in zijn huis als priester, om in de school 'als bezielend leider voor t« gaan, van zjjn goddelijke roeping zich welbewust, en hartelijk vriend van on derwijzers en leerlingen. Voor Gods Woord had lip kinderlijke* eerbied. Bij zijn Bjjbelsch onderwijs lag het steeds geopend voor hem op den lessenaar. Waarlijk niet, omdat hii zich onvoldoende had voorbereid, maar zooals hi] mij verzekerde om de' leerlingen, ook de grootste steeds ta doen gevoelen, dat wat hij in deze les vertelde, geen eigen verzinning, maar, het Woorades Heeren was. Ik wenschts wel, dat de strenge Criticus, die zich roo bezorgd maakte over de vruchten van ons Bijbelsch onderwijs, eens één les van collega van Andel had kunnen bijwonen. Hij zou, al mocht de methods niet de zijne' zijn geweest, toch de over tuiging hebben gekregen, dat wel waar lijk Jezus Christus was de hoofdpersoon,: liet middelpunt waarom alles zich be woog, dat bn dit onderwijs de Geest van Christus leiding en bezieling gaf. Ongetwijfeld was het gewaagd 2iilk. een voorganger in de afaeeling op te volgen. Ik had echter zooveel jaren als onder-voorzitter naast hem gezeten, dat het vanzelf de mij aangewezen taak scheen. Meer dan ééns is sedert zijn ver trek de gedachte hü mij opgekomen: Wat ben ik begonnen. Maar heden acht ik het een voorrecht. Nu mag ik ini- mers zelf hier spreken dit woord van dankbaarheid, wat ik daarom zoo heer lijk vind, omdat ik persoonlijk zoo lang toch zeker meer dan 35 jaar met hem mocht samenwerken, hetzij als col lega in vreedzame propaganda voor Christelijke opvoeding, hetzii als wapen broeder in soms feilen strjjd voor het bestaansrecht der Christelijke school, Wjj i&aten niet op één stoel, noch op, kerkelijk, noch - althans de laatste, helft dier jaren op politiek gebied. Maar immer bleven wn vrienden, esp steeds was ik gelukkig, als wat me. nigmaal gebeurde op de afdeelings- vergaderingen altijd mijn stoel vlak naast den zijnen stond. Wat mij, vooral toen we jonger ware% meermalen in hem opviel, dat was zijn militair' correcte houding, zijn vlugge tred, zijn ongewone paraatheid, eigen schappen, die mij verklaarbaar werden, toen ik vernam, uat hij als onderofficier destijds voor een onderwijze;- zonder kweekschoolopleiding een mooie pres tatie den Jioning had gediend. Dat parate heeft hem altijd gekenmerkt: overal, waar hij meende de stem te hooren van zijn Hemelsehen Honing, daar trad hij onverwijld naar voren en aanvaardde dé hem opgedragen taakt Maar zich op, den voorgrond dringen, deed hij 'nooit. En nu heeft hij, de trouwe krijgs knecht, moeten bezwijken voor de macht van den dood? Neen, driewerf neen, broeder Van Andel is niet bezwe ken. De Dood is „verslonden tot over winning", Neen, nog éénmaal heeft zijn Koning geroepen, hem tot zich geroe pen, en als altijd heeft Van Andel go- antwoord: Zie hier ben ik. En als al tijd is hij niet heengegaan zonder een hartelijk woord van afscheid, dat pna immers in Utrecht op de Pinksterver gadering bereikte. God geve ons veel onderwijzers en voorgangers als Van Andel. Hij trooste de treurende kinderen en geve hun allen het voorbeeld van zulk een vader tot het einde te volgen. UIT DE OMGEVING*. BOSKOOP. - Wederom is uit een loods, nu aan het Rijneveld, een zoo goed als nieuw rijwiel gestolen. Ditmaal betrof het de fiets van den boomkweeker L. W. De burgerwacht, afd. Boskoop, be haalde in den wedstrijd de Alphen aan den Rijn de zilveren medaille, benevens 6 personeele prijzen. Tot Kommies bij de belastingen slaagde te Arnhem onze plaatsgenoot de heer F. J. Straver. Tot de eerste klas van het Gym-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2