MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 JULI 1926 HET VERDRAG NEDERLAND- BELGIS. Het rapport-Van Cauwelaert. Aan het „voorloopig verslag" van den rapporteur Van Cauwelaert betref fende het wetsvoorstel inzake het Bel- gisch-Nederlandsch verdrag her ziening van het op 19 April 1839 te Londen geteekende tractaat tu«8chcn Nederland en België i9 het volgende ontleend: NederlandBelgië. Op den voorgrond wordt gesteld, dat België na den oorlog zijn veilig heid op een nieuwen grondslag moest bouwen, waarom deze zaak bij den hoogen oorlogsraad der geallieerden aanhangig werd gemaakt, maar dat België nooit Nederland van de onder handelingen heeft willen uitsluiten, noch Nederl. in zijn interventie willen bemoeilijken, te meer niet, wijl tal van Belgische belangen, verband houden de met die revisie, niet konden wor den verwezenlijkt zonder de welwil lende medewerking onzer Noordelijk* buren. De veiligheids-kwestie. De beperking van de neutraliteit gaf geen aanleiding tot eenige moei lijkheid, de vraag echter hoe België s veiligheid in de toekomst kon worden gewaarborgd, vormde een onderwerp van onderhandelingen van meer cleli- caten aard. Wat echter "ook de 'gevoelens waren van het Belgische volk ten opzichte van de veiligheid en van de mogelijk heid eener vrije ontwikkeling, zijn verstand heeft steeds begrepen dat zijn ware belangen beter worden ge diend door een goede buur schap met en een wederzijdsche toe nadering tot Nederland, dan door de twijfelachtige voordeelen van een ge- bieds-afstand, tegen welke de eigen liefde der Nederlandache natie en de wil der belanghebbende bewoners zich zouden hebben gekeerd Dat begreep ook de Belgische re geering en nog op 15 Juli 1916 ver klaarde de Belgische minister var buitenlandsche zaken tegenover den toenmaligen Nederlandschen gezant te Brussel: „dat de regeerinp des ko nings energiek elk streven afkeurde. ten doel hebbende om de integriteit van het Nederlandsch grondgebied tc belagen". De verdediging van Limburg. Omtrent de verdiging van Limburg, een zaak van veel gewicht voor Bel gië, werd geen overeenstemming ver kregen. De onderhandelingen werden beën- digd zonder eenig tastbaar resultaat voor België. Nóch Nederland, nóch de mogendheden namen eenige ver plichting op zich in geval van schen ding of ernstige bedreiging van de Bel gische grenzen door Nederlandsch Limburg! Maar toch brachten de be sprekingen wel eenig voordeel: Bel gië kon zich verzekerd houden dat in dien Duitschland België aanvalt, door Nederlandsch Limburg, Nederland on middellijk aan. Duitschland den oor log zal verklarenl Natuurlijk: zoolang ter zake geen overeenkomst bestaat, moet België zich met de kwestie blij ven bezig houden, doch het wenscht ter zake geen enkele pressie op zijn Noordelijken nabuur uit te oefenen. Wij zullen vertrouwen koesteren in het woord van Nederland,' waar het verklaart zich te zullen verdedigen, op welk punt van zijn grenzen het dan ook wordt aangevallen. Aan Neder- land's woord mag niet worden getwij feld! De Schelde en België's defensie. De Schelde-kwestie is niet minder netelig dan die van Limburg. De Belgische delegatie eischte, dat de Schelde geheel vrij zou zijn voor de scheepvaart en toegankelijk, zonder speciale autorisatie van Nederland, voor oorlogsschepen en handelsvaar tuigen. In het bijzonder eischte Bel gië zoowel in vredes- als in oorloge tijd de vrije verbinding tusschen Ant werpen en de zee. In dit opzicht toon de de Nederlandsche delegatie zich niet tot toegeven bereid. Bovendien ondervond België weinig steun van de zijde van de andere mogendheden. Gehandhaafd bleef de bepaling van het tractaat van Londen, houdende verbod om de haven van Antwerpen te benutten anders als voor handels doeleinden. Waar België echter geen militaire marine bezit, waard om er mede rekening te houden, kunnen de gevolgen van een en ander niet ern stig zijn. Conclusie. De conclusie van dit eerste gedeelte van het onderzoek van het verdrag is duidelijk. Nederland verzekert ons, dat het met ons ten strijde zal trek ken tegen een aanvaller vanwaar luj ook komt, en die gebruik zal maken van Nederlandsch grondgebied of Ne derlandsche wateren om een aanval op Belgisch grondgebied te doen. Bel gië vond nóch bij Nederland nóch bij de mogendheden een gunstig onthaal wat betreft enkele eischen, welke Bel gië belangrijk achtte voor de veilig heid zijner grenzen, doch het koestert geen anderen wensch dan om eens in een vriendschappelijke toenadering tusschen beide naties de veiligheid te vinden, welke het tractaat België niet bracht. Het Schelde-vraagstuk. Hieromtrent werd o.m opgemerkt, dat de nieuwe regeling feitelijk een ruimere toepassing is van reeds er kend regime. In dit verband spraken Nederland sche bladen herhaaldelijk van ecu niet te dulden schending van souve- reiniteits-rechten van Nederland. Maar Zware kunstzijde wordt tegenwoordig veel voor mantels gebruikt, zij leoni zich uitstekend voor (lat dool, omdat zij zwaar nèeihangt en niet gauw kreukt. Er zijn echter verschillende manieren van versiering die men niét met deze zijde kan toepassen, b.v. plooien, plissé's en op- rijgseis De versieringen die men wel van deze zijde kan maken zijn klokken en veel ruimte. Deze mantels zijn niet voor jonge meisjes. De zijde flatteert wel maai is veel te zwaar Met crêpe de-chine en brocaat-zijde worden meestal deze mantels gevoerd. Mijn ontwerp is van zwarte zijde gemaakt. Op de heupen v zijn ruime in elkaar gehaalde banden genaaid. (Men zie de teekening). Uit deze banden komen ruime zijbanen te voor schijn. Kraag en manchetten zijn dicht ineen gerimpelde banden De mantel sluit met vijf knoopen; het zou echter practisch zijn bij den kraag ook een sluiting te maken. Patroon k f 0.65 volgens- i04 c.M. gemeten bovenwijdte. - - - De tweede dame heeft een sKarttung ensemble (japon en mantel) aan. Het bovenge deelte van de japon is glad, de rok heeft-drie binnenplooien. De voorste binnen'plóoi is, even als de andere garneering, van bedrukte Shan tung. De eenige sluiting van den mantel is een breede das, welke ruim uit het rechter .uit* einde van den kraag te voorschijn komt. Deze das wordt door eeü lus getrokken, die aan den linker onderkant van den kraag, bij den schou dernaad is aangebracht. Bij zoo'n zomersche japon en mantel is het aardig van grof stroo een crème óf witte hoed te dragen. Patroon k f 0.65 volgens 100 c.M. gemeten bovenwijdte. Zij. die echter een stipt passend patroon vertangen, sturen de maat, genomen onder dé armen boven de buste, met een bedrag van f l aan ome mode-redactrice mej. Oreta Stein, Com. Krusemanstraat 61 III, Amsterdam. een dergelijke opinie kan slechts be rusten op een misvatting, we'ke zich weinig bekommert om een goede ver st andhouding tusschen heide ïanden. Het geldt hier het kardinale punt v an het geheele verdrag, want van de toegankelijkheid van den Schelde voor de groote scheepvaart hangt niet alleen de voorspoed van Antwerpen en Gent af, maar ook de economische bloei van ons geheele land. De samenstel lers van het nieuwe verdrag u-bben zich er op toegelegd om het probleem zoo goed mogelijk op te lO^oeu voor de toekomst en tevens om zooveel mo gelijk in de nooden der toekomst te voorzien. Het Moerdijk kaaaal. Opgemerkt wordt, dat het recht om een kanaal te doen graven naar den Moerdijk, het meest essentieele voor deel misschien het eenige voordeel is van het geheele verdrag. Nadat gewezen is op de bezwaren van Nederlandsche zijde nier tegen ingebracht vervolgt het rapport: Dat er eenig hooger beginsel, dan het beredeneerd eigenbelang zou kun nen worden ingeroepen om Antwerpen van zijn rechtmatig aandeel in het Rijnverkeer te herooven kan zeker niet worden volgehouden. Wij zullen niet opnieuw wijzen op het feit, dat, bij verwerping van het onderhavige verdrag, ons land zich nog kon beroepen op 8 van art. IX van het verdrag van 1839. Wij mogen veronderstellen dat men van Neder landsche zijde niet blind is voor de po litieke belangen, welke met dit ver drag zijn gemoeid. Van Belgische zijde bestaat in elk geval het levendig ea blijkens de besprekingen in de af- deelingen en in de bijzondere commis sie ook het algemeen verlangen om eens voorgoed de politieke twistvra gen, die tot in de laatste tijden bleven nawerken op de Nederlandsch-Belgi- sche betrekkingen, uit de wereld te helpen en op den grondslag van we- derzijdschen eerbied van grenzen' en souvereiniteit een politiek van vriend schappelijke samenwerking van we derzijdsche toenadering, en van toe nemende belangengemeenschap op te bouwen. Besluit. Na een zorgvuldig onderzoek kwam de commissie, met op één na alge- meene stemmen tot het besluit om'de onverwijlde goedkeuring van het ver drag aan te hevelen. Eén goede zijde heeft de plaats gehad hebbende ver traging van zes jaren wellicht gehad, namelijk, dat het inmiddels aan deze zijde van den Moerdijk voor ieder, ook voor diegenen die een oogenblik ge hoopt hadden, de oplossing van het Schol devraagstuk en van het veilig heidsprobleem van Limburg te vin den in een bijzonder politiek of mili tair statuut van het betreffende Ne derlandsch gebied duidelijk gewor den is, dat de weg der vriendschappe lijke verstandhouding beter is, dan léze van gedwongen verhoudingen, en inderzijds dat boven den Moerdijk thans door iejier onbevooroordeeld man moet worden erkend, dat de dik wijls uitgesproken verdenking alsof België in zijn optreden niet alleen zou behe'erscht zijn geweest door de zorg voor eigen zelfstandigheid, maar zou gehandeld hebben onder een buiten- landschep aandrang om Nederland mede te trekken in bedenkelijke avon turen, onverdiend was. ÜÏT DE OMGEVING R1JN8BURQ. Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer i i meen te op Vrijdagavond half 8. Voorzitter: de heer J. L. Bosschiete burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de hee ren J. Schoneveld en de Haan en 1 yacature. De voorzitter opent de vergade ring met ambtsgebed en leest de notu len der vorige Vergadjéring, die onver anderd worden vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling vai eenige ingekomen stukken: bench van verhindering wegens overstelpen de drukte van den heer J, Schonevelu' een schrijven van de Gezondheidscom missie te Katwijk met begrooting 192? 't bedrag voor de gemeente Rynsburt hierop bedraagt f188.77; een schrijven van Burgem. en Weth. van de gem. Katwijk, dat de rekening van den geneeskundigen dienst over 1925 is goedgekeurd, en dat door Rijnsburg een bedrag van f 216.23 is te veel be taald, hetwelk zal gerestitueerd wor den; een schrijven i^an den Keurings dienst van Waren, dat de bijdrage dja* gemeente Rijnsburg voor '26 is be paald op f573.82; eenige missiven van Ged. Staten waaronder eene waarbij B. en W. worden gemachtigd tot het aangaan van een procedure tegen G. de Koning alhier; een overzicht van de werkzaamheden van den Keurings dienst van waren over het eerste half jaar 1926. Door B en W. wordt aan den raad aangeboden het gemeenteverslag 1925, besloten wordt dit te laten circuleerer. onder de leden van den raad. Op een aanvraag van den raad een strook grond a. d. Sandtlaan te koopen van de Diaconie der.Geref. kerk alhier is antwoord ontvangen, dat dit stukje croud, groot 48 vk. M. is té koop voor don prijs van f5 per vk. M. De raad gaat hiermee accoord. Inzake controle gemeentefinanciën .s van het Centraal Bureau van de Ver eeniging van Ned. Gemeenten bericht ontvangen, dat- de kosten van een drie tuaandelijksche controle v. boeken en bescheiden vam den gemeenteontvan ger zonder controle van de gemeen te ekening bedraagt f 150 a f 175 en met jontrole van de gemeenterekening t'200 a f250 jaarlijks, te betalen in 2 termijnen. De heer S. Schoneveld weth. licht deze zaak nader toe. Het bclrelt liier een assistentie van B. en W. en Jon raad in verhand met de moeilijke kwesties, aan het nazien der gemoen- ?rekening verbonden. De heer P. Kort wil beginnen met et tweede halfjaar van 1926. De gé nieën terekening over 1925 is immers chter den rug. De raad besluit met algemeene stem men tot het aanvaarden dezer coutrolo on daarna om ook de rekening over 1925 te doen nazien. De heer K r a 11 vraagt of het wel noodig is ook de controle van den ge meente-ontvanger te doen geschieden. Is alieen het nazien der gemeentereko- ning niet voldoende, dat bespaart ons f175. De heer S. Schoneveld wijst er )P, dat ter meerdere zekerheid voor B. en W. in verband met hun verantwoor lelijkheid noodzakelijk is, dat de ge- ïeele controle geschiedde, ook die van le boeken en bescheiden van den ont vanger. Een voorstel tot het bouwen van een muurtje bij het Postkantoor wordt door den raad aangenomen. De kosten Wan dezen muur, die 4 a 5 M. lang en 90 c.M. hoog zal zijn, worden begroot op hoogstens f ï<25. ï)e inspecteur van den Veeartsenij- kundigen Dienst heeft een schrijven "rericht tot B. en W. inzake wijziging 'er verordening Paardenmarkt. Voor het onderzoek van den geloofs- üief van den heer C. D. v. d. Vijver wordt een commissie benoemd, be staande uit de heeren Jonker, v. d. Gugten en van Delft. De commissie brengt rapport uit bij monde van den heer Jonker; de stuk kon zijn in orde bevonden en op voor stel der commissie wordt besloten tot toelating van het nieuw benoemde raadslid. Eenige wijzigingen der begrooting 1926 worden goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan de politie dezelfde vergoeding als verleden Jaar te geven voor de hulp, verleend b{j de paardenmarkt; de raad gaat hiermee accoord. Voor de raad in geheime zitting gaat voor de vaststelling der verordening betreffende heffing recognitie, geeft de voorzitter gelegenheid voor de rond vraag. De heer v. d. Gug'ten vraagt antwoord op in de vorige vergadering door hem gedane vraag betreffende ondebhoud van een schoeiing bij de Wed. van den Eykel. Do voorzitter zal binnen enkele dagen op die vraag een definitief ant woord kunnen geven. De heer v. d. Gugten merkt op, dat indertijd gezegd is, dat de Sandt laan niet in aanmerking kwam voor subsidie van de Provincie. Doch spr. heeft gelezen, dat de gemeente Noord- wijkerhout 50 pet. kreeg voor een der- gelijken weg. Spr. wil er zijn verwon dering over uitspreken, dat hier met twee maten gemeten wordt. De voorzitter antwoordt, dat het hier niet zooals bij andere gemeen ten betreft de verbetering van eer. deeJ van een wegennet. Dit zal de re den zijn. De heer v. d. Gugten klaagt ten slotte nog over de onbenullige letters die op het Postkantoor gezet zijn. De voorzitter zegt. dat dit de eenige oplossing was om 'n net geheel te krijgen. Te 9 uur sluit de voorzitter de open bare vergadering. BOSKOOP. Voor het M. U. L. O.-examen te Rotterdam slaagden de dames N. B. Trimp en A. J. v. d. Broek. Van 2i tot en met 2d Juli zal1 in hotel „Neuf' een bazar gehouden wor den ten bate van de vereeniging „VoIks onderwijs", afd. Boskoop. Woensdagmiddag kwam een vracht auto In de Dorpstraat in aanraking mei het zonnescherm van het perceel van Gebr .van der Geur, Zooals te De grijpen is, kon laatstgenoemd voorwerp daar niet erg tegen. De zaak zal in der minne geschikt worden. Zondag a.s. voorm. 9.30 en nam. 6 uur hoopt voor de Confessioneele ver eeniging in het gebouw Salvatori op te treden Ds. Bonders uit Herveld. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: Een medaillon met portret, een gutta percha kinderschoen, en een kinaerpoj temonnaie met Zondagsschoolkaartjes. Indianen immuun voor roodvonk. Hrdlicka heeft In 1908 opgemerkt, dat roodvonk zelden voorkomt onder de Amerikaansche Indianen van het Zuidwesten. Het was dan ook van be*, lang om met de huidreactie de gevoe ligheid na te gaan van een ras, dat ïmd muun voor roodvonk schijnt te zijn. Hiertoe werden vragen gestuurd aan de artsen van de Indian Agency, en werden 324 Indianen onderzocht. De uitslag van het onderzoek was, dat, wanneer besmettelijke ziekten onder de blanken voorkomen en de mogelijk heid bestaat, dat de Indianen aan de besmetting blootgesteld worden, deze de ziekte ook krijgen. De eenige uit zondering hierop maakt roodvonk. De Amerikaansohe Indiaan verheugt zich dus blijkbaar in een hoogen graadi van natuurlijke onvatbaarheid voor roodvonk. Hij is echter zeer gevoelig voor mazelen en kinkhoest en matig gevoelig voor diphtene en angina en! de andere besmettelijke ziekten. Van de 324 volbloed Indian-em, die met de reactie van Dick onderzocht werden, gaven 72.7 pCt. van de leef tijdsgroep van 5 tot 10 jaar een. posi tieve reactie; 21.7 pot. van 10 tot 15 jaar, 15 pet. van 15 tot 20 jaar en 0.8 pet. van 20 tot 25 jaar. Volgens de hu dreactic 15 ci'e gevoe ligheid van jonge Indianen gelijk aan die van blanke kinderen. Op oude ren leeftijd worden zij echter ongevoet- liger. De uitkomsten wijzen op een ontbreken van het paralellisme tus schen de reactie van Diek en natuur lijke onvatbaarheid voor roodvonk. Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. LOCHMONAR, 16 Juli van Vancou ver te Rotterdam. BLIJDENDIJK, 15 Juü van Phidel phia naar Rotterdam. BILDERDIJK, 16 Juli van Baltimore te Rotterdam. NESSIAN, van Philadelphia naar Rot* terdam, 15 Juli W. van Lande End. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. ROEPAT, uitreis, pass. 15 Juli Gi braltar. GROTIVS, thuisreis, pass. 15 Juli Gi braltar. BOETON, uitreis, 14 Juli te Singa pore. KARIM0EN, thuisreis, 14 Juli van Singapore. RIOUW, thuisreis, 16 Juli te Marseille KAMBANGAN, uitreis, pass. 16 Juli Gibraltar. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GELRIA, thuisreis, 16 Juli van South «nnpton. EEMLAND, uitreis, 14 Juli van Lei- coes. ALGEN1B, gech., van Amsterdam n. Santos. 14 Jul! Z.O. van Land's End. DELFTLAND, uitreis, 14 Juli' 0. v. Niton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TEXEL uitreis, 16 J-jli van Sabang. DELI, uitreis, pass. 16 Juli Suez. TAPANOF.LT, 15 Juh van Hamburg te Bremen. PALEMBANG, 16 Juli van Liverpool te Rotterdam. TAMANAN, uitreis, 14 Juli te Bela- wan. TERNATE, uitreis, pass. 15 Juli Pe- rim. i MODJOKERTO, uitreis, pass. 15 Juli Gibraltar. MADIOEN, thuisreis, pass. 15 Juli Perim. MED AN, thuisreis, 15 Juli van Port Said. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. RIETFONTEIN, 16 Juli van Hamburg té Amsterdam. BLÖMMEKSDIJK, uitreis, 14 Juli ta Delagoabaai.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8